1 Toe al in Zestien jaar drugs Sari Anglin ls 42 jaar. Zes tien jaar daarvan was hij ver slaafd aan heroine en andere verdovende middelen. In to taal bracht hij zes jaar door in een inrichting voor narcotici. Dat hij eruit is gekomen, nu een goed betaalde baan heeft, en een nieuw leven is begon nen, is niet minder dan een wonder. Onze correspondent in de Verenigde Staten, mr. H. L. Leffelaar, had een gesprek met Anglin (foto rechts) over zijn srvaringen en over een inter nationaal probleem dat in Amerika alleen al een ge schatte 560.000 aan heroine- /erslaafden heeft opgeleverd, lie tezamen jaarlijks ruim 18 miljard gulden moeten op brengen om aan hun dage lijkse dosis heroine te komen. .Het allereerste wat ik ouders zou aanraden die zich afvra gen of hun kind verdovende middelen gebruikt is: probeer geen diagnose te stellen aan de hand van vermeende ver schijnselen, zoals rode ogen of iets dergelijks, want die kun nen hele andere oorzaken heb ben. Waar je op moet letten is een plotselinge verandering in zijn gedrag. Als ze normaal energiek en levenslustig zijn, en ze zijn ineens apathisch, of omgekeerd, dat zegt meer dan vergrote pupillen. Het ls vooral een alarm-signaal wan neer een kind zijn ouders be gint te vermijden Toen ik narcotica gebruikte en nog thuis woonde, had ik mijn dag zo ingedeeld dat ik mijn moe der en stiefvader bijna nooit zag. Ik kwam 's nachts thuis wanneer ze al sliepen, en ik bleef in bed totdat zij waren vertrokken. Op die manier kon ik een week thuis zijn, en ze maar een of twee keer zien. Natuurlijk is de stemming van kinderen veranderlijk, maar wanneer er werkelijk duidelij ke veranderingen optreden, dan is het tijd om een onder zoek in te stellen". „Een van de meest voorkomende misvattingen over het gebruik van verdovende middelen is dat het je iets extra's geeft, wat anderen niet hebben. Een narcoticus krijgt niet iets, hij probeert van iets af te komen, van grote gevoelens van onbe hagen. Dat is punt één. Punt twee is dat het gebruik van ïarcotica je niet beter, aange namer, of meer doet dromen lan in een normale slaap. Je verwerft er ook geen beten1 in licht in jezelf door. Er zijn middelen die dat ogenschijn lijk wel doen (LSD), maar ook in dat geval is het in wezen een poging om een grote in nerlijke leegte op te vullen. In dit geval kan je bijvoorbeeld ineens kunst en muziek gaan waarderen, maar waar het op neer komt is dat Je eigenlijk begint kindl zijn m van de pijn probeert af te ko men omdat Je er normaal geen gevoel voor heb". „Een andere misvatting is dat er op plaatselijk niveau hande laars in verdovende middelen rondsluipen die proberen kin deren eraan te verslaven. Dat is niet zo. Het zijn de kinde ren zelf die elkaar infecteren. Het is waarschijnlijker dat een schoolkind middelen krijgt van de jongen die naast hem zit. dan van een handelaar in de een of andere louche buurt". „Methadone is een synthetisch verdovend middel dat tijdens de tweede wereldoorlog in Duitsland werd ontwikkeld omdat er geen morfine meer te krijgen was. Het is zeer verslavend, net zoveel als he roïne, en het is even schade lijk voor je gezondheid. Het maakt je loom, Je stoelgang wordt erdoor beïnvloed. Je hebt geen ambities meer. Methado ne heeft het voordeel dat Je, zolang je een regelmatige dosis blijkt gebruiken, er geen be hoefte aan hebt om meer te gebruiken. In tegenstelling tot wat er officieel van gezegd wordt, stelt het de gebruiker niet in staat om normaal zijn werk te doen. Wat de feiten betreft heeft het geen zin me thadone als een oplossing te is aan heroïne' „Het zogenaamde legaliseren methadone, dat wil zeggen het officieel verstrekt om mensen te helpen van roïne af te komen, is niet ze van hun verslaving al helpen, maar om de te bestrijden. Het is on-eth om iemand op methadone zetten en dan verder niets hem te doen. Want wat met zo iemand niets met narcotica te mal De narcotica zijn de sym men van wat er met hem is. De verdovende midd zelf zijn niet het probli Vergeet niet, wanneer ien plezier heeft in het leven, hij wel uitkijken om narco te gebruiken' „Onze westerse cultuur zegt] mag best plezier hebben, narl Je moet er ook voor beti A: Ga Je gang, wordt dron dat mag, want de volgi morgen ga je met i naar Je werk. Het is ingebouwde straf. Maar vbwell neer ouders hun kind m )ave huana zien roken en wan lil1 dat kind dan de volgt morgen fris als een hot opstaat en gaat voetballen ibbe eet als een paard, dan woi die ouders razend. Ze dei eigenlijk: verdomme, als iknsta bezat moet ik ervoor beta dat maar die kinderen merker niets van. Dat zeggen ze tuurlijk niet, het is heel o wust, maar ik geloof dat psychologisch te maken hide met hun woede over maril „Ik ben wel voor de legalise van marihuana, maar niet dat ik een voorstander van gebruik ervan ben. Ik ben voor omdat onze wetten baars zijn, die kinderen itLgel categorie van misdadi w plaatsen en ze in de geva nis zetten met lange straf Dat is misdadiger dan het ken van marihuana' istig jaar begon ik aam WASHINGTON „Omdat ik mijn vader niet heb gekend en opgroeide in een huis vol vrouwen die ik om mijn pink kon winden, klopte er iets niet in mijn relaties met mijn leeftijdsgenoten. Op school, wanneer je normaal je mannetje kunt staan in de onder linge atletische, sociale concurrentie, bleek ik daar niet tegen opgewassen te zijn. Ik begon steeds meer te vervreemden van mijn klasgenoten zonder te begrijpen waar om, en Iangzaam-aan raakte ik betrokken bij een ander milieu, het milieu van bars, kroe gen, nachtclubs, musici, dat soort mensen. Toen ik 16 was zat ik al regelmatig in bars. Achteraf bekeken was het omdat ik me in het gezelschap van klas- en leeftijdsgenoten geen houding kon geven. Maar als „man van de wereld", die bars bezocht en dronk, kon ik op ze neerkijken als „kinderen" die nog maar pas kwamen kijken". „In dat milieu van bars, kroegen, feesten en nachtclubs voelde lk me op mijn gemak omdat er geen eisen aan Je worden gesteld en niemand ooit iets vroeg. Om diezelfde reden heb ik een tijd in bars piano ge speeld, dat was ook een soort ont snapping aan het normale contact met mensen, terwijl Je toch in het middelpunt van de belangstelliftg staat. Na de middelbare school heb Ik zelfs nog een tijdje muziek gestu deerd aan een college in Washing ton, maar die keuze was al patholo gisch bepaald en ik heb het dan ook nooit afgemaakt. In het laatste Jaar van de middel bare school begon het mis te gaan. Ik dronk toen al veel. Op een feestje kochten we dan met z'n vieren of vilven een fles whisky die we zo vlug mogelilk opdronken en dan gin gen we zitten wachten op het effect. Wat betreft ls er geen -mkel verschil met het gebruiken van amfetaminen of heroïne. Wat ik zeggen wil is dat büna alle aan heroine verslaafden de een of andere verslavingsvoorge- schledenis hebben, of het nou alco hol ls, of chemicaliën. Lang voordat ik zelf narcotica ge bruikte, werd ik er al door geïntri geerd. Ik vermoed dat ik toen al be sloten had het eens te proberen. Het kwam niet omdat ik in gezelschap was van jongeren die narcotica ge bruikten. Ik zocht hun gezelschap omdat ik er ook aan wilde. Het ver haaltje van de man In een lange zwarte jas die in de buur t van scho len rondhangt en kinderen narcotica aansmeert, dat is gewoon niet waar. Het feit is dat er kinderen zijn die er open voor staan die zijn eigenlijk al op zoek naar verdovende midde len voordat ze ze ooit hebben ge zien. Dat zijn de kinderen die, wanneer ze negen of tien zijn, moeilijkheden veroorzaken: straatlantaarns ver nielen, uit winkels stelen, dat soort dingen. Wanneer deze groep 15 of 16 is, gaan ze aan narcotica omdat ze ont.dekken dat het ze een aange naam gevoel geeft. Een gewoon kind. zonder die moeilijkheden, zal op l6-1arige leeftijd een verslavend middel gebruiken en er niets aan vinden. In mijn geval, ik was ongeveer 17, toen ik marihuana begon te gebrui ken. Een jaar later begon ik met he roine. De eerste keer was hier in Washington. Het gebeurde in een auto met een vriend. In die tijd in jecteerde ik het nog niet, ik snoof het. Dat heb ik een paar maanden gedaan. Tenslotte kwam ik in een groep terecht die het inspoot, en die waren alleen maar blij om mij het ook te laten proberen. Ze drongen het niet op, ik vroeg erom. Niemand heeft mij ooit narcotica opgedron- Hondsberoerd De eerste keer dat ik heroïne spoot voelde ik me hondsberoerd. Ik werd misselijk, braakte, maar er was toch dat gevoel van saamhorig heid met de anderen, het gevoel dat Je erbij hoorde en een mystieke er varing met hen deelde die tegelij kertijd verboden was. Ik had de proef doorstaan, ik was geaccep teerd en ik had een zekere status bereikt. Ik geloof dat mijn behoefte om geaccepteerd te worden zo groot was, dat ik er alles voor over had. zelfs wanneer het 't gebruiken van narcotica betekende. Want het is of dat, of je bent alleen met Je een zaamheid en vervreemding, en dat is een van de ergste menselijke pij nen die Je kan hebben. Wat ik zeg gen wil, is dat veel narcotici niet noodzakelijkerwijs zo zijn omdat ze heroine zo fijn vinden, hoewel het duidelijk iets voor ze doet, maar omdat ze eindelijk ergens bij horen, al is het dan bij zo'n sub-groep. Je moet goed begrijpen dat ik, toen ik begon te spuiten, er nog niet verslaafd aan was, want daar kom je pas aan toe wanneer Je een paar weken lang dagelijks spuit. Ik heb het drie, vier jaar lang al leen in de weekends gebruikt, en heel af en toe door de week. In die periode heb ik er talloze phy- sieke katers van gehad. Ik spoot dan twee dagen achter elkaar en voelde me loom, lui in niets geïn teresseerd, en als dat gevoel afsleet nam ik weer een dosis. Veel daarvan had ik te' maken met de sociale druk die op mij werd uitgeoefend. Ik woonde thuis, ging toen nog naar school, en had wat andere dingen te doen en het kostte me de grootste moeite om dat alles gaande te houden. Onno dig te zeggen dat ik hoogstens een facade kon ophouden, het was de reden waarom ik toen niet meer be hoefte had aan narcotica. Maar tenslotte vloeide alles in elkaar over tot een grote onontwarbare brij en toen werd ik eraan verslaafd. Dat was ook het punt dat ik heroïne be gon te verhandelen. Handelaar Ik had een vriend met wie ik sa men wel eens wat spoot, en die zei op een dag dat hij van iemand een ons heroïne kon afnemen, maai dat hij niet zoveel anderen kende om het aan te verkopen, en of ik niet wat adressen van afnemers had. Dat zijn we toen samen gaan doen. We verkochten een ons per week. In die tijd werd het in klei ne capsules verkocht, die ongeveer anderhalve dollar (5 gulden) kost ten. Diezelfde capsule kost nu denk „Ik had het (misplaatste) gevoel van samenhorigheid met anderen, het gevoel dat ik erbij hoorde ik, tegen de 15 gulden, en boven dien was de kwaliteit toen veel be ter. Het was zelfs zo goed, dat een hele capsule vaak te veel was om in een keer te gebruiken. Daarnaast was er de gebruikelijke ruilhandel in de sub-cultuur. Je ruil de amfetaminen tegen wat heroïne en betaalde dan iets bij, dat soort dingen. Er was altijd wel iets te krijgen dat je kon ruilen voor wat Je hebben wilde. De man van wie ik mijn handel kocht, was een "street pusher" (iemand die narco tica op straat aan de man brengt) die zelf ook verslaafd was. Uitein delijk was ik zelf ook .een "street pusher", maar ik had toen een gek ke rechtvaardiging voor wat ik deed. Ik redeneerde dat het ver keerd was om narcotica te verko pen aan mensen die het nog nooit hadden gebruikt, en ik verkocht het dan ook alleen aan de 15 of 20 ken nissen van wie ik wist dat ze ver slaafd waren. Toch hebben we ons zelf nooit als handelaars be schouwd. Ik heb er nooit veel aan verdiend, wat zakgeld en alle narco tica die ik nodig had. Het kon me verder niets schelen. Het idee om eraan te gaan ver dienen, dikke bankrekeningen, enzo voorts, kwam gewoon niet bij me op omdat ik zelf de helft van de tijd "weg" was. Op het niveau van de "street pushers" denkt niemand aan veel geld verdienen, dat doen alleen de mensen die de narcotica het land in brengen en distribueren, de groothandelaars. Een keer ben ik gearresteerd. Dat was ongeveer anderhalf Jaar nadat :k begonnen was met de handel en toen ik zelf al heel erg verslaafd .vas. Toen het gebeurde was het nauwelijks een verrassing, het was bijna een gevoel van opluch ting. Het kwam omdat ik door een vriend geïntroduceerd werd bij een kennis van hem, met het verzoek hem wat te verkopen. Intuïtief had ik meteen het gevoel dat hij een in specteur was van het bureau voor narcotica, maar het kon me niets schelen. Ik geloof zelfs dat ik in mijn achterhoofd hoopte dat hij er een was, omdat ik niet meer zag hoe ik ooit van mijn verslaving af kon komen. Inspecteur Ik was dus erg voorzichtig en verkocht hem wat en inderdaad! was hij een inspecteur. Hij arresteerde me niet meteen, pas zes maanden later werd ik opgepakt. Ik denk dat ze me al die tijd hebben gevolgd om te zien wat mijn contacten waren. Ze kwamen bij mij thuis, arresteerden me, en toen werd ik veroordeeld tot anderhalf Jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf met de mededeling dat ik een baan moest vinden. De rechtzaak vond overigens pas een half jaar na mijn arrestatie plaats. Ik werd op borgtocht vrijge laten, nam een advocaat en we hebben toen een goede zaak opge bouwd waarom ik nog een kans moest hebben om mezelf te rehabi literen. Ik was toen 26. Gedurende die proeftijd gebruikte ik geen he roine, maar wel grote hoeveelheden amfetamines en pillen die je hier in iedere apotheek kimt kopen. Na mijn proeftijd trouwde ik. Drie maanden later had ik een psycho tische aanval. Ik had ongelofelijke hoeveelheden pillen geslikt, 6 tot 8 per keer en dat om de vier uur. Mijn vrouw wist wel dat ik pillen gebruikte, maar niet hoeveel. Toen ik „brak" had ik allerlei krankzin nige visioenen, onder andere dat ik gedood was in een busongeluk. Het was zo bizar dat er geen enkel ver band meer met de werkelijkheid was. Ik zag duivels, ongelukken, en dingen die mij angst aanjoegen. Toen werd Ik voor het eerst in een ziekenhuis opgenomen en bleef drie maanden. Ik rustte er uit en ze ga ven me kalmerende middelen. Daar na ging het min of meer goed ge durende twee jaar, maar toen ge beurde het weer en om dezelfde- eden: te 'veel amfetamine-gebruik Ik was toen 28 en ging toen terug naar het ziekenhuis. Ik was zo bang, dat ik er niet weg wilde. Ik ben er vier Jaar gebleven, hier in het St Elizabethziekenhuis in Washington. hi; |(o, Pasj' In de weekeinds mocht ik pasje de stad in. Het eer gebruikte ik niets, maar daa ik gedurende die weeken amfetaminen, en zelfs wat soms. Maar omdat weer terug moest zijn, moes de gaten houden zo< toen geen verslaving hield. Ik ben er zeker van ik de kans had gehad, ik slaafd zou zijn geraakt. Tol tijd in het ziekenhuis ten had ik op een dag een met een man over de ch^- patiënten die er voor goed zal Hij vroeg hoelang ik Ik zei vier jaar. Toen z Je dat de kansen om hie men al na het eerste Jaar misch verminderen, en daifssc het tweede jaar al bij !rl< meer zijn? Voor het eerst leven werd ik doodsbang, aankwam in het ziekenhuufaü op een prettige nieuwe afdifcul plaatst, maar hoe langer Doet hoe vaker ik werd over lc< steeds slechtere afdeli ua) ineens daar zitten en die allerlaatste fasen, schrok. Ik ben me toen gaan a EF bij een AA groep, alcoholli ?ei nymous, niet omdat ik aan i was maar omdat iemand gezegd dat ik geholpen zoj^ nen worden als ik iedere zij het over alcohol hadden cotica voor in de plaats dB maanden later werd lir gen uit het ziekenhuis, baan als verpleger in een zinnigengesticht in Louisvi di vier Jaar in een gekken! dat het enige wat ik kon doeifl) Ik heb nu negen jaar delen meer gebruikt. D geen angst dat ik er ooi kunnen beginnen, daar ik nu te veel op het sp* Vanaf het ogenblik dai met Jezelf hebt, Jezelf heb Je er geen behoefte ïoor middel van heroïne 'oelen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 16