koek is het duurst oor een werknemersgezin Bearded Collie vergt veel aandacht KLANTENRUBRIEK ill! HONDEN TROUW.... alles Vlieland Evenementenkalender 3AG 30 NOVEMBER 1972 j het berekenen van de duurte van het levensonderhoud ons land, werd tot voor kort alleen maar gekeken naar uitgaven van werknemersgezinnen met twee kinderen, een inkomen beneden de ziekenfondsgrens. Maar tegen- jordig bekijkt men ook het effect van de duurte voor de tale bevolking. En dat kan hier en daar wel wat verschil- n van wat er voor de werknemersgezinnen geldt. bijvoorbeeld kinderschoenen erg ur worden, tikt dat erg aan voor gezinnen. Doch door de bevol- ig als totaal waarbij ook mee- en de alleenstaanden, die meer rdienden, de bejaarde echtparen, zelfstandigen wordt zoiets wat ider erg gevoeld. Centraal Bureau voor de Sta llek (cbs) heeft heel wat moeten inen en plussen om het belang al die dingen die meetellen het bepalen van de duurte zijn naar ruwe schattingen zeshonderd artikelen en dien- te taxeren. Het CBS heeft nu lijst gemaakt, waarop die be- igrijkheid staat aangegeven, voor totale bevolking en nog eens rt voor werknemersgezinnen, totale Jaaruitgaven van een Ishouding zijn daarvoor gesteld 10.000 punten (een consumenten- janisatie heeft onlangs gezegd dat die 10.000 punten in de praktijk ongeveer met 10.000 gulden nt vergelijken, en dat zal er niet ver naast zijn). litgesplitst grote porties uitgaven uitges- Itst blijkt die 10.000 als volgt te ]n verdeeld: Erg grote verschillen zitten er in die verdeling niet. Alleen heeft een werknemersgezin met kinderen ken nelijk meer zorgen over eten, Door L. Bakker schoeisel, licht en verwarming, dan het gemiddelde. Immers, in doors nee hoeft de bevolking aan die din gen niet zo zwaar te tillen, en kan men meer de aandacht richten op vrijetijdsbesteding en verkeer, en op de uit zijn welvaartsniveau voort vloeiende noodzakelijke verzekerin gen. Kenmerkend Toch zijn er nog heel wat meer verschillen tussen het werknemers gezin met kinderen, en het bevol kingsgemiddelde. Ze zijn echter stuk voor stuk te klein om de grote cijfers merkbaar te beïnvloeden. Niettemin zijn ze vaak wel kenmer kend: ontbijtkoek heeft voor werkne mersgezinnen een belangrijkheids graad van 30 van de in totaal dus 10.000 punten van de totale Jaaruit gaven. Over de hele bevolking geno- Het pilsje, daarentegen, wordt meer in huis gehaald door de werkne mers: 34 (tegen 30). Ribkarbonade De meeste soorten vlees nemen een belangrijker plaats in od het huishoudbudget van de totale bevol king, maar de werknemers afzon derlijk spannen de kroon als het gaat om ribkarbonade: 18 (tegen 10). en voorts ook voor wat betreft ding (270 tegen 220) en dameskle ding (430 tegen 340), terijl de werk nemersgezinnen kinderkleding^ hoger op: hun behoeftelijst hebben staan. Bij de totale bevolking tellen weer zwaarder: wasserij (17 tegen 5), stomerij (15 tegen 5), wassalon (11 tegen 5), huishoudelijke hulp (60 tegen 14). En ook: tandpasta (7 tegen 6), huidcreme (18 tegen 16), deodorant (15 tegen 13), en..toilet papier (9 tegen 7) rood, beschuit Loek en gebak oeelproduktien ardappelen, groenten uiker en suikerwerk ,jfl hocolade ooo. Slank-bier In West-Duitsland is een soort bier voor slankelijners op de markt ge bracht. Het wordt geproduceerd door de hiertoe opgerichte Diat Pils GmbH. waarin een aantal belang rijke Westduitse brouwerijen sa menwerken. Het nieuwe bier heeft 30 inplaats van 41 calorieën per glas. Het kost wel een dubbeltje meer dan normaal bier. ADVERTENTIE offie en thee oedingsingr. (b.v. slasaus) jepen rank/maaltijd buitenshuis lees, vleeswaren, vis etten (w.o. margarine) aivelprodukten onderhoud woning jonlnginr. bloemen en tuin ïuishoudelijke artikelen erwarming en verlichting leding choenen en lederwaren einiging ïuishoudelijke hulp ichamelijke verzorging nedische verzorging :ursussen en ontspanning incl. vakantie) I oken verkeer (incl. autorijden) i\ particuliere verzekeringen men staat ontbijtkoek slechts op 10 Koekjes staat voor de hele be volking op 12, doch voor de werkne mersgezinnen apart op 15. Slag- gr oomgebakjes staat daarentegen voor de bevolking op 24 punten, voor werknemers gezinnen op 22 9 Zoet broodbeleg tikt meer aan in de werknemersgezinnen: 10 punten voor aardbeien jam (tegen 7), zes voor pindakaas (tegen 3) 15 voor chocoladestrooisel (tegen 10). Met alcoholvrije dranken staan dp werknemersgezinnen als aparte groep eveneens bovenaan, ook voor koffie en fris" buitenshuis. Maar de totale bevolking drinkt meer alco hol: oude jenever gè, 'tegen 6) jonge jenever 48 (tegen 32), wijnen 21 (tegen 12 13), sherry 14 (tegen 8>. verse braadkuikens (23 tegen 18). diepvries-kip (16 tegen 12) en ge hakt (70 tegen 59). En wie eten nu eigenlijk nog roomboter in Nederland? Niet de werknemersgezinnen. De totale be volking staat wat die roomboter be treft op 22 punten, de werknemers op 9. Meubelen staan voor de totale bevolking op 220 punten, voor de werknemersgezinnen op slechts 140. Maar die geven weer meer uit aan beddelinnen (70 tegen 52) en vloer bedekking (154 tegen 104). Wat de kleding betreft, komen de totale cijfers in de lijst tamelijk overeen. Maar in werkelijkheid li- gen de aankopen toch wel wat ver- scheidener. De totale bevolking trekt veel meer uit voor herenkle- Supermarkt heft entree Een levensmiddelenzaak in het Zweedse Jönköping is met iets heel nieuws begonnen: de klanten kun nen er niet vrij meer winkelen, ze moeten entree betalen. De zaak heft een toegangsprijs van f 2,80. Daar staat tegenover dat de winke lier heeft beloofd dat hij op zijn prijzen geen hogere wintmarges dan 7 a 8 procent zal zetten. Een raar systeem, maar de winkelier ver wacht er een goede klandizie mee te bereiken, met forse aankopen per klant, omdat men via het prijsvoor deel zijn toegangsprijs zal willen 'terugverdienen". een taai stuk buffelhuid of een zak hondekoekjes. HOND'SE VERRASSINGEN BIJ weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 <01710) AMSTERDAM Klein Bellevue: t/m 3 dec. 20.30 uur Professor Schroempff en xjjn reizend frivoliteitentheater, door het gezelschap „Kort en Klein' Theater Desmet: t/m 8 dec. uitgez. 5 dec. 2015 uur Musical „Hair". RAI-gebouw: 30 nov., 1, 2, 3 dec. Internationaal Indoor Concours Hippique „Jumping Amsterdam", 14.00 en 20.00 uur. Rijksmuseum: t/m 10 dec. ma t/m za 10-17, zo 13-17 uur Neder landse kunstenaars in de Oost, t/m 7 Jan. Japanse prenten uit de 19de eeuw. Tropenmuseum: t/m 11 dec. Kindertekeningen uit Banglad es J (op 3 dec. speciaal programma rond deze tentoonstelling, o.a. films en dia's). Concertgebouw: 1 dec. 20.30 uur Concertgebouworkest onder leiding van Kirill Kondrasjin. Stadsschouwburg: 1. 4. 6 dec. 20.00 uur Nederlandse Operastichting met de opera „Nabucco" van Verdi, ook 3 dec. 13.30 uur. Klein Bellevue: 6 t/m 17 dec. 21.00 uur Cabaret Tekstpiermenten met „In de zesde hemel". Carré: 7 t/m 17 dec. 20.15 uur Musical „En nu naar bod", geschre ven door Annie M. G. Schmidt. Shaffy-theater: t/m 31 dec. 20.30 uur Theater Funhouse met nieuw mime-programma. Brakke Grond: t/m 2 dec. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „TTie family 1". ROTTERDAM De Doelen: 1 dec. 20.15 uur Rotterd. Philh. Ork. olv. Lawrence Foe ter, solist: Wolfgang Schneiderhan, 1 dec. 01.00 uur Nachtconcert Santana, 1, 2 dec. 20.15 uur Don Quishocking (cabaret), 3 dec. 13.30 uur Middag speciaal voor Turken, 8 dec. 20.15 uur Kerst concert door The Young Credo Singers en Deo Cantemus mmv. Radio Filharm. Ork. olv. Arie Pronk. Hofplein Theater: 1, 2, 3 dec. 20.15 uur Paul van Vliet met cabaret- programma „Noord-West" mmv. het combo Rob van Kreeveld; 6. 7. 8, 9 dec. 20.15 uur Optreden van Liselore Gerritsen en Ram ses Shaffy. Piccolo Theater: 1, 2, 3 dec. 20.15 uur Toneelgroep De Appel met „God op aarde". Collage op teksten van o.a. Inez Dullemen; 6, 7, 8 dec. 20.15 uur Amsterdams Toneel met „The family 1". Schouwburg: 1, 2 dec. 20.15 uur Het Rotterdams Toneel met „De man, het beest en de deugd" van Luigi Pirandello, mmv. o.a. Luc Lutz, Rudi Falkenhage, Paul van Gorcum en Fien Berghegge; 3 dec. 14 uur Scapino Ballet met „Ongerijmd" en „Carnaval der dieren". 6 dec. 20.15 uur De Haagse Comedie, 8 dec. 20.15 uur Rotterdams Toneel. Theater in den Twijfelaar: 1, 2, 7, 8 dec. 20.15 uur Cabaretprogram ma „In voorarrest" mmv. Louis Kockelmann, Loes Vos en Bert Nicodem. Theater De Lantaren: 1, 2, 3 dec. 20.30 uur Bruce Lacey uit Londen presenteert zijn superspace inflatable environment, 5 dec. 20.30 uur Popconcert, 6 dec. 20.30 uur Xoelapepel. Een door de Haagse tekenaar Arthur Hesselbach verzonnen naam voor een door hem ontwikkeld spel, 7 dec. 20.30 uur Première van New Uruguayan Theatre, 8 dec. 20.30 uur Première balletgroep Penta. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 1, 4, 8, 9 dec. Haagse Comedie met "Drie Zus ters" met o.a. Anne-Marie Heyligers, Enny Meunier, Rick Nicolet. Trins Snijders en Ko van Dijk, 2 dec. Haagse Comedie met "Ter ere van" met o.a. Ko van Dijk, Enny Meunier, Wim van RooiJ, Emmy Lopez Dias en Carl van der Plas; 3 dec. 14 uur, 5 dec. 20.15 uur Haagse Comedie met "Knecht van twee meesters" met o.a. Anne-Marie Heyligers, Eric van Ingen, Guus Verstraete en Anne Oostveen; 3 dec. 20.15 uur, 7 dec. 20.15 uur "Liefde op papier", komedie van Frank Marcus met Elisabeth Anderesen, Eric van Ingen en Francine Dreessen. Circustheater: t.e.m. 7 dec. uitgez. 3 en 5 dec. 20 uur One-man-show van Toon Hermans mm.v. orkest van Henk Westrus. HOT-theater: 1, 2, 3, 5, 6. 7, 8, 9, dec. Nieuwe Komedie met "Rasho- mon", toneelspel van Fay en Michael Kanin met Willem Wagter, Ton Selter, Tatiana Radier en Robert Prager; 4 dec. 20.30 uur Amsterdams Toneel met „the Famll- 1" een theaterserie in vier delen met o.aa Cocki Boonstra, Martine Creafcoeur en Huib Broes. Theater Pepijn: t.e.m. 30 januari elke do, vr en za 20.30 uur "Honoloeloe", gieren op een eiland, met Hessel van der Wal, Rob van de Meeberg en met muziek van Henk Alkema. Diligentia: 30 nov. 20.15 uur Optreden van Hollands/Zweedse trou badour Cornelis Vreeswijk met het cabaret Ivo de Wijs; 1 dec. 20.15 uur Recital door Agnes Giebel (sopraan) en Felix de Nobel (piano). Congresgebouw: 2 dec. 20.30 Residentie-orkest oJ.v. Hubert Sou- dant; 6 dec. Residentie-orkest o.l.v. Hans Gierster, solist Daniël Wayenberg (piano) (ook 7 dec. 20.30 uur). In ons overvolle landje aan de zee zijn veel plaatsen, die vroeger in de schoolatlas als „woeste grond" aangeduid werden, het slachtoffer geworden van de overbevolking. Daar versche nen plotseling grote, sterke mannen in blauwe overalls die. ge holpen door de technische verworvenheden van deze tijd zoals bulldozers en draglines, met kwistige hand flats en huisjes-in- rijtjes rondstrooiden. Met de woeste grond verdwenen ook de schaapskudden van het toneel. In Engeland en Schotland, die min der inwoners per vierkante meter tellen, is de schaapherder nog een vertrouwd gezicht. Daar kan men hem nog dagelijks ontmoeten. Ge kleed in zijn lange ruige Jas en leu nend op zijn staf houdt hij vanaf een heuveltop zijn bedrijfskapitaal in het oog. Dreigt er een schaap af te dwalen dan geeft hij een kort commando. zijn ambacht nodig had uitermate vulgair. Aangezien toen alleen de beter gesitueerden het lezen en schrijven machtig waren bestaat er zo goed als niets dat enig licht op de afstamming kan werpen. Het feit dat men toch de oervorm van veel van die honden heeft kunnen herleiden is te danken aan het noeste werk van enkele wetenschap pers. De man die dit moeilijke werk bij de bearded collie verricht heeft, is de grote geleerde Prof. von de Schulmach. Hij sprak 17 talen en reisde de hele wereld af om honden te bestuderen. Volgens hem bestond er rond 2000 v. C. in Brittannie een langharige hond die in deze woelige Door Paul Marijnis en Aad Hakkert En sneller dan het oog kan volgen flitst er een langharig wezen naar het schaap om hem volgens de re gels der kunst naar zijn soortgeno ten terug te dwingen. Zodra dit we ten kwispelstaartend naar de herder terug keert is het mogelijk de pijl- uit-de-boog te herkennen. Dit blijkt de andere helft van de firma te zijn, zijn trouwe compagnon en metgezel de bearded collie. Ruilhandel Het is bijzonder moeilijk en tijd rovend om oude geschriften en af beeldingen te vinden die iets zeggen over de afstamming van de werk hond. Duidelijke afbeeldingen uit de tijd voor Christus zijn er bijna niet. En in later perioden vonden de be- tijden op het huis en de schapen paste. Afstammelingen van deze hond zijn veel later, pas in de 16e eeuw, gekruist met de Owczareck Nizinny, de langharige poolse her dershond van het lage land. Diit ras was al raszuiver in de 9e eeuw en werd in 1514 Engeland binnen gebracht door Kazimiez Grabski 'n Poolse ruilhandelaar, die graan ruilde vqor Schotse schapen. Dit belangrijke feit is aan de vergetel heid ontrukt door en havenbeambte die vol verbazing en bewondering de honden aan het werk zag. Hij schreef: "Zes honden moesten de schapen naar het schip brengen, en zij die uitgekozen waren moesten gescheiden worden van de kudde. Er waren 60 schapen verzameld, maar slechts twintig moesten er naar het schip. Dit deden de hon den. zij dreven de uitverkoren scha pen naar het schip". De herders waren zó onder de indruk van dit bravourstukje dat één van hen, na veel loven en bieden, een waarde volle gehoornde ram en bijpassende ooi ruilde voor twee teven en een reu. Uiteindelijk is door kruising van deze honden en de langharige inheemse variëteit de schrandere Beardie ontstaan. Handen vol Een goede herdershond is voor de herder van onschatbare waarde. Zonder hem is het onmogelijk zijn bedrijf naar behoren uit te oefenen, want probeer als mens maar eens zo'n zestig onwillige schapen bij el kaar te houden. Die economische waarde van de hond is er de oor zaak van dat men wedstrijden in het schapenhoeden ging houden, de "sheepdog-trials". Hier is het de be doeling dat de hond de schapen over een voorgeschreven afstand met hindernissen naar een hok drijft. En dit alles binnen een bij zonder krappe tijdslimiet. Om alles nog moeilijker te maken is er ook een ingebouwde handicapde schapen. De schapen in Schotland en Wales zijn geen goedmoedige Gentle Slnnee of Hope and Glory. Een van de Nederlandse. Beardie's. Hollandse schapen die een beetje sullig in het weiland rondscharre len. Ze zijn bepald agressief en voor geen kleintje vervaard. Zelfs een heel goede hond heeft de han den vol aan deze sikkeneurige bees ten met zwarte koppen. De winnaar van zo'n wedstrijd is van grote waarde voor de fokkerij omdat zijn instinct voor het schapenhoeden vaak erfelijk blijkt te zijn. Voor pups uit zo'n combinatie betaalt een herder met een grote kudde grif f 2500.—. Lolletje Voor de Beardie ls het leven een lolletje. De door haar omfloerste ogen kijken altijd vrolijk de wereld in en de staart staat zelden stil. Ondernemingsgeest is de hond op het lijf geschreven en dit gecombi neerd met een vrijmoedig gedrag en een beangstigende intelligentie moet voldoende zijn om de liefhebber in spé nogmaals over zijn keus te doen nadenken. Wat dat betreft kan ik uit ruime ervaring putten, mijn Bearded Collie was geen uitzonde ring. De opvoeding vereist een hoop tijd en aandacht. Want bent U in 't begin niet consequent en lacht U vertederd over de ondeugd van het knotje wol U kunt er zeker van zijn de wrange vruchten van dit staaltje pedagogie-van-de-koude- grond snel te plukken! Bovendien vereist de verzorging van de lang harige vacht ook de nodige tijd. Mocht u een Bearded Collie willen ADVERTENTIE VOOR RASHONDEN DOKO VOEDERS verkrijgbaar bij ROBBERS - Haven 24 - Leidei aanschaffen, er wordt niet bultei de rasvereniging om gefokt, dus komt automatisch bij de bron vu alle goeds terecht: Secr. Mevr. A Lens velt-Van Andel. De Nederland se Bearded Collie Club. Van Lug tenburgstraat 27 Voorburg 070- 867304.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23