fProf. Polak, enig lid van %le "contra-club van Rome' Streit om de spelling zal straks opniew ontbranden op, LEZERS SCHRIJVEN Over Cruijff'9 bh 's en de verkiezingen Man met stalen zennwen PONDERDAG 30 NOVEMBER 1972 Ruim een Jaar geleden veroor zaakte het „rapport voor de Club van Rome" (De grenzen van de groei) veel deining door zijn sombe re voorspellingen over de toekomst van onze aarde. Dat rapport, af komstig prof. Meadows c.s. van het Massachusetts Institute of Technology (MIT) vestigde de volle aandacht op de gevaren van bevolkingsexplosie, uitputting van natuurlijke hulpbronnen en vervui ling van bodem, water en lucht. Sindsdien is er nogal eens kritiek op deze onheilspellende voorstelling van zaken vernomen en werden gunstiger factoren naar voren ge schoven, die niet onvermeld mogen blijven. Er bestaat zelfs een „Con tra-club van Rome", die echter maar één lid telt: de bekende futuroloog prof. dr. F. L. Polak, die zijn be zwaren neerlegde in een boekje, dat de naam van de „club" draagt (El sevier, Amsterdam, prijs f 7.90). Dat het MIT-rapport zoveel belangstelling heeft getrokken en in feite nog niet aan actualiteit heeft ingeboet, ligt voor de hand. „De stank- en uitlaatgassen, die onze ogen, neus en keel prikkelen, het lawaai dat onze oren en gehoor zenuwen belaagt, de bovendrijven de dode vissen, het ondrinkbare wa ter, de verkeerschaos en conges tie, de criminele en andere ver schrikkingen van de verstedelij king en de onbereikbare, sterven de binnensteden zij spreken alle onmiddellijk tot de verbeelding, roepen op tot handelen en verzet, doorbreken sneller dan anders gees telijke onbeweeglijkheid. En zelfs dan nog blijft een onvermoeibare strijd te voeren tegen menselijke verdeeldheid en verwarrende af wentelingsprocessen", aldus prof. Polak. Maar wanneer men gaat voorspel len prof. Polak wijdt als inlei ding enige tientallen bladzijden aan de pogingen van de mens de toe komst te voorzien en zijn lot te beheersen moet men wel de Juis te cijfers op tafel leggeif „Wij mo gen van de computer geen heilige koe maken". Waarschuwingen (over hoe het niet zou moeten gaan) kunnen zeker waardevol zijn. Maar „wij mogen nog onvermin derd verwachten, dat de mens in de eerstvolgende tientallen jaren, in de toekomende eeuw of eeuwen zo vele verdere en wederom versnelde vorderingen zal weten te maken als nodig zijn, niet slechts tot behoud van het bestaan, maar ook tot kwa litatieve vooruitgang". Prof. Polak ontkent niet, dat de pessimisten thans beschikken over onaantastbaar feitenmateriaal op bepaalde gebieden, zoals de moge lijkheden van nucleaire, biologische en elektronische oorlogvoering, de toenemende milieuverontreiniging die bij voortzetting de leefbaarheid der menselijke samenleving finaal zou kunnen vergiftigen, de onduld bare twee-deling van de wereld in steeds rijkere en steeds armere lan den, en tenslotte de ontoelaatbare roofbouw op het beperkte vermogen en areaal van onze planeet. Zelfs ben ik het, aldus prof. Po lak, voor een deel wel eens met dit rapport, dat nadrukkelijk waar schuwt tegen de "technologische optimisten" voor zover deze van mening zouden zijn dat de techniek een panacee (wondermiddel) in houdt ter oplossing van a 1 1 e toe komstige problemen. Zeker zal, en deze factor wordt in dit rapport te veel weggedrukt, techniek daarbij van grote, ja bepaald onmisbare dienst kunnen zijn, maar alleenza ligmakend is deze zeker ook weer niet. Het menselijk beleid is door slaggevend. Hier ligt een van de voor naamste bezwaren van prof. Po lak tegen de Club van Rome. Hij acht het in hoge mate paradoxaal dat het rapport van die club met zijn dreigende beklemming één factor buiten beschouwing laat. de allerbelangrijkste nog wel, name lijk de mens. Want ook de mense lijke scheppingsdrift en vinding rijkheid, zijn vermogen om op de ontwikkeling vooruit te lopen en zijn doelgericht zoeken naar de toe komst, zijn besluitvaardigheid en vernieuwingsdrang, zij alle stijgen evenzeer volgens een groeicurve. Men mag er, gezien deze onweer staanbare groeicurve. op vertrou wen, dat in komende tijden - wan neer en zodra dat vereist is - door de mensen zal worden uitgevonden en toegepast wat nodig is voor nieuwe grondstoffen, energie en voedsel, met gelijktijdig nieuwe middelen en technieken tot hand having, ja zelfs verbetering van van het natuurlijke milieu. Prof. Polak is dus vol vertrou wen in de mogelijkheden van de menselijke creativiteit. Maar 14) gelooft niet in het optreden van een geheel nieuw menstype. Som migen zijn de overtuiging toege daan, dat een waarachtige oplos sing van de huidige moeilijkheden alleen bereikbaar zou zijn dank zij het bij toverslag ontstaan en op treden van een nieuwe mens, voor de daarbij behorende nationalise ring enz. van banken, basis-indus. trieën, grond en havens net ao vol ledig in het duister als de grond rechten van haar welgezinde bur gers. Middel en doel worden verward meent prof. Polak. Het middel, de schier onbegrensde bevoegdhe den tot overheidsingrijpen in het economisch produktie-systeem, be staat reeds volledig, namelijk in 't Sowjetrussische collectivistische model van plan-economie. En heeft dat middel daar, in de Sow- jet-Unie geholpen? Neen, want de milieuverontreiniging in de Sow- jet-Unie is bepaald niet minder ernstig dan in de "kapitalistische" Door C. J. Rotteveel zien van een volslagen ten goede gewijzigde, zichzelf opofferende of verloochenende gezindheid. Derge lijke verwachtingen liggen ook uit drukkelijk ten grondslag aan het rapport van de commissie-Mans- holt, die een politieke en ideologi sche vertaling heeft proberen te geven van het rapport voor de Club van Rome. Criticus Polak constateert een volstrekt onverklaarbare innerlijke tegenstrijdigheid. Want. zegt hij, de commissie-Mansholt laat. we gens een enorm overtrokken cen tralistische bureaucratie, nauwe lijks enige ruimte over voor de scheppende ontplooiing van de zo juist op een hoger plan gezette mens. Geen democratische in spraak is gewaarborgd, ofschoon deze eminente mens natuurlijk een veel sterkere deelneming zal begeren in het streven naar een beter beheerste toekomst. Nu zijn we gedwongen te geloven in de kromme redenering, dat de nieuwe mens plotseling zo goed en wijs ge worden is, dat hij zich uiteindelijk met vrijwel niets van enig belang meer mag en kan bemoeien. In het rapport-Mansholt blijven dus de voorgestelde mammoet-overheid en landen. Sommige Westerse landen hebben zelfs meer bereikt dan de landen achter het IJzeren Gordijn. Het milieu kan en moet wor den beheerst los van het produk- tiesysteem en maatschappij pa troon. Wat is de rol hierin van de tech niek? Nadat we zolang de zege ningen en wonderen der techniek hebben toegejuicht of met open mond hebben aangegaapt, is het ontwakend bewustzijn over de keerzijde van de medaille alleen maar nuttig, mits we niet verval len in het andere uiterste van on genuanceerde afkeer en verzet. Een louter antitechnische houding biedt weinig uitkomst voor onze hedendaagse en toekomstige pro blematiek. We zullen weliswaar in verschillende opzichten een ande re techniek behoeven, maar aan de andere kant voor de oplossing van bepaalde problemen (milieu, grondstoffen, energie, afval, ont wikkelingslanden, wereldvrede) meer en verbeterde techniek. Geen techniek zonder meer om zichzelfs wil, maar techniek ten dienste der mensheid, wat verstrek kende gevolgen zal hebben, zowel voor wetenschapsbeleid en onder zoek als voor de investering per onderneming voor bepaalde nieu we produkten. Prof. Polak wijst er in dit ver band op, dat verscheidene deskun digen nu reeds lijsten van honder den toekomstige uitvindingen heb ben opgesteld. Men denke aan de kringloopfabricage (recycling). De omzetting van schadelijke afval in vruchtbare compost vormt daarvan een succesrijk voorbeeld. Verder is er het streven naar om zetting van giftige afbraakproduk- ten in opnieuw bruikbare grond stoffen, resp- energie. In het alge meen betekent dit de overgang van een willekeurige technologie naar een sociaal bewuste technolo gie zonder milieubezwaren. Tot zover enkele grepen uit het boekje van prof. Polak, dat voor al bedoeld is om door zijn kriti sche opmerkingen de discussie op gang te brengen en daarmede een bijdrage te leveren tot een snel le aanpassing van de maatschap pij aan de eisen van deze tild. Prof. Polak is niet de enige die kritiek op het MIT-rapport voor de Club van Rome heeft laten ho ren. Op 29 Juni werd te dezer plaatse aandacht besteed aan de bezwaren van de Fransman Ray mond Barre. En ook in Zwitser land (St. Gallen) zijn bedenkingen gehoord, zoals de "Frankfurter Allgemeine Zeitung" dezer dagen onder de aandacht bracht. Overigens zijn de critici het over één ding eens: een ecologische (milieu-) ramp is niet te voorko men al samen met de armen over elkaar blijft zitten. De wetenschap zal zich tot het uiterste moeten in spannen om de gevaren te keren, die door het rapport voor de Club vanRome zijn gesignaleerd. Dat er niet alleen iets maar zelfs veel te bereiken is, en zelfs op korte ter mijn, blijkt o.m. uit het Britse of fensief tegen de vervuiling van de Theems, waar de forel is terug gekeerd. En niet alleen de forel: tenminste 56 verschillende vissoor- opnieuw in dit wa Prof. dJr. F. L. Polak ter, waarin in de loop van enige tientallen jaren alleen de paling nog in leven was gebleven. Uit Amerika kwam onlangs het bericht dat twee onderzoekers een methode hebben ontwikkeld om rioolwater weer drinkbaar te ma ken door het gebruik van algen. In het plaatsje Tiburon aan de baai van San Francisco zou met groot succes en tegen geringe kosten met deze nieuwe vinding zijn geëxperi menteerd. De algen voeden zich met het rioolafval en produceren grote hoeveelheden zuurstof. Het aan vragen van veertig octrooien heeft tot nu toe verdere publikaties over dit systeem verhinderd. Wel Ls be kend geworden, dat voor een plaats als Tiburon (10.000 inwoners) een installatie van duizend vierkante meter voldoende is. dat is minder dan de meeste thans gebruikte in stallaties. Per dag kan een hoeveel heid van ruim 3% miljoen liter rioolwater verwerkt worden, bij zware regenval zelfs 10 miljoen liter. Deze en dergelijke voorbeelden wijzen in de richting van „ontdek king van de toekomst". De sluimertoestant waarin de met een aantal in het boekje ver- een minderwaardigheits gevoel een A.BN,, omdat zei nie Lksi aroeD Soellinevereenvoudi- meldde stuDiditeiten. aangekweekt en een aversi tegen informeerd zein. Een De sluimertoestant waarin Aksi groep Spellingvereenvoudi ging 1972 (overkoepelende organi- sati van vier onderweisinstanties Ver. voor Wetenschappeleke Spel ling, de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie, de Ver. Onderwijs in het Nederlands en de seksi Nederlants van de Ver. Le vende Talen) zig momenteel be vindt, begint zig reets te wreken. Door velen wort veronderstelt dat de tegenstanders onder leiding van Dr. Lode Craeybeckx (Burgemees ter van Antwerpen) een grote overwinning hebben behaalt. Er wort zelfs beweert dat de spelling- streit nu tot het verleden behoort en de stukken in de departemen tale argiven zein verdwenen. Inge- weiden weten egter dat het wagten is op de samenstelling van een niwe regering en dat daarna de streit opnieuw zal ontbranden en met inzet van alle kragten zal worden gevoert. De ziensweize van Rudi Kous broek in de NRC (febr. J.l.) dat vroeg of laat de spellingvereen voudiging door zal gaan, ondanks de vele protesten, zal spoedig wer- kelukheit worden. De vraag is nog, hoe drasties zullen de spellingver eenvoudigingen worden zullen wel het dan maar zonder de Vlamin gen doen? In 1864 en in 1947 heb ben zei ons ook in de steek gela ten! De tegenstanders juigen te vroeg, maar de tweifelaars die een spellingvereenvoudiging wel nuttig vinden, maar van de noot- zaak nog niet zein overtuigt, or- ganizeren geen diskussi avonden e.d. meer en dat is Jammer. De grote aanvoerder van de te genstanders Dr. Lode Craeybeckx die met gelden uit de Antwerpse gemeentekas geen finansiële zor gen heeft in zein streit voor de huidige, onnodig lastige, inkonse- kwentle, geit- en teitversplllende spelling van het Nederlants, sgreef een dom boekje "Sluipmoord op de Spelling". Een groot aantal, reets tientallen malen ontzenuwde argumenten, staan in het boekje als glat nieuw opgesomt en na tuurlijk heeft het weer een gul onthaal gekregen bei veel publi- teltsmedia die hun eigen voorde len in een vereenvoudigde spelling niet direkt zien zitten. Het alge meen belang is voor hen in deze niet doorslaggevent. Voor de niet geheel ter zake kundigen zal hier nogmaals worden afgerekent met een aantal in het boekjf meldde stupiditeiten. Het is dus een leugen en valse voorligting als een redaksi ver meldt (C .J. Rotteveel in dit blad) dat Nederland het aan een Vla ming te danken heeft dat de streit voor een vereenvoudigde SDelling nu weer tot het verleden hoort. Godfried Bomans was aanvan- keluk een groot tegenstander van spellingvereenvoudiging, maar tei- dens een diskussi op de Haarlem se sprekershoek heeft hei vanaf een zeepkist gezegt dat hei zein mening door gesprekken met vrienden uit de onderweiswerelt hat geweizigt en gaarne akkoort zou gaan met elke nodige vereen voudiging. Nogtans wart onze meest populerre sgreiver door te genstanders gebruikt in hun ho peloze streit. Het is niet alleen Nederland waar een spellingstreit woet, óók in het buitenlant wort streit ge- voert door alle mogeluke organi saties. maar net zo min als zei daar iets over onze streit (de bui- tenlantse pers wil geen slapende hontjes wakker maken), vernemen wei hier niets over hun streit. De spellingregels van veel talen zein vereenvoudigt. Onlangs nog het Indonesies. In Australië wort het Engels step by step vereenvou digt: "The clear short vowel - sound as in bet is written e" examples: any is eny, friend is frend, again is agen, deaf is def, ate is et, etc. Sommige tegenstanders menen dat uit "eerbiet voor het verleden" geen spellingvereenvoudigingen mogen worden ingevoert, m.a.w. er Ls geen pardon voor de Lagere Sgool Jeugt. Zei zullen de onnodig lastige en inkonsekwente spelling tot in lengte van Jaren moeten bleiven leren. Deze diktatuur van een betrekkeluk kleine belangen groep in de Nederlantse en Vlaam se samenleving is onaanvaartbaar Door het verouderen van een spel ling zullen de boeken in die spel ling ook verouderen, zo voorspelt men en niet meer verkoopbaar zein. Dat zal een sgadepost zein voor uitgevers, drukkers err sgrei- vers en daarom moet ons hele na- geslagt die ongelukkige spelling bleiven leren, waarin minder dan de helft slaagt. Men vergeet dat een vereenvoudigde spelling de Jeugt meer kansen biet iets te be reiken. Zeker 10% struikelt over de spelling. Bei velen wordt hierdoor minderwaardigheits gevoel aangekweekt en een aversi tegen studeren, Juist in de beginjaren van de Lagere School. Dat kan voorkomen worden! De "eerbiet voor het verleden" verraat ook nog zo iets als voor ouderverering en daarom zou de spellingvereenvoudiging niet mo gen worden ingevoert.Laten we hopen dat woorden noojt fossi- len worden of voer voor hobbyis ten die graag zien waar een woort vandaan komt. De boeken in de huidige spelling zullen, ook na een spellingvereenvoudiging nog goet leesbaa rzijn en om de grote kwa liteit van veel Nederlantse sgrei- vers nog graag worden gelezen Ook het "Bibliotheekwezen" be hoeft zig niet ongerust te maken, dat plotseling alle boeken ver oudert zullen zein, zoals veel te genstanders durven te beweren. De jeugt vraagt nog niet om een vereenvoudigde spelling. De kinde ren kennen de voordelen niet, maar 't zal een kout kunstje zein hen dat bei te brengen. Ons hele nageslagt zal ons dankbaar zein voor de invoering van een drasties vereenvoudigde spellingmaar wanneer heeft men zig in Neder land druk gemaakt voor het nage slagt? Neen, eerbiet voor het ver leden houden, zoals het was want daarmee is men geldeluk het meest gebaat Geen enkele spelling-aktivist in Nederland heeft niet gedagt aan de taalstreit van onze „Vlaam se broeders." maar wat konden wei eraan doen? Er is maar één oplos sing: Vlaanderen kom bei Neder land, maar dat wil men niet. Zeer veel Vlamingen zein voor spelling vereenvoudiging, óók omdat 't veel lastiger Frans dan minder zal wor den geleert. Vreemt dat Burge meester Craeybeckx niet begreipt dat hei als tegenstander juist de Franstaligen in de kaart speelt! De taalbeheersing begint dikwijls met het gesgreven woort. dus met de spelling. Als deze konsekwent en niet onnodig lastig is. zal de spelling sneller worden geleert en het kint zal de mondelipge taalbeheersing vroeger magtig zein. Bei een fonologische spelling zal men aan het woortbeelt ook beter kunnen zien hoe de woorden moe ten worden uitgesproken, wat het A.B.N. weer zal bevorderen. Het is niet waar, dat een fonologische spelling betekent „sgreiven zoals je spreekt". De betekenis is „sgreiven zoals Je spreekt in het A.B.N". Ve len twijfelen A.B N., omdat zei niet beter ge- informeerd zein. Een logopedist heeft er dageluks mee te maken. Het is beledigent hoe men zig te gen de onderweizers keert en hen verweit dat zei niet in staat zien de kinderen de Nederlantse spelling behoorluk bel te brengen. Het is wel opvallent dat onderweizers van vroeger, met tans volkomen ver ouderde metoden, dit wel konden. Dat deze opvatting egter geheel onjuist is beweist wel het feit dat een groot aantal volwassenen geen briven durft te sgreiven uit angst voor spelfouten. Op sgoolouder- avonden is wel gebleken dat de ken nis inzake de sgreifweize van de taal uiterst miniem is. Het grote aantal fouten dat gemaakt wordt in een eenvoudig diktee. grenst aan het ongeloofluke De bewering dat een vereenvou diging van de spelling alleen nade len heeft, wordt gestaaft met slegts twee niet steekhoudende argumen ten: 1 Het zou de taal afsluiten van het verleden 2 Het zou de taal afsluiten van het buitenlant Een uiterst klein groepje Nederlants sprekenden ziet iets van het verle den in een uiterst klein aantal woorden. Wat een slegt argument, het is belaggeluk! Verder behoeft het vernederlantsen van de bas- taartwoorden (waarop punt 2 doelt) niet ingreipent te zein. La ten wei alleen die bastaartwoorden vernederlantsen die in de volks- mont algemeen gebruikt worden en ook die woorden, waarvoor geen goet Nederlants woort bestaat. De andere bastaartwoorden moeten to taal worden afgesgaft, dan zullen de Nederlanders en Vlamingen el kaar onderling beter gaan ver staan. Het vereenvoudigen van de spel ling heeft niets te maken met het zoeken naar een werelt van de minste weerstant. Onnodige moej- lukheden leren is precies zo afsto- tent en geestdodent als onnodige werkzaamheden verrigten. Het gra ven en digtgojen van kuilen kan dan wel de spierkragten vergroten, maar hiervoor zein tog wel andere oefeningen die aangenamer zein. Imant die spellingvereenvoudigng een vernilingsmanie noemt en meent dat de spelling onverander baar is. kan zein beweringen niet met goede argumenten ondersteu nen ze kunnen alle ontzenuwt worden. Deze beweringen zein dan ook onjuist. Jan de Hartog noemt de vereen voudigde spelling een „monster van logika" Inderdaad een „sgeinbaar" monster voor veel sgreivers* maar een welkome fee voor allen die moejte hebben met de spelling van Jong tot out en dat zein er vele miljoenen! Dat vroegere spellingvereenvou digingen het leven van het sgool- kint veel aangenamer hebben ge maakt, zal idereen toegeven die tans boven de 50 jaar is en het sgoolleven van toen en nu goet met elkaar kan vergeleiken. Dr. C. Kruyskamp, redakteur van de grote Van Dale beweert dat dit aantoonbaar onjuist is. Een be wering die in zein kraam goe-t van pas komt. maar in streit is met de werkelukheit. De vereenvoudigin gen van 1934 en 1947 hebben een enorme teitwinst opgelevert, waar door aan andere vakken (handen- arbeit e.d.) meer aandagt kon wor den besteet. Dat deze vereenvoudi gingen niet tot betere resultaten hebben geleit, staat helemaal niet vast, maar de reden is, dat de ver eenvoudigingen lang niet ver ge noeg zein gegaan. De „tragedi der werkwoortsvormen" en de „plage- reien inzake de ei/ij en ou/au spel ling" bestaan nog steets. Ze zein naar de toekomst versgovenin 1973 ls die toekomst aangebroken! Zein eventuele slegtere resultaten niet te weiten aan heel andere faktoren, buiten het onderweis ge legen? Helaas kunnen velen niet verder denken, dan hun eerbiet- waardige neus lang is! Wat tegenstanders dan de .spel ling miserre" noemen zou een ver- sgeinsel zein van een ordeloze we relt, van het al maar door verder afglelden naar de volslagen anar- gie..Dat dit nonsens is bewiest wel het feit dat in 1804, toen de Nederlantse spelling wert vastge- legt door Matthijs Siegenbeek, ge- U el dig de spellingstreit is begon nen. Slegts één keer is Dr. Lode Craeybeckx bei een spellingsdiskus- si in Nederland (te Eindhoven) ge zien. Hei heeft toen egter geen woort durven zeggen. Zein streit- lust vermindert naar mate hei zig eenzamer voelt. Ook briven van te genstanders worden door hem ont vangen, maar niet beantwoort. De streit van deze 75-Jarige is begrei- peluk. Hei vegt voor het verleden. laten jongeren voor de toekomst vegten! W. L. K. VAN OOSTEN Sgoollogopedist Marconistraat 3 Badhoevedorp ADVERTENTIE Naar aanleiding van de citaten, onder meer over Johan Cruijff <C. J Rotteveel op Meningen-pa- Veel mensen schijnen zich onge rust te maken over geruchten als zouden de Russen plannen hebben om het Westen te bezetten. Dit ou der andere naar aanleiding van uit latingen van de WD-senator mr. H. van Riel. Ik geloof dat de theo rieën van mr. van Riel een zeer reële basis hebben. Vóórdat Rus land een conflict met China zou riskeren moet het in de rug zijn gedekt. Er zijn thans rond één mil joen manschappen samengetrokken aan de Russisch-Chinesche grens. De NAVO zou op een of andere ma nier een verdrag moeten sluiten of samenwerken met het Warschau pact- Een soort Finlandisering dus. Thans leven wij nog in een soort kapitalistische maatschappij, met daarbij alle voor- en nadelen. De USA is het grote voorbeeld. Er zijn echter tekenen die er op wijzen dat Amerika een minder gelukkige weg heeft ingeslagen, ontaarde mo raal in eigen land. straatterreur, maffia en in het buitenland de mis daden in Vietnam. Rusland is zeker ook geen lieverdje, ik denk o.a. aan bepaalde vervolgingen, maar thans staat het moreel van de USSR be slist sterker. Laat de Russen maar komen. Het is trouwens duidelijk dat wij militair-strategisch tegen Rusland vrijwel niets beginnen. Wie een blik op de kaart werpt ziet West-Europa als een klein stukje aanhangsel van een uitgestrekt rijk dat Rusland heet. En bondgenoot USA ligt aan de overzijde van een oceaan. Het is natuurlijk wel zaak ons zo duur mogelijk te verkopen, inclusief alle verworven vrijheden. In dat ver band geloof ik dat over niet al te lange tijd Willy Brandt wel eens iets te soepel kan gaan optreden Wie dan onderhandelaar wordt ls voorlopig nog een open vraag: het moet wel een man zijn met stalen IR. LUUK AARTS Postbus 456 Haarlem. gina van 23/11) wil ik gaarne het volgende onder de aandacht bren gen. Inderdaad is aan Cruijff en nog vijftien andere contractspelers f 60.000 beloofd als zij de finale halen, maar dat moet gespreid worden over drie Jaar met alle ri sico's van gekwetste of gebroken ledematen en de kans van beëin diging van de carrière. Vergelijk dat met 150 kamerleden met een vast inkomen van f 60.000 per Jaar, die allen in een dure auto rijden, de meesten meer dan twee huizen bezitten, één zelfs drie boerderijen met grootgrondbezit en dan een huis met annex slijterij gaat ko pen en dat Juist deze persoon in een verkiezingscampagne zegt dat hij er eigenlijk f27.000 aan te kort komt. Dan de ministers, al len een auto van de staat, wegen belasting ook van de staat. Inclu sief particuliere chauffeur. Over de bh's in Oosteuropese landen, waar zo'n gebrek aan is: ook in Amsterdam, Rotterdam, Brussel, Parijs, Rome en andere steden zijn arme wijken. Tienduizenden Parijzen aars hebben nog nooit de Champs Elysées gezien of durven niet bij de Galeries Lafayet te naar binnen. Men moet dus niet steeds doelen op het armste van het ene land en alleen het rijkste van het andere. Wat de verkiezingen betreft, over al gaat het tussen twee kandida ten, maar wij houden ons strikt aan vrije-meningsuiting. Waarom niet net als elders, met een keu ze tussen bijv. Andriessen, Den Uyl of Wiegel? Dit kunnen ook drie anderen zijn. maar dan pas wordt er scherp gesteld welke richting de bevolking wiL J. I. TIEROLF Botermarkt 19a Leiden. ADVERTENTIE 'n Liefhebbende^ echtgenoot geeft z'n vrouw strijk-vrij! - Wkrio: -£(jé kvrij. vtekvrij U a •fclklced. 1 tis feestelijke I l| viledanjfcjjp Tafelkleed I VU \/^Da Y k*Jtrsci

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21