ISRAEL BANG DAT SYRIË EGYPTE ZAL MEESLEUREN Oslo: duikboot ontsnapte uit fjord STEUN VAN LIBIË VOOR AANSLAG OP HOESSEIN Washington volledig achter Saigon Een man om je vertrouwen aan te geven Playmen Jacky is nog steeds zeer mooi Nageslacht van Franco koninklijk hoogheden BUITENLAND MAANDAG 27 NOVEMBER ljfi OSLO (Reuter) De buitenland se duikboot waarop twee weken lang is gejaagd door marinesche pen en vliegtuigen, heeft kans ge zien uit de Noorse territoriale wa teren te ontsnappen. Dit is gister avond officieel in de Noorse hoofd stad meegedeeld. De duikboot Is niet geïdentificeerd, aldus het op perbevel van de Noorse strijdkrach ten. Het zoeken is gestaakt. Dat het vaartuig verdwenen is. heeft men opgemaakt uit „contacten van ma rinevaartuigen en schepen". Men is er nu wel zeker van, dat het een onderzeeboot geweest is. In politieke kring gelooft men dat er moeilijkheden voor de conferen tie in Helsinki over de Europese veiligheid en samenwerking zou den zijn gerezen als men de duik boot had gedwongen boven water te komen en gebleken was dat het er een van een land van het Pact van Warschau was. De beste oplos sing was daarom volgens waarne mers de boot rustig te laten ont komen. Een hooggeplaatste functionaris van de Noorse marine heeft laten aan het zoeken hebben deelgeno men, hoewel officieel wordt ver klaard dat Noorwegen geen hulp van de NAVO-bondgenoten heeft gevraagd. De duikboot is zaterdag al ont snapt. Het Noorse opperbevel zegt dat de opsporing moeilijk was in dp 200 km lange en hier en daar 300 m diepe sognefjord. Men wilde ook geen mensenlevens ln gevaar brengen. Een Britse radio-amateur zei za terdag dat hij vorige week een ra dio uitzending heeft opgevangen waarin werd gemeld dat een Russi sche kernonderzeebooot een Noor se Fjord was binnengevaren na dat er muiterij aan boord was ont staan. De uitzending kwam van de hoofdstad Tirana en was geba seerd op inlichtingen van „krin gen in Moskou". Volgens de radio-amateur had den een officier en enkele beman ningsleden de macht over het schip overgenomen en hielden zij de ove rige bemanningsleden vast als gijzelaars. De radioman aan boord van de onderzeeboot was echter nog in staat geweest een boodschap te sturen naar een andere Russische onderzeeboot die onmiddellijk te hulp snelde. Na een vechtparij wa ren de muiters aan boord inmid dels echter overmeesterd en er werd een ontmoeting geregeld met de an dere onderzeeboot in de fjord", al dus de Britse zegsman. ADVERTENTIE (Door onze correspondent) JERUZALEM Het is gisteren rustig gebleven aan de Is- raëlisch-Syrische grens op de Golan-hoogte, nadat zaterdag de Syriërs rond het middaguur het vuur hadden geopend op Is raëlische stellingen en gedurende een half uur een artillerie bombardement uitvoerden. De mogelijkheid dat Egypte Sy rië te hulp zal komen door de wa penstilstand aan het Suezkanaal te verbreken, was gisteren het centra le thema op de kabinetszitting van de regering in Jeruzalem. Volgens een Israëlische legerwoordvoerder Door Jaap van Weesel waren de beschietingen van zater dag niet door Israëlische militaire acties voorafgegaan. Aangenomen wordt dat de Syriërs t front worm willen houden en de Israëliërs willen provoceren teneinde Egypte mee te slepen in een gewapend conflict. Daarom hebben de Israëliërs het vuur ook niet beantwoord. Het hoofd van de Israëlische mi litaire inlichtingendienst, generaal Zeira, spoedde zich zaterdagavond naar het VN-hoofdkwartier in Je ruzalem om de Verenigde Naties te verzoeken aan Egypte mede te de len dat het hier om een Syrische provocatie ging en dat de Syrische mededeling dat de Israëliërs eerst het vuur hadden geopend onjuist was. In Jeruzalem wordt deze stap van het hoofd van de inlichtingen- India: Pakistaanse vrouwen mogen naar huis gaan NEW DELHI (Reuter) India is bereid alle Pakistaanse vrouwen en kinderen, die in krijgsgevangen kampen verblijven naar huis te stu ren zodra een geschikte datum wordt overeengekomen met de Pa kistaanse regering. In een officië le verklaring, die tegelijkertijd in Nieuw Delhi en Dacca (de hoofd stad van BangladesJ) is gepubli ceerd. wordt de teleurstelling geuit dat de Pakistaanse autoriteiten daarop niet hebben ingestemd met het terugkeren naar BangladesJ van alle Bengaalse vrouwen en kinde ren die in Pakistan zijn gestrand. De repatriëring van de Pakistaan se vrouwen en kinderen, naar men aanneemt ongeveer 6000 in getal, zal plaatsvinden via de grenspost Wagah in de Poenjaab. De Zwit serse ambassade is gevraagd de In stemming van Pakistan met deze re geling te verkrijgen. President Bhoetto van Pakistan heeft onlangs besloten 10.000 Bengaalse vrouwen en kinderen vrij te laten. Hij heeft tot nu toe echter geweigerd de he le groep, waarvan het getal niet be kend is, te laten gaan. dienst als uniek en zonder prece dent gezien. Sleeptouw De vrees dat Egypte zich door Syrië op sleeptouw zou kunnen la ten nemen is gebaseerd op de er varing van 1967. Ook toen begon de crisis die uiteindelijk tot het uitbre ken van de zesdaagse oorlog zou leiden met een luchtgevecht, waar bij evenals vorige week Syrische vliegtuigen werden neergeschoten. Ook deze actie was het resultaat van veelvuldige activiteiten van het Palestijnse verzet, dat vanuit Syrië opereerde. Egypte, dat toen een verdrag met Syrië had om dat land in ge val van een gewapende aanval te hulp te snellen, sloot toen de Golt van Akaba af. Ook nu hebben de> Egyptenaren dergelijke beloften ge daan en de vrees bestaat in Israël dat gezien de zwakke positie van president Sadat, de Egyptische pre sident mogelijk aan druk uit het le ger zal bloot komen te staan om tot militaire actie over te gaan, on danks het feit dat Egypte daar mili tair absoluut niet op is voorbereid Berichten over een samenzwering tegen de Egyptische president hebben deze vrees versterkt. Overleg Het semi-officiële Egyptische blad Al Achram meldde vanochtend dat Egypte, Syrië en Libië op het ogen blik intensief overleg plegen in ver band met de gespannen toestand langs de bestandsgrens tussen Syrië en Israël. Volgens het blad, dat goedingelich- te klingen in Damascus citeert be reidt Israël een grootscheeps offen sief voor, dat voor goed een einde kan maken aan het bestand tussen Syrië en Israël. Egypte, Syrië en Libië zouden op zeer korte termijn willen komen tot een gezamenlijke strategie. Presi- i dent Hafez Assad van Syrië heeft j volgens Al Achram de Syrische troe- j pen bevolen zich gereed te houden voor alle mogelijke ontwikkelingen. Ook zouden de Syrische autoritei- I ten de leiders van de Palestijnse verzetsbeweging de verzekering heb ben gegeven dat het Syrische front "open" biyft voor commando-ac ties en dat Syrië de guerrillastrij ders geen beperkingen zal opleggen. De saeger informateur Ko ning Boudewljn van België heeft zaterdag de 61-Jarige Jos de Saeger, minister van Openbare Werken in het aftredende kabinet-Eyskens, tot informateur benoemd. De Saeger is lid van de Christelijke Volkspartij. De informatie-opdracht van De 6aeger is zo ruim dat hij al kan onderhandelen over de samenstel ling van een nieuwe regering die voldoende sterk is om de problemen die samenhangen met de Belgische taalkwestie, nu voor eens en voor altijd op te lossen. Gevangenen in hongerstaking Ongeveer 400 gevangenen in Ro me zijn zondag in hongerstaking gegaan als protest tegen een re geringswetsontwerp inzake voorlopi ge invrijheidstelling dat hun niet ver genoeg gaat. Volgens het wets ontwerp krijgt een rechter van in structie de bevoegheid iemand voorlopig in vrijheid te stellen in afwachting van het proces. Circa 16.000 gevangenen in Italië, meer dan de helft van de. gevangenisbe volking, bevindt zich in voorlopige hechtenis. Die kan in sommige ge vallen wel vier Jaar duren omdat de gerechtelijke molens zeer lang zaam malen. Bn izjnew wil wat meer weten over koers van Hongaarse communisten BOEDAPEST (UPI) Hoewel zijn bezoek niet officieel is aan gekondigd. kwam de Sowjetrussische partijleider Breznjew in Boedapest aan voor een vijfdaags bezoek. In Hongaarse regeringskringen zei men j dat de Sowjet-russische partijleider drie dagen lang met Hongaarse re- gerings- en partij functionarissen zal confereren en twee met Janos Ka- I dar. de eerste secretaris van de Hon gaarse communistische partij. Het is bekend dat het Kremlin I zich zorgen maakt over het nieuwe economische systeem in Hongarije een nogal vrije interpretatie van de orthodoxe communistische economie gekoppeld aan een vleugje kapitalis- i me waardoor de inkomsten van de Hongaren snel zijn gestegen en de winkels in Boedapest vol liggen met consumptiegoederen uit het Westen, j De Russen willen de levering van grondstoffen voor de Hongaarse in dustrie pas garanderen als zij meer weten over de doelen die de Honga ren zich op lange termijn gesteld hebben. Breznjew, zo verklaarde diploma ten van Westerse landen, zal in Boe dapest de verzekering van de Hon gaarse autoriteiten pogen te krij gen dat zij „niet te ver uit de pas zullen lopen". Labour belooft nieuwe koers na verkiezingswinst in Nw.-Zeeland WELLINGTON (Reuter» Nor man "Grote Norm" Kirk die pre mier van Nieuw-Zeeland zal zijn na de overwinning van Labour bij de dag, heeft een lange periode van sta biel bewind en een moderne bui tenlandse politiek beloofd. De 115 kg wegende. 49-jarige voor malige machinist, zei dat het land een onafhankelijker kijk krijgt in internationale zaken na de overwin ning die Labour een overwicht van 24 zetels geeft op de (conservatie ve» Nationale Partij welke er 31 behaalde en sedert 1960 aan de macht was. De Labourpartij beloofde China te uit Vietnam te halen, andere mili taire verplichtingen in het buiten land te verminderen en buitenland se investeringen goed in het oog te houden. Kirk die vermoedelijk zelf buitenlandse zaken zal gaan behe ren, leverde ook sterke kritiek op de Franse kernproeven in de' Stille Oceaan. ROME - AP - De uitgeef ster van het tijdschrift Play men heeft zaterdag in een interview gezegd dat het tijdschrift naaktfoto's van Jacqueline Kennedy heeft gepubliceerd óm te tonen dat zij nog steeds mooi is. Wij hebben aangetoond dat ondanks dat zij 43 jaar is, zij nog steeds een mooie vrouw is. aldus de uitgeefster, de veertigjarige moeder van drie kinderen Udelina Tattilo in een gesprek met het Mila nese dagblad 11 Glomo. Het blad meldde ook dat Playmen teas overstroomd met telefoontjes van dag- blade enn tijdschriften die probeerdien to A emming te krijgen om de foto's te her drukken. Een niet met name ge noemde Amerikaanse kran tencombinatie zou 20 miljoen lire 34.000 dollar voor de foto's hebben geboden. Het antivoord van de uitge verij is niet bekend. Playmen. een „maandblad voor mannen" met een opla ge van ongeveer 450.000 stuks heeft tien pagina's naakt foto's gepubliceerd die wa ren genomen buiten haar vil la op het eiland Skorpios Het eiland, buiten de Griek se kust. is eigendom van Aristoteles Onassis. de hui dige echtgenoot van de voor malige Amerikaanse presi dentsvrouw. Het tijdschrift vertelde niet hoe het aan de foto's was ge komen. II Giorno meldde vrijdag dat een groep van tien internationale fotoerra- fen een jaar lann op deze kans hadden geloerd. Ze louden zijn uitgerust met duikappar astuur en water dichte camera's. Op de foto bekijkt een man in een kiosk in Rome een van de naaktfoto's in Play- BEIROET (AFP, UPI, AP) Koning Hoessein van Jordanië heeft in een vandaag gepubliceerd vraag gesprek met het Libanese blad „AI nahar" de Palestijnse verzetsbewe ging ervan beschuldigd met finan ciële steun van Libië een staatsgreep in Jordanië te hebben voorbereid. De Libische leider Gaddafi, aldus Koning Hoessein, had beloofd op het „uur H" naar Damascus te gaan on. daar de hulp in te roepen van de Syrische en de Iraakse lucht macht die het koninklijk paleis, het radio- en televisiestation en de mi litaire installaties in Amiman had den moeten bombarderen. Een officier, majoor Rafeh al Hin- dawi, waarnemend commandant van een tankeenheid, was volgens Ko ning Hoessein rechtstreeks betrok ken bij het komjplot. Hij zou voor zijn medewerking 20.000 dinar gekre gen hebben. Al Hindawi werd' gearresteerd maar niettemin besloten lucht machtofficieren met hun plannen door te gaan. Hoessein werd licht gewond toen een vliegtuig van de Jordaanse lucht macht de koninklijke helikopter bij het paleis aanviel. In een officiële bekendmaking was öp 18 novem ber in Amman gezegd dat de koning wegens vermoeidheid in een hospitaal was opgenomen. Volgens Al-Nahar waren na de aanval onmiddellijk vliegtuigen met loyale militairen opgestegen. Zij achtervolgden de aanvaller en blie zen diens toestel op. Van officiële zijde werd gesproken van een inci dent tijdens een oefening. Geheime groep De piloot die Hoessein aanviel, was kapitein Talal al-Khatib. een lid van een geheim groep in de Jor daanse strijdkrachten die kort gele den door de inlichtingendienst werd ontdekt. De groep was een half jaar geleden gevormd nadat de koning zijn plan voor een Verenigd Ara bisch Koninkrijk had bekendge maakt. De samenzweerders hadden contacten gelegd met twee progres sieve groepen en twee Arabische re geringen. De Jordaanse oud-minis ter en (Directeur van de Jordaanse bank Said al Dajani speelde een be langrijke rol in deze contacten die in Beiroet werden onderhouden. De militaire attaché van Jordanië in Beiroet, kolonel Gaffik Meihane, bracht zijn regering op de hoogte van de geheime besprekingen. Da) j ni werd bij zijn terugkeer in Ai man gearresteerd. In totaal wai volgens Al Nahar 300 militairen burgers aangehouden en is een aai tal politici onder huisarrest j plaatst. Het was de bedoeling de coup e november uit te voeren, maar ta de plannen enkele weken voor 1 vastgestelde tijdstip bekend werdi besloot kapitein Khatib de konii te vermoorden. Hij viel (üens heliko ter aan toen de monarch zich c maakte voor een bezoek aan militi re eenheden. Hoessein werd licht g wond aan een voet. Zijn helikopl werd vernield. Brand in raffinaderij Het eiland Bahrein, in de Perzische Golf. wordt getroffen door een enor me raffinaderijbrand. Ten minste zeven opslagtanks branden als een fakkel nadat een eerste poging tot blussen mislukte doordat de wind in de nacht van vrijdag op zater dag plotseling draaide. De benzine maatschappij van Bahrein, Bapco, heeft tot nu toe geweigerd informa ties over de brand te verstrekken. (Door onze correspondent) MADRID Generaal Franco heeft zijn eigen nageslacht op no1 al opvallende wijze tot de konkin lijke hoogheid" verheven. Per d creet van 22 november, de dag waa op zijn eerste achterkleinzoon i boren werd, schonk Franco de be ouders (zijn lievelingskleindochter 1 Maria del Carmen en de ambass J deur Prins Alfonso van Dampierre» de titel van J van Cadiz", en verleende hun hun nazaten daardoor meteen het recht zich met hunne koninkllj hoogheden te doen aanspreken. De titel van hertogen van Cad was bijna een eeuw lang niet mei in gebruik en het moet de deskui digen heel wat hoofdbrekens hebb gekost om een wettelijke truc i vinden om Prins Alfonso, Maria d Carmen en hun kroost tot hum koninklijke hoogheden te verhef fen. Immer, hij is dan wel de oudst 'zoon van Spanjes laatste Koning Al fonso XIII, zoals het genoemde decreet ook in herinnering brengt maar hij is door twee historisch I omstandigheden van zijn troon- rechten beroofd. De eerste is de (»f gedwongen en later tevergeefs her j roepen.) abdicatie van zijn vadtf jDon Jaime en de tweede ls Spaanse burgeroorlog en het feit dat Spanjes toekomstig koningschai .geen voortzetting is van de geschie denis, maar een hoogst persoonlij besluit van generaal Franco, I prins Juan Carlos de Borbon ai VIETNAM-OORLOG LIJKT NOG WEL LANGER TE ZULLEN DUREN (Door onze correspondent» WASHINGTON Gedurende het afgelopen weekeinde heeft pre sident Nixon twee gesprekken ge voerd met zijn adviseur dr. Henry Kissinger, onmiddellijk na diens terugkeer uit Parijs waar hij de vredesonderhandelingen voorzette met de Noord-Vietnamese afge vaardigde Le Duc-Tho. Vandaag hadden de president en dr. Kis singer een derde gesprek, en uit al le beschikbare gegevens blijkt dat het vredes-overleg minder gunstig verloopt dan Washington kelijk verwachtte. Door Henk Leffelaar Ronald Ziegler, Nixons perschef, benadrukte velschillende keren op een bijeenkomst met Journalisten dat de president er niet aan twij felde dat er uiteindelijk een over eenkomst bereikt zou worden die „blijvend" zou zijn, maar het was duidelijk dat niet langer gedacht werd aan een oplossing die de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam nog op tijd voor de kerstdagen zou doen repatriëren. Volgens een zegsman in Parijs zouden de Verenigde Staten zich in feite achter vrijwel alle bezwaren van Saigon tegen het ontwerpak koord hebben geplaatst. De New York Times zegt dat de Noordviet- namese onderhandelaar Le Duc- Tho daarover tijdens de bespre kingen vorige week donderdag zo kwaad is geworden, dat hij be gon te schreeuwen en op het tafel blad te slaan. Midden-januari Berichten uit Saigon melden dat Zuid-Vietnam zich heeft ingesteld op midden-januari als tijdstip voor een definitieve afspraak, waarbij rekening wordt gehouden met een hervatting van het offensief van het Bevrijdingsfront wanneer de onderhandelingen tegen die tijd nog geen concrete resultaten heb ben opgeleverd. Volgens andere be richten zou Hanoi zo geïrriteerd zijn door de nieuwe Amerikaanse eisen nadat de voorlopige overeen komst zes weken geleden werd ge formuleerd, dat de Noord-Vietna- mese regering nu de aftreding eist van de Zuid-Vietnamese president Thioe. BIJ de voorlopige overeenkomst deed Hanoi de concessie dat Thioe zou kunnen aanblijven bij de samenstelling van 'n verzoenings- coalltie", die alle partijen in het conflict zou omvatten. Het was deze coalitie die Saigon in eerste instantie de stekels deed opste ken, want het vermoedde dat de coalitie wel eens een verkapte nieuwe regering zou kunnen zijn. Saigon heeft sindsdien geëist dat deze coalitie niet ook de "po litiek neutralen" zal omvatten die in de voorlopige overeenkomst on derdeel zouden uitmaken van de ze overgangsregeling. Persoonlijk President Nixon heeft erin toe gestemd deze week een persoon lijke adviseur van president Thioe. Ngoejen Phoe-duc, in Was hington te ontmoeten. Due za) Nixon niet kunnen overtuigen van de Zuid-Vietnamese aarzelingen, maar teruggekeerd naar Saigon zal hij het met president Thioe wel voor Nixon onmogelijk kun nen maken om de begeerde vre desovereenkomst op korte termijn Ce bezegelen. In dit stadium kent ieder uitstel voor Thioe win* en voor Nixon verlies. Het is dan ook een van de sub* tiele ironieën van deze fase ,lD de oorlog dat Hanoi zowel Washington bereid zijn om oorlog te beëindigen, maar zij daarin worden weerhoud») door het bewind in Zuid-Vietnam waarvoor de Verenigde Staten nu al acht Jaar zijn prestige het spel heeft gezet. President Nixons dilemma niet langer welke compromis#" gedaan moeten worden om 1 noi te overreden, maar welke o cessies aanvaardbaar zijn v Saigon, dat blijkbaar minder trouwen heeft in het door hington als succes verklad de "VietnamiseringsprogrammaV" dan president Nixon.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4