nterkonini tinisprofs ces' Ashe Docos duikelt uit hoofdklasse 'ANS VAN HELDEN VALT OP HVL zet eindsprint te laat in... APPIE HAPPIE 5 atsploeg van Friesland wint IJssel Cup ker derde Winst van Depaepe complete verrassing Moeizame zege Alphia Toch uurrecord Handbalsters van Foreholte verhezen van PSV Dames spelen om landstitel a 27 NOVEMBER 1972 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT TER De wedstrijden om de IJssel Cup vormen decor rond de hernieuwde kennismaking tussen de maar iets met schaatsen hebben te maken. Ook dit dit natuurlijk weer zo, alleen ontbraken er wel een bekende gezichten. Geen Ard en Kees, geen Jan Bols. iieyen kwam wel even kijken naar zijn vrouw. ik mensen die men niet n htte. Peter Nottet reed lat deden Stien Baas en niet, die twee zijn feel op het Deventerijs aar ze groepjes trainen, oer presenteerde hier in nieuwe kernploeg. En aking viel mee, al was jkniet zo verwonderlijk oen van deze schaatsers atuurlijk al jaren. Het j end was desondanks de fan Hans van Helden, talent uit\ Friesland, die meter Harm Kuipers, en Jan Palsma ver- Jij k klasseerde zich nog eersten, maar omdat Jd nu eehmaal over de afstanden gaat, is dat Arthur Ashe is de winterkoning van de tennis- tanerikaan won gisteravond in het Romeinse Palazzo t de eindstrijd van het wereldkampioenschap in vijf I jn landgenoot Bob Lutz. De wedstrijd moest op „tie rden beslist, nadat in de vijfde en laatste set de stand lereikt. Ashe won met 62, 36, 63, 36, 76. Door Ria Racké niet zo verwonderlijk. Dat geldt trouwens ook voor een Jan Derksen die ook op de lange afstanden beter voor de dag komt. Hoe die kernploeg er na de Neder landse kampioenschappen op 13 en 14 januari (waarschijnlijk in Hee renveen!) uit zal gaan zien, is ove rigens nog de vraag. Want zoals in het verleden al vaak het geval was, liggen er weer een aantal mensen „op de loer". Allereerst natuurlijk Peter Nottet, de man die na tien jaren trouwe dienst in de kernploeg vorig jaar overal buiten viel. „Dat heeft me toch wel een beetje gestoken" meent Peter Nottet, „dat ze je zo maar helemaal laten zwemmen". Nottet reed na die Nederlandse kampioenschappen vorig Jaar geen wedstrijd mee, maar in het voorjaar kon hij de „aantrekkingskracht" van een weilandje voor de deur van zijn flat in Zoetermeer toch niet weerstaan. Hij begon weer te trai nen voor zichzelf. „En dat ging eigelijk zo lekker, dat ik besloot toch maar weer te gaan schaatsen. Ik had het leuker gevon den, als de „anderen" er nog bij waren geweest. Daar ben ik tenslot te al die jaren mee opgetrokken". Schaatscoach Leen Pfrommer over zijn vroegere pupil: „Als Peter zich er bij rijdt, is hij uiteraard een volwaardig kernploeglid". Datzelfde zal waarschijnlijk gelden voor Ron nie Nooitgedacht, die door het ge west Noord-Holland niet eens was geselecteerd, omdat zijn kracht nu eenmaal ook op de langere afstan den ligt. Over de verrichtingen van zijn kernploegleden was Leen Pfrommer in het algemeen tevreden. „We zit ten nog helemaal in de opbouw. In het trainingskamp in Inzeil hebben we redelijk goed kunnen werken, al was het weer niet zo best. Het was natuurlijk vooral belangrijk om een beetje sfeer te scheppen in de groep. Deze mensen moesten elkaar nog allemaal goed leren kennen". Voor sommigen is het deel uitma ken van de kernploeg een hele steun in de rug. Zoals bijvoorbeeld voor Hans van Helden. „Ik voel me prettig in zo'n kernploeg. Er wordt een beetje voor Je gezorgd. Als Je problemen hebt, kunnen die worden uitgepraat. Je kunt naar een trai ner gaan en vragen om Je te hel pen. Ja, ik vind het erg fijn". De springers kwamen uitstekend voor de dag. Valentijn 40,5, Olof 40,8 en Bazen 41,0. Hoewel de Ne derlandse kampioen Jan Bazen ze ker niet was te spreken over zijn rijden. „Ik zit helemaal vast". De sprinters ais groep deden het des ondanks goed. En dat komt dan misschien weer omdat ze wat met gewichten hebben getraind. Pfrom mer: „Dat had ik gezien van Boer- jes en Keiler en daarom heb ik het ook maar geprobeerd. Ik geloof dat we op de goede weg zijn met de sprinters", aldus de fcoach. Dames Op de goede weg is zeker ook Ge rard Maarse met zijn dameskern ploeg. De sfeer rond de dames is in vergelijking met vorig jaar 100% beter. En dat moet dan ook in de prestaties tot uitdrukking kunnen komen. Gerard Maarse ziet dat wel zitten en dan doelt hij natuurlijk voornamelijk op zijn belangrijkste troef: At je Keulen-Deelstra. Nu Stien Baas en Willy Burgmeyer zijn gestopt heeft At je in eigen land nauwelijks concurrentie van betekenis te verwachten. Deson danks reed de Friese huismoeder al weer harder dan vorig Jaar. Zowel op de 500 als op de 1500 meter was ze haar ploeggenoten ver voor. Een ploeg die behalve At Je zeker Trijnie Rep, Elly van den Brom, Sijtje van de Lende en Sippie Tig- ohelaar zal kennnen. Rieneke Ver- heyen stelde enigszins teleur, maar zij kan zich wellicht in het trai ningskamp dat de dames vanaf 9 december in Heerenveen betrekken, nog naar een top werken. Met de feestdagen gaan de dames naar huis, waarna voor de Neder landse kampioenschappen nog wat Ham van Helden wedstrijden in Noorwegen zullen worden verreden. Ook de herenkernploeg trekt weer naar het vertrouwde Hamar na de Kerstdagen. Tot die tijd wordt nu zes keer per week in Nederland ge traind. Hoewel men het bijna zou vergeten zijn de wedstrijden om de IJssel Cup wedstrijden ,per district". En voor de tweede achtereenvolgende maal was Friesland (met Hans van Helden), Jan Palsma, Jappie van Dijk, Eppie Bleeker en Marten Hoekstra) het sterkste district. Na de 500 meter ging het district Zuid-Holland (Jan Bazen Peter Nottet, Jos Valentijn, André Krayevel en Hans Kunz) nog aan de leiding. De wedstrijd bij de da mes, wél een individuele wedstrijd, werd natuurlijk gewonnen door At je Keulen-Deelstra. Tom Okker derde plaats CROSNE De opvolger van Ray mond Ceulemans als Europees kampioèn driebanden is zijn 25- jarige landgenoot Arnold Depaepe uit Gent. Depaepe greep de titel in Crosne door Ludo Dielis in de finale een ge voelige nederlaag toe te brengen: 60-36 in 56 beurten. Een complete verrassing, vooal omdat Dielis het hele toernooi een sterkere indruk had gemaakt dan zijn landgenoot. Het moreel van Die lis was echter zaterdagavond aange tast door een verrassende nederlaag tegen Dufetelle en werd volledig ge knakt door de overrompelende start van Depaepe in de slotpartij. Met zeven van acquit, gevolgd door drie en vier, waar tegenover Dielis slechts drie poedels kon stellen, liegde Depaepe de basis voor zijn uitein delijke zege. Voor de Nederlanders is het toer nooi, een blamage geworden. Jan Doggen en Rini van Bracht, die in het laatste nationale kampioen schap met gemiddelden van 1.034 en 1.027 waren geëindigd en mede op grond daarvan tot de favorieten in Crosne gerekend konden worden, faalden volkomen. Van Bracht werd tenslotte zesde door een zege op Dog gen. maar met het zeer schamele moyenne van 0.807. Doggen kwam door die nederlaag op de laatste plaats in de finalegroep terecht met 0.799. De eindstand in de finalegroep: 1. Depaepe (Belg.) 16 pnt. (0.940) 2. Dielig (Belg.) 14, (0.966) 3. Du fetelle (Fr.) 13 (0.867), 4. Laserne (Fr.) 12. (0.824), 5. Thögersen (De nemarken) 10. (0.885), 6. Van Bracht (Ned.) 8. (0.807), 7. Nadal <Sp.) 8. (0.721). 8. Doggen (Ned.) 7. (0.799). LEIDEN Ook it voetbalweek- einde bracht bij de trapgrage dames geen sensationele gebeurtenissen. Alle koplopers die in het veld kwa men, kweten zich goed van hun taak. In totaal werden vier wedstrijden afgelast: Unitas LUDO 2; UDO— VVSBWoubrugge—SVLV en SJC— Kickers '69. Kleine winst was weggelegd voor Alphia dat Oegstgeest thuis ontving. Tegen de hard werkende verdediging van Oegstgeest hadden de Alphense meisjes het vrij moeilijk. De rust ging dan ook in met 0—0. De eerste LEIDEN De topscoorsterslijst heeft nu twee „leading ladies" ge kregen Nel van Beelen (KRV) en Marion de Groot (Randstad Sp. La- dies) 29 doelpunten. 2. Joke van Klink (Wet. Girls) 25. 3. Ciska Ho- gervorst (Rand. Sp. L.) 24; 4. Jan- ny Pronk (KRV) 19. 5. Nies van der Mark (KRV) 18. finales verslagen Ne on gisteren het duel prijs in twee sets van ;aan Drysdale (6-3, 7- irdiende met zijn zege (16.000 gulden), Ashe te 88.000 gulden innen na de finale van Rot st Tom Okker zaterdag meerdere erkennen in fiel de beslissing in drie 5, 3-6 en ook ditmaal mke Amerikaan tot op Q zijn kunnen gaan om chtende Nederlander van schudden. Nadat Okker ügste punt van de tie- sste set in zijn voordeel na een van de meest 1 Ie slagenwisselingen uit 1 chiedenis, kreeg Ashe erwicht door zijn ver- p de kritieke momenten ian. Dat besliste uitein- '•ij, hoewel Okker ook in n derde set tennis van halte liet zien. Het bom- dello Sport (9600 toe ten record voor Italië) (loop van het twee uur beide spelers hartstoch- te toeschouwers kregen sh waar voor hun geld, de party tussen Bob liff Drysdale was het 5t waard. Lutz won dat 6-4 en kon zich gaan op de zondagse con- Ashe. En nadat Okker naar de derde plaats i door een overwinning fsdale begon de „grote" o was Ashe, de favoriet st fortuinlijke. Na twee VERTENTIE lotsfe sortering en trainings- shirts - broekjes en verenigings- tassen. I0RTING op vertoon uw vcrenigings- tap (een enkel merk- tgezonderd) RIJSBEWUST, UK EERST PRIJZEN hare 104 - leiden VOON 23827 en hal uur schitterend tennis het duel bereikte het niveau van de on vergetelijke finale tussen Laver en Rosewall in Dalles in mei moest een tiebreak uitsluitsel getfen over prijs en troostprijs. Ashe was daar in het sterkst, met 7 tegen 2 punten haalde hij de 25.000 dollar naai zich toe. De hoogste prijs die Ashe tot nu toe in zijn loopbaan mocht incasseren, als beloniing voor zijn grotere ervaring en grotere durf in de slotfase van de partij waarin evenwicht troef was. Mexico De 29-jarige Italiaanse huisvrouw Maria Crassari heeft za terdag in Mexico Stad het wereld uurrecord wielrennen voor dames verbeterd. Bij haar tweede poging brak zij het veertien jaar bestaande record van de Luxemburgse Elsy Jacobs met een afstand van 41.471,74 km. Elsy's record stond op 41.347,27 km. De afgelopen dagen heeft Maria Crassari reeds drie an dere wereldrecords gebroken: de vijf ,tien en twintig km. LEIDEN In een spannend zaal- handbal-treffen heeft Foreholte gis teren moeten afhaken tegen het sterke PSV. In de Groenoordhal le den de Voorhoutse dames een neder laag van 1210. De heren van Sa- nocel HVL traden in Rotterdam aan tegen het nog ongeslagen De Meeu wen. De Leidse handballers verloren met 1614, maar de partij had geen vijf minuten langer moeten duren, want dan zou een verrassing bepaald niet uitgesloten zijn geweest. Apol lo won met 1715 van Quintus 2. Foreholte nam in de laatste fase van de strijd tegen PSV zeer veel risico. De Voorhoutse dames nader den de opponent tot op een doel punt (10—11), maar hanteerden toen het 33 defensiepatroon ter wijl PSV toch al had laten zien echt wel uit de voeten te kunnen aan de cirkel. De Foreholte-coach had echter gekozen voor „alles of niets". Dat werd niets, want de PSV cirkelspeelster werd eenmaal goed aangespeeld en dat betekende 10—12 en de genadeklap voor Foreholte. De nederlaag had echter pluspunten: Fo reholte trad in de Groenoordhal na melijk op als een echte eenheid, die pas verslagen is als het laatste fluitsignaal heeft geklonken. En dat is weieens anders geweest De heren van Sanocel-HVL speel den in Rotterdam een sterke wed strijd. In de slotfase stond De Meeu wen met de rug tegen de muur. Sa nocel-HVL liep toen langzaam, maar o zo zeker de opgelopen 136 (rust 95) achterstand in maar kwam met 29-9. Walter Gortz en Wil een grote verrassing te zorgen. Het zag er overigens aanvankelijk niet naar uit dat de Leidse handballers zo sterk zouden gaan finishen. Pas toen Jan Siebert genoeg had van de kritiek die zijn ploeggenoen op zijn niet bepaald sterke spel hadden en uit eigen beweging van het veld stapte, ging het beter met HVL. De ploeg reikte echter niet verder dan 16—14. De heren van MSV bouwden een schuttersfeestje tegen het zwakke derde team van AHC 28. Bij de rust was de stand al 16-74, het einde kwam met 29—9. Walter Gort zen Wil Jonker waren bij de Noordwijker- houters de topscorers. MMO kon zich tegen EHC 4 maar net handhaven: de heren uit Hoogmade wonnen met 15—13. Voor de dames van Sanocel-HVL ging het zo belangrijke treffen met het leidende Northa met 69 verlo ren. De Noordwijkerhoutse ploeg was wat sneller en drukte Juist op het beslissende moment (toen HVL tien minuten voor tijd op 5—6 was ge komen) door naar de zege. De da mes van MMO gingen tegen Velo 3 kansloos tenonder: 28. De heren van Apollo hielden zich tegen Quintus 2 maar net staande: De rust kwam met 9—6 voor Apol lo, de eindstand werd 1715, nadat Apollo eerst nog een achterstand van 1214 had moeten wegwerken. Thijs de Haan was met tien doelpun ten de grote man bij Apollo. Min der goed verging het de dames van Apollo. Zij verloren met 824 van Wings 2. Sanocel/Scylla verliest van Tempo Team LEIDEN Sanocel/Scylla is zaterdag tegen koploper Tempo Team eervol ten onder gegaan. Het werd tenslotte 7—3. De toeschou wers zagen Gerard Bakker in een spannend tafeltennis-duel met Van Slobbe de score voor Scylla ope nen, waarna Onnes de stand zelfs op 20 bracht door een zege op Hopman. Daarna begon echter de opmars van Tempo Team. Van Slobbe versloeg Onnes en Van Zoe- len en door de winst in het dubbel spel kwam Tempo Team met 3—2 voor. Het zag er vervolgens bepaald somber uit voor Scylla toen ook Gerard Bakker geconfronteerd werd met een nederlaag tegen Bert van der Helm (18—21, 19—21) en Anton Will van Zoelen volmaakt kansloos was tegen Hopman. De pessimisten kregen gelijk: alleen Gerard Bak ker slaagde er in nog eenmaal te winnen. Hij versloeg Hopman. On nes verloor van Van der Helm, Van Slobbe was te sterk voor Van Zoe len. Het tweede team van Sanocel is volkomen van slag. Tegen AMVJ zagen Karei en Peter van Schie kans te winnen van Ed Fallaux en Ed van der Berg (82). Het derde van Sanocel haalde zoals volwacht tegen Steeds Hoger TSB de titel binnen. Dat team gaat in de hoofdklasse de plaats overne men van DOCOS dat degradeerde. Tegen Jasski kon Van Veen (tegen Maassen) de stand nog op 1—1 brengen, waarna echter geen partij meer werd gewonnen. De Treffers veroverde in dezelfde afdeling de derde plaats door winst op het reeds gedegradeerde OTTC (73). De reserves van de Treffers ver speelden de titelkansen tegen Fri- sol. Zonder v. d. Veer (vervanger Van Ruiten) konden de Treffers-reser ves de opponent toen het erop aan kwam niet meer bijbenen. De routiniers uit De Veen zijn waarschijnlijk aan de vorm van de dag onderhevig. Tegen TOV werd met 64 verloren na een 10—0 ze ge in de thuiswedstrijd. Later ver loor TOV zelf met 73 van Swift. Ruud van Alkemade won weliswaar driemaal, maar daartegenover ston den de nederlagen van v. d. Hoorn en v. d. Berg. De grote strijd in de ereklasse da mes, met als inzet de herfsttitel, eindigde in een gelijkspel. De Treffers en Tempo Team hielden elkaar goed in evenwicht, maar vooral De Treffers zal met ge mengde gevoelens terug denken aan het duel. Mary van Ruiten had haai- vorm thuisgelaten, maar Nelly van Paridon verraste ieder een met twee zeges. Gevoegd bij de drie punten die Veronique van der Laan veroverde op het gehandicap te Tempo Team (zonder Auk- Je Colthof en Ellen Klatt) gaf dat de Treffers het recht op een be slissingsduel. lang (10). Anneke van der Panne passeerde daarna met een fraai af standsschot de Oegstgeester doel- vrouwe (2—0). Ook de ploegen van RCL en Lug- dunum kwamen maar moeilijk tot scoren. De Leiderdorpse dames kre gen wel veel kansen maar konden er maar eentje (na rust) benutten. De maaktster van dit doelpunt was Joke de Ruiter. In een fel gevecht, waar gebrek aan techniek werd gecompenseerd door een overdosis aan werklust, hielden KRV 2 en Weteringse Girls 2 het op een 00 puntenverdeling. De Weteringse meisjes maakten wel een doelpunt, maar dat keurde de scheidsrechter wegens buitenspel af. De Weteringse Girls I schoten zich gistermiddag op gelijke hoogte met UDO I. Iduna kreeg een 80 neder laag te slikken. De Weteringse doel punten kwamen van Mary van der Meer (4x), Stefanie Kalker (2x), Corrie Bollen (lx) en Joke van der Klink (lx). Op het moeilijk bespeelbare Lisse- terrein maakten Randstad Sport La- dies voor rust een kwartet vol en haalde daarna het zelfde kunststukje uit. Daarbij werden ze dit keer echter wel geholpen door de Lisse-verdedi- ging die de bal twee keer in het eigen doel liet belanden. De Voor- schotense doelpunten kwamen van Marion de Groot (4x) en Ciska Hoogervorst (2x). STAND: Zaterdag: KRV I 10-19 SVLV 9-0 Alphia 10-16 KRV n 10-7 RCL 9-10 Woubrugge 8-5 Oegstgeest 10-10 Wet. Girls n 9-4 Lugdunum 10- 9 Zondag: Rand. S. L. 10-20 Iduna 19-9 UDO 10-18 SJC 9-4 Wet. Girls I 10-18 Unitas L. 4—3 Kickers '69 9-12 Oranje Gr. 9-3 VVSB 10-11 UDO II 9-3 Lisse I 9-9 Lisse n 10-2 Kunstrijden De vijftienjari ge Oostenrijkse Brigitte Falk heeft zaterdag in Heerenveen het interna tionale kunstr-juniorentoernooi gewonnen. De Engelse Angela Greenhow verdrong bij het vrij rij den de 13-jarige Nederlandse Anne- marie Verlaan van de tweede plaats. LEIDEN Ook de dames r.ian voetballen om het kam pioenschap van Nederland. Deze strijd zal worden uitgevochten in Zeist door elftallen uit de di verse districten. Ieder district kan een vertegenwoordigend elftal afvaardigen Dat betekent dat de selectie-elftallen van de efdelingen tijdens of na de competitie nog een kleine kam pioenscompetitie krijgen af te erken. In de afdeling Leiden eal men niet voor maart met deze wedstrijden beginnen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13