Vietnam-beraad in impasse Vietcong-leiders bijna door rebellie verdreven WD je Due Tho geeft geen krimp itestbrief van gssische joden wilt u goede sociale voorzieningen Jongetje van zes redt zijn nichtje van zekere dood VOLGENS FRANSE DAGBLAD LE MONDE NOREN NU IN CONTACT MET VOORWERP inses Anne niet rechtelijk vervolgd in vogelvlucht CTHHlj) in vogelvlucht Er zijn 731/2 milj. Lutheranen TERDAG 25 NOVEMBER 1972 BUITENLAND ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PAKIJS Het gematigd optimisme waarin zich in begin van deze week het heropende vredesoverleg sei de Amerikaan Kissinger en de Noord Vietnamees Due Tho scheen te voltrekken, heeft gisteren plaats- taakt voor een uitgesproken sombere stemming. het bezoek dat Henry Kissinger middag onverwacht aan de minister vam Buitenlandse Schumann, bracht, zou de ilijkheid van een definitieve al ter sprake zijn gekomen, ldelyk is dat na 16 uur uitput- beraad de Noordvietnamezen weigeren het vredesakkoord oktober tot stand kwam, vol- istijnen over dbad in München oden gijzelaars 5 niet in ze bedoeling [ROET (AP) De drie Pales guerrillastrijders die betrokken bij het bloedbal tijdens de pische Spelen in München heb- verklaard dat de Westduitse' oriteiten hen hebben bedrogen relbewust" geprovoceerd tot het ran elf Israëlische atleten, zijn nooit van plan geweest aars te doden", aldus verklaarde an de drie in een vraaggesprek iet Libanese blad An Nahar. ihim Badran zei: „De bedoe- van onze actie was de vrijlating werkstelligen van de Palestijnse illastrijders die in Israëlische ügenissen zittende aandacht ae wereld te vestigen op de Pa ge zaak en de Palestijnse vlag, dan Israëlische lijken te hysen de Olympische vlaggemast". Westduitse minister van Bin- indse Zaken Genscher had ons jn woord van eer een vrijgeleide td. Wij zouden met de gijzelaars linderd naar Cairo kunnen ver in. Maar toen wij op het vlieg bij München aankwamen brak )sdrie van onze kamera- Jierden gedood door Westduitse I pscshuttersGenschers woord bleek bich te bevinden in de van (Israëls minister van De- Mosje Dayan KOU (AP) Elf Joodse ge- hebben gisteren gewaar- d dat de Joden in Moskou wel „onwenselijker vormen" van t zouden kunnen overgaan, na- i politie deze week twee vreed- at-in acties in het hoofdpost- r hadden opgebroken. en brief aan het centrale co- Cn de Communistische Partij le elf dat de politie zich aan ladwettige daden" schuldig te toen deze woensdag en don- 43 Joden arresteerde. De Jo- aren in het postkantoor een llÖlrstaking begonnen uit protest (HSiiet feit dat de regering weiger- jujk: naar Israël te laten emigre- gens de Amerikaanse en Zuidvietna- mese verlangens in zyn geheel op de helling te plaatsen. Eén der belang rijkste geschilpunten betreft de be voegdheden die aan de op te richten gemengde raad van nationale ver zoening moeten worden toegekend. Terwyl Noord-Vietnam dat nieuwe lichaam met concrete uitvoerende macht wil belasten, wensen de Ame rikanen zich slechts tot enkele vrij blijvende administratieve bevoegdhe den te bonden. Symptoom En het feit dat de Noordvietnamese diplomaat Le Due Tho nog altijd geen krimp wenst te geven, wordt in Parijs in direct verband gebracht met het openlijk verzet dat twee weken ge leden in het Noordvietnamese leger is uitgebroken tegen de centrale lei ding, die van een te coulante hou ding by de vredesbesprekingen werd beschuldigd. De gewapende rebellie (zie elders op deze pagina) is intus sen wel de kop ingedrukt, maar de onderhandelaars zullen met dit symp toom niettemin toch ernstig rekening moeten blijven houden. Onder die omstandigheden vroegen diplomatieke kringen in Parijs zich vrijdagavond al af hoe lang Wash ington de beslissende keuze nog zal kunnen uitstellen door ofwel presi dent Thieu openlijk te laten vallen, ofwel het reeds afgesloten vredesak koord weer te verbreken. NAVO-Assemblee wil defensiegebied uitbreiden BONN (UPI) De NAVO- assemblee in Bonn heeft er bij het Atlantisch bondgenootschap op aan gedrongen zijn invloedssfeer in zui delijke richting uit te breiden naar het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan. De assemblee nam een aanbeveling aan om aan de .Russische dreiging op zee" het hoofd te bieden door de NAVO-opperbevelhebber te machti gen plannen te maken voor de be scherming van de scheepvaartroutes van de Europese NAVO-landen door de Indische oceaan en het zuidelyk deel van de Atlantische Oceaan', met inbegrip van „verkenningen en ver bindingen". Op het ogenblik geldt de Kreefts keerkring als de zuidelijke grens van het NAVO-gebied. De aanbevelingen van de NAVO- assemblee zijn niet bindend voor de NAVO. Ze hebben wel politieke be tekenis omdat in de 200 leden tel lende NAVO-assemblee de parlemen ten van 14 NAVO-landen zijn ver tegenwoordigd. Diplomaten in Bonn verwachten dat de aanbeveling tot uitbreiding van het NAVO-verdedi- gingsgebied bij sommige NAVO-lan den wel op verzet zal stuiten, omdat uitvoering inhoudt dat NAVO met Zuid-Afrika moet samenwerken voor verbindigen en marine-facüiteiten. Ook Portugal zou een grote strate gische betekenis voor de NAVO krij gen. Voor ieder die er recht op heeft. y'. Wilt U het misbruik de kop indrukken. Steun de WO met Oiigeveer 200 personen, die ai enkele maanden in de buurt van Rome in een verlaten fabriek wonen, hebben gisteren op niet mis te verstane wijze te kennen gegeven dxxt zij deze situatie beu zijn. In een der belangrijkste straten van Rome staken zij een groot aantal autobonden in brand en zetten er een bord voor met de tekst: Wij willen een woning Hans wiegel VVD Koninginnegracht 57/3 Graven ha ge (Van1 onze Parijse correspondent PARIJS Heel Frankrijk verkeerde gisteren in uitbundi ge extase over het 6-jarige zoontje van de Portugese gast arbeider Rodriquez, aan wie zijn 2-jarig nichtje Katda haar leven heeft te danken. In het stadje Foix stak de familie eergisteren de straat over toen een auto mobilist in volle vaart kwam aam-ij den. Een wanhopige ma noeuvre van de chauffeur kon toch niet voorkomen dat Katia, vlakbij het trottoir werd aan gereden en onder de verbijsterde ogen van haar ouders in de opening van de onderaardse riool verdween. Mannen van de gemeenterei niging wei-den onmiddellijk naai de plaats gestuurd waar de riolen in de rivier uitkomen om het lijkje van het meisje op te vangen. Maar haar 6-jarige neefje ging intussen zelf op on derzoek uit door eveneens in de opening van de riolen af te da len. Na een kwartier klom hfj langs een ijzeren trapje weer naar boven om z'n oom en tan te te vertellen dat hij Katia had teruggevonden. Ze zat, zo zei hij, in een nauwe afvoerbuis gekneld. Zonder verder nog een minuut te verliezen, werd het trottoir open gebroken en anderhalf uur later kon Katia inderdaad worden bevrijd. Ze was bedekt onder t drek van het straat- vuil, maar. na een verfrissende douche, bleek ze, op een paar blauwe plekken na, geen ernstig letsel te hebben opgelopen. Zon der de interventie van haar neefje zou Katia het avontuur zonder twijfel met de honger dood hebben bekocht. PARIJS - AFP - Een extremistische afdeling van het Noord vietnamese leger heeft twee weken geleden geprobeerd enkele leiders van de Vietcong uit te schakelen die voorstander zijn van een vredesregeling met Washington. De rebellie mislukte echter. Weigering egens te hard rijden DEN (AFP) De Britse Anne zal niet gerechtelijk vervolgd wegens overtreding maximum snelheid. De poli- Dit meldde gisteren het Franse dagblad Le Monde in een uitvoerig artikel van de hand van zijn corres pondent in zuidoost-Azië, Pomonti. De vredeslegatie van de Vietcong in Parijs heeft het bericht een „com pleet verzinsel, verspreid door Sai gon" genoemd. Volgens de correspondent, die „een betrouwbare en goedingelichte bron citeert", werd het kampement in Zuid-Vietnam van de belangrijkste leiders van het Nationaal Bevrij- dingsfront en de voorlopige revolu- tionale regering van Zuid-Vietnam in de ochtend van 10 november aan gevallen door een groep van iets meer dan duizend dissidente Noord vietnamezen onder leiding van de Noordvietnamese generaal Le Vinh Khoa. De politieke leiders van de opstand waren Vo Chi Cong, voor zitter van de Revolutionaire Volks party van Zuid-Vietnam, Tran Bach Dang, lid van het centrale comité van het Bevrydingsfront en Vo Van Mon, eveneens lid van genoemd centraal comité. De rebellen, voor standers van een oorlog tot het bit tere einde zoals ook de secretaris generaal van de Noordvietnamese communistische partij Le Duan, zouden er „na twee dagen strijd" in zijn geslaagd het kampement te be zetten, zonder echter de leiders te pakken te krijgen. Deze hadden zich teruggetrokken in een nabijgelegen bos. De situatie zou zijn gekeerd door de weigering van generaal Tran Nam Trung. minister van Defensie van de voorlopige regering en op perbevelhebber van het Bevrijdings leger. zich bij de rebellen aan te sluiten. Hij zou door de leiders van de opstand zijn uitgenodigd deel uit te maken van een georganiseerd front maar stuurde daarentegen clrie bataljons van het Bevrijdings front naar het kampement, dat vol gens Le Monde op 12 november werd veroverd. Vo Chi Chong en Tran Bach Dang, de politieke leiders van de rebellen, die waren gearresteerd zouden zijn veroordeeld tot respec tievelijk 20 en 10 Jaar concentratie kamp terwijl de doodstraf bij ver stek werd uitgesproken tegen Vo Van Mon, die nog steeds op de vlucht is. 99 OSLO (ANP) Het is niet onmo gelijk dat een van de Noorse schepen die al twee weken aan de weet pro beren te komen wat het „vreemde voorwerp" is dat zich in een fjord in het westen van Noorwegen be vindt, contact met het voorwerp heeft gemaakt. Dit is gisteren mee- gedeeld door het Noorse opperbevel. 1 De Jacht op het geheimzinnige voor werp wordt intussen in de nauwe, 200 km lange Sognefjord voortgezet. Op de bergachtige oever van de Fjord werden donderdagavond groene en gele lichtkogels waargenomen. Heli copters vlogen uit om een onderzoek i in te stellen. Uit de bewoordingen in het com- I munique van het opperbevel kon worden opgemaakt dat aan de hand i van het eventuele contact niet vast- I gesteld had kunnen worden om wat j voor voorwerp het gaat. Een zegsman van het Noorse mi nisterie van Defensie verklaarde dat er geen bewijzen waren voor de ver onderstelling dat een vreemde onder zeeër de Sognefjord is binnengeva ren. „Onze hypergevoelige opspo- I ringsapparaten hebben niet geregi- streerd wat in die richting wijst", zei hij. I De zaak is echter intrigerend ge noeg, voegde hy eraan toe, om het zoeken voort te zetten. Er wordt aan deelgenomen door een dertigtal ma rineschepen en helicopters. De lichtkogels werden waargeno men in het deel van de Sognefjord dat Auriandfjord wordt genoemd. Er blijven intussen vreemde dingen gebeuren. Zo berichtte de politie dat op donderdagmorgen gedurende ze ven minuten een „donker voorwerp" werd waargenomen in de Lusterf Jord, een ander deel van de Sognefjord. Het voorwerp verdween zonder dat men er iets naders over aan de weet kon komen. Een red dings- en bergingsstation in het gebied, radio Rogaland, heeft meegedeeld dat het al enkele dagen wordt gestoord. Maar militaire des kundigen achtèn het niet onmogelijk dat de storingen door schepen op de Noordzee worden veroorzaakt. Onder de titel „militaire psychose in noord-Europa" heeft het Russische persbureau Tass in een bericht van uit Oslo voor de eerste keer melding gemaakt van de speurtocht naar het vreemde voorwerp in Noorse wateren. tie heeft haar alleen een waarschu wing gegeven. De dochter van Koningin Elisa- beth werd deze maand twee keer s aangegihouden op een autoweg by I Londen wegens te snel rijden. Zij 1 reed meer dan 150 km pe ruur ter wijl de toegestane snelheid 115 km i per uur, terwijl de toegestane snel heid 115 km is. Dergelijke overtredin gen worden in Groot-Brittannië be handeld door een rechtbank die ge woonlijk een boete geeft en in geval van herhaling de rijbevoegdheid op schort. Overigens heeft de prinses aan een diner, waai'toe zij was uitgenodigd door de journalisten, met wie haar betrekkingen de laatste tijd gespan nen waren, naar aanleiding van de berichten over haar snelheidsover tredingen en haar deelneming aan een jachtpartij, zioh niet erg be rouwvol getoond. Zij gaf blijk van een zekere dosis humor die de critici ontwapende. „Ik weet heel goed", zei ze glim- lachend, „dat uw hoofdredacteuren j u zouden vermoorden als u geen goede kopij en goede foto's levert Ik zal me nooit over u beklagen, I want ik weet dat u uw beroep moet uitoefenen. Maar denk een beetje aan mijn positie", zo zei de prinses met nadruk. „De kranten zeggen i steeds dat ik op dezelfde voet moet worden behandeld als iedereen. Maar zij zijn de laatsten die deze goede raad opvolgen". Ook onze Beneluxigenoot België worstelt thans met een kabinetscri sis, ogenschijnlijk veroorzaakt door onbelangrijke kwesties. Maar men weet, dat het wezen van de Belgi sche staat in het geding is wanneer het gaat om samenwerking tussen Vlamingen en Walen. En vooral wan neer er taalkwesties aan de orde zijn, pleegt de culturele strijd bij onze zuiderburen fel op te laaien. Voor een goed begrip van de huidige moei lijkheden moet men bedenken, dat de regering-Eyskens/Cools (resp. pre mier en vice-premier) een coalitie was van "rooms" en "rood", ni. van de Christelijke Volkspartij (CVP) en de Belgische Socialistische Partij (BSP) en dat eerstgenoemde de grootste aanhang heeft in Vlaande ren, terwijl de socialisten vooral in Wallonië over steun kunnen beschik ken. Wanneer het dus hapert aan eensgezindheid op taalgebied, trekt dat terstond door naar het terrein van de nationale politiek. En daar heerst toch al een atmosfeer van sluimerende achterdocht. De par tijen verdenken elkaar ervan de eer ste viool te willen spelen. Daarby komt, dat de wederzijdse extremisten op een groeiende aanhang kunnen bogen. Hadden de BSP en de CVP vijftien jaai geleden samen nog ruim tachtig procent van het aantal stem men, dit percentage is thans geslon ken tot minder dan zestig. De pro blemen, waarom het ditmaal gaat. zijn die van de Voerstreek en Brus sel. De Voerstreek ten zuiden van Maastricht, is een door ruim vier duizend Nederlands-sprekenden be woonde enclave in Franssprekend ge bied. In 1963 ging dit gebied van het Waalse Luik over naar het Vlaamse Limburg, maar de moeilijkheid is, dat de bewoners van de Voerstreek eco nomisch en cultureel op het Luikse zijn aangewezen. Nu heeft premier Eyskens al het mogelijke gedaan om zijn regering nog op de been te hou den. Hij kwam met een voorstel uit hoofde waarvan de Voerstreek recht streeks afhankelijk zou worden ge maakt van de minister van Binnen landse Zaken. De faciliteiten voor de Franssprekenden zouden dan aan merkelijk verruimd worden, in ruil waarvoor hetzelfde zou geschieden voor de Vlamingen in de twee kleine gemeenten Ploegsteert en Houthem, die in 1963 van West-Vlaanderen naar het Franssprekende Henegou wen werden overgeheveld. Dan was er de kwestie van de begrenzing van het Brusselse gewest. De Vlaamse katholieken hadden geëist, dat het economisch gewest Brussel de negen tien gemeenten van Groot-Brussel zou omvatten en dat de zes gemeen ten, die daar omheen liggen, bij Vlaanderen zouden behoren. Het leek erop alsof er een "ruil" van Voer streek tegen Brussel in het verschieb lag. Maar voor de Voerstreek kon I een regeling worden getroffen met een gewone meerderheid, terwijl voor Brussel een tweederde meerderheid nodig zou zijn. De CVP vreesde be- I drogen te worden; men zou hen eerst het ontwerp-Voerstreek laten goed- j keuren om dan vast te stellen, dat i er géén (tweederde) meerderneid I voor "Brussel" te vinden was tenzij j met de medewerking van de libera len. En daarvoor voelden de social is I ten niets. De Belgische kabinetscri sis is dus een duidelijke vertrouwens crisis. "Het is met premier Eyskens mis gelopen", aldus schreef het Brus selse "Laatste Nieuws", "omdat hij een Jaar geleden verkeerd begon. Want hij liet het regeringsprogram ma opmaken door partijbesturen en aanvaardde, zonder enig beding, er de uitvoerder van te zijn. Dit pro gramma behelsde punten, waarvan hij wist dat ze door zijn meerder heid alle n (dus niet voldoende steun voor tweederde meerderheid, Rl.) niet verwezenlijkt konden wor den. Hij aanvaardde in zijn ploeg ministers, die de moed niet hebben zich tot het uiterste achter het pro gramma en o.m. de oplossing voor de Voerstreek te scharen". Vol gens hetzelfde blad heeft de premier nooit verlegen gezeten om mooie uitspraken. Zo vergeleek hij de kwestie van de Voerstreek met "een onschadelijk egeltje in de tuin van de regering". De barsten in de meer derheid werden groter en de rege ring zat. in verband met de gewest- vorming, volgens Eyskens op een "weer", een Vlaams woord voor knoest of kwast in het hout (overi gens betekent "op een weer zitten" óókgeen besluit kunnen nemen. En onlangs zei de heer Eyskens glimlachend om aan te tonen dat er nog niets velroren was dat men hem zou ontvangen als een bruid in de morgen". Maar, al dus "Het Laatste Nieuws", die bou tades hebben zich tegen hun mak ker gekeerd: de egel peuzelde de regering op; op de "weer" in de plank beet de heer Eyskens zich de tanden stuk en "onder een aan gepast huwelijkscontract kreeg de "bruid" van haar eigen partij, de CVP, geen toestemming om te trouwen". In een hoofdartikel in hetzelfde blad heet het, dat er een scheiding was ontstaan bussen het kiezende volk en het beleid, omdat de manda tarissen zwichtten voor partij-oog merken. „ZIJ doen niet meer wat moet ten behoeve van het land, maar wat nodig is om hun partij aan de macht te houden". Dat het, met dit weinig vriendelijke oordeel op de achtergrond, niet spoedig tot een op lossing van de crisis zal komen, ligt wel voor de hand. Het pijnlijke van de toestand is, dat er heel wat wets ontwerpen blijven liggen: een nieu we wet voor het toekennen van ver goedingen wegens werkloosheid; een wet tot toekenning van „krediet uren," dat zijn uren, die men op het werk afwezig mag zijn om. zonder loonverlies, cursussen te volgen; de verhoging per 1 januari as. van de pensioenen met bijna acht procent; defensiebezuiniging door een nieu we structuur Van het leger; een wet tot soepeler toepassing van de BTW voor zelfstandigen, enz. enz. Pessi mistische waarnemers voorzien een langere crisis, zó lang, dat men ten slotte tooh tot het uitschrijven van verkiezingen zal moeten besluiten. De grote partijen (CVP. BSP en Libera len) zullen trachten verkiezingen te vermijden. De uitslag zou immers wel eens een nieuwe stijging van het aantal zetels voor de extremis tische groepen te zien kunnen geven. Misschien biedt een drie-partijen-co- alitie een oplossing. Maar de socialis ten zijn daar zeker geen voorstan ders van. hoewel de BSP op dit punt niet eensgezind is. Rl. Levensonderhoud Dip stijging van de kosten van levensonderhoud in de Europese Gemeenschap heeft zich de laatste tijd in snel tempo voortgezet. In september waren de consumptieprijzen in Nederland 7,4 in Frankrijk en Italië 6,3 en in Duitsland 62% hoger dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Boter Op 1 oktober van dit Jaar was de totaie botervoorraad in de Europese Gemeenschap 336.000 ton. De voorraden waren als volgt over de verschillende lidstaten verdeeld Nederland 59.000 ton, België 23.000 ton, Duitsland 115.000 ton, Frankrijk 138.000 ton en Luxemburg 1.000 ton. DDR b« VN De Duitse Demo cratische Republiek is door secreta ris-generaal Kurt Waldheim toege laten als waarnemer bij de Ver enigde Naties. Er zijn ln de hele wereld nu 73H miljoen lutherianen, dat is volgens 't inlichtingenbureau van de Lutherse Wereldfederatie „maar" 267.000 meer dan een Jaar geleden. Bijna zestig miljoen lutherianen zyn lid van lutherse kerken, ruim veertien miljoen van „geuniëerde" kerken; dat zijn - vooral Duitse - kerken die begin vorige eeuw door toedoen van de overheid zijn ontstaan uit fuslea van lutherse en calvinistische ker ken. Het lutheranisme is na het rooms- kabhollcisme en de oosterse ortho doxie de grootste christelijke groep. Tot de Wereldfederatie behoren 86 kerken en zestien kleinere gemeen schappen met in totaal bijna 55 mil joen leden. Het ledental liep vooral terug ln de kerken ln Ost- en West-Duitsland en in de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9