merikaanse infectie OR HET BKETBAL OERLAND 'ody hham: _ia *rs 25 NOVEMBER 1972 ui M Het Nederlandse basketbal maakt de laatste drie evolutie door, die groter is dan die in voorafgaande ^itig jaar. Oorzaak hiervan is het optreden van Ameri- a elers in onze eredivisie. Hun aantal groeit elk seizoen Het is begonnen met drie: George Weston, Jimmy ij in Virgil Dijkstra. Geen Amerikanen in de zin des i oals we ze nu kennen. Het waren studenten (Dijkstra), ilichtigen (Meyers en Weston). Momenteel zijn er rt] Heen al in de eredivisie. Daarnaast lopen er in de elingen ook nog velen rond, maar dat zijn de mensen, j"jjn gekomen door verhuizing, werk en dergelijke. Nee, ai1 Yankees moeten we in de eredivisie zoeken. van deze Amerikanen is betekenis geweest voor jonge Nederlandse spe- Moh hebben opgetrokken. orbeeld hiervan is wel rtqoom van het Haarlemse 's. Net op het mo- 'vt kerboom zich een plaats ven in de selectie van !|anbroers, trok Levi's de Gerhard SChreur en an. Voor Kees Akerboom ast "showman" Schreur ie eer over dan een plaats rsbank, met de mogelijk- ;rs een beroep op fee situatie is voor Jonge t funest. Dat leek ook er met Akerboom. Tijden- st ij zijn kunnen niet aan tonen. Hij zag echter aan Sohreur een voor nemen. Kees ging Ger- iaiur beschouwen als een fester. Nog voor het ein- seizoen, waarin Levi's kampioen van Nederland L m, stond hij naast Ie basis-opstelling. D a die eerste Amerikanen d? Schreur, More en la- stnut en Rowland zijn |gj ian één van de ploegen, 'iropa trekken en overal On ilen. De grote man ach- sketbalcircus is de in ade Jim MacGregor. Be- itbal-makelaar. Op een trips kwa/m één van die jks All Stars) van de Amerikaan in Haarlem een demonstratiewed- het toenmaJigie Plamin- jespeeld. Uit dit eerste aeide een overeenkomst hierin bestond, dat Fla il s spelers zou krijgen en statie reclame zou gaan j!(, ihirts en trainingspakken Idskleding-specialist Le deed dit in navolging dat een jaar eerder leliwpt in Fiat Stars. Ook dammers hadden twee i» Amerikanen: Tom Joyce en Dan Rubin. Twee spelers die echter niei boven de middelmaat van de Ne derlanders uitstaken. Beiden kwa men niet eens in de eerste opstel ling voor en werden gebruikt als wisselspelers. Autofabrikant Fiat stelde echter het jaar erop geld tei öesohikking voor de aankoop van nieuwe Amerikanen. Met dat geiu slaagde Fiat Stars erin om Mikt Rowland en Tem Chestnut aan te trekken en zo een team te forme ren, dat Levi's partij kon geven ot niveau. Die" opzet slaagde volledig. Fia£ en Levi's bestreden elkaar vo rig seizoen in een werkelijk adem benemende competitie. De vier on derlinge wedstrijden werden keurut verdeeldtweemaal een zege voo de Haarlemmers en tweemaal gin^ de winst naar Amsterdam. Aange zien beide ploegen verder geen ver- üespuniten kregen, was ten oeshc sings wedstrijd noodzakeijk. He, Rotterdamse Sportpaleis Ahoy wa. gevuld met dik vijf duizend basket: oalliiefhebbers, die daar een avom lang hébben gesmuld van basketba. zoals dat behoort gespeeld te wor den. Levi's prolongeerde zijn tite. via een minieme zege. Bewezen was echter dat het Nederlandse basket bal, dankzij de Amerikanen veel be ter was geworden en..wat veel be langrijker was, er bleek concurren tie te zijn voor het onaantastbaar lijkende Levi's. Sub-tob De andere eredivisieploegen hadden inmidddels niet stilgezeten. Het pao gepromoveerde Lions uit Zandivoort wist zich te verzekeren van finan ciële steun van Mars en liet zich omdopen in Mars Energie Stars. De Zandvoorters trokken de Amerika nen Mike Childerss en Bobby Bissant aan en draaiden mee in de sub-top. Zo ook Punch uit Delft en het Rotterdamse Rotterdam-Zuid. Beide ploegen vonden een sponsor, respectievelijk Factotum en Transol, maar moesten het nog zonder Ame rikanen stellen. Het was natuurlijk niet allemaal Ed Strong in actie tijdens LionsRaak in Zandvoort. Strong schermt de bal goed af. Leysner van Lions kan er niet bij. rozegeur en maneschijn. Aan de vooruitgang van het basketbal zaten ook vervelende kanten. Vervelende kanten, die vooral het Leidse Bona Stars en Suvrikri, de Surinaamse club 'Uit Den Haag troffen. Bona Stars verfoor Paul Ruysenaars aan Mars Energie Stars en Pieter van Tuyll van Serooskerken, de 2.10 meter lange pivot aan Facto tum/Punch. Bona Stars moest in de nieuw competitie genoegen nemen met een plaats in de degradatie poule, terwijl het jaar ervoor nog een knappe derde plaats was be reikt. Suvrikri was er nog erger aan toe. Sterspeler Wim Petrici (tegenwoor dig Bona Stars) vertrok naar Ra cing Agon en Roy Leysner ging naar Mars. Het gevolg voor de Haagse ploeg was degradatie naar de landelijke eerste divisie. Het waren voora/l die twee ploegen, die de race niet konden volhouden. Eigenlijk was er nog een derde: Racing Agon. Zeker van het feit, dat er voor de Amsterdamse club een sponsor zou komen opdraven, werd Wim Petrici van Suvrikri overgenomen en schoot een aantal bestuursleden alvast maar de nodige duizenden guldens voor. De ver wachte sponsor (Bols) kwam echter niet opdagen en het bestuur kon wel dag-met-zijn-handje tegen het geld zeggen. Successen Ondanks deze negatieve geluiden voer het Nederlandse basketbal wel bij de Invoering van sponsoring. Er werd aan de top van de ranglijst een spelpeil bereikt, dat nog niet eerder in Nederland werd gehaald. Ook internationaal kwamen de suc cessen. Eerst bij de clubteams, later ook bij het nationale team. Levi's deed aan de Europa Cup mee en werd ingedeeld in een poule met Radio Kooh uit Wenen, Real Ma drid en het Italiaanse Ignis Varese. Levi's redde het niet. Meer dan een gedeelde derde/vierde plaats met Kooh zat er niet in, daarvoor waren de Europese topteams Real Madrid en Ignis Varese te steik. Tegen Real Madrid zorgde de Haarlemse ploeg echter voor een daverende verrassing. Thuis werd met miniem verschil verloren en uit, in de heili ge tempel van Real speelde Levi's de beste wedstrijd, die het ooit ge speeld had. Daar ln Madrid werd met één punt verschil gewonnen. Het was de derde thuisnederlaag voor Real in de laatste vijf Jaar. Het totaal verschil bleef echter nog net in 'fc voordeel van de Spanjaarden. De achterstand, die Nederland al tijd op de rest van Europa had ge had (om van Amerika maar te zwijgen) was met dit succes van „ambassadeur" Levi's een behoorlijk stuk teruggebracht. De Haarlemse ploeg kwam trouwens internationaal wel in moeilijkheden. Er speelden volgens de Fedération Internationale de Basketball Ama teur (FIBA) drie Amerikanen in het team, terwijl voor de Neder landse Basketbal Bond Schreur niet Gerhard Schreur, tegen- spelend voor Snaidero Udi- ne (Italië), is namelijk van Neder landse afkomst. Voor Levi's het sein om een tweede "echte" Amerikaan aan te trekken naast Bill More. Het werd Tyrone Marrionneaux, een ne ger van ongeveer 2.08 meter. Ook bondscoach René Mol maakte dankbaar gebruik van het besluit van de Nederlandse bond en selec teerde Schreur voor het nationale team. Hij deed dit met het oog op het naderende pré Olympisch toer nooi. dat in Nederland zou worden gehouden. De FIBA hield echter haar poot stijf en sympathieke Gerhard verdween met dezelfde gang, als waar hij mee was geko men, weer uit de selectie. Nationaal team Ook zonder Schreur zou Nederland op het pré Olympische toernooi tot opvallende prestaties komen. De oranjeploeg behaalde een vierde plaats, iets wat misschien alleen René Mol in z'n stoutste dromen voor mogelijk had gehouden. In Haarlem (waar de poule werd verspeeld) en in de finaleplaats Amsterdam is het Nederlandse basketbal volwassen geworden. In Haarlem werd gewon nen van België en dat terwijl alle voorgaande wedstrijden verforen waren gegaan. In Amsterdam lever de Nederland nogmaals een paar opvallende prestaties. Er werd niet alleen gewonnen van Zweden, maar ook van sterke landen als Frankrijk en Polen. Landen waaraan Neder land enkele jaren terug nog niet kon tippen. Tijdens datzelfde toenooi bleek de vooruitgang van een aantal speilers. Akerboom hield er zelfs een uitnodi ging aan over om in Amerika te comen spelen, waarbij hij een stu diebeurs kreeg aangeboden, alsmede volledige verzorging plus zakgeld. Lange Kees deed het niet en daar mee mag Nederland zich gelukkig prijzen. Ook Harry Kip kwam bij zonder goed uit de verf. Jonge spe lers, die opgroeiden tot spelers van internationale topklasse. Een ont wikkeling, die mogelijk was, mede door de injectie die Schreur, Mar rionneaux, More en hun landgeno ten aan het vaderlandse basketbal toedienden. De komst van nieuwe Amerikanen, waarvan weer andere dingen zijn te leren, geven Nederland de mogelijk heid zich nog verder te ontwikkelen. En dat gebeurt. De recente Europa Cup overwinningen van Raak/Punch op Olympiacos Pireaus in Delft en van Levi's op Rode Ster Belgrado, zijn daarvan het levende bewijs. T ekst Jan van der Nat Foto's: Jan Holvast en Nationaal Foto Persbureau per d« Stijlvolle dribbel van Bill Moody, Rudy van Eyk kijkt vol I wondering toe. LEIDEN Praten met Bill Moody en Wayne Denham is luisteren naar twee Amerikanen, die alles van bas ketbal sdhijnen af te weten. Allebei spelen zij bij het Leidse Bona Stars en zijn daar nu al bijna niet meer weg te denken figuren. De oranje- hemden hadden na het vertrek van Pieter van Tuyll, Paul Ruysenaars en Jaap Maassen een duidelijk ge brek aan lengte. Naast Peter de Jong en Wim Petrici zijn Moody en Denham de spelers, waarvan voor het grootste deel de punten moeten komen. Wayne Denham kwam twee weken eerder naar Nederland dan Moody. Zaterdags kwam hij aan en zondags speelde hij al met Bona Stars in België tegen Racing Me- ohelen. Het Leidse team verloor met grote cijfers. Voor Denham is er maar één verklaring: "Die neder laag leden we in de eerste helft. Na de rust bleven we op gelijke hoogte. Het komt gewoon, doordat alle jon gens stonden te kijken hoe ik het zou doen, terwijl ik niet wist wat de mogelijkheden met het team wa ren". Twee weken later tijdens de eerste competitiestrijd tegen Raak/Pundh wist Denham dat wel. Moody had het allemaal wat moei lijker. HIJ kwam pas op de dag van de wedstrijd tegen Raak en maakte pas kennis met coach en spelers vlak voor het vertrek naar Delft. Het was dus niet onbegrijpelijk dat hij zijn ware vorm nog niet te pak ken had, daarvoor had hij meer tijd nodig. Veel meer dan Denham, want pas halverwege de competitie, ln de thuiswedstrijd tegen Haarlem Cardinals liet Bill Moody zien. waartoe hij in staat was: 39 pun ten. Toch kwam Bona Stars niet tot de prestaties, die het team waren toe bedacht. Denham raakte na zes wedstrijden geblesseerd (gescheurde rugspier) en kon pas na vier weken, toen hij onder behandeling was ge weest bij diverse fysio-therapeuten, weer spelen. Bona Stars had hem hard nodig, want in de vier weken dat hij er niet was, verloor Bona driemaal. Van Levi's thuis, hetgeen natuurlijk niet zo verwonderlijk is; van Lions en Donar uit. Beide laat ste wedstrijden zouden mèt Derham waarschijnlijk winst hebben opgele verd. LANGZAAM Moody en Denham zijn van mening dat het Nederlandse basketbal erg traag is. Moody: "Er wordt hier zeer traag gespeeld. Dat komt, om dat er veel te veel wordt gedribbeld. "At home" Is dat als het ware ver boden. Dribbelen is het laatste wat je doet. Het is schieten of afspelen en als het werkelijk niet anders kan. Ja. dan.Voegt zijn vrouw Nancy, die samen met dochtertje Alycia haar man is gevolgd, toe: "Ze begrijpen Bill niet". Moody: "Dat is de voornaamste oorzaak van mijn aanpassingsmoeilijkheden In de Verenigde Staten ben ik ge vormd tot een forward, aan de zij kant van het veld en dan schieten Ik ben van huis uit geen echte re- bounder. Dat komt. omdat ik bij Vermont State College niet nodig was voor de rebound. Daarvoor hadden we Wayne (Denham) en nog een lange vent. Hier ben ik vaak wel onder het bord nodig. Ik heb alleen op de highschool als center gespeeld omdat ik daar de langste nu eenmaal was". Wayne Denham over het spelpeil ln Nederland: "Het valt mij mee. Toen ik kwam wist ik helemaal niets van het spel hier af. Ik had zelfs nog nooit van Nederland gehoord. Bas ketballen in Europa trok me echter wel. Het is hier allemaal anders dan in de Verenigde Staten. Als Je daar acht Jaar bent krijg Je op school basketballes. Hier gaan ze allemaal voetballen. Iedere Ameri kaanse jongen kan basketballen en dat is hier bepaald niet het geval. Wij geven zo nu en dan les op scholen in Leiden en onlangs waren we nog op de Paulus-MAVO. Er was één Jongen, die een beetje ta lent had. Dat verschil is de oorzaak van de achterstand van Europa bij Amerika". Nederlandse scheidsrechters kunnen bij Moody niet veel goed doen. Moody kan vooral Toon Renout, toch één van onze beste fluiters, niet uitstaan. Moody"Hij geeft persoonlijke fouten voor dingen, die in Amerika heel gewoon zijn en door iedereen worden getolereerd. Als ik even achter me voel waar mijn tegenstander is, dan wordt er al gefloten. Het is af en toe gewoon belachelijk". Toch hebben Moody en Denham zich snel aangepast aan de manier van fluiten ln Nederland, want zij maken nu duidelijk minder persoonlijke fouten dan in de eerste wedstrijden. De toekomstplannen van de beide avonturiers zijn erg vaag. Denham besohouwt zijn verblijf als een soort lange huwelijksreis (hij is in juli getrouwd), maar heeft wel zin om langer te blijven. Moody moet het allemaal nog eens bekijken, maar ziet beslist wel de mogelijkheid van een langer verblijf. Bona Stars vaart inmiddels wel bij het /erblijf van de beide Amerikanen, want hun aanwezigheid betekent vaak volle zalen en meer inkomsten. maal twee plus één LEIDEN In de Nederlandse eredivisie spelen dit seizoen dertien Amerikanen. Vorig Jaar waren dat er nog zeven, of ei genlijk zes, want Gerhard Schreur van Levi's was van Ne derlandse afkomst. De overige zes waren: Marrionneaux en More bij Levl's-Flamlngo's; Childress en Bissant bij Lions, dat vorig jaar nog Mars Ener gie Stars heette; Rowland en Chestnut bij Fiat Stars. Het feit dat nu ook Bona Stars, Raak/Punch, Transol/RZ en het pas gepromoveerde EBBC Amerikanen in de gele deren hebben, vindt zijn oor zaak in de steeds verder door gevoerde sponsoring van onze topclubs. Dit zijn de "dertien", die momenteel hun kunnen aan het Nederlandse publiek tonenu en wekelijks duizenden in extase brengen. FIAT STARS: Mike Rowland Voor het tweede seizoen verbonden aan het Amsterdamse Fiat Stars. Beschikt over een goed schot uit de hoek. Tom Chestnut Het "enfant terrible" van het Nederlandse basketbaL Zeer sterk in de re bound en speelt evenals Row land voor het tweede seizoen in Amsterdam. LEVI'S: Henry Smith Een neger met een super-atletisch figuur en beschikt over een enorme sprongkracht, waardoor hij zeer veel rebounds heeft. Dick Davidson Geen opval lende speler, maar door zijn onopvallendheid des te gevaar lijker. Heeft een loepzuiver afstandsschot. RAAK/PUNCH: Ed Strong Evenals Dick Da vidson een man met een knap schot. Door zijn beweeglijkheid zeer moeilijk te verdedigen. Schiet op vaak onverwachte momenten. Terry Foster Heeft na een Jaar militaire dienst ln Viet nam gekozen voor het vrijbui tersleven van de trekkende basketballer. Kwam tot nu toe nog niet uit de verf. BONA STARS: Wayne Denham Afkomstig van het Vermont-State College in West-Virginia. Enorme re boundkracht, waartegen zelfs torenflats als Pieter van Tuyll en Jan Loorbach het hebben moeten afleggen. Bill Moody Verstaat de gro te kunst om, wanneer hij wordt verdedigd even in de lucht te blijven "hangen" en kan daardoor en mede via zijn gave schiettechniek veel scoren. LIONS: Aimer Lee Dribbel-virtuoos, die af en toe wel eens te gekke dingen doet. Heeft een zeer goed afstandsschot en is zowel voor kleine als voor lange mensen moeilijk te verdedigen. Charles Jones Werd alge meen gekwalificeerd als een miskoop, maar toonde zijn on getwijfeld grote klasse in de wedstrijd tegen Transol/RZ, waarin hij veel rebounds won van Jan Loorbach (2.16). EBBC: Steve Bravard Samen met spelmaker by de ploeg uit Den spelmaker bij de plog uit Den Bosch. In de wedstrijd tegen Bona Stars in Leiden scoorden zij eerst 24 punten alvorens een Hollander de kans kreeg. Vince Fritz Met Bravard de twee spelers, die nu reeds een plaats in de eredivisie voor EBBC hebben veilig gesteld. Fritz speelt zeer bekeken, maar erg solistisch. TRANSOL/RZ: Tim Shea De enige Ameri kaan in de ploeg uit de Maas stad. Speelt zeer bedachtzaam en scoort samen met lange man Loorbach het leeuwendeel van de Transol-punten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15