IN DIENST IS KORFBAL GEEN TOPSPORT SKA wil iet als Met schijf oor ax mgeren Texoro shirts km Nederland was succesvolste land op de weg HAPPEE (EEQ3B CASPER VAN NIEROP VAN DE DANAÏDEN: MULDER MAG WONEN A.S.C. - Verburch Eerst boksen dan geld F.C. - Texas Raak verliest U.Y.S. - C.Y.Y. 2 ftDAG 25 NOVEMBER 1972 PAGINA IS LEIDEN "Is korfbal een topsport?" Casper van Nierop, een van de belangrijkste ver tegenwoordigers van het korf bal bij De Danaiden, weet even geen raad met de vraag die hij zichzelf stelt. Als zijn verloofde en medespeelster don kere Irma de Boer, voor hem wat licht op de zaak laat schij- ne ("Afgaande op de training zou ik zeggen van wel. Nu het microseizoen aangebroken is, tr&inen we driemaal per week") zegt de 22-jarige Leide- naar: "Ik kan moeilijk stellen o'a/t korfbal geen topsport kan zijn, maar een feit Is dat ik he lemaal niet train en tooh tegen landskampioen Ons Eibernest volop kon meedraaien". Door Jan Preenen Zo goed zelfs dat Casper van Nierop zeven minuten voor tijd met feilloze precisie de Eibers uit hun nest wierp. Niet trainen, toch een toppres- tatle, tegenstrijdiger lijkt het niet te kunnen. Eenmaal op die paradoxale toer gaat Casper verder: "Ik scoorde dan wel te gen Ons Eibernest van grote af stand, maar een zuiver schot heb ik niet. Ik moet het heb ben van doorloopballen". Om niet te diep in een doolhof van meningen verzeild te raken, koerst Casper van Nierop ver volgens weer op de uitgang af: "Natuurlijk mijn conditie is niet al te best. Drieëneenhalve maand geleden ben ik in dienst gegaan. Sindsdien heb ik maar twee trainingen kunnen volgen. Ik heb er zelfs nog over ge dacht om met korfballen te stop pen. Het trok niet meer zo. Ik nam meer afstand. Misschien dat ik daardoor Juist weer meer scoorde. Ik was niet meer zo gespannen. Gerard Bos heeft gezegd dat hij de opstelling te gen Ons Eibernest pas vlak voor de wedstrijd wilde bekend ma ken. omdat sommigen anders te zeer in spanning zouden zit ten. Wel, zo iemand ben ik. Toen Buil (bijnaam voor Ge rard Bos in Danai'den-kringen) dan ook zijn donderspeeches af stak voor de wedstrijden tegen DEETOS en ROHDA had ik op eens weer de kriebels. Voelde ik het in mijn maag. Ik moet ongestoord naar een wedstrijd kunnen toeleven. Daarom zon der ik me altijd even af. Rela xen, bewegen, warm draaien en dan kort voor de wedstrijd weer bij de anderen". Loopt niets naar wens dan zal de band Danaiden-Van Nierop vanaf 15 januari nog losser wor den. Op die datum verwisselt Casper de Prins Willem IH- kazerne in Amersfoort voor Duitsland, zodat hij de finale van de micro-oompetitie niet kan meebeleven. „Ik heb er wel van alles aan gedaan, maar als korfballer krijg Je ln dienst geen enkele kans. 20 December ga ik trouwen. Misschien dat ik daardoor niet naar Duitsland hoef, al zie ik het somber in. Pas heb ik een onderhoud ge had met de ritmeester. Het duurde niet langer dan twee minuten. Twee weken geleden was dat toen De Danaiden nog onderaan stond. Ze kunnen mij niet missen, zei ik, me zelf met opzet op de borst kloppend. Ik ben tweemaal international ge weest, ziet u". De man zag het niet. Geen wonder, als Je be denkt dat Bert Jansen thans, Sparta, voorheen Roodenburg al niet in de gelegenheid werd ge steld om de trainingen voor het militaire voetbalelftal te volgen. „Er wordt zo vaak gezegd tegen woordig dat de conditie van de militair zo slecht is. Maar wat wordt er gedaan? Je kan cor veeën en er wordt je verteld, hoe een geweer in elkaar zit. Waar het goed voor is is me niet helemaal duidelijk. Ik ben ti railleur, wat er zo ongeveer op neerkomt dat ik beschermer ben der tanks. De pantservoertui gen, die voor de tirailleurbak uit gaan, moet ik met anderen be schermen door er in V-vorm naast te lopen. Nu is mij ver teld dat wanneer er werkelijk oorlog zou uitbreken dat ik dan maar veertig minuten te leven zou hebben. Heb ik geluk dan houd ik het een uur uitWel fijn voor het moreel, zo'n op merking".? Gekscherend oppert moeder Van Nierop: „Joh, zeg, dat er ruzie bij je thuis is. Zoiets schijnt ook nog wel eens te hel pen". Het voorstel wordt ver worpen. De rompslomp die het teweeg zou brengen, wordt te groot geacht. Casper („Ik ben niet zo iemand, die alleen rond jes gaat lopen in m'n vrije tijd. Ik moet in een groep lopen. Dan ben Tc zo fanatiek, dat ik als eer- Casper van Nierop, derde van links, in een oefenduel samen - nummer 2 - wil aankomen") legt zich ten slotte maar bij de situatie neer, al zegt hij nog: „Kreeg ik alvast maar nachtpermissie om te kunnen trainen, maar steeds weer stoot je Je hoofd. Het is nu tooh geen doen om op en neer te reizen van Amersfoort naar Leiden?" Slechts één uitzonde ring werd de afgelopen maan den gemaakt. Afgelopen woens dagavond toen De Danaiden het met verloofde Irma de Boer Archieffoto microseizoen inluidde met een toernooi in de Vijf meihal: „ik heb gezegd dat ik tegen de oud internationals moest spelen. Het was nog waar ook. Misschien sprak dat de heren meer aan". De Bulgaarse voetbaldromen waren ineens voorbij De Ml tonale erkenning van CSKA, waarop trainer-coach Manol i zo vurig had gehoopt, werd geen werkelijkheid. Kon geen ir j kheid worden. Want Ajax legde in negentig virtuoos de zwakke plekken van de Bulgaarse landskampioen gena- Hoot. Het hoongelach van de voetbalfans klinkt „de sport- n het rode leger" nog vers in het gehoor. CSKA Sofia hoopt dat het op 29 november in Amsterdam niet hetzelfde lot n -rgaan als FC Den oBsch en Telstar: als schietschijf funge- de Ajax-kanonniers. :mc ;n :nd opnieuw beginnen- parool voor directeur Ste en tweede man Manol die sinds het Sofiase voet- nog slechts één opdracht redden wat er te redden geruïneerde aangezicht het gehele Bulgaarse moet worden gerestaureerd. mer and eerste gezicht blijkt Stefan liet meer iturn tegen Ajax. Wie de van het nationale Bul- Iftal beter kent, weet dat niet zomaar neerlegt bij .Voetballen tegen Ajax is schaken tegen ■ratj oby Fischer" filosofeert hij :n, x, D reist een goede voorberel- tijd tussen Athene (uiit- Panatinaikos) en de eer- wild trijd in Sofia was daarvoor De heb alleen Ajax-FC Den aien, maar daarmee schiet op. Het krachtsverschil dl loot. Het echte Ajax heb- ij Gd ras hier gezien. Dat hebben ten lijve moeten ondervin- irefa Pil Boskov nog in redelijke pkansen voor zijn team in ileul m? „Ja", is het kortbondig Om dit te bewijzen for- met enkele schaakstukken rtkkelde stelling op een kar- j jje schaakbord. Zwarte dame ireigd door witte loper. Via alaflri ïnleuze zetten weet zwart benarde situatie wa rna witte koning jstrrt volgt. Geheimzinnig la- QuerW hgt de CSKA-directeur [voor zijn naam de stuk- op. Hij commandeert Ma- tolov het gesprek voort te Ris e Bi uü: Hl lom KA, r.pi lijkt van tevoren haarfijn R -rd. Als een geprogram- cwnputer ratelt hij op „Ajax is een sterk team met veel superlatieven. Van de Nederlanders straalt eenzelfde glans als waarmee Parijs de wereld verovert. In de re clame mag dan wel veel worden op- gedikt, maar Ajax heeft zijn naam tenvolle waargemaakt". Voor de Nederlandse fabrikant van „Ajax reinigt met bliksemkracht" zou in Bulgarije dan ook een markt vrij liggen. Manol Manolov was zelfs zo „be- geistert" van de houder van de we reldbeker, dat hij zioh in een on voorzichtige bui tegenover de Ne derlandse sportpers liet ontvallen dat CSKA niet meer dan een stelle tje amateurs voorstelt. „Dat hebben jullie letteriijk overgenomen zonder bij de achtergronden stil te staan", verweert hij -zich nu. „Op het veld was van amateurisme geen sprake. Ik bedoelde hiermee te zeggen, dat wij de middelen niet hebben het professionele niveau van Aajx te benaderen. Het systeem (welk laat hij wijselijk in het midden geeft ons die ruimte niet. Wel hebben wij met CSKA het hoogste amateurni veau bereikt". Dat dit in de verste verte niet was opgewassen tegen het uitgekookte en uitgebalanceerde Ajax-voetbal geeft Manolov met enige restrictie ruiterlijk toe. „Ajax kent het voet balalfabet uit zijn hoofd". Daarbij GENEVE Joop Middelink. bondscoach van de Nederlandse amateurwielrenners op de weg, heeft in Geneve voor Nederland de hoog ste landen onderscheiding, de Chal lenge Mondial, in ontvangst geno men. Deze trofee (een plaquette) ls voor het land, dat in het achterlig gende jaar het succesvolst is geweest op de weg. Middelink kreeg de Chal lenge Mondial uit handen van Adria- no Rodini, voorzitter van de UCI Nederland was reeds twee keer eer der het sterkste amateurland: in 1967 en 1969. Het klassement van de Challenge Mondial; 1. Nederland 40 pnt., 2. Sovjet-Unie 26, 3. Tsjechoslowakije 24 4 Polen 21, 5. Italië 12, 6. West- Stefan Boskov: „Uithuilen en opnieuw beginnen" I Duitsland 10, 7. Oostenrijk en België 9, 9. Groot-Brittannië en Spanje 8. I Aan de eerste plaats van Neder- lland is bijgedragen door: Hennle Kuiper, Olympisch kampioen, win naar Ronde van Engeland, tweede ,in Ronde van Oost-Duitsland; Fe- i dor den Hertog, winnaar Ronde van de toekomst, tweede in Ronde van Marokko, winnaar Ronde van Oo6t- Dultsland; Frits Schür, winnaar Ronde van Algerije, winnaar Olym- pia's Toer, Vierde ln Ronde van Rijnland-Palts; Toine van den Bun der, vierde in Ronde van Bulgarije en Piet van Katwijk, derde in Olym piad toer. calculeert hij volledigheidshalve ook de Bulgaarse perskritiek in, als zou den de Ajax-spelers (met name Cruijff, Keizer en Swart) teveel vrijheid hebben genoten. „Die kri tiek is onredelijk, want als ik ieder mannetje laat schaduwen, moet ik met 22 man in plaats van elf op het veld komen. Overigens zou dit een aardig idee zijn om het soms grote krachtsverschil, dat in de voetballerij bestaat, te miniseren. Gekkigheid natuurlijk 1" Papier Een vel papier met daarop een aantal kruisjes en lijnen bewijst eohter hoezeer Manolov het gelijk aan zijn zijdie heeft. „Inderdaad was Penev de man die Cruijff moest afstoppen. Maar jullie aan valler bestreek het hele veld. Ga er dan maar eens tegenaan staan. Cruijff esn hij niet alleen is veel sneller dan onze verdedigers. Een perfect uitgevoerde een-twee en pats! De ballen vliegen dan om Je oren". „Het voetbal van Ajax heeft mij dan ook niet verrast. Alleen het aantal doelpunten tegen was voor mij een teleurstelling. In Bulgarije is het voor iedere club bijzonder moeilijk zoveel doelpunten in een wedstrijd tegen CSKA te maken. Filipov is een uitstekend doelverde- diger met veel internationale erva- Voor de wedstrijd was hij al Panatinaikos kregen wij volop de ruimte, maar de Ajax-spelers sloten ons hermetisch in. Die 3-1 neder- j laag mag op het Nederlandse pu bliek misschien de indruk hebben gemaakt dat wij een waardeloos clubje vormen, maar wij willen be- helemaal leeg. De spanning om zich wijze dat wij veel beter kunnen, tegenover een wereldkampioen waar CSKA zoekt rehabilitatie en dan is te maken, brak hem echter op. Na dat doelpunt van Swart wilde hij al onder de douche stappen". Het karakter van Jordan Filipov is maatgevend voor het Bulgaarse voefcbalgezicht, waarvan CSKA de exponent is. Zodra het zich supe rieur voelt aan zijn tegenstander, straalt het vakmanschap uit. Maar wanneer het Initiatief uit handen wordt genomen (in dit geval Ajax), dan vervalt het in een machteloos afschuiven van de verantwoordelijk heid. In de Bulgaarse competitie is CSKA gewend het spel te maken. „Dat was ook ons strijdplan tegen Ajax", foetert Manol Manolov. „Alleen dat eerste doelpunt kwam als een mis rekening. Mijn spelers raakten hun „kopple" kwijt, wat naief voetbal tot gevolg had. ZIJ zijn het niet ge wend onder druk te spelen. Tegen het op zijn best", Hoe Manolov zich dit voorstelt? Daarvoor duikt hg in het verleden. „Het Ajax van de mythologie leek ook onoverwinnelijk. Twee speersto ten bewezen echter het tegendeel! Terug in de werkelijkheid. Maar dan moeten wij wel net als Ajax in Amsterdam het eerste doelpunt ma ken". HUIZEN Burgemeester en wethouders van Huizen hebben laten weten, dat Ajax-voetballer Jan Mulder zich krachtens de regelen van het Goois woon- ruimtebeleid in Bussum heeft mogen vestigen, als hij daar een huis door woningruil heeft verkregen, een woning heeft ge huurd, waarvan de kale huur tenminste f 450,- bedraagt of een woning van meer dan onge veer f 100.000,- heeft gekocht B en W delen dit mede in antwoord op schriftelijke vra gen van D'66, die zijn gesteld bij de behandeling van de begrot- ting. D'66 had B en W gevraagd of de vestiging van Jan Mulder ln Bussum geplaatst kan wor den in het thans geldende Gooi- se woonruimtebeleid. Jan Mulder heeft aan de Ceintuurbaan in Bussum voor enige jaren een woning (ge stoffeerd) gehuurd van een in het buitenland verblijvend echt paar. In de gemeente Huizen heeft hij grond gekocht voor de bouw van een bungalow. Zondag a.s. 2.30 uur Terrein de Kempenaerstr. ADVERTENTIE y\®er''Asoepeldus altijd korrekt dag 2.30 uur n.m. *110 ®in Boshuizerkade. HAMBURG De Nederlandse be roepsbokser Jan Lubbers (half- zwaargewlcht) heeft gisteravond in Hamburg een duidelijke puntenne- derlaag geleden tegen de Westduit ser Conny Velensek. ex-kampioen van Europa. Het gevecht kende aan vankelijk weinig actie zodat arbiter Tomser zioh genoodzaakt zag tot een vermaning: „Als er nu niet ein delijk gebokst wordt, mijne heren, dan wordt er niet uitbetaald Vooral Velensek nam de waar schuwing ter harte. In de zevende ronde sloeg hij Jan Lubbers broer van Rudi, de officiële uitdager van Joe Bugner. twee maal neer. Vknaf de vijfde rande werd Lubbers gehin derd door een blessure aan zijn rech terwenkbrauw. Den Haag De Rotterdams/Haag se ijshockeycombinatie Raak heeft gisteravond voor 1700 toeschouwers in de Haagse Houtrusthal de vriend schappelijke wedstrijd tegen de Duitse kampioen DEG Diisseldorf met 10—12 verloren. De tussenstan den waren: 3-5, 5-4, 2-3. Voor de eerste divisie van de lje- hockeycompetitie is gisteravond ge speeld de ontmoeting Tilburg-HIJS/ Veronica 538. Tilburg won met 8-4 (3-3, 3-1, 2-0). Aantal toeschouwera 3500. Voor de Coupe Nationale Nederlan den werd gespeeld de wedstrijd Na tionale Nederlanden Nljmegen- Thialf. Nijmegen won met 7-5 (2-2, 3-3, 2-0). Aantal toeschouwers 1500. Wielrennen De Italiaanse wlel- renster Maria Cressaria heeft giste ren op de Olympische wielerbaan van Mexico Stad het wereldrecord over vijf kilometer verbeterd. ZIJ legde deze afstand af ln 7,00,10 mi nuten, hetgeen 3,2 seoonden sneller was dan de Russin Nina Sadovaja In 1955 op de piste van Irkoetsk. Zondag 2.30 uur

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13