E CHINESE KINDEREN HEBBEN HET NU GOED EILIGHEIDSBERAAD iLT EN STAAT Bij EENSTEMMIGHEID Rebellie tegen Heath stoelt ook op dubieuze argumenten (3 24 NOVEMBER 1972 jjnghai logeren we in het ou- jnlale Ho Ping hotel. Het lotel, gelegen op de hoek Bund, de beroemde rivier- rd en de N ankingstraatr de meest Westers aandoen- van China omdiat Westerse teden hier een eeuw lang, hun residentie hadden in jtoriale gebieden, terwijl ze d van de 'ongelijke verdra- 1 China als wingewest lerden. Als triest symbool jeldt wel het kleine drie park aan de Bund waar n en honden niet werden •n". waarschijnlijk ook de stad je positieve punten van de regering het duidelijkst en. Diefstal, corruptie, pros- en geweldpleging, zaJken die 1949 praktisch synoniemen ?an de stad Shanghai, zijn irdwenen. Ieder heeft vol te eten, heeft een woning, tleding, onderwijs en medi- raorging, Het is niet verba- iend dat de herinnering recente verleden op al- ieren levend wordt gehou- Tsetoeng is er in geslaagd 25 jaar aan een kwart van isheid haar gevoel van ei- en zelfvertrouwen te- jeven. En dit weegt bij het van een totaal oordeel huidige China erg zwaar J positieve kant. briekje rengen gedurende ons ver- 2 Sjanghai een dag lang een aan de arbeiderswijk Feng wijk waarvan de bouw 5 gestart en die nu onge- l QOO inwoners telt. De mees ters van deze wijk zijn fa- iders. Ook- de meeste werken en men heeft geven ogenblik voor ie nog geen 45 jaar wa- feen volledige dagtaak had- en produktie-eenheden op- ie werk afleveren voor gro- ieken. 1300 vrouwen zijn op i aan werk geholpen, allien niet hier, maar in |a, zo'n wijkfabriekje be en verbaasd staan over de grijkheid en het doorzet- mogen van de mensen. Het Tsja-ngsja is in 1965 door 4 gepensioneerden. It rtkapitaal was 15,-. En machine maakte men hout. De uitspraak van r Mao dat men moet ver ia op eigen kunnen, was ir bij hun werk. Het eerste yi was een 25 watt transfor- Deze werd ter controle overheid gestuurd. Men iet het maken van conden- Sommige onderdelen van akten moesten worden ge- erd door ze 10.000 maal draaien. Omdat men geen daarvoor had, moest dit ad gebeuren. Om aan de condities van de over heid te voldoen had men witte kle ding nodig. Door kapitaalinveste ring van de arbeiders was men staat de muren wit te schilderen. En zo voldeed men op een gegeven ogenblik aan alle voorwaarden van hogerhand. De zaken gingen voorspoedig en men besloot tot nieuwbouw. Sommigen zeiden: "we hebben geld, dus kopen we bakstenen" maar anderen waren daar tegen, gedachtig het richt snoer van de voorzitter over het zelf kunnen. In de winter gingen ze aan de slag en bakten 150.000 ste nen van eigen gemaakt mengsel. Nu staat er een huis van vier nen van eigen gemaakt mengsel. Nu staat er een huis van vier verdiepingen, met een werkopper- vlakte van 2000m2. Er werken nu 140 arbeiders, waarvan 40% vrou wen. De gepensioneerden zien toe op de produktie en vorig jaar was men in staat 100.000,— aan de overheid over te maken, een be drag dat o.a. als belasting bedoeld is. Het fabriekje heeft overigens geen relatie met de staat. Het be hoort tot een onafhankelijk collec tief waartoe ook grotere fabrieken behoren. De mensen die er werken worden aangewezen door het wijk- comité en ook de produktie wordt daar vastgesteld. De enige disso nant in dit mooie verhaal vormen de lage lonen die worden uitge keerd: 45 tot 60 gulden per maand. Toen we probeerden een precieser beeld van de boekhouding te krij gen, ontstond er grote verwarring en moest men bekennen daar niets van af te weten. De hele admini stratie werd elders gevoerd, door een bureau van het wijkcomité dat 8 van dergelijke fabriekjes be heerde. Gepensioneerd In de Feng Tsjeng-wijk van Sjanghai brengen we een bezoek aan een gepensioneerde vrouw. Er wonen ongeveer 1000 gepensioneer de arbeiders in de wijk. De vrou wen krijgen in China pensioen op 60-jarige leeftijd, tenzij ze in de zware industrie weiken, dan krij gen ze het als ze 55 zijn. Ons vrouwtje krijgt een pensioen van f 85,- in de maand, dat is 70% van haar laatst genoten salaris. Ze woont in een flat, tezamen met haar man, 2 zoons en een dochter. Ze heeft twee kamers tot haar be schikking: een kamer van 5x3 meter, waar gewoond wordt en waar de kinderen slapen, en een kamer van 4x3 meter waar ze zelf slaapt met haar man. Bad en keuken worden gedeeld met een andere familie op dezelfde etage. Vroeger had ze een kamer van 12 m2 voor het hele gezin en toen ze in 1954 hier kwam wonen, dacht ze dat ze droomde. Ze is nu 52 jaar, haar man is 58 jaar en werkt als kok in een fabriek. Ze kent haar man al heel lang. Beiden zijn in Peking geboren. Toen haar man 14 jaar was, ging hij als kelner naar Sjanghai; tevoren was hij keukenhulp geweest bij een land lord. Ze wilde graag mee, maar moest drie jaar wachten omdat haar vader ziek was. Toen ze een maal in Sjanghai was werd ze al spoedig door haar oom terugge haald om voor het gezin te zorgen. Toen ze 16 jaar was ging ze voor goed naar Sjanghai en vond daar werk in een textielfabriek. Op 23- jarige leeftijd trouwde ze, haar man was toen 31 jaar en het was in 1944. Beiden waren voor de Be vrijding niet zeker van hun werk en werden verschillende keren ont slagen. Na 1949 hebben ze wel een vaste baan: hij als kok en zij op nieuw in een textielfabriek. Dagelijks leven Het China van nu, een impressie van drs. Fr. van der Meer Drs. Ft. van der Meer uit Hazerswoude bracht de afgelopen zomer van 28 juni tot 29 juli een bezoek aan de Volksrepubliek China. Hij vroeg daarvoor een visum aan omdat hij op doorreis naar het Internationale Psychologie Congres in Tokio kermis wilde ne men van de ontwikkeling en toepassing van de sociale wetenschap pen in China, en daarnaast geïnteresseerd was in het sociale en culturele leven in China in het algemeen. Hij bezocht China in groepsverband tezamen met 7 andere Nederlanders. Drs. Fr. van der Meer legde in 1967 zijn doctoraal examen in de psychologie af en is sindsdien als medewerker verbonden aan de Rijksuniversiteit van Leiden, vakgroep sociale psychologie. De kamer maakt een sobere in druk. Er staan 2 bedden, met har de planken, een tafeltje en een bu reautje, waarop een woordenboek, een technisch handboekje en het Rode Boekje, met uitlatingen van Mao. 5 Stoelen en een klein aqua rium met een goudvis kompleteren het geheel. In de slaapkamer staan, behalve een bed, een stapel van 4 grote koffers (de traditione le manier om kleding op te ber gen) en een kastje, waarboven eni ge familiefoto's hangen. In de slaapkamer zijn ook vier afbeeldin gen van voorzitter Mao te zien. We vragen haar wat ze nu zo al doet de hele dag. Ze vertelt ons als voorbeeld wat ze gisteren allemaal gedaan heeft. Ze was de dag be gonnen met naar de markt gaan en winkelen. Daarna had ze het huis schoongemaakt en de lunch klaargemaakt, 's middags had ze met andere gepensioneerden ge- dicussieerd over de werken van voorzitter Mao; ze had met jonge re mensen gesproken over de oude tijd en had het eten klaargemaakt. Na het eten had ze nog wat ge praat met haar drie kinderen en met haar man. Wanneer haar man een vrije dag heeft, gaan ze wel naar een film of naar een bal letuitvoering. Zo zijn ze drie dagen geleden naar de film "in de ha ven" geweest. Soms maakt ze met familie, of met andere gepensio neerden een reisje naar een nabij gelegen stadje. Lezen kan ze niet, ze geeft dat ook als reden op dat ze niet veel van de Culturele Revo lutie weet. Een arbeider We brengen ook een bezoek aan een gewoon- arbeidersgezin in deze wijk. Man en vrouw, met 2 kinde ren, een dochter van 17 Jaar en een zoon van 6. Met z'n vieren hebben ze de beschikking over 1 kamer, van ongeveer 12 m2. De kamer is erg vol. Er staat een groot bed in, een boekenkast met met boeken, een dressoir waarop een radio staat en een beeld van Mao Tsetoeng, een grote spiegel kast en een naaimachine. Aan de wand hangt een grote foto van de voorzitter. Onder het glas op de tafel liggen een wereldkaart en verschillende kleine foto-tjes van Soochow. Zijn vader stierf 25 Jaar geleden, omdat hij te hard werkte om zijn gezin het nodige te kunnen geven. Het ouderlijk gezin bestond uit 7 man, vader, moeder en 5 kinde ren. 2 kinderen stierven nog voor de Bevrijding. Drie generaties van zijn familie waren analphabeet geweest, maar hij werd, ondanks het arme bestaan, naar school ge stuurd. Hij had praktisch geen kle ren, kreeg nooit ontbijt, maar hij wist niet beter. Zijn moeder, die nu in Soochow woont (1% uur met de trein van Sjanghai) vertelt de kinderen vaak over opa, die zo vroeg stierf. „De kinderen nu hebben het goed". Zelf hebben ze het ook niet zo slecht nu. Toen hij achttien jaar was voltooide hij de technische school en sindsdien werkt hij, in een textielfabriek. Hij verdient Z. 120,— per maand. Zijn vrouw, die enige tijd later in dezelfde fabriek kwam werken, verdient f 110, Ze betalen per maand 7,— huur, 4.50 voor gas, 3,— voor elek triciteit en 2,50 water. Ze zijn in staat om 45,— per maand te spa ren. Ze hebben allebei een fiets en ze hebben ook een fototoestel. Doordat ze beiden in dezelfde werkploeg zitten, hebbenv ze ook beiden tegelijk vrij en dan gaan ze wel fietsen. De kinderen eten tus sen de middag in de publieke kan tine van de wijk. De zoon van 6 jaar heeft twee ambities: soldaat worden in het Volksbevrijdingsle ger en werken in een konstruktie- Holland In zijn vrije tijd, na werktijd, helpt hij de kinderen met de leer stof van school. Hij heeft geen so ciale aktiviteiten. Zijn hobby's zijn gymnastiek en zwemmen (hij is zwemcoach in de fabriek). Ook is hij geïnteresseerd in geschiedenis en geografie en van de bibliotheek leent hij wel boeken over dat on derwerp. Op het ogenblik leest lr' een werk van Immanuel Kant All - gemeine Naturgesohichte und T'~ e? rie des Himmels. De werken v: Marx en Engels vindt hij erg moeilijk. Tenslotte zijn dat men sen" die 100 jaar geleden in Euro pa leefden". Mao Tsetoeng is veel gemakkelijker. Na alle gevraag van ons zijn we blij dat hij ook iets aan ons wil vragen en al gauw zijn we druk bezig allerlei dingen over Holland te vertellen, over de windmolens en het lage niveau. Hij wil ook precies weten wat iedereen van onze groep in het gewone leven doet. We vinden het jammer dat we op een gegeven ogenblik af scheid van hem moeten nemen. Maar we hebben nog verschillende bezoeken in deze wijk op ons pro gramma staan. Buurthuis In iedere wijk in Sjanghai staat een groot buurthuis, waar kinde ren buiten schooltijd een veelheid van aktiviteiten kunnen ontplooien, variërend van het experimente ren op natuurkundig gebied tot musiceren, van strips lezen tot poppenkast, van timmeren tot het Een vrouwtje van 63 jaar vertelt ons haar levensgeschiedenis. Hoe zij vroeger in Canton op een boot van 3,5 m2 leefde met 5 mensen en nu een flatwoning met 2 kamers, van totaal 25 m2 tot haar beschikking heeft. afleggen van een stormbaan. We worden er opgewacht door een groot aantal kinderen, die ons ver welkomen als ooms en tantes uit Holland. We hebben een erg ge zellig gesprek met de kinderen en vragen hun of ze ons de laatste on deugende dingen willen vertellen die ze hebben gedaan. En dan blijkt dat ze ook in China wel min der nette moppen vertellen, of praten terwijl het niet mag, of niet luisteren naar wat wordt gezegd, of het huiswerk niet goed maken of - voor leidertjes van de politie ke organisatie op de lagere school, de kleine Rode soldaatjes -, geen verslag maken. Als straf moet men dan soms Mao lezen. Er wordt nooit iemand wegge stuurd, want "we moeten overre den en overtuigen, en dat doe je niet door wegsturen". Op het eind hebben de kinderen allerlei vragen aan ons: wat de kinderen in Hol land na school doen; welke lessen ze hebben; wat de dagindeling van de Nederlandse kindertjes is; en - heel bedeesd - of de kinderen in Nederland wel eens vechten. Dat laatste moeten we helaas toege ven en de kinderen kijken elkaar wat jaloers aan. Want voorzitter Mao heeft gezegd: geef een ander altijd voorrang en vecht niet met elkaar. Wordt verv olgd Dit artikel is er een uit een serie van zes. De vorige afleveringen van zes. De vorige afleveringen verschenen in onze bladen van 14, 15 en 23 november. (Door onze speciale verslaggever) ilNKI Consensus oftewel eenstemmigheid wordt itelwoord voor Europa's tcfekomst. Tijdens de eerste erkvergadering van de ambassadeurs die in de Finse id de Europese Veiligheidsconferentie voorbereiden, is dat een procedure met stemmingen geen haalbare en dan vooral niet omdat het oostblok daarmee in een uitgangsstelling zou worden gedwongen. migheid betekent niet al- terwille van de democratie cgrijke punten tot alge- moeten worden verwa- houdt ook in dat elk van niers een veto in handen •lit in theorie een land Marino de ontspanning in schroeven zou kun digheid duidt aan dat vooral de diplomatie moeten doen, omdat overeenstemming om onderwerpen als vrije van personen, gedach- 'ormatie, als de bepaling 'houdingen tussen soeve- >a uiteraard nimmer in 'n Minister geeft eegastrijk-vrij! St.NicoIaaskado: strijkvrij, vlekvrij Sa-A (Vilcdan tafelkleed. Q ÜC Daarbij gratis feestelijke kaarsen. Van de drogist. R filedan felkleed officiële vergaderingen kan worden bereikt als wel tijdens het minder gedwongen beraad in kleine groe pen, onofficieel tijdens recepties, di ners, uitstapjes en al de gelegenhe den die daartoe zullen worden ge schapen. Sedert de 34 deelnemende landen woensdag aan tafel zijn gaan zitten is het duidelijk dat er ten slotte een overeenstemming zal worden be reikt voor Kerstmis zeggen de Russen, zeker niet voor maart ge looft het Westen. Hoe het ook zjj, geen land, geen machtsblok zal nu nog de blaam of zelfs maar de po litieke verantwoordelijkheid kunnen of willen accepteren een veiligheids conferentie te laten mislukken nog aleer die goed en wel is begonnen. Argwaan Of het zouden de Roemenen moe ten zijn, vereenzaamd in het Oost blok, met argwaan bezien in het Westen, die tijdens een Oosteurope- se top al eens zijn weggelopen. ZIJ hebben in Helsinki binnen enkele dagen de reputatie gekregen bij het ontbreken van Albanië als woordvoerder van Peking te zullen optreden. De geslepen spionage-organisaties van Moskou en zijn vazallen, maar evenzeer die van Westerse mogend heden hebben haarscherp onthuld dat de Roemenen in en uitlopen bij de Chinezen, die op een eenzaam eilandje In het oostelijk deel van Helsinki in een tamelijk obscure omgeving hun diplomatieke verte genwoordiging hebben gevestigd. China maakt zich uiteraard ern stige zorgen over de ontspanning in Europa, omdat de Russen daardoor de handen vrij zouden krijgen om aan hun oostgrenzen de confronta tie met Peking tot nieuwe hoogte punten op te voeren. En als zij de Roemenen zo ver kunnen krijgen dat zij op een mislukking aanstu ren, danenz. Niemand maakt zich daar overigens werkelijk zor gen over, omdat de Roemenen ter- wille van hun economisch voortbe staan zulke duidelijke flirtations zijn begonnen met het Westen en dan vooral met de EEG, dat van die kant toch duidelijke druk kan wor den uitgeoefend. Probleerr In elk geval hebben de Roemenen voor het eerste probleem gezorgd: zij hebben er nu mee ingestemd dat de Fin Richard Toetterman, een ervaren diplomaat, die stand plaatsen had in Stockholm, Moskou, Bern en Parijs, nu voor de duur van de voorbereidingen de vergade ringen zal voorzitten. Zij hebben er ook geen bezwaar tegen dat een an dere Finse diplomaat, Joeri Pekori, die de hele voor-conferentie op po ten heeft gezet, technisch secreta ris wordt, maar zij houden vast aan een roterend via-voorzlt- terschap, als weerspiegeling van de gelijkheid der staten, hun soeverei niteit en dergelijke principes. Het Oostblok en het merendeel van de Westerse landen zijn er tegen, Zwit serland voelt wel iets voor de be ginselen en dus blijft de kwestie voorlopig liggen, want ook zonder vice-voorzitter zal het best gaan. Er is een Frans voorstel over een procedure-regeling ter tafel ge komen, dat de Amerikanen niet past omdat het te veel formalismen in troduceert, er is een dergelijk Roe meens plan, kortom de werkzaam heden in Dipoli zijn begonnen, maar in feite hebben twee uur en een kwartier vergaderen al duidelijk ge maakt dat de conferentie in feite wordt verwezen van het modernis tische studentenbouwsel in Dipoli. naar de boulevards en stegen van de internationale diplomatie. PARIJS In Parijs vinden op het ogenblik de opnamen plaats van de film Les Voraces - De Vraatzuchtig en - De re gisseur is Sergio Cobbi, hoofdrolspelers zijn Helmut Berger - links - als croupier en Frangoise Fabian als gokster. Ontbonden Het Turkse parle ment heeft een wet aangenomen waardoor alle bestaande studenten verenigingen ontbonden worden. De wet is naar president Sunay ter on dertekening toegezonden. Extremis tische studentenverenigingen wor den verantwoordelijk gesteld voor de gewelddadigheden op de univer siteiten en de binnenlandse onrust die in april 1971 hebben geleid tot het uitroepen van de staat van be leg in elf Turkse provincies. Joden gearresteerd De politie van Moskou heeft gisteren in het centrale telegraafkantoor negen Jo den gearresteerd die het voorbeeld hadden gevolgd van een groep die in hongerstaking was gegaan om dat zij geen uitreisvisa naar Israël krijgen, zo is in Joods kringen ge zegd. Woensdag, op de eerste dag van de hongerstaking, arresteerde de politie bijna 30 joden, van wie er nog 17 worden vastgehouden. (Door onze correspondent) LONDEN Het wetsontwerp van de regering-Heath dat een nieuwe regeling van de immigratie bepalingen na toetreding van Groot- Brittannië tot de EEG inhield, is door toedoen van Heath's eigen Conservatieve achterban verwor pen. De wet had 1 Januari in werking moeten treden, het moment waar op Engeland van de Gemeenschap deel gaat uitmaken. De regering zal nu in grote haast compromissen voorstellen. Dit neemt niet weg dat de oppositie uit eigen rijen door een van de leidende Britse ochtendbla den kan worden beschreven als "een mengsel van hypocrisie, oneerlijk heid en belazerij". De nieuwe immigratiewet zou re kening moeten houden met de voor rechten van onderdanen van EEG- landen om in ieder EEG-land vrije lijk werk te kunnen zoeken. Hier door krijgen deze categorieën zeker voordeel boven diegenen die uit de Commonwealth Groot-Brittannlë binnenkomen. De opwinding bij de rechtse Conservatieven is ech ter voornamelijk ontstaan door de omstandigheid dat de "blanke bur ger uit de Commonwealth" nu voor taan gediscrimineerd zal worden te genover de EEG-burger, die in de ogen van de Brit toch nog altijd tot die onbetrouwbare vreemdelingen blijft behoren, die met speciale arg waan moet worden bediend. Minister van Binnenlandse Zaken Carr heeft het spel in ernst mee gespeeld met een voorstel dat ove rigens de hypocrisie aan de Britse douaneposten alleen nog maar kan vergroten. Behalve de nu bestaande beide afzonderlijke gangen voor Britse onderdanen en vreemdelin gen, waaruit nu iedere dag weer verbijsterde bezoekers aan dit land een keus moeten maken zul len er nog twee gangen bij komen: een voor EEG-ingezetenen en een I voor (blanke) Commonwealth-bewo ners. I Bovendien vertelde minister Carr kort voor de stemming over het omstreden wetsontwerp dat de grensbewakers opdracht zou den krijgen de Commonwealth-bur- jgers in hun eigen gang duidelijk te I maken dat ze "bijzonder welkom" zouden zijn. Hoe dit diende te ge schieden vertelde de minister van I Binnenlandse Zaken er niet bij. I Wel is er al een regeling voor t geval een van de gangen in het la- |byrint op de drempel van de nieu we tijd niet bemand zou kunnen I worden. In dat geval, wist de minis ter in alle ernst, zal als eerste de gang voor Britse burgers worden ge- I sloten om die voor de Common- I wealth-burgers open te kunnen hou- |den: "Want tenslotte is iedere bur ger van het Verenigd Koninkrijk ook burger van de Common wealth". Wat daarbij over het hoofd werd gezien is de bescheiden suggestie van een van de Britse dagbladen, of 't wellicht mogelijk was dat allen die het land binnenkomen eventueel van een en dezelfde gang gebruik zouden kunnen maken? De rebellie van de Conservatieve achterwacht heeft echter diepere gronden dan dit schaamteloze ge zeur over de gangen en deze open lijke rassendiscriminatie, die nu juist met de komst van de EEG aan de grens enigszins schijnt te zullen afnemen. Ze komt namelijk uit een hoek die zeer tegen de EEG gekant is. Staat van beleg President Hu- go Banzer heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd. Hij zegt dat er een openlijke samenzwering be staat om zijn regering ten val te brengen. Banzer kwam 15 maan den geleden bij een rechtse staats greep aan de macht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9