Mijn zoon maakt niet kapot wat ik deed... Katwijkse Turk (36) op uitvinderspad 'Confessionelen altijd bereidtot samen werken'' Drees sr: Ik stem DS'70 Op naar 29 november Scholten wil studie over wegenbelasting Dr. Kuitert en synode zijn het nu eens Eis 10 jaar en tbr voor moordpoging Bewoners uit brandend huis gered Beveiliging van auto's en noodstop E Ufa Haag „Ik wil vooral mijn E jon verweren tegen de voorstelling U (je van hém wordt gegeven, name- Sjk dat hij mijn werk afbreekt. Hij pakt niet kapot wat zijn vader leed. Men hoeft hem ook weer niet ie stemmen om zijn naam, maar ,0 zijn programma", pr. W. Drees sr. (86) was helemaal van plan geweest om rond deze Hrérkiezingen ook maar iets van zijn [oorkeur of afkeer op politiek ge- ied te laten horen, maar „het feit at er nu een actie wordt gevoerd VRIJDAG 24 NOVEMBER 1972 BINNENLAND Door Reny Dijkman ;n mijn zoon in bejaardentehui- en dit gebéurt, dat blijkt uit en ingezonden stuk en door brie die ik krijg daarop wil ik fageren". lit, maar dan ook alleen dit mo- ief, heeft Drees sr. er nu toe ge jacht om openlijk te zeggen: „Ik II il DS'70 stemmen". Hiermee pri- »ir onderstrepend de eenheid met tó ;lde zoons: Jan en Wim. jlijn zoon heeft in DS'70 sterk de ïdruk gelegd op de financiële iot sestie. Daarom wordt hij voor onservatief gehouden, maar een - -clalist die veel wil doen, moet wa- over de financiën. Dat houdt in it je je soms moet beperken. 56 heb lk als minister-presi- ook gezegd: „Niet alles kan gelijk. Éérst moet je de zaak ge- jnd maken. Dan pas kan Je gaan .erken aan alle sociale voorzienin- en". PS'70 heeft voor my vóór, dat men eseft dat wij in zeer grote moeilijk- eden zitten. Men dacht dat alles laar kon, Momenteel wordt bij voor- eeld ook het kabinet De Jong ver reten dat het een financiële puin- Dop heeft achtergelaten. Als alle mendementen van de oppositie ech- !T waren aangenomen was het nog en veel grotere puinhoop geweest, ffijn zoon is in 1970 uit de PvdA ge- toen de uitgaven steeds hoger en de progressieven er des- odanks nóg een paar 100 miljoen ilden opleggen". ten tweede zorgelijk punt voor nem las de voortdurend voortschrijdende eldontwaarding, zowel door de sty- ende Rijksuitgaven als door de loon- prijsontwikkeling. De beheersing aarvan is in het belang van het hele alk. Men kan niet zeggen dat DS'70 niet gezind is, want van een geld- met 7 of 8% per jaar |n vooral de bejaarden de dupe 8 naast hun AOW een niet aardevast bedrijfspensioen heb- met nadruk zegt Drees sr.: „De irljd die DS'70 tegen de geldont- i laarding voert, ligt geheel in de ijn van mijn denken. Het betekent yenwicht scheppen in de financiële economische situatie en van 1 uit weer aan het werk". )e aanval op zijn zoon waarvoor de Drees dus hijzelf als in- et wordt gebruikt, heeft hem diep jetroffen. „Men moet bedenken dat aijn beide zoons met mijzelf zeer ictieve leden van de partijraad van lePvdA zijn geweest. Berger heeft destijds de sociale ver kering in de Tweede Kamer na- de PvdA behandeld. Dat is ook main die zomaar omslaat". Lidmaatschap )r. Drees is geen lid geworden van )S'70. „Ik heb het niet verstandig konden om in een andere partij te gaan. Gedurende 67 jaar precies, en lk lid geweest van de SDAP en ie PvdA. Ik vind niet dat DS'70 de partij van de oude Drees moet wor- i. Als ik lid zou worden zou 'k ne toch weer met de beginselen en ADVERTENTIE Mevrouw weet u dat juist het Sieralex horloge een onverwacht geschenk is, strak - mannelijk en eigentijds van vorm. Hij is er altijd mee op tijd. Want ze zijn allemaal uitgevoerd met perfecte Zwitserse uurwerken van f118.- tot f. 1500.-Een groot deel van de collectie is tot f. 250.- SIERALEX Lex Eigeman Edelsmid juwelen - sieraden - horloges Kort Rapenburg 13 Leiden 01710-43740 het actieprogramma bemoeien. Dat moet niet. Laat een jongere genera tie dit maar opbouwen". De PvdA heeft het .,een tragische vergissing" genoemd toen hij vorig Jaar uit de partij stapte. Is hij niet g voor wéér een stroom van ne gatieve reacties? „Tragisch was het, of het een ver gissing was merken we wel", zegt de heer Drees laconiek. Het laatste congers van de PvdA was tragischMaar dan tochNa tuurlijk hebben het heengaan en die reacties me pijn gedaan. Ik ben van 1 juli 1904 tot 1 juli 1971 lid van De oude staatsman ziet weinig heil in een progressief minderheidskabi net, maar een combinatie van de oude vijf partijen noemt hy ook „moeilijk". Minister Schmelzer van buiten landse zaken heeft gisteren in Naaldwijk tijdens een verkie zingsbijeenkomst gezegd dat de drie christen-democratische partijen zich niet exclusief wil len opstellen. "Als we straks de meerder heid in de Tweede Kamer ha len, zelfs dan moeten we nog bereid zijn tot samenwerking", aldus de KVP-voorman, die daar echter aan toevoegde dat deze samenwerking niet tot el ke prijs zal kunnen gaan. Paniekvoetbal CHU-lijsttrekker Tilanus heeft gisteravond in Dordrecht gezegd dat oppositieleider Den Uyl "paniekvoetbal" speelt. "Steeds heeft hij beweerd dat op de vakbeweging moet worden ge let. In het NW-conflict deed hij geen uitspraak. Dat heeft hij nu wel gedaan. Hij wil een prijsstop. Een prijsstop die de vakcentrales niet willen". Tilanus ging ook in op de houding van DS'70 die hij zake lijker vond geworden. Hij zei bereid te zijn tot een gesprek met deze partij na de verkie zingen. "Maar dan moet er geen gevaar zijn dat men er om het minste of geringste weer uitstapt" Achterstand Volgens Pvd A-lijsttrekker Den Uyl moet er een integrale politiek worden gevoerd om de achterstand van de werkende jongeren te doorbreken. Op een bijeenkomst in Maastricht zei hij dat zo'n politiek onder meer de bouw van nieuwe woningen in oude wijken en een schoolbe geleidingsdienst mogelijk moet maken. Schim of schaduw "Welk kabinet krijgen we na de verkiezingen?. Wordt het de schim van Biesheuvel of de schaduw van Den Uyl, "sprak gisteravond in Zwolle SGP-liJst- aanvoerder ds. Abma. Tegen een linkse regering heeft zijn partij grote bedenkingen, maar Abma had ook kritiek op de KVP, ARP en CHU. "Ik vraag mij af of deze drie partijen wel confessioneel zijn. Het lijkt erop dat dit alleen in de verkiezingsstrijd zo is", zo meende hij. Stemadvies 1 De PPR heeft in enkele week bladen een stemadvies afge drukt als advertentie. Een lang leesverhaal. Onder andere over prof.mr.dr.ir. drs B. de Gaay Fortman: "Staat zijn pet goed dan is hij ook een man met een open oor." En met als uitsmij ter: "De keuze lijkt niet moei lijk tussen hen en de PPR, dat zootje ongeregeld." Stemadvies (2) Dolle Mina, afdeling Rotter dam, houdt het bij de verkie zingen op vrouwen, want het moet nu maar eens uit zijn met de ondergeschikte positie van de vrouw in de politiek. "De meeste partyen gebruiken haar om te bewijzen dat ze de vrouw niet discrimineren", heet het. Onbetrouwbaar PvdA-voorzitter Van der Louw heeft in Eindhoven de CPN de deur gewezen. 'Een volstrekt onbetrouwbare partij," zei hij, "als het' aankomt op steun voor een kabinet-Den Uyl". En: "De CPN heeft zich duidelijk afge meld als steunpilaar van dat kabinet." Zaaltje Gisteren waren de prijsdebat- ten in de Tweede Kamer. Het liep als een (rode) draad door alle reeds georganiseerde ver kiezingsbijeenkomsten heen. Opmerking van KVP-voor- lichter tegen lijsttrekker An- driessen"Wil Je na al die vol le zalen nu gaan praten voor een zaaltje met slechts 150 mensen?" DEVENTER (ANP) Staats secretaris Schilten (Financiën) vindt een studie noodzakelijk van de systemen van heffing, inning en controle van de motorrijtuigenbelas ting. Op een CHU-verkiezingsavond in Deventer zei hij gisteravond dat deze studie 'n duidelijke taak voor het nieuwe kabinet gericht moet zijn op de ervaringen in het bui tenland met bijvoorbeeld het vig- Het zal van belang zijn na te gaan welk fraudepatroon in andere lan den bij andere stelsels aanwezig is. „Een ander systeem kan pas wor den overwogen als met redelijke ze kerheid zou vaststaan dat fraude in een nieuw systeem miinder zal zijn dan nu het geval is". De staatsse cretaris zei, dat op dit moment Nhet fraude-beeld geen reden geeft tot directe verontrusting. LUNTEREN (ANP) Het ziet er naar uit dat de jarenlange strijd in de Ger. Kerken rond de opvattingen van de Amsterdamse theoloog prof. dr. H. M. Kuitert tot een einde zijn gekomen. Met vrijwel algemene stem men heeft de generale synode gister avond een verklaring aangenomen in zake de eerste hoofdstukken van het bijbelboek Genesis. Prof. Kuitert kon zich achter deze verklaring stel len. In de verklaring spreekt de synode uit dat God de Wereld goed gescha pen heeft, de mens, die ook goed geschapen was, heeft zich in moed willige ongehoorzaamheid afgewend, van zijn God. Deze val en ongehoor- ADVERTENTIE Gehoord van een vakman: elke Philips batterij komt geladen de fabriek uit... J zaamheid van onze eerste voorouders zoals die als een gebeuren in Gene sis 3 wordt geopenbaard, neemt in schrift en belijdenis een fundamen tele plaats in en is van wezenlijk belang voor de verkondiging van het evangelie. De mens kan van deze schuld al leen bevrijd worden door het verlos send heilshandelen van God in de tweede Adam, zijn Zoon en onze Heer Jezus Christus. Eerder deze week nam de synode kennis van een verklaring van de theologische faculteit van de Vrije Universiteit betreffende de reali sering van het koninkrijk Gods en de humaniteit. De synode sprak haar blijdschap uit over de „alsnog geble ken eenstemmigheid" over deze za ken en constateerde dat prof. Kui tert zich ook ten aanzien hiervan ge heel kan vinden in antwoorden, die overeenstemmen met het belijden, van de kerk. Met de Amsterdamse studenten-predikant dr. H. A. Wier- singa wiens interpredatie van de leer der verzoening veel tegen spraak heeft opgeroepen zal het gesprek worden voortgezet. De syno de constateerde, dat de met hem reeds gevoerde gesprekken verhel derend hadden gewerkt en achtte 'n oplossing in voortgezet overleg be reikbaar. HAARLEM (ANP) Tien Jaar gevangenisstraf en ter beschikking Stelling van de regering heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem gisteren geëist tegen de 48-jarige modelbouwer D. A. J. H. uit die stad. De man wordt be schuldigd van poging tot moord op de vriend van zijn gewezen echt genote. Op 8 april was hij in zijn vroege re woning gekomen toen zijn ex- vrouw en vriend afwezig waren. Zij waren bij de buren en daar hoorden zij dat er op de piano werd ge speeld. Beiden gingen naar het huis. Onverwacht kwam verdachte in de duisternis naar voren en loste uit zijn pistool enkele schoten. Een ko gel drong in borstkas, en twee in 'n long van de man, die niet dodelijk werd gewond. Vervolgens heeft ver dachte een schot op zijn eigen hoofd gericht, maar hij raakte Slechts licht gewond. Beiden zijn naar een zekenhuis overgebracht, de vriend was na enkele dagen buiten levens gevaar. Verdachte zei de rechtbank dat hij niet verkroppen kon dat zijn ex- echtgenote omgang met een andere man had en dat hij zijn kinderen niet in hun eigen omgeving mocht ontmoeten. Od de fatale avond heeft hij cognac gedronken om zich moed in te spreken. Hij was met een revolver met zes kogels naar de woning gegaan. Psychiatrische rapporten geven aan dat verdachte sterk verminderd toe rekeningsvatbaar is. De officier van Justitie, mr. De Goederen, wil de geen risico nemen. Daarom eis te hij een lange gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de rege ring. Raadsman mr. A. D. P. V. Lo Ben Seis zei verwonderd te zijn over de eis van de officier van Justitie. De ze erkent wat in de rapporten staat maar hij wil de gevolgen niet aan vaarden. Genezing, die in belang van verdachte is, krijgt hij niet in die gevangenis, maar wel in een verpleeginrichting. Daarom is t.bx. van belang, maar dan zo spoedig mogelijk. Hij vroeg een straf, ge lijk aan het voorarrest en t.bj. Uitspraak op 7 december. DEN HAAG (ANP) Een gezin van vier personen, vader, moeder en twee kinderen van twee en vijf Jaar heeft zich gisteren ternauwernood, in veiligheid weten te brengen toen de woning aan de Wateringsestraat in Den Haag in as gelegd werd. Het gezin lag op het moment dat de brand uitbrak nog te slapen. Toen de vrouw wakker werd en naar de keuken wilde bespeurde zij een enor me rookontwikkeling. Vader, moeder en de twee kinderen wisten daarna door een ingeslagen ruit op de eerste verdieping en via een ijlings door een buurman toegeschoven ladder naar buiten te komen. ADVERTENTIE C Gisteren werd ik op straat ingehaald dooreen speelgoed-konijn. Het liep op Philips battenjei ie"~ "y KATWIJK Ismaël Hakki Gök- demir (36, Turks werknemer bij de Plaatwerkerij D. W. Slotboom en nu twee en een half jaar in Kat wijk aan de Vreugdeweg wonend) heeft een belangrijke uitvinding ge daan. In zijn vrije tijd ontwierp Door Cees Combee Foto Jaap van Duijn hij een diefstal- en noodstopbevei liging voor auto's, huizen en gebou wen. Voorlopig heeft Gökdemir zijn vinding alleen toegepast op auto's. Hij is bezig met de octrooi-aan vraag. De kosten zijn echter nogal hoog, zodat een Wassenaars oc trooibureau hem heeft geadviseerd te proberen een bedrijf voor deze beveiliging te interesseren. Een feit is, dat verkeersdeskundigen en re chercheurs van de politie het een zeer belangrijke apparatuur vin den. Ter voorkoming van autodief stallen en ook om passerend ver keer opmerkzaam te maken als er een ongeluk is gebeurd. Hakki, zoals hij op zijn werk en door zijn vrienden wordt genoemd, is van beroep modelmaker. In zijn vrije tijd houdt hij zich bezig met de electrotechniek. Toen er eens in brekers aan zijn auto hadden ge sleuteld is hij gaan denken aan een mogelijkheid zijn wagen te beveili gen. Gökdemir nadrukkelijk: 'Een week lang heb ik avond aan avond ge werkt en toen had ik het. Er ko men heel wat draden, schakelaars en een fototoestel aan te pas. Par keert men zijn auto, dan moet men door inschakeling van een "schake laar". die onvindbaar voor vreem den is gemonteerd, de beveiliging in werking stellen. Als één van de deu ren daarna wordt geopend zorgen al lerlei technische vindingen ervoor, dat de claxon begint te loeien en de lichten beginnen te knipperen. Ook ken men daarmee een camera bedienen. Hierdoor kan. bij een juiste afstelling van het toestel, 'n foto worden gemaakt van degene die de wagen wil stelen. Door mid del van een spiegel kunnen opnamen van beide zijden van de auto wor den gemaakt". Het enige wat men van deze beveiligingsinstallatie in de auto ziet is de camera. Men moet dan wel het portier geopend hebben. Van buitenaf is er niets te zien. Toen Hakki de diefstalbeveiliging gereed had is hij ook gaan denken aan een noodstop. Daarbij stond bij hem het verschrikkelijke ongeluk op de rijksweg bij Breda voor ogen. Hij ging weer aan het werk met draden en schakelaars en in derdaad vond Gödkemir er wat op. Hij vertelt: "Bij zeer krachtig rem men, bij een botsing en bij het eventueel te water raken van de auto treedt deze noodstopbeveili ging in werking. Claxon en knipper lichten treden in werking. Nuttige zaken bij een kettingbotsing of mist. Het achterop komende ver keer wordt erop opmerkzaam ge maakt, dat er voor hen iets aan de hand is. Het geluidssignaal bewijst zijn nut als men op een stille weg een botsing krijgt bijvoorbeeld met boom of vangrail en daar bij zo gewond raakt, dat men niet meer uit de auto kan komen. Dat claxonneren trekt de aandacht van passerende weggebruikers die dan maatregelen kunnen nemen. Bij 't te water raken zal de installatie ook in werking treden door de klap op het water of het sterke hellen van de wagen. Ik geloof, dat de ap paratuur, die naar mijn mening heus niet zo duur behoeft te gaan kosten, haar nut wel zal bewij zen". In Turkije had Hakki 'n plaatwer kerij. Hij wilde meer zien van de wereld. Acht Jaar was hij in het Westduitse Oberhausen in het Roer gebied werkzaam en twee en een half Jaar geleden kwam hij naar Katwijk om in dienst te treden bij Slotboom, waar hij een zeer ge waardeerd medewerker is. Als hij thuis is, zit hij aan zijn knutselbank. Hij ontwierp ook al een voedlngs- klok voor een aquarium, waardoor het mogelijk is de vissen zes we ken lang automatisch van voedsel te voorzien. Tweemaal per dag.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7