som Okker put Marty lessen uit DESERTIE LUBANSKI Noord wijk: compleet afhankelijk van 'volledigheid' 'Ik kom om het voetbal te begraven...' ]de halve finale tegen Arthu Blpu gerust nog maar even zoeken naar de beste whisky. Vat 69 wacht wel... Nederland wil in 1976 WK wielrennen organiseren Feyenoord en Anderlecht dingen naar Pool NOVEMBER 1972 In het wereldkampioenschap tennis heeft Tom ;eravond de halve finale bereikt door de Amerikaan ssen te verslaan met 76 en 64. rikaan speelde in het begin sterk, maar Okker kwam en sterk opzetten en vertoonde de stijl, die hem in gen de bijnaam van „Vliegende Hollander" heeft be de elfde game van de tweede set viel Okker, maar zich onmiddellijk om vervolgens op de overwinning :nen. Tegen het eind van de strijd raakte Riessen de en werd zijn spel onregelmatig, hetgeen leidde tot innen van de uiterst eerste set, moest minder dan drie set- itaan. Na een achter- 3 in de eerste set, tweemaal de service m op 55 te komen, reerde onmiddellijk en "break" op 65, daarna de bal op het buiten de lijnen. Ook p volgende "tiebreak" jarige Nederlander 5 VERTEN TIE aanvankelijk achter, maar ook dit maal vocht hij terug om uiteinde lijk het beslissende spel met 74 te winnen. In de eerste zes games van de tweede set hielden beide spelers hun opslag intakt. De zevende game was echter beslissend in het nadeel van Riessen. Okker liep door naar 5—3, de Amerikaan benutte nog eenmaal zijn eigen opslag, maar daarna kon hij niets uitrichten tegen de afgemeten lobs en de accurate groundstrokes van de Nederlander, die zijn twee Jaar oudere tegenstan der uitputte. "Ik voel me in geweldige vorm" liet Riessen voor de wedstrijd we ten. Na afloop schudde hij slechts zijn hoofd. Okker, die hem in de enige onderlinge confrontatie van dit Jaar in Chicago had versla gen, leek enigszins verrast door zijn dramatische comeback, die de vier duizend toeschouwers in heftige op winding bracht. DrysdaleLutz Tom Okker komt in de halve fi nale uit tegen de 27-Jarige Ameri kaan Arthur Ashe, die in de kwart finale in twee sets dc Joegoslavische veteraan Nikki Pilic versloeg: 76 6—1. Ashe had zijn tegenstander zonder veel jnoeite kunnen verslaan, alhoe wel het serveren van beiden even krachtig en precies was geweest. Het duurde echter nog tot de stand •1 in de tweede set, eer Ashe on gestoord op de overwinning afging. De tweede halve eindstrijd za! gaan tussen Cliff Drysdale en Bob Lutz. De halve finales worden mor gen gehouden. Tom Okker in actie tegen dubbelspelpartmer Marty Riessen NOORD WIJK Noordwij k gtaat of valt met de "volledig heid". Harry van der Horst, de trainer van de zaterdag eer steklasser: "Tot voor de wed strijd tegen Jodan Boys was Noordwijk een ingespeelde zaak, die daarna abrupt werd afgebroken. Gerard Duindam en Aad Glas werden in dat duel geblesseerd en dat heeft in vloed gehad op de resultaten, dat wil niet zeggen dat de in vallers niet voldeden, maar het ritme was weg. Noordwijk is namelijk erg afhankelijk van Juist maatgevoel Noordwijk is daarvan com pleet afhankelijk. Anders is niet te verklaren dat de ploeg die zo geweldig kan voetbal len, zo diep terugzonk in het laatste duel tegen GSV. Tegen de achtergrond van de ronduit verrukkelijke partij tegen Zwart Wit "28 liep twee weken geleden een "boeltje ongere geld" rond op het veld aan de Van Panhuysstraat. Zonder middenveld-organisator Gerard Duindam en met Aad Glas "werkend" op halve snel heid was het sterkste gedeelte van de ploeg voor bijna twee derde ontkracht. En aangezien ook voetbaloorlogen tegenwoor dig op het middenveld worden beslist, liep Noordwijk op die "zwarte zaterdag" vruchteloos te zoeken naar het Juiste ritme. "Er was natuurlijk ook sprake van een kleine in zinking", weet van der Horst. "Hoe is het tenslotte met alle verenigingen? Zwart Wit heeft een inzinking gehad, Quick Boys is er nog steeds niet uit. Noordwijk heeft die inzinking ook gehad. Gehad Ja, want we zitten er nu niet meer over in. Er is geen sprake van eni ge paniek alleen misschien langs de lijn. Een bekend ver schijnsel overigens. Als het wat minder goed gaat, leeft het publiek minder mee. Dat is overal zo, alleen bij Noordwijk leeft dat sterker. Het publiek komt nogal koel over bij de Jongens. Wellicht dat Noordwijk daar om in alle rust aan het her stel wilde werken. Zonder er enige publiciteit aan te geven speelde de Van der Horst-elf vorige week een oefenpartijtje bij Castricum: het is dat duel dat de trainer laat zeggen: "Ook dat bewijst dat er geen paniek is. Er was bij de spelers veel animo voor die wedstrijd Wij hoeven dan ook niets ex tra te doen voor de derby, wij zijn vol goede moed. Glas en Duindam trainen weer, de mogelijke volledigheid spreekt de Jongens erg aan Sprekende strijd Dan moet NoordwijkTer Leede (aanvang nalf drie) za terdag een "sprekende" strijd worden, want ook Ter Leede wordt aangesproken door de belangen die tegen Noordwijk op het spel staan. Een goed resultaat (te vertalen als géén nederlaag lijden) kan de ploeg met méér vertrouwen aan de tweede competitiehelft doen beginnen. Trainer Cees Duin dam: .Sterker dan Zwart Wit te gen ons heeft gespeeld kan Noordwijk dacht ik moeilijk voor de dag komen. Noordwijk maakt daarbij op het ogenblik ook geen gemakkelijke periode door". Ter Leede heeft voor het duel in Noordwijk één (papieren) pré. Van de zeven punten, die de ploeg tot nog toe in de competi tie verzamelde, zijn er niet min der dan 5 in uitduels bijeen ge schopt. Beide tot nog toe gewon nen wedstrijden kwamen op vreemd (en algemeen als moei lijk erkend) terrein tot stand: in Gouda bij Jodan Boys en in en tegen Amstelveen. Toch zegt ook Duindam: „Het zal voor ons een moeilijke wedstrijd worden. Maar toch hoop ik dat we er goed weg kunnen komen. Qua veldspel is Ter Leede er dit seizoen op voor uit gegaan. De ploeg heeft be slist meer mogelijkheden dan er tot nog toe in punten is uitgeko men. We zijn onnodig punten kwijtgeraakt" Heerjansdam Quick Boys Datzelfde kan worden gezegd bij Quick Boys. Nu de crisis be dwongen lijkt maken de Kat- wijkers zich op om de weg te rug te aanvaarden. De Halkes- ploeg wil weg van die ronduit beschamende plek in het onder ste gedeelte van de ranglijst, waar Quick Boys al jaren niet meer heeft vertoefd. Tegen het hooggenoteerde Kozakken Boys (00) manifesteerde zich twee weken geleden de nieuwe frisse geest (trainer Halkes toen „We hebben één punt te weinig ge had"), Heerjansdam wordt za terdag een herexamen. Een moeilijk herexamen, dat wel. Heerjansdam (getraind door ex-international Jan Nieuwstra- ten) draait mee in de kop van de middenmoot en heeft drie punten meer dan Quick Boys (11 om 8). Een leuk geheugen steuntje voor de Katwijkers kan echter de uitslag van een vriendschappelijk duel van vorig seizoen zijn. Quick Boys won toen met 72. Rijnsburgse Boys Geinoord Rijnsburgse Boys tenslotte wacht een ware krachtproef. Koploper Geinoord komt op be zoek. Willen de Rijnsburgers ook maar enige kans maken op de zege dan zal een antwoord moe ten worden gevonden op die éne brandende vraag: wie benut nou eindelijk eens de kansen. Tips Noordwljk-Ter Leede 1, Heer jansdam-Quick Boys 3, Rijns burgse Boys-Geinoord 2, RCL- AMVJ 1, Koudekerk-JAC 1 Dev- Jo-SVOW 3. Katwijk-TSB 1. Unicum-TAW 2, Oegstgeest - ARC 1, Lisser Boys-TOGR 3. Hermandad-Zwammerdam 1. Afd. Leiden Eerste klasse GWS-Randstad Sport 1, Kagia -Valken '68 2. Sleutels-VVSB 1. Leiden-MVKV 1, Hazerswoudse Boys-VWS 3. Tweede klasse: Alphia-KRV 2. Spel Lisse-SJZ 1, Meerburg- Klckers '69 1, Stompwljkse Boys- Unitas Leiden 2. VNL-LSyv "70 Simon Car- één van zijn „Kronkels" 3 rooi aandacht aan Ste ward, die zo'n eeuw ge naken van onbeduidende t kon laten. Een soort jrenbos, stel ik me voor. e vele versjes per dag, niet één voor het na- Jsraard hoefde te worden. een dag, toen de muze to Ens zijn kant opkeek (zo- igelt schreef) bedacht hij Uvièra de naam „Cote een voltreffer die tot op i vandaag en tot in aller I rechtsgeldigheid zal be- opmaker jd verteerd door Jaloezie a van collega's die erin Qjn een woord te creëren de volksmond is komen Zo heeft Henri Knap de ratoerisme" geschapen, i.U n an Wageningen de afiets" voor zich opeist, meer woorden die popu- leworden, zijn helemaal te achterhalen, bijvoor- tnn „paniekvoetbal", geniale schepper van dit »rd, dat eerst een tijdje pagina's moest gaarsto- het daaruit opwiekte ervolgens op alle andere ui de krant een nestje i? Politici, vakbondslei- gevers, maatschappelijke naars, zij allen ge- gen woordig te pas en te term „paniekvoetbal" als ianduiden dat hun tegen- ten ondoordacht besluit Domen. zelf kunnen verzinnen, Us „paniekvoetbal", dacht id spijtig, maar ik besloot op te letten en zo- Wiste ogenblik was geko- rw en voor alles bruik- te creëren. Helaas ik niet op, en wat ge- i ander was me weer te We, dat weet ik niet eens, trwacht en plotseling dook t—Nederland het woord Voetbal" op. wel voor m'n kop slaan, fetbal, natuurlijk, dat was Saai. Ik hoor het Hans fcggen: „Wij spelen geen '■balzoals de progressieve wij spelen resultaatvoet- top Hans van Mierlo op- t het pragmatisme het ^k is van D'66, en dat alleen maar een ander foor resultaatvoetbal. zal niemand zich ®Qeren wat resultaatvoet- geheimschrift zijn? Een code, een anagram of zoiets, of een crypto gram? Wimpelgoudsmit doet me denken aan de wielerploeg van Hof-Goudsmit. of Goudsmit-Hof, hoe heet het ook al weer? Wimpel hof? Vlaghof? Nee, ik weet het al, Faanhoff, Henk Faanhoff en Wijs muller? De reder? Wijsmuller doet me meer aan zwemmen dan aan wielrennen denken. Johnny Weiss- muller, de Olympische kampioen die later Tarzan werd. Tarzan? Nee, Tarzan van Breenen, de bijnaam van Hein van Breenen, zo hoor Je nog eens wat GENÊVE Het dagelijks bestuur van de Internationale Wielerfedera tie, de UCI, heeft na zijn vergadering van gisteravond in Genève bekend gemaakt dat Nederland zich kandi daat heeft gesteld voor de organisa tie van de wereldkampioenschappen op de weg en baan voor dames, ama teurs en profs in 1976. Het bestuur maakte tevens bekend dat West-Duitsland zijn kandidatuur had Ingediend voor de wereldkam pioenschappen veldrijden in 1975 en de titelstrijd op de weg en baan in 1977. Het verzoek van Spanje, dat de kampioenschappen volgend Jaar in San Sebastian en Barcelona houdt, de kampioenschappen een week later op de kalender te mogen plaatsen, werd afgewezen. De oorspronkelijke data, 22 tot 28 augustus baanwed- bal oorspronkelijk betekende. Na melijk met 00 gelijkspelen, dus een puntje veroveren, als alles erop wees dat een overwinning met een winst van twee punten ruimschoots binnen het bereik lag. Resultaat voetbal wilde zeggen: afstand doen van de volle winst, ten bate van de zekerheid van de halve winst. Als ik het nog eens teruglees geloof ik, dat ik een hekel heb aan resultaat- voetbal. Ik vind dat resultaat van BelgiëNederland, en vooral de wijze waarop dat resultaat tot stand is gekomen, ook zo gênant tegen over Brian Glanville van de Sun day Times, die nu al enkele jaren de Engelse bondscoach Sir Alf Ramsey om de oren slaat met het Neder landse Ajax-voetbal, dat hij samen met het voetbal van het Duitse nationale elftal als toonaangevend voor de toekomst beschouwt. Uitgeleefd Afgelopen zondag had Glanville zich weer even flink uitgeleefd tegen Ramsey, onder de titel: „The po verty of Ramseyism" („de armoe van het Ramseyisme"). Dit dan naar aanleiding van het spel in de wedstrijd tussen Engeland en Wa les. Brian Glanville begon zijn stuk met een parafrase op de woorden van Marcus Antonius in Shake speare's drama Julius Caesar: „I come to bury Caesar, not to praise him", oftewel: „Ik kom om Caesar te begraven, niet om hem te pry- zijn". Brian Glanville varieerde dit tot: „I come to bury football, not to play it", oftewel: „Ik kom om het voetbal te begraven, niet om het te spelen". En hij voegde daaraan toe, dat hij „vandaag", in Antwerpen, in staat zou zijn te vertellen of het Nederlandse nationale elftal, dat er nooit in was geslaagd de vorm van de beste clubs, AJax en Feyenoord, te reproduceren, nu dankzij de hoge bonus voor het bereiken van de wereldkampioenschappen eindelijk eens „gegalvaniseerd" zou blijken te zijn. Och arme, ik durf hem niet meer onder ogen te komen. In plaats van een „gegalvaniseerde" mixture van AJax en Feyenoord kreeg Brian Glanville „resultaat voetbal" voorgeschoteld: „The po verty of Fadrhoncism" Wielrenners Propria, Cures is een Amsterdams studentenweekblad, dat momenteel aan zijn 83ste jaargang bezig is. In het afgelopen nummer van Prop ria Cures schrijft Tim Krabbé (schrijver van boeken over Flana gan, schaker en medewerker aan wijlen Hadimassa) dat hij zich bij gesprekken met wielrenners altijd de oren van het hoofd luisterde, terwijl hij bij interviews met voet ballers nooit zijn aandacht erbij kon houden. Een van de redenen waarom hij" meer van wielrennen en wielren ners houdt is (en voor alle zeker heid „galvaniseer" ik nu even het vrijzinnige woordgebruik van Tim Krabbé en het studentenblad), dat wielrennen de enige sport is (naast windhondenrennen) waar bij ooit tijdens een beroemde inter nationale wedstrijd „de bijslaap werd uitgeoefend". Het betrof hier, schrijft Tim Krabbé, de Nederland se wielrenners Wijsmuller en Wim pelgoudsmit, die, achterop geraakt in een Tour-etappe in de vijftiger jaren (oh, gouden tijd van Jos Suijkerbuijk) onderweg twee Fran- daises zagen zitten, waar ze toen even (ik moduleer weer) de bijslaap hebben uitgeoefend, om vervolgens nog ruimschoots binnen de limiet de volgende etappeplaats te halen. Tot zover Tim Krabbé. Een kras staaltje van onachterhaalbare do ping, dat zult u met mij eens zijn. Alleen: is het verhaal waar? Veel van zulke verhalen uit de wielren nerij zijn waar, vrees ik of hoop ik. Alleen: ik ken geen Tour de France- renners die Wijsmuller en Wimpel goudsmit heetten. Het zal toch geen Motorsport - Angel Nieto, wereld kampioen voor Jan de Vries in de klasse van de bromfietsen, zal vol gend jaar voor de Italiaanse fabriek Morbidelli rijden. Derbi, het Spaan se merk waarvoor Nieto in de afge lopen Jaren successen heeft behaald, stapt uit de racerij. ADVERTENTIE Deze week de laatste 3-D foto op uw Shell- station! De boeiende reis is ten einde. Nog veel en lang plezier met uw wereldreisalbum. strijden in San Sebastian en van 30 augustus tot 2 september wegwed strijden in Barcelona blijven gehand haafd. Op een voorstel van de amateur- federatie werd besloten twee rust dagen te plaatsen tussen de weg wedstrijd van de ploegen en de in dividuele wegwedstrijd voor amateurs in plaats van de ene dag die tot nu toe tussen de twee wedstrijden open was. De UCI stelde ook vaste data voor de kampioenschappen veldrijden voor. de vierde zondag in Januari wereldkampioenschappen, de tweede zondag in Januari nationale kam pioenschappen. IJshockey Voor de "Coupe In ternationale" heeft TI JSC Trappers gisteravond in Geleen met 6-4 ge wonnen van Smoke Eaters. De tus senstanden waren 1-1, 0-3, 3-2. Er' waren 1500 toeschouwers. ROTTERDAM Tal van vragen begeleiden Wlodek Lubanski, de vermaarde Poolse international, op zijn weg langs Feyenoord en Anderlecht. Met beide clubs voert hij momenteel besprekin gen over een mogelijk contract. Maar zijn eigen vereniging, Gornik Zabrze, en de Poolse regering zijn niet geïnformeerd over zijn plannen tot emigratie. Hij behoeft trouwens zeker niet op instemming te rekenen. Lubanski heeft laten weten onder geen voorwaarde terug te willen naar zijn vaderland. Morgen deserteert hij al, want Gornik moet zonder hem de competitie voortzetten. Sinds maandag houdt Lubanski vakantie in Nederland. Hij logeert bij de heer J. Kuppen in Nijmegen, een vriend van hem. Hij was het ook die als tussenpersoon fungeerde voor NEC, dat al sedert de Olympi sche Spelen in München in verbin ding staat met Lubanski. Het Pool se team, met Lubanski als topsco rer, reikte daar naar het goud. Woensdag onderhandelde NEC langdurig met de Pool, die zich en thousiast toonde over de trainings faciliteiten bij de Nijmeegse club. Ook de financiële kant sprak hem wel aan. Niettemin maakt NEC nauwelijks kans om zich met Lubanski te ver sterken. Want ook Feyenoord en Anderlecht trekken aan hem. Giste ren telefoneerde het idool van het Poolse voetbal met Feyenoordmana- ger Brox. De Rotterdammer hoorde op 4 oktober in Basel, na de gala wedstrijd tussen Europa en Ameri ka, dat Lubanski overwoog naar het buitenland te verhuizen. Brox: „Dat vertelde hij mij daar Ja. Op mijn beurt antwoordde ik, dat we dan wel in hem waren geïntresseerd. Lubanski zei ook nog, dat hij spoe dig naar Nederland zou reizen. We spraken af, dat hij dan contact met ons zou opnemen". Gisteren regelden Feyenoord en de Pool telefonisch een afspraak voor een nader tweegesprek. Brox: „We willen gewoon eens het een en an der persoonlijk van hem vernemen. Of hij inderdaad wel binnenkort uit Polen mag vertrekken; wanneer hij dan gerechtigd zou zijn voor een andere club te gaan spelen; en bij voorbeeld hoe oud hij eigenlijk pre cies is. Ik heb gelezen, dat hij 25 moet zijn. Maar ik dacht, dat hij zeker al 26 Jaar is". Gewoonlijk opent Polen de grens pas voor voetballers, als zij dertig zijn geworden. Van die regel wordt vrijwel nooit afgeweken. Bovendien eert Polen Lubanski nog altijd als het symbool van het nationale voet bal. Hij is in dat opzicht te verge lijken met de in Bulgarije omgeko men Asparouchov, die nimmer voor een uitreisvisum in aanmerking was gekomen. Lubanski kan allicht als vluchteling in Nederland of België willen blijven. Hij is echter ge trouwd en vader van een dochter tje. Polen kan hem dan toch nog achtervolgen door via de FIFA een tweejarige schorsing op te leggen. Ondanks al die enorme bezwaren bezoekt hij vandaag Anderlecht, (zijn vakantie-visum geldt overigens slechts voor Nederland.) Volgens zijn vriend, de heer Kuppen, voelt hij zich het meest aangetrokken tot de Brusselse club. De minder belas te verdiensten daar overtreffen die van Feyenoord. rekende hij al uit. Daarbij is hij nogal gecharmeerd van Kessler, die hij leerde kennen tijdens Polén - Nederland. Mogelijk doet Lubanski later op de dag ook nog Feyenoord aan. Zeker is, dat hij via Rotterdam terugkeert om zijn landgenoot Kowalik over zijn ervaringen in te lichten. Inmiddels poogt ook AZ-67 hem te bereiken. In een veel vroeger sta dium polste PSV de Pool, die 61 maal in het nationale elftal werd opgesteld. PSV veranderde echter van idee en zal nu in de zomer de Zweed Edström naar Nederland overhalen. Hoe echter loopt het af met Lubanski, wiens visum volgende week eindigt? NEC. dat het nieuws liet uitlekken, beseft ondertussen, dat de stunt zal ontglippen. Aan Anderlecht of aan Feyenoord, of aan de Poolse regering, die de gea doreerde goalgetter niet exporteert

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25