SYRIË SLAAT IARD rERUG <A REPRESAILLE ISRAËL EEG weet rijen voor Helsinki voor een deel te sluiten ïet wederzijdse geloof aan ontspanning (III en slot) Politieke oorlog Saigon- Bevrijdingsfront Navo niet blij met afspraken VS-USSR SAIGON (AFP, Reuter, GPD) Met het oog op het bestand dat mogelijk binnenkort afgesloten zal worden, heerst er op het ogenblik een grote politieke activiteit in Zuid-Vietnam. De regering in Saigon Is bezig volkscomité's te vormen die de activiteit van het Bevrijdingsfront moet tegengaan als er "vroeg of laat" een einde aan de oorlog is gekomen. Radio-Saigon meldde gistferen dat 27 groepen instructeurs door het land zullen trekken om de bevol king op te leiden voor politieke actie deze groepen zullen ook de plaatselijke autoriteiten helpen bij het opsporen van saboteurs en het verijdelen van sabotagedaden. In de gebieden rond Saigon zullen speciale groepen worden ge vormd om de bevolking voor te bereiden op de "ondergrondse strijd", als de oorlog eenmaal voorbij is, aldus radlo-Salgon, zal het Zuidvietnamese volk toch nog hard moeten vechten als het in vrijheid en in democratische ver houdingen wil leven. In enkele Zuidvietnamese provin cies en vooral die in de omgeving van Saigon, behoort de dag aan de regering van Saigon en de nacht aan het Bevrijdingsfront Overdag pogen functionarissen van de re gering in Saigon de bevolking de politiek van deze regering uit te leggen. Maar zodra het donker is geworden, verschijnen leden van 't Zuid-Vietnamese Bevrijdingsfront die nauwkeurige richtlijnen geven voor het gedrag van de bevolking na afkondiging van het bestand. Het Bevrijdingsfroint vergadert altijd in kleine groepen. Vijftien tot twintig dorpelingen worden meegenomen naar een stille plek waar zij instructies krijgen. Uit deze instructies zou onder meer gebleken zijn dat de guer rillastrijders tussen de dag waar op het bestand wordt getekend en het tijdstip van de uitvoering hier van in het hele land, nieuwe aan vallen zullen doen. Zo zullen in die periode olie-opslagplaatsen, vlieg velden, artilleriebases, oorlogsche pen en voorlichtingsbureaus van de Zuid-Vietnamese regering aan gevallen worden. Het bevrijdingsfront heeft de be volking onder meer opdracht gege ven een vlag van het front gereed te houden, een reservevoorraad rijst aan te leggen en inzamelin gen te houden opdat elk dorp en gehucht op eigen kracht kan drij ven. Voorts zullen er campagnes worden georganiseerd onder de re geringstroepen om de soldaten te bewegen de wapens neer te leggen of te deserteren Jn elk dorp en ge hucht moeten verder de geweren en mortieren begraven worden voor het geval de guerillastrijd na het bestand hervat mocht worden. Ontspannen De besprekingen over een vre desakkoord in Vietnam tussen president Nixons adviseur Henry Kissinger en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Duc-tho zijn gisteravond in een ontspannen sfeer onderbroken. Kissinger had vanochtend in Brussel een onder houd met de Indonesische presi dent Soeharto. Daarna keert Kis singer terug naar Parijs, vermoe delijk om het overleg met Le Duc- tho te hervatten. Het overleg tussen Kissinger en Le Duc-tho duurde gisteren, de tweede dag van het hervatte Viet- namoverleg, viereneenhalf uur. Evenals maandag vond het plaats in een villa, die eigendom Is van de Franse communistische party, in het plaatsje Gif-sur-Yvette. op circa 40 kilometer westelijk van Parijs. De Franse communisten erfden de villa indertijd van de be roemde schilder Leger. Le Duc-tho nam gisteravond grappen makend en met langdurig handenschudden afscheid van Kis singer. Diens bezoek aan Soeharto en de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, werd bekend gemaakt door het Witte Huis in Washington. Zoals bekend Is Indonesië een van de vier landen die ermee hebben In gestemd toezicht te houden op de naleving van een bestand in Viet nam. De drie andere landen zijn Canada, Polen en Hongarije. AVIV (Reuter, UPI, DPA, AP) In het grensgebied Israël en Syrië is het gisteren tot de zwaarste gevech- van 27 maanden bestand gekomen. Daarbij kwamen vlieg- jen, tanks en artillerie in actie. Doel van de Israëlische ope- ie was een vergeldingsaanval voor de acties van Arabische irillastrijders in Syrië tegen Israël. [egen de avond kwam een einde de urenlange strijd waarbij jens Tel Avi/v aan een front van ün in de Golan-hoogvlakte zes ijohe migs en 15 tanks werden aletigd. Er gingen geen Israëlische «tuigen of tanks verloren, maar een burger gedood en wer- twee burgers en een soldaat ge- Een Syrische woordvoerder, 1de mee dat drie Israëlische vlieg en werden neergehaald, 14 tanks den vernietigd en vier artil Ier le ssen werden uitgeschakeld. H3j lat twee Syrische vliegtuigen en tank werden getroffen, zes Sy- militairen werden gedood en gewond. Voorts werden tien Sy- burgers gedood en 30 gewond. Aviv heeft gewaarschuwd dat Me actie zal worden herhaald Syrië toestaat dat Ara- guerrillastrijders op Syrisch led tegen Israël opereren. De tèsche regering heeft in iDd met de Jongste gevechtentot jende maatregelen besloten. De nemend premier, Mohammed Hatem, deelde dit mee na een taetevergadering die vijf urn- ge- heeft. Hij ging echter ndet de aard van deze maatregelen, ■aël begon om ongeveer negen strijd met een lucht aanval Syrische grenspost waar guer- strijders waren toegelaten om mijnen te plaatsen. Daarop randden hevige gevechten die uur duurden. en stukje Parijs in een spray-flacon BALENCIAGA Volgens een Israëlische hoge of ficier brachten de Syriërs honder den tanks in de strijd en beschoot de artillerie drde Israëlische burger nederzettingen. "Wij sloegen terug met alles wat wij hadden". Oogge tuigen zeiden dat de schade lm Me- rom Hagolan, de plaats waar de burgerslachtoffers vielen, groot is. Israëlische vliegtuigen kwamen in actie om het Syrische geschut tot zwijgen te brengen. Daarbij werd 'n Syrisch radarstation buiten wer kling gesteld. Dit baande de weg voor de Israëlische overwinningen bij de luchtgevechten, aldus Tel Aviv. Een Syrische woordvoerder deel de mee dat Israëlische vliegtuigen dichtbevolkte gebieden aanvielen. Verscheidene vrouwen en kinderen, werden gedood en een school en een ADVERTENTIE Balenciaga leêerda twee geweldige geuren Le Dix fris en elegant Quadrille ondeugend-beschaafd kunt ze allebei nemen een van de twee kiezen IJDELIJKE kennismakings-KO RTIN o GULDEN mm 14#£5- 11.M vóór 31 dec. a.s. inleveren u ontvangt per spray-flacon Balenciaga (inh.2 ounce) een korting van 8 GULDEN Het vliegveld van Damascus dat tegen de middag gesloten was werd aan het eind van de middag weer opengesteld voor het luchtverkeer. De beslissing van Syrië om onmiddel lijk te antwoorden op Israëlische aanvallen is waarschijnlijk het ge volg van de toegenomen Russische wapenleveranities aan Damascus. Arabische diplomaten in Beiroet verklaarden dat de afgelopen donder dag, vrijdag en zaterdag Russische transportvliegtuigen met luchtdoel raketten en luchtafweergeschut aan boord in de Syrische hoofdstad zijn aangekomen. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Abha Eban, die het woord voerde aan een lunch voor de Israëlische pers in Jeruza lem, zei dat het Jaar 1973 beslissend voor de vrede in het Midden-Oosten zou kunnen zijn als de Arabieren er zich rekenschap van geven dat de oplossing van het conflict alleen af hangt van de betrokken partijen. Egyptè en de andere Arabische landen moeten zich losmaken van het denkbeeld dat een regeling aan Israël kan worden opgelegd. Hij zei dat het Midden-Oosten het enige gebied ter wereld is waar de tegenstanders geen enkel contact met elkaar hebben. Dat is de kern van het vraagstuk. Het openen van onderhandelingen zou de aanloop en de stuwkracht tot vrede zijn. Over de gevechten die in de Go- lan-hoogvlakte werden gevoerd zei hij dat als Israël geen acties tegen de guerrillastrijders, het Syrische leger en tegen Libanon had onder nomen, de noordelijke grens het doelwit zou zijn van voortdurende aanvallen die nog feller en moord dadiger zouden zijn dan die welke tot nu toe waren ondernomen. "Voorkomen is beter dan genezen en men kan beter vandaag datgene doen waartoe men u morgen ver plichten kan". Anderzijds deelde de minister mee dat hij niet naar New York zou rei zen om deel te nemen aan het debat in de Verenigde Naties over het Midden-Oosten. "Er zal geen enkel nieuw denkbeeld worden gelanceerd en het zijn altijd weer dezelfde leu BRUSSEL De Indonesische president Soeharto is gisteren voor een driedaags "bezoek in de Belgische hoofdstad aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door Koning Bou- dewijn. Rechts mevrouw Soeharto en Koningin Fabiola. gens, verdraaiingen en lasterlijke verklaringen van de kant van onze tegenstanders". De Algemene Vergadering zal dinsdag as. haar debat over de crisis in het Midden-Oosten be ginnen. Volgens sommige waarnemers in Jeruzalem houdt het besluit van minister Eban om niet naar de VN te gaan verband met het feit dat hij niet door de regering Nixon voor een bezoek aan* Washington is uit genodigd. Zich naar de VN-assem blee begeven, zou gelijk staan met het solliciteren naar een uitnodi ging voor diplomatieke besprekin gen met de Amerikaanse leiders. Eban zal echter wel volgende week naar de VS reizen om een gro te bijeenkomst in Los Angeles te leiden als begin van de feesten tg.v. de 25ste verjaardag van de staat Israël. BONN (UPI) De politieke commissie van de NAVO heeft de on derlinge Amerikaans-Russische afspraken waarmee door president Nixon in Moskou een begin is gemaakt afgekeurd en verklaard dat hierdoor ernstige spanningen" in het Westerse bondgenootschap zijn teweeggebracht. De klacht is vervat in een resolutie die de „bilaterale Amerikaans- Russische diplomatie" hekelt. Hierin dringt de politieke commissie van de assemblee van de NAVO, die in Bonn vergadert, er bij de Verenigde Staten en hun bondgenoten op aan in de onderhandeligen met het Sowjet-blok een geharmoniseerde politiek te volgen, te be ginnen met de vandaag in Helsinki van start gaande voorbereidende besprekingen over de Europese veiligheid. In de politieke commisie hebben vijftig parlementariërs uit veer tien landen zitting. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De negen EEG-landen hebben de afgelopen twee dagen in Den Haag slechts ge deeltelijk een akkoord bereikt over de beginselen van het standpunt dat de komende maanden in Hel sinki, tijdens de voorbereiding van een eventuele conferentie over Eu ropese veiligheid en samenwerking, naar voren zullen brengen. Men Is het er ln Den Haag over eens geworden, dat de ambassadeur van het land dat op dat moment het voorzitterschap van de EEG-raad bekleedt, in Helsinki het woord zal voeren over kwesties die naar het oordeel van alle landen onder de be voegdheden van de Europese Ge meenschap vallen. Een vertegen woordiger van de Europese Commis sie zal in de Finse hoofdstad aanwe zig zijn, maar zal niet deelenemen aan de voorbereidende besprekingen. Hij zal aanwezig zijn bij overleg van de negen landen ter plaatse over kwesties waarvoor de commissie be voegd is vanaf 1 Januari zullen de EEG-landen een gemeenschappelijk ADVERTENTIE handelspolitiek Jegens het Oostblok gaan voeren. Maar er zijn ook eco nomische kwesties die niet onder de bevoegdheden van de Europese Ge meenschap vallen verdragen voor industriële, technische en we- enschappelljke samenwerking en hierover kan elk EEG-land zijn eigen standpunt naar voren brengen. „Geen eenstemmigheid bestond over de vraag in welke mate, tot ln welke details, zowel op een velllg- heidsconferentle zelf als tijdens het voorbereidend overleg moet worden gesproken over de algemene beginse len voor het verminderen van de mi litaire confrontatie in Europa. Minister Schmelzer duldde daar mee op wat deze twee dagen het be langrijkste geschilpunt ls geweest. Veertien van de vijftien Na/vo-lan den menen dat een veiligheidsconfe rentie zich ook werkelijk met velig- heldsproblemen moet bezig houden, d.w.z. dat zij althans de beginselen voor troepenvermindering moet aan geven, en dat eenparralieliteit moet bestaan tussen de conferentie en ge sprekken over troepenvermindering. Frankrijk, dat tegen een blok-tot- blok benadering is gekant, onder schrijft dit standpunt niet. Het zaL howel het troepen in Duitslana heeft gelegerd, ook niet deelnemen aan de besprekingen over troepen- vermindering die eind Januari zullen beginnen, en waaraan zal worden deelgenomen door de rechtstreeks betrokken Mlddeneuropese landen, en de staten die in deze landen troe pen hebben gestationeerd. Terug naar Bangladesj De Pa kistaanse regering heeft besloten om ate eerste stap 10.000 Bengaalse vrouwen en kinderen toe te staan naar Bangladesj terug te keren. (Door onze oorrespondent) StUSSEL „Wanneer wij er te» besprekingen over de we- Wse evenwichtige vermindering «trfjókrachter niet in slagen «berpe kanten van de militaire teontatie tussen Oost en West al %en kunnen wij aan 'n veilig- conferentie niet deelnemen" heeft de Navo minus Frankrijk weten Dit klinkt wel flink, «lis politieke experts van bet '^hoofdkwartier in de Belgische l vinden het een hol drei- lnk Kolb Jfcakryk heeft van het begin af J gezegd niets van troepen ver- "tering te willen weten, in de ^erd de zaak pas serieus zeno- nadat Nixon er in Moskou over Besproken. Maar binnen hoi Atlantisch bondgenootschap wordt de hele kwestie van de MBFR (Mutual Balanced Force Reduc tions) meer en meer beschouwd als een belasting. Omstandige berekeningen hebben volgens velen aangetoond dat er eigeniyik geen formule is te vinden die voor het Westen op een lager niveau van militaire inspanningen dezelfde veiligheidsgaranties kan bieden. De Noordatlanitische verdrags or- ganisatie die al zoveel moeite heef; om de meei en meer uiteenlopende politieke opvattingen van lidstaten netjes onder een paraplu te hou den, wordt tevens geconfronteerd met een uuidelijk verzet van zyn militaire staf. Niets slechts tegen de MBFR, maar tegen de Veiligheids conferentie en de voorbereidingen daarvoor ln Helsinki vooral omdat daaruit oncontroleerbare politieke stroomversnellingen zouden kunnen ontstaan. De grotendeels militair- technische besprekingen over MB FR worden niet door emoties gere geerd en de politieke consequen ties ervan laten zich ook beter overzien. Zeepbel MBFR, door de Navo destijds zeif aangebonden als middel om de wer kelijke Russische bedoelingen te ontmaskeren heeft meer en meer het ongewisse karakter van eeu zeepbel gekregen. De vraag doet zich voor in hoe verre werkeiyke ontspanning wel met het voortbestaan van de Navo valt te verenigingen. Eén van do allerhoogste functionarissen ln het bondgenootschap zei daarover: Ont spanning behoeft voor de Navo niet slecht te zyn, maar dan moet ten slotte wel een evenwidhttoestand worden bereikt". Binnen het bondgenootschap speelt trouwens nog een factor mee tegen vermindering van de militaire druk op Centraal Europa: de lan den van de zuidelijke flank van het bondgenootschap vrezen dat de Russen dan hun voornaamste aan dacht op dit toch ai militair zwak bezette gebied zullen richten. Gegeven de snelheid en de om vang van de Russische wapenpro- duktie, de voortdurende toename van het militaire potentieel, zal Moskou onvoorstelbaar grote con cessie moeten doen om de militaire situatie in Centraal Europa waar om het in eerste Instantie ls be gonnen werkelijk in balans te bren gen. En dat zou dan alleen nog maar kunnen vla een combinatie van een percentsgewijze troepen vermindering aan beide kanten en het sluiten van bepaalde gebieden voor vreemde troepen. Geen haast Bovendien: de Russen hebben geen haast, zy zien hoe zich in de Westeuropese binnenlandse politiek steeds meer krachten tegen de NAVO samen ballen, zy beseffen ook de vertwijfeling die de leiders van het bondgenootschap bevangt doordat militaire veiligheid in een tijd van inflatie door politiek niet meer verkoopbare kostenstygingen leddt. Zelfs al ïykt het jongste onder zoek naar de stand van zaken in de lidstaten uit dat die verplichtingen voor 1972 en 1973 binnen de NAVO i j.. i tameiyk stipt wordt nagekomen dan uitspelen nog doemen aan de horizon onmis kenbaar de financiële en politieke problemen op. En hoe gevaarlijk de deskundigen MBFR en vedlig- heidsgesprek dan ook in militair en politiek opzicht mogen vinden, deze gebeurtenissen hebben toch in het westen een enorme propagandisti sche betekenis die van rechtstreeks invloed kan zijn op de bereidheid van de Europese lidstaten om aan militaire Inspanningen een steeds groeiend percentage vaai het bruto- natdonaal prod uk t ten grondslag te biyven leggen. En het zal uiteraard ook de regering in Washington niet onwelkom zyn het door verlan gen naar vrede verscheurde Ameri kaanse volk erop te kunnen wijzen dat de VS door het aflopen van de oorlog ln Vietnam maar even eens dankzy het gereduceerde troe penmacht in Europa aanmerkeiyke sommen op de defensiebegroting kan bezuinigen. Het ls de vraag in hoeverre het Westen aanbiedingen op econo misch en technologisch gebied kan uitspelen tegen het verlangen van de Sow jets om de politieke ineen storting van het westeUJke front te bevorderen. De zeer omvangrijke bilaterale handel die ln de afge lopen Jaren tot leven ls gekomen maakt het westerse aanbod klein. Het is op dit punt dat de EEG die tenslotte een gemeenschappeiyke handelspolitiek in haar blazoen voert te Helsinki een rol van bete kenis kan gaan spelen. In theorie althans want de ervaringen tot nu toe tonen helaas aan dat de Euro pese Gemeenschap zyn multi-na tionaal beleid doorgaans onzeker grondvest op uiteenlopende natio nale verlangens. Veel van de aarzeling waarmee het Westen zyn diplomatieke in- fantrle naar Finland stuurt komt dan ook regelrecht voort uit een helder inzicht ln de eigen zwakhe den waarvoor ook Moekou uiteraard niet blind is. ADVERTENTIE Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedaflt, Postbus 1, IJlsL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9