Katwijk niet gelukkig mei een Streek-V.V.V. 'Leiden! AMBITIEUS PLAN VOOR NOORDWIJKSE BOULEVARD Grote zorg over tekort personeel Rijkspolitie "Politiek te koop" Drukbezochte forumavond in Hotel Noordzee VVV 'Katwijk' wil hogere subsidie van de gemeente PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 22 NOVEMBER fflj Kosten zullen tachtig tot honderd miljoen gulden bedragen OOSTSTELLINGWERF (ANP) Een groot aantal burgemeesters van gemeenten met rijkspersoneel is „zeer ernstig verontrust over het personeelstekort bij de Rijks politie. Het wordt voor hen in verband daarmee steeds moeilijker de verant woordelijkheid die de wet hun heeft opgelegd inzake de handhaving van de openbare orde. waar te maken. Zij zijn daarom van mening dat door uitbreiding van de opleidings mogelijkheden het personeelstekort zo snel mogelijk moet worden weg gewerkt. i Dit schrijven 424 man van de 728 Nederlandse gemeenten met Rijks politie in brieven onder meer aan de minister-president, de ministers van OEGSTGEEST Bij een botsing j justitie en van Binnenlandse Zaken. »p de kruising Warmonderweg-Ma- de inspecteur-generaal van de Rijks- relaan zijn twee personenauto's vrij politie, de Tweede en Eerste Kamer ernstig beschadigd. De auto bestuurd de Commissarissen der Konin- door een Leidenaar, die vanaf de gjn De betrokken burgemeesters ver- Marelaan de Warmonderweg wilde wijzen naar de begroting- 1972 van Auto's beschadigd justitie waarin wordt i rang aan de over deze weg rijdende onderbezetting bij de Rijkspolitie in auto, bestuurd door een inwoner van de jaren 1970 en 1971 ongeveer 25 Oegstgeest. procent bedroeg. Bovendien zullen de komende tien Jaar bijna 2700 man in verband met leeftijdsontslag de Rijkspolitie verla ten. Dit komt overeen met 61.7 pro cent van de sterkte der landgroepen naar de situatie op 1 januari 1971. Het dienstdoende politiepersoneel heeft, aldus de burgemeesters, de handen meer dan vol aan de opspo ring van daders van ernstige delic ten en de afhandeling van verkeers ongevallen. Aan de andere politieta ken kan daardoor geen of vrijwel geen aandacht worden besteed. Dit heeft tot gevolg dat aan de samen leving niet die veiligheid en aan de burgers niet die bescherming van personen en goederen kan worden gegarandeerd, die aan een rechtsstaat verwacht mogen worden. Bij de bur gers is als gevolg hiervan de laatste tijd een toenemend gevoel van on veiligheid te constateren, aldus de burgemeesters. LEIDERDORP Zoals overal in den lande gonst het ook in Leider dorp van de politieke activiteiten. Op vrijdagavond 24 november 8 uur, be leggen de georganiseerde politieke, partijen in Leiderdorp in de Schep- pingskerk een forum. De deelnemers aan dit forum zijn: Marietje v. d. Molen (P.v.d.A.), Flapper (D66), de Jong (SGP), Lamers (ARP), Nie- vaart (DS 70), Tichler (VVD) en Tieken (KVP). Om de politiek bij de mensen te brengen en zodoende ook een uiteen lopend publiek te bereiken organise ren de gezamelijke partijen in Lei- derdorp dit forum. Het is niet de bedoeling van dit forum om de lijst aanvoerders een hoogdravend debat, te laten voeren, maar om de plaat selijke partijleden de standpunten van hun groepering te laten toelich ten en om in discussie te gaan met de vragenstellers uit 't publiek. Bib ,a gemeester van der Have heeft f' bereid verklaart als voorzitter va forum op te treden om orde opaL ken te stellen, wanneer het politie! w vuur te hoog zal oplaaien. Zaterd 25 november staan D'66 en PvdA w si) 10 tot 4 uur met twee marktkram ei op het Santhorst of Splinterlaan, s< juiste plaats weet men nog nis w De bedoeling is „politiek" te ga re "verkopen". Er worden appeltj uitgedeeld en folders en prograi ma's van de diverse partijen. Miirt: kan ter plaatse ook vragen aan de „standwerkers". KATWIJK AAN DEN RIJN „Zolang een sluitende Jaarrekening kon worden verkregen heeft de V.V.V. „Katwijk" geen dringend beroep op het gemeentebestuur willen doen om verhoging van de subsidie. Ook niet toen in 1971 een aanzienlijk verlies werd geleden in verband met de zogenaamde „Friendship-affaire". Thans is echter het moment aangebroken, waarop wij wel extra hulp nodig hebben. Het exploitatietekort over 1972 zal naar schatting ongeveer f. 60.000,- bedragen en naar onze opvatting dient er rekening mee te worden gehouden, dat ook 1973 weer eenzelfde tekort te zien zal geven, indien ons werk althans wordt voortgezet op de wijze, zoals dat tot nu toe is geschied. Om die reden heeft het bestuur zich reeds vroeg dit jaar tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek om verhoging van subsidie met een bedrag van f. 60.000,- per jaar, speciaal ten behoeve van de financiering van de reclamekosten en de kosten verbonden aan organisatie en uitvoering van evenementen". Dat zei mr. Jan van der Plas gisteravond in zijn openingsrede aan het begin van de bijzondere ledenvergadering ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de V.V.V. „Katwijk", die in hotel „Noordzee" werd gehouden en waarvoor een massale belangstelling bestond. De V.V.V.-voorzitter voeg de eraan toe: „Ik dacht det de subsidieaanvraag alleszins verantwoord was. Te bedenken valt daarbij ook. dat alleen vanwege de zeer grote zelfwerk zaamheid van de V.V.V. niet veel eerder een beroep op de gemeente moest worden gedaan en dat buiten de kleine kring van de bij de V.V.V. aan geslotenen zeer velen zo niet praktisch de gehele bevolking profiteert van de inkomsten van het toeristisch verkeer, dde als een brede stroom van welvaart over Katwijk gaat. Nog altijd is het vreemdelingenverkeer één van de belangrijkste kurken, waarop onze plaatselijke economie drfjfft". In het begin van zijn feestrede gaf mr. Van der Plas een overzicht over 75 jaar V.V.V. Een terugblik dus op de afgelegde weg. Over die ge schiedenis heeft het LD reeds uitvoerig geschreven. Hij meende, dat het V.V.V.-bestuur het een jaar of vijftien geleden goed heeft gezien de orga nisatievorm te wijzigen, namelijk door over te stappen van een amateuris tisch werken naar een professionele basis. Directeur Chris Verplancke werd aangesteld en deze trok erop uit om in het buitenland contacten te leggen met reisbureaus en toeroperators. In het rapport „Marktverkenning Zwe den". opgesteld naar aanleiding van een van 18 tot en met 22 september gehouden onderzoek door de „V.V.V.-Combinatie Holland" schrijven de enqueteurs na gesprekken met directies van reisbureaus en busonderne mingen: „Overal wordt Katwijk genoemd. Dit is een bewijs, dat het onder houden van regelmatige contacten en het bieden van goede service en informatiemateriaal tot grote resultaten kan leiden". V.V.V.-Voorzitter Van der Plas bracht ook het centrumplan ter sprake. Nadrukkelijk stélde hij: „Het centrum van Katwijk aan Zee zal in de toe komst een zeer belangrijke functie voor het vreemdelingenverkeer moeten gaan vervullen. Aan uitgaans- en vermaaksmogelijkheden bestaat in Kat wijk een zeer grote achterstand. Met smart wachten wij op de herbouw van het inmiddels door de geleidelijke afbraak praktisch functieloos ge worden centrum. Helaas bestaat er nog steeds verwarring rondom de ver dere ontwikkeling en wij bemerken nog maar weinig van de eerste her- bouwactiviteiten. Als V.V.V. mogen wij niet nalaten te beklemtonen, dat spoedige realisering van een in onze badplaats passend centrum een hoogst belangrijke zaak is". Ten aanzien van het seizoen merkte mr. Jan van der Plas op, dat het voorseizoen gelukkig goed was, maar dat het hoofdseizoen bepaald minder gunstige aspecten te zien heeft gegeven. Dat kwam door het slechte weer en door het feit. dat op 12 augustus, de scholen weer begonnen, waardoor het met de gasten was gedaan. Het slechte weer was ook de ooi-zaak, dat de extra drukte op mooie weekeinden en dagen uitbleef. Dit was vooral voor de seizoenzaken, zoals horeca- en strandbedrijven, een zeer grote tegen valler. Tevens waren daardoor de variabele inkomsten van de V.V.V. be langrijk lager. KATWIJK AAN ZEE Men is in Katwijk niet zo heel erg ge lukkig met de vorming van een streek-VVV „Leiden en omstre ken", waaronder, als de plannen doorgaan, ook Katwijk en Noord- wijk zullen ressortern. Dat bleek heel duidelijk tijdens de gister avond iri hotel „Noordzee" ge houden bijzondere ledenvergade ring ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de WV „Kat wijk". Op een forum, bestaande uit Jo Strijkers, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme, Niek Bouwes, directeur van Bou- wes Hotels in Zandvoort. drs. Jaap Bergman, wethouder van recrea tie en toerisme en Chris Ver plancke, directeur van de WV „Katwijk" werden zeer veel vra gen afgevuurd. Als voorzitter fungeerde VW-voorzitter mr. Jan van der Plas. Door Cees Combee Foto Jaan van Duijn Eén van die vele vragen betrof de nieuwe V.V.V.-structuur door het vormen van regio's. Strijkers achtte concentratie van al de V.V.V's in het land tot een kleine dertig be hoorlijke kantoren van groot belang voor de presentatie en de documen tatie van de vakantiegebieden in ons land. Hij gaf toe, dat er ook gevaren in zitte, namelijk de geldmiddelen. De subsidies, die de gemeentebestu ren bhans aan de plaatselijke V.V.Vs' verstrekken, zullen niet zo gemakkelijk voor de regionale ter be schikking worden gesteld. Moeilijk Mr. Van der Plas betreurde het, dat teveel van bovenaf wordt gere geld en Chris Verplancke achtte het vormen van een regio voor gere nommeerde vakantieplaatsen als Katwijk en Noordwijk een nadeel. Leiden wil men nu streek-V.V.V. maken. Deze V.V.V. is kleiner dan die van Katwijk en Noordwijk, die reeds lang op professionele leest zijn geschoeid. Het voorstel om drie directieleden te benoemen - uit Lei den, Katwijk en Noordwijk - en deze om beurten een Jaar de leiding te geven werd afgestemd. Ook op per soneelsgebied zal het problemen scheppen. Verplancke zei er niet van overtuigd te zijn, dat men bin nen de kortst mogelijke tijd een op lossing zal bereiken, die tot vorming van de streek-V.V.V. kan leiden. Middels een vraag over reclame kwam Amerika ook aan de orde tij dens deze forumavond. De V.V.V. "Katwijk" heeft verregaand plan nen volgend voorjaar in de muzikale sfeer een evenement te organise ren, waarbij veel Amerikanen be trokken zijn. Strijkers, die mede dit plan heeft ontwikkeld, merkte op, dat het N.B.T. reeds lang op de Amerikaanse markt bezig is en dat daar in de toekomst zeker resulta ten van kunnen worden verwacht. Wie echter mocht denken, dat er badgasten uit Amerika komen heeft het mis. Het zijn mensen, die in een week of veertien dagen heel veel van ons land en Europa willen zien. Bovendien k :en zijn nadrukkelijk naar de prijzen, die hier worden ge vraagd. Heel nadrukkelijk wezen de fo rumleden op dit moment het invoe ren van "kurtax" af. Nederland is toch al niet meer één van de goed kopere vakantielanden en zou daar door nog duurder worden. Bouwes betoogde, dat voor Katwijk met zijn vele particuliere kamerverhuurders de invoering van zo'n belasting meer zou kosten dan de opbrengst is. Waarop Bergman antwoordde, dat het Katwijkse gemeentebestuur niet voornemens is de eerstkomende jaren zo'n vorm van belastingen in te voeren. Dansen Het dansen en het invoeren van la tere sluitingsuren voor de horeca bedrijven kwamen ook weer eens om de hoek kijken. Dansen is niet verboden. Vraagt men een vergun ning dan wordt deze door b. en w. soepel bekeken. Met het vaststellen van een latere sluitingstijd voor de horecabedrijven is het anders ge steld. Er zijn in de naaste omgeving niet al te prettige ervaringen mee opgedaan. Wethouder Bergman zeg de toe deze zaak binnen het college nog eens te zullen bespreken. Over vakantiespreiding werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. Strijkers deelde mede, dat deze zaak op hoog Europees niveau wordt bekeken. Het nodige werd voorts gezegd lover slecht-weer-recreatie. Men kwam er niet helemaal uit wat daarmee precies wordt bedoeld. Strijkers en Bouwes noemden zwembaden direct achter de kust en kegel- en bowlingbanen, alsmede speelgedegenheden voor de jeugd. Naar de mening van Bergman zou het door het gemeentebestuur ont worpen centrum van Katwijk aan Zee goede diensten kunnen bewij zen. V.V.V.-voorzitter mr. Jan van der Plas overhandigde tijdens zijn dankwoord aan de forumleden een Delftsblauw bord, dat herinnert aan het 75-Jarig bestaan en alle aanwe zigen kregen een fraai tegeltje als aandenken aan dit feest. Er werden tijdens deze bijeenkomst aan de V.V.V. talrijke geschenken, bloem stukken en giften aangeboden en er werd ook met grote waardering ge- Het -forum tijdens de bij zondere ledenvergadering van de VVV Katwijkffr gelegenheid van het 75' jarig bestaanVan Unfo naar rechts drs. JeeP Bergmanwethouder van recreatie en toerisme, Bouwes, directeur van Bouwes Hotels in Zand- voort, Jo Strijkers, direc teur van het Nationaal Bu reau voor Toerisme, Chrü Verplancke, directeur va' de VVV Katwijken riï Jan van der Plas, voorzit ter van de Katwijkse Wl die als gespreksleider le geerde. sproken over het werk van Verplancke en zijn trouwe werksters en medewerkers. Dat f verdiend! NOORDWIJK Tachtig tot hon derd miljoen harde Nederlandse gul dens beloopt volgens ingewijden de investering, die gepleegd gaat wor den als de huidige schetsmatige plannen van een drietal Noordwijk- se hoteliers en een Rotterdamse pro jectontwikkelaar realiteit gaan wor den. Plannen, die gaan voorzien in een afbraak van de halve Koningin Wilhelmina Boulevard en de bebou wing van dat areaal met neiuwbouw- appartementen. Door Frans van Egmond Het project heeft met recht betrek king op de halve „noord"-boule- vard. Gesproken wordt namelijk over het stuk vanaf de ville Golf- zang tot en met het huis Cornelia, vlak naast Hotel Noordzee, dat er buiten blijft. Dat impliceert, dat Pa rasol (het vroegere Seinpost), het stuk eigen terrein tot aan de huizen naast Hotel Hoek en dat hotel, Ho tel Hollander en de woningen naast Noordzee zullen moeten vallen. Een afstand van ongeveer 200 meter. Een dergelijk ambitieus plan is de resultante van de behoefte, die en kele ondernemers een aantal jaren geleden voelden om tot vernieuwing van hun bezittingen aan de Boule vard over te gaan en een poging van de gemeente om deze te coördineren Rond 1969 kwamen de heren Van Beelen van Seinpost, Wijntjes van Hoek en Hellenberg van Hollander tot de conclusie dat een verantwoor de exploitatie niet langer doelmatig kon worden geacht. Twee van hen probeerden het met iets anders: een familielid van de heer Van Beelen veranderde Sein post in Parasol en de heer Wijntjes transformeerde het hotel tot coffee shop met zelfbediening, maar ook de nieuwe opzet mislukte. De derde sloopte het gehele binnenwerk van het hotel eruit na een poging om het als going-concern het verkopen. Bekend is dat hotel Hollander voor f 7 ton te koop heeft gestaan. Gezamenlijk De gemeente trachtte in het voor- Jaar van 1971 de ondernemers rond één tafel te krijgen teneinde moge lijkheden voor een gezamenlijke op zet te bestuderen. De reactie was be paald positief en in de volgende maanden is een bouwplan ontwik keld, dat momenteel weliswaar nog een schetsmatig karakter heeft en waarvoor zeker nog geen bouwver gunning is aan gevraagd, maar waarvan de hoofdopzet duidelijk blijkt. Het perceel, waarop de bouw moet worden gerealiseerd heeft een opper vlakte van 13.000 vierkante meter; zo'n 200 meter lang en 65 meter vanaf de boulevard het dorp in. De grond is grotendeels van de drie ini tiatiefnemers, maar 'n deel is van de gemeente, die overigens ook nog in spraak claimt op basis van het feit, dat de plannen onder meer ook een overkapping van een deel van de Schoolstraat (vlak bij de Boulevard) behelzen. Van die 1.3 ha wordt onge veer 65 pet. bebouwd. Voor drie particulieren is een in vestering van een dergelijke groot te officieel wordt van "enkele tientallen miljoenen" gesproken natuurlijk te groot en het project wordt derhalve ontwikkeld door de NV Centrale Opbouwbelangen Rot terdam, die onder meer ook aüs pro motor is opgetreden van de Rot terdamse Lijnbaan. Toen werkte zij als dochtermaatschappij van de Ver enigde Dura Bedrijven NV, een aannemingsmaatschappij met een omzet van ca f240 min., waar van het fijne niet bekend is. In dit verband wordt evenwel gesproken van een liaison van Centrale Op bouwbelangen met een Haagse bouwgroep, die ook ten nauwste be trokken is bij de kwestie van het Scheveningse onroerend-goed van de EMS. De architect is de be kende gemeenschap Van den Broek en Bakema. De grootste hoogte van het oor spronkelijke plan was 24 meter, maar Gedeputeerde Staten hebben al laten weten dat hen dat te hoog is en een alternatief plan geeft la gere bebouwing. Ook Rijnland wenst een vinger in de pap; men denke aan de bordjes die overal 200 me ter uit de kust verschenen. Parkeergarage In eerste opzet zal van onder naar boven naar beneden gerealiseerd worden (het project bevat afgeron de fasen) een parkeergarage met een ca paciteit van 325 auto's; horecagelegenheden, boetiekjes, en recreatieve attracties; appartementen vanaf de tweede laag, in totaal 314 stuks. Het college van B. en W. over de esthetische kant van de zaak; "Veel aandacht zal worden geschon (Foto Jan Holvast) ken aan het uiterlijk van de gevels die in hun ligging nabij de zee bij zonder kwetsbaar kunnen zijn. Ver richte studies in verband' met df schaduwwerking hebben aangetoor dat deze relatief gering zal zijn. W zijn van oordeel, dat het project als het onderhavige een verrijking van de badplaats kan betekenen. Hoewel het niet gering van omvang zal het aan de KW Boulevard et misstaan. Bovendien vormt 't een goede aanzet van de parallel Boulevard De Geus geheten, red.) waaraan de achterzijde van het ge bouw komt te liggen", aldus het college van B. en W. van Noord- viijk. t? ie: Een maquette van het plan w dat voorziet in een f parkeergarage, horeca-ge- legenheden, boetiekjes, re- 1 creatieve attracties en ap- V partementen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4