Vrouwen niet aan Woningactiviteit Noord-Hofland incidenteel SONATES IN DORPSKERK Hondengeblaf aan de 'Santhorst' agenek Raadsagenda Warmond B. EN W. SCHRIJVEN BRIEF AAN BEWONERS Rijnlands Lyceum in de politiek VOORSCHOTEN De bewoners van de Voorschotense wijk Noord- Hofland ontvangen allemaal een brief van burgemeester en wethou ders, waarin dit College de moei lijkheden rondom het ontwerp-be- stemmingsplan uteenzet. Met de bouw van de 120 eengezins woningen, waarvan op 6 november de eerste paal de grond in ging, zal opneuw een gedeelte van het ontwerp-bestemmingsplan "Noord- Hofland" worden gerealiseerd. Het gemeentebestuur heeft-enige tijd de Inmiddels heeft tot teleurstelling hoop gekoesterd, zeggen B. en W., dat één en ander het begin zou zijn van een snelle voltooiing van de wijk. Immers, na alle in het verleden gerezen moeilijkheden was er In regelmatig overleg met de Provinciale autoriteiten een be stemmingsplan ontworpen, dat enerzijds de instemming van de be woners had, anderzijds ook stede bouwkundig en financieel verant- De bezwaren, die werden aange- woord waSu voerd, bestonden onder meer hier van het gemeentebestuur het met betrekking tot het ontwerp-plan ge voerde voor- overleg geresulteerd in een negatieve reactie van de zij de van de Provinciale Planologi sche Commissie, zodat op de nood zakelijke goedkeuring van het plan door Gedeputeerde Staten niet behoeft te worden gerekend. dacht aan een concentratie van verschillende centrumvoorzieningen nabij de toekomstige halte "De Vink". Daardoor zou het mogelijk zijn een voorzieningen-niveau be reiken dat uitgaat boven dat van de wijkcentra voor Noord-Hofland en Stevenhoven afzonderlijk. uit dat in het ontwerp-plan geen rekening gehouden was met de toe komstige halte van de Nederland se Spoorwegen ter hoogte van "De Vink". Daarnaast werd aan gedrongen op overleg met de ge meente Leiden om de relaties tus sen Noord-Hofland en de toekom stige wijk Stevenhoven in geza menlijk beraad te bestuderen en de Deze aanwijzingen van de P.P.C. daaruit voortvloeiende konsekwen- houden in, aldus B. en W., opnieuw ties alsnog in het ontwerp-plan te overleg en studie en het betekent verwerken. Met name werd ge- dat de bouwactiviteiten in Noord- Hofland een incidenteel karakter zullen blijven houden. Voor de 120 koopwoningen is van G.S. be richt ontvangen van geen be zwaar, een dergelijke verklaring is ook aangevraagd voor de bouw van 42 premiewoningen en 46 woning wetwoningen. Er bestaat verder geen enkele zekerheid over toe komstige bouwaktiviteiten en met name de winkels zullen voorhands nog niet gerealiseerd worden. OEGSTGEEST Wie gister middag het Rijnlands Lyceum binnenstapte moest het oog wel laten vallen op het grote span doek met de leus: Luid de gong voor Jac, de Jong. Rondrom ver kiezingspamfletten, die oo kin de bomvolle aula in kleurige ver scheidenheid boven het podium prijkten, waar elf sprekers van de voornaamste partijen hun woordje moesten doen. Opval lend was dat 10 van de 11 partij vertegenwoordigers tot het man nelijk geslacht behoorden, zodat ondanks de progressiviteit die uit de stemming was gebleken, een weinig hoopvol perspectief werd geboden voor de toekom stige rol van de vrouw in de po litiek. Overigens had de V.V.D. daar een ijzersterke positie. Bijna alle sprekers bepaalden zich tot het partij-programma. Voor de aan dachtige toehoorder viel op hoe veel eenstemmigheid in die pro gramma's verborgen zat. Dat het beginsel en het eigenbelang niet altijd parallel lopen bleek over duidelijk toen het enige meisje (dat de S.G.P. vertegenwoor digde) pleitte voor de zondags heiliging, waarin geen plaats is voor huiswerk tijdens het week einde. Groot applaus. De jon ge politici hadden uiteraard wei nig moeite met het voorlezen uit de partijprogramma's. Moei lijker kregen ze het toen het vuur ze aan de schenen werd WARMOND De Warmondse gemeenteraad gaat 28 november vergaderen. De agenda voor die avond ziet er als volgt uit: Onderzoek geloofsbrief benoemd raadslid P. J. van Huis. Ingekomen stukken en medede lingen. Voorstel beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaffing van verkeersborden. Beschikbaarstelling van een krediet aanschaffing van ontwikke lingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften voor de Chr. N.H. Kleuterschool. Verlening van medewerking aan het bestuur van de Vereniging tot instandhouding van een Chr. Hervormde Kleuterschool voor de bouw van een twee klassige bijzon dere kleuterschool. Vaststelling van het vergoedings bedrag per leerling lagere scholen voor 1973. Vaststelling gemeentelijke ex ploitatievergoeding als bedoeld in a 1.101, L.O. 1920 over 1971. Vaststelling van de gemeente lijke vergoedingen voor vakonder wijs over 1971 voor de School met de Bijbel. gelegd door vragen uit de zaal, waarop lang niet altijd een be vredigend antwoord kon worden gegeven. Joop den Uyl werd door zijn eigen partijvertegen woordiging niet hoog aangesla gen. „Die man moet maar ver dwijnen", een uitroep die op echte verkiezingsbijeenkomsten zelden wordt gehoord. De poli tieke hartstochten gingen hoog toen de P.v.d.A. -spreker met grote nadruk zei dat het vele geld dat zijn partij nodig heeft maar gehaald' moest worden daar waar het is, hard tegen het zere been van de vele WD'ers". Veel hilariteit voor de man van de Boerenpartij die op knappe wijze boer Koekoek imi teerde. LEIDERDORP Wanneer men het in Leiderdorp niet eens is met een beslissing van de burgemeester of het college van B. en W. of wanneer iets anders in Leiderdorp u niet aanstaat kan men nu terecht bij een commissie van 3 raadsle den aangevuld met twee burgers, die middels een adverntentie geworven zijn. Deze commissie heet: Commis sie Beroep- en Bezwaarschriften en opereert sinds 4 september onder voorzitterschap van raadslid me vrouw Uhlenbedk. De klachten die het gemeentebe stuur bereiken zijn vaak van zeer uit eenlopende aard. Onlangs kwam er een brief binnen van een echtpaar dat mopperde over „acoustlsche mi lieuverontreiniging" Daarmee werd dan bedoeld de geluidswagen van een firma die reclame voor 'n ope ning van een sportschool of voor een zeepmiddel maakt. Ook de pa tatwagen die 's avonds langs de flats en huizen rijdt met daaruit een arm met rinkelende bel zou men dan onder acoustlsche milieuverontreini ging moeten rangschikken. Deze week behandelde de commissie het verzoek van bewoners van de Santhorst om blaffende honden voor hun woning het blaffen te verbieden, 'n Twintig tal bewoners van Santhorst woonde de (openibare) vergadering van de commissie bij. Aan dit verzoek is moeilijk te voldoen omdat het on doenlijk Is een opsporingsambtenaar bij elke Hektor of Bello neer te zet ten om te controleren of het beest wel blaft. In Leiderdorp hebben zji toch al een „hohdeleven". De honden danl De commissie behandelde ook het, afgewezen, verzoek van de heer Brittij n, om een patates frites-zaak te beginnen tussen de nood-bank gebouwtjes aan de Laan van Ouder zorg. Hij wil daarvoor een nood- LEIDERDORP K. en O. Leider dorp had in de bevredigend bezoch te Dorpskerk de violist Howard Gottlieb te gast met de pianist Mi chael Isador, die voor de pauze Mo zart's Sonate In e (KV 304) en Beet- hovens Sonate in g (op 30 W. 3) ter hand namen. Bij een strijktrib wordt al gauw de vraag opgeworpen of de piano klank (de huidige) past bij de strijk- klank. Antwoord terecht: neen. Ra- vel weet het op te lossen, omdat hij met het probelem rekening houdt. Bij duo-sonates viool-piano blijft de vraag gelden, al wordt zij daar min der te berde gebracht. Wisten de Jon gere Beethoven en Mozart dan niet beter? Neen. Voor hen waren de klanken anders. Medium was het hamerklavier: kleinere, mildere, rondere toon, ook voor de viool, ge schikter voor het ineenvloeien. Dichthouden van de vleugel bevor dert de mildere, kleinere toon, maar daar is geen pianist toe te krijgen. In de Leiderdorpse kapel op de naakte plavuizen Is de helf open vleugel nog steeds te pregnant-do- minerend. De pianist heeft de ver ontschuldigende rechtvaardiging: de piano heeft in Mozart's sonates de hoofdrol, de viool de bijrol. Pas bij Beethoven worden violist en pianist partners van gelijk belang. In Mozart ging het dus om Micha el Isador. Hij getuigde daar van rit mische precisie, opmerkelijke hel derheid, daarmee samenhangend van gewelfde toonvorming, conse quente dynamiek, bescheiden ïech- terpedaal als licht kleurmiddel. Daarmee kan men een waardevast Mozart-tafereel borduren, op voor waarde de zang op de mechaniek te spreiden als levende taal. We menen dat voldoende duidelijk te hebben waargenomen, al zaten we eerst, vooral met het oog op Beethoven, wat verkeerd (in de rug van de vio list), waar geen glans op de noten beelden wilde verschijnen. In Beet hoven leken ons de soms razend snelle tempi wat overtrokken. Een paar ongelijkheden behoeven alleen formele vermelding. Na de pauze gingen de rollen om. De violist heeft zich buiten het ka mermuziek-gebruik willen laten gel den in Tsjaikowski's Vioolconcert. De pianist vertegenwoordigde dus het hele orkest. Dat is hem maar ten dele goed afgegaan: een onrede lijke opgave. Gottlieb heeft zich in geleefd in het concert, zoals dat in de klinkende zigeunertaal van de hoekdelen ook bedoeld is: briljant, doortastend, bezeten. In Tsjaikows ki's Jaren van toen was solisme om het solisme het van het. Men wil de de violistische vonkjes zien spat ten. Voor Gottlieb is het nóg onweer staanbaar, hij heeft er de techniek, die nog uitgroeien kan, en de toon hoogte. voor. Alleen vonden we de Canzonetta wat droog, niet slavisch- weemoedig genoeg. Wat liggen kan aan het ontbreken van de "Schmelz" van begeleidende en ondersteunende cello's en violen. winkel neerzetten en dan later, wan neer het winkelcentrum in het Bin nenhof klaar is, in dat winkelcen trum de nering in- een „normaal" pand voortzetten. Volgens de heer Brittijn en vele Leiderdorpers is een patatzaaJk daar broodnodig en is hij van plan goede kwaliteit te le veren. Het zal een stap zijn naar nog meer prettiger leven in Leider dorp. Iedereen in de nieuwe wijken moet nu naar de Hoofdstraat of naar de Hoge Rijndijk in Leiden. Ook hij zal waarschijnlijk weinig kans maken daar de gemeente Leiderdorp een beleid voert dat té gen noodwinJkeLs is. De moeilijkheden beginnen, aldus gemeentewoordvoer der en plaatsvervangend gemeente secretaris A. Hogendoorn,. wanneer de termijn van de vergunning af loopt en men dan uit de noodwinkel moet. En er is nog géén zekerheid dat de heer Brittijn dan later in het winkelcentrum terecht karn Maar misschien dat het gemeentebestuur een uitzondering wil maken, omdat er grote behoefte bestaat aan zo'n oort zaak in die dichtbevolkte woon wijk? Veel zatt nu afhangen van het advies dat de nieuwe commissie van Beroep- en Bezwaarschriften geeft aan het gemeentebestuur van Leider dorp. Verlenen van een subsidie aan de stichting Gewestelijk orkest voor Zuid-Holland. Verlenen van een subsidie c.q. bijdrage in het uniformenfonds van de muziekvereniging St. Matthias. Beschikbaarstelling van een aanvullen krediet voor het onder houd van het gemeentelijk gymna stieklokaal en de aanschaffing van turamatten. Verlenen van een krediet voor de aanschaffing van een kopieerap paraat. Aanwijzing van een plaatsver vangend lid van de commissie Agra rische aangelegenheden. Beschikbaarstelling van een krediet voor het doen van diverse aanschaffingen t.b.v. het gemeente huis. Ingekomen stukken en medede lingen inzake plan "Zwanburg". Burgerlijke Stand van Leiden Leiden Geboren: Elisabeth M d. v. W. G. M. Hairfcog en G. E. var Beek, Sabine d.v. T. Marquenie en M. M. van Weetren, Richard z.v. J. Blok en D. Tegelaar, Amanda d. v. L. W. C. M. M. Donders en Y. Verwer, Albert E, z v. L. Welmers en E die Jong Gerardus J. A. z. v. C. M. A. Bel en A. M. van der Linden, Ryan R. V. z.v. H. R. Pollack en S. M. L, Leeflang. Angelique E. L. G. d.v. J. C. C. van der Steen en W. J. van dei Lans, Gariba d.v. A. El Maidhoun en M. Abbou, Jeremy P. D. z.v. J. B Schoonderwoerd den Bezemer H. Broer, Minanda d.v. G. M. Zeegers en T. Poort, Mariska d.v. H. Siera en J. M. Ramaker, Mark z.v. H, C. v.d. Berg en T. Koolhaas. Johannes K. z.v. K. de Mooi] en G. J. van Delft. Adrla- nus C. J. z.v. A. van de Weerdt en J. H. M. Heemskerk, Marco C. J. z.v. J. van dien Burg en E. Arnoldus. Overleden: A. Bromkhorst (81) echt. v. M. G. Sterk, M. M. Hillebnand (78) vrouw, geh. gew. m. J. R. Schouten, S. Verloop (78) man. G. S. C. M. Vos, (78), man, J. Verduin (58). man, C. S. Boehmer (84), vrouw geh. gew. m. J. Chaudron, M. C. Koet (85), vrouw, geh. gew. m. P. Kriek. M. J. (70), vrouw, geh. gew. m. H, C. van der Linden J. van 't Zand (60), man, J, van Bommel (79), vrouw, geh. gew. m. J. Ober. W. Lapré (71), man, M. van Waveren (75) echt-gen v. R. Humer, L. van Staden (79), vrouw, geh. gew. m. C. Bontje. E. J. van Ros- saum (82). vtouw geh. gew. m. A. Bendt. A. StrulJ (67). man. Oecumenische diensten in de Mei enwijk LEIDEN De ernstige heid over ontwikkelingen binnen het dekenaat Leiden, met name de pu- blikaties in de Leidse dagbladen (zie het L.D. van 16 oktober j.l.) inzake het houden van een oecumenische eucharistie/avondm aalversiering de' Merenwijk, was het voornaamste punt van de vergadering van de dekenale raad. Zes leden van deze raad hadden in aan schrijven aan de raad op deze bezorgdheid gewezen. De discussie over dit onderwerp is in een. goede sfeer verlopen. Eén van de ondertekenaars merkte aan het eind van de discussie op „dat dit schrijven een diepgaande en eer lijke behandeling heeft gehad. Het is duidelijk, zo werd opgemerkt, dat 't oude kerkbeeld groeit naar een nieuw kerkbeeld. Sommige mensen zitten vaster aan het oude kerkbeeld, ande ren bewegen zich sneller naar het nieuwe beeld toe". Dit oude kerkbeeld wordt beleefd overeenkomstig de wetten en de kerkelijke bepalingen. Het nieuwe beeld erkent de bescherming van het geloofsgoed, maar ziet in de wetten niet het einde en wenst een geloofs ervaring, die het geloofsgoed uit breidt en verrijkt. Deze ervaring kan men alleen verkrijgen door te doen. Uit de vergadering bleek, dat de be spreking van het onderwerp voor de meesten een verrijking was. Woensdag Bree&traat 19 Jeugdhaven, fé 7.3010.30 uur nam. Oeg&tgeest (Geversstraat 85) telt voor kamenbewoners ea staanden 8 uur nam. Dljkstraat 2a Spreekuur so vrouw 1011 uur voorm. Stadhuis Spreekuur sociale 4.306.00 uur nam. Oegstgeeat (Kennedylaan in i matie-avond Baha'i 8 uur nam, Leiderdorp Schepplngskerk D& avoaid mej. Kappeyne v. d o (WD) en Dolman (PvdA) 8'wt Donderdag voor kamerbewoners en den) 912 uur nam. Stadhuis Spreekuur aoolale m 68 uur natm. Breestraat 19 So dloapten 25 uur i Tiüus Brandsmalaan 76 "De boot" Olubhuiawerk handenartm 10 uur nam. Leiderdorp Wilhelmlnastraat ia formatie-avond Baha'i 8 uur nam Rehoboth (Rapenburg) Leldg,i teurfotografenver. Dia-projectie leden en niet-leden 8 uur nam. Voorschoten Kunstmarkt baohtshuis) 8.80 uur nam. Stadsgehoorzaal (foyer) Hoon Godsdienstonderwijs op de school 8 uur nam. Vrijdag Kynologenfflj Rijnland Spr. dr. M. A. J. Vww „Verzorging en opvoeding van ft 8.16 u/ur nam. Zuidertcerk Prot. Chr. Ver. vaa tem Spr. dhr. C. v. d. Perk ovèt middag. 9 Hot House Rapenburg 241 stijl Mi.v, Midge Town Jaz Breestraat 19 Jeugdhaven. Sou rakel 8-11 uur nam. Bevrijdingskerk (Monti Ruilbeurs het Boehuis 7-10 uw Breeetraat 19 Sociëteit Twents kamerbewoners en alleenstaand Oegatgeest Geversstraat 86) telt voor kamerbewonerB en i staanden 8 uur nam. Leiderdorp Fred. Hendrikpl*i 25 Gespreksavondi Baha'i 8,15 m middag. Oegstgeest (Lijtweg 7) jaarden Soc. med. adviesbureau nam. RijnlaiTdflat ^Leidse Smalfilm)) en W.) Oj Gemeenlandshuin (Breeatmtl leiding 7.30 en 8.30 uur nam. Voorschoten Kunstmarkt (Anti) huis) li uur voorm. - 9 uw Apothekers De a' wordt Zuid-West, Brahmslaan 20, Van Breest Smallenburg, Lw 6, Leiderdorp en apotheek Om Wllhelminapark 8 Oegstgeeat. 5ÜS-dienst SOS-Telefonische Hulpdlm (01710)25202 Voor alle die ti lykhedeD verkereD berelkbsai werkdag van acht uur n.m to maandag acht uur v_m. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundige bijstand Adres Leids Volkshuis Apotb dijk 33 Openingstijden: dagelll 10 uur voorm tot 1 uur nam, ve maandag) en donderdagavot 7-9 uur. Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden en durig zieken en geztnsverzorglnj singel 8 tel 24800 9-10 uur Aanvragen voor halve dagu cerkerkelljke opleidingsschool n zinsverzorging, Rilnsburgerweg I 55S36 voorm. 9—10 uur. Dienstverlening Humanltaa, l gracht 246a. Spreekuur m&and>| 2.30 nuur nam., woensdag r" voorm.. tel. 26277. Met medewerking van Qnder redaktie vctn Hans Melkert, Ronald Veeren en Bert van Dommelen RONNY VINK telefoon 25260 LCC en Breestraat Verkeerscommissievoorzitter Jan Wolfslag van het Leids City Cen trum zegt, dat onze raadsverslag- gever het in de nacht van maan dag op dinsdag niet helemaal goed heeft gezien. Niet alle vertegen woordigers van het LCC gingen weg voordat de uiteindelijke be slissing over de Breestraat was gevallen. We hadden de functies op die avond verdeeld, zegt Wolf slag, die zelf tot het einde is ge bleven. Voor hem geen bitter einde, want het LCC is blij met het be sluit van de Breestraat, "waar van de zaak inderdaad weer hele maal open is". Overigens wil ook het LCC wel een gezellig wandel gebied, maar volgens Wolfslag moet dat niet gebeuren op een ma nier. die de middenstand de nek omdraait. Hij vindt het Jammer, dat de oppositie - in tegenstelling tot bijv. de communisten - hier voor geen begrip heeft. De CPN begrijpt volgens Wolfslag, dat middenstanders hard werkende werkmensen zijn. Overigens stond in het raadsver- slag in plaats van NZ-route (noord-zuidroute) NZH-route, alsof de busonderneming er Iets mee van doen heeft. Die heeft niet zo veel aan de noord-zuidroute nu de Breestraat (nog) geen busbaan wordt... "Allegaar"). Het tegendeel ls Juist: de gemeente gaat natuurlijk niet Je bedje spreiden, dat moet Je zelf doen, maar ze zijn er niet formeel tegen. Wij, de zelfbou wers, hebben ook medewerking van de gemeente Leiden gehad. Langs deze weg: gemeente, alsnog bedankt. Namens de zelfbouwers. L. J. Vosselman, P. C. Hooftlaan 9, Leiden. Laat ik mijn troffel nou zo goed opgeborgen hebben dat ik hem nergens meer kan vinden Deze vracht wordt aldus verstaan, wanneer men eene koets van het huis, waar men afrijdt, gebruikt naar een ander huis, aldaar een weinig wacht en zich weder naar huis laat brengen. Het halen uit de Commedie of van Concerten, hetzij de koets wachten moet of niet, doch vóór elf uren t'huis, in eens f 1,-. Tot na elf uren dezelve vracht f 1,10. Naar de Herberg: den Hoorn, onder Leiderdorp, of het Fontein, onder Zoeterwoude, brengen f 2,-. Wachten of wederom halen, te zamen f4,-. Het Leider - dorpsche Hek om, of naar Krone- stein, de Pennemakers huisjes, of Kwaak te toeren f 1,20. Endegeest om f 2,-. De taxichauffeur ofwel de „huurkoetsier" welke meer of min der berekende dan het voorge- schrevene kon een boete bekomen van f 25,- welke ten behoeve van de armen kwam. Raadslid A. H. D. Wepeter volgt socialist Leendert Jonker op in de Leidse raad Zijn geloofsbrieven moeten nog worden onderzocht - a.s. maandag in de raad -, maar dat zal geen problemen geven. Koets Reactie "Mijne Heren, Uit uw courant van 17 november vernam ik met verbazing dat een meneer Leeuwenburgh de mensen de raad gaf om hun troffel maar I weg te leggen i.vjn. eigenbouw. KEES VERHOEF(Dit bericht stond ln de rubriek Is het nu een gewone zaak om bij een parkeermeter een geldstuk in te werpen om een tijdje Uw auto te mogen laten staan; in 1806 ken den men in Leiden deze maatrege len niet. Wat in Leiden wel ver plicht en veel duurder was, was de betaling voor het rijden en vracht- rijden met „Koetsen binnen de Stad, of in den omtrek derzelve; gelijk gearresteerd wordt bij dezen de navolgende: Lijst der Vracht- loonen voor het rijden met Koetsen binnen de Stad Leiden. Het toeren met een koets binnen de Stad, of visiten rijden, per uur f 1,20. Een doctor, visiten doende, per uur f 1,-. Van de eene schuit naar de an dere, of van de eene poort, waar schuiten aankomen of afvaren, naar de andere f 1,-. Eene vracht uit en t'huis f 1,-. Bovenstaande vrachtlijs! door De Raad Der Stad Leid 1806 opgesteld en getekend Mij. kennelijk J. C. Potgieter. (op de foto worden Heeren denten van Minerva opgeha&li Dankgeving At the Pieterskerk in Leid» morgen om LI uur des ocM een dienst worden gehoudn herdenking aan de a£ de Pilgrim Fathers in het Aj kaanse Plymouth in 1620. Dl wordt Jaarlijks door Amerï „all over the world" „Thanksgiving day". Ds. Middendorf, ambassade de VS in Nederland, „Thanksgiving day"-proc& van president Nixon voort voorganger in de dienst is ds ter, van de English and Am* Episcopal Church in Den M Everybody is welcome. Denk om... monds Fanfare zal op zatfrd' november 's avonds om wN de eerste winteruitvoering i Na de pauze komt d deling over het voetlicht p blijspel „De Vroege vogel". In de galerie Pomp 9 december een expositie v bloemen gehouden. Niet aU® felstukjes maar ook wandd«* van de Oud-Aidense bloenv^ Van Leeuwen zijn daar De manifestaties in het ïj huis, Apothekersdijk draai™ het thema „Imperialisme"."1* avond komt er een Haag»

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2