ligen risico 'n verantwoorde zaak" Ook in Leiden advies weduwen en weduwnaars ons land nog 1,400 trekkers tli mum loon mtssecretaris Rietkerk in Noordwijkerhout: iotips Cor de Groot keert niet )p concertpodium terug Zwemploeg naar VS en Canada 1 K. H. Heeroma (Muus Jacobse) overleden ESRO-IV IN GOEDE BAAN Eervol ontslag Salt-2 begonnen BOERTIEN IN LEIDEN E. O. EN AAN KUST, Ingang AZ aan W assenaarseweg Gouden Jacobsstaf Kerkdienst voor gehandicapten Litteris Sacrum speelt "Ciao" «DAG 22 NOVEMBER 1972 jtflJKERHOUT (ANP) ttaris Rietkerk (Socda- blijft erbij dat zijn fel ■de voorstel voor invoering, {gen-risico in de zieken- iering een middel is om njdzakelijke besparingen in verzekering te komen, ring heeft echter beslist it dat met een eigen risi- voor de te st nkkeling gevonden is, aldus secretaris gistermiddag bij g van liet nieuwe kantoor Zilveren Kruis" fcrhout. Een eigen risico is ren de middelen. De in- a een eigen-risico is vol- liatssecreftaris in het licht gemeen gestegen welvaart troord middel. Zouden de oen menen dat bij een be strekking beslist geen ei- moet worden ingevoerd dit zeggen en aangeven rijze dan wel een bespa door eigen bijdragen, verkregen. Maar tot nu geen enkel alternatief ont pus de staatssecretaris, lastenniveau van de so bering dwingt ons steeds stellen van prioriteiten. =rt bU met aanvaardbaar om «termgen maar achter omdat niet getornd mag bestaande voorzienin- de staatssecretaris, tale lasten van de sociale miljard gulden zullen igen wordt volgens hem de fc klemmender of er voor I van de sociale verzeke- raldoende mogelijkheden se ontwikkeling te beïn- gens mr. Rietkerk moet ontkennend beantwoord voorzitter van de stich- l,aplire ziektekosten verzeke- Zilveren Kruis. drs. J. P. den, heeft gepleit voor het nhet kader van het pro van een leeftijdspremie B-AZ '67 Sparta I Den Bosch p-Fort. VI. Eagles ■Willem II -Veendam -Vitesse irdrecht idhoven voor de ziektekostenverzekering dwz dat de ouderen een hogere premie betalen dian de Jongeren. De premie lasten voor de Jongeren zouden hier door kunnen worden verlicht. Drs. Van de Reyden, die zei, dat behalve de voortdurend stijgende zie kenhuistarieven ook de vergrijzing, van de bevolking oorzaak is van de steeds hogere premies, bedoelde met die ouderen niet alleen de mensen van 65 jaar en ouder. De groep oude ren begint voor wat de ziektekosten betreft tegenwoordig niet meer bij de 65-jarigen. Ook zestigers en zelfs la te vijftigers komen tegenwoordig wat het risico betreft dicht in de buurt van de bejaarden. Een enquete onder verzekerden van een groot particulier ziektekostenver zekeringsbedrijf heeft uitgewezen dat ongeveer een derde van de verzeker den een eigen risico van 250 gulden zou willen dragen, voor hogere be dragen aan eigen risico is de belang stelling veel kleiner. De enquete is in opdracht van de stichting Het Zilveren Kruis, die zich tot de grootste particuliere ziekte kostenverzekeraars in ons land re kent, verricht door de NV v/h Ne derlandse Stichting voor Statistiek onder de verzekerden van dit bedrijf. LAREN (ANP) De pianist Cor Groot heeft besloten definitief niet meer als solist in grote zalen op te treden. Lichamelijk kan hij het wel aan, maar de voorbereidingen roe pen spanningen op, die hij een te zware belasting voor zich vindt. Cor de Groot, die 58 jaar is, had drie jaar geleden een hartinfarct. Hij herstelde van deze ziekte, even als hij genas van een zenuwontste king die hem in 1958 noopte tot het louter uitvoeren van werken voor de linkerhand. Hij had tot dan een in ternationale carrière als pianist op gebouwd. In 1960 werd hij muziekre- gisseur bij de radio. Cor de Groot trad in radio-verband al weer op, en verzorgde eveneens weer kamermuziekconcerten. Vele di rigenten van grote orkesten drongen bij hem op aan als pianist zijn carrière ook weer in grote zalen voort te zetten. Cor de Groot ging er zich op voor bereiden en zou vorige week in Am sterdam met het Promenade-Orkest onder leiding van Henri Soudant in het Concertgebouw zijn come-back maken. Hij gelastte dit evenwel af. Ook andere overeenkomsten heeft hij tot zijn spijt moeten annuleren. Hij had afspraken gemaakt voor concer ten met het Residentie-Orkest, het Concertgebouw-orkest en het Utrechts Symfonie-Orkest. DEN HAAG Een Nederlandse zwemploeg, bestaande uit zes dames en zes heren, zal van 28 december tot 10 Januari een trip naar Canada en de Verenigde Staten maken. De ploeg, die op 10 december in het Haagse zwembad „De Morgenstond" wordt geselecteerd neemt deel aan drietal wedstrijden: op 30 de cember in Edmonton (Canada), op 3 Januari in Vancouver (Canada) en i en 7 januari in Tacoma (Ver enigde Staten-Washington DC). Over de Amerikaanse tegenstanders is nog niets bekend. Wat betreft de Cana dezen wist men op het bondsbureau van de KNZB dat zij met de sterkst mogelijke ploeg aan de start zullen komen. De toernee naar Canada geschiedt op uitwisselingsbasis. In mei komt een Canadese ploeg naar Nederland. De KNZB zal dan trachten met de Amerikaanse Jeugdploeg, die op dat moment op doorreis is naar West- Duitsland, een drielandenontmoeting te organiseren. kort waren er geen gedetailleerde gegevens beschikbaar mvang en de samenstelling van de groep werknemers, die ket minimumloon moet doen. Het Centraal Bureau van de heeft echter een onderzoek ingesteld naar de situatie per Maar. De resultaten van dit onderzoek, waarvan de hoofd- gs bekend werden wijzen uit dat er in ons land 84.400 itrekkers zijn, onder wie 60.200 vrouwen, ociale maandstatistiek van het CBS van de vorige maand "komsten van dit belangrijke onderzoek uitgebreid weer- Daaruit blijkt dat niet alle bedrijfssectoren in het onder-, .betrokken. Om technische redenen moesten worden uit- 4e tuinbouw, huiselijke diensten en het overheids- en rd onderwijs. iierbij afgedrukte tabel wordt een splitsing van het aantal Joontrekkers naar bedrijfssectoren en geslacht gegeven. Om tonomische activiteit waargenomen aantallen minimum 's in hun juiste verhouding te zien moeten ze worden ge- aan de totale aantallen werknemers. De in de tabel opge- frcentages zijn uitgedrukt in het geraamde aantal werk te 23 jaar en ouder. banken ftrvoer, teing Clisten enster öbouw, Inning e o e o c aantal manne met min. Ic aantal vrouwi met min. h Perc. manne. o s w a, 5.806 13.516 0.5 7 2.147 312 0.6 3 15.954 46.306 2.2 18 219 496 0.1 2 Op 63-jarige leeftijd is overleden dr. K. H. Heeroma, hoogleraar in de Nedersaksische taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. Dr. Heeroma, die in Hoorn werd geboren, is ten nauwste ver bonden geweest, met de Nederlandse letterkundige verzetsbeweging. Hij heeft vele gedichten geschreven on der het pseudoniem Muus Jacobse. Zijn eerste bundel gedichten 'Pro gramma' verscheen in 1932. Voor zijn bundel 'Vuur en wind' met daarin opgenomen gedichten uit de jaren 19411945 kreeg hij de Van der Hoogtprijs. Mertens (NKV): Geen nieuwe onderhandelingen met werkgevers BERGEN OP ZOOM (ANP) NKV-voorzitter J. Mertens heeft gisteravond op een bijeenkomst in Bergen op Zoom gezegd dat er na de verwikkelingen rond de prijs maatregel geen sprake kan zijn van nieuwe onderhandelingen tussen de vakbeweging en de werkgevers. Het is een ja of een nee. zei hij nadruk kelijk. Het uiterste dat hij de werkgevers wilde toestaan was een aanpassing van de prijsparagraaf in het cen traal akkoord De heer Mertens ziet de toekomst zeker voor 1973 pessimistisch tegemoet, als de werkgevers zouden blijven weigeren het akkoord te tekenen. Onderscheidingen uit Israël voor Nederlanders DEN HAAG De Israëlische am bassadeur in Nederland, Bar-On, zal begin volgend jaar onderscheidingen ui'reiken aan enige tientallen Neder landers, die tijdens de Tweede Oor log Joden hebben geholpen. Tot hen behoren vier mannen en vrouwen, die een belangrijke rol heb ben gespeeld in het leven van Anne Frank. Het zijn Jan en Miep Gies in het boek over Anne Frank „Henk en Miep van Santen" Jo Kleiman (alias Koophuis), Elisabeth van WijkVoskuijl („Elli Vogel") en Victor Kugler („Kraler"). Victor Kugler woont nu in Canada en zal daar zijn onderscheiding in ontvangst nemen. De onderscheiding die posthuum aan Jo Kleiman is toe gekend, zal door zijn weduwe in ont vangst worden genomen. VANDENBERG (AFP) In de af gelopen nacht om 01.17 Nederlandse tijd is van de luchtmachtbasis Van- denberg in Californië de Europese satelliet ESRO-IV gelanceerd en korte tijd later in een baan om de aarde gekomen. Het gebeurde met een Scout-raket van vier trappen. Met de satelliet, die 130 kg weegt en gebouwd is door de Europese organisatie voor ruim te-onderzoek, zullen wetenschappe lijke en technische proeven worden genomen in de ionosfeer, voorname lijk boven de noordpool. De grootste afstand tot de aarde is 1100 km en de kleinste 280 km. El- Zang er es-actrice Willeke Alberti heeft gistermiddag in het theater Klein-Bélleyue in Amsterdam het eerste exemplaar ontvangen van haar nieuwste langspeelplaat, waarop zij een tiental num mers zingt, die zijn geschreven door Nederlandse cabaretiers. Op de plaat zingt zij onder meer liedjes van Toon Hermans, Wim Kan, Wim Sonneveld, Herman van Veen, Seth Gaailcema en Paul van Vliet, die eer tijds bij het schrijven van de liedjes werden bijgestaan door onder anderen Ruud-Bos, Rob van Kreeveld, Cor Lemaire, Ru van Veen en Jan Blok. Overigens zal Willeke Alberti maandagavond 27 november een aantal liedjes van deze lp zingen in een eigen tv-show. Nieuwe grondwet Zuid-Korea met meer macht voor president Park SEOEL (UPI. ANP) Zuid-Korea heeft een nieuwe grondwet gekregen die president Kjoeng Hee-park meer bevoegdheden geeft en hem in staat stelt voor een onbepaalde periode aan de macht te blijven. De grotere bevoegdheden voor het staatshoofd gaan ten koste van die van het par lement. De resultaten van een gisteren ge houden referendum zouden laten zien dat meer dan negentig procent van de stemgerechtigden de gewijzigde grondwet goedkeurt. Het referendum wes door generaal Park zelf gelast nadat hij de staat van beleg had afgekondigd, de oude grondwet gedeeltelijk buiten werking had gesteld en het parlement had ontbonden. Het meest kenmerkende van de nieuwe grondwet is de instelling van een nationale conferentie voor de eenwording die beslist over het beleid dat in het belang van de eenmaking van het land gevoerd moet worden. De nationale conferentie kiest de president en kan diens zesjarige ambtstermijn een onbeperkt aantal malen verlengen. Zij wijst tevens eenderde deel van de nationale ver gadering aan. De voorgestelde grondwet is gericht op de nieuwe situatie in Korea na het openen van de officiële dialoog tussen de twee Korea's op 4 juli. LEIDEN Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 januari aan dr. C. O. van RegterenAltena, weten schappelijk hoofdambtenaar bij het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie te Leiden, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend, on der dankzegging voor de door hem in zijn functie bewezen diensten. Voetbal Het Nederlands mi litair elftal heeft gisteren in Alme lo met 2-1 gewonnen van de eerste divisieclub Heracles. Bij Heracles speelden twee Zuid- slaviërs een proefwedstrijdAlekslc van Vojvodina Novi sad en Djoko- vic van Sloboda. Het is nog niet bekend of Heracles deze spelers een contract zal aanbieden. GENÈVE (AFP, UPD Amerika en Rusland zijn gisteren in Genève begonnen met de tweede bespre kingsronde ter beperking van de strategische bewapening. kortweg SALT-2 genoemd. De bijeenkomst vond plaats in de Russische missie bij de Verenigde Naties omdat de laatste bijeenkomst van SALT-1 in de Amerikaanse ambassade in Hel sinki werd gehouden. Kort voor de aanvang van de bij eenkomst werd de Amerikaanse on derhandelaar Gerard Smith begroet door zijn Russische tegenspeler Wladimir Semenow. Beide mannen leidden ook de respectievelijke dele gaties tijdens SALT-1, die 2,5 jaar duurde en die resulteerde in twee be_ langrijke akkoorden inzake defen sieve en offensieve wapens. De ak koorden werden door president Nixon persoonlijk ondertekend tijdens diens bezoek aan Moskou in mei van dit jaar. Veroordeling van 5 van de „Cliicago-7" ongedaan gemaakt CHICAGO (AP) Een Ameri kaans hof van beroep heeft gisteren de veroordeling ongedaan gemaakt van vijf van de verdachten uit het proces tegen „de Chicago zeven", die er van beschuldigd waren ten tijde van de Democratische nationale con ventie in Chicago in 1968 de staats grens te zijn overgestoken met de bedoeling relletjes te veroorzaken. De vonnissen tegen de anti-oor logsactivisten David Delllnger. Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Rennie Davis en Tom Hoyden werden ongeldig verklaard. Het hof verklaarde dat de constitutionele rechten van de ver dachten geschonden waren. In zijn beslissing zei het hof echter ook dat de regering het recht heeft een nieuw proces tegen de vijf verdach ten te laten voeren. Beloning De Joodse Argentijn se advocaat Luther Hermann heeft van de Israëlische regering een drag van 10.000 dollar gekregen als beloning voor zijn inlichtingen, die in mei 1960 leidden tot de ontdekking en ontvoering uit Argentinië van Adolf Eichmann, de beruchte Joden vervolger uit het nazi-tij dperfe. De beloning was al toegzegd in de tijd toen er Jacht op Eichmann werd ge maakt. Maar pas na een rechtstreeks beroep van de 70-Jarige Hermann op premier Golda Meir van Israël werd het bedrag uitgekeerd. Eich mann is destijds door Israëlische agenten uit Argentinië ontvoerd. Bedrijven overgenomen Presi dent Amin van Oeganda heeft gis teren bekendgemaakt, dat zijn re gering de twee grootste industriële en landbouwkundige bedrijven in Oeganda, die het bezit waren ge weest van Aziaten, heeft overgeno men. „Beide zijn overgenomen door de regering totdat de tijd is geko men dat er mensen zijn die ze kun nen kopen," aldus de president. Onrust in Madrid De Spaanse politiek heeft gisteren een betoging van ongeveer duizend studenten op het terrein van de universiteit van Madrid uiteengejaagd. Vijf studenten zouden in hechtenis zijn genomen. De ooggetuigen zeiden dat de politie in actie was gekomen omdat geen toestemming was gegeven voor de bijeenkomst, die was georganiseerd uit protest tegen het feit dat een aantal studenten van de faculteit der exacte wetenschappen was uitge sloten. Hearing over Elsbroek ZII HILLEGOM Het gemeentebe stuur van Hillegom zal voor alle in woners een hearing organiseren tij dens welke, ten eerste het bestem- minsplan Elsbroek Zuid n aan de orde zal worden gesteld en ten twee de de algehele verkeerssituatie in Hillegom. Vooraf zullen beide zaken worden besproken in een extra raadsvergadering. Datum extra ge meenteraadsvergadering 11 Janu ari 1973 en datum hoorgesprek: 25 Januari 1973. De BEGROTENGS- RAAD VAN HILLEGOM wordt ge houden op Maandag 11 december resp. van 10-12.30 uur en van 14.00- 18.00 uur waar de re-en duplieken van raadsleden en het college wor den gehouden. De vier fractievoor zitters houden tevoren, op donder dag 30 november a.s., him Algeme ne Beschouwingen. Aanvang 19.30 uur. LEIDEN DE A-R.-minister van de ontwikkelingssamenwerking dr. C. Boertien bezoekt Leiden, Katwijk en de Bollenstreek. AJ. vrij dagavond om 8 uur spreekt Boertien in "Open Hof" in Katwijk aan den Rijn over "Actuele Politiek". Zaterdag maakt de minister deel uit van een verkiezingskaravan van de A.RP. De tocht van deze ka ravaan begint om 10 uur in Oegst- geest nabij het winkelcentrum en trekt via Warmond en Sassenheim naar Lisse, waar gestopt wordt op het Vierkant in het centrum. Ver der via Noordwijk naar Katwijk, waar de minister omstreeks 11 uur de rederij Ouwehand bezoekt en te vens de daar aanwezige Joegosla vische gastarbeiders. Een soortgelijk bezoek vindt plaats bij de rederij N. Parlevliet. waar tevens de lunch gebruikt wordt. Vandaar trekt de stoet naar Lelden waar de minister met mar kt bezoe kers zal spreken bij "De Waag". Ondertussen trekt de karavaan door Lelden om samen met de mi nister omstreeks 3.30 uur in Voor schoten het politieke café "Vliet- horst" te bezoeken. De karavan eindigt om 5 uur nabij het winkel centrum van Wassenaar, waar de minister zich nog enige tijd tussen het winkelende publiek zal ophou den. LEIDEN De reconstructiewerk zaamheden aan de aWssenaarseweg zijn thans zover gevorderd, dat met ingang van JJ. maandag de aldaar gelegen ingang voor gemotoriseerd verkeer van het Academisch Zieken huis weer is geopend. Dit betekent tevens, dat maandag de ingang aan de Rijnsburgerweg voor gemotoriseerd verkeer weer wordt gesloten, en dat tot het terrein uitsluitend toegang wordt verleend aan motorvoertuigen voorzien van een door het ziekenhuis afgegeven geldig parkeerbewijs, teletype 6 LEIDEN Tijdens een ln de kan tine van Reece aan de Roosevelt- straat gehouden oudercontactavond van de Waignngagroep heeft schip per Kruyt namens het hoofdbestuur van de Ned. Padvindersvereniging de gouden Jacobsstaf uitgereikt aan de heer Verbeek, voorzitter van de Stichtingscommissie, in welke kwa liteit hij de groep tien Jaar met raad en daad terzijde heeft gestaan. Van twee leiders, de heren Barnard en Metz, werden deze avond op harte lijke wijze afscheid genomen. De na tionale Jeugdcollecte, die de afgelo pen week werd gehouden, heeft ruim 4.648 opgebracht LEIDEN In de Bevrijdingskerk (ZW) wordt zondagmiddag om drie uur voor het geestelijk gehandicapte kind een interkerkelijke dienst ge houden. Ds, J. Bovenberg zal dan spreken over het onderwerp "Jeru zalem". De heer C. Hanegraaff zal de zang begeleiden. Na afloop van de dienst bestaat er gelegenheid tot onderling contact. LEIDEN De koninklijke ver eniging "Litteris Sacrum" geeft za terdagavond in het Rijnlandslyceum een opvoering van het blij spel "Ciao" van Marc-Gilbert Sau- vajon. Het spel krijgt een reprise op vrijdag 1 december. Voetbal De uitslagen van de gisteravond voor de Bundesliga ge speelde wedstrijden zijn: HertJha BSC—MSV Duisburg 0-0, W upper talVFB Stuttgart 4-0, -Schalke 04Borussia Mön- chengladbaóh 2-2, Bayern Mtinchen Fortuna Dusseldorp 3-2, FC Köln Eintracht Frankfurt 3-1. LEIDEN Weduwen en weduw naars kunnen sinds vandaag op ver schillende plaatsen in ons land met him problemen terecht bij een ad viesbureau. Op initiatief van de Ne derlandse Weduwen en weduwnaars Bond zijn in Rotterdam, Den Haag, Haarlem. Leiden, Eindhoven, Tilburg, Breda en Helmond bureaus opgericht ke omwenteling om de aarde duuri die een verwijzende taak hebben. 98,4 minuut. Alle instrumenten wer ken goed. moeten, zoekt de man of vrouw van het adviesbureau iemand die kan helpen. De bond verwacht dat de bureau's, bemand door weduwen, en weduwnaars, ook voor 'n groot deel als klankbord zullen dienen. adviesbureau, die bijvoorbeeld de dokter in zijn wachtkamer kan han De bond vindt dat veel „beroeps- hulpverleners" niet op de hoogte zijn van de problemen van weduwe en weduwnaar. Op de academies voor sociale wetenschappen en maat- In een brief aan artsen, geestelij ken en instellingen voor maatschap pelijk werk vraagt de bond mede schappelijk werk wordt vrijwel niets Als mensen niet meer weten waar werking. Bijgesloten zit 'n kaart met geleerd over de problemen van het ze met hun moeilijkheden naar toe I adres en telefoonnummer van het I onvolledige gezin. Als één van de ge volgen daarvan noemt men de hoge criminaliteit onder de Jeugd uit ge zinnen, zonder vader of moeder. Vol gens cijfers van de rechtbanken in Maastricht en Breda komt onder die kinderen tien keer zoveel cri minaliteit voor. Voor Leiden en omstreken is het adviesbureau gevestigd Jaques Ur- lusplantsoen 96 (telefoon 44404 na 1 december 61112).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11