NEDERLAND STRIJKT 0-0 SPEL JUICHEND OP MANSVELD: „DIT WAS NET IETS VOOR MIT KAREL1 KAREL1 tanden Ongematteerd Cruijff: We zijn hier niet naar toegekomen om eens wat te laten zienbedenk dat wij niet hoefden winnen' Johan Neeskens boekt een negatief record EXPORT De senoritas [tt>AG 20 NOVEMBER 1972 PAGINA 7 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ahan Neeskens rechtsen de Belgische aanvoerder Pol van ïimst zijn elkaar nogal eens 'tegengekomen' in de Boschuil. Vaar", zei Van Himst, „gemeen was Johan niet". De 0—0, na een overigens weinig verheffende partij, werd dan ook Juichend opgestoken in de Neder landse cabine. Aanvoerder Cruyff „Bedenk, dat wij niet hoefden te winnen. We waren hier niet naa: toe gekomen om eens wat te latei: zien". Of nogmaals Fadrhonc: „Van tevoren tekende ik voor een punt. Daarom ben ik tevreden". HAAG De stand in groep et toernooi om het wereldkam- luidt, na BelgiëNeder- Js volgt: Islavië won in Belgrado met Griekenland. Het was een in groep zeven. Het win- doelpunt werd in de veertien door Acimovic gescoord. prije behaalde een 4—0 over ig op Cyprus in de eerste wed- tussen beide landen voor groep wedstrijd werd gespeeld in nabij Nicosia. rije 2 2 0 0 4 7—0 2 2 0 0 4 5—0 Ierland ttbal Aan de vooravond lelgië-Nederland hebben Wa- Sint Niklaas en Sporting ol en Sparta, PSV en MVV een voorproefje gegeven van belangrijke interland. Alle drie lindse clubs zegevierden: Spar- 3-1 over Waregem, PSV met irSint Niklaas en MVV met ïSparting Charleroi. LFC groeit naar „volwassen- tegen Wilhelmus werd een i_i gelijkspel bereikt, dasser ASC verloor PAGINA 9 Ashe tenniste te sterk foor Tom Okker; de korfbal lers van De Danaïden zorg- wél voor een daverende PAGINA 10 hield LDWS in de •voetbal)-afdeling Leiden op M); de Nederlandse turn sters kregen een trofee van bet NOC PAGINA 11 Voor de tweede maal in dit Rlzocn bracht Bona Stars de ^erlandse basketbalwereld 10 beroering. Na Plat Stars *erd ook Raak Punch ver dagen PAGINA 12 sprintwedstrijden in In- versloeg Jos Valentijn typonent Jan Bazen PAGINA 13 Aad Mansveld komt hoog van de grond hij het onderbreken van deze Belgische aanval. Verder op de foto (v.l.n.r.) Van den Daele (8), Ruud Krol, Neeskens en Semmeling. ANTWERPEN Aad Mansveld ge noot na de meest harde uitvoering die de derby der lage landen ooit had opgeleverd, nog zichtbaar na. „Een heerlijke partij. Net iets voor mij. Ik vond het geweldig", glun derde hij. Waarna de Hagenaar uiilt.,de zeven de hemel terugkeerde en met een serieus gezicht zei: „Dit duel was voor mij een examen. Kijk, bij de laatste wedstrijden van PC Den Haag is er nogal wat kritiek op mij geweest. Natuurlijk, het ging toen niet zo grandioos, maar dat kwam ook een beetje doordat ik constant onder druk speelde. Er werd spe ciaal op mij gelet. Ik móést iedere week goed spelen en zo'n opgave is uiteraard hartstikke moeilijk. Maar nu was het dus mijn examen. Nu was het voor mij alles of niets". Om daarna weer met een geluk kige grijns om zijn mond voor zich uit te mompelen: „ik geloof wel dat het goed is gegaan". Inderdaad kon de laatste man van Oranje op een prima partij terug kijken. Alleen in de begin fase bleek hij nogal nerveus. Toen speel de hij ook erg vaak van ver op Jan van Beveren terug. Aad Mansveld: „Ma-ar dat terugspe len was met opzet. Ik wilde de Bel gen ermee irriteren hoopte ze op deze manier uit hun ritme te halen. En van het gejoel van het publiek Driebandenkeizer Ceulemans tot januari buitenspel AMERSFOORT (ANP) De Bel- zal dus de komende week niet zijn gische topbiljarter Raymond Ceule- 1 Europese titel driebanden in de Pa- mans die wegens een ernstige ze nuwinzinking verstek moest laten gaan in het Europees kampioenschap vijfkamp voor landenploegen in Amersfoort zal dit Jaar niet meer in wedstrijden uitkomen. Ceulemans heeft op advies van de artsen be sloten met biljarten te stoppen tot januari, wanneer hij zijn nieuwe zaak in Mechelen opent. De Belg rijse voorstad Crosne verdedigen Daar zal trouwens ook de Oosten rijker Johann Scherz ontbreken Hij heeft wel in Amersfoort gqspeelri maar was daar al ziek en heeft voor Crosne bedankt. Hun plaatsver vangers zijn de Belg Arnold de Pae- pe en de Oostenrijker Wolfgang An- reittner. dat bij dat terugspelen ontstond trok ik me natuurlijk geen ene malle moer aan. Daar heb ik mooi maling aan". De sterkste helft van Aad Mansveld was niettemin de tweede. Hij: „Ja, dat is zo. Omdat ik toen ook het meest te doen kreeg. En in die pe riode voelde ik me groeien, kreeg ik steeds meer zelfvertrouwen. Al m'n slidings lukten toen". Jofel In liet tweede bedrijf viel Aad Mansveld bovendien op doordat hij in positieve zin zijn mond roerde. De Hagenaar, die de strijd vol gens eigen bewering zéér gecon centreerd was begonnen: „Als ik voel dat het lof el loopt, ga ik tegen m'n ploeggenoten roepen. Zo van „dek die knaap" en „nou eruit". Maar Aad Mansveld ging er tijdens de negentig minuten oorlog die Bel gië—Holland was, zelf zelden of nooit uit. De Hagenaar: Maar dat was logisch. Suurbier moest dus Van Himst dekken, die hean ech ter vaak wegtrok. Daarna driegde er dan een gat te ontstaan. Dus zou het veel te riskant zijn geweest als ik don naar voren trok. Nee, ik ben echt als een verdedigende ausputzer blijven spelen en dat ging goed". Mansveld tot slot. weer met die te vreden lach: „Ik ben nu, geloof ik, in de ploeg volledig geaccepteerd". Het is zo. ROB VE üoals allen ook de remise als ui terst gunstig kwalificeerden voor de mogelijke boekingen naar de WK'74 in West-Duitsland. De Jong: „Stel, dat we ook thuis gelijkspelen tegen de Belgen. Dan redden wé het nog dankzij een beter doelgemiddelde. Want wij scoren veel gemakkelijker dan de Belgen". Rekenkunst Het moderne cup-achtige voetbal vereist blijkbaar de nodige reken kunst. Het Oranje-team ploos uit, dat de 103de derby der lage landen was voorbeschikt voor in ieder geval een deling. Daaraan werde de op stelling en tactiek aangepast. Maar in het Boschuil-stadion, met rond om vele Nederlanders, startte het gastteam desondanks vanuit een voorzichtig offensief standpunt, met de drie spitsen Cruyf f, Brokamp en Keizer. Dat bleek echter te gewaagd tegen de Belgen, die gereputeerd zijn in de bliksemende counters. Daarom bleef gaandeweg alleen Cruyff over als zielig overschot, dat Nederland wel degelijk in de zin had. Al vrij direct toonden de witte dui vels hun verraderlijke aard, door zich uit de crisis in hun competitie op te drukken en als vanouds strijdlustig, agressief en ijverig de beter geachte tegenstander te atta queren. Als zo vaak gold voor hen het gezegde: „Rise tot the occa sion". Daarom verfrommelde Neder land een deel van zijn bedoelingen en timmerde de achterhoede dicht. Het trieste voor de 65.000 hoogge spannen toeschouwers was, dat ook de Belgen zich lekker beschut voel den, zo weggekropen in hun schulp. Constant hielden zij tenminste vijf man achter. Fadrhonc: „Zij over dreven die 4-4-2-gedachte. Bij bal verlies haastten zij zich onmiddel lijk met acht man terug". Én Kei zer: „Ik ben helemaal niet tevreden over mijzelf. Maar het was moeilijk met die enorme concentratie op het midden en achter. Er is dan maar één manier om succes te hebben. Dat is: met het gehele team druk ken. Maar dat was pertinent niet het plan. Wij moesten zo min mo gelijk risico nemen". Machteloos Keizer en Cruyff verstikten in de massa. Zij misten bovendien de vorm van de avond om zich uit de penarie te bevrijden. Dat maakte Nederland aanvallend machteloos. Coach Goethals: „West-Duitsland was veel sterker. Toen hébben wij veel meer moeten afzien. Nederland mag dan individueel begaafdere voetballers hebben, vanavond waren wij collectief beter. Keizer, Cruyff, Skol verslaat RaakUshockey DEN BOSCH (ANP) De ijs- hockeyclub Skol Den Bosch heeft zaterdagavond thuis met 106 ge wonnen van Raak IJshockey. Bij de ze wedstrijd voor de Nederlandse competitie waren 500 toeschouwers. Voor de Nederlandse competitie werden zaterdagavond nog twee wed strijden gespeeld: Heerenveen: Thilaf—TYSC Trappers 'Tilburg) 2 —8 (2000 toeschouwers). Geleen: Smoke Eaters MYS Vero nica (Den Haag) 36 (21, 12, 03) 1500 toeschouwers. De IJshockeyclub Nijmegen heeft zaterdag in een wedstrijd om de Cup International met 7—10 verlo- 3 ren van Luik, Dockx flinks) kopt de bal hard langs Mansveld (2). Theo de Jong (midden) en Heylens (r) kijken toe hoe dit afloopt. ANTWERPEN Fadrhonc excuseerde zich omstandig: Kwalificatie wedstrijden zijn nu eenmaal anders. Daarom moest ik afstappen van mijn principes. Ik ben altijd voor goed voetbal. Maar dat telde vanavond niet". Daarmee reageerde de bondscoach als het ware op het sarcasme van het Belgen volk, dat zich vooral tijdens de tweede helft honend afvroeg: is dit nou die wereldploeg? Gisteravond stelde het Nederlands elftal zich niet in op een gracieuze demonstratie van vernuft en klasse. Slechts één doel intrigeerde: als in de Suropa Cup resultaatvoet bal, waarmee eens Feyenoord carrière maakte en wat Ajax overnam. Van Hanegem, al die namen heb ik vanavond niet gezin. Nederland schiep zich geen enkele kans. wij toch twee". Waarvan één, die het mathemati sche gepuzzel van Nederland had moeten devalueren. In de 20ste mi nuut na rust lelde Thissen, ineens ongedekt in het linkergat opdui kend, onbesuisd tegen de kruising. De Jong, die met Dockx over de center van Van Moer maaide: „Ik was te veel bezig met Dockx. Plot seling zag ik Thissen achter mijn rug vrij instormen. Er was geen houden aan". Daarmee mocht Nederland de he mel danken, want enkele centime ters redden het projekt van de Te kentafel. Behalve een suizend pro jectiel van Heylens, in de eerste helft, boden de Belgen het publiek evenmin hoogtepunten. Aan de an dere zijde sloeg driemaal even de spanning in de breedtecombinaties. Dat was vóór de pauze bij kopbal len van Brokamp, die na de wisse ling volledig opging in het storen, en een opleving tussen Cruyff en Nees kens, met een laag schot van de laatste. Voor de rest keken de beide doel- verdedigers langdurig toe bij de to taal niet spectaculaire status quo op het middenveld. België presteerde het zelfs, twaalf minuten voor het einde, de zich aanvallend werende Van Moer in te ruilen voor de de fensief geschoolde Verheyen. Goe thals: „Het laatste kwartier moes ten wij zuiver de 0—0 behouden. Ik vond overigens, dat door de terug keer van Van Moer er weer veel meer balcirculatie was". Hoewel de kleine middenvelder, met Vandendaele en (later) Van Himst excellerend bij de Belgen, af en toe gave dribbels etaleerde, was ook hij te vaak in dienst van de achterhoe de. De Jong ten overvloede: „Daar om konden wij er niet uitkomen. Voordat Je het spel had opgebouwd, stonden ze alweer met htm achten op ons te wachten". En Cruyff, die nimmer opviel met een ongrijpbare demarrage: „Piet en ik hebben toch vijf man van hen gebonden". De Jong nog eens verzuchtend: „Het vreemde was, dat de Belgen ook op resultaatvoetbal mikten". Suurbiedi „Maar wanneer zij er meer waren uitgekomen, ben ik er van over tuigd, dat we ze hadden ingepakt". Kortom met België—Nederland her leefde allerminst de oude tijd van hete controverses. LEX MULLER Antwerpen Scheidsrechter Keith Walker trok driemaal de gele kaart: tegen van Himst, Van Hanegem en Neeskens, dóe aanvankelijk een rode voor de ogen zag schemeren. De Engelsman die binnenkort secre taris wordt van Sheffield United: Goethals toch blij met 0-0 tegen "zo'n wereldploeg ANTWERPEN Goethals was merkwaardigerwijs blij van stem ming. "Dat mag toch, als we 0—0 bereiken tegen zo'n wereldploeg. Ik blijf by die kwalificatie, als was het dan niet groots vanavond. Neder land bestaat nog altijd uit spelers, die de laatste vier Jaar het voetbal in Europa regeren. Verder heb ik er wel begrip, dat het zich uitslui tend op een gelijk spel richtte. Het hoefde hier niet meer te pakken". Van Moer desondanks: "Vanavond hebben wij het gekleineer in Neder land gelogenstraft. Daar heetten wij minachtend de boertjes. Nederland is me niet meegevallen. Maar mis schien kwam dat, omdat we weer eens ouderwets op dreef waren". Wat nou ook weer stonk naar zelf overschatting. "Erg hard" schaakspel ANTWERPEN Tevreden Jack van Zanten had gelijk toen hij na af loop stelde: "Alleen het resultaat telt en dat is voor ons ultstektnd Dat er weinig kwaliteit in het voet bal zat, is morgan ^-Sh weer ieder een vergeten". Al vond ook Jack van Zanten dus dat de tweekamp be paald niet in aanmerking kwam voor een schoonheidsprijs, kritiek op de prestatie van zijn team wil de hij in geen geval leveren. De chef-d'équipe: "Ach. het was een schaakspel. Maar wel een erg hard schaakspel, dat geef ik toe. Die paarden botsten nogal eens stevig op elkaar. Maar Ja, wat wil Je: wij mochten niet verliezen en de Bel gen móesten winnen". „Ik til niet zwaar aan die waar schuwingen. Dit was geen rauwe Partij. Heit aantal overtredingen kwam overeen met dat in de Lea gue". Neeskens boekte vermoedelijk een negatief record: veertien maal floot Walker tegen hem. De laatste maal, na de zoveelste zonde tegen Van Hinmst, trok de Ajaxied geel weg Van Himst over de toetakeling: „Neeskens is net als Hottges. Die was ook hard, maar niet extreem gemeen. Ik vind het overigens pret tig, dat iemand mij zó aanpakt. Ik zie dat uit mijn ooghoeken aanko men. Dan draal ik mij am en vang hem op mijn kont od". De klacht van Neeskens: „Maar dat liet de scheidsrechter maar toe De helft van mijn overtredingen was onbil lijk". De angst van Van Himst: Rotterdam zal het nog wel erger warden". die allerwege aanslaat.., mede door de prijs. Uw sigarenwinkelier zal u ongetwijfeld adviseren er wat van in te slaan. Doen Vandaag nog. er is maar één

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7