PAK wil Botermarkt en deel Breestraat afsluiten VVD Meer pret met Kret „Unie hoort bij Leiden Voorstel van oppositie aan de raad Twee van de acht J. C. van Schaik wordt morgen tachtig jaar Jeugdwelzijnsberaacl verbreed van start tlAAWDAO 20 NOVEMBER 1972 LEIDEN LEIDEN De PAK-fractie komt vanavond in de raad met een alternatief voorstel over de Breestraat. Belang rijkste afwijkingen van het voorstel van burgemeester en wethouders zijn: 9 afsluiting Breestraat tussen Korenbrugsteeg en Gan getje behalve voor bussen, taxi's en fietsers in de richting van het Gangetje 0 afsluiting van de Botermarkt tussen Korenbrugsteeg en Gangetje behalve voor bussen, taxi's en fietsers in de richting van het stadhuis. De oppositie wil meer regulerende maatregelen. Ze stelt voor: 1 Fietsers mogen vanaf de Jan van Houtbrug rechtdoor de Kore- Taarstraat in. Het aanbrengen van een voor- e verkeersdrempel in de Pie- I ttrskerkwijk door middel van het id plaatsen van paaltjes in de Pieters- •aat, Muskadelsteeg, Lange- "j hi? retihoogte van de Pieterskerk- jracht, beide zijden van Rapenburg bi] Nonnen- en Doelenbrug. jjfBezwaren Het PAK zegt, dat hiermee wordt jangesloten bij de ideeën van do Kamer van Koophandel en tegemoet jefcomen aan de bezwaren van de t idviesraad voor de binnenstad. De indieners schatten de kosten ran provisorische trottoirverbreding m verbetering op Botermarkt en in e Breestraat op 60.000 70.000. De oppositie heeft er bezwaar te- jra, dat het college met geen woord rept over het verkeesaspect van het tl dan niet afsluiten van de Bree- K ttraat in samenhang met de overige regen in de binnenstad, met name Lb.t. de noord-zuidverbinding. Ook laakt het college het, dat het illege slechts enkele summiere op merkingen wijdt aan de problemen, ie op verkeersgebied voor de Pie- ïrswijk kunnen ontstaan. De PAK-fractie vindt het vreemd, g(dat over de vormgeving en fasering Tan het plan tot afsluiting van de e6traat wel geregeld overleg is reest met Leids City Centrum en Kamer van Koophandel, maar niet met adviesraad voor de binnenstad raadscommissies. "Dit wekt de uggestie, dat het gemeentebestuur u üch de wet laat voorschrijven door de georganiseerde middenstand." De oppositie is bang voor een ex tra opname-capaciteit door nu de 7 Breestraat open te laten. Daarom V|icht ze het van wezenlij kbelang, dat de Breestraat medio december wordt afgesloten. Omdat wegens de financiële moeilijkheden de recon structie van de Breestraat wel enige tijd op zich zal laten wachten, wil de PAK-fraotie nu een aantal tijde lijke maatregelen. HORLOGES SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de bestp vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden LEIDEN Ans den Dekker, dochter van de Leidse schoolmelk- bezorger Den Dekker en zelf werk zaam in een horecabedrijf in Ha- zerswoude, is zaterdagavond niet "Eén van de acht" geworden. Ze kwam wel in de stoel van Mies Bouwman, maar moest de eerste plaats laten aan Marianne Toorens, die van de drie vragen één antwoord wist. Ans wist er niet één. Een vouwfiets moest haar troosten. Met haar vader had ze het een eind gebracht in het tv-spel. De fi nale haalde ze mede door de hoge ogen, die ze gooide in een "act" met Joop - Swiebertje - Doderer. Va der Den Dekker kwam net enkele punten tekort om de stoel te halen. Rondleidingen Gemeenlandshuis LEIDEN In verband met de be langstelling, die bestond voor de rondleidingen door het zo fraai ge restaureerde Gemeenlandshuis va» Rijnland aan de Breestraat, worden deze herhaald op 24 november en 8 en 22 december. Voor het geval men hiervoor interesse heeft kunnen (gratis) kaarten worden aange vraagd bij het kantoor van de WV, De rondleidingen vinden 's avonds om 7.30 en 8.30 uur plaats Zo wil het PAK de Botermarkt zien: alleen met fietsers (en openhaar vervoer). Ook het pa- ralell lopende deel van de Breestraat moet volgens een voorstel van de oppositie nu worden afgestoten. (Foto Jan Holvast) ADVERTENTIE OPENBARE DEBAT-AVOND met de Tweede Kamerleden 0 Mej. KAPPEYNE 0 v. d. COPPELLO (WD) 0 de heer DOLMAN (PvdA) WOENSDAG 22 NOVEMBER, 20 UUR Scheppingskerk, v. d. Poelgeestlaan, Leiderdorp. LEIDEN Een man, die ln zijn langdurige loopbaan als wethouder (17 Jaar) vele vruchtbare initiatie ven heeft ontwikkeld, wordt morgen taohtig jaar: de heer J. C. van Schaik. Op 12 november 1945 tot wethouder van onderwijs benoemd, heeft hij tot eind 1962 deze functie met veel ambitie en toewijding be kleed. De heer Van Schaik, die in Lands meer (N.H.) werd geboren, maakte in 1916 reeds kermes met de Sleu telstad. In dat jaar aanvaardde hij een benoeming als onderwijzer aan de openbare sohool in de Duiven- bodestraat, van welke sohool hij in 1922 hoofd werd. In zijn onder wijsperiode de heer Van Schaik was ook nog vele jaren hoofd van de Maresingelschool bekleedde hij vele functies o.a. die van voor zitter van de afdeling Leiden van de Bond van onderwijzers, secre taris van het Leids vakantiekinder feest en bestuurslid van de Leidse Buitenschool. Eenmaal tot het mede-besturen van een grote gemeente geroepen heeft hij in de moeilijke na-oorlog- se jaren menig initiatief ontwikkeld. Zijn brede belangstelling voor het kulturele leven kreeg o.m. gestalte in de oprichting van K. en O. en de Leidse Jeugdactie. In zijn kwaliteit als webhouder heeft hij zich bij zonder geïnteresseerd voor alles wat met sport- en jeugdzaken te maken had, terwijl ook het vreemdelingen verkeer zijn toegewijde aandacht had. Naast het vervullen van zijn wethouderlijke plichten, had de heer Van Schaik, voortgekomen uit de oude SDAP, ook vele malen als loco-burgemeester een representa tieve functie. Hij deed dit steeds sympathiek en had begrip voor de kring waarin hij verkeerde. Aandacht voor de Leidse raad. De heer Van Schaik achter de tafel van B. en LEIDEN In de sporthal Over- bosch in Den Haag zijn judowed- stryden gehouden, uitgeschreven door de B.B.N. distrikt Zuid Hol land, voor jongens en meisjes van 8 - 9 - 13 en 14 jaar. By de Jongens 8 en 9 jaar werden door de Leidse Eendracht-jongens de volgende prij zen behaald: Robert Noppen 3e, Pe ter Bink 2e, Eelco Fielemon 3e, Aty Minke 3e. Bij de meisjes 8-9 Jaar waren het van Eendracht: le Jannv v. Klaveren, le Hanriette v.d. Pluym, 3e Yvonne van Bakkum, S Annelies Peet. Jongens 13 en 14 .iaar, le Ron Romijn, 3e Ronnie Wit teman beiden van Eendracht. DRIEBERGEN (ANP) Ruim 200 werkers in de kinderbescher ming en van andere hulpverlenings instellingen hebben zaterdag in Driebergen besloten het Jeugd- welzijnsberaad een nieuwe wending te geven. Besloten is tot oprichting van een landelijke project- greep jeugd welzynszorg. Deze krijgt de baak te stimuleren dat alle takken Van welzynszorg zich samen voegen tot een jeugdwelzijnszorg, waarbij de kinderbescherming min der gehinderd wordt door te nauwe banden met justitie. Voor het kritisch volgen van de nieuwe landelijke kinderbescher- mings organisatie is verder een aparte projectgroep kinderbescher ming in het leven geroepen. De vergadering aanvaardde een oproep, een grootscheepse opruiming te nouden onder dossiers van kinder- Burgemeester Vis op muziekfeest 99 LEIDEN De "Unie" heeft nu het door de Unie sterk vooropge- tien Jaren achtereen de Stadsgehoor- stelde begrip najaars-Feest benaderd gehuurd voor haar najaarsmu- nl. het feesteiykst mogeiyke voor re- l&feest, wat 40 concertdagen bete- kent ofwel een kleine 500 maal een Unie-muziekkorps op het stadspo- toffii. "De Unie". Welke Unie? Die "Muziekverenigingen in Neder- tocT'. Men zou ook korter kunnen ^^gen: de Unie van Marchol, de al- een-secretariszyn schouders 41n het breedste en dragen het ■Beest en het was altyd zyn wel- Nlnkende stem, die de jury-vonissen kondigt. Aardig is het om te ver melden, dat ln de Jaren een staande uitdrukking in den lande ontstond: Unie van Lelden. Van de naby 50 korpsen, voor de lury verschenen, waren er acht in schreven in de superieure afdeling genoeg om op drie van de vier Jen werkeiyke climaxen te verze uren. Op een concours hebben tohniek en voordracht overwaarde, ^positorische-concertante waarde "rdt niet in cyfers uitgedrukt. We ^ben die 40 Leidse dagen goed deels uitgezeten met nauweiyks kri- op de organisatie en ander ver- top van de dingen, maar ons is tob een iets ander programmabeeld *°°r de ogen gaan zweven, dat meer peterenden en concoursbezoekers. Dat beeld gaat uit van de volkomen vrij heid van elk optredend korps om z'n half uur geheel naar eigen verkiezing concerterend te vullen, mits hoofd bestuurscontrole op de passende moeiiy kheictgraad. Concertwaarde Concertwaarde stellen we boven aan. Van onze recenserende concêrt- kijk uit, maakt het nauweiyks iets uit of byv. drie korpsen op een top komen en zo, dat het eerste 1/30 minder, het derde 1/30 van 360 p. meer heeft dan het tweede. We zou den die alle drie zonder cyferbekend- making in een eregroep G willen plaatsen, byv. boven 305 p. Erezaak maken Club Van Leiden? Hoe ziet zo'n club er nu voor één Jaar uit? Een soort samenzwering van het Zaanland tegen de rest van 't land: Beverwyk 324% p.. Purmerend 324, Oostzaan 322%. Zaandyk 320, Zaan dam 306%, Buitenbeen Culemborg 315%. Twee F-korpsen bleven bene den 306 p., te weten Voorburg 304% en Naaldwyk 295. Wisselvlaggen ver overden: Hoogoven Harmonie (Be verwyk) van Wim Steyn, een vaste abonné en in de sectie fanfare Kunst na Arbeid (Purmerend) van Jan Vermaak. Dat is top, onderaan heeft men by de aanvang van elke con coursdag een of meer jeugdkorpsen kunnen observeren. Zo gaat Holland nooit verloren. We vinden geen ruimte voor karak teristieken van spelprestaties, maar willen toch nog wel een aantal op merkelijk pryzenwaardige composi ties noemen: Persons in Brittain (Kees Vlak), Dansen (Chatsjatoer- Jan), Concertsuite uit werk van Pe ter Benolt, Burleska van de Vlaming, Marcel Poot, Inventionen (Karei van Dyck), Torenmuziek (Pezel), American Folk Suite (Walters), al lerlei van Van Lynschooten. Leiden zelf heeft maar één korps in de stryd geworpen: Nieuw Leven (afd C harmonie oi.v. P. Baart), dat naar huis toe ging met 278 p. Burge meester Vis, met echtgenote aanwe zig, is de bekers en wisselvlaggen komen uitreiken en is van zyn kant 'naar huis toe gegaan met een gehar naste indruk van het reilen en zeilen van de Unie van Leiden. De woorden zyn van hem: „Unie hoort by Lel den" en „kom hier terug" KF.BS VERHOEF beschermings kinderen. De klacht was dat deze te lang of onzorgvul dig bewaard worden. De kinderbeschermingswerkers gingen akkoord met een voorstel, minderjarigen zelf te laten bepalen welke hulp ze aanvaarden. De kinderbescherming faalt mede om dat ze zelf de pupil nog te weinig alls mens ziet met capaciteiten die niet door de kalender leeftijd be paald worden, zo werd gesteld. J. van "t Zand overleden Kampioenen bij De Snelvlieger Daarvoor was hij werkzaam de brouwerij. De school mist sterke kracht aan hem, want welke tijd de gebouwen ook den gebruikt, altijd was de heer Van 't Zand aanwezig zaamheden te regelen. Victorie werd vijfde in Oss LEIDEN De damesploeg van do gymnastiekvereniging Victorie heeft gisteren deelgenomen aan de lande lijke verenigingskampioenschappen in Oss. Deze ploeg, die 2 weken gele den districtskampioene van West III is geworden, bestond uit Rita van Paridon, Anneke Blommensteyn, Marjo Berendsen, Ineke Beugelsdijk en Do v. d. Poel. In de mooie sporthal bleek dat Vic torie op landelijk niveau een aardig woordje meespreekt. Vol goede moed begon de ploeg aan de brug. Hieraan werd redelijk gedraaid, on- LEIDEN In de Kleine Burcht danks alle opengedraaide handen, zijn tijdens een gezellige feestavond Daarna was de balk aan de beurt, van de Leidse postduivenvereniging j haar afsprong verstuikte Rita "De Snelvlieger" de kampioenen j ^aar enkel, en moest naar een zie- 1972 gehuldigd. In de diverse afde- kenhuis gebracht worden, om foto's te laten maken. De stemming in de ploeg was gedeprimeerd, maar de dames beten zich er goed doorheen. Bij de vrije oefening op muziek bleek dat het peil hoog was. Victorie stond her als no. één genoteerd. Het paardspringen toonde aan dat Victorie de laatste Jaren flink voor uit is gegaan. Dit alles resulteerde in een 5e plaats voor Victorie. Alle re denen voor leidster mej. Van Dijk, bestuursleden de heer Bergers en mevr. de Vries, en supportster Petra LEIDEN Plotseling is overleden lingen waren het de heren: Gene- de concierge van de christelijke raai 1 M. de Langé en Zn., 2. J. huishoudschool "Boshuysen", de Roest, 3. B. Delsasso, 4. A. Com- heer J. van 't Zand. De heer Van 't Pier- 5- J- Degen en Zn., Vitesse: Zand was zestig jaar en werkte M- de Lange en Zn., 2. J. Roest, de 3. A. v. Noord. Fond: 1. F. Heems- I kerk, 2 M. de Lange en Zn., 3. J. den Dunne. Oude Duiven: 1. M. de 111 Lange en Zn., 2. A. v. Noord, 3. J. een Roest. Jonge Duiven; 1. J. Roest, 2. °P B. Delsasso, 3. K. v. d Berg Na- wer- vluchten: 1. M. de Lange en Zn., B. Delsasso, 3. A. Compter. Aan werk- gewezen: 1. M. de Lange en Zn., 2. Beurse om tevreden te zyn over A. v. Noord, 3. J. Roest. j deze goed georganiseerde wedstrijden. Velen, onder wie ondergetekende hebben zich in deze rubriek al ge uit over het verkeersbeleid van de heer Kret. Wy hadden gemeen, geen fans te zyn van de heer Kret. behalve dan de heer Hans Melkert, die in het Leidsch Dagblad van 11 november jl. een wanhopige po ging doet het alom bekritiseerde verkeersbeleid te verdedigen in de trant van: „Beter iets (slechts) dan niets".. Het zal, volgens de heer Melkert, Jaren zo bUjven, ter ver betering van de situatie. Leuk er duur vooruitzicht! De heer Kret zelf, leek als wy allen, zegt: „Ik ben bereid één stap terug te gaan, als ik daarna twee stappen vooruit kan doen". My Ujkt twee stappen achteruit en daarna één vooruit >eter en de praktijk bewyst, dat het die kant opgaat. De vele dure verkeerslich ten (vier op een afstand van en kele honderden meters komend van het Rapenburg en gaande naar de Turfmarkt) sorteren het meeste effect als ze niet werken. Ook praat men weer over het links af staan, komend van de Boommarkt. De „ga er eens uit (ik bedoel de binnenstad) goed voor U"-slogan van de Leidse c*mleidingsexperts heeft geleid tot een doldrieste en dure toestand, waarvan niemanc het nut inziet. Wat te denken, u schreef dit al eerder, van dt „Steenstraataffaire"? Verkeers- edhnlsch een klucht, omdat het ie doorstroming van het verkeer vertraagt en tot overmaat van ramp dit verkeer, lekker veilig .lak langs het water gaat leiden Komt men van de Turfmarkt en vil men op het parkeerterrein van ie Steenstraat komen, dan moet nen doorrijden tot het meest ge- vaariyke punt, vlak voor de molen, om daarna, n.b. vlak by de bus- LEZERS SCHRIJVEN halte, een gehele draai te maken Een buitenlandse gast van my, die naar het „Pannekoekenhuisje" wil de, dacht, dat ik hem wilde ont voeren of de stad uit wilde pesten Noch de middensatnd noch de stad is gebaat by dergeUJke geldverslin dende onzin. Wy moeten een bereikbaar cen trum en een goede doorstroming en nu probeert men ons de stad TXTJT^rri T7T"1TT T/^ uit te leiaen, b.v. naar het winkel- #V I#V f centrum in Oegstgeest en in Oegst- 1J1 x ondanks eindeloos gepraat wordt de toestand in ons arme Leiden eerder slechter aan beter. Ik zie dan ook nog maar één oplossing 211 dat is: emigreren en de heer Kret laten zitten met de gebakken peren. H. J. MAAS, Burggravenlaan 114, Leiden VOETGANGER geest probeert men, via de leiyke, kostbare en sfeer bedervende nieu we Abtspoelweg de mensen naar Warmond te dirigeren. Wij komen dan vla het Warmonderhek in dc oude vertrouwde pittoreske sfeer van het dorp en daar is men m Warmonu ook niet gelukkig mee zoals onlangs mevrouw Van Eoi- huis heel terecht schreef. Nu is er weer een plan om dc Breestraat te veranderen. Koster één miljoen, of Je een emmer leeg- gooit en er niets beters is te doen met dat geld. Als men de Bree straat nu eens liet zoals zy is en we zouden van het begin tot het einde mogen parkeren aan twee kanten en we maakten van he oude postkantoor aen parkeer garage, waar we in de Breestraat in kunnen en aan de achterkant uit dan ziln we van die ruïne af en het brengt nog geld op. Leiyke- dan de studentensociëteit kan mei het toah niet maken, maar wei dieper ir de grond. Voorbeelden genoeg in Parijs of in Florence naar ik heb gelezen, dat de neer Kret is gaan kyken in oeen oud Engels stadje. Dus we biyven maar hopen op betere ty- clen. Alle oommissies ten spyt en In tegenstelling tot de heer J. S Tierolf (Lezers schryven 16-11-'72) zie ik geen reden tot lachen wan neer een raadslid vraagt re ken Lu- te houden met „een paar oud# bomen" by de Haagweg. De kap- verordening is er niet voor niets en kan ons onmisbare stadsgroen be schermen tegen winstbejag. Maar verder moet ik de inzen der geiyx geven met zyn kritiek op de halfslachtige wijze, waarop maatregelen voor voetgangersstra ten in Leiden worden uitgevoerd. Men voelt zich als voetganger niet veilig en dat geldt biykbaar ooi- voor de zelden aanwezige politie. Sommigen verwachten veel verbe- ring wanneer de omleidingsroute in gebruik komt, maar de aanleg van tot snelheid nodende asfalt- banen by Hooigracht en Lammer markt beiestigt de indruk, dat met de kwetsbare voetgangers geen rekening wordt gehouden Alle aan dacht richt zich op de doorstro ming van steeds meer auto's. Zo is de Hogewoerd praktsch in tweeën gesplitst, nu ook het zebrapad by de Watersteeg is weggehaald Bij de breed aangelegde uitmonding van de Lammermarkt op de Nieuwe Beestenmarkt moeten overstekende voetgangers zich maar zien te red den, evenals op de hoek Steen- straat-2e Binnenvestgracht en bij de Geregracht. Reeds aanwezige verkeerslichten, o.a. by de Valk- brug, zdjn al weken buiten werking. Moeten de voetgangers soms zeil de zebra's op het wegdek schilde ren? Het is een lugubere gedacote. dat verkeerslichten pas worden ge- plaatst, nadat op een kruispunt een vastgesteld aantal slachtoffers is gevallen of de auto's gevaar lopen. Wanneer de gemeenteraad tegen dit ongezonde technocratische be leid geen maatregelen neemt voor dat het hek van de dam (op de Mare) is, zal de toenemende onvei ligheid niet worden goedgemaakt door dure busbanen. Geen prioritedt voor nieuwe auto wegen, maar voor de voetgangers, voordat het lopen naar de stem bus te riskant is geworden! Dat geldt ook voor de De Sitter laan, die als doorgaande rou;e toenemend verkeer zal moeten ver werken. De zogenaamde keuze plannen van de gemeente (Leidsch Dagblad 18 november) bieden ais gewoonhjk geen werkeiyke keuze, maar zyn technische variaties bin nen het wegenplan 1961: een gro tere verkeerscapaciteit op de doorgaande route De Sitterlaan - Waard - Sumatrastraat. De Sitterlaan is een goede woonstraat met veel groen en kan dat biyven door handhaving van het huidige profiel. De vraag aan de buurtbewoners zou eeriykheids- halve moeten luiden: Wilt u een stadsautoweg als barrière door uw woonwyk of wilt u de huidige situatie handhaven en het door gaande verkeer om uw wyk heen? W. M. VAN ROOI JEN. Mar is laan II, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3