j}ona toont klasse in duel met Raak BLUNDERS IN DEFENSIE AZC DAT UIT VORM IS Routini STAND Publiek als één man achter Leidse sterrenformatie LIMBURGS ELFTAL WINT VAN RES Belgen geeft doorsla SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT PAGINA 12 LEIDEN In de hoofdklasse van de waterpolocom- petitie leed een zwak spelend AZC (Alphen) een 37 nederlaag tegen koploper Neptunus Arnhem. Eerste klasser De Zijl/LGB speelde zaterdagavond in Den Bosch verrassend gelijk (44) tegen BZRB. Doordat concurrent UZSC verloor van ZCG bleef de schade voor de Leidenaren echter beperkt. AZC heeft zaterdagavond In zwembad "De Dillen" met 3-7 verloren van koploper Neptu nus Arnhem. De Al- phenaren waren niet In staat hun goede prestatie van vorig jaar te herhalen, toen Neptunus op een 3-3 spel werd gehouden. Alphens burgervader, dit keer als toeschouwer aanwezig in een overvol huls, heeft een AZC aan het werk kunnen zien, dat wat uit vorm lijkt. Hoe kunnen anders de verdedigingsblunt- Door Jacques de Graaf ders worden verklaard, die de Arhnemmers in staat stelden vrij voor keeper Meyerink te scoren (de vierde en de zeven de treffer)? Neptunus mocht dan wel zijn faam als titelpre- tendent niet helemaal waarma ken, maar de Arnhemmers speelden ook de helft van de wedstrijd zonder de sterke midvoor Jaap Jansie en waren desondanks lange tijd gevaar lijk voor de AZC-goal. Arhnem startte sterk. Geza Kalten- ecker moest al vroeg voor een minuut het water verlaten en Jansie buitte dat uit: 0-1. Bart Bongers voerde de voorsprong op tot 0-2, door van de twee- meterlijn af keeper Wim Meye rink te passeren. AZC had nog steeds moeite met het in be dwang houden van de fysiek sterkere Neptunus-spelers, maar kwam nu niet meer in de aanval. Bij één van de Alphense tegenstoten maakte Rudy de Hey een overtreding in dood spel en moest daarom van ar biter Van Duyne voor een mi nuut de kant op. Twintig secon den daarna was het rust. Rik Toonen bezorgde Arnhem bij het uitzwemmen balbezit, en door Van der Born werd het 0-3. Geza Kaltenecker kon iets van de achterstand afknabbe len (numerieke meerderheid) 1-3. Toen in het derde part de mannen van coach Van der Neut wéér met een man meer opereerden, slaagden zij er dit maal niet in op 2-3 te komen. Neptunus liep weg tot 1-4, door de vogelvrij gelaten Gerrit Jan sen, vóórdat AZC' via Jim Kos ter tot een tegendoelpunt kwam: 2-4. Nog in het derde speldeel trof Toonen de roos: 2-5. Ook in de 1 aatste periode slaagde AZC er niet in gevaar lijke aanvallen op te zetten. (De Alphenaren hebben niet één velddoelpunt kunnen sco ren). Gerrit Jansen maakte zich vrij van zijni tegenstander en schoot van een meter of zes zuiver en hard in: 2-6. Toen Van der Born op de kant zat zorgde Huib Maass met een ver rassend schot voor 3-6. Bij een doorbraak van de Arnhemmers kon Bongers op aangeven van Van Zeeland gemakkelijk de eindstand op 3-7 bepalen. Ook voor de volgende twee weken heeft AZC zware wed strijden op het programma. Za terdag a.s. speelt AZC uit tegen Neptunus Amersfoort en de week daarop thuis tegen de Meeuwen. Pauze Het was in de wedstrijd van zaterdag goed te merken, dat de lange pauze in de compe titie, vanaf 29 oktober, nadelig is geweest voor het wedstrijd ritme van de Zijl/LGB. Het ge bruikelijke breakspel leverde tegen de slim spelende Bos schenaren, met als uitblinker oud-international Hans van Ommen, nliet het gewenste re sultaat op. Van Ommen opende in de eerste periode van de tweeme- terlijn af de score. De 0-1 stand bleef gehandhaafd tot in het tweede kwart. Rob Schouten tikte toen een bal in, die van de keeper terugstuitte en zorgde zo voor 1-1. BZRB, dat sinds kort een sponsor heeft en daar om binnenkort Z.C. Fortuna gaat heten, kwam op 2-1 door Erenbeek, die gebruik maakte Geza Kaltenecker (2) scoort het eerste AZC-doelyunt. van de strafminuut van Albert Spijker. Frits Welling kon ech ter weer snel nivelleren. In het derde part kwamen de Leidenaren wat beter op dreef. Albert Spijker miste eerst nog wel een strafworp, maar Leo Onderwater gaf de Zijl/LGB voor het eerst in dit duel de lei ding (2-3) en Jacob Spijker bouwde de voorsprong verder uit tot 2-4. Toen de Leidse ploeg, in de onjuiste veronder stelling een vrije worp mee te hebben, ten aanval trok, kon Europese in, de i/ynmi WAYNE DENHAM Bij vlagen grandioos Levi's Fl. 11—20 (1188— 813) Raak/Punch 11—18 (1133— 855) Fiat Stars 11—18 (1060— 850) Transol/RZ 11—16 (1056— 8 Lions 11—16 (1020— 8 Bona Stars 11—12 (1037— 921) EBBC 11—10 927— 971) H. Cardinals 11— 6 792— 976) Donar 11— 4 828—1055) DED 11— 4 802—1006) Racing Agon 114 6781161) ASVU 11— 2 772—1025) Snelle tijden van Hansje Bunschoten ROSTOCK De Hilversumse zwemster Hansje Bunschoten (14) heeft bij internationale Jeugdwed strijden in het Oostduitse Rostock de aandacht getrokken. Op niet minder dan vier onderdelen zege vierde zij waarbij haar 4.28.5 op de 400 m vrije slag (50 m-bad) van zeer goed Europees gehalte was. Op de 100m vrije slag kwam zij in de series tot 60.1 en in de finale tot 60.4 De 800m vrije slag ging in 9.16.2 en de 200m wisselslag in 2.32.0. Wil- ma Boon kwam op de 200m school slag niet verder dan een vierde plaats in 2.53.5. Jose Damem werd op de 400 en 800m vrije slag twee de in resp. 4.47.0 en 9.51.6. Wielrennen Er komt een twee de Nederlandse profwielerploeg. Na Canada-dry heeft nu detapijt- firma Kela in Soest besloten geld te steken in wieleractiviteiten. Ex-we reldkampioen Harm Ottenbros is al gecontracteerd. Aan hem is gevraagd of hij nog vier andere renners wil zoeken. De te formeren ploeg zal niet meedoen aan de allergrootste wed strijden, zoals de ronden van Frank rijk, Italië en Spanje, maar wel aaD de btlangrijkste koersen in Neder land en België. Zwemmen In Den Haag, Vee- nendaal en Utrecht zijn zondag wedstrijden gehouden voor de ver- lenigingszwemoompetitie. In Den Haag won Josien Elzerman twee keer: op de 200 meter rugslag in 2.27.4 en op de 200 meter wisselslag in 2.32.2 in Utrecht was de 13-jarige Paula van Eyk (HPC) de meest in het oog lopende deelneemster. Zij won driemaal: 200 meter rugslag in 2.30.5 200 meter wisselslag in 2.37.2 en 100 meter rugslag in 1.08.8. Op deze laatste afstand werd Marian Vennaat (VZC VL) tweede in 1.09.6. Van Ommen gemakkelijk het misverstand 3-4. In het laatste part dat de Zijl/LGB geen met de maximale van het speelveld 30x20 Van Ommen zorgde er voor, dat de halve winst in Bosch bleef. Einsdstand 4-4. LEIDEN Voor de tweede maal dit seizoen heeft Bona Stars de Nederlandse basketbalwereld in beroering gebracht. Na de fraaie zege van enkele weken geleden op Fiat Stars, werd zaterdag koploper Raak/Punch tot capitulatie gedwon gen: 9385. Ruim 1200 toeschouwers waren er, een aantal waar menig voetbalamateur jaloers op zal zijn. 1200 toeschouwers, die zich als één man opstelden achter de Leidse ploeg en bereid was de keel schor te schreeuwen. Eén speler zal ongetwijfeld met min der plezierige herinneringen aan datzelfde publiek naar huis zijn gegaan: Jaap Maassen. De oud-Bona speler heeft het za- terdag erg moeilijk gehad. Bij het betreden van de hal werd hij „ge trakteerd" op een hels fluitconcert, iets wat tijdens de wedstrijd nog vele malen werd herhaald. Niet sportief van het publiek natuurlijk, maar het was heilig vergeleken met hetgeen het handjevol Raak-suppor ters presteerde. De Delftse aanhang had plaats genomen achter de spelersbank van Bona Stars en slingerde de Leidse spelers woorden naar het hoofd, die niet voor herhaling vatbaar zijn. Pe ter de Jong kreeg zelfs een schop tegen zijn been. Bij de Delftse ploeg ontbrak Pieter van Tuyll wegens fa milieomstandigheden. De afwezig heid van de 2.10 meter lange Van Tuyll bepaalde de aanvangstactiek van Bona-coach Kallenberg. Hij zond zijn basisploeg (Moody-Den- ham- de Jong- van Eyk- Petrici) het veld in, met de opdracht om mani-to-man te verdedigen. Dat leek in de eerste minuten niet zo'n suc ces, want Raak nam erg gemakke lijk afstand: 0-6. Bona Stars kwam direkt terug en na vijf minuten was de stand gelijk: 11-1L Minutenlang bleef het gelijk opgaan, tot dat Way ne Denham, die zaterdag nog niet alles kon geven, de „service" van Raak doorbrak: 19-17. Nog even kwam Raak/ Punch aan de gunsti ge kant van de score: 19-21. Coach Kallenberg nam een time-out en schakelde over op een. zone-verdedi ging. Eric van Woerkom, tot op dat moment de uitblinker in de fris drank-ploeg werd nu volledig aan banden gelegd en Bona Stars nam een voorsprong, die binnen drie mi nuten acht punten bedroeg: 29-21. Raak kwam echter deze eerste dreun te boven en kwam bij tot 33-31. Bona Stars, zeer koelbloedig, bleef rustig raakschieten, maar Raak bleef, vooral dankzij de links en rechts zeer zuiver schietende Ed Strong, dichtbij. Vlak voor de rust, bij de stand 45-40, nam Kallen berg zijn tweede time-out. Bona ging daarna over op een full-court-press en wist in de vijftig seconden, die nog resteerden, de voorsprong te ver groten tot negen punten: 49-40. Het zou voor Raak na de rust nog erger worden. Na vijf minuten was het verschil al vijftien punten: 63-48. Een kleine opleving bij Raak noodzaakte Kallenberg tot een time out. Het verschil was toen nog ne gen punten. De twee minuten na deze time out vormden samen het absolute hoogtepunt voor Bona Stars. Van 63-54 werd het 74-56 Het publiek raakte volledig in ex tase. Voorzitter André de Jong diri geerde de menigte bij de kreet Bona- Bona, die als een orkaan door de Vijf Meihal denderde. Kort daar op verdween Rudy van Eyk, de man die vooral in de eerste helft geweldig had gespeeld, met vijf per soonlijke fouten naar de bank. Pe ter de Jong verving hem. Even la ter kwam Harry Stol in botsing met Jaap Maassen en Bill Moody. Har ry werd duizelig niacr de kant ge haald. Hij zou later wel weer in het veld komen, maar gebaarde al spoe dig naar 'de scheidsrechter dat het niet ging. Stol hield aan die bot sing een lichte hersenschudding over. Zijn plaatsvervanger. Rob Wallaart heeft het uitstekend ge daan. Toch kon ook hij niet voorko men, dat Raak langzaam dichterbij kwam. De vrijwel zekere overwin ning leek toch nog in gevaar te ko men. De Delftenaren kwamen zelfs angstig dichtbij. Toen er nog drie minuten waren te spelen was de af stand ruog maar vier punten. Raak had dat vooral te danken aan Ed Strong, die zich in de tweede helft makkelijker ontdeed van zijn direkte tegenstander Bill Moody. Evenals Peter de Jong viel de Amerikaan na de rust terug. Dat in tegenstel ling tot zijn landgenoot Denham, die in het tweede bedrijf bij vlagen grandioos speelde. Nu had Bona Stars de steun van het publiek eens te meer nodig. Het geschreeuw van de Raak-aanhang werd overstemd door het gescandeerde Bo-na.Bo na. En dat had de gewenste uitwer king. Bona ging weer scoren en stel de de zege veilig: 93-85. De voorspel ling van Levi's-coach Jan Janbroers. („Hier struikelen er nog wel een paar.was een feit en een plaats bij de eerste zes kan Bona Stars b'jna niet meer ontgaan. Scores Bona Stars; Bill Moody 26, Peter de Jong 22, Wayne Demham 20, Wim Petrici 16, Har Stol en Rob Wallaart 4 en Rudy van Eyk 1. Raak/ Punch: Ed Strong 30. Er) van Woerkom 19. Terry Foster 14 Jan Sikking 10 Öhar r Toon van He o en Jaap Maassen 2. Jan van der Nat 0 In een benefietwed strijd voor de nabestaanden van de overleden Roda JC-trai ner Jacques Koole heeft het Limburgs elftal gisteren in het gemeentelijk sportpark van Kerkrade met 3—2 gewonnen van een elftal, dat speelde on der naam "Rest van Neder land". Met rust ieidide de "rest" met 10 door een tref fer van Kristensen in de zesde minuut. In de tweede helft van deze aantrekkelijke ontmoeting waarin de spelers elkaar heten voetballen, scoorde na 65 minu ten Blotenberg de gelijkmaker. Acht minuten later gaf Hoe- nen de Limburgers de leiding: 2—1. Weer vijf minuten later schoot Sjaak Swart de ploegen op gelijke hoogte (22). Negen minuten voor het einde smaakte Van Leeuwen het genoegen de iets fellere Lim burgers loon naar werken te verschaffen door de winnende treffer te scoren. Er waren 4500 boeschouwers, die zorgden voor een recette van 25.000 gulden. Banks 0 Engel and's nationale doel man Gordon Banks, die nog steeds in het ziekenhuis ver blijft na het auto-ongeluk van enkele weken geleden, is door het Engelse blad Daily Express uitgeroepen tot sportman van het Jaar 1972. De 34-jarige Banks, die bij het ongeluk ern stig aan zijn rechteroog werd gewond, moet zeker nog drie maanden wachten voordat hij weet of hij ooit weer kan voet ballen. Mary Peters, de wereldre cordhoudster op de vijfkamp die de enige gouden medaille won voor Engeland op de Olympische Spelen van Mün- chen, werd uitgeroepen tot sportvrouw van het Jaar. Tommy Tommy Docherty, mana ger van de Schotse nationale voetbalbond, zal waarschijnlijk warden gestraft. De secretaris van de Schotse F.A., W. P. Al len, zei zaterdag dat een rap port over het gedrag van Do cherty en na de wedstrijd te gen Denemarken zal worden gestuurd aan de straf commissie van de bond. Schotland won deze wedstrijd, gespeeld voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap en geleid door Charles Corver, met 20. De Nederlandse scheidsrechter stuurde tijdens het duel twee spelers naar d'e kleedkamer, Peter Lorimer (Scho) en Per Röntved (Den). De heer Allen stelt zich op het standpunt, dat de manager van een nationaal elftal in geen enkel opzicht een bevoor rechte positie heeft. "Hij dient op precies dezelfde manier te worden behandeld als willekeu rig welke manager, die kritiek op wedstrijd en leiding uit". De Pool Srodeckd en de Engelsman Taylor zijn door de Uefa aangewezen als scheids rechter voor de ontmoetingen FC TwenteUnion Las Palmas, op 29 november en 13 december (derde ronde Uefa-Cup). Leo van der Kroft fluit op 13 december de wedstrijd FC KaiserSlauternArarat Jere- wan in hetzelfde toernooi. Nog een Nederlandse scheidis- rechter gaat naar het buiten land: Vervoort voor de wed strijd ZwedenTsjecho-Slowa- klje (Europees kampioenschap landenploegen onder 23 jaar). i J ««Ml? Tommy Dockerty AMERSFOORT I ge Nederlandse biljart] lukt om de Belgen kampioen in de vijfka denteams te onttronen; sende ontmoeting waarin de Belgen dool send sterke overwinni van Bracht in het drie Laurent Boulanger m achterstand begonnen, ne van onze zuiderbli slag. Achter elkaar stc middag Tonny Schra! libre, Ludo Dielis in ten en Emile Wafflari naar winst en toen sta dat de Belgen deze titel de maal in successie overd. Het werd uite voor de Belgen sems in het 47/2 van Vi den won maar d maar van belang voor ken. Nederland, dat ft leden achter Belgie, D Frankrijk op de vierdi geëindigd, kreeg nu het loning voor de durf van j bestuur om op Vultinkni 5 geren in te zetten. De eindstand is: 1. B 18) 2. Nederland 7 Frankrijk 7 (25—25), 4 land 4 (28—22)5. Span) 6. Oostenrijk 1 (741), Bestraffend wijst de vinger van een van de scheidsrechters in de richting van Jaay Maassen (13), die net een fout heeft begaan tegen Bill Moody. Eric van Woerkom kijkt verbaasd toe.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 12