ij verkiezingswinst van PU zal verdrag met DDR et ondertekend worden ledex, en nieuw middel egen hoofdpijn. HEDEX* PERON TERUG NAAR BUENOS AIRES, MAAR OOK NAAR DE MACHT? Klein meisje in Parijs ontvoerd MISTE PEILING: ZEER KLEINE OVERWINNING BRANDT Hedexveroorzaakt geen maagklachten. SCHEEPSRAMP BIJ PIRAEUS: 46 DODEN BUITENLAND jjj (AP)Een opiniepei- nn gisten geeft aan dat fisten-deocraten de socialis- WilljBrandt naderen en de jogelijkheid van een Volgens de opiniepeiling van het Allensbach Instituut, in opdracht van het weekblad Stern verricht, hebben de coalitiepartijen een kleine voorsprong met 51.1 procent van de stemmen. Maar de christen-democraten be haalden 46.5 procent van de stem men bij de opiniepeiling, terwijl dit percentage de vorige week nog maar 46 was. De Vrije Democra ten gingen achteruit en kregen slechts 6.1 procent, tegen 7.1 de vo rige week. Als de Vrije Democraten niet de benodigde vijf procent van de stemmen behalen in de verkiezin gen zullen zij geen zetels in de Bondsdag krijgen. Zelfs al zou den de Vrije Democraten en de socialisten samen de meerderheid van de stemmen behalen dan zou den zij in dat geval toch geen re gering kunnen vormen. Als CDU en CSU zondag de parlementsverkiezin- e Bondsrepubliek winnen, zal het vorige week gepara- lasisverdrag met de DDR niet worden ondertekend. In fvisiedebat tussen de voorzitters van de vier in de ig vertegenwoordigde partijen verklaarde kanseliers- at Rainer Barzel gisteravond: „Het verdrag is, zoals jr ons ligt, niet in orde. Een andere regering zal de imte benutten om tot een beter resultaat e komen". die al eerder kritiek op de nn het verdrag had gele- jir van plan was geweest reitiezingen geen definitief in te nemen, deed nu een de regering-Brandt om sa le oppositie het standpunt ;en dat „niets zal worden ad als het schieten en niet ophoudt". De CDU- 3e daaraan toe: „Ik er dat wij daarmee succes ■bben". oreitter Willy Brandt wees jng van de hand met de «ring dat juist door het «■beteringen in de mense- ikingen tussen beide Duit- zullen worden bereikt. HU t eraan dat indertijd door selier Kiesinger het oprui de mijnenvelden ook niet aarde is gesteld, toen de prekingen werden voorge- dirëfcte aanleiding voor z'n HHainer Barzel het gewondra- len DDR-burger aange- dinsdag had geprobeerd resten te vluchten en daar- let nu automatisch werken- vuur aan de grens was ge- tritiek herhaalde de CDU- dat de DDR verschillende rerdrag behorende teksten heeft gepubliceerd. Tegen- voor Brandt belangrijkste dat 6 miljoen burgers in gebied als gevolg van het «zoeken aan de DDR zul- m brengen, en dat door het sloten verkeersverdrag ook toeristenreizen naar de DDR moge lijk zullen worden, stelde Barzel dat DDR-burgers die invitaties voor be zoeken aan Westduitsers zenden, „aan terreur blootgesteld zijn". Naar het oordeel van CSU-voorzit- ter Strauss, voorbestemr om vice- kanselier te worden in een even tuele regering-Barzel, heeft de rege ring-Brandt „met de schijnzegel van de legaliteit" de verdeling van Duits land vastgelegd. „De hele wereld verstaat onder dit verdrag de plech tige begrafenis van de Duitse een heid", aldus de Beierse politicus. EEG Strauss waarschuwde overigens ook de huidige regering dat zij nog moei lijkheden zal krijgen met haar EEG- partners, omdat de handel tussen beide Duitse staten volgens het ba sisverdrag in de bestaande vorm zal worden gehandhaafd. Op het ogen blik gelden aan de grens tussen de Bondsrepubliek en de DDR geen douanerechten, waardoor de DDR profiteert van voordelen in het han delsverkeer met het hele EEG-gebied. Bondskanselier Brandt herhaalde de ook door onderhandelaar Bahr gebruikte verdediging dat deze si tuatie is vastgelegd in de verdra gen van Rome (over de oprich ting van de Europese Gemeenschap). In de situatie zou geen verandering behoeven te komen, aangezien de DDR voor de Bondsrepubliek geen buitenland wordt. Ook CDU-voor- zitter Barzel accepteerde echter de ze redenering niet: „het verdrag van Rome spreekt over de SowJ et-zone van Duitsland, die niet als een staat wordt beschouwd". Voor de overige EEG-landen zal deze situatie veran deren, nu zij de DDR gaan erkennen, hetgeen naar het oordeel van Strauss ook de schuld van de regering- Brandt is. Mevrouw Blagojewic ADVERTENTIE pis zo oud als de mens zelf. En omdat we ons overal bij nodig hebben is hoofdpijn de vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. )e aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij- fóchijnselen te hebben. En vooral op de maag. ommige pijnstillers moeten daarom bruisen, nJete moeten oplossen in het glas of voorzien van een coating, een beschermend laagje. Wex tabletten hebben dit alles niet nodig. De foieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de Pag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik- onder de pijnstillers. De lgje maag ver draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. kriing Health Products - Newark - London. Voor Nederland: Bergerac N.V. PARIJS (ANP) Midden in Pa rijs hebben drie onbekende mannen gisterochtend een vierjarig meisje, Laura Blagojewitc, ontvoerd terwijl zij aan de hand van haar moeder op weg was naar school. Zij sleurden het kind in een auto en gingen er vandoor. Zij zouden intussen een be drag van tweehonderdduizend gulden voor de vrijlating van het meisje hebben geëist. Vier weken geleden werd eveneens een poging gedaan het meisje te ont voeren. Dat gebeurde toen door een man, die alleen was, en die door de moeder herkend is als een van het drietal, dat gisteren de kleine Laure meenam. De vader van Laure zou er gisteravond in geslaagd zijn het bedrag bijeen te garen, zodat ge hoopt werd, dat het meisje spoedig bij haar ouders zal terugkeren. Niettemin vertoont dit geval van kinderroof enige geheimzinnige kan ten. In de eerste plaats behoren de nog Jonge ouders zeker niet tot de uitzonderlijk welgestelde laag der be volking, die doorgaans het Slachtof fer van mensenrovers is. De heer Blagojewic, Joegoslaaf van geboorte, woont weliswaar in een vrij luxueus flatgebouw, maar werkt in een film bureau dat drie Jaar gelden failllel ging en waar hij dus zeker geen for tuinen zal verdienen. Dan is er het hierboven genoemde feit, dat een maand geleden een Jon geman met een Arabisch voorkomen (maar dat kan dus ook iemand van Joegoslavische herkomst zijn) bij da familie binnendrong om zich van het Jongste zoontje meester te maken. Dank zij het ingrijpen van een buur vrouw kon dat plan nog net verijdeld worden. Bij die eerste, mislukte po ging zou de dader bij zijn vlucht een zakboekje met adressen en foto's verloren hebben, waardoor de politie nu op zijn spoor hoopt te kunnen ko men. Uit zijn nogal amateuristische optreden maakt de politie op, dat de ontvoerders vermoedelijk geen be roepsmisdadigers zijn. Gevangene zat in kast De 23-Ja- rlge radicaal-rechtse ziekenverpleger Ekkehard Weil, die wegens een aanslag op een Russische soldaat zes Jaar had gekregen en sinds maan dag in een Berlijnse gevangenis werd vermist, is gisteren in de cel van een mede-gevangene gepakt. Wei) werd uit een houten kast bo ven de verwarming te voorschijn ge- i haald nadat de gevangenisdirectie i een tip gekregen had. (Door onze correspondent) BUENOS AIRES "Teleco- micos", het populairste satiri sche televisieprogramma in Buenos Aires en omstreken, toonde onlangs in een kleine sketch dat het aannemen van steekpenningen ook aan gren zen is gebonden. Bij de douane op het internationale vliegveld van de Argentijnse hoofdstad verschijnt een man die behal ve een klein beetje handbaga ge ook een manshoge koffer bij zich heeft. Hij stopt de douane-ambtenaar een hand vol dollars in de hand en deze kijkt pro forma even vluchtig in de grote koffer. Bij het zien van de inhoud wordt hij hele maal bleek, werpt de dollars voor de voeten van de reiziger en schreeuwt hysterisch: "Al les kan, maar dit niet. Pak hem meteen weer in en breng hem terug". "Hem" is dan generaal Juan Domingo Peron, Argentijns president van 1944 tot 1955 en sinds zijn vlucht aan boord van een Paraguayaanse kanonneer boot banneling in Madrid. Al even dol als de douane-ambte naar in de sketch worden dui zenden in Argentinië bij de idee dat "el regreso" (de terug keer) werkelijkheid zou kun nen worden. De afgelopen Ja ren is het elk jaar een paar maal hetzelfde liedje geweest: hij komt wel, hij komt niet, hij komt wel Nu gonst Buenos Aires van het bericht dat Peron morgen in levende lijve en nog wel na een audiënMe met de Paus in Rome zijn "regreso" zal ver werkelijken. En zoals altijd is de koers van de dollar op de zwarte markt weer pijlsnel om hoog geschoten en laten veel buitenlanders hun paspoorten op de respectievelijke ambassa des snel in orde brengen. De Peronisten daarentegen jube len: waar ze al 17 jaar over hebben gesproken en van ge droomd wordt werkelijkheid: de thuiskomst van hun leider. Aan Perons bewind we'rd in 1955 een einde gemaakt door een militaire staatsgreep. Zijn paleis "Casa Rosada" in het centrum van Buenos Aires werd door de luchtmacht ge bombardeerd, terwijl de marine de monding van de La Plata- rivier blokkeerde. En terwijl Peron ontsnapte met Paragua- yaanse hulp werden de klei ne groep, slecht bewapende Pe- ronistische arbeiders die zich verzetten met pantserwagens bot overgave gedwongen. De generaals, in de volks mond "gorilla's" genoemd, de gradeerden Peron tot soldaat, ontsloegen hem vervolgens uit het leger en verboden hem het dragen van een uniform. Bo vendien werden 49 aanklachten tegen hem ingediend, onder andere voor landverraad, be drog, vervalsing, fraude en het plegen van ontucht met min derjarigen. „De verdrijving van de "ty- ran" kreeg een betere naam: .Revolucion libertadora" (be vrijdingsrevolutie) en besloten werd dat de„gorilla's" voor taan de regeringszaken zouden waarnemen. Dat heeft Argenti nië sedertdien acht presidenten opgeleverd, inclusief de huidi ge, Alejandro Augustin Larius- se, opperbevelhebber der strijd krachten en iemand met grote ervaring in staatsgrepen. En om nu, na enige Jaren, deze ge vaarlijke baan weer met goed fatsoen af te kunnen schuiven moet Lanusse een „vredesver drag" sluiten met de „tyran op de vlucht". Of, zoals Lanusse het zelf formuleerde: „We moeten de meningsverschillen van de af gelopen Jaren vergeten en ons concentreren op de toekomst van Argentinië". De terugkeer van Peron is ongetwijfeld in Zuid-Amerika als een bom in geslagen. Want Juan Peron is meer dan gewoon maar een ex- president, waarvan er in Zuid- Amerika even veel zijn als tuinkabouters in Nederland. Hij is de verpersoonlijking van een partijpolitiek programma, dat Argentinië naar links deed zwenken. Hoewel zijn mening hierover - „ik ben de eerste Pi- del Castro van dit continent ge weest" - behoorlijk overdreven is, heeft hij tijdens zijn regeer periode een aantal veranderin gen op sociaal gebied doorge voerd waarvoor in andere Zuld- amerikaanse landen nog dage lijks door "guerrilla's'' met de wapens in de hand gevochten wordt. Zijn carrière begon vaste vorm aan te nemen in 1943 toen hij als overste en woordvoerder van een groepje Jongere officie ren een „coup" van oudere, na tionalistische officieren steun de. Op zijn verzoek werd hem een baan gegeven als minister van Arbeid en deze positie ge bruikte hij om een bevolkings groep te mobiliseren waaraan tot dusverre nog door vrijwel niemand was gedacht: de ar beiders. Hij liet de vorming van vakbonden toe en steunde deze zelfs, dwong de werk gevers hogere lonen te betalen en begon een sociale wetgeving op touw te zetten. De landarbeiders op de sui kerplantages bezorgde hij aë achturige werkdag en een wet telijk vastgesteld minimumloon. Een paar maanden tevoren was er nog op hen geschoten toen ze probeerden een vakbond op te richten. Maar de lange, breed geschouderde Peron met zijn demagogische talenten en film- sterglimlach, die het grote idool van de arbeiders aan het wor den was, kon geen genade meer vinden in de ogen van zijn mili taire collega's. In oktober 1945 werd hij door een paar „gorilla's" gearres teerd, hetgeen meteen een volksopstand veroorzaakte. Van uit de armoedige voorsteden en krottenbuurten aan de stad-* rond van Buenos Aires mar cheerden tienduizenden „desca- misados" (hemdlozen) in grote groepen naar het centrum, on der leiding van de Jonge actrice Eva Maria Duarte, de latere Eva Peron, de tweede echtgeno te van „de leider". De militairen bezweken voor deze overmacht en op t balkon van „casa rosa da" verscheen Juan Peron, die de kolkende mensenmassa liet weten: „We hebben gewonnen ik ben weer terug". Vijf maanden later werd hij met grote meerderheid gekozen tot president van Argentinië, waarop hij met 'n socialiserings programma van ongekende om vang begon. Hij zorgde voor gratis onderwijs voor arbeids- kinderen, garandeerde gratis gezondheidszorg, liet in de mooiste provincies van het land vakantiehuizen bouwen voor arbeiders en gaf hen be taalde vakantie. Woningen wer den voorlopig alleen maar ge bouwd voor mensen met lage inkomens, door de .upper class" verachtelijk „los negros," (de zwarten) genoemd. En boven dien kregen de vrouwen in Ar gentinië stemrecht. Hij concentreerde zich verder op een snelle ontwikkeling van de industrie, voornamelijk op kosten van de landbouw: de grootgrondbezitters (latifundis- ten) moesten de gebruikelij ke exportartikelen (rundvlees, huiden, wol en graan) tegen la ge prijzen aan de regering ver kopen. En die verkocht dit dan weer voor meer geld op de wereldmarkt. Waarop boze lati- fundisten hun produktie met minstens 20 procent verminde ren. Toen bleek dan ook dat Peron amper het voorbeeld voor Cas tro was: in plaats van in te grijpen tegen deze „sabotage" van de grootgrondbezitters, liet hij alles zoals het was. Iets wat hem heden ten dage nog kwa lijk wordt genomen voor de linkse vleugel van zijn partij. Op andere gebieden was hij al evenmin consequent, hoewel hij in zijn toespraken keer op keer van leer trok tegen „het impe rialisme" en „het buitenland se kapitaal". Na de dood (door kanker) van Evita Peron in 1952 ging het snel bergafwaarts met Peron. Zolang hij succes had, werden hem zijn fouten verge ven: dat hij corrupt was en politieke tegenstanders, zoals de huidige president Lanusse, bij honderden in de gevangenis wierp. Het einde kwam toen hij ruzie begon te maken met ker kelijke hoogwaardigheidsbekle ders, een paar bisschoppen het land uitgooide en daarop door de Paus in de ban werd ge daan. Zijn nationalistische of ficierskorps kreeg genoeg van hem toen hij wegens geldge brek boorvergunningen be gon te verkopen aan Noord- amerikaanse oliemaatschappij en. Dat de "gorilla's" weinig moeite met hem hadden, was gedeeltelijk aan een taktische fout te wijten: Peron had verzuimd een goed bewapende arbeidersmilitie in het leven te roepen. Toen de pantserwagens de stad inrolden en bommen op Casa Rosada vielen, ston den de arbeiders, wiens steun hij nog altijd had, hulpeloos en onbewapend tegenover het leger. Peron wordt nog steeds vereerd door grote groepen ar beiders. Het centrum van het "Peronisme" is momenteel de stad Cordoba In Noord-Argen- tinië. Vast staat dan ook dat het leger er weinig aan gelegen is dat Peron weer op het politie ke toneel verschijnt. Het Pero nisme heeft gedurende de laat ste Jaren een duidelijke ideolo gische verandering ondergaan en is steeds meer een links-re volutionaire beweging gewor den. Dat Peron voorzichtig blijft is begrijpelijk: Lanusses aan bod heeft namelijk een splitsing in het leger ten gevolge gehad. Twee groepen zijn het duide lijk niet eens met president La nusses vredesplannen: een groep van nationalistische of ficieren wil liever zonder Pe ron in Argentinië een soort links-nationalisme invoeren, zoals in Peru. En dan nog een groep extreem rechtse generaals, onder leiding van ex-president Ongania. die de voorkeur geeft aan een militaire dictatuur zo als in Brazilië. ATHENE (UPI/Reuter) Een aanvaring bij Piraeus tussen een Griekse tankboot en een transport vaartuig van de Griekse marine heeft gisteren zeker aan 46 opvarenden van het marineschip het leven gekost. De 215.000 ton metende olietank- boot "World Hero" van de Griekse miljonair Stavros Niarchos trof de 2.000 ton metende "Merlin" met zo veel kracht midscheeps dat het troe pentransportschip bijna uit het water werd getild, ln tweeën brak en in negentig meter diep water zonk. Van de 59 opvarenden verdwenen er 45 met de wrakstukken in de golven. De overige 14 opvarenden voor het merendeel gewond konden worden opgepikt. Eén van hen overleed later in het ziekenhuis van Piraeus aan zijn verwondingen. Bij het reddingswerk waaraan sche pen en helikopters deelnamen, werd in de loop van de avond het lijk van een officier gevonden. Aangenomen wordt dat ook de overige 44 vermis ten, onder wie de gezagvoerder van de "Merlin", om het leven zijn ge komen. Het is vrijwel onmogelijk het wrak te lichten. Volgens één der overledenen had de kapitein van de marineboot nog verscheidene pogingen gedaan buiten de koers te komen van de 'World Hero" die met grote snelheid de "Merlin" achterop kwam. De kapitein en de eerste stuurman van het grote tankschip zijn onder vraagd door de officier van Justitie in Piraeus die een onderzoek instelt naar de toedracht van het ongeluk. Twee miljard voor noderwijs Het Z uidaf rikaan se departement van Onderwijs heeft een program ma voor verdere verbetering van het Bantoe-onderwijs aangekondigd, dat twee miljard gulden zal gaan kosten. De omvang van het Bantoe- onderwijs is de laatste tijd zodanig toegenomen, dat er elk Jaar vijfdui zend nieuwe onderwijzers bij moe ten komen voor de in totaal twaalf duizend Bantoe-scholen, die door 3,5 miljoen Bantoe-kinderen worden be zocht. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9