3olitie 'broer zoekt verder naar en naar een milioen Z'n broer heeft de beroving geleid Geen schokkende verschuivingen bij verkiezing in 9 gemeenten Nog maar 5000 ingeschrevenen PASSAP STORM VELT 7.5 MILJOEN BOMEN breimachines MINISTERS PRATEN OVER DE PRIJZEN Meer vrouwen dan mannen ONDERDAG 16 NOVEMBER 1972 Vrouw van "kruidendokter" Van de Moosdijk: 99 m „Mijn man ls ziek. voor de gevangenis en kilo's jjumtabletten hebben hem in de nen van z'n broer Frans gedre- u. Volgens mij is Frans de kwade uius die de beroving heeft uitge- icht geleid". Haak vrouw van de gisteren gepakte jdendokter Willem van de Moos- een struise niet-onknappe bru- tte, laat ons na lang aarzelen men in „De Zandhoeve", de met sntische winsten op zo goed als irdeloze „geneeskrachtige krui- i" betaalde Van de Moosdijk- ircht aan de Casterense Zandstraat, spanning van de afgelopen da- die haar man volgens de poli- •arts op de rand van een geeste- instorting heeft gebracht zit onafgebroken te huilen in cel is óók op haar lijkwitte fcht duidelijk te lezen, na onhoorbaar fluistert ze: „Ik rang u, omdat ik wil dat de eten de waarheid schrijven. De srheid over mijn man." Vat is de waarheid dan? ze van mijn man een wrak a gemaakt. Het is begonnen die televisie-uitzending een ir Jaar geleden. Die heeft hem nakt. Stukje voor stukje hebben hem daarna gesloopt tot hij he- sal kapot was. De laatste twee t heeft hij niet veel meer ge in dan in zijn stoel bij de haard een oplichter ii ze me een kwakzalver noemen me niet zo veel schelen, zei hij tien keer op een dag, maar een Mevrouw Van de Moosdijk oplichter, nee, dat ben ik niet. Hoe kan een man een oplichter zijn als hij zijn schuldenaars drie ton te rugbetaalt?" Willem van de Moosdijk betaalde lang niet alle schulden. Ondanks zijn failissement wentelde hij zich in een voor tallozen onbegrijpelijke luxe. Hoe kan iemand die een cura- ter heeft in zo'n kapitale villa wo nen en in 'n lila-roze Oldmobile Tor nado rijden? Mevrouw Van de Moosdijk: „Mijn man was vast van plan alle schul den tot op de laatste cent af te he- talen. Maar die veroordeling maakte dat onmogelijk. Bovendien zag mijn man ontzettend tegen het moeten ondergaan van die straf op. Hij kan niet tegen opgesloten zitten." De nieuwe advocate van Van de Moosdijk, mevrouw mr. M. J. van der Pias-Kluit uit Velthoven, zit Gek van angst Zij beaamt dat Willem van de Moosdijk gek van angst is voor de gevangenis: „Natuurlijk, niemand vindt het leuk, maar in het geval van mijn cliënt kan men spreken van een ziekelijke angst, die men in de medische wereld claustrofobie noemt." Mevrouw Van der Plas heeft woensdagochtend even met haar cliëmt mogen spreken. Heeft ze hem gevraagd naar de rol van z'n broer Frans in de geweld dadige roof? „Ja, dat heb ik en hoewel ik zeker geloof dat hij onder invloed van Frans tot zijn wanhoopsdaad is ge komen, moet ik me houden bij wat mijn cliënt erover zegt en dat is niet veel. Hij wil Frans niet van al les de schuld geven." Mevrouw Van de Moosdijk: „Zo is mijn man nu eenmaal, hij heeft Frans altijd geholpen. De laatste maanden belde Frans regelmatig op met verhalen dat hij geen slaap plaats en zo'n honger had." Hap eten „Ik zei dan dat ik best een hap eten voor hem wilde klaarmaken, maar ik maakte er bezwaar tegen dat hij zou blijven slapen. Soms merkte ik 's-ochtends dat hij toch de nacht bij ons had doorgebracht, in het bijgebouw waar mijn man zijn kantoor heeft." De vier zonen van Van de Moos dijk, Joop (22), Willy (20). Frans (15) en Adje (12) hebben het gewe ten dat hun vader als kwakzalver en oplichter sinds Jaar en dag de voorpagina's van kranten haalt. Mevrouw Van de Moosdijk: „Wat die Jongens te slikken hebben ge kregen al die Jaren, dat vind ik nog het verschrikkelijkst." Zoon Joop: „Het heeft mij mijn baantje gekost. Ik werkte op een kantoor maar werd ontslagen omdat mijn vader kruidendokter was. Ik ben nu al een jaar werkloos. Al tientallen malen heb ik ergens ge solliciteerd, maar steeds knapte het af als ik mijn naam noemde." Willy em Frans lopen, volgens him moeder om dezelfde reden, even eens in de w.w. Van school Joop: „Frans is van school gestuurd omdat hij Van de Moosdijk heet. Ze zeiden dat het op grond van zijn prestaties was, maar Jongens met veel lagere cijfers dan hij mochten blijven." Mevrouw Van de Moosdijk, huilend: „Wat de mensen hier in het dorp Adje, de Jongste, aandoen is hele maal afschuwelijk. Ze hebben al verscheidene malen met de riek hem gestaan." De advocate van haar man: „U weet toch hoe de mensen in zo'n dorp zijn.. Waarom is Van de Moosdijk in de nacht van dinsdag op woensdag naar huis teruggekomen? Zijn vrouw: "Daar is maar één ant woord op: heimwee. Heimwee en niets anders heeft hem terug naar z'n kinderen gevoerd. Hij kon nooit lang van huis, daarom is die gevan genfis ook zo erg voor hem". „Een Jaar geleden heb ik tegen hem gezegd: waarom ga Je niet eens op vakantie? Toen is ie naar Las Pal- mas gegaan, maar een dag later belde hij alweer op: „Ik houd het niet meer uit hier, ik kom terug." 's-Avonds zat hij weer in z'n stoel: ik ga nooit meer weg, zei hij." broer van de gisterochtend in de slaapkamer van zijn mte villa te Gasteren gearresteerde kruidendokter Wi'l- van de Moosdijk (46) is nog steeds voortvluchtig. Hij idt zich vermoedelijk schuil in Amsterdam, waar de litie met man en macht naar hem zoekt. ADVERTENTIE Somm/Vc charmante dingen ROTTERDAM Gisteren zijn in zes gemeenten (3 in NW-Overijssel, 3 in het Land van Altena) en in drie Rotterdamse deelgemeenten verkie zingen gehouden. Zowel in Hoogvliet als in Chaxlois behaalde de PvdA de absolute meerderheid. In Hoogvliet behaalde de PvdA 50.9 procent van de stemmen, waarmee ze elf van de 19 zetels bezetten. In Charlois stemde 52,9 procent van de ruim 39.000 kiezers op de PvdA. Alleen in Hoek van Holland viel de PvdA terug van 5 op 4 zetels. Een flinke stemmenwinst werd in deze deelgemeenten behaald door de CPN. De prot.-chr. partijen bleven gelijk. De uitslagen van de Brabantse en Overijsselse gemeenten gewen als beeld dat de prot.-chr. partijen een licht verlies boekten. De PvdA schom melt tussen winst en verlies. PPR en CPN behaalden een lichte winst. Overigens geven de stembusuitslagen nauwelijks een indicatie voor de ko mende kamerverkiezingen. DS'70 deed niet mee en de uitslagen worden vaak bepaald door plaatselijke omstandigheden en typische plaatselijke groeperingen. HOOGVLIET Partij Opkomst Raad 1970 Tweede Kamer 1971 (19) 7117 (50.6) 10504 (74.9) de buit van de gewelddadigeHet verhoor verloopt uiterst moei- rval die de tv/ee broers vorige ik vrijdag pleegden op de 44-Ja- ohef van het grenswisselkan- te Eindhoven Th. de Lange Ö.OOO gulden is, op taohtigdui- lEI i gulden na nog spoorloos. de eerste verhoren op het tiebureau van Bladel heeft de idendokter verteld d'at zijn broer hij een deel van de geroofde hoeveel precies is nog onbe- 1 ergens in de Vessemse bos- een paar kilometer buiten Cas ein de grond hebben gestopt. ets gevonden uur na zijn aanhouding stelde politie Van de Moosdijk in de cgenlieid de plaats waar het geld raven ligt aan te wijzen. Op de .dL^Ul.de"d0k.ter Xe^lantoen" is echter tot nu toe niets gevon- Sinds gisterochtend kammen agenten de bossen bij Vessem fer uit. zaam. De „dokter" ztt voornamelijk te huilen in zijn oei en verkeert volgens de officier van Justitie bij de Bossche rechtbank, mr. J. Hujlle- man, in „deplorabele toestand". Adjudant H. Th. Spanjers, groeps commandant van de rijkspolitie te Bladel, noemt Willem van de Moos- dijks aandeel in de roof „een wan- hoopsprong van een man die beze ten was van de angst voor de ge vangenisstraf die hem wachtte". Van de Moosdijk is bij de politie aangegeven door een van zijn beste vrienden, die hem van maandag op dinsdag onderdak heeft verleend in zijn huis te Eindhoven. Deze man, die volgens de politie uitdrukkelijk heeft verklaard niet in aanmerking te willen komen voor de door de directie van de n.v. op het hoofd van Van de Moosdijk gezette tien mille beloning belde ciineaagavcnd de politie met de mededeling dat Van de Moosdijk op weg was naar zijn villa te Casteren. Tipg' ever De tipgever, die anoniem wil blij ven, overhandigde de politie 80.000 gulden die hij volgens zijn zeggen van Van de Moosdijk had ontvan gen. De vrouw van deze tipgever heeft de kruidendokter in haar auto naar Casteren gebracht en hem in de buurt van zijn woning afgezet. Hoe Vhn de Moosdijk er in is ge slaagd om de zware politieafzettdng rond zijn huis onopgemerkt te pas seren en zijn woning heeft kunnen binnengaan, is nog onduidelijk. Vol- ges de politie moet hij honderden meters in „tijgersluipgang" hebben afgelegd. Pas om negen uur woensdagochtend besloot de politie bij de woning van Van de Moosdijk aan te bellen. Ze troffen hem in gezelschap van zijn vrouw aan in de slaapkamer. CPN 1 GPV PCG 4 D'66 2 PvdA 10 KVP 1 VVD 1 Overigen HOEK VAN HOLLAND Opkomst (11) WD 1 Evangel. HvH D'66 1 PvdA 5 AR-CHU-KVP 4 Bej. 65+ CPN Overigen CHARLOIS Opkomst 15.8 10.7 41.8 12.2 13.6 48.4 3757 (79.0) 10.3 Verkiezingen 1973 (19) 8613 (56J2) zetels perc. 2 10.8 (11) 3813 (71.8) 1 10.3 (37) 39169 (57.9) 52469 (78.1) 12.3 33.4 34.- (37 39236 (56.-) %i i KruidendokterVan de Moosdijk wordt per auto overgebracht naar het politiebureau in Bla del voor een verhoor. voornamelijk in Brabant hebben doorgebracht. Op het „uitstapje" naar Amsterdam na hebben zij, voor zover kon wor den nagegaan, geen andere autorit ten buiten Brabant gemaakt. Degenen die de politie belden met de tip dat zij Van de Moosdijk in Apeldoorn en Amersfoort zouden hebben gezien, hebben zich volgens de politie vergist. O-CASSETTRECORDEF 1 RTR 200 middengolfradio- en cas- corder in één, tegen zeer lage 'Peelt op batterijen, aansluiting ifchnetadapter. Uitstekende ge- fWaliteit. Incl. microfoon met op- fschakelaar, batterijen en oor- Opgelucht Adjudant Spanjers: „Hij gaf zich zonder verzet over en maakte een uitgeputte maar opgeluchte indruk". Uit het onderzoek is tot nu toe niet gebleken dat Frans en Willem van de Moosdijk hebben getracht naar het buitenland te ontkomen. Vol gens de politie zijn beiden maandag naar Amsterdam gereden in een Fiat-busje, dat vermoedelijk in Bre da gestolen werd. De kruidendokter, die weinig over zijn broer wil loslaten, heeft Frans in de hoofdstad afgezet en is terug gereden naar Brabant waar hij bij de vriend die dinsdagavond de poli tie waarschuwde onderdak vroeg en voor één nacht kreeg. De vriend heeft, aldus de politie. Van de Moosdijk erop gewezen dat hij zich het beste maar bij de poli tie kon melden, maar de kruiden dokter weigerde. Het Fiatbusje werd door de politie teruggevonden in de bossen bij Casteren. Duidelijk is voorts geworden dat de Universiteit Amsterdam: ADWRTENTIE Mooi, eksklusief, voordelig en snel maakt u uw eigen garderobe.i Gratis les aan huis! Nieuwsgierig? Wij vertellen u er graag allps over. Firma Westerduin, Maarsmansteeg 8, Leiden. Tel. 01710-20685 DEN HAAG (ANP) Premier Biesheuvel heeft gisteren met de mi nisters van Economische Zaken, van Sociale Zaken en van Financiën be- raadslaagd over de situatie, ontstaan door de scherpe prijststijging van I dit Jaar tot dusverre. Of er besloten is tot een maatregel op het gebied van de prijzen, zoals een calculatiebeschikking, kon van de zijde van het ministerie van Eco nomische Zaken niet worden meege deeld. Na de bijeenkomst van deze „klei ne raad van economische aangele genheden" is contact opgenomen met ie werkgeversorganisaties. Zij hebben een beroep gedaan op het kabinet het concept-centrale ak koord niet in gevaar te brengen door nieuwe prijsmaatregelen te nemen. PvdA-Amsterdam wil autoverkeer weren uit centrum AMSTERDAM De PvdA-afde- ling Amsterdam wil de binnenstad van de hoofdstad afsluiten voor al het particuliere autoverkeer. De fractievoorzitter W. Sinnige heeft gisteren in de gemeenteraad gezegd dat zijn partij binnenkort een voorstel zal indienen om te begin nen met een proef. DEN HAAG Er zijn ln Ne derland meer vrouwen dan mannen. Dat betkent niet dat er voor trouwlustige Jongeman nen een ruime keus is. Integen deel, er is een tekort aan Jonge vrouwen. Bovendien is er alleen ln West-Nederland een overschot aan het "zwakke geslacht", in de rest van het land is het pre cies andersom. Dat blijkt uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statisiek heeft gepubliceerd. Op 1 Januari 1972 waren er ge middeld 1003 vrouwen op elke duizend mannen. AMSTERDAM (ANP) Het to taal aantal bij de universiteit van Amsterdam volledig ingeschreven studenten bedraagt momenteel ruim 5.000. Aan het eind van de vorige cursus, in Juli, waren het er 19.932. De Amsterdamse studentenvereni ging AS VA concludeert hieruit dat haar actie om de betaling van col lege- en inschrijvingsgelden te boy- cottn is geslaagd. Volgens de heer W. de Haan, hoofd van de afdeling studentenadmini stratie van de universiteit hebben on geveer 13.000 studenten er op de een of andere manier kennis van gegeven dat zij aan de universiteit studeren. 5.700 hebben alleen hun college- en twee Van de Moosdijks de 120 uur inschrijfgelden betaald, 2.330 heb- dat zy samen voortvluchtig waren ben zich alleen ingeschreven maar niet betaald en ruim 5.000 hebben aan alle formaliteiten voldaan. Men verwacht bij de universiteit dat de beursalen die zich nog niet hebben ingeschreven, dat alsnog zul len doen om hun beurs niet te ver liezen. Ook het behoud van de kin derbijslag zal voor studenten een dwingend argument kunnen zijn. Het verlies van zeker 5.000 inge schrevenen wordt van universiteits zijde geweten aan het wegvallen van de mensen die alleen omwille van de eraan verbonden extra faciliteiten in het verleden voor een tientje inge schreven bleven, en aan het feit dat een eveneens onbekend aantal stu denten voorziet dit Jaar geen colle ges te hoeven volgen maar alleen examens af te zullen leggen. UTRECHT De storm die in de i met een groot aanbod van hout nacht van zondag op maandag over Staatsbosbeheer zal maatregelen ne- ons land raasde heeft volgens voor lopige ramingen 7,5 miljoen bomen in ons land geveld. Nederland had in totaal 300 miljoen bomen. Vooral de oudere naaldbossen (dou- glas en larix) zijn het slachtoffer ge- De "boomchirurg" J. Copijn, die samen met het stedebouwkundig bu reau Haj erna in Assen enkele jaren terug een adviesbureau voor het red- worden van de orkaanachtige wind. den van oude bomen opzette, is van De loofbomen hebben het weer beter doorstaan, omdat zij al een groot deel van hun bladeren kwijt waren. Volgens Staatsbosbeheer zal het jaren duren eer men de gevolgen van mening dat een klein deel van de ontwortelde en beschadigde bomen is te redden. "Dan moeten wel de kruin en de wortelkluit nog in tact zijn", zegt hij. de storm heeft gecompenseerd. Lo- Bovendien kan dat alleen bij bomen gisch is dat binnenkort de Neder- die niet in bossen staan, want dat is landse markt overspoeld zal worden J een onhaalbare

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7