Piet y.d. Ster re befaamd om restauratie van kerken Je kunt niet zomaar rondmaaien met een machine- geweer Vakantiehuizen voor Oegandezen Commissie bewapeningen uitrusting politie: Nieuwe uitgas Leiderdorpse architect houdt van het oude DONDERDAG 16 NOVEMBER „Als Je dan personeelstekorten en financiële middelen buiten beschou wing laat", redeneert de voorzitter van de commissie, de Utrechtse hoofdcommissaris D. M. Verkerke, „dan hoeft de Nederlandse politie zich niet te schamen. De politie is zo zinvol mogelijk uitgerust en dan mag Je over de beveiliging van Ne derland in vergelijking met andere landen best tevreden zijn". Een geruststelling, die niet iedereen deelt. Maandag nog sprak de Cen trale van Politie Organisaties in het Haagse Congresgebouw over steeds groter wordende persoonlijke risi co's, die voor de jonge agent of wachtmeester bijna niet meer zijn te dragen. Ontevreden Iets langer geleden toonde een Am sterdamse hoofdinspecteur zich na een gewapende bankoverval onte vreden over het schiettuig van de politie. Een karabijn, wapen voor de lange afstand met één krachtig schot, zou moeilijk hanteerbaar zijn vanuit een auto. Het pistool deugde ook niet, omdat er over een afstand van meer dan twintig meter niet gericht mee kon worden geschoten. Klachten uit eigen kring, die de uit rusting van rijksp en gemeentepoli tie aan de kaak stellen. Waar loopt oom agent nu eigenlijk mee over straat en is dat wel voldoende ter bescherming van hemzelf en de maatschappij Lange lat De doorsnee politieman beschikt over een pistool en een wapenstok. Dan zijn er onderdelen met speciale bewapening, zoals de ruiters bij voorbeeld, die een lange wapenstok tevoorschijn kunnen toveren. De mobiele eenheden kunnen ook met de lange lat overweg en poetsen daarnaast dagelijks hun karabijn op. De commissie bewapening en ui trusting van de politie doktert voortdurend aan die apparatuur. „Omdat de agent altijd zo goed mogelijk beveiligd moet zijn", weet L. A. Ruitenberg van het ministerie van binnenlandse zaken, secretaris van de commissie, „als hij zijn le ven zeker weet geeft dat een gees telijke rust, die bepalend is bij zijn optreden". Verbeterd Zo werd de helm. die nu het hele gezicht afdekt, verbeterd. De rieten schilden werden handzamer ge maakt, het kogelvrije vest deed zijn intrede en op dit moment experi menteert de commissie met be drijfskleding. waarin de gewrichten van de agent extra worden be schermd. „Natuurlijk weten wij niet of de uit rusting ook altijd ten volle wordt benut", voegt oud-commissaris van Rijswijk, Verkerke. daaraan toe, „de verantwoordelijkheid ligt wat dat betreft bij de burgemeesters, die be palen hoe en met wat wordt opge treden". Rubber kogels Zeker is wel dal de politie het in noodgevallen voorlopig nog met de karabijn en het pistool moet doen. NOORDWIJK/LEIDERDORP Wanneer je met de Leiderdorpse architect Piet van der Sterre door een historisch bedehuis loopt, dan merk je heel goed dat deze bouwheer zijn hart heeft verpand aan alles wat monument is. Begrijpelijk, want sinds 1945 heeft hij al heel wat oude bedehuizen in ons land gerestaureerd. Hij geniet op dat gebied, ook bij Monumentenzorg, grote faam. Die liefde voor het oude wil echter geenszins zeggen, dat Van der Sterre geen oog heeft voor het nieuwe in de bouw. Daar bemoeit hij zich eveneens mee. Hij werkt, wat oud en nieuw betreft, op fifty-fifty-basis. Een belang rijk object, waarmee de Leiderdorper zich nu bijna dagelijks bemoeit, is de restauratie van de uit de 15e eeuw daterende Grote Kerk in Noordwijk Binnen. Met dat werk is men nu op de belft, zodat verwacht mag worden, dat dit historische bedehuis, als er zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, in 1975 weer voor het houden van erediensten gebruikt kan worden. Van der Sterre. de vijftig Jaar al even gepasseerd, heeft in de afgelo pen kwarteeuw heel wat historische kerkgebouwen gerestaureerd. Het be gon met Woubrugge en Zoeterwou- de en aan die twee kunnen thans on der meer worden toegevoegd: Lei derdorp, Sassenheim, Vlaardingen Rijnsaterwoude, Zoetermeer, Noord- wijk aan Zee, Ter Aar, Barendrecht Bodegraven, de Rijnsburgse toren. Heemskerk. Rijnsaterwoude en Rol de. Een indrukwekkende lijst, waar op er zeker nog een aantal ontbre ken. De Leiderdorpse bouwmeester, weet het zo precies niet meer. „Op mijn kantoor weten ze het beter", zegt hij, „het zijn met elkaar wej zo'n vijf en twintig gebouwen". Teamverband Nu is hij dan in Noordwijk-Binnen bezig- Op uitermate prettige wijze werkt Van der Sterre samen met de restauratie-commissie en met aan nemer Woudenberg uit Ameide. Ge lukkig, want zon omvangrijk werk moet in hecht teamverband worden uitgevoerd. Bijzonder erkentelijk is hij ook voor de medewerking van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Alleen betreurt hij het, dat er zo weinig geld beschikbaar komt voor da restauratie van monumenten in ste den en dorpen. Vooral de kleinere, objecten komen er bekaaid af. Er zal op dat gebied toch wat moeten DEN HAAG (ANP) Het Neder landse Rode Kruis heeft zijn vakan tiehuizen in Wezep en De Steeg en het hospitaalschip dat op het ogenblik in de Energiehaven in Ut recht ligt aangeboden voor voor lopige huisvesting van de vijftig Aziatische vluchtelingen uit Oegan da. Deze komen over enkele weken per vliegtuig uit Oostenrijk. Door Cees Combee Foto Jan Holvast worden gedaan wil men voorkomen, dat ze aan verkrotting ten offer val len. Je kunt het aan Piet van der Ster re zien, dat hij plezier heeft in zijn werk. Stil werd hij toen de weerhaan op de spits boven het hart van de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen werd geplaatst. Het was voor hem de afsluiting van een belangrijke fase in de restauratie van dit machtige bedehuis, dat een sieraad is voor het dorp en dat staat op de grens van oud en nieuw, namelijk tegen over „De Kuip" en het in aanbouw zijnde bejaardencentrum „St. Je roen". Met veel overtuiging vertelde hij de aanwezigen heel veel uit de Noordwijkse gemeenschap ovei wat reeds is gerestaureerd en wal nog moet worden gedaan. Dat hel leiendak de hevige storm heeft ge trotseerd en dat er geen stukje lood was losgeslagen stemde hem tot gro- BOSKOOP Nu de vastentijd voor de Islamitisohe wereld voor bij is (de maand Ramazan) zal er feest worden gehouden in de beurs hal in Florida. In dit feestprogram ma zal een Turks gezelschap van 18 artiesten optreden. Het feest is op 18 november as. en vangt aan des avonds 20.00 uur. Erol Buyukburg in Nederland. Opening door Sadi Tatli (orga nisator), Sevil Artek (zangeres mo derne stijl). Useyin Engin (trouba dour). Cifte Kumrular (danspaar), Yildiz Yurtsever (zangeres folklore» pauze. Gül (buikdanseres Oriental», Slvrismekler (Komedianten), Erol Büyükburc (moderne stijl groot zanger). OrkestElciler Orkestraci. Conferencier; Gürhan Gözaydan. te vreugde. „Een bewijs", constateert hij met voldoening, „dat aannemei Woudenberg goed werk levert". Van der Sterre kent elk hoekje van de bedehuizen, waarvoor hij een res tauratieplan heeft opgemaakt en la ter moet uitvoeren. Hij maakt er 'n gedegen studie van. Tot in de klein ste details. Dat moet ook. want het ls zijn taak zo'n historisch kerkge bouw weer in z'n oorspronkelijke staat terug te brengen. Is het daarom zo vreemd, dat het restaureren van oude gebouwen een belangrijk deel van zijn leven uitmaakt en dat hij er niet meer buiten zou kunnen? Het gaat de Leiderdorpse bouwmees ter dan ook erg aan het hart. dat geldgebrek oorzaak is, dat er in de Noordwijkse Grote Kerk geen ge brandschilderde ramen kunnen ko men zoals dat vroeger het geval is geweest. Hij heeft er echter alle begrip voor dat volstaan moet worden met glas- in-loodramen. Zo heeft hij nog een plannetje voor de verwarming. De vloer van zerken veroorzaakt in de win termaanden veel kou. Dat ls een ongerief voor de kerkgangers. Daar om speelt v. d. Sterre met de ge dachte in het bedehuis een vloer verwarming aan te laten leggen. Een erg kostbare geschiedenis en daarom waarschijnlijk geen haalbare kaart. Zegt hij: „Misschien kan iets wor den bereikt als er nogmaals een be roep wordt gedaan op financië le steun van de gemeenteleden". Ingangsportaal Lopende langs en door het oude kerkgebouw wijst Van der Sterre ons op twee openingen boven de ingang aan de Voorstraateijde. Als we vra gen wat dat te betekenen heeft geeft hij direct antwoord: „Die openingen duiden erop. dat hier heel vroeger 'n groot gotisch ingangsportaal is ge weest met een paar verdiepingen die toegang gaven tol verschillende vertrekjes" Aan de oostzijde attendeert hij ons op enige donkere strepen op de De Leiderdorpse architect Piet v. d. Sterre voor de hervorm de Grote Kerk in Koordunjk-Binnen, die onder zijn leiding wordt gerestaureerd. buiten zijmuur. „Dat zijn de dak- aansluitingen van de sacristie. Er staat nog een muur van en ook de fundamenten liggen er nog. Boven de deur is een brandgang van het haardvuur in de sacristie, waaruit kan worden opgemaakt, dat die deur naar het koor er vroeger niet is geweest, maar er bij één van de vori ge restauraties is ingemaakt". Uren kan men met Piet van der Sterre praten over restauratie van historische gebouwen. Het is zijn lust en zijn leven. Dat is aan alles te merken. Restaureren of herstellen is het terugbrengen of bewaren van de oude bouwkunst. Hij zou het Jam mer vinden als veel van dat oude, verloren gaat door onvoldoende zorg. Die oude gebouwen zijn monumen ten. „Wanneer Noordwijk de pan den aan de Voorstraat zou restaure ren zou deze centrumstraat veel, aantrekkelijker worden en zou de Grote Kerk nog meer in de belang stelling komen te staan". Zondagsvogel, door Bert Gai Uitgeverij Ploegsma, Amsterdao Vogel van de week, door Garthoff, Ploegsma. Op de grens van zout Portret van een veranderd landschap. Foto's Jan van de tekst Wim Wolff. Ploegsma. Herodotos' historiën, vertaa ingeleid door Dr. Onno Unieboek, Bussum. Onze anarchisten en uto| door Dr. A. C. J. De Vrankrijkl bula- Van Dishoeck/ Unieboek, Sluipmoord op de spelling Dr. Lode Craeybeckx. Elsevier. Blauwe plekken op de zW, Francoise Sagan. Elsevier. De pop-singer, door Tone B Uitgeverij Nygih en Van Ditmi Den Haag. De vergrijzing. Gedfehtea Hans van de Waarsenburg. Ni van Ditmar. De pitpoes, door Harry 6 Nijgh en van Ditmar. WUhelmina Moeder des lands. Uitgeverij Hollandia, I De nieuwe Maclean omnibi Ms. Ulysses Ontsnapt lai krakatau. Nacht zonder einde. Elsevier sterdam Duel onder water, door D« Bagley. Elsevier. De beklemde elite, door K.1 Meulenhoff. Amsterdam. De vermoorde dichter, Apollinaire. Meulenhoff. Waarom doet mijn hond dij' G. Bergman. Vertaling Bakker Meulenhoff. Uilen, roofvogels, klad*1 door J. Leigh- Pembérton. reeks. Uitgeverij J. H. Kok. K» Zeevisserij, door I. en i band. Globe-reeks. Kok. De geschiedenis van de W kunst, door D. Carey. GW* Kok. De telescoop en de mie door R. Worvill, Globereeks Vissen met de vliegenheiifd Jules Rindllsbaoher. Elsevief sterdam. Dag oude tyd, onder redtó Wim Hora Adema, met bï van Hedy d'Ancona, J. Bern* na Born e.a. Kon. Van Comp. Assen. Jan, Jans en de kinder» Jan Kruis. Stripboek, Joop Produkties, Mijdrecht. Luchtpiraten. Roman over vliegtuigkaping, door D. Hl Zuid-Hollandsche Uitgevers n schappij. Den Haag. Het noodlot wacht in Grey ft door John Hunt. Zusd-Hollaa Uitg. MIJ. Goodbye Piccadilly. Fah Leicester Square, door A. la j Zuid-Holl. Een liefde in Parijs, door f Yerby. Zuid-Hollandsche Uitg. De verlorenen. De tragische de van Caroline van Denenu en dokter Struensee, door N. Zuid-Hollandsche Uitg. Mij. De ander, door T. Tryon. u verij Hollandia, Ba am. Aarde zonder tijd, door P. j simo. Hollandia. F eest-etentjes, door R. Lotfl Hillebrand. Hollandia. Wij bakken zelf, door R. gering- Hillebrand. Hollandia. j die gespecialiseerde opleidingen, die j een afdoend antwoord op de steeds i weer nieuwe vondsten van de crimi nele wereld moeten geven. „De misdaad wordt mobieler, de vakkundigheid van de misdadiger groter", verzucht Verkerke, „dat vraagt coördinatie en specialismen. Maar daar moeten wel het geld en de mensen voor zijn". Dus toch niet die optimale beveili ging. „Honderd procent beveiliging bestaat niet", geeft Ruitenberg toe, „al was het maar, omdat door het UTRECHT Je hebt bet gevoel dat het een beetje uit de hand loopt. Bij de bank maken gewapende overvallers de dienst uit, in elk raamkozijn ligt een eng tikkend trom meltje, tussen de post zit altijd wel een bombrief en er is geen vliegtuig meer dat zijn bestemming haalt. Bij wijze van spreken dan. Ruitenberg (links) en hoofdcommissaris Verker ke middenhouden het voorlopig op de hen hier aangereikte karabijn. zwaarste kogelvrije vest nog een kogel kan gaan. De kans op blij vend letsel bij een agent is echter zeer gering". En zolang de politie man nog gezond is, waakt hij over ons met de beste middelen. Naar vermogen dan. Het onderste uit de man, door; tlët Freezer. Uitgeverij De Art pers. Literair dagboek 18931921, Paul Léautaud. De Arbeider^ De lapjeskat, door Annie H Schmidt. 6e druk. De Arbeidebj Ik ben lekker stout, door i M. G. Schmidt. 6e druk. De 4 defspers. Het fluitketeltjes, door Artflï G. Schmidt. 14e druk. De 4 derspers. Tuinieren met hamer en bi door P. en A. Oldale. Geïllu» met 530 foto's en tekeningen, geversmaatsohappij Kosmos, Al daim. Toepassing en verzorging ni te platen, door Mien Ruys. St ziene druk. Kosmos. Hier spreekt men Nederlands, J. Florqüin. Vlaamse pockêta, geverij Heideland- Ort>is, België. Slalom van de Vlaamse b door K. de Decker, Heideland bis. Zie je wel! door Jos Ghysen deiand- Orbis. Mooi tot bewolkt, door Jos sen. Heideland- Orbis. adviseert zij de ministers van bin nenlandse zaken en justitie maar snel een ander knuppeltje of een grotere munitietas aan te schaffen, om maar eens wat te noemen. Geen schaamte Toenemend geweld, terreur heet dat en men vraagt zich al snel af of de politie er wel helemaal te gen bestand is. Is het leven van de brave burgerman nog wel vei lig? Loopt oom agent, op zoek naar een steeds vindingrijker vij and. niet manmoedig zijn dood tegemoet? Dat valt allemaal best mee, vindt de Commissie Bewapening en Uit rusting van de politie en die kan het weten, want zij vraagt zich elke minuut van de dag af of de gestaag groeiende misdaad wel met de meest efficiënte middelen wordt be streden. Vindt de commissie dat de beteuge ling van het kwaad om andere, nieuwe voorzieningen vraagt, dan Door Daan Overhoff Al een klein Jaar worden middelen tussen het pistool en de wapenstok onderzocht, zoals traangasspuitap- paraten en rubber kogels, die men in Ierland voelt, maar de munitie wordt niet veranderd. Toch klinkt uit de korpsen soms het verlangen naar bijvoorbeeld een machinegeweer op. middenweg tus sen de karabijn en het pistool. „Maar dan wordt de afdrukmoge- lijkheid vergeten", waarschuwt Rui tenberg, „in negen van de tien ge- vallen moet de politie in drukke steden optreden. Daar kan Je niet I zomaar met een machinegeweer in het rond gaan maaien. Misdadigers kunnen dat risico nemen, de over heid niet". De commissie bewapening en ui- rusting van de politie zoekt de be veiliging van de maatschappij dan ook liever in de vaardigheid van de agent. „Een goede schietopleiding is veel belangrijker dan het wapen, waar mee men werkt", oordeelt hoofd commissaris Verkerke, „een goede I schutter is zo zeker van zijn zaak, I dat hij in de meeste gevallen juist I niet hoeft te schieten". En waar niet geschoten wordt, is het nog altijd het veiligst. „Een goed opgeleide politieman maalt j niet om het wapen, dat hij in han- I den heeft", ervaart Ruitenberg, „hij beoordeelt de schietwaardigtieiid van een situatie en daarin schuilt de werkelijke beveiliging". Helaas beschikt de politie vaak niet I over het personeel en het geld voor

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4