latuur onderwerp van reeks boeken li RDAG 16 NOVEMBER 1972 EXTRA Vijfhonderd prijsverhogingen ij kruidenier niet ongewoon de handel reeds een „voorschot" op de btw-prijsver- jgen van januari? Gaan de prijzen nu al stilletjes-aan oog? Die bewering wordt de laatste tijd veel gehoord, iet waar is, is het zaak dat het aan de kaak wordt ge- Het is alleen de vraag of het waar is. Het vervelende je het wel kunt roepen, maar dat er meestal niet meer wee of drie voorbeelden bij gegeven worden. En dat glang geen bewijs. AMSTERDAM het voorop stellen: ik heb een bewijs. Niet van dat het is, en niet van dat het niet Er bestaan in ons land ge- genoeg gegevens om na te gaan. Dat kan hooguit j. ihteraf, als een eventueel on- E Dang is geschied, en dan nog 0 maar zeer globaal. 2 nige waar Je nog iets aan J xien, zijn de levensmiddelen- voorzover die voor alle win der worden geadviseerd of Laten we daaroan eens 1 kruidenierslijst (Shaw en o ik's prijslijst voor de levens- ndel) kijken. enham MAANDEN maand november vinden n 307 prijsverhogingen, lelijk op de volgende artike ls Bakker Hon, chokoladedrank, diep- dierenvoedsel, appelmoes, unserven, honing, macaro- micelli, soepen, sausen, tafel en, reinigingsmiddelen, toilet- en, wasmiddelen. De prijs ing op koffie hebben wij njet eld, omdat die bekend genoeg de hele linie van de iver de 307 verhogingen staan Usverlagingen. Vaak hangen met tijdelijke reclame- 'ember een uitschieter? Om er te weten te komen, eerst eens naar de oktober: We zien dan, dat oktober niet minder dan 492 rhogingen waren aangekon- net daarnaast slechts 35 ver- i. dan misschien in oktober al de hand? Of Is zo'n 300 IJsverhogingen per maand il? Laten we, om daar een in te krijgen, ook even terug- september: Schrik niet, er waren toen 553 prijsverhogingen, en slechts 26 verlagingen. We weten daarmee nog niet alles. Maar wel, dat er althans in deze lijst van merkartikelen per maand al tussen de 300 en 500 kruide niers-prijsverhogingen zitten, en dat het er twee maanden geleden meer waren dan nu. Welnu, die verhogin gen zijn al in de duurte-berekenin- gen verwerkt. Zodat we door het effect ervan volgend jaar niet in eens kunnen worden verrast. En zo dat het er op lijkt dat er althans uit deze hoek minder te vrezen valt dan pessimistische voorspellers zeg gen. Wat niet wil zeggen dat het gezellig is om elke dag tegenaan te lopen, die honderden prijsverhogingen per maand. Maar in elk geval zijn er dus geen deugdelijke aanwijzingen voor een „voorschot" van de handel op de komende duurte. Althans, niet in de levensmiddelenbranche. Helaas heb ben we geen gegevens over meubels, schoenen, kleding, en zulke dingen. Wat dat betreft blijft het afwach ten hoe het uitvalt. LICHTGEWICHT Wat kan een wasmiddelenfabrikant nog voor nieuws bedenken om de huisvrouwen de voorkeur te laten geven aan zijn produkt, dat óók al leen maar schoon en helder wast? Witter-dan-wit hebben wé gehad, kleurvast eveneens, anti-kalk ook al Zijn de mogelijkheden uitgeput? Nee, nooit, roepen de Duitse fabri kanten. Daar brengt het merk Quelle iets „heel nieuws" op de markt. Het lichtgewicht wasmiddel. Vijf kilo, met een waskracht van lYs, kilo. De overtollige zware vul stoffen zijn eruit. Toch heeft Quelle zijn pak even groot gelaten als dat van de concurrenten. Het weegt al leen veel minder En er is nog veel meer zots moge lijk. Wacht maar af. TE HUREN Volgens een vaktijdschrift (RTH) zijn de meeste van de 16 miljoen zwart-wit televisietoestellen en de 1,3 miljoen kleurenapparaten die in Engeland in gebruik zijn. geen ei gendom van de kijkers zelf. Ze zijn gehuurd. Grote verhuurmaatschap- pijen hebben er 6,8 miljoen uit staan. Naar schattingen verhuren plaatselijke zaken er bij elkaar ook nog zo'n 3 miljoen. De gemiddelde duur van een huurcontract beloopt circa 3 jaar. De minimum-huur tijd is meestal een jaar. De grote ver- huurmaatschappijen hebben veelal nauwe banden met de tv-fabrieken. VASTHOUDEN Het wordt zo langzamerhand kort dag voor degenen die geld over hebben. Dat wil zeggen, als dat geld bestaat uit zilveren guldens en rijksdaalders. Want die zijn op 1 Januari geen wettig betaalmiddel meer. Sinds dat bekend is gemaakt, zie je weer wat meer van dat zil vergeld in omloop. Maar er zullen nog wel veel mensen zijn' die het vast houden, en daarbij in twijfels verkeren: is het nou wel of is het nou niet veel waard. Wel, een rijksdaalder van zilver Is (op dit moment nog) gewoon een rijksdaalder waard, en een gulden Is een gulden,. Of verzamelaars er in de toekomst noemenswaardig meer waarde aan zullen gaan hech ten, is de vraag. In elk geval heb ben zij meestal slechts belangstel ling voor exemplaren zonder kras sen, en die zijn er maar weinig. En dan is het voor de waardestij ging van munten altijd nog een vraag hoeveel er van zijn geslagen Dat valt in elk geval wel na te gaan. Ziehier het overzicht van het aan munten van zilvergeld, zoals het is gegaan: GULDENS 6,6 miljoen in 1954; 37,5 miljoen/ in 1955; 38,9 milj. in 1956; 27 milj. in 1957; 30 milj. in 1958; 5 milj. in 1963; 9 milj. in 1964; 21 milj. in 1965; 5 milj. in 1966; 7 milj. in 1966. RIJKSDAALDERS 7,2 miljoen in 1959; 12,8 milj. in 1960; 10 milj. in 1961; 5 milj. in 1962; 4 milj. «n 1963; 2,8 milj. in 1964 5 müj. in 1966. Wie dus geen hele series heeft, zou dus eens kunnen beginnen mooie gave rijksdaalders te sparen van schaarse jaren 1954, 1963, 1966 en 1967. En guldens van 1963 en 1964. Misschien hebben die dan voor uw achter- achter- achterkleinkinderen wel de grootste zeldzaamheidswaar- liijksmuseum: t.eun. 7 Jan. Japanse prenten uit de 19de eeuw van Hokusai, Hiroshige en him tijdgenoten. Tropenmuseum: tot 31 dec. "In het land van Ghor", semi-nomaden in Afghanistan. Stadsschouwburg: 18, 19 nov. 20.15 uur Amsterdams Toneel "Tocht naar het duister" van Eugene O'Neill, 21 nov. 20.15 uur Haagse Comedie met "Liefde op papier" van Frank Marcus (liefdadig heidsvoorstelling) 2arré: t.em. 2 dec. dag. beh. ma 20 uur Musical "Promotie, pro motie" met Gerard Cox, Trudy Laby, Tonny Huurdeman er. Joan Remmelts De Kleine Komedie: t.e.m. 20 nov. dag. 20.15 uur Hoofdstad Ope rette met 'Tm weissen Rössl" van Ralph Benatzky. Nieuwe de la Mar-theater: dl, wo, do, 20.15 uur Fons Jansen mei "Kwartetten", vr en za 20.15 Wim Kan en Corry aan zijn zijde Klein Bellevue: t.e.m. 3 dec. dag. beh ma 20.30 uur "Kort er Klein" met "Professor Schroempff en zijn reizend frivoliteiter theater". Concertgebouw: 17 nov. 20.15 uur Utrechts Symphonie Orkest oj.v Gustav Kömig mjn.v. Ivry Gitlis, viool. Beethoven, Sibelius, Ravel Strauss; 18 nov. Alice Cooper. Theater Desmet: t.e.m. 18 nov. "Zeg het met vrouwen", 21 nov t.e.m. 8 dec. Musical "Hair" uitgez. 5 dec. DEN HAAG 20.30 uur Residentie-orkest oi.v. Congresgebouw: 17 en Hiroyuki Iwaki. Circustheater: 27 t.e.m. 30 nov. 20.15 uur Toon Hermans met zijn nieuwe show. HOT-theater: 16, 18, 19 nov. 20.30 uur Haagse Comedie met "Palach", 17 en 23 nov. Haagse Comedie met "Spel der vergis singen". Kon. Schouwburg: 16 nov. Haagse Comedie met "Drie zusters" met o.a. Enny Meunier, Trins Snijders, Ko van Dijk, Guido de Moor, Anne-Marie Heyligers en Carl van der Plas; 17 nov. 20.15 uur Haagse Comedie met "Ter ere van" met o.a. Ko van Dijk. Enny Meunier Wim van Rooij Emmy Lopez Diaz en Carl van der Plas; 18 nov. 20.15 uur, 19 nov. 14 uur Haagse Comedie met "Liefde op papier" met Elisabeth Andersen, Eric van Ingen en Francien Dreessen; 19 nov. 20.15 uur Haagse Comedie met "Knecht van twee meesters" met Jules Roy aards, Anne-Marie Heyligers, Eric van Ingen, Guus Verstraete en Anne Oostveen Diligentia: 17 nov. 20.15 uur "Het dagboek van een gek" door Henk van Ulsen, ook 19, 22, 23 nov. Theater In de Steeg: 17 en 18 nov. try out-voorstellingen van het cabaret Salvo met "Cartoon". Theater Pepijn: do, vr en za 20.30 uur Cabaret Gerrit met "Truus" m.m.v. Cecile op de Macks en Wouter Stlps en het ensemble oJ.v. Jaap Schallenberg. LEIDEN De Burcht: 17 nov. 20 uur Avond met Solution met Frank Raay- man. Jazz-zolder Hot House: 17 nov. "Banten" met o.a. Henry Vonk en Rob v. d. Broeck. Rijnlands Lyceum: 18 nov. 20.15 uur Franoesca Solleville met een sprankelende "tour de chant". De Lakenhal: t.e.m. 26 nov. Tentoonstelling over het Hollandse landschap uit de 17de eeuw. ROTTERDAM De Doelen: 16, 17 nov. Rotterdams Philharmonlsch Orkest oi.v Hans Vonk; 17 nov. 24.15 uur Alice Cooper; 18 nov. 20.15 uur Canticum Novicum met het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland o.Lv. Wim Roos; 21 nov. 20.15 uur Residentie-orkest o.l.v Hiroyuki Iwaki; 22 nov. 20.15 uur Optreden van Cornells Vrees wijk. Rotterdamse Schouwburg: 18, 19 nov. 20.15 uur Rotterdams Toneel "De man, het beest en de deugd"; 21 nov. 20 uur Nederlandse Operastichting "Aus einem Totenhaus"; 22 nov. 20.15 uur Zui delijk toneel Globe met "Drie zusters"; 23 nov. 20.15 uur Rot terdams Toneel "De man, het beest en de deugd". Hofplein-theater: t.e.m. 30 nov. 20.15 uur (met uitz. van 20, 27 nov.) Paul van Vliet met zijn cabaretprogramma "Noord, West". Picolo-theater: 21 t.e.m. 26 nov. 20.15 uur "Sonate van het maan licht". Sportpaleis Ahoy: 21 t.e.m. 29 nov. Wiener IJsrevue. Museum Boymans: t.e.m. 19 nov. Hollandse gravures uit de 19de eeuw. naar de natuur" is de klassiek geworden uitspraak de Franse filosoof Jean Jacques Rousseau. Anno 1972 we bezig met die „terugkeer". We hullen ons dan wel lotseling in berenvellen en bouwen geen hutten van en bladeren, maar de gebeurtenissen in de natuur steeds meer in de belangstelling. Ze zijn vaak direct ppeld aan het besef, dat ons milieu door overbevolking, tschrijdende techniek en een snel groeiende consump- 'erloren dreigt te gaan. het Jaar van de natuurbe- Elke zich zelf respecte- uitgeverij deed er wel iets markt werd overspoeld met paper-backs en dikke pillen banden, die aandacht be- uan ons steeds verder ver- milieu en de bedreigde na- Vooral de gebeurtenissen in de een groot publiek aan reken. Vanuit onze "betonnen met centrale verwarming, ■fl-stereo en de elektrische de- mtstond er een duidelijke hang "ongerepte". niet zo vreemd, dat Juist, «richten over verontreiniging van Leeuwen «vulling ons dagelijks worden Schoven, de belangstelling studierichting als de biolo- toeneemt en tv-documen- ï&n bijvoorbeeld Cousteau een *sarderingscijfer van het kij- töliek krijgen. In de boekwin- "natuurhausse" ook dui- merken. De afgelopen zijn over dit onderwerp boeken versohenen en in dit zullen we enkele belangrijke 'en nader bekijken. fcnatlas Mjzonder imponerend werk is 9r°te Geïllustreerde Dierenat- door The Readers Digest uitgegeven in samenwerking Wereld Natuiur Fonds. Om dat Prins Bernhard voorziter is van dit World Wildlife Fund kreeg hij enkele weken geleden het eerste exemplaar vain dit 428 pagina's tel lende boek, dat niet minder dan 1000 kleurenfoto's en instructieve tekeningen bevat. Meer dan veertig deskundigen, over de hele wereld verspreid, hebben aan de samenstelling van deze uit gave, die een Nederlandse bewer king is van de Engelse editie "The living world of animals", meege werkt. Coördinator van dit Neder landse boek was de oud-biologie-le- raar dr. A. Scheygrond. Het Dierenatlas wijkt af van de voor bitflogieboeken gebruikelijke in deling naar soort en groep. In dit boek wordt het dier geplaatst in de omgeving waar hij voorkomt. In zijn eigen milieu, zoals de Poolstreek, gematigde streek enz. Op die manier wordit een ovenziohteUjk beeld ge schapen van de manier waarop een bepaaad dier leeft en de omgeving waarin dat dier leeft. Terloops wor den ook gegevens verstrekt over planten, klimaat en bedreigingen door de mens. Fraaie foto's De foto's in het boek zijn van uit stekende kwaliteit en het boek is gevat in een prachtige band. Jam mer is alleen dat het boek niet in genaaid is, maar vervaardigd vol gens een lijmprocede, waardoor bij een zeer intensief gebruik de bladen nog al eens los dreigen te raken De prijs van het boek is f 69,95. Voor die prijs krijgt u behalve hei boek ook nog een kleine verrekijker voor eventuele "veldstudie" en u geeft indirect een bijdrage voor het behoud van het Goeuoeng-Leuser-re- serv^at in het noorden van Suma tra. Het Wereld Natuur Fond krijgt van elk verkocht exemplaar een be drag voor de actie die een uniek stuk oerwoud met veel dieren wil redden uit de handen van stropers en illegale bomenkappers. De Natuur Vrijwel op hetzelfde vlak aüs het Dierenatlas ligt het fraaie boek "De natuur" dat onlangs is verschenen bij de uitgeverij Zomer en Keuning. Ook aan dit kleurrijke planten- en dierenboek, het informatieve naslag werk en het pakkende leesboek wordt weer medewerking verleend door het Wereld Natuur Fonds, ter wijl ook ditmaal drs. A. Scheygrond de eindredactie van de Nederlandse bewerking in handen had. Het boek omvat 480 bladzijden en is geïllu streerd met 700 foto's waarvan de meeste in kleur zijn. Een schat aan informatie wordt in het boek gegeven over de "dierlijke have" op aarde. Van het minuscule pantoffel- diertje tot reuzen als olifanten en giraffen. Wat het boek onderscheidt van het Dierenatlas Is dat de Duit se schrijver dr. Karei Erich Graeb- ner de keuze van dieren meer heeft toegespitst op West- en Midden-Eu ropa terwijl het Dierenatlas van poe' tot pool gaat. Het boek ontleent zijn waarde on der meer aan een reeks foto's van processen en verschijnselen in de natuur die nog nooit tevoren zijn gepubliceerd. Vele foto's zijn bijzon der instructief, zoals bijvoorbeeld het bewijs dat de slak zich voortbe weegt over een slijmlaagje dat hij zelf afscheidt. Een foto toont, dal een slak zich op de snijkant van een scheermesje kan voortbewegen zon der zich te verwonden. Zoals reed; gezegd is het boek geschreven doo: dr. Karl Erich Graebner, een mai 'die in Duitsland grote bekendheid geniet door zijn interessante na buurprogramma's, die hij voor he tweede net van de Duitse televisi: verzorgt. In die functie maakte hi, verschillende wereldreizen en maak te hij een intensieve studie van de leefwijze der dieren. Het boek, waarvan het foto-mate riaal tot in de puntjes verzorgd is, kost in de boekwinkel f57,50. Voor donateurs van het Wereld Natuur Fonds is het boek een tientje goed koper. Vogelboek Ook de uitgeverij' Elsevier doet een belangrijke duit in het "nabuurzak je" met de versohijning van het Grote Vogelboek. Het boek bevat afbeeldingen van meer dan 500 Eu ropese vogelsoorten, die met des kundige hand zijn gemaakt door de Amerikanse illustrator Arthur Sin ger. De tekst is van de Deen Bertel Bruun en geeft informatie over broed-, paar- en voedingsgewoonten, alsmede bijzonderheden als aantal eieren, t rokbewegingen, nestbouw, balts enz. De tekeningen van Singer, die we al eerder kenden uit het boek Vogels der Wereld blinken uit door natuurgetrouwheid. Bovendien worden van sommige vogels ook de zomer- en wintertooi apart afge beeld en wanneer het belangrijk af wijkt van de algemene tekeningen ook het vrouwtje of de half volwas sen vogel. De prijs van het boek is f 49,50. Bert Garthoff De vogelliefhebbers hoeven dit Jaar niet bang te zijn, een te kort ver langlijstje bij de Sint te moeten in leveren, want by de uitgeverij Ploegsma is van de hand van Bert rotzooi, rotzooi, Garthoff een nieuw boekje verschenen met inte ressante feiten over 52 in Nederland voorkomende vogels. De titel in het boekje is "Zondagsvogel". Het is het tweede boekje van "weer-of-geen- weer"-presentator Garthoff, die in het natuurbeschermingsjaar 1970 begon met een vastprogramma-on- derdeel "De vogel van de week". Vorig Jaar verscheen de tekst van deze rubriek in druk. In plaats van de vogelgeluiden, die in de uitzendingen altijd Bert Garthoffs tekst begeleidden, zijn er in het boekje houtgravures opgeno men. Het gemis aan getjilp, gefluit gerol etc. wordt echter ruimschoots goedgemaakt door deze uitstekende houtgravures, die al in 1800 werden gemaakt door Thomas Bewick. In het boekje wordt een apart hoofd stuk aan hem gewijd. De belangstel ling voor het boekje "Vogel van dt week" was zo groot, dat de uitgeve rij Ploegsma besloot, de teksten die Garthoff in 1971 uitsprak opnieuw in boekvorm te laten verschijnen, nu onder de titel "Zondagsvogel". Beide deeltjes zijn in de boekhandel ver krijgbaar voor f 12,50 per stuk. Dwergpapegaaien Behandelt Bert Garthoff ln zijn boeken steeds inheemse vogels. Thijs Vriends besteedt in zijn pas bij de uitgeverij Veen versohenen boek "Agapornissen en andere dwergpa pagaaien" aandacht aan de exoti sche vogels. Het gaat ditmaal op een groep kromsnavelige papa gaaiachtige vogels, die zich in ons klimaat goed weten aan te passen en omdat ze weinig ruimte inne men, als huisdier bijzonder geliefd zijn. Thijs Vriends, die Jarenlang in Au stralië en Amerika heeft gewoond xan met kennis van zaken over ieze vogels spreken omdat hij de vogels niet alleen lange tijd in zijn eigen vollere kon observeren maar ook in de vrije natuur. Behalve veel gegevens over deze vogelsoort geeft de schrijver adviezen over de in richting van een volière, broeagele- genheden en verzorging van de vo gels. Het boek, dat voorzien is van een antal prachtige kleurenfoto's kost in de winkel f 19,90. Delta-foto's Terug naar eigen land voor het boek "Op de grens van zoet en zout" verschenen bij uitgeverij Ploegsma. Dit boek van fotograaf Jan van der Kam en schrijver-bio loog Wim Wolff is een portret van een veranderend Delta-landschap. Aan de hand van ruim 200 foto's wordt een uitgebreid beeld gegeven van het getijdengebied waarin zowel zoet/brak, als zout water er voor ge zorgd hebben dat ter plaatsen een uniek natuurgebied is ontstaan. Het boek is een document van een ge bied, dat als gevolg van de uitvoe ring van het Delta-plan op diverse plaatsen ingrijpend verandert. Het boek geeft een onthullend beela van hoe het was en hoe het is. Het boek wordt gecompleteerd door jen adressenlijst en Informatie over de toegankelijkheid van bepaalde ge bieden. De prijs van het boek is f27,50. Notendop Tenslotte nog een boek over de na tuur dat speciaal bestemd is voor de Jeugd. Bij de uitgeverij Hollan- dia verscheen het boek "De dieren wereld ln een notedop", waarin de schrijver E. G. Huey wetenswaardi ge feiten over dieren vermeld. Het boek dat bewerkt en Ingeleid ls door dr. A. F. J. Portielje. is geïllu streerd met ruim 200 tekeningen en 57 foto's. Jammer ls het dat het boek een beetje op twee gedachten hinkt. Aan de ene kant ls door het taalgebruik blijkbaar gemikt op de Jeugd terwijl de inhoud or vele punten toch te hoog grijpt. Boven dien had het hele boek best een wat modieus verfje kunnen gebrui ken. De prijs van het boek is f 14,90.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23