iRAELIERS BANG OOR NIEUWE PLAN- EN VAN AMERIKA rENGYMNASTIEK, ARBEID EN POLITIEKE VORMING LkjbtL sjfelB IJ «a /iukensfilet geschoonde: spruitjes golden delicious PERON OP WEG NAAR BUENOS AIRES gpAG 15 NOVEMBER 1972 gingen ons verblijf in Chi- een bezoek aan de Chinese fle vertrekken 's morgens uur. met de bus die ons in voortdurend ter beschik- een comfortabele bus, personen (terwijl onze jt 8 personen bestaat)met :jes over de stoelen en gor- roor de ramen. Er is geen itloning, maar de ramen geheel naar beneden wor- Iraaid, zodat we voldoende ucht kunnen krijgen. Het worden i tl druk in de straten van de Chinezen staan rond 6 uur vroeg naar bed. Om 's avond ligt het leven stil latbeeld wordt vooral be- jjor de fietsen. Hoewel de duur zijn, rond twee- tot een maandsalaris.is dp itheid in Peking toch ongè- iets per gezin. Dat betekent 1,5 miljoen fietsen, die worden gebruikt, voor ivervoer.maar vooral ook tchtvervoer. Particuliere er in het geheel niet aatbeeld wordt gecomple- net autobussen, trolleybus- achtwagens en taxi's. Er kakofonie van geluiden toeter en belgerinkel, om- name de chauffeurs de unteren zodra ze maar ie- straat zien. Dat betekent a onophoudend getoeter gemotoriseerde verkeer is meester op straat. Rech- de talrijke voetgangers niet; ze hebben alleen de pal] te springen. muur uur rijden naar de Muur leelte van ongeveer 5 kilo- gerestaureerd als eerbe- het gewone volk dat de idertij d heeft gebouwd. Nu alle buitenlanders die Pe- ïoeken. naar de Muur ge- 1e zien er bijna meer bui- rs dan Chinezen, ronkelijk gebouwd om de i buiten te houden, heeft ook de functie gekregen stofstormen uit de Gobi- te temperen. De huidige is begonnen met een cam- Ihlna "groen te maken" [oorden van het land bou- aan een Grote Groenen Lw.z. dat zij daar mil Joe len planten om de wind die obi-woestijn waait te min- )ok elders in het land wor- bomen geplant. In Peking jn er de laatste Jaren per half miljoen bomen ge- iet alleen door de plant- ienst (die zorgde voor dp parken en straten), maar vooral ook door het volk zelf. De zware stofstormen zijn hierdoor in derdaad verminderd is. Men zegt zelfs dat het klimaat veranderd ls en dat het in Peking nu enige gra den koeler is in de zomer. Tentoonstelling We brengen dezelfde dag ook een bezoek aan de Ming-graven, de graven van de keizers uit de Ming- dynastie (1368-1644), 13 keizers lig gen er begraven, in een dal aan de voet van de bergen. Eén graf, waarvan men de toegang bij toe val heeft ontdekt, is gerestaureerd en voor publiek opengesteld. Dp vele gouden schatten die de keizer met zich nam in het graf, zijn ten toongesteld en wel zo dat de men sen van tegenwoordig duidelijk wordt gemaakt hoe groot de af stand tussen heersende klasse en werkende klasse Vroeger was, aan de mensen de conclusie latend hoe klein ze nru is. Naast de goudbrokaten mante) van de keizer hangt een bijna vergaan Jak van een gewone boer. en naast de gouden schalen liggen scherven van aardewerk potten in dezelfde vitrine. Het steekt ons in deze omgeving extra dat onze gid sen, wanneer wij wat fris willen drinken en er geen stoelen be schikbaar zijn, een aantal Chine zen commanderen hun stoel voor ons vrij te maken. We begrijpen dit niet; we wensen het ook niet. maar we worden gedwongen op de stoelen te gaan zitten en zo deze huidige ongelijkheid te aanvaar den. We zijn wat geïrriteerd door de aparte behandeling' die we krij gen. Maar het komt waarschijnlijk voort uit het Chinees idee van gastvrijheid Naar de universiteit We bezoeken in Peikng ook een Middelbare School, Middenschool nr. 15, in 1952 opgericht en in 1956 volledig uitgebouwd tot de huidige grootte van 2000 leerlin gen. Er zijn in Peking ongeveer 400 scholen, met elk zo'n 2000 leerlingen. Het middelbaar onder wijs wordt sterk gepopulariseerd. Er is na de voltooiing van de la gere school geen toelatingsexamen voor nodig. De scholen recruteren hun leerlingen uit een bepaalde buurt. Alle middelbare scholen zijn aan elkaar gelijk; men kent sr niet de 1001 soorten scholen waar uit wij in Nederland kunnen kie zen. De school duurt in totaal 5 jaar en daarna gaat men het pro- duktieleven in. of gaat men in mi litaire dienst. Volgen van universitair onderwijs of van een soort hoger beroepson derwijs is, enkele uitzonderingen daar gelaten, eerst mogelijk na dat men eniige jaren aan de pro- duktie heeft meegewerkt, op het land, in de fabriek of in het le ger. De toelating tot het hoger on derwijs is als volgt geregeld: de universiteit stelt vast hoeveel eer stejaarsstudenten aangenomen kun nen worden. Deze plaatsen wor den verdeeld over de verschillende provincies van het land. Per pro vincie worden de plaatsen weer verdeeld over fabrieken, communes en legereenheden al naar gelang de behoefte die er is aan ontwik keld personeel. Wanneer nu een fabriek een aan tal plaatsen toegewezen heeft ge kregen, dan kunnen werknemers uit de fabriek naar die plaatsen Het China van nu, een impressie van drs. Fr. van der Meer Drs. Fr. van der Meer uit Hazerswoude bracht de af geloven zomer, van 28 juni tot 29 juli een bezoek aan de Volksrepubliek China. Hij vroeg -daarvoor een visum aan omdat hij op doorreis naar het Internationale Psychologie Congres in Tokio kennis wilde ne men van de ontwikkeling en toepassing van de sociale wetenschap pen in China, en daarnaast geïnteresseerd was in het sociale en culturele leven in Cïhna in het algemeen. Hij bezocht China in groepsverband tezamen met 7 andere Nederlanders. Drs. Fr. van der Meer legde in 1967 zijn doctoraal examen in de psychologie af en is sindsdien als medewerker verbonden aan de Rijksuniversiteit van Leiden, vakgroep sociale psychologie. .olliciteren. Ze moeten de middeü- oare school hebben doorlopen, een goede gezondheid hebben, en rond 20 Jaar zijn. Ook oudere arbeiders van rond de 40 Jaar kunnen even tueel solliciteren, zodat zij nu nog de kans hebben die zij vroeger mis ten. De fabriek, dat wiil zeggen de ar beiders in de fabriek, met een grote vinger in de pap van de par tij, beslist wie mag gaan studeren. De universiteit moet aan deze voordracht haar uiteindelijke goed keuring geven. Dit systeem van toelating is een der resultaten van de Culturele Revolutie. Er is een verschuiving van academische we tenschappelijke kriteria naar niet academische kriteria. De studen ten van nu hebben verschillende Jaren gewerkt en weten waarvoor ze studeren en voor wie ze stude ren. Na hun studie zullen ze im mers terugkeren naar hun fabriek of hun dorp. Arbeid op school Op de Middenschool nr. 15 wor den we ontvangen door leden van het Revolutionair Comité, die luid in hun handen klappen wanneer onze bus de poort binnen rijdt. Wij klappen eveneens als we uit stappen. De ontvangst, met de ge bruikelijke thee, vindt plaats in een klein zaaltje, waar twee lucht verversers een enorme herrie ma ken, zodat we elkaar nauwelijks kunnen verstaan. De luchtverver sers uitdoen is ook niet mogelijk, omdat de temperatuur dan tot het ondraaglijke oploopt. Het is een düemma waarvoor we nog vele keren zullen komen te staan. De school duurt 5 jaar en ieder Jaar werkt men een maand op het land en een maand in de fabriek. De school heeft zelf kleine bedrijf jes, maar de leerlingen worden ook wel "uitbesteed". Aan de praktijk besteedt men dus ruime aandacht. De lessen op school duren 50 mi nuten, 4 in de ochtend en 2 in de middag, gedurende 6 dagen per week. Zondag is men vrij. De voor naamste vakken na de Culturele Revolutie zijn: Chinees 5 uur; de vreemde talen (Engels) 45 uur; wiskunde 3-4 uur; natuur- en scheikunde elk 2-3 uur; aardrijks kunde, revolutionaire kunst en fysiologie elk 1-2 uur; lichamelij ke opvoeding 2 uur; militaire ac tiviteiten 2 uur; en politieke scho ling 2 uur. Onder dit laatste wordt verstaan de besturing van de werken van voorzitter Mao; de bewustmaking van de deelname in de klassestrijd door leerlingen naar tentoonstellin gen te sturen (zoals bijvoorbeeld de Ming-graven)door ouders die op school vertellen hoe het vroe ger (vóór de Bevrijding) was: door bestudering van het marxisme en leninisme en door rollenspelen. Ook wordt onderwezen in de com munistische moraliteit door iets te vertellen over de waarde van de gemeenschap en door te vertellen over de Helden van het Volk, men sen die als voorbeeld gesteld wor den voor hoe men zich moet ge dragen. Na deze introductie maken we een rondgang over het schoolter rein. een groot complex met meer dere gebouwen, en veel stoffige sportvelden. Op een van de velden is een klas bezig met "militaire activiteiten". Ze staan tenminste allen met een houten geweer in gevechtshouding. Merkwaardige si tuatie. omdat het Chinese volk en het leger een allerminst agressie ve indruk maken. Elders zijn leer lingen aan het basketballen of op een aantal betonnen tafels, aan 't tafeltennissen. We bezoeken een al gebrales, een natuurkunde- en een scheikundeles. De klassen tellen rond de 50 leerlingen. Iedere klas is onderverdeeld in vier onder wijsgroepen, zodat er verschillend gewerkt kan worden. We be zoeken ook een fabriekje waar leerlingen diodes aan het maken zijn en een fabriekje waar men kopersulfaat maakt. Dit zijn de fabriekjes van de school zelf, waar de leerlin gen praktisch bezig zijn en waar ze in officiële termen 'leren van de arbeiders en worden her opgevoed". Leerlingen van een middelbare school bezig met het maken van kopersulfaat in een eigen fabriekje van de school. Deel nemen aan het produktieproces vormt een essentieel onder deel van het schoolprogramma. Politieke scholing In een andere stad, Soochow zul len we een lagere school bezoe ken. Ook daar klassen van rond de 50 kinderen. De kinderen gaan op hun ?de jaar naar de lagere school en Mil ven daar 6 jaar. Ieder jaar b" ij fit er 2-3 procent, zitten. De. taak van de school zoals ze door kameraad Pan aan de Mid denschool nr. 15 wordt geformu leerd, is de training van kinderen tot mensen met een allround ont wikkeling, zowel op het gebied van de kennis, als op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de mo raliteit. De vakken waarin ze daar toe worden onderwezen zijn: poli tiek, Chinese taal, muziek, teke nen en rekenen; en vanaf de vier de klas natuurkunde, geschiede nis en aardrijkskunde. De politiek zoals ze in de eerste klas wordt gegeven, bestaat uit het vertonen van films, het bezichtigen van ten toonstellingen en het vertellen van verhalen. Zelfs op de kleuterschool brengt men de kinderen op deze manier "liefde bij voor de Partij, Op de kleuterschool maken wij mee dat een 4-Jarig Jongetje ons een verhaal vertelt over het helpen van een zieke op straat. Een an der vertelt een verhaal over zijn ouders, wat die voor de Bevrij ding hebben meegemaakt en hoe goed ze het nu hebben. Alles ge- ijeurt bijzonder ernstig en het is even wennen om 4-jarige kinderen zo bezig te zien. Maar ook op de kleuterscholen in Nederland kan het ernstig toegaan als over he mel en hel gesproken wordt. Ogengymnastiek Tijdens ons gesprek met kame raad Pan worden we ineens opge schrikt door harde muziek uit de luidsprekers. „De ogengymnas tiek begint", vertelt ze ons en als we niet begrijpend blijven kijken, worden we naar een klas gebracht waar alle kinderen geconcentreerd bezig zijn bepaalde punten rond de ogen te stimuleren op het rit me van de muziek. "Dat is om de bijziendheid tegen te gaan", ver telt de onderwijzeres ons en ze geeft ons een affiche mee waar de acupunctuurpunten staan uitgete kend. Men hecht veel aandacht aan de lichamelijke vorming. De kinderen in de klas worden ook regelmatig van plaats verwisseld, zodat ze niet steeds één kant heen hoeven te kijken. En ieder half Jaar is er een lichamelijk onder zoek. Het slot van ons bezoek van Middenschool nr. 15 in Peking wordt gevormd door een uitvoe ring van het schoolorkest en door optreden van dansertjes en zan gers. Het is verrassend wat kinde ren op deze leeftijd reeds preste ren. We luisteren er met genoegen naar. De achtergrond wordt ge vormd door een groot schoolbord met daarop een tekening van Ne derland. en de woorden Warm Wel come To Holland Friends. Ze me nen het. WORDT VERVOLGD. I ciebabu KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN VÏ3 KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS I MAGAZIJNKASTEN Jj KANTINEMEUBELEN TOONZALEN Geopend van 9-17 uur gg H e!fzM..^eTtS2Straa,#35 Leiden g (Door onze correspondent) IZALEM Het is niet toevallig dat minister van De- Mosje Da jan zo kort na de Amerikaanse presidentsver en in Washington op bezoek is gegaan. Al voor de pre- ferkiezingen had de Amerikaanse regering op subtiele Israël erop attent gemaakt dat vredesinitiatieven van zijde op dit moment niet zouden misstaan. In Israë- egeringskringen heeft men daaruit de conclusie getrok- van de kant van de herkozen Nixon Israël mogelijk wachten staat om een minder starre positie in te ne- heeft de Amerikaanse re- nu ongetwijfeld zijn plan 'd dat hij onlangs heeft ge- een scheidslijn in de Si- *en tussen Israël en Egyp- wwel Israël als Egypte de feiligheid zou geven, en die de Israëlische eis van veill- i zou voldoen. Alhoewel het midden laat of dat tal-regeling zou moeten fen definitieve regeling is edjk dat hij, ook ail zou het tamregeling heten, een de- Door Jaap van Weesel finitieve regeling op het oog heeft Dat is ook de reden dat Egypte dit plan, waarbij het ongeveer de helft van de Sinai terug zou krijgen, direct heeft verworpen Gezien deze impasse lijkt het niet onwaarschijnlijk dat Amerika als de oorlog in Vietnam zou zijn Af gelopen zich op de regeling in het Midden-Oosten zal werpen en er zijn dan ook berichten dat de adviseur van president Nixon, Henry Kissin ger, zich dan speciaal met het Mid den-Oosten zal gaan bezighouden. Herverkiezing De Israëlische regering, die welis waar zeer voor de herverkiezing van Nixon was geporteerd, ziet iedere bemoeiing van buitenaf met angst en beven tegemoet. In Jeruzalem hoopt men daarom in de eerste plaats dait president Nixon zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Ro- nister van Buitenlandse Zaken Ro gers zal laten vallen. Naar het schijnt hebben de Amerikanen tegenover de Israëliërs zich erover uitgelaten dat Rogers mogelijk vervangen zal wor den door Nelson Rockefeller, deze staat bekend als een uitgesproken pro-Israël-man, terwijl van Rogers gevreesd wordt dat hij weer op de proppen zal komen met zijn zgn Rogers-plan, dat inhoudt dat Israël in het kader van een vredesregeling het grootste deel van de bezette ge bieden zal moeten ontruimen. Dat komt niet overeen met Israëls formules van „veilige grenzen" die grote territoriale wijzigingen inhou den. ADVERTENTIE de panty voor de maten 46 48-50 (in de gouden verpakking) De in Spanje geboren kunstenaar Pablo Picasso is door de Parijse Sor- bonne-universiteit tot eredoctor be noemd. Het is niet bekend of Picasso de bemoemingsplechtigheid op 24 no vember zal bijwonen. ADVERTENTIE 'an de lende GjMigt/mtt nov oOOgram tJP ARDENNER BOTERHAMWORST 150 gram BOERENMETWORST 100 gram 500gram 2 kilo voo Hm houden U vindt aHe andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw dan.esblad (Door onze correspondent) MADRID Juan Domingo Peron is gistermiddag uit Ma drid vertrokken op weg naar Argentinië, via Rome. Ditmaal leiden alle wegen van Rome Door Robbert Bosschart naar Buenos Aires: aan de ene kant Fiat met haar grote eco nomische interesse in Argenti nië, aan de andere kant het Vaticaan dat nog maar weinige jaren geleden de banvloek op hief tegen de ex-dictator, die na de dood van zijn toenmalige echtgenote Evita het kompas, het geloof, en spoedig ook de macht verloor. Geruchten Geruchten zijn er in Madrid te over, maar er is een marca- ber, maar veelzeggend feit, de lijkkist met de gebalsemde res ten van Evita Peron bleef in de Spaanse hoofdstad. Dat wil zeg gen: geen massale, triomfale, revolutionaire intocht in Buenos Aires. Evita was en is de ziel van het Peronisme: Juan Do- migo Peron daarentegen is een grijsaard die door generaal La- nusse, de huidige president, er toe gedwongen is om naar Ar gentinië te komen als hij nog mee wil spelen in het grote po- kerspel (natuurlijk met de be doeling om de mythe-Peron, het enige dat de Argentijnse volks massa's kennen, te ontmante len). Spanje daarentegen kent de man Juan Domingo Peron en neemt dit hele theater dan ook niet al te ernstig op. Peron gaat ROME Juan Peron rechtsbij zijn aankomst op het vliegveld van Rome. Links zijn derde echtgenote Isabel. naar Buenos Aires om de kat uit de boom te kijken, en het is onwaarschijnlijk dat hij veel meer zal zien. Onwaarschijnlijk is ook dat in 1972 zijn reis, zijn tegenwoordigheid, een president kan „onttronen", zoals dat met Arturo Illia een tiental Jaren geleden gebeurde. Officieel SpanJes regering, waar Peron al officieel afscheid van geno men heeft, wacht af. De mees ten verwachten de balling weer terug In Madrid. Peron kan hier doen en laten wat hty wil. Van 1947 tot 1950 redde hij het door een burgeroorlog uitgemergelde, van het Marshall-plan uitgeslo ten Spanjt van de hongerdood met 450 miljoen dollar (dollars van 1948) aan voedsel, die het regime vrijwel gratis kreeg. De na-oorlogse generatie van Spanje overleefde, dank zij Pe ron, en dat zal Franco nooit vergeten. Maar dat neemt niet weg dat men die politieke dro men van de oude balling niet bijzonder ernstig kan nemen. De Britse toneelspeelster, regisseur I speelde zij daarn^ in vele andere I en docente en schrijfster over toneel stukken. Onder de vele boeken die Margaret Webster is op 67-jarige j zij over toneel schreef, bewinden leeftijd overleden. Zij begon in 1924 zich 'Shakespeare without tears' en haar toneelloopbaan in Trojan Wo- 'The same only differen'. Ook «vaa men' waarin zij optrad met 'dame zij een van de oprichters van Sybil Thorodike. Met deze actrice i 'Equity', de Britse bond van toneel - J spelers. ADVERTENTIE VOORTMAN'S Cafetaria goedkoop.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9