artpatiënten op de ires voor v.d. Schaar Wachtkamers zenuwartsen zitten boordevol Celstraf voor daders van chequediefstallen enaat wil fschaffing hoolgeld MAN IN GELDNOOD EISTE GELD VAN 3 WARENHUIZEN preker van nieuwe Roomse partij Gijst 16): Hart van Holland kan groen blijven Doorlopend geld achter de hand. TDaar voel ik wel voor."! Algemene Bank Nederland Stemming maken 6 NSDAO 15 NOVEMBER 1972 BINNENLAND ADVERTENTIE De Nederlandse hart- jtiëntenvereniging neemt de situ- 0e in het Eindhovense Binnenzie- yjliuis niet langer. De patiënten actie voeren en stellen als eis it hartchirurg dr. P. van der j^aar weer aan het werk kan gaan- welk ziekenhuis dan ook. 'in een brief aan onder andere de polsters Stuyt (Volksgezondheid) j van Veen (Onderwijs) krijgen de gemeen chirurg Eijsbouts, de vier irtspecialisten, bestuur en directie het Binnenziekenhuis een veeg t de pan, omdat ze „verantwoorde- l zijn voor het hartconflict in pdhoven". De hartpatiënten: „Deze iensen hebben zich niet ontzien om ior prestigezucht, geldzucht, on- ihfaamheid en of zwakheid de laag bij de grondse methoden baat te nemen om het conflict in voordeel te beslissen", t door Eijsbouts voorgestelde irtchirurgisch team in het Binnen- ieahuis, zonder Van der Schaar, ar met zijn vroegere assistent ishour is volgens de vereniging lor onvoldoende kennis en be- aamheid en door gebrek aan de ste mentaliteit volstrekt niet in at om verantwoorde cardio-chi- ■gische hulp aan hartpatiënten te den". ziekenfondsen worden opgeroepen dit team geen uitkeringen voor tandeling te doen. Ook wordt de es uitgesproken dat het personeel de hartafdeling, opgeleid door Van der Schaar, voor Eindhoven omgeving verloren zal gaan. fan de inspecteur voor de volks- jndheid. dr. Van Gestel, wordt nn deze week een rapport ver over de zaak-Eindhoven. Er en geen beslissingen worden ge nen totdat dat rapport is ver enen. der Schaar zou graag de op- it aannemen om mee te werken een nieuw hartcentrum van top- sen, zoals dat ook minister Stuyt staat. Maar de hartchirurg dan eerst op zeer korte termijn zijn team, inclusief verpleegkun- en, weer gaan opereren. Hij acht voorwaarde bepalend voor het ctioneren van een hartteam in de lomst. 1HJ Va licht EN HAAG (ANP) De Eerste ner heeft zich gisteren uitgespro- voor het zo snel mogelijk af- iffen van het schoolgeld voor on wijs aan alle leerlingen tot 18 .Een motie-Steenbergen (PvdA), 1. Ipin deze opvatting is neergelegd, in de Eerste Kamer aangeno- met 47 stemmen en 14 stern- motie werd vorige week, bij de andeling van het wetsontwerp van de school- en cur- leldwet, ingediend. Deze wijziging tlt de heffing van schoolgelden, minimum heffing bedraagt f 54, maximale heffing f 500. De eerste leerjaren van scholen voor rtgezet onderwijs, die aansluiten het basisonderwijs, zullen buiten schoolgeldheffing vallen. It wetsontwerp werd gisteren in rste Kamer met slechts mini- meerderheid aangenomen. Voor faarding spraken zich 32 kamer- a uit en daartegen 29. Van de '•fractie waren het de kamerle- Letschert en Vergeer, die zich i het voorstel uitspraken. Een er ingediende motie-Drayer 5) over de schoolgeldvrijdom leerplichtigen, werd ingetrok- In het Sint Clara-ziékerihuis in Rotterdam-zuid hee ft zich gisteren een ontploffing voorgedaan in het ketelhuis. De explosie richtte gro te materiële schade aan. De gevel van het ketelhuis, voor het grootste deel bestaande uit glas, werd weggeslagen. Ook de schoorsteen werd vernield. Personeel van het ziekenhuis schakelde de twee andere ketels uit, uit vrees voor nieuwe ont ploffingen. Omdat een verwarmingsketel inmiddels weer in werking is gesteld zal ivorden afgezien van een eventuele evacuatie van patiënten naar ziekenhuizen elders. Ir. Herweijer: De Heide Maatschappij, de Grontmij en een Engels bureau voor de minis teries van Landbouw en Visserij en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening gaan een onderzoek instel len naar verstedelijkingsdruk en ont wikkelingsmogelijkheden in de cen trale open ruimte van de Randstad. Zij zullen daarbij voortdurend kun nen inspelen op nieuwe gegevens en maatschappelijke doelstellingen, die zich tijdens het onderzoek voordoen. De heer Herweijer directeur-generaal voor de landinrichting, zou, zei hij gisteren in Utrecht het toejuichen als ook zou worden onderzocht of er in dit „groene hart" plaats is voor handvormige, grotere of kleinere tuinsteden op korte afstand van de bestaande kilometers lange spoor banen. Die spoorbanen dient men dan goed in het groen te leggen, het geen geluidsisolerend werkt en het aangenaam reizen bevordert. Uitgaande van de conceptie van ge bundelde deconcentratie, aldus ir. Herweijr, moet het mogelijk zijn via een gemeenschappelijke inspanning van landschapsarchitecten, stede bouwers, vervoer- en maatschappij- deskundigen het "hart" van Holland „groen" te houden, maar toch een zeer aanzienlijk deel te bestemmen voor duizenden gezinnen, die er fijn kunnen wonen. Ir. Herweijer sprak uitvoerig over het begrip .landschapspark" en zette er vele vraagtekens bij. Hü vroeg zich af of men in niet-landbouwkringen wel voldoende doordenkt als men daar zo gemakkelijk spreekt over de vorming van 200.000 hectare land schapspark in Nederland. Land schapsparken zijn, in de gedachten van hen die ze willen instellen, rela tief grote gebieden die zowel natuur terreinen, wateren en bossen als cul tuurgronden en nederzettingen om vatten en die men wegens hun cul tuurhistorisch en esthetische belang wil behouden zoals ze zijn. Maar met name in dat conserverende beheer zag ir. Herweijer zeer veel problemen, en meer naarmate men meer en lan ger conserveert. Huisjes gezocht voor Oegandese vluchtelingen DEN HAAG (ANP) Het comité voor de opvang en begeleiding van de Aziatische vluchtelingen uit Oeganda gaat op zoek naar huisjes om de vluchtelingen in onder te brengen. De huisjes men denkt ook aan vakantiewoningen en -bun galows hebben de voorkeur boven hotels en pensions. De vluchtelingen willen namelijk zo snel mogelijk een zelfstandig gezinsleveh gaan leiden. Dit is het Nederlandse organisatie comité via het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de VN duidelijk geworden. De vluchtelingen bevinden zich, op weg naar hun be stemming, tijdelijk in Oostenrijk, on dermeer in het kamp "Dreisskirchen" bij Wenen. Het hoge commissariaat heeft ook laten weten, dat deze vluchtelingen voornamelijk handelaren, geschoolde arbeiders en bankemployees zijn. WDM GAAT MORGEN MET MINISTER PRATEN UTRECHT (ANP) Het hoofdbe stuur van de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen (WDM) gaat morgen in Den Haag met minister De Koster van Defensie praten over een eventuele hervatting van het ge organiseerd overleg tussen de minis ter en de WDM. De minister had dit overleg opge schort nadat het VVDM-hoofdbe- stuur op 1 augustus de „groetwei- gerdag" had gehouden ondanks het feit dat de bewindsman de vereni ging dat dringend had ontraden. Het gesprek is tot stand gekomen dankzij de bemiddeling van de tweedekamer leden Wieldraayer (PvdA) en Van Eisen (KVP). Het gesprek vindt op verzoek van de minister plaats, zo heeft het VVDM-hoofdbestuur gis teren meegedeeld. ADVERTENTIE ^ecafoPeïa'C LiRQMMOFOONPLATEN EN MINICASSETTES LEIDEN, Haarlemmerstraat 139a. Tel. (01710) 49697 Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voor, die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt. Zo hebt u altijd wat geld achter do hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1 per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- 4 Krediet geeft u een financiële reserve die 'j u geen cent kost! Ikheb—rekening bij de Algemene Bank Nederland. In ongefrankeerde envelop opzenden aan; Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. ARNHEM Hoog lagen gisteren de dossiers opgestapeld voor de offi cier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank. Hoog waren ook de eisen die hij liet horen tegen de daders van een van de omvangrijkste che quediefstallen in de Nederlandse ge schiedenis. Drie jaar voor de 34-Jarige koop man Joop van A., twee jaar en acht maanden voor de 28-jarige loodgieter Hans H. en een Jaar en acht maanden voor Hans' zuster Beppie (29), die de koningin van het Spijkerkwartier Arnhems rosse buurt wordt genoemd. Alle drie, de een wat meer dan de ander, hebben ze in een Jaar tijd meegewerkt aan 272 inbraken in heel Nederland. „En vermoedelijk zijn het er nog veel meer geweest", zei de officier. Bij de inbraken werden voorna melijk giro- en bankcheques buit ge maakt. die met valse paspoorten en betaalpassen werden omgewisseld. Buit: ruim een half miljoen gulden. De leider van de bende, de Am sterdammer C.T. stond niet terecht gisteren. Hij ontsnapte enkele weken geleden tijdens een kleine operatie ADVERTENTIE VOORTMAN'S Cafetaria natuurlijk. UTRECHT Een 26-jarige man uit Veenemdaal heeft bekend een direc teur en drie grote warenhuizen te hebben bedreigd om geld los te. krij gen. Hij is pas getrouwd en zat na de aankoop van een huis zwaar In de schulden. Begin oktober belde de man de di recteur van het garagebedrijf waar hij werkte op en bedreigde de vrouw en kinderen van zijn baas met de afschuwelijkste martelingen als niet op een bepaalde plaats 100.000 gul den werd neergelegd. De direoteui stuurde zijn vrouw en kinderen een maand naar familie en legde op de afgesproken plek een pakje oud papier. De ingeschakelde politie hield de plek in het oog, maar niemand kwam. Vorige week meldden drie grote wa renhuizen dat ze dreigbrieven had den ontvangen waarin 35.000 gulden werd geëist. Telefonisch werd later een van hen verteld dat het geld naar een snackbar in Veenend&al gebracht moest worden. Een bedrijfsrechercheur deed dat, maar de eigenaar van de snackbar weigerde het pakje aan te nemen. Een legertje politiemannen hield in tussen de omgeving in de gaten. Ze namen drie „verdachte" personen mee naar het bureau: Een man die in een auto een croquet Je zat te eten en twee rondhangende Span jaarden. Bovendien werd het num mer genoteerd van een twee keer langzaam langsrijdende auto. Na verhoor werden de drie aange houden met excuses weer vrij gela ten. De auto bleek echter op naam te staan van een van de personeels leden van de garage, die na zijp ar restatie onmiddellijk bekende. Zijn vrouw wist van de hele affaire niets af. daar zit Klaas Beuker, leraar, 48 jaar, inwoner van lorn en voorzitter van de Rooms Katholieke Partij Ne tland. Hij toont weldoorvoed en heeft een erg vriendelijk ofd. Dat hooft zegt: „Nee meneer, ik heb mijn speech op papier staan, dus kan ik hem u ook niet geven. Ik sok altijd voor de vuist weg". zijn vanavond in de gemeente- concertzaal van Haarlem bij toensen van Lijst 16 te gast, de ?ste splinter in ons oog. Maar flinter kan best een balk wor- Hans Gruyters van D'66 deed 'wee weken geleden tegenover heel zorgelijk over: „Die nieuwe ■"se partij kan straks, od 29 no- Nr, wel eens dezelfde boem «n als wij in 1966 toen we ge- ses zetels ln de Kamer te pak- f4 'hadden. Let op!" Gruyters duidde toen op de "schen (Jawel: met sch), die Wl progressieve Andriessen, Zeeuw en kardinaal Alfrlnk eD pastorale dialogen niet meer zitten en terugverlangden Door Aad Wagenaar naar de Heilige Tarcitius en onder tussen als redelijk substituut de jonge bisschoppen Simonis en Gijs- 6en hebben aanvaard. Ja dat kan straks een klap worden Want het is hier ln de Haarlemse concertzaal duidelijk dat het met de huidige katholieke volksvertegen woordiging maar niks gedaan is. „Rooms Katholieken ontwaakt" hangt als tekst aan de muur. Klaas Beuker kijkt erg wakker. De voorzitter opent met de christe lijke groet. Iedereen moet opstaan „Geloofd zij Jezus Christus. Halle lujah". De voorzitter betoont zich hierna dankbaar voor de opkomst inderdaad niet gering en stelt tevreden vast dat „alle rooms-ka tholieke mensen weer eens bij el kaar kunnen en mógen zijn..." Maar: „Er Is nog geen reden om blij te zijn over een herstel. De stichting van de Rooms Katholieke Partij Nederland Is Jn ieder geval w&t! WIJ zijn gedwóngen om deel te nemen aan de verkiezingen". Hierna wordt de zaal opgewekt om aanwezig te zijn tijdens de H. Mi» op 26 november, te kwart voor elf des morgens in de kerk aan de Zui- derhoutlaan. „Om te bidden voor een zo goed mogelijke verkiezings uitslag.". En dan is er ook nog een telegram uit Rome, waarachtig, waarin de Rooms Katholieke Partij Nederland veel succes wordt toegewenst. Er gaat een zucht door de gemeentelij ke concertzaal. Hierna neemt een arts uit Valken burg, de heer Van, Straten het woord. Lijstaanvoerder Beuker mag nog niet, dus luistert hij maar met instemming naar de strafreden, die Van Straten gaat houden. Hoofdaangeklaagde is in dit gepleit, de KVP. Van Straaten weet alles de heer Goebbels". .Dat stel progresieve doordrijvers....!' „Zowel paus Plus de elfde, als Plus de twaalfde en onze geliefde paus Johannes de drieëntwintigste en ook paus Paul us de zesde zijn uitge sproken tegenstanders van voorbe hoedmiddelen!' van die partij, want toen hij nog arts te Hillegom was, heeft hij Ja ren voor de KVP in de gemeente raad gezeten. En nu zegt hij da/t hij „het als een gewetensplicht voelt om de zich ten onrechte noemende katholieke Volkspartij te bestrijden". 't Is dat de heer Van Straten ka tholiek is, anders zou men denken dat hier Abraham Kuyper zélf stond te donderen. Luister. „De huidige KVP-propaganda doet me denken aan de methoden van „Maar de KVP ls het eens met ge boortebeperking in de ontwikke lingslanden. Récht tegen de wil van de Heilige Vader ln dus!' Zo'n partij, de KVP, zo meent dok ter van Straten briesend ,moet in derdaad weggevaagd worden!' Oproerkraaiers Waarna in de lezing ook nog even het Pastoraal Concilie en de Nieuwe Catechismus (ondertussen al weer knap oud) ter sprake komen. Ach ter deze nieuwlichterij schuilt vol- gens onze arte ,een stel oproer kraaiers'. ,God zij dank', zo zegt hij, ,1a veler gebed verhoord en hebben wij nu ln Nederland weer twee monseig neurs, die ons verstaan, Simonis en Gijssen. Laat het verschraalde res tant van het Rijke Roomsche Leven ln stand blijven!' Laten we wel wezen: de ontaarde schrijver G. K. van het Reve kreeg van de katholieke minister Marga Klompé zomaar een zoen, zo hoont de spreker, ondertussen voorbijziend aan het feit dat de zaak andersom was: Gerard kuste Marga en die móest toen weL .De maat is meer dan vol, wij pik ken het niet langer,' roept dokter van Straten in de Haarlemse con certzaal naar zijn ademloos gehoor, vele mensen zijn gedeeltelijk ont heemd door een stortvloed van el lende en ergernis. Als medicus mag Ik het zeggen: de wachtkamers van de zenuwartsen zitten boordevol!" Luister verder naar de dokter. ,Er Is sprake van het loslaten en vervlakken van de godsdienst. Er wordt amper meer gebiecht!' .Heeft dit alles lets met politiek te maken?' vraagt de spreker Wij weten het niet en wachten af. .Jawel', zegt dokter van Straten, "want politiek en religie grijpen voortdurend naar elkander". Vandaar die nieuwe Rooms Katho lieke Partij Nederland. Want die biedt ,een manier om het wonder schone rooms-katholieke geloof uit te dragen!" De heer Van Straten vindt dat de kiezer op 29 november aanstaande het credo van Paus Paul us XI moet belijden en zich ernaar gedragen. 'Een terugkeer naar gezag en orde naar de christelijke moraal, zoals Klaas Beuker het wil. Kortom: puinruimen ln de ruïne, waarover we nu uitzien'. Ik dank u en dan is het pauze. Er zijn er ln de gemeentelijke concert zaal van Haarlem, die het verder voor gezien houden. Klaas Beuker kan deze dokter uit Valkenburg immers niet meer over treffen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7