!5e kunnen •ne voor alles gebruiken Opzoek naarh rente? ge Toneelspeler^ onferende r, \chrijver en iedjeszanger an Blaaser: u krijgt tot 61% bij de postspaarbank r(jV)vandaaa.. ...e/i gisteren altijd safe .0. komt met drie solisten Stijlvol concert Rijnmondkwintet misPAO IS NOVEMBER 1978 a Blaaser is een op en top levensgenieter. Hij houdt van m ;ereten, zelf kokkerellen en met zijn bootje dagenlang dob- op de Vinkeveense Plassen op zoek naar vis. in z'n werk houdt hij ook, hoewel hij er zich niet erg druk om WW: Jk probeer zo zorgeloos mogelijk te leven dan houd je het tr vol. Ik ben niet gespecialiseerd, dat is het leuke. Ben confe- ier, humorist, toneelspeler, schrijver en zanger. Wat ik al niet naai geweest ben. Ze kunnen me voor alles gebruiken", fj wel uitkijken geblazen dat ze je niet misbruiken. Veel mensen 0 en dat ik alles voor geld doe. Is niet waar. Sta ik bijvoorbeeld u >n radioprogramma waar ik het niet mee eens ben dan stap ik It. Hoeveel geld het me ook kost". r« ilaaser, begin vijftig, is een prater. Een Amsterdams res- nt, waar Blaaser stamgast is, pj t de plaats van ontmoeting. J Blaaser heeft het druk dit nf n. Sinds twee weken loopt zijn (ji ershow. Hij speelt in de f-serie „Het meisje met de D e hoed" ails de fourter. Zelf tm juwt hij deze rol als een ki ve|e AVRO tekent hij in de serie Uilenspiegel" voor de vrek ektyuiver. „Grijpstuiver is een griezel een vent. Hij wordt gek en e brandstapel. Als Je ziet eafe er uitzie als Grijpstuiver, af ga elljk. Uren zijn ze bezig ge uit om me te schminken. Eerst dan snippers papier op buit, heel pokdalig. Laten ze oog er half uithangen en ik nog een litteken. Niemand me in deze rol". Het is voor het eerst in zijn carriè re dat Blaaser met een eigen thea tershow optreedt. Voorlopig staan er aï 55 voorstellingen vast. Blaaser wordt in zijn show, die de titel „Jan-man show" meekreeg, bijge staan door Joke Bruys. Hij ontdekte haar in de Bredase gevangenis, waar beiden optraden. "Joke is een geweldig talent met een stem als een klok. Er gebeurt wat als zij op het toneel staat". GEEN CABARET Blaaser wil zijn show geen cabaret noemen. „Tegenwoordig wordt alles met één man en een meisje onder de noemer cabaret gerangschikt. Wat ik breng is geen cabaret maar puur amusement. Ik heb het met geen woord over milieuverontreini ging of over politiek. Ik ben niet zo geëngageerd. Er zijn mensen die, wanneer ze m'n show hebben ge zien, zeggen: ,,'t Was wel leuk maar *t is toch geen cabaret hè?" Nou dat is m'n bedoeling ook niet". De kracht van de Jan-man-show noemt Blaaser de herkenbaarheid. „Het hele programma is gebaseerd op herkenbaarheid. Ik heb het bij voorbeeld over een verjaardag, over de gebaksschaal. Vertel dan dat ge bakjes eten zulke problemen geeft, vooral zandgebak en moorkoppen en dat cakegebak het gemakkelijkst weg te werken is. Hoewel je dan de hele avond mot een droge mond zit. Dus dat je altijd vroeg op een ver- Jaardag moet komen want dan heb Je eerste keus. Slaat erg in. Dit hebben de mensen meegemaakt, spreekt ae aan, weer die herken baarheid. Je hoort ze dan mompe len in de zaal en aan hun buurman vertellen wat zij met gebakjes heb ben meegemaakt. Dat geeft een band met je publiek." „Ik heb bijvoorbeeld ook een ver haal over de supermarkten waar mannen zich altijd zo genomen voelen met zo'n boodschappenwa gen. en waar aJlles altijd vacuum verpakt is zodat Je de nootjes Jaren kunt bewaren. Joke illustreert m'n verhalen met liedjes. Sketches doen we niet. Op twee stoelen en dan postkantoortje spelen. Nee daar hou ik niet van". „Ik vertel de mensen geen Waarhe den en heb het niet over Biesheu vel. Ik praat gewoon oveT alldaagse dingen die de mensen aanspreken. Laatst had iemand in de zaal een De postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk. want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht Drie solisten treden genavond met het Residentie- op in de Leidse Stadsge- torzaal, 0.Lv. Hiroyuki IwakL cellist Anner Bijlsma is solist cct Celloconcert van Schumann, se tenor Philip Langridge Spaanse hoornist Vicente lRo (solo-hoornist van het Resi- Dtle-Orkest) vertolken de solo partijen in de Serenade voor hoorn, tenor en strijkorkest van Britten. Het is een zeer ijl-roman- tisch werk, waarin vooral de hoornpartij het beeld van de avond en de nacht oproept. Het concert opent met Haydn's bekende symfonie 103 "Met de paukenroffel"; er wordt besloten met Skriabine's grandioze "Le poème de l'extase", een mystiek- romantisch werk van deze Russi sche componist van omstreeks 1900, -wiens werken momenteel een algemene belangstelling genieten. De tenor Philip Langridge werd in ons land bekend door zijn optre den bij de Nederlandse Opera In L'lncoronazione di Poppea, vorig Jaar. zak snoep bij zich. Ging ik de zaal in. een snoepje halen. Dat geeft in. een snoepje halen. Dat geeft binding met je publiek. Je moet na tuurlijk uitkijken dat het geen kin derprogramma wordt en dat je niet in oubolligheid vervalt". „Er is wel eens gezegd: „Jekunt zien dat Blaaser veel naar Toon Hermans heeft gekeken". Onzin want ik heb de man in geen 15 jaar gezien. Ik ben mijn show be gonnen omdat ik merkte dat er markt voor was. dat de tijd er rijp voor was. Niet zo zeer om te bewij zen dat ik het in m'n eentje ook kan. Ik heb niet zo'n drang om me te bewijzen. We zullen wel zien hoe de show draait. Maak ik me niet zo druk om, heb Je toch niet zelf in de hand". Er zijn andere dingen waarvoor Blaaser zich wel druk maaJkt. Zijn functie in het bestuur van een ijshockey club ligt hem nauw aan het hart. De club verkeert in finan ciële moeilijkheden. Blaaser doet zijn uiterste best om daar iets op te vinden. Wat hem ook erg bezig houdt is zijn caravan in Vinkeveen, waar hij bijna de hele zomer met vrouw en zoons doorbrengt. In een t-shirt zit hij dan in het motorboot- Je gewapend met hengels. Een bandrecorder gaat altijd mee. Bij inspiratie wordt die direct ingescha keld. NETTE PAKKIE Hij zegit: „Ik voel me eigenlijk niet zo'n artiest. Wanneer de mensen mij zien voelen ze zich genoodzaakt me een mop te vertellen. Ik moest in Vinkeveen eerst eeen beetje in komen maar nu is het tof. Ga met die Jongens daar een borrel drin ken. Enorm gezellig. Wanneer ik in de caravan ben hebben hele andere dingen waarde dan wanneer ik in m'n huis in Amsterdam zit. In Vin keveen is een roos, die mooi open gaat bijvoorbeeld ontzettend belang rijk. M'n Vinkeveense makkers zijn een keer naar de show gekomen, herkenden me niet eens in dat net te pakkie". Die dag is Jan Blaaser erg moe. Hij heeft de hele dag in de studio doorgebracht om een aflevering van het radioprogramma ,,'t Oproer kraait" op te nemen. Een aflevering met nazi-liedjes. Blaaser: „Heel vreemd om al die liedjes waar Je vroeger van walgde nu zelf te zin gen, maar dan vanuit documentair oogpunt. Hoor Je weer al die Duitse kreten. Doet je wel wat. Ik heb na melijk zelf in een werkkamp in Duitsland gezeten, als meelzakken- sjouwer. Ja, dat is ook nog een be roep van me geweest". Blaaser praat graag over de dingen die hij allemaal gedaan heeft. Over hoe hij als zestienjarige voor de militaien optrad met het repertoire van zijn vader en dat ome Jan Nooij (Blaaser stamt uit de arties ten-familie Nooij) hem na de oor log direct een hoofdrol gaf. Hij herinnert zich nog dat de acteur Cor van der Lugt-Melsert hem in een tijdschrift de grootste ontdek king van na de oorlog noemde. Het knipsel heeft hij bewaard. Door Tom Manders en Rijk de Gooij er belandde hij in het amusement. BIJ Manders ging hij op een zeepkist Lou Bandy imiteren. Toen kwam de periode als quizmaster. Blaaser: „Dat was wel wat anders, als tegenwoordig. Ik kocht de prij zen zelf bij de Bijenkorf. Kwam ik bijvoorbeeld terug met een weeg schaal werd er gezegd: „Ga maar terug brengen, veel te duur. Koop een kop en schotel dat oogt veel meer voor tv. "We bewaarden altyd zuinig de bon want wanneer de prijs niet werd gewonnen konden we het terugbrengen of ruilen voor een volgende quiz. Nou en dan zag je in de Bijenkorf ook een Siebe van der Zee (nu tv-directeur van de AVRO) spullen kopen voor zijn quiz. Ik er achteraan want je kon natuurlijk niet met dezelfde prijs aankomen als de concurrentie." Jan Blaaser is van plan een boek uit te geven. Het manuscript heeft hij al klaar. Het boek verhaalt over zijn werk, gekke dingen die hij heeft meegemaakt en zijn ont moetingen. Hij zoekt nog naar een uitgever. BOEIEND LEVEN „Ik heb genoeg te vertellen, vooral over vroeger. Ik leid een boeiend le ven. De ene dag treed je op voor de koningin en een dag later op een personeelsavond van slagers. Wat ik nog eens graag zou willen is regis seren. Lijkt me geweldig om uit de mensen te halen wat er inzit, ze in teressant maken. Ik zou graag dat stuk met Jasperina de Jong, „Een oogje op Amelie" regisseren. Of iets met een man als Wil van Seist ma ken. Ze zullen me nooit voor zoiets vragen. Hoewel je weet maar nooit. LEIDEN Voor de Leidsche Kunst kring "Voor Allen" trad gisteravond in de Stadsgehoorzaal het Rijnmond- kwintet op. Vooraf echter iets over een wat vreemde toestand of mis stand in het Leidse muziekleven. Voor iemand die veel concerten bezoekt is de aanvangsÉjd zeer vaak een probleem: acht uur of kwart over acht? De evenementen van K en O beginnen om 8.15 uur, een tijd waaraan ook het Residentie- Orkest zich dit seizoen houdt. De Kunstkring liet haar uitvoeringen beginnen om klokke acht. en heeft deze tijd ook sinds de samenwerking met K en O gehandhaafd. Zoals te verwachten was, kwam ook gister avond een aantal concertbezoe kers laat. Kunnen de Leidse concert organisatoren niet een keer de kop pen by elkaar steken en op dit punt één lijn trekken? Doordat onverhoopt mijn aanwe zigheid elders vereist werd. heb Ik slechts het programma voor de pau- NEDERLAND 1 18.35 18.40 18.55 19.05 21.40 22.55 23.05 Ti-ta-tovenaar (NOS) Pacifistisch Socialistische Party (Politieke Partyen) Journaal (NOS) Proftennis (AVRO) Samenvatting van de vandaag gespeelde wedstryden van de proftennisgroep van Lamar Hunt te Rotterdam. Uitzending van de Stichting Socutera Journaal (NOS) Openbaar Kunstbezit (NOS) Columbo Verbroken verbinding, TV-film (AVRO) Proftennis vervolg (AVRO) Den Haag vandaag (NOS) Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Piste, variétéprogramma (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Studio Vry: informatie over Vnje-tydsbesteding en Zelf Doen (KRO) 22.05 Het Leerhuis op zoek naar vrüheid, gesprek (IKOR) 22.50 Rooms Katholieke Party Nederland (Politieke Par tyen) 23.00 Journaal (NOS) 23.05 Hoe word ik de computer de baas? les 9 (TELEAC) ze kunnen horen, zodat ik Milhauds Cheminée du roi René, de trois pièces brèves van Ibert en Hugo de Groots bewerking van In Holland staat een huis helaas heb gemist. Danzi. Haydn en J. Chr. Bach boden echter voor mij voldoende compensatie. Raymond Delnoye, Heinz Friesen. Herman Wester. Adam Schlebaum en Pieter Gouderjaan vormden een fyn ensemble van fluit, hobo, klari net, fagot en hoorn. Het kwintet od 56,1 van Danzi werd uitstekend op gebouwd en op wat slordigheden in het laatste deel na perfect gespeeld. Het Divertimento van Haydn bood voor velen een feest der herkenning: het tweede deel (St. Anthonie-ko- raai) werd voor Brahms aanleiding zyn Haydn-variaties te componeren, Ook in het kwintet van Christian Bach toonden de Rotterdammers veel gevoel voor stijl en nuancering De weinige aanwezigen beloonden 't Rijnmondkwintet met een langdurig applaus. R. G. HARMS Met de lokale omroep, waar ook in Nederland, blijft het sukkelen, maar gisteravond nam de VARA in zeker opzicht even de taak van zo'n lokale omroep over door aandacht te besteden aan het buurtcomité en de hulpdienst (met 50 vrij willigers) van wijk 62 in Am sterdam, beter bekend als de Postjesbuurt. Ik heb er als een buurtbewoner naar gekeken, niet omdat ik er nu nog woon, maar omdat ik er tot mijn 12e Jaar in ae buurt heb gewoond. Mijn oma woonde op de Postjeskade (en zette de aardappelen op als ze in de verte het kuchje van mijn grootvader hoorde aan ko men), ik voetbalde op het zandland dat zich nu tot het verkeerscircuit Surinameplein heeft opgewerkt en ga zo maar door. Die bekendheid met de buurt maakte het kijken meteen an ders, en bewees hoe nuttig, maar ook: hoe plezierig lokale radio of televisie zou kunnen zijn. We hoorden dat er 10.700 mensen in 3842 huizen in wijk 62 wonen en dat 34 procent van de inwoners ouder dan 55 jaar is. De buurt vergrijst dus, er werd dan ook de laatste keer behoudender gestemd dan elders in Amsterdam en het aantal zwart-wit-tv-toestellen zal er procentsgewijs ook wel groter zijn dan elders. Dat is een situatie die ik niet ken. Zo'n 30 Jaar geleden was het Juist een kinderrijke burnt, althans: die indruk heeft ze altijd op mij gemaakt. Kort geleden heb ik in een andere gedaante Juist het een en an der gepubliceerd over de ver schillende vormen van diefie- met-verlos die in Amsterdam- West tussen de Hoofdweg en de Admiraal de Ruyterweg werden gespeeld, met spelregels die van straat tot straat bleken te verschillen en ook de schrij ver J. Bcrnlef zal in het ko mende december-nummer van Avenue Juist over deze buurt nostalgisch herinneringen spuien. De Postjesbuurt leeft in mijn herinnering als een typische speelbuurt, iets waarvan ik gis teravond niets terugvond in „Wijk 62". We zagen wel hoe de volwassenen zich bezighiel den met buurtwerk, hulp aan hulpbehoevenden, vergaderin gen. We zagen ook dat men gezamenlijk een soort speelter rein had weten te versieren voor de kleinere kinderen, maar hoe zit het met de 9-, 10- en ll-jarigen? Wordt er nog op straat gevoetbald, speelt men nog dlefie-met-verlos. Spanjolen, bussie-trap? Ik krijg nu de indruk dat er door ouderen gewerkt wordt voor nog ouderen, zonder dat de "opgroeiende Jeugd" er aan te pas komt. Met andere woorden: het leek alsof er geen Jeugdprobleem is in Wijk 62. alleen maar een volwassenenprobleem. Dat kwam misschien omdat we slechts een deel van de proble matiek te zien kregen. Zo ja, dan moet dat toegejuicht in plaats van beknord worden, want het aanroeren van deel problemen is nu Juist de we zenlijke taak van lokale televi sie. Onze .nationale" televisie is al te vaak geneigd meteen het zo genaamde „hele" probleem aan te pakken in een halfuurs-pro- gramma, met het gevolgd dat Je van geen enkel onderdeel iets wijzer wordt. „Indringend" wordt de televisie pas, als ze zich met een pro bleem in een wijk, desnoods met een probleem in een straat of zelfs een huis bemoeit, want dan is de kans het grootst dat de vage algemeenheden ver vangen worden door een duide lijke opening van zaken. Nog even enkele woorden over de quiz „Twee voor twaalf". Ik heb my indertyd verkeken op de levensduur van deze quiz, die op zijn trek- schuit-achtige wijze toch aar dig stand houdt. Soms sta je verbaasd over de parate kennis van het duo, altijd twee vrien den, heel soms twee broers, maar nooit een echtpaar of twee vriendinnen. Dat zie je niet veel meer: gewoon twee vrienden die samen een spelle tje spelen. Gisteren waren twee schaak vrienden overigens de verlie zers. Terecht natuurlijk, als je met zijn tweëen zelfs met be hulp van encyclopedieën niet weet, wie die Russisch-Ameri kaanse schrijver is, die de ro mans „Ada" en „Lolita" schreef. NICO SCHEEPMAKER Donderdag 16 november Hllv. I 402 m en FM-kanalen 7.00 AVRO, 18.30 IKOR, 19.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 800 Nieuws en om 8.11 Radiojour naal. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Top pers van toen. (gr.) 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00 Nieuws; 11.03 Radiojour naal). 11.30 (S) Een uur allerlei voor iedereen. (11.55 Beursberichten). 12.30 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Ra diojournaal. 13.21 Alert! op het vlak van muziek en maatschappij. 13.50 Beschouwingen over opera's. 15.00 (S) Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.0Q Radiojournaal. 16.05 (S) Kunstprogramma. 17.00 (S) Een beweeglijk programma voor beweeglij ke mensen. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 (S) Licht orgelspel. 18.30 Kleur. Vra gen rondom schrift en samenleving. 19.00 Serie uitzendingen over het ou der worden. 19.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. 19.30 De kerk vandaag nieuws en commen taar. 19.55 Informatie over actuele tentoonstellingen. 20.00 Veel gevraag de gewijde muziek (gr.) 20.40 (S) De laars op de nek. seriehoorspel. 21.00 (S) Gevarieerd programma. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Hier en Nu. 22.46 Wereldpanorama. 22.55 Politiek Interview. 23.25 (S) Amusementsmuziek. 23.55 Nieuws. Hllv. II 298 m. en FM-kanalen 7.00 NCRV. 19.00 AVP.O. 19.50 NOS. 20.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord 7.08 (S) Klassieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.41 Hier en nu. 7.55 pro gramma-overzicht. 8.00 Gewijde mu ziek (gr.) 8.24 Een evangelisch com mentaar 8.30 Nieuws 8.36 Gymnas tiek voor de hulsvrouw. 8.45 (S) Klassieke muziek op uw verzoek 10.00 Schoolradio 10.20 Idem 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Maatschappij-Infor maties. 11.05 Voor de zieken. 11.40 Vrouw en Maatschappij (III). 11.55 1 Mededelingen. 12.00 Ons volkslied. waan en waarheid. 12.20 (S) Kinder koor en licht ensemble. 12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Hier en nu. 12.50 Mlddagpauzedlenst. 13.10 (S) Lichte koorzang. 13.20 Licht ensemble. 13.45 documentaire over de Westdultae verkiezingen. 14.05 Schoolradio. 14125 (S) Instrumentaal trio speelt klassie ke en moderne muziek. 15.15 Gesprek over Schriftwoorden. 15.30 Nieuws. 15.33 MLddagm&gazlne. 16.30 Hier en Nu. 18.00 (S) Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd. 18.19 Verkiezingsuitzen ding van het Gereformeerd Politiek Verbond. 1830 Nieuws. 18.41 (S) Le ger des Hellsmuzlek. 18.55 Boekbe spreking. 19.00 (S) Jongerenprogram ma. 19.30 Actuele zaken ter dlskussle. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.10 (S) Residentie orkest, met solist: klassieke muziek. In de pauze een gesprek met de solist 22 05 (S) Elek tronische muziek. 22.35 Een korte lu- dleke-culturele happening. 22 55 In ternationale kleinkunst 23.20 (S) Een programma waarin over kunst wordt doorgepraat. 23.50 radiojour naal. 23.55 Nieuws. Hllv. m 240 en 298 m. en FM-kana len 7.00 TROS. 9.00 KRO. 16.00 NOS, 19.00 TROS. 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo van Gel deren Show. (8.00 Nieuws) 9 00 Nieuws. 9.03 Disclockeyshow 10.00 en 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws 12.03 KRO's pauzeprogramma, met om 13.00 Nieuws en om 13.03 Raden maar... 14.00 Nieuws. 14 03 Dlscjoc- keyshow. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 De daverende dertig (17 00 Nieuws). 18.00 Nieuws. 18 02 De Joost de Draayer Show. 19.00 Nieuws. 19.02 Surinaamse muziek. 19.30 Sentimental Journey 20 00 Nieuws. 20.02 Poster 2100 Nieuws. 2102 Vervolghoorspel 2130 Kabaret- teketet. 22.00 Nieuws 22 02 De Hugo van Gelderen Show 22 44 Mededelin gen. 23.00 Nieuws 23 02 Tros-Sport- Tljd - sport en muzl k 24.00 Nieuws. 0.02 Actualiteiten. 0.12 Jazz-Slr. 0.55-01.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5