WERKLOZEN MOETEN ONODIG VERHUIZEN Mevrouw Binli ziet impasse vredesoverleg Schaduwkabinet progressieven voor problemen VN: Portugal moet weg uit Afrika lavona iberaal instituut vindt: Bejaardenpaspoort in Leiden is gewenst Nogmaals brandweer Nieuwe Komedie met pruttelende Hutspot 5DAG 15 NOVEMBER 1972 2) mr- B. M. Teldersstichting, het wetenschappelijk iut van de WD, wil ingrijpende veranderingen in de Ifj [wetgeving om misbruik en belangrijker nog 3^ J gebruik aan banden te leggen. Dit blijkt uit een ag verschenen studie van het onderzoekinstituut, j j i onder meer de volgende voorstellen worden ge- 6.1 4,9 Werkloosheidswet en de Wet pheldsvoorziening moeten samengevoegd tot één nieu- en de rijksgroepsregeling werknemers (onderdeel Bijstandswet) moet verdwij- uur van de Ziektewet moet verkort tot een half Jaar jaar), daarna gaat even- i" [uitkering op grond van ar- 9^. geschiktheid in; van de arbeidsbureaus speciale commissies bekijken bepaald gewal van ,pas- C Je.i' in de zin van de Werk set sprake is. Het begrip werk' moet aanzienlijk verruimd; moet worden uitgeoe- jr een klein, goed uitgerust van .sociale in- V.| van de Werkloosheidswet- ziflh bij ontslag betrekke- g voor, zo meent het insti nker komt het voor dat, I - ADVERTENTIE ^PORTMAN'S Cafetaria lekker. sen Hilversum 1SUM De uitslagen van de nd In Hilversum gehouden i zijn: ekprijs: 1. Karate (J. van rd) (1.27.8), 2. Juerge, 3. Ka- to w. 8.90. pi. 3.20, 7.20, 3.60, trio 21.325,20. rprijs: 1. (P. Prijs van de Gooi- en Eem- 1. Ivan Hollandia (C. Hette- ki 3.6), 2. Inlra Shadow. 3. Ire- Mi o w. 23.00, pl. 2.90. 1.80. 2.70, trio 702. Tljs van de Gooi- en Eem- 1. Geatonka (J. Huiberts jr.) '2, Grenadier, 3. Hazleton B. "0. pl. 1.30. 1.80. 1.30, kop. js van de Gooi- en Eem- 1. Flamingo Six (J. Wage- (1.21.3), 2. Eland. 3.Fifi Han- w. 3.-. pl. 1.10, 1.50. 2.50. i-prijs: 1. Kansas (P. K. de 128.8)2. Komtesse D. 3. Hes- 3.80, pl. 1.60. 2.10. 1.70. eesterprijs: 1. Immortelle (H. ei) (1.25.4), 2. Julius Caesar. Lee. Toto w. 22.00, pl. 6.00, kop. 31.40. trio 30.780.-. (esterpri)s (eerste afd.)1. Ka an (B. de Vries) (1.25.5). 2. Iron Buitenzorg. Toto w. 3.10. 2.10. 2.50. kop. 10.50. Ksterprijs (tweede afd.): 1. IS. van Leeuwen) (1.26.4), 2. G, 3. Indy Gall. Toto w. 2.20. 1.40. 2.00. kop. 4.00. »n de Jaarlingenshow: 1. Hero (W. van Dalen) (1.24.3), 2. 3. Jacobus O. Toto w. 16.30, 4.40, kop. 16.60. trio atoromzet f. 378.107.-. ADVERTENTIE eenmaal is ingegaan men losse an dere werkzaamheden aanvaardt zonder deze te melden. „Oneigen lijk" gebruik van de werkloosheids wetten valt veel vaker te signaleren. Zo komt het veelvuldig voor dat bij collectieve ontslagen de werkgever toezegt gedurende een zekere tijd een toeslag op de werkloosheidsuit keringen te geven. .Hoezeer ook deze regelingen in sociaal opzicht gunstig lijken, wij achten dit toch een oneigenijk gebruik van de wet' aldus de ondezoekers. Passend werk De grootste moeilijkheden liggen echter op het terrein van het be grip .passend werk'. Wat als .pas send werk' (werk dat de werkloze moet aannemen omdat hij anders zijn uitkering verliest) moet worden beschouwd, hangt af van het uit geoefende beroep, de hoogte van de beloning, de status van de aangebo den werkkring, de aard van het werk, de afstand e.d. Het liberale instituut vindt dat de grenzen van het begrip „passend werk" veel ruimer moeten worden getrokken. Zo als de tegenwoordige regel dat passend werk ook aanwezig moet worden geacht als het werk ongeveer een uur reizen van de woning is moeten worden uitgebreid. Volgens de onderzoekers zal na een over gangsperiode van enkele maanden tot een jaar, ook werk op grotere afstand als passende arbeid moeten worden aangemerkt, ook al zou dat een verhuizing nodig maken. Opmerkelijk is ook het voorstel om alle werk als passende arbeid te be schouwen voor mensen, die nog niet eerder een baan hebben gehad. De liberale onderzoekers rekenen daar toe ook mensen met een universi taire opleiding. „Wij achten niet juist dat men enkel aan het gevolgd hebben van een bepaalde opleiding voor een beroep of een beroepsrichting zonder daarin ooit te hebben gewerkt het recht zou kunnen ontlenen uitsluitend daarbij passende functies als passend werk te beschouwen en een werkloosheids uitkering te krijgen". Of er sprake ls van passend werk moet, wanneer er verschil van me ning is, worden bekeken door spe ciale commissies, waarin werkgevers, de vakbeweging, de arbeidsbureaus en de gemeentelijke sociale diensteD zijn vertegenwoordigd. Een onaf hankelijke deskundige moet de commissies leiden. De commissies moeten regionaal werken. Samenvoegen De werkloosheidswetten moeten worden samengevoegd. De uitkering op basis van de nieuwe wet is niet langer beperkt in duur, zodat de rijksgroepsregeling werkloze werkne mers van de Bijstandwet kan ver vallen. De uitkering-nieuwe stijl zou het eerste halfjaar 80 procent van het loon moeten zijn, de volgende twee jaar 75 procent en daarna af lopend tot het minimium-dagloon. De Bijstandswet moet onder het ministerie van Sociale Zaken ressor teren. Mensen, die weigeren „passende ar beid" te aanvaarden, moeten ook geen bijstand krijgen, menen de li berale onderzoekers. Heeft de werk- weigeraar vrouw en kinderen, dan mogen die niet de dupe worden. Dan moet er zoveel mogelijk hulp worden geboden in de vorm van op het gezin afgestemde bijslnnds- maatregelen. en dor haar? (•crèmebehandeling voor 2-3 delingen f2,00 (elflakorr. voor andelingen f5,25 ien fijn haar? i-haarhersteller ivoor handelingen tolflakon voor Indelingen 1,1 haar? «tegen vet haar ivoor 2 lellngen elllakon voor Rl handelingen f2,05 f6,50 f2,45 f6,95 tel van uw haar? i-snelkuur met extra- Ie werking voor He haarsoorten. ivoor handelingen ^iselflakon voor handelingen f2,40 f6,95 rvlug uit model? «taarversleviger. (Wpvoor handelingen eelflakon or handelingen E* PPaar 'n 2 soorten. al: voor normaal haar. "oor grijs-gemêleerd haar. seen Wella-produkt f 0,85 f 1,50 f3,75 PARIJS/PEKING (AP, Reuter) Mevrouw Binh, de minister van Buitenlandse Zaken van de Voorlo pige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam, heeft gezegd te vre zen dat de nieuwe ronde van gehei me besprekingen tussen de Verenig de Staten en Noord-Vietnam tot een impasse zal leiden, omdat president Nixon "niet werkelijk een einde aan de oorlog wil maken". Tegen een groep Aziatische Zuidamerikaanse verslaggevers zei mevrouw Binh dat de regering Nixon probeert belangrijke veran deringen aan te brengen in de ont werp-vredesovereenkomst "om ons zo aan de genade van onze vijanden over te leveren". Met deze verklaring impliceerde mevrouw Binh dat de Noordvietna- mese vredesonderhandelaar Le Duc-tho bereid is om te spreken over minder belangrijke punten in de ontwerp-vredesovereenkomst, maar iedere Amerikaanse poging zaJl verwerpen om een verandering aan te brengen in "de fundamente le principes" van de overeenkomst. Een van deze prihcipes, aldus mevrouw Binh, is de Amerikaanse beslissing om niet te tornen aan de aanwezigheid van de bevrijdingstroe- pen die zich op het ogenblik in Zuid- Vietmam bevinden. Th o De Noordvletnamese vredesonder handelaar Le Duc-tho heeft gisteren in Peking van gedachten gewisseld met de Chinese premier Tsjoe En- Verwacht werd dat hij via Moskou zijn reds naar Parijs zal Het echtpaar Burton-Taylor heeft in het Quirinaal in Rome een bezoek gebracht aan de Italiaanse president Leone. De man met het zwarte snorretje fungeerde als tolk. de PvdA-afdeling Leiden een jaardenhearing. Behalve een alge mene gedachtenwisseling was de mogelijkheid geschapen vóóraf aan één vajn ae aanwezige „specialis ten", (op het gebied van huur bijv.) een persoonlijk probleem voor te leggen. Het tweede kamerlid Dol man hield een inleidend praatje. Na de pauze was het woord aan de zaal. Een aantal aanwezigen, die behalve hun AOW ook een klein pensioentje ontvingen, had een for se belastingaanslag gekregen en was daarover nogal ontsteld. De bitter heid over de offers die men vroe ger had moeten brengen om de pre- voor dit pensioentje te betalen was des te groter, omdat juist dezer dagen een krantenbericht mel ding maakte van het sterk toene mend aantal miljonairs in Neder land. Dolman vertelde dat, ondanks pogingen daartoe, de kamerfraktie van de PvdA deze toeneming van de belasting voor dit soort gepension- neerden niet had kunnen voortko men. Hij raadde de getroffenen wel wanneer zij meenden recht te hebben op aftrek wegens extra las ten een aanslag van de inkomsten belasting aan te vragen. Verder legde Dolman uit dat zon der veel belastingverhoging, maar wel door verschuivingen in de rijksin komsten en uitgaven een heleboel, door met name de VVD onhaalbaar genoemde wensen uit het program van de progressieve drie verwezen lijkt kunnen worden. De Leidse 65-plussers bleken te recht, jaloers op hun leeftijdgeno- adviseur van president Nixon Henry ten uit andere steden, o.a. Den Haag LEIDEN Gisteren organiseerde te zijn over het demokratisch-funk- tioneren van de gang van zaken in die huizen en ook over het gevoerde opnamebeleid. Tijdens de geanimeerde diskus- sie werden tv-opnamen gemaakt, het is niet onwaarschijnlijk dat een aan tal Leidse bejaarden zich a.s. donder dagavond op de tv terugziet als men kijkt naar het VPRO-programma „Het gat van Nederland". LEZERS SCHRIJVEN Kissinger. Het Witte Huis wilde intussen geen antwoord geven op de vraag wan neer Kissinger zich naar de Fran se hoof dstad zal begeven. Bazaar bracht ruim f. 3400 op LEIDEN De handwerkclub van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden Leiden/Oegstgeest had de verkoop van haar jaarproduktie dit maal tot één dag beperkt, maar de opbrengst, ruim f 3400,- is niette min op hetzelfde peil van vorige ja ren gebleven. De voorzitter van de vereniging, de heer G. C. Spiering, sprak aan het eind van de sluitingsavond zijn vreugde uit over dit resultaat en bracht dank aan allen die hieraan hebben medegewerkt Deze avond had een zeer feestelijk karakter, ook dank zij het optreden van de goochelaar Hooghiemstra, die op bij zondier amusante manier zijn kunsit weet te brengen en de vrolijke causerie van mevrouw A. Hamaker-Willink over de humor en de lach. Met een overvloed van moppen en anecdotes behandelde zij op geestige wijze de verschillen de aspecten van de humor. Zij legde er de nadruk op dat lachen gezond is. Welnu, dan moeten haar toehoor ders gisteravond wel heel veel ge zondheid hebben opgedaan! waar men bejaardenpaspoorten heeft ingevoerd, wel recht geven op al lerlei redukties. De vertegenwoor digster van de raadsfractie vertel de dat vanuit de gratie veel ls ge daan om ook in Leiden althans het bustarief voor bejaarden verlaagd te krijgen, maar dat het tot nu toe niiet is gelukt. Bij bewoners van bejaardentehui zen en bejaardenflats bleken vragen Harry Ooms op de bongo Het heeft niet veel zin uitgebreid in te gaan op het stuk van de heer van Baaren in dit blad van 7 no vember J.l. daar het van redactiewe- ge is bekort en de heer van Baaren een beetje doordraaft en niet kan lezen. Wat een huisjesmelker is, weet ik wel, daar heb ik geen Van Dale voor nodig. Mijn vraag was anders ge steld. Nog maar eens overlezen v. B. aan kreten hebben we niets. De cijfers BredaLeiden zeggen mij niets. Indien Breda met Leiden vergelijkbaar is, dan nog moet men cijfers over bijvoorbeeld 5 jaar heb ben. Het is prettig, dat v. B. ook van mening is, dat de hoogspannir fs- huisjes beter ingemetseld kunnen worden. Het bordje "Levensgevaar lijk" is niet voor niets. Ik gun In de ze v. B. de pret, dat mijn materia- lenkennis zo gering ls, dat ik blik Op naar 29 november De samenstelling van het schaduwkabinet van de drie progressieve partijen, levert veel moeilijkheden op. Een aantal portefeuilles staat al vast. De drie willen met een presentatie van vijftien men sen komen en nog niet met een volledig samengesteld kabinet. De huidige voordeelsleutel is: 9 zetels voor de Partij van de Arbeid, 4 voor D '66 en 2 voor de PPR. Irene Vorrink (PvdA) zal de portefeuille van heid krijgen. Het huid-ige merlid W. Meijer (PvdA) is CRM beloofd. Voor "ontwape ning", een nieuw onderdeel van het ministerie van Defensie heeft de PvdA Prof. Röling ge vraagd. Het grootste probleem levert de portefeuille van Buiten landse Zaken, die óók door de PveA wordt geclaimd. Een deel van de fractie wenst het huidi ge kamerlid en oud-staatssecre taris Mr. M. van der Stoel op die post. Tegen zijn benoe ming is van de zijde van D'66 en PPR geen bezwaar, maar 'n andere groep in de PvdA wenst drs. J. Pronk op B.Z. Vijfdeling De drie partijen willen alle departementen in een "vijfde ling" onderbrengen, namelijk: binnenlands bestuur, waaron der binnenlandse zaken en justi tie zullen vallen; buitenlands beleid: buitenlandse zaken ont wikkelingshulp en ontwapening; financieel economisch beleid w. o. financiën, economische za ken; Welzijn, hier vallen CRM Onderwijs en Volksgezondheid onder; en als vijfde groep ruimteljjke ordening waarbij volkshuisvesting en verkeer en waterstaat zullen worden onder gebracht. De PvdA, D'66 en PPR hopen eind deze week hun volledige schaduwkabinet te kunnen presenteren. Vodje papier ARP-lijstaanvoerder Biesheu vel heeft gisteravond In Gronin gen DS'70 fractieleider Berger aangeraden maar eens een praatje te gaan maken met zijn partijgenoot, ex-minister De Brauw. omdat deze het cen traal akkoord een "vodje pa pier" heeft genoemd. "Wie een dergelijk akkoord 'n vodje papier noemt, denkt te veel in verzekeringspolissen", meende Biesheuvel, die sprak tijdens een bijeenkomst waarop ook Andriessen (KVP) en Ti- lanus (CHU) het woord voer den. Hij vond de uitspraak van de voormalige minister kwalijk "Dat moet De Brauw niet doen", zei hij, "Dat ls ook voor een eventueel mogelijke samen werking niet goed". Te links PSP-lijsttrekker Bram van der Lek is teleurgesteld over het feit dat zijn partij blijk baar te links was voor de drie progressieve partijen. „Maar het spreekt vanzelf dat de PSP voorstander blijft van een pro gressieve regering", zei hij gis teravond tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Zwolle. Van der Lek wees erop dat zijn partij bereid was tot af spraken die haar na de verkie zingen in vrij vergaande mate gebonden zou hebben. Zo sterk zelfs dat veel kiezers dat van de PSP nauwelijks begrepen zouden hebben. "Maar deson danks zeiden de drie progressie ve partijen nee". Hij wilde niet verder Ingaan op de vraag of D '66 nu de hoofdschuldige is van deze af- wyzing, omdat hR met het over legorgaan heeft gesproken en niet met de partijen apart. Wel zei Van der Lek dat men van de zijde van de PSP zelf wel de grootste moeite heeft met D'66. "Van Mierlo is een brave de- mokraat, maar niet bepaald 'if socialistisch hervormer", stelde hij tenslotte. scheiden, maar dat een lantaarn paal geen steekvlam kan veroorz- ken, dat weet ik wel. Het huisje be hoeft geen andere kleur te krij gen, maar die krantenbox is wel een aantasting van het stadsbeeld. Kan overal elders geplaatst worden. Mijn opmerking over deze huisjes had geen ander doel. dan op het enorme gevaar te wijzen. Wat kan er ge beuren als op de Turfmarkt het LEIDEN De Leidenaar huisje door een bus wordt geramd? Harry Ooms treedt vrijdagavond op Misschien iets voor de brandpreven- in Samantha's Discoclub. Hij zal er LEIDEN De Nieuwe Komedie heeft gisteravond in het Rijnlands Lyceum het publiek dat hoofdzake lijk uit schoolkinderen bestond een portie nauwelijks te verteren Huts pot voorgeschoteld. Hutspot is een collage over de - - .- Tachtigjarige Oorlog, die twee jaar ÏSLl"? metaa'P'.aat °ader- Beleden ls samenüésteld door 2 maal 'n uur de bongo bespelen. Har ry Ooms heeft zijn muzikale ervaring ook in Amerika opgedaan. Wie van bongoklanken houdt weet nu waar hij eind deze week naar toe moet gaan. ADVERTENTIE Of het verantwoord is als socia list. de reiniging als voorbeeld te stellen, kan opgelost worden door beantwoording van de volgende vra gen: 1. Hoe is het ziektebeeld van deze dienst. 2. Hoeveel zRn er afgekeurd sedert de invoering van het zakkenstelsel. 3. Met welk toeslagstelsel heeft men deze mensen tot topprestaties gebracht. Tenslotte v. B. mijn stukje was eerder geschreven. De redactie heeft echter 8 dagen gewacht met plaat sing en deze viel (toevallig) samen met het bericht van de directeur van de reiniging. L. VAN WIJK SR, Apothekersdijk 6, Leiden.. Leidse toneelgroep 'Imperium" en met veel succes in het Micro-theater opgevoerd. Onze eigen glorieuze re volutie was de kapstok, waaraan de leden van dit enthousiaste amateur- gezelschap hun ludieke ideeën heb ben opgehangen. Wat toen na maan denlang repeteren en experimente ren tot stand kwam was een lange reeks van satirische schetsjes over voorbije gebeurtenissen, die in de vaderlandse geschiedenis boekjes op een zwaarwichtige manier worden beschreven. Een ongeordende, maar luchtige brei van alles en nog wat uit de tijd van Alva en de Vader des Vaderlands. Wat Rein Edzard, die destijds notabene de leiding van het Leidse project had, nu op het "grote" Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt. Postbus 1. IJlsL NEW YORK (Reuter) De Al gemene Vergadering van de Vere nigde Naties heeft een beroep op Portugal gedaan om zijn strijd krachten uit Portugese gebieden in Afrika terug te trekken. Daar naast werd op alle regeringen een beroep gedaan de bevolking van de betrokken gebieden te helpen bii het verkrijgen van zelfbeschikking en onafhankelijkheid. De desbetreffende resolutie werd aangenomen met 98 tegen 6 stem men bij 8 onthoudingen. Nederland stemde voor De Portugese afgevaar digde bij de Verenigde Naties, An tonio Paricio, verklaarde voor de stemming dat de indieners van de resolutie probeerden 'bepaalde' poli tieke groeppn" in de Portugese ge bieden in Afrika die niet represen tatief voor de bevolking zijn, een aanzien en status te verlenen die ze niet bezitten. Tegen de resolutie stemden Brazilië. Engeland, Portu gal, Zuid-Afrika, Spanje en de Ver. enigde Staten. In de resolutie wordt bevestigd wat maandag a' door de beheerschapscommissie werd uitgesproken: dat de „na tionale bevrijdingsbewegingen" In Portugees Afrika de ware vertegen woordigers van de autochtone be volking zijn en dat de Verenigde Naties met hen zaken zouden moe ten doen. In haar resolutie dringt de Al gemene Vergadering aan op onder handelingen tussen, de Portugese regering en de nationale bevrij dingsbewegingen in Angola. Por tugees Guinee, Kaap-Verdische ei landen en Mozambique, over „on middellijke beëindiging van de Por tugese koloniale oorlogen en alle onderdrukking, het vertrek van al le Portugese troepen en andere ge wapende onderdelen en afschaf fing van alle praktijken die de on vervreemdbare rechten van do bevolking schenden, en behandeling van gevangen genomen vrijheids strijders in overeenstemming met de Geneefse conventies betreffende de krijgsgevangenen en bescher ming van burgers in oorlogstijd". De veiligheidsraad van de Vere nigde Naties komt vanavond bijeer om zich te beraden over de toe stand in de Portugese gebieden Ui Afrika. De raad heeft dat niet meer ge daan sinds 1968, hoewel hij bij ver schillende gelegenheden daartoe werd uitgenodigd na grenslnciden ten. De Afrikaanse lidstaten zijn van mening dat de tijd rfjp is voor een dialoog met Lissabon om het proces op gang te brengen dat moet leiden tot het recht van zelf beschikking voor de Portugese ge bieden in Afrika. Premier Caetani van Portugal heeft gisteren In een toespraak voor radio en televisie verklaard dat zijn land nooit met de guerrillastrijders zal onderhan delen over de overdracht van zijn provincies in Afrika. toneel heeft gezet ls een te zwaar wichtig spel, waarin geforceerd aan doende paralellen met hedendaagse situaties getrokken lijken te worden. Imperiums (klap) stuk ontleende rij a grootste kracht aan de speelsheid, de onbevangenheid en spontaniteit, waarmee het, buiten de enge be grenzing van het lijsttoneel, werd op gediend. De Hutspot zoals die door Rein Edzard voor de Nieuwe Ko medie werd klaargemaakt is niet veel meer dan een pretentieus alle gaartje waar smaak noch kraak aan was. De Hutspot-grappen zijn In da opzet van de Nieuwe Komedie over het algemeen vrR grof uitgevallen en sommige beelden waren boven dien banaal. Een wat kleurrijkere aankleding van deze nieuwe Hutspot had boven- dien de contrastwerking van al die korte, flitsende scènes aanmerkelijk kunnen verhogen. Het bleef al met al een sfeerloze Vertoning, die niet In overeenstemming was met de repu tatie van dit vooruitstrevende Haag se gezelschap. Pleter C. Rosier Brutale roof van loten staatsloterij ROTTERDAM (ANP) Een on geveer 30-jarige man heeft gister middag een collectrlce van de staats loterij op brutale wRze Üen loten af handig gemaakt. Voor de deur van haar huis rukte hR de vrouw de lo ten, die zR binnen had opgehaald, uit de handen en nam vervolgens ra zendsnel de benen. Anderhalf uur eerder mislukte een soortgelRke poging van de man bR een collectrice elders ln de stad. Hier had hR zich al meester gemaaki van 20 loten, maar door luidkeels schreeu wen van de vrouv», schrok hR zo dat hR de loterRbriefjes liet vallen en er als een haas op zRn motorfiets vandoor ging. De nummers van de gestolen loten zRn: V 41581; U 32402; T 23323. S 14244; A 05155; V 96086; 87907: S 69758; S 69749; A 50670.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11