DRAMATISCHE KAPING EINDIGT MET TERUG KEER INZITTENDEN Saigon: geheime clausules akkoord ENGELAND STUURT AZIATEN TERUG Hervatting va geheim overh over Vietnam verwacht Cuba zet drie kapers achter slot en grendel Kissinger werkt in 1973 aan Midden-Oosten Leger Libam handhaaft oi Onzeker lot wacht hen in Oeganda BUITENLAND SAIGON (APP) Het akkoord van negen punten dat de Ameri kaanse en Noordvietnamese on derhandelaars hadden bereikt in zake Vietnam zou een aantal ge heime clausules hebben waarvan de inhoud geleidelijk begint door te sijpelen. Het bestaan van die clausules een artikel in het in Saigon ver schijnende blad "Ting Song", dat als spreekbuis van het presiden tiële paleis wordt beschouwd. Het blad wordt geleid door een raadsman van dictator Ngoejen Van-thioe, die aanwezig geweest is bij de besprekingen met Kis singer, generaal Haig en ambas sadeur Bunker. De clausules bevatten volgens Saigon regelingen van militaire kwesties zoals gelijktijdige ver mindering van zowel Saigon troe pen als eenheden van het Be vrijdingsfront voor geleidelijke te rugtrekking over een nog niet vastgestelde periode en voor de politieke voorbereiding van alge mene verkiezingen en vorming van een nieuwe regering in Sai gon. De VS en Zuid-Vietnam zou den in zes maanden tijd de strijd krachten van beide partijen tot ongeveer 40.000 manschappen wil len terugbrengen. Noord-Vietnam, dat nooit openlijk heeft willen toe geven dat zijn troepen in Zuid- Vietnam vechten, zou zijn troepen dan stilzwijgend terugtrekken als gebaar van goede wil. Om te be wijzen dat het dit geheime ak koord wil eerbiedigen. Saigon zou daar demobilisatie van drie divisies tegenover stellen. Saigon heeft al gewaarschuwd dat drie elite-divisies waaronder ma riniers en parachutisten, daar buiten vallen. Wat de wapenstilstand betreft eist Saigon "hergroepring" van de troepen van de tegenstander, ter wijl Noord-Vietnam en de voorlo pige Revolutionaire Regering een bestand ter plaatse wensen. Men zou het er nu over eens geworden zijn dat de communistische troe pen blijven waar zij zijn, in af wachting van een latere terug trekking. Beide partijen zouden hun oorlogsmaterieel "stuk voor stuk" kunnen vervangen. Het Bevrij dingsfront zou in Zuid-Vietnam "toegangshavens" krijgen om dit onder toezicht van internationale commissies te kunnen uitvoeren. In Zuid-Vietnam zou de con trolecommissie gevormd worden door Canada, Polen, Hongarije en Indonesië, in Cambodja en Laos door Canada, Polen en India. De VS, China en de Sowjet-Unie zouden al hebben gegarandeerd dat met ingang van het bestand de levering van het materieel wordt gestaakt. In Saigon is al gezegd dat de grote toevloed van dit materieel naar Z. Vietnam over een dag of tien op houdt, wat er op wijst dat het ak koord omstreeks 20 november zou worden ondertekend. Tenslotte zouden de buitenland se mogenheden en de vier lan den van Indo-China het eens ge worden zijn over neutralisatie van dit gebied, gepaard aan wederop- bouwhulp om de oorlogsschade, die door Amerikanen op zeven miljard dollar wordt geschat, te boven te komen. WASHINGTON (AP, Reuter, AFP) Het Franse dagblad Frain President Nixons speciale af ge- weet te melden dat de ZuK MIAMI, HAVANNA Vijfentwintig passagiers en 3 be manningsleden van het lijnvliegtuig van de Amerikaanse Southern Airways dat in het weekeinde werd gekaapt, zijn gisteravond uit de Cubaanse hoofdstad Havanna in Miami in Florida aangekomen. Een tachtigjarige passagier, die 'n zenuwschok had gekregen en een tweede die bij het verlaten van het vliegtuig een enkel brak, alsmede de door de kogel gewonde tweede-piloot zijn achtergebleven in Havanna waar zij in een ziekenhuis worden ver pleegd. De Amerikaanse regering heeft tegen de drie kapers in Havanna een strafvervolging wegens luchtpi- raterij ingesteld en voor elk een borgsom van 1 miljoen dollar aan bevolen. De regering identificeert de kapers aJls de 27-Jarige Henry D. Jackson Propaganda gestaakt Noord- en Zuid-Korea hebben hun propagan- da-uitzendiingen tegen eilkaar met Ingang van vrijdag gestaakt. Deze stap is in overeenstemming met een akkoord, dat kortgeleden is bereikt door functionarissen van de twee Korea's op een in de Noordkore- aanse hoofdstad Pjongjang gehouden bijeenkomst. Tankergeul gereed Na twee Jaar werken is voor de Duitse kust een tankergeul gereed gekomen die 30 meter diep is en de doorvaart mo gelijk maakt voor tankers van 250.000 ton, die eind volgend Jaar in Wilhelmshaven worden verwacht. Vandaag is de "tankerstraat" door staatssecretaris Wittrock van het Westduitse ministerie van Verkeer officieel voor de zeevaart vrijgege ven. De nieuwe vaargeul is de twee de voor de Duitse kust. Verkiezingen in Japan Pre mier Tanaka van Japan zou van daag het Huis van Afgevaardigden ontbinden aan de vooravond van de nationale verkiezingen, die naar al le waarschijnlijkheid op 10 decem ber zullen worden gehouden. Ver wacht wordt dat de verkiezingen hem aan de macht zuilen houden. De po pulariteit van Tanaka is aanzien lijk gestegen sinds zijn reis naar Peking, die diplomatieke betrekkin gen met China als resultaat heeft ge had. Burgerwacht in Ulster Rooras- katholieken in Belfast hebben mee gedeeld dat ze een nieuwe semi-mili- fcaire burgerwacht ter verdediging van hun buurten tegen protestantse extremisten hebben opgericht. Phil Ourran, voorzitter van de vereni ging van r.k. afgezwaaide militairen zei dat de nieuwe burgerwacht ge lijk zou zijn aan de protestantse Ul ster Defense Association (UDA) die vorig Jaar werd gevormd. Frankrijk en Indonesië Een groep van meer dan 250 Franse in tellectuelen. toneelspelers, kunste naars en cabaretiers heeft zaterdag een advertentie in het Franse dag blad 'Xe Monde" geplaatst, waar in de vrijlating wordt geelst van naar schatting 100 000 politieke ge vangenen. die in Indonesië de afge lopen zeven Jaar zonder vorm van proces in de gevangenis hebben doorgebracht. De advertentie werd een week voor het bezoek van de Indonesische president Soeharto ge plaatst. die zaterdag in Parijs arri veert. Schorsing van artsen De Por tugese regering heeft zaterdag de leiders van het medisch genoot schap in Lissabon geschorst na een protest van de artsen tegen het doodschieten van een student vorige maand. In een communiqué van 't ministerie van Voorlichting werd ge zegd dat het protest verraderlijke beschuldigingen aan het adres van de regering bevatte om te pogen de feiten te verdraaien. en de even oude Louis Morre, bei den uit Detroit in Michigan, en de 22-jarige Charles Curd, een voort vluchtige gevangene uit Tennessee. De drie zwaargewapende kapers allen negeis, waren direkt na aan komst door de Cubaanse politie ge arresteerd. Ze worden door de Ame rikaanse politie gezocht in verband met roofovervallen. Het is nog niet bekend of de Cubaanse autoriteiten hen aan de Amerikaanse justitie zullen uitleveren. Eindelijk De passagiers en de vier beman ningsleden werden gistel-morgen uit eindelijk pas vrijgelaten toen het toestel een tweede landing in Ha vanna had gemaakt. De kapers had den de Cubaanse hoofdstad als hun oorspronkelijk toevluchtsoord geko zen nadat zij zich van het toestel hadden meester gemaakt en van de Amerikaanse autoriteiten een los geld hadden geïncasseerd ten be drage van 2 miljoen dollar in plaats van de 10 miljoen die ze hadden ge elst. Toen de DC-9 er voor de eerste keer was geland slaagden de kapers er kennelijk niet in aanvaardbare voor waarden af te dwingen voor hun asiel en voor de vrijlating van de passagiers. Ze lieten daarop het toestel weer Vertrekken. De Cubaan se premier Fidel Castro was zelfs naar het vliegveld van Havanna gekomen maar zijn pogingen met de kapers te praten mislukten toen zij hem vroegen in het toestel te ko men. Castro's lijfwachten weiger den hem hiervoor toestemming. Het was de tweede poging contact te be werkstelligen tussen de met geweren, revolvers en op scherp gestelde gra naten gewapende kapers en rege ringsleiders. Een radio-amateur in de Verenigde Staten meldde dat hij .een conversatie had opgevangen waarin de kapers tevergeefs pro beerden via de boordradio met pre sident Nixon te spreken. Vlucht Het drama voor passagiers en be manning begon tijdens een binnen landse vlucht in de zuidelijke staten van Amerika naar Canada, terug naar Amerika, vervolgens naar Cu ba, terug naar Amerika en tenslotte weer terug naar Cuba. Het toestel was met de 27 passagiers en 4 be manningsleden vertrokken uit Bir mingham (Alabama), werd kort na de start door de kapers overmees terd en vloog vervolgens onder dwang naar een reeks van steden en tenslotte naar Chattanooga (Ten nessee). Hier kregen ze enkele kis ten met slechts twee miljoen dollar, tien parachutes en zeven kogelvrije vesten. Even tevoren hadden de ka pers gedreigd de DC-9 te laten neer storten op de grote kernreactor van Oak Ridge (Tennessee) als niet aan hun eisen zou worden tegemoetgeko men. De autoriteiten, bevreesd dat ze hun dreigement zouden waar maken, sloten de reactor en ontruim den de vestiging. Aangezien het toe stel geen grote actieradius had werd op alle landingsplaatsen tijd uitge trokken voor het bijvullen van brandstof. Gevangenen Vanaf Chattanooga vlogen ze met hun gevangenen naar Cuba. De eer ste keer ln Havanna verliepen enkele spannende uren van onderhandelen, temeer daar de kapers tekenen van nervositeit begonnen te verto nen. Kennelijk slaagden ze er niet in aanvaardbare voorwaarden voor hun vrijheid in Cuba af te dwingen, lieten de DC-9 weer opstijgen en vlo gen de weg terug die ze gekomen zant, generaal Hals, Is uit Saigon in Washington teruggekeerd. Algemeen werd vandaag verwacht dat dr. Hen ry Kissinger spoedig naar Parijs xal vertrekken voor een nieuwe ronde van besprekingen met de Noord- vietnamezen over vrede in Vietnam. Generaal Alexander Halg zou Nixon vandaag verslag uitbrengen van de besprekingen die hij met de Zuid-vietnamese president Ngoejen Van-thioe gedurende twee dagen heeft gevoerd. Halg heeft ook een korte tussenlanding gemaakt in Cambodja en Zuid-Korea en daar overleg gepleegd met de autoritei ten. De Amerikaanse ambassade ln Saigon heeft de besprekingen van Haig en Thioe "hartelijk en con structief" genoemd maar catego risch berichten ontkend dat Thloe zijn goedkeuring zou hebben ge hecht aan een afzonderlijk vredes verdrag tussen Washington en Ha noi. Regeringskringen ln de Zuldviet- namese hoofdstad Saigon deelden mee dat Saigons moeilijkheden met Washington over het ontwerp-ak koord met Hanoi, "nog niet geheel gladgestreken" zijn. De Zuldvietna- mezen staan nog steeds op het verkrijgen van een aantal garanties. Volgens welingelichte kringen in Saigon zou Haig Thioe er echter van hebben overtuigd dat het ak koord met Noord-Vietnam niet zal leiden tot een inferieure positie van Zuid-Vietnam. Thioe zou daardoor een soepeler standpunt hebben in genomen. mese president ingestemd h» de ondertekening van een standovereenkomst en dat i november een ondertekingjpi heid zou worden gehouden. Volgens de correspondent het blad in Saigon besloot T bepalingen van een bestas eenkomst te aanvaarden die en Noord-Vietnam de dag herverkiezing van president hadden opgesteld. Wanneer Kissinger naar gaat voor wat de laatste rot het overleg moet worden lal hington niet bekend, kringen blijft men zich welo tisch tonen dat een deflnlC koord nabij is. Naar Parijs MIAMI Passagiers van het geknapte toestel werden gisteren met een speciaal toestel van de Southern Airlines teruggebracht naar Miami. Op de foto komen ze in de hoofdstad van Flo rida aan. waren. Ze landden eerst in Key West (Florida), waar nieuwe brand stof werd ingenomen, en vervol gens in Orlando (eveneens Florida), op de luchtmachtbasis McCoy zodat het toestel, dat bijna 24 uur onaf gebroken in de lucht was geweest, een servicebeurt kon krijgen. Verhinderen Terwijl het toestel in Orlando aan de grond stond en de passagiers en bemanning nog steeds scherp werden bewaakt poogden scherp schutters van de FBI een nieuw ver trek te verhinderen door alle ban den aan flarden te schieten. De po ging mislukte. Met kapotte banden, slechts een funktlonerende motor en een verre van volledige service-beurt schoot het toestel weer de lucht In. I omgeving vrij voor het geval de pi- Vermoedelijk werd de tweede piloot loot een noodlanding zou moeten tijden deze nieuwe sprong naar de maken. De verkeerstoren poogde de vrijheid door één van de kapers neergeschoten. Hoe het gebeurde was niet onmiddellijk bekend maar men sen op de grond zeiden een bedek te explosie te hebben gehoord vanuit het toestel. Juist voordat het van de startbaan loskwam. De piloot meldde spoedig daarna: Mijn tweede pi loot kan mij niet meer helpen," al loste ook hij de vraag niet op of zijn collega dood was of slechts gewond. Op de grond was men bevreesd dat het toestel een nieuwe reis niet zou kunnen overleven. Een van de twee motoren heette „het knetterende ge luid te maken van een zevenklap per". De politie maakte wegen in de kapers over te halen terug te keren opdat het toestel de zo dringend noodzakelijke service zou kkrij- gen. „Wij vertrouwen Jullie niet." luidde het antwoord en ze gaven de piloot opdracht opnieuw naar Ha vanna te vliegen. CAIRO (DPA) De Amerikaan se presidentsadviseur Henry Kissin ger zail, volgens een Egyptisoh blad, begin 1973 een bezoek brengen aan alle landen die bij het conflict ln het Midden-Oosten betrokken zijn en daarmee een nieuwe Amerikaanse poging inleiden tot een oplossing van het conflict te komen. Het be trokken weekblad "Rose el Jcessoef" kondigde gisteren drie fasen aan waaruit de poging zal bestaan. In de eerste fase zal men naar een "deel-oplossing" van het con flict streven, met name om de mili taire confrontatie tussen Egypte en Israël te beëindigen. Een vreedzame oplossing voor het Jordaans-Israë- lisch conflict zou ln de tweede fase moeten volgen. In de derde fase zouden alle "bijbehorende kwesties" •vla uitgebreide onderhandelingen moeten worden geregeld. Deze on derhandelingen zouden "direct" kunnen zijn of via bemiddeling van de Verenigde Naties gevoerd wor den. Het nieuwe Amerikaanse initia tief is volgens het blad gebaseerd op de resolutie van de Veiligheids raad van november 1967. De New York Times sbïm teren uit welingelichte bron in Washington te hebb nomen dat Kissinger welltó komende week al naar Pari voor nieuw overleg met zijn Vietnamese gesprekspartner Duc-tho, ter afronding van onderhandelingen over een in Indo-China. Volgens bron, aldus de New York hebben de Verenigde Stater sloten een akkoord met Ham kenen indien dit "eervol" w acht ook als Saigon Amer volgt. Washington zou er op rekenen dat Thioe niet I co wil lopen de steun van d nigde Staten te verliezen. Thloe heeft zelf van zij herhaaldelijk gezegd dat een rale overeenkomst tussen di nigde Staten en Noord-Vietc tot gevolg zou hebben dat d rikaanse krijgsgevangenen worden vrijgelaten en dat d rikaanse oorlogsactiviteiten worden stopgezet van geen voor zijn regering zou zijn. BEIROET (AFP, DPI) - banon heeft het leger de i gekregen de orde in het handhaven. Dit is gisteren o| buitengewone zitting van hs net onder leiding van presid leiman Frangie besloten. De maatregel houdt vertM de gespannen situatie die i in Beiroet ontstond toen arbeiders en de politie met slaags raakten. Bij de aevecb len twee doden en veertien den, onder wie negen pdlitia Het vakverbond en vera linkse organisaties hebben pen tot een algemene stal protestdemonstraties tegen treden van de politie. Vra de situatie haar uit de han lopen heeft de regering het opdracht gegeven de orde t haven. Demonstratie» zond stemming van de overheid i boden. ADVERTENTIE Londen Engeland stuurt in het geheim Aziaten terug naar Oegan da, een onzeker lot tegemoet. Min stens vijf zijn er op het vliegtuig naar Entebbe gezet door immigra tie-ambtenaren, omdat ze een Oe- gandees paspoort hadden. Copyright AD LD-Obse rver Acht anderen zijn op het nippertje aan deportatie ontkomen door in grijpen van leden van het Lager- en Hogerhuis. En nog eens twintig staat deportatie te wachten. Som migen ritten in Londen gevangen, in afwachting an de afhandeling van hun zaak, anderen bivakkeren in hervestigingskampen. Vier Aziaten zijn na aankomst ln Engeland, donderdag, in politiekan toren bij het Stansted vliegveld in Essex ondergebracht. Ze hebben te horen gekregen dat ze elk ogenblik op een vliegtuig gezet kunnen wor den, Engeland uit. De deportaties lijken ln strijd te zijn met de off'ciële regeringspoli- tiek, maar David Lane, op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken belast met de opvang van de Azia ten, verklaarde dit weekeinde dat men niet van plan is een andere benadering toe te Aandringen Pas na lang aandringen erkende het ministerie zaterdag, dat een aantal mensen terug is gegaan. oHeveelkon niet worden gezegd, omdat de dos siers in verband met het weekeinde achter slot en grendel zaten. Veel mensen, die direct te maken hebben met de vluchtelingen, zijn hiervan in het geheel niet op de hoogte. Praful Patel, het enige Aziatische lid van de Raad voor Hervestiging van Aziaten uit Oe ganda, kon zijn oren niet geloven toen we het hem vertelden. Een lid van het Hogerhuis zei: „Ik weet niet hoe dit kan gebeuren. Het is monstrueus en schandalig." En de directeur van de Adviserende Dienst voor Immigratie van het Verenigd Koninkrijk, John Ennals, die Juist drie weken in Kampala is geweest, noemde de deportaties „schandalig en misdadig". Hij zei te huiveren bij de gedachte aan wat deze mensen, die door Idl Amin rijn gebrandmerkt als verraders, in Oeganda te wachten staat. Naar zijn mening is het bijzonder gevaarlijk voor Aziaten die nu niet meer gere gistreerd staan in Oeganda, terug te keren naar dat land. Licht Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat in ieder geval al ge deporteerd zijn een echtpaar van in de zestig, een meisje van zestien, een man wiens vrouw een Brits paspoort heeft en een man van 38, die z'n vrouw en drie jonge kinde ren moest achterlaten. Die man, Manilal Davda, was voor een maand naar Engeland gekomen. Z'n vrouw, die een Brits paspoort bezit, en z'n kinderen waren daar al. Manilal was van plan samen met z'n broer die in Wembley woont, een zaak op te zetten. Hij werd in een kamp ondergebracht en kreeg daar te horen dat hij spoedig naar Kampala terug zou moeten. Mevrouw Mary Dines nam het voor hem op. Bij het ministerie van Binnenlandse Zaken kreeg ze de in druk dat zijn zaak met welwillend heid werd behandeld. „Het volgende wat ik hoorde, was dat hij op weg naar Entebbe was." En dat terwijl hij een ticket voor Bombay (India) op zak had. Broer Tevergeefs pleitte de broer van Ma nilal Davda bij de autoriteiten op Heathrow, Londens vliegveld, voor uitstel van de deportatie. Een van de ambtenaren, zo vertelde Lasmi- das Davda, vroeg waarom z'n broer Oeganda had verlaten. „Toen ik hun vertelde dat de mensen daar vermoord worden, draaiden ze zich om en zeiden ze dat dat ln Noord- I er land ook gebeurt en dat de men sen daar toch ook niet weggaan." Een week geleden werd voor het laatst iets van Manilal Davda ge hoord, daama geen woord meer. Het bejaarde echtpaar, dat ruim een week geleden werd uitgewezen, heeft ook niets meer van zich laten horen. Hun dochter en schoonzoon leven al enkele Jaren in Engeland. Geld bezat liet paar voldoende en Behandeling Maatschappelijke werksten kampen maken melding i behandeling van mensen di zing te wachten staat. Eet sche vrouw in een kamp I burry, die zeven kinderei werd wegens moeilijkheden zwangerschap ln een riekeö genomen. Het kostte meer uur voor haar echtgenoot Pentonville rit, toestemmi haar te bezoeken en te bi de verzorging van de kinder* Een van de overwegingen regeringsbeleid ls de vree» de regering „de deur open dereen met een Oegandee* die het leven onder Amin s gen aam vindt, naar Em uitwijken. De ministers het ai moeilijk genoeg is het Britse volk ertoe over de Aziaten met Brits paspO nemen. Ze zijn er bijzon ingenomen dat deze op# dusver zonder spanningen pen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4