SHi 'Het politiek roer moet om' agenda vieren 50-jarig bestaan Amateurfotografen Meer bomm\ op Indo-Chiii VONDELING VOOR WASSENAARSE PvdA-ERS: Automobilisten niet blij met "ruiterstoplicht" Tentoonstelling in cle Lakenhal Hanoi: VS schond belofte Ongeluk op de Boskoopseweg Bouw tun Onder redaktie vai Ronnie Vink tel.252( LEIDEN ..Amateurfotografie is een liefhebberij, die Je geen enkel financieel voordeel mag brengen. Integendeel." sprak de heer Van der Berg, voorzitter van de L.A.F.V. (de Vrijdag Stadsgehoorzaal WD. Debatavond tussen de heren Aardenne (WD) Engwirda (D'66) en Hasekamp (KVP) 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal) N. C. Reis V. Laplandavond 8 uur nam. Kreatiei Sentrum (Breestraat 66) Clné-club, film van Claude Lelouche 9 uur nam. Hot House (Rapenburg 24) Kwartet Harry Verbeke 10 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven Soos Mira kel 8-11 uur nam. Bevrijdingskerk (ZW) Ruilbeurs het Boshuis 710 uur nam. Breestraat 19. Sociëteit Twentwel kamerbewoners en alleenstaanden), 9-12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Soclë- voor kamerbewoners en alleenstaanden den 8 uur nam. Leiderdorp (Fred. Hendrikplant soen 25) Gespreksavond Baha'l 8.15 uur nam. Zaal Mekel (Hogewoerd 87) Leden vergadering P.v.d.A 8 uur nam. Rijnlandflat (Bachstraat) Film avond Leidse Smalfilmliga 8 uur nam. Zaterdag Leidse Amateur Fotografie Vereni ging) bij de opening van de leden tentoonstelling. „we worden er zelfs armer van! De L.A.F.V. werd in 1922 opgericht, en bestaat nu dus 50 jaar. De heer Van der Berg ver telde nog zo het een en ander over de geschiedenis van de 50-jarige, over de verschillende Leidse gebou wen, waarin de vereniging gehuis vest is geweest, voordat zij zich in het gebouw Rehoboth vestigde en het ontstaan van de wens „goed licht!," waarmee de leden elkaar be groeten. Dit is nog een overblijfsel uit de verduisteringstijd, tijdens de oorlog, toen de leden heldere maan nachten af moesten wachten om bü het licht van maan en sterren hun opnames te ontwikkelen. Namens de Bond van Nederlandse Amateur Fotogafen overhandigde de heer van Bommel een zilveren legpenning ter gelegenheid van het 50-Jarig Jubileum. Hij suggereerde deze penning als wisselprijs voor de leden te gebruiken, een stimulans tot aktief lidmaatschap. Nadat ook me- vrouw den Haan-Groen namens 't gemeentebestuur haar felicitaties overgebracht had, gingen de onge- j veer 75 aanwezigen de tentoon stelling bekijken. Het werk van Frans Eradus springt eruit. Landschapsopnamen Den Burcht Receptie 50-Jarig bestaoai "Ons Gruamegerliaand" 3-5 uur nam., feestavond 8 uur nam Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Rommelmarkt 1.30 uur nam swingen 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven Soos Mira kel 8-11.30 uur nam. De Vink Dansen 9 uur nam. - 2 uur 's nachts. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoner» en alleenstaan den) 9-12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en alleen staanden 8 uur nam. Doopsgezinde kerk Zevendedags-ad- ventleten bijbelstudie 10 uur voorm., prediking 11 uur voorm Schaakzolder (Morsweg 114) Lelds jeugdschaaksocletelt 2-5.30 uur nam. Bij molen de Valk Postzegelmarkt 2- 5 uur nam. Vijf MeUaan Steenlegging Stichting "De Adelaar" 10 uur voorm. Volkshuls Vlooienmarkt 10-12 uur voorm. en 2-4 uur nam. Rljnlandslyceum „Waartoe, waarheen?" met Sleto en Marijke Hoving 8.15 uur nam. Microtheater Ve*testraat 40) Im perium met "Pitten" 8.30 uur Doktersdiensten na tot zondagnacht twaalf uur uit sluitend voor spoedgevallen de dok te ra telefoon 22222 (wijkzuster M. C. Burghoorn, Marteluan 7„ tel. 20613 en M. Snuverink, Lammenschansweg 46, tel. 32098). Voorschoten Dokter F. Swen, Veur- seweg 20, tel. 2356 (wijkverpleging Gc- zoudneldscentrum, Wijngaardenlaan Leiderdorp Dokter Hennink. Mau- JltsSlngel 166, tel. 33686 (wijkzuster C. van Meurs, Snouok Hurgronjestraat 9a, tel 34112) Oegstgeest Dokter H. A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 50394 (wijkzuster M Warmenhoven, M. H. Tromplaan 162. tel. 534*48 b.g.g. 54500) Warmond Dokter F. WAlenkamp. Apothekers De avond-, nacht- en zondagdienst wordt waargenomen door de Haven apotheek, Haven 18 en apotheek Voor schoten. Leidse weg 66. SOS-dien»t SQS-Telefonische Hulpdienst m (01710)—26202 Voo» alle die In moei- UJkheden verkeren bereikbaar elke werkdag ran acht uuj nm tot «chi uur vju doorlopena in net weekeinde 4.VJB. van vrUdag acht uux nm tot acht uux v.m. WASSENAAR in de verkeers lichteninstallatie op het kruispunt Landscheldingsweg/ Buurtweg heeft Wassenaar een voorziening voor rui ters laten opnemen, die uniek is in Nederland. Nadat de lichten gistermorgen om streeks tien uur in werking waren gesteld een onaangename verras sing voor tal van automobilisten, die geen lichten, laat staan 'n rood licht, verwachtten maakten tal van paardrijders dankbaar gebruik van de nieuwe voorziening die hun een veilige oversteek garanderen. De nieuwe installatie omvat drukknop pen, waarmee voetgangers en fiet sers de lichten op beide hoeken van de Buurtweg op groen kunnen laten springen, en een speciale drukknop voor ruiters, op ongeveer 2'/a meter boven het wegdek. De leden van de talrijke maneges die het kruispunt met grote regelmaat te paard moe ten oversteken, zijn verrukt over dit inatallatiepunt. Iets minder aangenaam zijn de nieuwe lichten voor de bewoners van de Buurtweg, die met ontzet ting het kruispunt in noord zuid richting mogen oversteken, dat voor overige automobilisten werd afgesloten. Voor hen is er geen be reikbare klop en ook geen lus In het wegdek die het stoplicht op groen zet. Zij moeten uit de auto stappen, op een van de knoppen drukken en dan snel weer Instappen om veilig aan de overkant te komen. De automobilisten, die van de an dere kant over de Buurtweg ko men. zijn beter af. Hun komst wordt door de lichten wèl gesignaleerd en bovendien kunnen zij rechts- of linksaf de Landscheidingsweg op draaien, wat tot nu toe niet mogelijk was. spiegelde hij. zodat links en rechts identiek zijn. Het is erg moeilijk om dit mooi aaneenslui tend te maken, en er een harmo nische kompositie te krijgen. Maar dit is hem gelukt. Hij maakte ook een opname van een huisje, zette het spiegelbeeld er naast, vervolgens maakte hij de opnamen steeds harder met als gevolg een hele rij huisjes, uit zwart en wit bestaan. Al het grijs is opgelost. Ook Jan Versteeg is aan het experi menteren geslagen. Zijn foto's zijn vaak zo sterk verhard, dat er alleen nog maar die zwarte en witte lijnen j over zijn. een onherkenbaar maar boeiend abstrakt patroon vormend. Verder maakte hij sterke vergro tingen van bekende objekten. Het is een hele puzzel om er uit te komen! Ook Leiden ontbreekt, niet, E. Ooms legde een sfeervol .stukje Rapenburg vast, en de minder rooskleurige kant van onze stad, afbraakhuizen namelijk, fotografeerde Frans Era dus. En natuurlijk zijn er een hele reeks portretten, van stokoude of piepjonge mensen, van mensen in aktie of rust. Er is onderwaterfoto- j grafie en kleuropnames, waarbij er gekke dingen met de kleur uitge- haald zijn. In deze vrijheid tot ex perimenteren heeft de amateurfoto grafie toch wel een zeker voordeel ten opzichte van beroeps, daar zij niet aan de richtlijnen van een op drachtgever gebonden is. Tot 26 november is het werk van de L.A.F.V te zien in het museum de Lakenhal. Met medewerking van Paul Delfgaauw en Hans Melkert, Uw Neefje Redt uw neefje, de Oerancj Oe- tang. was de hartverwarmende spreuk waarmee vorig jaar een actie werd gehouden tot het be houd van Oerang-Oetangs in Noord-Sumatra. Er is daar in middels ontzettend veel werk verzet, er zitten al twintig jon ge Oerang-Oetangs in 'n apen- crèche Het Leidse echtpaar De Wilde-Duyfjes. is net terug van Noord-Sumatra. Ze hebben daar veel zwaar veldwerk gedaan om het leefmilieu te kunnen begrij pen en te beheren. Er moet nog veel meer worden gedaan en daarvoor is, alweer geld nodig. Morgen begint een nieuive straatcollecte, die vandaag voorafgegaan is door een col lecte in de grote instituten van de universiteit. ber in de oommtssie voor verkeers zaken worden besproken, en wie weet, worden het wel drie boomp jes. Het Morskwairtier kan best wat groen gebruiken. Straatje II Straatje I De bewoners van de De la Rey- sbraat lijken toch hun doel te heb ben bereikt. Enkele weken gele den braken ze hun straat op. moe als ze waren van het voorbijra- zende verkeer dat de levens van hun spelende kinderen voortdu rend bedreigde. Het kleine hoeki ge straatje is nauwelijks geschikt voor verkeer, laat staan voor snel verkeer. De bewoners wilden dan ook een paar paaltjes aan het eind en een bordje: "doodlopend" aan het begin. Konden de koters rustig spelen en mochten de be woners torh him auto heel voor zichtig parkeren. De gemeente bleek welwillend. Die belegde een bijeenkomst. Gisteravond in 't Mierennest werden de problemen eens goed doorgesproken. De gemeente wees op de gevaren die achteruit rij dende auto's (onvermijdelijk bij doodlopende straten) kunnen op leveren en vreesde moeilijkheden voor het bedienende verkeer. Als alternatief stelde de gemeen te voor een trottoir aan het begin van de straat door te trekken, zo dat een "drempel" ontstaat. Daar bij een bord met 'alleen toeganke lijk voor bedienend verkeer". Maar de bewoners bleven bij hun paal tjes. Dat plan zal nu 21 novem- De gemeente heeft trouwens ve le goede plannen om het leefkli maat üi oude stadswijken te ver beteren. De Lombokstraa/t heeft twee hoeken, bij de Formosastraat en bij de Javastraat, die onbruik baar zijn. De gemeente heeft nu het plan het parkeren zo te rege len dat op de hoeken en in de Lombokstraat zelf ruimte vrij komt voor "bert/er leven". De be strating zal worden aangepast en op de pleintjes komen bomen te staan. In de CelebesstraaJt zullen twee straathoeken auto vrij worden ge maakt waardoor ruimte vrij komt voor speelplaatsjes. Wie geïnteres seerd is in de plannen kan bij de winkeliers op de hoeken ven deze twee straten de tekeningen be kijken en maandagavond om acht uur in de kantine van de Be- drijfs technische school aan de Medusastraat van gedachten wis selen met de gemeente. Kerstkind Bent u een "kerstkind"? We wil len graag eens praten met men sen in alle leeftijdsgroepen, die op één van de kerstdagen geboren zijn. Is dat prettig? Is dat verve- Wassenaar was gisteravond ook de zoveelste onderbreking van de fietstocht van Anne Vondeling. In het gebouw van de Ned. Prot. Bond aan de Lange Kerkdam zaten al voor acht uur een ongeveer 50 Wassenaarders te wachten ach ter de tafeltjes met oranjekleedjes en te staren naar de on vervalste rode vlag, die achter het spreekgestoelte de oran jegordijnen verborg. Om even na acht uur stapte professor Vondeling het zaal tje binnen, gekleed in kuitbroek, roodgeblokte kniekousen, rose shirt en jasje op de arm. Zijn eerste werk was hand jes schudden, terwijl rode huisvrouwen in het buffet zelf gebakken cakes in plakjes sneden. De plakjes werden steeds dunner naarmate er bezoekers kwamen en professor Vondeling had veel aftrek. LAFV-vooritter Van den Berg brengt met wethouder mevrouw Den Haan en burgemeester Vis een toast uit op de 50-jarige vereniging. (Foto Jan Holvast) Anne Vondeling stapte niet ach ter het spreekgestoelte, maar bleef achter de bestuurstafel staan terwijl hij zijn inleiding hield. De rode vlag bleef daardoor de gehele avond vol ledig zichtbaar. „Het vliegepoepje, dat we dus Nederland noemen, zou eigenlijk een proeftuin moeten zijn voor de gehöle wereld. We hebben het in on ze eigen macht, helaas zijn we in het buitenland veelal alleen maar .bekend omdat we een koningin heb ben, af en toe relletjes op de Dam en omdat we goed kunnen voetbal len". zei Vondeling, die daarna wees op het belang van het omgooien van het politieke roer en de aanwezi gen aanmoedigden op de progressie ve drie te stemmen. SAIGON (AP, AFP) De Ame rikaanse luchtmacht heeft de bom bardementen in heel Indo-China aanzienlijk opgevoerd. Dit om be voorrading van de Cambodjaanse, Laotiaanse en Vietnamese bevrij dingsstrijdkrachten die op het ogen blik een hoogtepunt lijkt te hebben bereikt, te verhinderen. De bom bardementen worden echter niet uit gevoerd boven de 20ste breed tegraad. Hanoi heeft de Verenigde Staten vandaag er van beschuldigd de belof te om alle bombardementen in Noord-Vietnam te staken, te hebben geschonden. Deze verklaring van het Noordvietnamese ministerie van „Er zijn deze maand drie ver- j kiezingen. De eerste hebben we helaas verloren, de vreselijke Nixon regeert weer vier Jaar. De tweede vindt in Duitsland plaats en de der- j de in eigen land. November is met recht de slachtmaand". Op een vlotte en vriendelijke ma- nier beantwoordde prof. Vondeling de vragen en stelde met nadruk dat I Nederland behoefte heeft aan goe- j de ministers. Op de vraag of hij de kandidaten voor een ministerpost wilde noemen, moest hij het ant- I woord nog schuldig blijven maar zo zei hij„Eind volgende week weet heel Nederland het kandidaat-ka- j binet van de Progressieve Drie. Dan weet u tenminste ook wie u als I minister kiest". ALPHEN AAN DEN RIJN Een opspringende steen, die door de voor ruit van een vrachtwagen sloeg heeft de chauffeur van detze auto en kele gekneusde ribben en een ge kneusd borst been opgeleverd. De twee-entwintig-jarige bestuurder, die er "beroerd" aan toe was, werd voor onderzoek naar het ziekenhuis Rij.i- oord overgebracht. Later is hij naar zijn woning in Bergijk vervoerd. Het ongelukje gebeurde op de Boskoopse weg. Buitenlandse Zaken was mededeling waaruit zou kuni* ken dat de VS hebben ia met een onvoorwaardelijke ting van alle bomaanvallen noorden. De situatie rond het vre leg in Vietnam blijft verwa wijl er berichten zijn dat de likopters samentrekken Noordvietnamese havens ren van mijnen, wacht men rijs op de komst van Henry ger. In Amerikaanse kringi rijs verluidde het dat deze lang meer op zich zou lat ten. Hanoi had gisteren de de Staten gewaarschuwd alle vertraging, de enorme veranties aan het bewind 1 Saigon en de bombardemt vredesregeling in gevaar nen komen. WASSENAAR - woners van Kerkeho ben er lang om moet gen maar nu komt een goede tunnel die hout zonder gevaar i gedeelte van Wassen de andere kant van d weg zal verbinden. Op de foto een beeli werkzaamheden. lend? Hebt u er fijne herinnerin gen aan of onaangename? Voor ons en de meeste lezers zijn het vragen, waarop we graag ant woord willen hebben en geven. Dat kan als "kerstkinderen" zich bij ons melden, het liefst schriftelijk met een korte uiteenzetting van him "verhaal". Wij zullen vervol gens contact zoeken. En natuurlijk bereiden we degenen, met wie we een gesprek hebben, een aardige attentie. Aanmeldingen onder motto: "Kerstkind" aan: Redactie Leidsch Dagblad Witte Singel 1 Leiden. Hofjes IX Voorafgaande: Een groep kin deren uit het jaar 2032 doet een enorme ontdekking: midden in hun ongezellige, lawaaierige wereld ontdekken ze de ruïne van een hofje. Toevallig vinden ze ook een boekje, waarin aller lei wetenswaardigheden staan over de oude hofjeswoningen. droppenhofje uit 1666. D! zo omdat Ze van de portier el zoute drop kregen?" gli dreus. „Nee, omdat het hof] vorm van een zoute drop bouwd". „O, is dat alles?" zei 1 teleurgesteld en in gedach hij hofjes in de vorm vai tjes drop, toverballen en si „Weet je hoe ze daar noemden? Secreet! Ran hè? En de mensen die inh je woonden moesten heel zijn: 'Ieder moet zoveel d omstandigheden toelaten, i Ugchaam zindelijk zijn'." „Wat zijn 'contuvenaren'?" vroeg Monique. Conventualen zijn de mensen die in de hofjes wonen". „Kunnen wij ook niet conven tualen worden met z'n allen?" vroeg Andreus. „Dat zou best leuk zijn én goedkoop, want ze hoefden geer huur betalen, alleen maar de wa terleiding. En dit is het zoute-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2