Elpee van Jaap Fischer wliegt over de toonbank Kaasuittvuistje'72 bij een Bordeaux'64? r(^y)vandaag... i ...e/7 gisteren i Amsterdam kiest voor open bespeling toneeltheaters Oude tijden komen terug m Frivoliteitentheater met melige grapjes 5romenadeconcert met Boskovsky hoe heet uw baby? BONANZA VERDWIJNT Kritiekprijzen S MDERPAQ 9 NOVEMBER 1972 om; Oude tijden komen terug. Het jeugdsentiment viert hoogtij. ,an de lopende band komt de platenindustrie met opnieuw jitgebrachte platen op de markt, en daar zit niet alleen buiten- r vi ods repertoire bij maar ook Nederlands. Sinds enkele weken ■tan er bijvoorbeeld een elpee te koop van Jaap Fischer met bijna 'Idc jn hele repertoire er op. Gerard Cox voorziet de jeugdsenti- ent-liefhebbers met zijn single „1948", dat hard op weg is een t it te worden. edi kjjj irard Cox: „Dit is voor het eerst ^mijn 32-jarig bestaan dat ik in top 40 sta. Niet te geloven en ig met een stipnotering ook." ven 148" is een werkje van de hand nein het duo Kees van Kooten-Wim Bie. Aanvankelijk zou het num- ivefer moeten dienen voor „Hadimas- maar toen Gerard Cox ervan iptAorde moest en zou hij het zingen, rspronkelijk was de muziek van Engelse zanger Gilbert O'Sulli- a maar het arrangement van Ro- van Otterloo gaf er een heel art stijltje aan. inenkort verschijnt Gerard Cox, nu nog tot begin december in musical „Promisses, Promisses" Aelt om dan op 16 december in ét Jtterdam te beginnen in het stuk ebelei" met Willeke Albertie, Ma re Merckens en Lex Goudsmit, in tv-programma „Eddy, ready, en in december is hij op ver- ie(jfck in de Johhny en Rijk-show. s:„Het liedje speelt in 1948, ik bgj s dus acht, en is voor mij puur igdsentiment. Jeugdsentiment ik ijzersterk, het trekt me erg. tekst is enorm suggestief. De itgf izlek van Gilbert O'Sullivan is er mipt voor. Ik vind van de mu- lk van Gilbert net alsof die 25 "tar geleden is geschreven", verzamelelpee van werk van Jaap «her is getiteld „Alles van Fi- Qjier". En wanneer de verkoopcij- s worden bekeken zou Je zeggen er een soort Fischerrage dreigt los te barsten. In ruim twee weken tijd gingen er zo'n drieëneenhalf- duizend exemplaren van de hand. Radio Nordsee riep de dubbelelpee uit als de plaat van de week. Jaap Fischer zelf wordt er niet warm of koud van dat zijn werk opnieuw is uitgegeven. Hij houdt zich verre van alles wat met de showbussiness te maken heeft. Het is niet te ver onderstellen dat de studentenzanger, die in 1964 met platenmaken begon, ooit nog een stap in de studio's zal zetten. Zijn liedjes gaan over liefde, over de eenzaamheid van een ko ning, de vissers van Veere en de ongeremde sexualiteit van een kat. De teksten bevatten een schat aan vondsten, die geestig of meedogen loos een bepaald gevoel weergeven. Ze variëren van cynisch tot teder. TERUGGETROKKEN Hoe dan ook Jaap Fischer staat niet meer achter zijn teksten. Sinds hij zijn titel haalde, drs. in de niet-westerse sociologie, leeft hij met zijn vrouw en kinderen nogal teruggetrokken. Alleen de royalties, die platenmaatschappij Delta hem per giro overmaakt, herinneren Fi scher aan zijn tijd als troubadour. Gevraagd bij enkele platenmaat schappijen naar het waarom van al die herdrukken van tegenwoordig en de opkomende rage wat het Jeugdsentimen betreft: „Er is vraag naar en waarschijnlijk gewoon uit gebrek aan beter, aan iets nieuws". Een archieffoto van Jaap Fischer die nog dateert uit zijn Leidse studententijd. ADVERTENTIE LEIDEN Het Rotterdams ah PhiLharmonisch Orkest geeft van avond in de Stadsgehoorzaal een enl Promenadeconcert onder leiding 4ei van de Weense dirigent Willi Bos kovsky. Het programma van dit Populaire K&O-concert vermeldt om, werken van Carl M. von Weber (Ouverture Ober on), Franz Schubert (Symfonie nr. 5), Joh. 1964 was een mooi wijnjaar, net als 1966 en 1970. Wijnliefhebbers knopen zich die jaren goed in de oren. Wat de kaas betreft is het eenvoudiger: elk jaar is een goed kaasjaar- en elk wijnjaartoontzich op z'n best naast een stuk kaas uit 't vuistje. Het aardige van de Nederlandse kazen is vooral dat ze een wijn begeleiden en nooit overheersen. Op uw gezondheid! Hoe vliegt de tijd. Het lijkt nog pas gisteren toen Marianne Del- gorge, hooggebeend in mini en met een gitaartje in de rechter hand verlegen optrad in Jeugdso- ciëteiten en ziet: ze staat nu als een (bijna) volleerde cabare tière op het toneeltje van het Amsterdamse theater Klein Belle- vue met een naamloos theater groepje, dat het komende seizoen ook eens per maand te zien zal zijn (gisteravond voor het eerst) in de nieuwe VARA-tv-serie „Lach maar raak". Twee bekende namen: Donald Jo nes en Corrie van Gorp, die me steeds sterker doet denken aan Corrie Vonk in vroeger Jaren, en verder Jaap Stobbe, evenals Ma rianne een nieuwkomer maar net als zij bepaald een caba ret-mogelijkheid: ze staan beiden in ieder geval vast ter been op de planken. Voor die professionele solidariteit mag ook regisseur Nico Knappert tekenen: hij kent het klappen van de amusements- zweep. „Professor Schroempff en zijn rei zend frivoliteitentheater" is echt café-chantant-amusement (Klein Bellevue accentueert dat element nog weer door er ook een mode- showtje tegenaan te gooien). Soms hoogst melige grapjes, soms uit- schietertjes als Donald Jones lied je over „Water" en beide dames met hun smartlap „Vader rook toch niet meer", soms aardige sketches, soms scènetjes waar je de grap kilometers ver ziet aanko men. De teksten blijken ook hier Comedie Francaise tijdelijk dicht PARIJS (DPA) De „Comedie Francaise", één van de staatsthe aters in Parijs, wordt op 15 novem ber voor onbepaalde tijd gesloten. Hiertoe heeft de minister van Cul tuur, Jacques Duhamel, besloten, omdat het theater sinds half okto ber te lijden heeft van stakingen van het technisch personeel. Braihms (Drie Hongaarse dansen). Na de pauze komen wals- en pol kakoningen als Johann en Joseph Strauss, Carl M. Ziehrer en Franz von Suppé aan de beurt. Op bij gaand fotootje Willi Boskovsky zo- aJls de televisiekijkers hem kennen van het jaarlijkse nieuwjaarscon cert met de Wiener Fhilhar- moniker. de zwakke stee, ondanks de in drukwekkende reeks namen van het „schrijverscollectief" dat die teksten leverde. JAAP JOPPE ADVERTENTIE Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita- kuikenzacht. Ardita Extra - nog zachter. n De betere luier bij uw kruidenier. unicura nv, amsterdam postbus 1384 De National Broadcasting Compa ny in New York heeft besloten na januari van het volgend Jaar geeD nieuwe opnamen meer te maken voor de tv-serie „Bonanza", die hier vele seizoenen te zien was. Het afgelopen seizoen werden de avonturen van de Cartwrightfamilie steeds minder bekeken en daarom heeft de maatschappij besloten een punt achter de serie te zetten. „Bonanza" werd op z'n hoogtepunt bekeken door miljoenen mensen over de hele wereld. Zelfs in sommige delen van Rusland keek men naar de Cartwright-familie. De Amerikaanse formatie Gladys Knight The Pips verovert Nederland. Vanavond is de groep te zien in het VPRO-pro- gram Democratiespél' 20.35 u. op Ned. 1. Gladys en haar Pips treden vanavond ook op in het Concertgebouw in Amsterdam en bovendien worden er onderhandelingen gevoerd om de groep in de kerstshow van de Mounties te krijgen. Gladys Knight The Pips is de enige succesvolle groep van Motown Record Corporation, het grootste soul-label, die niet door deze maatschappij is ontdekt. Gladys zingt nu al 18 jaar met haar broer Merald Knight en haar neven William Guest en Edward Patten. Ze zegt: „Ik hoop nog zo'n achttien jaar met ze te werken. Er zijn zoveel dingen die we graag doen. Maar daar is tijd voor nodig en heel hard werken, nog meer dan we nu al doen". De bekendste nummers van Gladys en haar groep zijn "I heard it trough the grapevine", "If I ivere your wo man" en "I don't want tot do you wrong". Maar Gladys heeft meer in haar bol dan zingen. Ze wil gaan schrijven, acteren en produceren. Een ijverig vrouwtje. ADVERTENTIE Sommige lante dingen charm,-"*- J" van vroeger zijn er nog steeds. 1 Nederland I 18.35 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.40 Boerenpartij (Politieke Partijen) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Zwijgen is goud: collage van stomme filmfragmenten (VPRO) 19.45 Popeye, tekenfilm (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 Democratie: spelshow (VPRO) Een programma vol amusement (Gladys Knight and the Pips) en informatie. Bovendien reageren twee ge zinnen op de problemen van vandaag. Kerk en Theologie (E.O.) Grote componisten: Vivaldi (E.O.) De wind blaast waarheen hij wil (E.O.) Journaal (NOS) 22.00 22.30 23.00 23.15 Nederland II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Geheimen der zee, TV-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Columbo, TV-film (VRO) 21.35 Televizier Supplement (AVRO) 22.00 Mondriaan (AVRO) Documentaire film over het leven en werk van Piet Mondriaan. 22.45 Den Haag vandaag (NOS) 22.55 Volkspartij voor Vrijheid en Demokratie (Politieke Partijen) 23.05 Journaal (NOS) De Amerikaanse marathonwin- naax in München stopte niet abrupt nadat hij de ruim 42 km had afgelegd, maar voegde nog een rondje aan zijn totaal toe. Enerzijds om de toejui chingen in ontvangst te nemen, anderzijds omdat het voor de spieren beter Is om nog even „uit te lopen". De Amerikaanse verkiezingen waren een soort marathonloop: Maandenlang werden we er via de televisie mee geconfronteerd, de actuali- teitenploegen stapten in Ame rika in de warme bedden die nog na sudderden van hun col lega's, die net weer waren te ruggegaan, we wisten op den duur niet beter meer of Nixon en McGovern waren de twee laatste mensen op aarde, de enigen waarover nog iets te berichten vieL Toen kwam de verkiezing zelf, tot drie uur in de nacht wer den we via de Nederlandse te levisie op de hoogte gehouden en dat gebeurde op een heel bevredigende wijze. In feite kregen de opgetrommelde des kundigen niet veel te doen, dat is waar, maar dat was juist het goede van deze reportage, want op de Duitse zender zag ik tegelijkertijd dat de recht streekse beelden uit Amerika dikwijls werden weggedraaid voor een Duitse commentator, terwijl wij getuige mochten blijven aan de wortel van het grote gebeuren zelf. Nou en toen bleek Nixon te hebben gewonnen en toen was het eigenlijk afgelopen. Gister avond werden in het journaal, in Achter Het nieuws en in Kenmerk nog even enkele na- smeulende kooltjes van t gro te kampvuur uitgetrapt, maar van een echte follow-up, van zo'n ererondje als na een ma rathon gebruikelijk is was geen sprake. Misschien kwam dat omdat de uitslag zo weinig sensationeel was, en een dom per betekende op de Westeuro- pese hoop dat McGovern zijn nek pas zou breken na een eervolle nek-aan-nek-race. Mis schien zou de televisie gister avond bol hebben gestaan van de Amerikaanse verkiezingen als toch McGovern als winnaar uit de bus was gekomen. Mis schien. Maar zeker was in ie der geval dat we gisteren al weer overgingen tot de orde van alledag. De voetbal, de vrouw im de politiek (goed door Trix Betlem geleide discussie tussen Hedy d'Ancona en Ger- da Brautigam ln Achter Het Nieuws). De historische ont moeting tussen Willy Brandt en Joop den Uyl daarom historisch, omdat voor het eerst gebruik werd gemaakt van een videocamera met vi deorecorder. En de onbekom merde vrolijkheid. Het laatste werd vertegenwoor digd door „Lach Maar Raak", samenstelling, produktie en re gie van Nico Knapper, die met hetzelfde gezelschap (Carrie van Gorp, Marianne Delgorge, Donald Jones en Jaap Stobbe) een simultane toneelcabaret voorstelling op de planken brengt onder de titel „Profes sor Sohroemphff en zijn rei zend frivoliteitentheater". Paul Deen was gast. Herman Thole zong even enkele regels van .Mens durf te leven" en injec teerde het programma toen op eens met een scheut echt ca baret. Want het leek verder natuurlijk nergens qp. Als ik zou spreken van HBS-cabaret, zou ik de hecfendaagsse HBS'ers vermoedelijk onrecht doen, omdat ik dan spreek van het HBS-caharet van 20 Jaar geleden. Donald Jones kruipt accentloos door mul zand, vindt een doodskop, pakt die op en zegt: „To be or not to be, that is the question". Einde van de grap. Nu gaan we even bedenken wat de grap van dezé grap geweest kan zijn. „Te zijn of niet te zijn, dat is de vraag". Heeft men mis schien gemikt op het contrast tussen de levende Donald en die dode schedel? Sloeg het op de moeilijke situatie waarin deze woestijnreiziger zich be vond? Dat kan zijn, maar dan was er geen sprake van een grap maar van een constate ring. Of was het speciaal be doeld voor de geletterden onder de kijkers, die weliswaar kun nen beamen dat eerder ge noemde beroemde regel door Hamlet werd uitgesproken, dat Hamlet inderdaad op aandrin gen van Shakespeare met een schedel in zijn hand heeft ge staan, maar dat hij op dat moment iets anders zei, te we ten: „Waar zijn nu Je snake- rijen. Je dolle sprongen, je liedjes, Je kostelijke invallen, die de hele tafel deden brullen van het lachen?" Als het de bedoeling van die grap was om mij op het spoor van deze Shakespeariaanse vraag te brengen, die ik graag zou door geven aan het „Lach maar raak"-gezelschapdan vond ik de grap achteraf toch wel leuk. NICO SCHEEPMAKER PARIJS (AFP) Het Franse ge nootschap van filmrecensenten heeft zijn prijs voor Franstalige films toegekend aan "Le char me diiscret de la bourgeoisie" van Luis Buinuel, terwijl de onderschei ding voor niet Franse rolprenten werd gegeven aan "Fellini-Roma" van de grote Italiaanse regisseur Federico Felldni. AMSTERDAM (ANP) De ge- ®enteraad van Amsterdam heeft isteravond gekozen voor open be- ^toeling van de toneel theaters in e hoofdstad in het seizoen 197374. te raad volgde het advies van de o^terdamse Kunstraad om de 5 ^speling te combineren met een di Klsel van sollicitaties, waarbij met heatergroepen en organisatoren witracten voor de duur van een worden aangegaan. Aan Hans Croiset en Bob de Lan ge zal worden opgedragen de nodi ge voorbereidingen te treffen om de bespeling van respectievelijk de Stadsschouwburg en het Nieuwe de La Mar theater te verzorgen. De gemeente raamt voor het seizoen 1973/74 een bedrag van bijna 4.5 miljoen gulden beschikbaar te kunnen stellen. De wethouder van Kunstzaken, H. Lammers, zei dat de Amsterdam se plannen bij het ministerie van CRM gunstig zijn ontvangen, om dat men van mening is dat Amster dam-nu de kans heeft "de trend te zetten voor een landelijke ontwikke ling van het theater". De ambitie tot zo'n bijdrage zijn wij aan onze stand verplicht", aldus Lammers. Naar de theaterbespeling hebben acht nieuwe groepen gesolliciteerd, drie reeds bestaande, vier initiatief nemers voor incidentele produkties en drie theater-exploiterende stich tingen die zelf ook programmeren. Wethouder Lammers deelde in de raadsvergadering mee dat „De Kleine Komedie" 1 april volgend Jaar gesloten moet worden voor een bouwtechnisch onderzoek. Daar uit zal moeten blijken of het thea ter gerestaureerd of gedeeltelijk herbouwd moet worden. VRIJDAG 10 NOV. Hllv. I. 402 ni en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 9.20 N.O.S. 9.40 AVRO. 12.00 NOS. 13.11 VARA. 13.25 NOS. 17.00 VPRO. 19.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met om 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal en 8.30 De groenteman. 9.00 (S) Piano recital: 9.20 pedagogische rubriek. 9.35 Waterstanden. 9.40 (S) Inleiding tot muziekbegrip. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00 Nieuws; 11.03 Radiojournaal). 11.30 (S) Programma over volksmu ziek. 11.55 Beursberichten. 12.00 In formatief progamma. 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammof oonmuziek. 12.50 Praatje 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 18125 Toeristische informatie uit binnen- en buitenland. 13.50 een ru briek over het leven in de taal. 14.00 Muziek uit de Middeleeuwen en Re- nalssance (opn). 14.35 Muziek en nieuws van onzé zuideburen. 15.00 (S) Reportages en commentaren uit alle delen van het land en veel mu ziek. (16.00—16.02 Nieuws). 17.00 Rechtstreeks programma met politie ke analyses, reportages, achtergrond- dinformatle en telefonische reaktles. waarin om 17.55 Mededelingen; 18.00 Nieuws en 19.20 Uitzending van de Nederlandse Middenstands Partij. 19.00 (S) Talentenjacht. (19.20 Ver kiezingsuitzending). 19.30 Muziek ln de liturgie. 20.00 Verzoekplatenpro- gramma. 22.00 (S) Satirisch program ma. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 (S) Sport en veel muziek. 23.55 Nieuws. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Klassieke muziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.41 Echo. 7.50 (S) Klassieke muziek (gr.). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.45 Moeders wil is wet. 9.4-0 Schoolradio. 10.00 Klassieke en moderne pianomuziek e>n moderne liederen. (10.3010.32 Nieuws.) 11.00 Voor de zieken.. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 1226 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw; 1220. Nieuws; 12.411220 Echo: 13.00-13.05 Raden maar.14.00 Schoolradio. 1420 SMuzikaal mid dagprogramma. 17.00 Rubriek over missie en zending. 17.10 (S) Metro- pole Orkest. 17.30 Nieuws. 1722 Echo. 18.00 (S) Licht orkest met solisten. 18.19 Verkiezingsuitzending van de Partij van de Arbeid. 1820 Nieuws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning: nieuwe, feiten en achtergronden op sociaal maatschappelijk terrein. 18.58 Markt berichten. 19.00 Rechtstreeks pro gramma met sociaal-kulturele aktua- lltelten en berichten en om 19.50 Den Haag vandaag en om 20.00 Nieuws en om 20.15 VPRO-Vry-dag- konsert. 21.00 (S) Concertgebouwor kest: In de pauze plm. 21.3021.40 Voordracht. 22.50 (S) De Staalkaart. 23.55 Nieuws. Hllv. ni 240 en 298 m. en FM-kana len. 7.00 EO. 11.00 NCRV. 14.00 NOS. 15.00 AVRO. 18.00 NOS. 21.00 VPRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Muziek voor Jonge mensen. 8.00 Nieuws. 8.02 Tussen thee en koffie; gevarieerd program ma. (9.00 Nieuws.) 10.00 Nieuws. 10.03 Verzoekplaten van en voor de zieken 11.00 Nieuws 11.03 Popcorn. 12.00 Nieuws. 12.03 Barend Barendse draalt op Nederlandse toeren. 13.00 ADVERTENTIE de panty voor de maten 46-48-50 (In de gouden verpakking) Nieuws. 13.03 Internationale hlparade. 14.D0 Nieuws. 14.0U Fellx Meurders, met oa. Europees Popparlement. 15.00 Nieuws. 15.03 Wereldtoppers. (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17 03 Radlojou naai. 17.06 Postbus 7Ó0- Verzoekplaten. 18.00 Nieuws. 18 02 Joost de Draayer Show 19 00 Nieuws. 19.02 Gevolmachtigd; verzoekplaten. 20.00 Nieuws 20 02 Dr Wiener s Meat Show. 21.00 Nieuws. 2102 VPRO- Vrijdagavond-show. (22 00. 23 00 en 24.00 Nieuws; 22.55 Mededelingen; 21.30. 22.30. 23.30 en 00.03 Aktualltel- ten). 00.55—01.00 Nieuws,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5