Verkoop van supermarkten bloemen aan viel tegen Extra raad over gewestvorming NOORDWIJKSE DELEGATIE BEZOCHT EILAND SYLT Bij "Flora" in Rijnsburg koesterde men hogere verwachtingen van de afzet in kleinverpakking Nederlaag TRK tegen Noord wijks MSV: 56-60 PLAIZIER SCHERM- KAMPIOEN LUCHTMACHT IN VOORSCHOTEN Knappe winst van MSV op TRK: 50-56 Kapers kwamc in Cuba aan Nieuwe uitgas PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 9 NOVEMBEB RIJNSBURG November is voor de Rijnsburgse bloemenveiling "Flora" altijd weer een rustige maand. De omzet bereikt dan het laagste niveau van het gehele jaar. Dat komt door het assortiment en de geringe hoeveelheden bloemen, die door de kwekers worden aangeboden. Het draait ieder jaar weer uit op overwegend chrysanten in al lerlei variëteiten. Vergelijkt men de omzetcijfers van de laatste jaren, dan is het opvallend dat de f 3 miljoen waar men de andere maanden vaak zeer aanzienlijk over heen gaat niet of net niet wordt gehaald in november: 1969 f 1.964.930,77, 1970 f 2.913.271,72 en 1971 f2.914.100,25. November kan wel een beetje als tussenfase worden be schouwd. Overigens komt dat de kwekers goed van pas, want ze hebben nu voldoende tijd voorbereidingen te treffen voor het bolbloemenseizoen, dat kort voor Kerstmis begint met de befaamde kerstveilingen. Dan moeten er voldoende tulpen, hyacinthen en narcissen in bloei zijn getrokken in de kassen en aan de markt kunnen worden gebracht. Om aan de vraag uit binnen- en buitenland te kunnen voldoen. Daar houden de Rijnsburgse kwekers en hun collega's uit de Duin- en Bollen streek dan ook terdege rekening mee. Wanneer men in deze dagen zijn oor te luister legt in de kantine van de Rijnsburgse bloemenveiling "Flo ra", waar Tinais van der Gugten en zijn zoon Martin zorgen voor een pittige en geurige kop koffie en zo men wil een broodje met een keuze aan belegmogelijkheden, hoort men zo nu en dan, dat de verhoging van de veilingomzet in het boekjaar 1971 1972 met f 9 miljoen toch wel wat is tegengevallen. Kennelijk hadden de kwekers meer verwacht. Toch is het bepaald niet slecht als men de cijfers vergelijkt met andere be drijfstakken. Een mens is echter niet zo heel erg gauw tevreden en verlangt altijd naar meer. Tevreden Niek Hemmes (47 en vertegen woordiger van het algemeen be stuur van "Flora") meent, dat kwe kers en handelaren dik tevreden mogen zijn over het afgelopen boek jaar. Op de valreep voor zijn ver trek naar Hamburg, waar hij een week lang allerlei zaken voor "Flo ra" moet behartigen en waarbij hem vanzelfsprekend weer van alle kanten zal worden gevraagd om met het Rijnsburgse bloemencorso naar deze Duitse havenstad te komen, zoals dat in 1971 met Keulen het geval was, hadden we een gesprek met deze bloemen- en veilingex pert. Door Cees Combee Foto Jan Holvast Stelt Hemmes met nadruk: "Misschien waren de verwachtingen wat al te hoog gespannen. Niet al leen door de kwekers, maar ook door "Flora". Laten we er niet omheen draaien. Voor "Flora" is de verkoop van verpakte bloemen aan groot winkelbedrijven en supermarkten wat tegengevallen. In stilte hadden we gehoopt, dat de toeneming in het aanbod van bloemen voor een groot deel verwerkt zou worden door deze grote concerns, die him winkels overal in het land dat is hier en in het buitenland het geval heb ben. Duidelijk is gebleken, dat dit niet het geval is geweest. Die grootwinkelbedrijven geven de groot handelaren en exporteurs, die zioh hebben toegelegd op de ver koop van kant en klaar verpakte bloemen, in de wintermaanden vol op werk, maar laten het zomers vrijwel afweten. Juist op die ver koop hadden de kwekers mede hun hoop gevestigd". Wanneer we Hemmes vragen, wat dan wel de oorzaak is van die ver keerd uitgevallen prognose, haalt hij de schouders op. Hij heeft er namelijk (nog) geen studie van gemaakt en weet daarom niet of het verwijt in de schoenen moet wor den geschoven van de grootwinkel bedrijven door het wekken van te hoge verwachtingen of dat de hand in eigen boezem moet worden ge-> stoken, omdat te weinig werk is ge maakt om het optimale te bereiken bij deze zeker niet onbelangrijke verkooppunten voor bloemen. Goede zaken De bewijzen liggen er, dat bij voorbeeld een Sierafor, een Heem- bloemex en een Gerard van Zuylen jr. uit Rijnsburg en een Sierex uit Lisse op het terrein van de groot winkelbedrijven en supermarkten goede zaken doen. Het zijn zonder meer grote mensen op het gebied van de verkoop van bloemen in kleinverpakking. Ze kunnen helaas echter ook niet de gehele markt be strijken. Het is een vorm van bloe men verkoop, die een bijzondere aanpak vereist en de voorbereiding is zeer arbeidsintensief, want de in bossen gekochte anjers, chrysanten, tulpen, rozen en noem maar verder op, moeten allemaal weer met drie of vijf stuks worden omgepakt in plastic zakjes. Daar heeft men heel wat personeel nodig. Hemmes nadrukkelijk: "Van kwe kerszijde wordt dit werk wel eens onderschat. Er wordt vaak al te gemakkelijk over gedacht. Net als over het werk van de eigen rijders. De handelaren dus, die dagelijks in binnen- en buitenland de bloemen aan de man proberen te brengen. Vaak wordt eveneens nog de vraag gesteld, waarom de veiling "Flora" niet meer doet om de afzet, zoals naar grootwinkelbedrijven, te ver groten. Die groothandelaren en eigen rijders, die tot diep Duitsland in de bloemenzaken afgaan om het Rijnsburgse produkt te ver handelen, zijn er met z'n allen toch maar in geslaagd het enorme aan bod van bloemen op te vangen. Ze gaan 's morgens in alle vroegte van huis en komen vaak 's avonds hèel laat of de volgende dag pas terug. Vele honderden kilometers leggen dagelijks af. Het zijn, om het zo maar eens uit te drukken, vracht rijders en sjouwers. Ongeveer ze ventig procent van die eigen rij ders op Duitsland komt uit Rijns burg en omgeving, zoals Noordwij- kerhout, Lisse, Sassenheim, Voor hout en Warmond". Er gaan thans dagelijks nog grote -partijen chrysanten onder de veilingklokken van "Flora" door. Een deel daarvan wordt in kleinverpakking afgeleverd aan de grootwinkelbedrijven en Vraagbaak Het gesprek met Niek Hemmes wordt ontelbare malen onderbroken door telefoongesprekken. Nagenoeg allemaal mensen kwekers en han delaren die de „Flora"-bestuur- vertegenwoordiger om advies ko men vragen. Hij is zo'n beetje de /raagbaak van iedereen. Van de kleinen en de groten uit 't vak. Na zo'n telefoongesprek, dat ruim een supermarkten. kwartier heeft geduurd en waarin het ging over exportbepalingen als we het goed hebben beluisterd, rom melt Hemmes wat in een stapel pa pieren om zijn bureau, 't Duurt niet lang of hij heeft gevonden wat hij zocht. Veelbetekenend zegt hy: „Weet je, dat 't aantal exporteurs met een ex- portomzet van meer dan f 1 miljoen op dit moment 134 bedraagt. Zij vertegenwoordigen 85 procent van de totale Nederlandse export van snij bloemen. Er is momenteel een grote groei in de breedte en in de diepte te bespeuren: het bedrag van de ex port-omzet neemt toe en ook het aantal ondernemingen. Nu moet je niet denken, dat een omzet van een miljoen in de bloemenhandel bijzon der hoog is en dat er door die men sen kapitalen worden verdiend. Ze ker, ze verdienen goed en kunnen zich daardoor wel wat luxe permitte ren: een mooie auto of een paard bijvoorbeeld. Dat wordt die mensen vaak misgund. Ook helaas soms door kwekers. Mogen ze echter na een week van sjouwen ook eens genie ten. Zoals gezegd komt 70 procent van hen uit Rijnsburg en omgeving". Er worden aan de Nederlandse bloemenveilingen steeds meer snij- LEIDEN De Leidse basketbal eersteklasser TRK heeft gisteravond in de Vijf Meihal zijn fraaie ge deelde derde plaats in de waagschaal gesteld, na een volkomen onver wachte nederlaag tegen het Noord wij kse MSV, dat tot nu toe pos twee winstpunten had. De nederlaag van TRK was echter volkomen verdiend want vooral het schieten was zeer zwak. MSV nam al direkt een voor sprong, die langzaam maar zeker groter werd. Op een gegeven mo ment bedroeg het verschil zelfs ne gen punten en bij de rust keek TRK tegen eeh ruime achterstand aan: 2128 Na de rust ging het wat beter. TRK hep in en eroverde zelfs een voorsprong van drie pun ten. De inzet, zoals die de afgelopen weken tegen ondermeer Blitz en Es- sor werd getoond, was echter spoor loos en MSV nam het heft opnieuw in handen en ging uiteindelijk zege vierend over de finish: 5660. Topscorers TRK: G. van Zandwijk 13 en F. Verbeek 12. MSV: J. Mar- coux 16 en P. Mulder 12. bloemen aangevoerd. Dat komt me de door het feit, dat de laatste ja ren veel groentekwekers omgescha keld zijn op de bloementeelt in hun kassen. Vooral in het Westland is dat het geval geweest, maar ook in de Bollenstreekgebied en in Veenstreek. HAZERSWOUDE Diok Plaizier, onderofficier der Koninklijke Lucht macht uit Hazerswoude. heeft tij dens de schermkampioenschappen van de Klu op de vliegbasis Volkel, de eerste plaats in het algemeen klassement voor zich opgeëist. Plai zier werd tijdens de wedstrijden op floret en degen beide malen vierde, voordat hij zijn eerste plaats op sa bel kon waarmaken. In een veld van meer dan dertig schermers, onder wie de in Benthuizen woonachtige dienstplichtig militair Gentenaar, die er tot dan toe het beste voor stond wat de algemene klassering aangaat, sloeg de Hazerswouder toe. Hij liet er namelijk geen twijfel over bestaan, de beste te zijn op het wapen sabel, door zijn tegenstanders met zeer snelle, rechtstreekse aanvallen te verrassen. Adjudant Plazier werd op dit wapen dan ook ongeslagen kam pioen en eiste zodoende ook de ti tel voor zich op in de algemene pun tentelling. Daarmee herhaalde hij zijn stunt van twee jaar geleden, toen hij eveneens schermkampioen bij de Koninklijke Luchtmacht werd. Op het wapen sabel behaalde de Klu- onderofficier tot nu toe twee titels op electrisch degen zeven en op de drie wapens drie. Brede bermen onveilig Het nieu we systeem van superbrede midden bermen zonder vangrails in autowegen, blijkt niet zo veilig te zijn als verkeersdeskundigen enkele maanden geleden dachten. De dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat is een onderzoek begonnen naar dit soort wegen, nadat er enkele zeer ernstige ongelukken zijn gebeurd. De kans bestaat, zo zei ir. B. Wes terduin van de dienst gisteren in Arnhem, dat na. het afronden van het onderzoek alsnog vangrails wor den aangebracht. VOORSCHOTEN Op verzoek lasten van de beslissende van vijf Voorschotense raadsleden heeft de burgemeester van Voorschoten een extra raadsverga dering uitgeschreven op vrijdag 17 november om 20 uur met als enig agendapunt: Een vrije discussie met het doel te komen tot een standpunt- van de raad betreffende de Gewestvorming. Met de^e extra raadsvergadering waarin de Voorschotense raad zich uitspreekt over de Gewestvorming, volgt Voorschoten op de gemeenten Leiderdorp en Oegstgeest, die reeds eerder een dergelijke raadsvergade ring gehouden hebben. De eenmaal uitgestelde gewestraad- vergadering is nu voorlopig verscho ven naai- het einde van het jaar. De commissie Bestuurszaken waarin al le elf deelnemende gemeenten van het Gewest Leiden met een afvaar diging vertegenwoordigd zijn, is nog niet gereed gekomen met de voor bereiding van deze vergadering. De commissie wil komen tot een afge rond plan, waardoor de gewestraad gericht kan discussieren. De Voor schotense afgevaardigde, drs. A. F. van der Laan, deelde mee, dat de gewestvorming rond Leiden aller minst in *t slop zit, hoewel dit zou kunnen worden afgeleid uit 't afge- Er werd in het eerste halfjaar van 1972 aan die Nederlandse veilingen voor f 287 miljoen aan snijbloemen omgezet, zodat de verwachting ge rechtvaardigd is, dat eind van het jaar de f 600 miljoen «al worden overschreden. Het grootste deel van de aanvoer zal door de eigen rijders en de ex porteurs in West-Duitsland aan de man worden gebracht. Ondanks het feit, dat Engeland eindelijk is toe getreden tot de E.E.G. koestert men geen al te hoge verwachtingen over een belangrijke toeneming van de ex port naar dit land aan de overzijde van Het Kanaal. In de steden, waar van men het toch moet hebben, schijnt de financiële situatie niet zo gunstig te zijn voor de verkoop van nog meer snijbloemen. Dat is het oordeel van de marktverkenners West-Duitsland zal dus het belang rijkste deel van het toegenomen' aanbod moeten opvangen. Gelukkig valt er in ons land eveneens een ver hoging van de bloemenverkoop te bespeuren! LEIDEN De Noordwijkse bas- ketbaleersteklasser heeft gister avond in de Vijf Meihal voor een verrassing gezorgd, door het hoger geplaatste TRK uit Leiden met 50 te verslaan. De Leidse ploeg, pas nog winnaar tegen Blitz en Essor, toonde zeer weinig inzet en daar van heeft MSV knap geprofiteerd. Ondanks het ontbreken van spel verdeler Ger van Bers, slaagden de blauwwitten er in al direct een voorsprong te nemen, die halverwe ge acht punten bedroeg: 21—28. In de tweede helft had het er alle schijn van, dat TRK alsnog de winst zou grijpen. De Leidenaars namen een voorsprong van drie punten, maar fel vechtend drong MSV zich weer aan de goede kant van de score, om uiteindelijk met 5056 aan het langste eind te trek ken. Topscorers MSV: J. Marcoux 16 en P. Mulder 12. TRK: G. van Zand wijk 13 en F. Vetfbeek 12. Meer dan twintig jaar is de oude traditie van het Leidse Studentencorps om bij inauguratie per koets door de stad te trekken, verdwenen. Gisteren heeft de jaarclub Alka-Seltzer die traditie in ere hersteld. Per postkoets trokken de studen ten langs vele adressen om overal een borreltje te halen. (Foto Jan Holvast) vergaf van de gewestraad. De comj bestuurszaken van het g| werkt hard en vergadert veel, drs. Van der Laan, die burge: ter Van der Haar in de conn Bestuurszaken vervangt. MONTERRY (Reuter. AFP, Een gekaapte Boeing 727 vj Mexicaanse luchtvaartmaatsci is vanochtend van de Mexia stad Monterrey in Havanna ai komen. Aan boord bevonden zk zes politieke gevangenen wier vj ting door de kapers werd geëist personen onder wie de bemad leden. Ze hadden tevens een lg in ontvangst genomen van mee een miljoen gulden. Bij aankomst in Havanna wen van de 6 vrijgelaten gevangenei vrouw, op een draagbaar naai ziekenhuis gebracht. De gouve van Monterrey, van wie twee i zich aan boord van het gekaapt* stel bevinden, aanvaardde de i waarden van de kapers. De Geisha door Theo Kars. H verij De Arbeiderspers, Amstei Salvador Dali: In gesprek mei genie. Opgetekend door A. Bos De arbeiderspers. Geliefde gedichten die iedi kent maar niet kan vinden. 0 zen door Wim Zaal. De Arbet pers. Kind in de buurt, door W Brakman. Em. Querido's Uitge Amsterdam. De ontwikkeling van een w door Bob den Uyl. Querido. Saluutschot met knaldemper. dichten van Ellen Warmond. Q do. Zienswijze op: occultisme, medi! spiritisme, reïncarnatie, Ufo's, mengesteld door Jack van i Uitgeverij Luitingh, Laren NH. De planeet die aarde heetti door Hal Lindsay. Verbijstei onthullingen over een tot onder gedoemde wereld. Luitingh. Bouwers aan Feyenoord, door Bestebreurtje. Luitingh. De kinderen Zwerfsteen ontdej Amerika, door B. Almqvist, Uitj rij van Holkema en Waren Bussum. De kinderen Zwerfsteen gaan Egypte, door B. Almqvist. Van kema en Warendorf. Synthese als aktiemodel. Een il disciplinaire bezinning. Onder daktie van dr. J. H. M. M. Lo met medewerking van drs. J. Gevers. Van Gorcum en Comp, Op het vinkentouw, door God Bomans, 16e druk .Uitgeverij ters, Utrecht. Eert uw vader. De geschiedenis een Mafia-familie, door Gay Ti Uitgeverij J. H. Gottmer, Haa Canterbury, door Jean Ray. verij Dap Reinsert. Brussel. De slaven van Papa Doe, Frank Straass. Uitgeverij De pel, Roosendaal. Meesters der vertelkunst uil D.D.R. Keuze, vertaling en I ding: G. Bussink. Uitgeverij 1 lenhoff, Amsterdam. De vingerafdrukken van Bra! door Hubert Lampo. Meulenhi Skruyt - Om 'n sinkende skip te verf, door Breyten Breytenl Poetry International serie. (Mei hoff). NOORDWIJK Men kan niet zeggen, dat men in Noordwijk star wil blijven vasthouden aan het toe ristische patroon dat tot nu toe ge volgd is. Aanpassen zal nodig zijn wil men een vinger aan de pols blijven houden op de "vakantiemarkt". Daarom is het de laatste Jaren de gewoonte, dat burgemeester mr. J. M. Bonnike met de V.V.V.-directeur Wim Rovers en twee bestuursleden van de V.V.V. "Noordwijk" vo rig Jaar en ook nu weer Hugo van Beelen en Anton Wijntjes bezoe ken brengt aan buitenlandse bad plaatsen. In 1973 was dat de Duit se Oostzeekust en nu het befaamde eiland Sylt voor de Duitse en Deen se kust. Zo'n oriëntatiereis is van groot belang. Voor het gemeentebestuur èn voor het V.V.V.-bestuur. Noord wijk is zich aan het omschakelen. Er verrijzen al enige appartementenflats aan de Koningin Astrid boulevard en het is welhaast zeker, dat er nog meer zullen volgen. Bovendien is 't goed na te gaan wat misschien op het gebied van de slecht-weer-re- creatie tot stand kan worden ge bracht. Heel duidelijk is gebleken, dat men ons op dat gebied aan de Duitse Noordzee- en Oostzeekust, belangrijk vooruti is. De Noordwijk se delegatie heeft dat met eigen ogen kunnen aanschouwen. Tijdens het bezoek aan de badplaatsen op het eiland Sylt, zoals Wester- land, Kampen, Keitum, List en Hör- num. Ze zagen overdekte zeewater- golfzwembaden, casino's, kuuroor den, schouwburg, t.v.-zaal, leeszaal en vele andere amusementsgelegen heden. Natuurlijk was men onder de in druk van wat daar is gerealiseerd. Er werden gesprekken gevoerd met burgemeesters en met het hoofd van de Kurverwaltunng Sylt Peter Enkhart. Van alles heeft Enkhart de Noordwijkers laten zien. Ze wa ren in de "speelbank", maar kregen de schrik in de benen toen een te lefonisch bomalarm tot snelle ont ruiming dwong. Het bleek gelukkig loos alarm te zijn geweest. Heel lang vertoefden ze in het fan tastisch mooie zeewatergolfbad. "Zo iets moesten we in Noordwijk eigen lijk ook hebben", zeiden de dele gatieleden tegen elkaar. In het "kur- mittelhaus", een instituut waar de gasten onder medisch toezicht ver schillende kuren kunnen onder gaan, zoals modderbaden, knijpkuren, onderwatermassage en inhalerings- therapie, keken ze de ogen uit. Op uitnodiging volgden de Noordwijkse delegatieleden zelf zo'n inhalerimgs- oefening. Het opvallende is, dat men zo'n kuur welke dan ook volledig van het ziekenfonds of ver zekering vergoed krijgt als deze door de arts is voorgeschreven. Tijdens de gesprekken bleek dui delijk, dat alle gasten kurtax moe ten betalen en dat daaruit de ver schillende kostbare voorzieningen worden gefinancierd. Er komt jaar lijks een bedrag van f6 miljoen aan die vorm van belasting bdnnen en toch is er jaarlijks nog een dik te kort op alle badplaatsactiviteiten, namelijk ongeveer f 1 miljoen. Wes- terlanid wordt per Jaar bezocht door 120.000 gasten met in totaal 1.8 mil joen overnachtingen. Het gehe le pakket, dat de Sylt-badplaatsen te bieden hebben is in handen van de overheid en wordt ook daardoor geleid. Vrije stranden, zoals bij ons, kent men er niet. Wil men het strand betreden, dan is men kurbe- lasting verschuldigd. Regelmatig worden er concerten gegeven van uit een muziekschelp op het strand. Wat de prijezn betreft liggen de hotels op Sylt in dezelfde prijsklas se van Noordwijk. De entourage is erg goed. Het verschil is, dat de badplaatsen daar veel meer te bie den hebben dan Noordwijk en de andere Nederlandse kustplaatsen. Al die voorzieningen oefenen grote aantrekkingskracht uit. De hotels zijn oud, maar keurig ingericht. Bovendien zijn er talrijke moderne appartementengebouwen van vele etages hoog. De hotels sluiten 1 november en gaan met de kerstda gen weer open. Op de terugreis bezocht het Noordwijkse gezelschap ook nog de bekende badplaats Sanfct Peter bij Holstein. Het is de badplaats voor de Hamburgers. Vooral bekend door het beroemde restaurant op palen "De ark van Noach" en het strand- zedlen. Uiteraard is het moeilijk zoiets als wat Westerland te bieden heeft te realiseren in Noordwijk. Het zou kapitalen gaan kosten enwaar j moet de financiën vandaan komen? Alles gaat daar uit van de overheid. Deze steekt er heel wat geld in om j de "vakantiemachine" draaiend houden. Toch kan het bezoek nuttig zjjn geweest. Alleen al de gesprekken en het zien van slecht - weer - recreatie - mogeH) den en van dat zeewatergo! vlak aan de kust. Wanneer er maar iets van Noordwijk gerealiseerd kan wff is men al op de goede weg, dan hoeven de badgasten bij r en storm niet meer met hun ziel der de arm te blijven lopen of toevlucht elders te zoeken. Oriëntatiereizen kunnen al maar vruchten afwerpen. 1 is het een gelukkig verschijnsel, gemeente en VW de handen t hebben geslagen en er Jaarlijks een kleine deputatie enkele di opuit trekken om te zien hoe badplaatsen elders functioneren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4