nderzoek naar toekomst sport visserij Zwanen water: ieke natuur' vis I sport VELTMAN EXTRA - Het Zwanen water groot; één van de van Europa en van Nederland, en bloeien in de om niet minder orchideeën. Waar verlandende water i^Jédselrijk is, staat in de riet de galigaan, een geleden op de lijst werd bij- Zestig soorten vin- achter in de tuin van Nederland nog rust Waaronder de lepelaar. Met welke term zullen we een zo rijkelijk bedacht stukje natuur beti telen. Ja juist, uniek. De 575 hecta ren van Zwanenwater en omgevend duingebied, jongste aanwinst van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten tegen betaling van vijf miljoen en 460 duizend gulden, vor men een uniek natuurgebied. Niet voor de gemiddelde burger na tuurlijk. Die zal zeggen dat de dui nen van Walcheren, om maar wat te noemen, óók mooi zijn. Maar wel voor de fijnproever die exact weet wat het zeggen wil als de Natuur- beschermingsraad over de vogelbe volking oordeelt: zowel wat de va riatie, de soortensamenstelling als de talrijkheid betreft, is Zwanenwa ter het belangrijkste duingebied van Nederland. Net zo uniek dus, maar op eigen wijze, als een aantal andere duinge bieden in ons land. Iedere milieube wuste Nederlander die weet waarom zeker ongeschonden natuurgebieden «.en het Zwanenwater is daar één van) moeten blijven, die kan geld kwijt op giro 9933 ten name van N atuurmonumenten. In de bijna zes miljoen, die het Zwanenewater kost. zal CRM zwaar meesubsidiëren. Vandaar dat de Natuurbeschermingsraad moest vertellen hoe belangrijk het gebied was. CRM was zelfs bereid het ge bruikelijke subsidie van 50% te ver hogen tot 60 als Natuurmonumen- Door Jan Ottens ten zelf ook 10% op tafe kan leggen. Tien procent met bijkomende kos ten komt neer op zes ton, die de leden van Natuurmonumenten (en anderen) middels een affiche- en folderactie bij elkaar moeten leggen. Ten koste van die anderen groeien de ledenaantallen nog steeds. In 1967 bij de start van de aankoopactie voor het Deelerwoud op de Veluwe waren het er nog 65.000, nu al 145.000. Begin volgend jaar hoopt men er te zeker van te zijn dat het geld er komt. Tenslotte kwamen de twee miljoen voor de Deelerwoud er ook vlot. Als dan de overdracht een feit wordt, zal Natuur monumenten voor zitter mr. H. W. Bloemers, net als hij onlangs deed op een persexcur sie, spreken van een „historisch ogenblik". Dat is omdat de grote, legendari sche Jac. P. Thijsse zelf de duinen van Cadzand tot Rottum als één groot nationaal park behandeld wil de zien. „Een onverbeterlijk opti mist. die Thijsse", zei Natuurmonu menten-directeur mr. H. P. Gorter, „maar al kunnen we de Beer bij Rotterdam niet doen herleven. Thijsse gaat straks nog zijn zin krijgen ook". Het Zwanenwater nu was nog het belangrijkste ontbrekende deel, van daar de historische betekenis van de aankoop. Echter het hele duin gebied als nationaal park is nog geen werkelijkheid. Het overleg met al die andere eigenaren van het randje Nederland langs de kust om tot een op elkaar afgestemd beheer te komen, is nog niet eens op gang. De laatste eigenaren van Het Zwa nenwater, verenigd in een familie vennootschap als erven van een ge fortuneerde Belg, die de duinen en het meer in 1876 voornamelijk voor de Jacht kocht voor 34.128 keiharde guldens, - zien meer in de miljoenen van ons allemaal dan in de entree prijzen van de 25.000 wandelaars die jaarlijks de uitgestrektheid van hun bezit betraden. Zij beheerden de ongerepte ruigte van Het Zwanenwater lang niet slecht. Daarvoor heeft vooral jach topziener Jan van Honschooten meer dan een halve eeuw lang borg gestaan. Men kon onlangs zien waar, hoe deze bijna tachtigjarige, achterna gerend door hijgende verslaggevers, alle tussensprints van duin naar duin won en tussendoor nog kans zag te vertellen dat de konijnen zwaar ge leden hebben van de myxomatose, dat de vegetatie daardoor minder aangevreten raakte en de orchi deeën dreigden te verstikken. „Meneer, de boer mag dan schade hebben van de konijnen, hier horen ze thuis en hebben ze een rol". Wij zagen fazanten veel fazanten. En hoenders die als broedkippen op de fazanteieren gezet worden. Die hebben hier ook een rol. Voor de Jacht. Het contract met een Jacht- combinatie is net voor zes jaar ver lengd. Natuurmonumenten, de nieu we eigenaresse, zal dat daarna waarschijnlijk niet meer doen. Dat zal één van de verschilletjes met vroeger zijn. tan de komende maanden gebeuren dat er iemand nbelt en u vervolgens een lijst met vragen voorlegt sport visserij. In de periode van half november tot januari 1973 wordt er namelijk een grootscheeps g|>ek gehouden naar de wensen en verlangens van de derzoek wordt uitgevoerd Instituut voor Toege- U Biologie in Nijmegen in van onder meer het e van Landbouw en Vis ie Organisatie ter Ver van de Binnenvisserij hand van de verzamelde die waarschijnlijk pas be- verwerkt zijn, gaat men op tementen bekijken wat er tregelen noodzakelijk zijn hengelsport te bevorderen, is er al een kleine proef- [ehouden onder sportvis polder Achttienhoven Brielse Maas en langs de >end op het onderzoek Friese federatie van sport- enigingen een schets voor torst van hengelsport m icie laten opstellen door landse Heidemaatschappij gebleken dat omstreeks er 15.000 sportvissers in een .stekkie" zullen be- de nodige voorzieningen hengelaarslegioen te treffen L komende jaren een bedrag schatting twintig miljoen iten worden uitgegeven. :vers de meest urgente proble- or de sportvisser ij noemt de schets het beschikbaar an vrij toeganke t viswater, dat in ruime mate bezit: met let IJsselmeer is er 18.000 viswater beschikbaar. Inte rn de gegevens in het rap- ag hoe de sportvis- zijn viswater gaat. at de helft van de 25 advertentie •straat 46 - Leiden Telefoon 21751 J bezocht viswater ruime parkeervoor zieningen moeten worden aangeleg< Met al die „koffiedik-kijkerij" zou den we overigens bijna vergeten da er in de sportvisserij van dit ogen blik een aantal problemen ligt da hoognodig moet worden opg Een daarvan is de splitsing van de visrecht. In een paar woorden ge zegd komt het er op neer dat het ministerie van Landbouw en Visse rij wil bevorderen dat de beroeps- visserij zich gaat beperken tot de visserij op aal en dat de sportvisse rij het recht krijgt om de schubvis te vangen. Verder heeft minister Lardinois geld beschikbaar voor die beroepsvissers die er helemaal mee willen kappen. Een financiële aan sporing dus voor de beroepsvisserij om „vrij baan" te maken voor de sportvisserij. Op het ogenblik is de situatie van het Nederlandse viswa ter als volgt: volgens de pas ver schenen „sportvisserijnota" zijn er In ons land nog 850 beroepsvissers, 'ijftig van deze „broodvis- volledig van deze visse rij; voor zevenhonderd man is de beroepsvisserij maar een part-time bezigheid. Deze hebben ook uit an dere bron nog inkomsten. Daarte genover staat een visserslegioen dat ruim 700.000 leden telt, de "zwart- vissers" en de Jeugd beneden de 15 jaar niet meegeteld. Historisch Historisch is de zaak zo gegroeid dat het relatief kleine aantal be roepsvissers een sterke greep heeft op dat viswater, hetzij doordat men eigenaar van het viswater is of dat Een knaap van een snoek baars die werd gevangen in het Hartelkanaal bij Den Briel. Het beest was 95 centimeter lang en woog ongeveer 16 pond. men van vader op zoon het visrecht heeft. Vandaar de poging van mi nister Lardinois om de scheefge groeide verhoudingen wat recht te trekken. Van de zijde van de be roepsvissers blijkt tot dusver weinig of geen bereidheid te bestaan daar aan medewerking te verlenen. Dat blijkt overduidelijk uit het Jaarverslag van de Directie der Vis serijen, die onderdeel uitmaakt van het ministerie van Landbouw en Visserij. In 1971 ls er geen enkele be roepsvisser bereid geweest om het visrecht te splitsen of de beroeps- visserij volledig te beëindigen. Fi nancieel is deze ministeriële rege ling dus voor de beroepsvisserij blijkbaar niet aantrekkelijk. Dat de beroepsvisser toch niet on gevoelig is voor "pecunia" mag blij ken uit het feit dat er op diverse plaatsen in ons land „onderhandse" regelingen worden getroffen tussen hengelaarsverenigingen en de be roepsvissers. „Die „onderhandse overeenkomst" wordt weliswaar goedgekeurd door de Kamer voor de Binnenvisserij („rechtsprekend li chaam" waarin zowel vertegenwoor- digers van het „beroep" als de "sport" zitting hebben), maar komt er in de praktijk op neer dat de beroepsvisser een flink jaarlijks be drag in de schoot geworpen krijgt en daarvoor zelf slechts een be scheiden veer hoeft te laten. Contracten i Er zijn ln de afgelopen periode con tracten gesloten waar de hengel sportvereniging voor een fors be drag het recht kreeg roofvis te mo gen vangen, terwijl de beroepsvisser zich het recht voorbehield nog met netten op snoek en snoekbaars te vissen en bovendien nog een aantal AD VEI ï'ENTIE DE ENIGE SPECIAALZAAK voor al uw HENGELSPORT ARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - Tel. 24020 vergunningen ten eigen bate zou mogen verkopen aan hengelaars, die graag met de speciale hengel in zijn viswater zouden willen vissen. Begrijp me goed, het is beslist niet mijn streven om de beroepsvissers met een kluitje in het riet te stu ren ten behoeve van de sportvisse rij. Ze hoeven niet voor een grijp- stuivar een bedrijf dat ze van gene ratie op generatie hebben uitgeoe fend prijs te geven omdat de sport visserij de laatste jaren zo sterk ge groeid is, maar ik verzet me er wel tegen dat de „sport" door het „be roep" overvraagd wordt, omdat men in het bezit is van een begrens- waardig artikel: viswater. Nachtvissen De beroepsvisserij kwam deze week overigens nog op een andere wijze in het nieuws. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft zich namelijk achter de opvattingen van de beroepsvissers geplaatst, die vin den dat er 's avonds een uur na zonsondergang geen sportvisserij meer bedreven behoeft te worden. ADVERTENTIE DEN HOLDER hengelsport kwaliteit - sortering - service kortingen. Al 70 jaar Leidse Hengelsportzaak Janvossensteeg 75-77, centrum Leiden De beroepsvissers vrezen dat het aantal overtredingen zal toenemen omdat de politie in het donker veel moeilijker kan controleren. Boven dien verwacht men een toenemende aantal diefstallen van fuiken en het „illegaal lichten van de fuiken". Verder zou men door het toestaan van hengelen in het donker het vis sen met onder meer de peur op aal in de hand werken. Zeevissen Tenslotte ln deze rubriek nog enke le adviezen voor het zeevissen in de komende maanden. Zo langzamer hand komt de gul weer richting kust. In decmber is deze Jonge ka beljauw waarschijnlijk weer volop te vangen. Vergeet u niet de schar- haken, die u waarschijnlijk nog op de zeehengel hebt zitten te vervan gen door een paar forse gulhaken. Met een beetje flinke gul maakt u namelijk niets klaar met een kleine 6charhaak. In de wintermaanden is de gul ook te vangen vanaf het strand, bijvoor beeld aan de Wassenaarse Slag of bij Noordwij kerhout. De bezitters van een waadpak zou ik op het hart willen binden niet verder zee in te gaan dan tot het middel. Gaat u verder dan loopt u het risi co door een flinke golf overspoeld te worden of door een sterke stro ming onderuit te gaan. De laatste jaren gaan steeds meer zeevissers wanneer het met het getij zo uitkomt ook 's avonds of 's nachts langs 't strand vissen. Be halve goed wind- en waterdichte kleding, die u in de wintermaanden niet kunt missen langs de kustlijn, moet u ook zorgen voor een degelij ke looplamp of een voorhofdlamp. Een hengelstandaard die u aan het strand kunt gebruiken is gemakke lijk zelf te maken. Installateurs van wasmachines en -automaten verko pen een dik soort plastic buis voor de afvoer. Een tot anderhalve meter van dergelijke plastic buis is een prachtige hengelsteun. Omdat de buis hol is kan hij gemakkelijk in het zand geduwd worden en het uiteinde van de werphengel past in de meeste gevallen wel ln de plastic buis. Om te voorkomen dat de hen gel te ver in de plastic buis zakt kunt u op ongeveer 25 centimeter van de top een flinke schroef dwars door het plastic heen draaien. Met deze tip zijn we aan het eind van de visrubrieken ln deze krant van dit seizoen. Ruim een half Jaar heeft u wekelijks op deze plaats iets kunnen lezen over de hengelsport. Nu de komende maanden de sport visserij op een wat lager pitje komt te staan, omdat een groot deel van het hengellegioen nog altijd een „winterslaap" houdt, zult u deze ru briek een paar maandjes moeten missen. Blijft u „overwinteren" met vissen dan wensen we u in elk ge val: goede vangst. HENGELSPORTHUIS Lage Rijndijk 76, Leiden, tel. 34867

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21