rnst Happel gokt fout: naar de derde ronde r Ujpest herinnert aan de grote jaren van het Hongaarse voetbal APPIE HAPPIE Eerlijk GELE KAART VOOR JANSEN Messcher's Modehuis 0 9 NOVEMBER 1972 sport PAGINA 13 It heb spijt dat wij zijn begonnen met verdedigen p a IDO Ernst Happel durft in voetbal risico s te ne- r - gokker. Een slimme, vaak ook brutale gokker. In ti de tien gevallen wedt hij daarbij feilloos op het rtd en wordt dan prompt tot „maestro" uitgeroepen. was het tiende geval. De Feyenoord-trainer gokte 1 zat er met zijn defensieve tactiek naast. Voor een daardoor mag het internationaal weinig zeggende S gard nu toch in de derde ronde van het UEFA Cup- tkomen. En is Happel dit keer domweg een trainer unde. bleef de Oostenrijker ezer „groot" door na de vernederende uitschake- ;oe te geven dat hij het gedaan. „Achteraf ge er erg veel spijt van begonnen met verdedi- 'n bekentenis hoor je dag van een verslagen gokte dus gisteren loodgedwongen, doordat Is Ladinszky en Wery op zijn verdedi- proberen om Feyen- verband overeind te zwaar versterkte dan O.F.K. op nul „Laat ze maar ko- het parool. Om dan terug te in het glorieuze was die vlieger herhaaldelijk opgegaan. Nu misluk- dat was in feite Want nu geen Rinus Is- Theo Laseroms, man- je defensief volledig Dit Feyenoord miste hardheid om in slijtageslag succesvol is inderdaad onze Zestig procent van ■te week, te netjes voor houding aan te Happel bovendien Marovic volledig De glunderende Feyenoord kwam ik goed te meteen al, dat we winnen. Want juist aanvallend zijn we erg sterk. En nu konden we precies het spel letje spelen dat ons het beste ligt. En heus, het was voor Feyenoord onbegonnen werk om ons te probe ren op nul te houden. Nee, Happel maakte daarmee een grote fout". Pas in de tweede helft veranderde Happel van strategie; werd het 4- 4-2-systeem overboord gegooid. Eerst dirigeerde hij ook De Jong in een spitspositie, later toen O.F.K. op 20 was gekomen wierpen de Rotterdammers zich vlot op de aan val. En toen bleek in feite nogmaals hoe fout Feyenoord het aanvanke lijk had gespeeld. Want toen de Happel-formatie aanviel en O.F.K. onder druk raakte, werd onder streept dat de Belgradose verdedi ging ontstellend zwak is. Zó zwak dat Boris Marovic zijn handen mocht dichtknijpen dat Feyenoord pas zo laat op de offensieve toer ging. Ernst Happel, met een zucht: „Nog maals, achteraf gezien spijt het me dat we de wedstrijd niet meteen begonnen zijn met aanvallen. Want de verdediging van O.F.K. stelde niets voor". Feyenoord was toen evenwel niet meer in staat om er volledig van te profiteren. Slechts één goal kreeg de chaotische O.F.K.-defensie tegen. Voor Feyenoord één te weinig. In paniek Al verdedigde Feyenoord dus voor de rust massaal „het leken wel Italianen", zei Marovic smalend toch ontstonden er mogelijkheden voor de thuisclub. „Omdat we ach ter te snel in paniek raakten", wist Wim van Hanegem. „We missen er erg een rustgevend figuur als een Rinus Israel", vond de nummer tien, die ook gisteren een verdedi gende rol toebedeeld had gekregen. O.F.K. blééf komen. Kon dat doen, doordat het 't middenveld in han den had. Jan Boskamp, een van de mannen die dat had moeten voor komen: „Je stond machteloos. Ze kwamen vaak met vier man op je afstormen". het tweede doelpunt voor OFK Belgrado. Eddy Treytel is kans- Maar doordat de Marovic-elf door- gaans té gretig, té nerveus, té ge haast, aanviel en Eddy Treytel on der de lat vakwerk afleverde bij schoten van Stepanovic, Turudija, Zee en Popadic, bleef de schade voor Feyenoord in de eerste helft beperkt tot één doelpunt. Dat viel in de 39ste minuut. Zee glipte opmerkelijke gemakkelijk door de Rotterdamse defensie en gaf daarna Santrac een niet te missen kans. En aangezien Santrac „niet-te-missen-kansen" zelden of nooit mist, was het 10. Zeven minuten na de hervatting nadat vlak tevoren Santrac de paal had gebeukt konden de 16.000 uitbundige O.F.K.-fans op de tribu nes opnieuw vuurwerk afsteken. Ze begroetten er de tweede treffer mee. „Een geheid buitenspel-doelpunt", meende overigens heel Feyenoord. Maar de Italiaanse arbiter Frances co Francescon greep niet in na de één-twee-combinatie tussen Stepa novic en Zee en daardoor kon uit blinker Stepanovic (Happel: „De beste man van het veld") ongehin derd scoren. hoenmaker passeert OFK-doelman Borota, maar de hal gaat naast. Rlandsche middenstandsbank Tennis Tom Okker heeft gis teravond de derde ronde bereikt van het 300.000 Kronen-toernooi van Stockholm. De als derde ge plaatste Nederlander versloeg de Amerikaan Jim Connors met 62, 1 —6, 6—3. Tennis De Nederlandse kam pioene Betty Stöve heeft zich giste ren geplaatst voor de vierde ronde van het Dewar-toernooi in Torquay. Zij versloeg de Britse kampioene bij de onder 21-jarigen Glynis Coles met tweemaal 76. Een verontwaardigde Eddy Treytel: „Zeker drie meter buitenspel". Jan Boskamp: „En wat het ergste was, na afloop zegt die grensrechter te gen ons: „Sorry, dat ik er niet voor heb gevlagd". Aanvallen O.F.K. met 20 voor. Er zat voor Feyenoord niets anders meer op dan te gaan aanvallen. Het dééd het. En ondanks het feit dat er van die aanval echt niet zo veel kracht uitging (de vleugels bijvoorbeeld werden door Kristensen en Ressel pover bezet), raakten de Joegosla- ven prompt in paniek en gingen onmiddellijk irriterend tijdrekken, een spelletje waaraan ook de bal len jongens dapper meededen. De Belgradose defensie wankelde. In de 21ste minuut ging zij zelfs neer. Peter Ressel gaf op rechts een goede voorzet, Theo de Jong een der betere Feyenoorders dook precies op tijd voor het doel op, scoorde beheerst: 21 en O.F.K. kreeg het nóg benauwder. Boris Marovic: „Waarbij kwam dat we vermoeid raakten. De conditie van Feyenoord was edht beter". Vlak voor tijd was het Feyenoord bijna nog gelukt om de derde ronde van het derde Europese toernooi binnen te glippen. Een hard schot van Franz Hasil werd door Lex Schoenmaker (ingevallen voor Bos kamp) iets van richting veranderd. Doelman Borota greep daardoor mis. Maar Popadic verleende hem op de doellijn assistentie en daar door haalde het uitgespeelde O.F.K. zegevierend en intens opgelucht het einde. Het einde overigens, dat voor Feyenoord en de neutrale tijd- waarnemer beslist te vroeg kwam. Eddy Treytel: „Die Frances con heeft minstens zeven minuten te kort laten spelen. Volgens de klok in het stadion, die ik scherp in de gaten had gehouden, viel er nog twee minuten. En voor dat vreselij ke tijdrekken had hij ook wel een minuutje of vijf moeten bijtrekken". Onmiddellijk na de verloren slag daalde de eerste kritiek op Feyen oord neer. Kritiek Ilija Petkovic: „In Rotterdam speel de Feyenoord veel beter". (Overi gens gold hetzelfde voor Petkovic ook hij kwam in de Kuip tot een sterkere prestatie). Oud-Feyenoorder Pa ja Samardzic: „Drie jaar geleden, toen ik er nog bij was, draaide Feyenoord véél sterker. Vooral voor de rust vond ik het nu bitter slecht. En waarom ze toen louter verdedigden, was voor mij een raadsel". Om daarna, met een verontschuldigend gebaar erbij. BELGRADO Tegen ieder een die het wilde horen dus ook tegen de Joegoslavische en Nederlandse pers had Ernst Happel voor de tweekamp ver kondigd dat Jan Boskamp niet zou spelen. „Omdat hij na zijn blessure nog niet helemaal te rug is. Bovendien is hij niet beweeglijk genoeg voor die snel le Joegoslaven". Drie uur voor de wedstrijd liet de Feyenoord-trainer aan zijn blonde middenvelder weten dat tóch hij en niet Lex Schoen maker zou spelen. Happel na de wedstrijd tegen de pers: „Ach, dat met Boskamp was een truc van me. Ik had al lang het plan om hem te laten spelen". Ai misleidde Happel er de pers mee, de truc ging toch niet op. Want in Belgrado bleek dat Boskamp inderdaad „nog niet terug is" En inderdaad was de voor de rappe Joegoslaven vaak niet ebweeglijk genoeg. Wat dat betreft was Ernst Happel eer lijk geweest. Belgrado Met de, inderdaad ma tige, leiding van Francesco Frances con kon Feyenoord zich gisteren moeilijk verenigen. Het gevolg: con stant protesterende Happel-pupillen. Vooral Wim van Hanegem ging le vendige discussies met de Italiaan aan. Happel over het gedrag van zijn spelers: „Dat hadden we niet moe ten doen. Een scheidsrechter is ook maar een mens. Geen robot. Dus reageert hij, als er steeds op hem wordt gefoeterd". Inderdaad rea geerde Francesco Francescon op een gegeven moment. Toen Wim Jansen, overigens geen opvallende protestant, de scheids rechter er op attent maakte dat hij het weer eens verkeerd had gedaan, hield Francescon hem de gele kaart onder de neus. Happel na afloop: „Maar nu we toch zijn gewipt, maakt die gele kaart ook niets meer uit". op te merken: „Van Hanegem heb ADVERTENTIE ik helemaal niet gezien". Van Hanegem, die inderdaad ver onder zijn normale vorm bleef: „Ach, we waren gewoon allemaal rot. En daarom moeten we niet zeuren over de tactiek. Wie zegt me dat het beter zou zijn gegaan als we anders hadden gespeeld?" Ook Eddy Treytel redeneerde in die trant en trok daarbij dus in feite tegelijkertijd partij voor zijn trai ner „Tegen Ajax hebben we het ook op die manier gedaan. Toen ging het uitstekend en was de tac tiek dus prima. Nu liep het mis. Maar zou daarom de tactiek niet goed zijn geweest?, Nee, we zijn ge woon niet hard genoeg. Dat is het 'm." Ernst Happel: „Ach, eigenlijk heb ben we in Rotterdam de boot al ge mist. Toen hadden we er meer in moeten schoppen." EN WOL recht had kunnen zetten. Het deed j BREESTRAAT 175 - LEIDEN het niet. Het kon het niet. TELEFOON: 22095 DEN HAAG Ujpest Dosza kan een van de gevaarlijkste rivalen worden voor wereldbe kerhouder Ajax, wanneer de Amsterdamse ploeg over drie weken het karwei tegen CSKA tenminste naar behoren af maakt. De Hongaren wisten in Boedapest de 2—1 nederlaag, die zij in de uitwedstrijd tegen Celtic hadden geleden, volledig uit. Met een overwinning van 30 zorgden ze voor de vroeg tijdige uitschakeling van de oud- Europacuphouder. Het werd een persoonlijke triomf van Be ne. De middenvoor scoorde in de 8ste en 23ste minuut en leid de het merendeel van de Hon gaarse aanvallen. Het der de doelpunt werd gescoord door rechterspits Laszlo Fazekas. Hij benutte in de 15de minuut een strafsohop. Het optreden van Ujpest bracht de herinnering aan de grote Ja ren van het Hongaarse voetbal tot leven. Met technisch zeer geschoold voetbal legden Bene. Fazekas en Toth hun wil op aan Celtic. Pas na rust kreeg de Sdhotse verdediging er enigs zins oog op. De voorhoede, kreeg meer speelbare ballen en Johnstone groeide uit tot de beste Schotse aanvaller. Opvallend was gisteravond 't succes van de Russisiche clubs in alle drie de bekertoernooien. Spartak Moskou, de club die FC Den Haag uitsohakelde, kwalificeerde zich dankzij meer doelpunten in de uitwedstrijden ten koste van Atletico Madrid voor de kwartfinales van de Europa-cup 2, Ararat hand haafde zich in het toernooi om de UEFA-cup, terwijl Dynamo Kiev in het toernooi van de landskampioenen tot de laatste acht doordrong. De Russische kampioen werd in Polen met 21 verslagen door Gornik Zaforze, maar gaat naar de vol gende ronde over dankzij een beter doelgemiddelde: 3—2. Naast Dynamo Kiev en Ujpest Dosza vertegenwoordigt ook Spartak Tmava oost- en mid den-Europa by de laatste acht van het toernooi van de lands kampioenen. Spartak won de tweede ontmoeting tegen Ander- lecht, evenals de eerste, met 1—0. Tegenover dit drietal staan drie clubs uit west en zuid-Euro pa: Bayern München, dat het zwakke Omonia Nikosia omver kegelde, Juventus, dat voor de tweede maal met 10 zegevier de over FC Magdeburg, en de Engelse kampioen Derby Coun ty. Juventus' enige doelpunt werd gescoord door Pletro Anas- tasi, met drie miljoen 's-we- relds duurste speler. Derby County, dat de eerste wedstrijd tegen Benfica met 3—0 had ge wonnen, hield de ontmoeting in Lissabon op 'n gelykspel: 0—0. De wedstrijd Real Madrid— Ar ges Pitesti wordt vandaag gespeeld. De Roemeense club heeft de eerste wedstrijd met 21 gewonnen. Nu er nog acht clubs over zijn in het toernooi om de Eu ropacup voor bekerwinnaars kan men zich zo langzamer hand een beeld gaan vormen van een mogelijke winnaar. De naam die onmiddellijk uit het rijtje naar voren springt is die van Leeds United. De Engelse bekerkampioen ontdeed zich thuis op solide wijze van Carl Zeiss Jena (ODL), altijd een taaie tegenstander. Een andere, althans in naam gerenommeerde club is AC Mi lan. Maar de Italianen hadden thuis met Legia Warschau zo verschrikkelijk veel moeite (2-1 na verlenging), dat hen geen al te roemrijke daden meer kunnen worden toege dicht. Sparta Praag stelde na de verloren uitwedstrijd tegen Ferencvaros (0-2) op eigen ter rein krachtig orde op zaken: 4-1. Hetzelfde, hoewel minder overtuigend deed Hajduk Split. De Zuidslaviers wonnen thuis met 2-0 van de vertegenwoor diger van Wales, Wrexham, en gaan over naar de kwartfinales omdat het in de uitwedstrijd gescoorde doelpunt (1-3) dubbel telt. Bij de laatste acht zitten ver der Schalke '04 (WD1), Rapid Boekarest (Roem)Spartak Moskou (Rus), ook via de dub bel tellende doelpunten in Ma drid tegen Atletico) en Hiber nian (Schot). Bij elkaar een weinig opzienbarend gezel schap, met Leeds United als onmiskenbare favoriet. Een bank dié vruchten afwerpt

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13