IXONS ZEGE GEEN LANCO VOLMACHT Verdrag Bonn met DDR goed gekeurd Agnew: de man na Richard Millions Nixon dstraf voor lagplegers i Hassan Doorlopendgeld achter de hand. rDaar voel ik wel voor."! Algemene Bank Nederland Nog een aantal vertwijfelde Aziaten in Oeganda Politieke partijen op verkiezingspad Meyer Lanski in de VS BUITENLAND (Door onze correspondent) iHINGTON De maandenlang door opinieonderzoekin- orspelde, maar toch nog onverwacht grote meerderheid ee president Nixon is herkozen, moet niet verward wor- it een populair mandaat van het Amerikaanse volk. De nt heeft deze meerderheid meer te danken aan nega- an aan positieve verkiezingsfactoren. De belangrijkste i zijn het uitvallen van gouverneur George Wallace als indidaat, en de onfortuinlijke campagne van senator McGovern. ,nde de lange weken en van de campagne kon door jierika steeds weer vastge- lat er weinigen waren rote overtuiging, of uit per- bewondering op Richard >uden gaan stemmen. Dat [ixon niettemin de voorkeur is omdat zij in George Me ien gevaarlijke „nieuwlich- i. Voor velen was het weg- i Wallace als kandidaat ook om op Nixon over te stap- American Party ruim 10 temmen. Hij was dan ook af aan een belangrijke be- van president Ndxons her en, die ten slotte met een meerderheid van stemmen miljoen) op zijn opponent, lubert Humphrey, aan de komen. ide zijn eerste ambtspe- dte president zich er ook de potentiële Wafllace- nen. Hij deed dit door zijn strategie, waarbij hij am tegen het in het zui- julaire „bussen" van leer- lar scholen buiten him om een betere ver- de rassen aan de open- ïolen te bewerkstelligen, noemde hij twee kandida- vacatures aan het hoogge- die een duidelijke band zuiden hadden en op het aiante hoofd een temperen- zouden hebben (beide iwalificeerd, dat zij door de arden afgewezen, maar de had in ieder geval voor het ïde wil getoond). heid Esident Nixon in de af- jaren vooral geprobeerd om van de Republikeinse meerderheidspartij te ma- oochelde daarom met ter- Ie nieuwe zwijgende meer- dat waren dan degenen tan de luidruchtige anti- tonstraties deelnamen, en lent Spdro Agnew werd lit het Witte Huis gediri- iblic-relations- kunstgre- nbardeerd tot woordvoer- mpioen van deze onzicht- gende, maar instemmende n. fiding onder de Republi- iet na de ontegenzegge- rderheidsoverwinning van u groot zijn om te gelo- nationale meerderheid die Nixon voor ogen staan, de vier Jaren zullen moe ken in hoeverre de presi- wertoelijk gelooft in een ommekeer in de Ameri- ilitiek, en in hoeverre hij die veronderstelling togen van 1976 zal instu- nuchtere feit blijft, dat egende Democratische indanks Nixons overwin- noemenswaardige winst leverd voor de Republikei- lemocratisch is gebleven de nationale macht dan berusten bij het Witte Is uiteindelijk het Congres entiment van het Ameri- Ik het meest nauwkeurig 'ordt gebracht, persoonlijke overwinning oor de toekomst van de Use party zeer wel een overwinning betekenen, op een zeer waarschijnlijk coalitie is gebaseerd van McGovern afwezen, lA (APP) in het proces !r dan 200 leden van de luchtmacht die in Ke- totstaan voor de aanslag augustus ep Koning Has- ?epleegd. zijn gisteren elf ter dood veroordeeld. De fders probeerden het leer te schieten waarmee via Spanje terugkeerde ezoek aan Frankrijk. en Hanoi Pakistan ^gemaakt, dat het Noord- 'iplomatiek erkent. „In J^ing met het oog op de situatie in Azië". maar die ook niet uit overtuiging op de president stemden. Nixons over winning kan voor zijn partij verder een soort versplintering gaan bete kenen die de Democraten nu ai sinds hun partijcongres van 1968 heeft verzwakt. Worsteling In 1976, bij de eerstvolgende pre sidentsverkiezingen, zal er ouder de Republikeinen ongetwijfeld een machtsworsteling plaatsvinden tus sen liberalen en conservatieven, een sluimerend conflict dat door presi dent Nixons behendige geschipper tussen beide fracties tot nog toe is vermeden. Deze machtsworsteling kan belangrijke gevolgen hebben voor de Amerikaanse politiek, omdat ook door de kandidatuur van senator George McGovern de scheidslijnen tussen liberaal en conservatief in de Democratische partij scherper zijn getrokken. Er zijn weinig Amerikaanse poli tieke analisten die niet geloven dat het in de Verenigde Staten uiteinde lijk moet komen van twee partijen die werkelijk doorslaggevend conser vatief of liberaal zijn, of van een meer-partijenstelsel. Bet laatste wordt de minste van de mogelijkhe den geacht, omdat het indruist tegen de traditionele opvattingen van Amerikanen over de politieke struc tuur van him land, die ze onbewust nog steeds vergelijken met die van hun „oer-moederland" Engeland, maar zonder in te zien dat het Brit se twee-partijenstelsel gebaseerd is op een parlement en niet op twee partijen die, wanneer ze eenmaal aan de macht zijn, gedurende vier Jaar vrijwél onaantastbaar zijn ge worden. W®t er verder van president Ni xons overwinning gezegd kan wor den, is dat het vermoedelijk een van de laatste overwinningen zal zijn in de „oude stijl" dat wil zeggen met een minimum aan inspraak van on deraf (om een Nederlands begrip te gebruiken dajt in Amerika nog ge ïntroduceerd moet worden). Nixons eerste ambtstermijn en zijn verkie zingscampagne stonden in het te ken van de regenten-mentaliteit, die de campagne van George McGovern Juist probeerde te Vermijden. Geld Regentenmentaliteit in Amerika betekent geld, macht, invloed van super-industriëlen. De lijst van do nateurs aan Nixons verkiezingscam pagne is niet minder dan een be knopte opsomming van „who is wiho" onder de topfiguren van de Amerikaanse industrie. McGoverns donateurs lijken, daarmee vergele ken, meer op een lokale telefoongids. Het belang van senator George McGoverns campagne is geweest, dat het een verlengstuk was van het historische tij dat het Democra tische partijcongres van 1968 over spoelde met geweld, omdat toen voor het eerst in de Amerikaanse politie ke geschiedenis een confrontatie plaatsvond tussen de „oude" en „nieuwe" politiek, tussen de oude ge vestigde garde van politici en de zo genaamd ongewassen horde van Jongeren die een andere visie had den van Amerika. Senator McGovern heeft die „on gewassen visie" door zijn campagne een respectabel aanzien gegeven. Het is, na Vietnam en na de schan dalen in de afgelopen campagne over Republikeinse sabotage van de Democraten, echter de vraag of Amerika rijp is voor het soort res pect en achting voor de politiek die McGovern voorstond. Senator George McGovern brengt zijn stem uit in zijn staat Zuid-Dakota. Links naast hem zijn vrouw. BONN De Bondsrepubliek en de DDR zijn begonnen met het nor maliseren van hun betrekkingen. Dat is in de ogen van Bondskanselier Brandt de betekenis van het basis verdrag tussen de beide Duitse sta ten, waar de onderhandelaars Bahr en Kohl vanmiddag in Bonn hun paraaf onder zetten. Vlak voor de parlementsverkiezingen van 19 no vember heeft de Westduitse regering haar Oostpolitiek daarmee in zekere zin kunnen afronden. Het verdrag is in beide staten door de regeringen geprezen. In het oos ten verklaarde partijchef Honecker dat het geheel past by de principes van het vreedzaam naast elkaar be staan. In Bonn ging Bondskanselier heel wat verder door te voorspellen: "Als het verdrag van kracht wordt, zal zich voor veel mensen, vooral in de grensstreken, een grote gebeurte nis voordoen. Zij zullen familieleden en vrienden weerzien, anderen zul len voor het eerst tot dusver onbe kende mensen en landschappen le ren kennen". Oppositieleider Barzel hield een slag om de arm, hetgeen voor de hand ligt omdat het verdrag voor de regering tegelijk een politiek succes en een verkiezingsstunt is. Een definitief standpunt zullen CDU en CSU echter voor de verkie zingen niet bepalen. Het verdrag zal ook voordien niet worden onderte kend, hetgeen een eventuele CDU- regering naar Barzels oordeel nog de kans geeft verbeteringen tot stand te brengen. Bahr en Kohl zijn er ondanks CDU-bezwaren in geslaagd een tekst te construeren die een basis voor sa menwerking kan zijn zonder dat daarmee tegen de Westduitse grond wet wordt gezondigd. Alle artikelen hebben grotendeels het voor de hand liggende karakter: volledige gelijkgerechtigdheid en er kenning van de na de oorlog ont stane grenzen in Europa. Een in dit geval opmerkelijke bepaling is dat geen van beide staten het recht heeft de ander in het buitenland te vertegenwoordigen. Voorts worden afspraken gemaakt over samenwer king bij gemeenschappelijke proble men. ADVERTENTIE Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost U mag zelf weten hoe en «anneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, een caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voor, die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt. Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1% per maand) te betalen als u geld opneemt ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kostl CDA -rekening bij de Algemene BankNederlancg^. - LD-4 Adres I In ongefrankeerde envelop opzenden aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. GENéVE (DPA) Een dag voor de afloop van het ultimatum van president Amin van Oeganda wach ten nog 1.200 staatloze Aziaten in volslagen onzekerheid op een uitreis- mogelijkheid. Een woordvoerder van de ICEM (comité voor Europese emigratie), die de emigratie van de staatlozen organiseert, meldde dat in Genève een dramatische noodkreet uit Kam pala was ontvangen. Ondanks alle moeite is het tot nu toe nog steeds niet gelukt in Europa voldoende doorgansplaatsen voor de staatloze vluchtelingen te vinden. Italië, Oostenrijk en België hebben voor 3.340 mensen onderdak geleverd en op het laatste moment heeft Malta zich bereid verklaard voor lopig 200 vluchtelingen op te nemen. Gisteravond waren er nog 1.200 Aziaten over die met geldige papie ren en de nodige inentingen prak tisch zo in het vliegtuig kunnen stap pen maar niemand wil ze opne men. Verdeling continentaal plat In Bonn en Londen zijn gisteren de ritificeringsoorkonden uitgewisseld van de drie akkoorden over de ver deling van het Noordzee-continen- taal plat tussen Nederland. West- Duitsland, Denemarken en Engeland. Duitsland heeft een gebied van 36.000 km2 gekregen, 12.000 km meer dan waarop het recht had indien het plat zou zijn verdeeld volgens het z.g. middenlijnprincipe (elk punt van de grenslijn moet even ver van de kusten van de aanliggende lan den verwijderd zijn). LEIDEN Met de verkiezingsda tum in het zicht: 29 november zijn vrijwel alle politieke partijen op ver kiezingspad gegaan. Ook in Leiden zijn in de komende weken tal van activiteiten te verwachten. Vrijdag avond om acht uur zijn er zelfs twee verkiezingsbijeenkomsten in de Stads gehoorzaal. Voor de regio Leiden houdt de WD een debatavond on der het motto: WD-stemmen, pro gressief of confessioneel en waarom? Het debat zal deze avond gaan tus sen de heren Aardenne (VVD), Eng- Wirda (D '66) en Hasekamp (KVP). Tegelijkertijd houdt de KVP een forumavond. Hier zijn het de heren In 't Veld (PvdA) Van Eisen (KVP), Rozemond (PvdA) en me vrouw Gardeniers (KVP) die de dis cussie op gang hopen te brengen. "Vrouw in de politiek, politiek voor de vrouw" is het thema dat maan dagavond om acht uur in "Den WASHINGTON (DPA) De 70- Jarige Amerikaan Meyer Lanski, die het financiële brein Van de Ameri kaanse maffia zou zijn, is gister avond op een borgtbcht van 250.000 dollar (ongeveer 800.000 gulden) vrij gelaten. Hij was 's morgens in Miami (Florida) gearresteerd toen hy per vliegtuig uit Panama aankwam. Lanski, die zondag Israël moest verlaten en de halve wereld rond reisde voordat liij in Miami aan kwam, zal zich in de Verenigde Sta ten moeten verweren tegen de aan klacht dat hy zich aan onwettige gokpraktijken en belastingontdui king heeft schuldig gemaakt. Burcht" behandeld zal worden. Op initiatief van de actiegroep Man- Vrouw-Maatschappij wordt er fo rumgesprek gevoerd. Het forum be staat deze avond uit de dames Van Veenendaal (DS '70), Van Rossum (PvdA), Kraayeveld (ARP), Van Heel (KVP), Goudsmit (D '66) en Kappeyne van de Coppello (WD). Op uitnodiging van de KVP en de Leidse middenstandsorganisaties brengen op woensdag 15 novem ber de fractievoorzitter van de KVP In de Tweede Kamer, mr. F. H. An- driessen, het tweede kamerlid mevr. M. H. Gardeniers-Berendse en de staatssecretaris van Econ. Zaken drs Oostenbrink een werkbezoek aan Leiden. Het belangrijkste doel van dit bezoek is zich te oriënteren op en te doen informeren over de proble men van het midden- en kleinbe drijf. Een dag later donderdag 16 no vember komt de lijstaanvoerder van de CHU. drs. A. D. W. Til an us. naar Leiden. In "Den Burcht" zal hij om acht uur spreken over tal van actuele politieke zaken met aansluitend een forumgesprek. Eveneens op 16 november (8 uur) houdt het Fiscaal-Juridisch dispuut in het pand Breestraat 18 een voor lichtingsbijeenkomst. De politici Dolman (PvdA), Van Amelsvoort (KVP), Joekes (WD). Kieft (ARP) en Van Stuyvenberg (DS '70) zullen hier voorlichting geven. Niet naar Bonn De Federatie van Israëlische journalisten heeft een uitnodiging voor een bezoek aan de Bondsrepubliek afgewezen, uit protest tegen de uitlevering van drie leden van de Palestijnse verzetsbe weging „Zwarte September" aan de kapers van een Lufthansavliegtuig. (Door onze correspondent) WASHINGTON De man waar het bij de Republikeinen in de komende vier Jaar eigenlijk om gaat is minder Richard Nixon. dan zijn herkozen vice-president Spiro T. Agnew. President Nixon is met zijn tweede ambtstermijn aan het eind gekomen van zijn politieke carrière, maar die van Agnew kan zich nog in opwaartse richting bewegen richting Witte Huis. Door Henk Leffelaar Op het Republikeinse partijcon gres in Miami in augustus deden zich al de eerste schermutselingen voor rondom de troonopvolging van Richard Nixon in 1976, waar bij het voornamelijk ging tussen de meer liberale vleugel van de partij aangevoerd door Charles Percy, de jonge senator van Illi nois, en de conservatieve garde die op Spiro Agnew zijn hoop heeft gevestigd. Een confrontatie werd door de straffe regie van het Wit te Huis vermeden. Agnew zelf heeft zich scrupuleus onthouden van uitlatingen die er op zouden kunnen wijzen dat hij geïnteresseerd is in de kandi datuur, maar er zijn aanwijzin gen dat hij zich al in een positie bevindt waarin het moeilijk is een kandidatuur voor het Witte Huis te vermijden, zonder dat de Republikeinse partij gefrag menteerd wordt. De belangrijkste aanwijzing is de mate waarin hij voor de Con servatieve Republikeinen in de al gelopen vier Jaren van zijn vice- presidentsehap een symbool is geworden. Deze ontwikkeling was voor Agnew minder een vrijwilli ge keus of een natuurlijke rol, maar het gevolg van de door pre sident Nixon voorgeschreven stra tegie. Al in de verkiezingscampag ne van 1968 werd Agnew de taak toegemeten om als onverzoenlijke boeman de liberale Democraten te verpulveren, terwijl Nixon zich de rol had toegemeten van de min of meer bedaarde wijze staatsman. die voor zulk partajgekrakeel tijd noch smaak had. Tn de jaren daarop werd! de flirt met de conservatieven op aanwij zingen van het Witte Huis aan gemoedigd, want president Nixon die zich als taak had gesteld om de Russen in Moskou op te zoe ken, en om ten koste van Taiwan (het grote heilige kalf van de conservatieven) relaties met communistisch China aan te kno pen, vreesde de conservatieve stem te verliezen aan gouverneur Geor ge Wallace. Dat Wallace door de aanslag op zijn leven werd uitge schakeld, is een van de verklarin gen waarom president met de meerderheid gekozen werd die hem nu te beurt is gevallen. Men kam zich achteraf afvra gen of Agnew ook niet om die reden op instructies van het Wit te Huis een wereldreis maakte die geen enkel belang had, behalve dat hij bijna uitsluitend dictato riale regeringen bezocht: Zuid- Korea, Vietnam, Griekenland, Spanje, Portugal. Voor Spiro Agnew is de verhef fing tot de ijle politieke stratosfeer van het Witte Huis vermoedelijk het laatste dat hij als zoon van 'n uit Griekenland geëmigreerde groenteboer verwacht had. Na zijn rechtenstudie aan de universi teit van Baltimore leek zijn toe komst allerminst veelbelovend, en velen vragen zich nu nog af waar hij terechtgekomen zou zijn als NLxon hem niet uit de totale ob scuriteit had getild. Agnew probeerde van alles: hij was manager van een kruideniers- bedrijf, had als advocaat weinig succes, werkte voor een levensver zekeringsmaatschappij (waar hij zijn vrouw leerde kennen), verloor een verkiezing voor het ambt van rechter, werd aangesteld en weer weggewerkt bij een stedelijke commissie die nieuwe district-gren zen moest vaststellen. In 1962 had hij geluk, hij werd gekozen als hoofd van een provincie (county) in Maryland, en vier Jaar later behaalde hij het gouverneurschap. Als gouverneur had hij de steun van Democraten omdat hij zich li beraal opstelde an het is nog steeds een van de onduidelijke as pecten van zijn politieke ontwik keling hoe Agnew zich ten slotte kon ontpoppen als een gerenom meerde conservatief. Vooral op merkelijk is dat hij oorspronkelijk een supporter was van de toen ook nog als liberaal beschouwde gou verneur Nelson Rockefeller en la ter van William Scran ton, de even eens liberale Republikeinse gouver neur van Pennsylvania, toen zij de partijkandidatuur probeerden te bemachtigen voor het president schap. Agnew is een grote, wat logge man, met als immigrantenzoon een voorkeur voor moeilijke woor den en alliterende frasen, die hij in de verkiezingscampagne van 1968 in zijn toespraken verwerkte als kren ten ln een krentenbrood. Zijn on handige opmerkingen in die cam pagne bezorgde hem meteen de re putatie van een "politiek boertje van buut'n" een reputatie die hij in de Jaren daarop logenstraf te, ook al zien weinigen in hem een politiek of intellectueel genie. Als vice-president werd Agnew kennelijk tot zijn genoegen opge nomen in de kringen van zulke po pulaire figuren als Frank Sinatra en Bop Hope (met wie hij vaak golf speelt), Danah Shore (met wie hij tennist, ook al is hij er tot twee keer toe in geslaagd om iemand per ongeluk een bal naar het hoofd te slaan). In de huidige verkiezingen heeft Agnew aangekondigd niet langer de boeman te zullen zijn, en tot nog toe is hij er inderdaad in geslaagd niet-opruiende taal te gebruiken, ook al wordt hij van de rondtrek kende politici het meest lastig ge vallen door demonstranten. Deze nieuwe rol zou hem aannemelijker moeten maken voor een eventue le partijkandidatuur voor het pre sidentschap in 1976, maar in de ko mende vier Jaren zijn nog heel wat struikelblokken te verwachten die Agnews rijzende eter ten val kun nen brengen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9