200 Oegandezen naar Nederland CHU viert jubileum in Scheveningen Biesheuvel voelt weinig terugkeer van de oude voor de coalitie Binnen drie weken: lesolutie tegen "eigen risico' K48 Boete van 65 mille voor organisatrice kettingbrief KIES BIJ VOORKEUR Boersma wil DS'70 niet in kabinet Stemming maken 3 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1972 BINNENLAND DEN HAAG Nederland zal binnen drie weken ruim tweehonderd Aziaten uit Oe- snda hebben opgenomen. Zij zullen worden ondergebracht in contractpensions, door t overheid gefinancierde tehuizen, die allemaal in een nog nader te bepalen streek of Ewest liggen. De Aziatische gezinnen worden begin volgende week geselecteerd door rie deskundigen, één van het ministerie van sociale zaken, één van volksgezondheid en Én van CRM. Drs. Ph. Leenman, directeur-generaal van de PTT overhan digde Prins Claus gisteren vier lijsten met de eerste kinder postzegels met de beeltenissen van de prinsenkinderen. IPELDOORN (ANP) De Alge- me vergadering van de Unie van ikenfondsen heeft gisteren in eldoorn in een resolutie de argu- nten waarop de plannen van de nister van Volksgezondheid en de atssecretaris van Sociale Zaken invoering van een eigen risico in ziekenfondsverzekering berustten, ncipieel afgewezen. )e regering heeft inmiddels welis- ar besloten, geen eigen risico in voeren, maar de unie ziet daarin en garantie, dat in de toekomst !t opnieuw soortgelijke voorne- ms zullen worden geopperd. a In de resolutie staat, dat een opti ci gebruik van middelen en dien- moet worden bevorderd. Dat be lt volgens de unie met name, voorrang moet worden gegeven n preventieve maatregelen en ex- ■murale zorg, terwijl de hulp in kenhuizen en andere instellingen ADVERTENTIE de panty voorde maten 46-48-50 (In de gouden verpakking) Hulp voor Palestijnen De mi sters van Buitenlandse Zaken van EEG hebben gisteren in Brus- besloten tot een driejarig voed- bulpprogramma voor de vluchte- 'en in het Midden-Oosten, de I gaat nog in 1972 voor deze *chtelingen (die voornamelijk in >anon, Jordanië en Syrië verblij- 3.000 ton meel, 240 ton rijst, W ton magere melkpoeder en 2150 b suiker geven. Deze schenking plaats via de vluchtelingen- «nisatie van de Ver. Naties de ganisatie I ÏWRA. moet worden afgeremd. De unie stelt, dat de snelle kostenontwikke ling in de gezondheidszorg (wette lijke ziekenfondsverzekering plus awbz dit jaar bijna zes miljard gul den en in 1977 dertien miljard) in grijpende maatregelen op korte ter mijn noodzakelijk maakt. Het drietal reist voor de selectie maandag of dinsdag af naar Oosten rijk en eventueel Italië, omdat daar de laatste vluchtelingen voor de uit wijzing, die morgen wordt gesloten, zullen neerstrijken. De voorkeur zal uitgaan naar Aziaten in de intellec tuele beroeepn, omdat zij het snelst in het Nederlandse arbeidsproces kunnen worden ingezet. Dat niet onmiddellijk 300 Aziaten uit Oeganda naar Nederland komen, zoals de regering heeft toegezegd, vindt zijn oorzaak in de verwachting, dat in de komende maanden nog een aantal aanvragen voor Nederland zal binnenkomen. Dat zouden da.n Aziatische gezinnen zijn, die de voor keur geven aan ons land, omdat zij hier familie of relaties hebben. De opvang in Nederland wordt georganiseerd door een comité, waarin de Federatie Vluchtelingen hulp, het Nationaal Centrum voor buitenlanders en het Rode Kruis zitting hebben. Die dagelijkse leiding, waarvan het secretariaat bij de Fe deratie Vluchtelingenhulp berust, zal er ook voor zorgen, dat de Aziaten vanuit de contractpensions zo snel mogelijk in Nederlandse gemeenten worden opgenomen. ADVERTENTIE MALSE BRAADLAPPEN 500gram SCHOUDERHAM extra kwaliteit f J Ct 100 gram SNIJWORST 100 gram w émf (zonderpit) ZOETE VERSE MANDAULINEN BAMH JROEiMEX 1 netaca.1kilo n. |4J{ J) pakketa (U) 1 1 Li/ 400gram J« MtffWoingMvoortehourffft U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad ALKMAAR De officier van Jus titie in Alkmaar heeft gisteren een boete van 65000 gulden geëist tegen de 39-jarige Geertje G. uit Den Hel der wegens een kettingbriefactie. Als j de vróuw niet kan betalen, zoals ze zelf beweert, kan de boete worden I vervangen door een gevangenis straf van acht maanden. Onder de titel roulement had de vrouw een j kettingbriefactie opgezet onder het postadres Wustwezel, vlak over de Belgische grens. Ze hield er 218.000 I gulden aan over. Toen haar de grond onder de voeten te heet werd, ging ze naar Zwitserland. Daar werd ze door de justitie in de kraag ge- Minister-president Biesheuvel voelt weinig voor een terugkeer van de coalitie van de drie con fessionele partijen samen met die WD en DS'70. In de Rotterdamse Doelen zei hy gisteravond: "Er wordt hier en daar gezegd dat ik voor her stel van de "oude vijf" ben, maar wie gehoord heeft wat ik gezegd heb over Drees en De Brauw weet wel beter". Aan de andere kant blijkt er in het confessionele kamp on enigheid te zijn over een even tuele verdere samenwerking met de WD. In tegenstelling tot de ARP- lijstaanvoeder, die verklaarde dat de samenwerking met de liberale party voortreffebjk was geweest, zei KVP-hjsttrekker Andriessen: "Er moet binnen 2 jaar een kaderwet voor het sociaal-cultu reel welzijn komen. En als de WD ndet bereid is daaraan mee te werken, zal dat een reden zyn om niet met ze te, regeren". Biesheuvel zette gisteravond de aanval tegen DS'70 in met felle kritiek op de bewindslieden Drees en De Brauw, doe hy „Kies by voorkeur" is het mot to waaronder de gebundelde jongerenorganisaties van KVP en CHU hun Kamerkan/dldaten presenteren. Het zyn: die 34-ja rige Wim du Chatinier nummer negen op de westelijke hjst van de KVP de 38-Jarige Koos Huy- sen, nummer acht op de üjst van de CHU en de 32-jarige Piet Ze- lissen, nummer tien op de Bra bantse ïyst van de KVP. De jongeren houden deze voor keursactie ndet omdat hun kan didaten zo jong zyn, maar om dat zy progressief zyn. Vooral Huysen wordt als zodanig ge afficheerd. Voor hem is zelfs een heel eigen raambiljet ge maakt. De Christelijk-Histori sche Jongeren Organisatie wil hiermee haar onvrede met het beleid van de CHU demonstre ren. Een partytje in de Unie, "twee eigenwyze ministers" noemde. "Zy zyn gevlucht voor de ver antwoordelijkheid. Juist toen be slist moest worden over bezui nigingen. Het goede van dit ka binet kwam niet van DS'70. Evenals zyn partygenoot, mi nister Boersma van Sociale Za ken, dat maandagavond in Alk maar al had gedaan, prees hy de samenwerking met de liberalen. "Ik heb met instemming ge hoord dat myn collega gezegd heeft dat het een goede zaak zou zyn als de huidige vier rege- ningpartyen een meerderheid van 78 zetels zouden halen. Zelf heb ik gezegd dat ik er liever 80 heb", aldus de premier. Kandidaten lijsten zijn genummerd Het centraal stembureau heeft alle kandidateniysten voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 29 november genummerd. De grootste in de zittende Tweede Kamer vertegenwoordigde groe pering krijgt altyd nummer één enzovoorts. Nummer dertien is terecht gekomen by de Demo cratische Middenparty van het Kamerlid Jac. H. de Jong, be kend van ruzies met de Neder landse Middenstandspartydie hem vorig jaar aan een Kamer zetel hielp. De enige niet in de Kamer ver tegenwoordigde party die wel in alle achttien kieskringen mee doet, de Rooms-Katholieke Par ty Nederland (RKPN) heeft nummer zestien. Nummer zeven tien is aan partytjes toegewezen die alleen plaatselyk opereren: de aniti-woningnood-aktie in de kieskring Den Haag, de party van het recht in de kieskringen Rotterdam en Leiden en de lyst- Stam in de kieskringen Den Hel der en Haarlem. De Nieuwe Roomse Party, die ook alleen in Den Haag uitkomt, heeft nummer achttien. Tilanus (CH) pleit voor milieuraad CHU-iystrekker Tilanus heeft gisteravond tydens een verkie- zingdjyeenkomst van de drie christeiyke partyen in De Doe len gepleit voor het vormen van een nationale Raad voor de Mi lieuhygiëne. Volgens Tilanus zou deze evenals de SER op so ciaal-economisch gebied moe- te bestaan uit vertegenwoordi gers van de overheid en parti culieren. "Een dergelyke nationale raad zou advies moeten uitbrengen aan de overheid en zou daar naast een uitgebreid informatie centrum voor burgers moeten inrichten. Tenslotte zou zy de research op dit gebied moeten coördineren", aldus de CH-po liticus. WD-uitval naar de vakbond WD-fractieïeider Hans Wiegel heeft gisteravond in Dordrecht verklaard dat het by deze Tweede-Kamerverkiezingen gaat om een progressief kabinet on der leiding van de vakbeweging, met name de industriebond NW of een kabinet dat een even wichtig beleid wil voeren in het belang van alle bevolkings groepen. De WD-aanvoerder noemde de houding van de voorzitter van de industriebond NW, A. Groe- nevelt, "ondemocratisch". Wiegel neemt het de heer Groenevelt kwaiyk, dat deze nog geen jaar geleden heeft gezegd, dat een aantal van 100.000 werklozen hem onder bepaalde omstandigheden niet zou kunnen schelen. Een kabinet-Den Uyl zal een politieke chaos opleveren, zo voorziet de WD-lysttrekker. "De heer Den Uyl mist de moed om te kiezen tussen Groenevelt en Ter Heide en maakt zichzelf tot een slaaf van de vakbeweging". D'66 is volgens de heer Wiegel een "verlepte" party, die nog ndet ontploft, maar wel al in elkaar is geploft. Minister Boersma Minister Boersma wil m 29 november geen zitting nemen in het kabinet waarvan ook DS'70 deel uitmaakt. Hy zei dit gister avond tydens een verkiezingsby- eenkomst in Veenendaal. GPV-lysttrekker P. Jongeling vertelde elders in Veenendaal dat minister Nelissen deze week maar met moeite werd overge haald tot aan de verkiezingen aan te blyven. De minister zou gedreigd hebben af te treden door de concessies die regering by vakbonden heeft gedaan by het afsluiten van het centraal akkoord. Het is uitgerekend de laatste psalm uit het Boek van de Psal men, waarmee we vanavond in Scheveningen de bijeenkomst openen: nr. 150. Met rechts en links van zich prachtige ruikers .en chrysanten leest de voorzitter van die kieskring Scheveningen van de Christelijk Historische Unie uit de Bijbel voor. Door Aad Wagenaar Iedereen luistert devoot; men kan niet anders zeggen. „Hallelujah! Looft God in Zijn hei ligdom, looft Hem in het uitspansel Zijner sterkte!" zo klinkt het van tussen de chrysanten. „Moet je es kijken", zegt iemand van de CHU kort daarna, „de kies kring Scheveningen heeft 75 leden en d'r zitten hier toch maar even zéstig mensen in dit zaaltje Het is inderdaad indrukwekkend. In zaal Thabor in de Van Boetselaer- laan 286 in het oude Scheveningen zijn maar een paar stoelen onbezet. „Een ongehoord grote opkomst", zegt die iemand van de CHU weer, „dat schijnt alleen in Scheveningen te kunnen". De CHU-kiesvereniging Schevenin gen bestaat vanavond dan ook 75 jaar. En het is daarom dat CHU- lijsttrekker A. D. W. Tilanus hier, in het vissersdorp zijn verkiezings campagne begint. Hij neemt straks het woord. Doch we moeten eerst even Jubileren. Kniertje, met nog steeds de moede trekken van die duurbetaalde vis, is ook naar zaal Thabor gekomen; ze heeft haar meest pronte Scheve- ningse kleed aan, schitterende oor- yzers en uitzicht belemmerende wit te kanten kap. Gelukkig dat Alle van der Zwan evenmin is thuisge bleven; zij, in een op het wufte lijfje gesneden zwart japonnetje, deelt koffie rond en leidt de aan dacht ondertussen af. En, alsof Paul van Vliet het zélf geregisseerd zou hebben, heet een spreker ook nog eens Den Duik. En waarachtig: in het historisch over zicht van wel en wee van de Jubile rende Scheveningse kiesvereniging, dat het komende volle uur gegeven wordt, komt ook nog een zekere Jan Vrolijk voor. maar laat niet na om ook aan de belangrijke bestuursvergadering van 8 mei 1897 te herinneren. En dan het Jaartal 1898! „Toen besloot men tot de aanleg van de Scheveningse haven!" zegt de heer Den Duik. Kniertje knikt. „Het schip van de toekomst zou de „bom" zijn.", zegt de inleider, „Scheveningen koos dus voor een bommenhaven. Maar laten we nu even een grote stap naar 1903 ma ken. Ö&hos Tilanus hoort CHU-lijsttrekker hóórt zich in dit Scheveningse milieu aldus te gedra gen, want tenslotte is zijn op 16 fe bruari 1966 overleden vader, 42 Jaar voorzitter van de CHU-kiesvereni ging Scheveningen geweest. Den Duik roept: „Scheveningen, dat is Tilanus!" Applaus. De Jongeheer Tilanus ondertus sen ook al 61 jaar neigt en houdt de tekst van zijn redevoering klaar. Doch het eerste uur krygt hij niet de kans om aan het woord te komen. De heer Den Duik moet Immers nog beginnen met het verslag van de geschiedenis van de CHU-kies vereniging Scheveningen. Een op merkelijke geschiedenis, want de CHU bestaat pas 64 Jaar, doch de Scheveningse fanclub is al elf Jaar ouder. Hoe dat komt? Den Duik zegt, verklarend, langs de neus' weg: „In 1886 is immers de doleantie al begonnen Zodoende. De spreker blijft vervolgens even stilstaan bij de notulen van de ver gadering van 22 december 1894, 1903: ook geen achteriyk Jaartal. „Maar 1918, met Troelstra's misluk te revolutie, toen onze mensen op het Malieveld de paarden van de Gouden Koets uitspanden en de Koningin zélf voortrokken Mensen nog aan toe, dat was Je ware. Den Duik: „Op 14 maart 1919 had onze kiesvereniging een vergadering en er waren zomaar gelijk 110 nieu we leden". In zaal Thabor te Scheveningen ra ken enkele aanwezigen geïrriteerd. Dit historisch overzicht van de knaroude kiesvereniging duurt thans al veertig minuten. We zijn tenslotte gekomen om te luisteren naar hetgeen de Jonge Tilanus, be gaafde zoon van een groot Scheve- ninger, aan tekst zal weggeven over hoe de burger zich op 29 november moet gedragen in dat kleine stem hokje. Kniertje giebelt. ,Nu komen we aan het Jaar 1922", zegt de heer Den Duik, „en daar moeten we óók even bij stilstaan. In dat Jaar werd Juffrouw Heitjema onze penningmeesteresse en dat is ze dertig Jaar gebleven, tot ze opge volgd werd door Jan Vrolijk". „En bij het jaartal 1924 moet ik denken aan de oude heer Tilanus. Iedereen mocht aan hem altijd wa gen wat-ie wilde". 1937: het 40-jarig bestaan van de kiesvereniging. september 1940: prof. Slotemaker en dr. Colijn spreken in het Kurhaus. 1952: Jan Vrolijk volgt juffrouw Heitjema op. 1963: de secretaris overlijdt. 1966 (16 febr.)de heer Tilanus overlijdt. De heer Den Duik, ex-raadslid van de gemeente 's-Gravenhage, zegt tot slot: „Ik wens dat er weer eens een Scheveninger in de raad komt. Ik geloof dat ik de laatste van de Mo hikanen ben geweest Een goed slot, zou men zeggen. Doch er volgen nog vijf minuten met persoonlijke herinneringen aan ex-minister-president De Geer, Co- ïyn en ex-minister Marchant, als ook kritiek op een reeds zeer ver sleten katholieke partij. En pas dan mag Alie van der Zwan voor de tweede keer met koffie rondgaan. Kniertje neemt twee klontjes suiker. A. D. W. Tilanus neemt bezit van het spreekgestoelte, een In keurig grys kostuum gekleed heer met de blik van wie ben ik, dat ik dit doen mag. En hij zeide: „Uw kiesvereniging viert een Jubileum. Dat is in deze tijd, waarin steeds gesproken wordt over hergroepering en bundeling van partijen, een opvallende ge beurtenis". De heer Tilanus spreekt een erg goede rede uit; hij gebruikt alleen té veel het begrip „landsbelang", geeft ook aardig af op ES'70 en de WD, maar wil toch naar een her stel van de coalitie van de oude vijf. Maar: ook voor de toekomst geldt dat de CHU het Evangelie als de kern van haar visie op mens en maatschappij beschouwt". Drs. A. D. W. Tilanus En die „linkse drie", dat is maar niks: „Als de schijntegenstelling „progressief-conservatief" door de kiezers gevolgd zou worden, zal ons land de komende Jaren een reeks minderheidskabinetten tegemoet kunnen zien. Dit achten wij een katastrofale ontwikkeling voor ons land. De CHU verzet zich princi- piëel tegen een dergelijke benade ring van de politiek". Tilanus is aanmerkelijk korter van stof dan Den Duik. Voor hém, de lijstaanvoerder, was er vanavond ook eigenlijk niks te vieren. Dus richtte Tilanus zich in welgekozen, zakelijke taal tot Jansen. Een omgekeerde combine. Maar eens in de zoveel Jaar is dat best leuk; bovendien typisch Hollands.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7