Ie ren wijk: eer bouw- rrein inder nteverlies Minerva': piepklein troost je voor McGovern Pieterswijk betrokken in Breestraat-voorstel pezuiniging: psychologisch misgegokt HENGELSPORT iSNSDAQ 8 NOVEMBER 1972 LEIDEN 5* Burgemeester en wethouders hébben hun bezuinigingsplan van f 10 miljoen voor de Merenwijk ingeslikt. >rDe manier, waarop we dat hebben gébracht, was psychologisch gewoon misgegokt"zegt Kr et. Dat inslikken wil niet zeggen, dat er niet bezuinigd moet wor den op de Merenwijk, waarvan de ontwikkelingmeer dan f lOOmil- joen vraagt. B. en W. komen binnenkort met een nota, waarin de besparingen aan de orde komen. 4 rook is opgetrokken van het politieke vuurtje, dat maandag- U in de Leidse raad werd aangestoken. Wethouder Kret, tegen t Mérenwijk-beleid de motie van wantrouwen van de oppositie bericht, lijkt onbeschadigd uit de strijd gekomen. Hij denkt I in de ochtend na "dè avond" al weer aan de Merenwijk. jii aan de toekomst. Maar desgevraagd ook wel aan het jongste yen, waarin de moeilijkheden ontstonden. IDEN Doot een rationele opzet van de Merenwijk Leiden winst van 5 ha. bouwterrein. Doordat nu een tvast" plan is gemaakt, kan snel grond worden uitge- »i, wat tonnen scheelt aan renteverlies. Ziedaar de M belangrijkste pijlers, waarop het besparingsplan-Kret itfonele opzet illustreert de Ier met een voorbeeld. De s !g wordt gehandhaafd. De (lijven en gaan evenals de ut ot dienen als waterberging, >r andere waterpartijen in de ai et nodig zijn. Daar wordt g reta gewonnen. Kret betekent dat niet, dat steen zal komen in de nieu- Bi t „Wij streven naar een kge van 65 aan ééngezinswo- J (aanvankelijk was dat 40) en bouwterrein hiervoor moeten ^»n worden meegerekend. Niet groen dus, maar wel minder i en meer particulier groen oas een maatvaste teke- die snelle uitgifte van grond maakt, zit volgens de wet- in ju de geschiedenis van de makerij. In 1969 aanvaard- ,d het vlekkenplan voor de een ander systeem dan Sitemmingsplan. Bij het be lgsplan geef je precies aan komt. Het vlekkenplan vrijheid. ld heeft volgens Kret de itraagd. Een vlekkenplan is ik ideaal voor stedebouwers eersmensen, die niet meteen ui isen behoeven kenbaar te n de ontwikkeling op de voet u volgen. Maar het is zon- moedlijk voor civiel-technici, weten waar 't hoofdriool en Jdwateraansluiting, om enke- eelden te noemen, moeten ko- 's rter Schut heeft bij de eer ste paal voor de Merenwijk gezegd, dat een vlekkenplan een commando post vereist en een bijzondere goede coördinatie. Die waren er niet tot vorig Jaar en botsingen bleven niet uit. Nu is die coördinator er wel", zo libht de wethouder zijn bescher ming van het ambtelijk apparaat in de gemeenteraad toe. Het vlekkenplan is duurder van op zet geworden door inspraak van de bevolking. In een tweede plan werden de wensen verdisconteerd: o.a. een hergroepéring van het groen. een station, een railverbinding van Lei den via de Merenwijk naar Leider dorp en 8 in plaats van 5 fiets en voetgangerstunnels onder de randweg. Het plan werd verder duur der door de kostenstijging van zand e.d. Kret schat de totale kostenstij ging van 1969 tot nu tussen de 23 en 30 pet. Dat duurder worden heeft geleid, tot een splitsing in macro- en micro- kosten. De eerste zijn alle kosten, die worden gemaakt voor de hele wijk, de tweede de kosten voor de kleine wijkjes. Macrokosten zijn bijv. die voor het maken van alle vaste verbindingen. De bezuinigingen werden gezocht in de macrokosten. Er werd een lijstje opgesteld hoe hierop tot een maximum van f 10 miljoen zou kun nen worden bezuinigd. Dat is nu dus teruggedraaid. Wel iswaar zullen besparingen nodig zijn. Kret: „Er komen geen acht tunnels onder de randweg, maar ze ker drie. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat de randweg LEIDEN Terwijl velen reeds een kerstvakantie hébben besproken en weer anderen uitzien naar een wintersportreis, denkt men in vele kringen al weer aan het reisdoel van de komende zomer. Om hen daarbij een beetje op weg te helpen hield de Ned. Reisvereniging gisteravond in de Stadsgehoor zaal een voorlichtingsbijeenkomst, waarbij een kaleidosco- pisch beeld werd gegeven van het omvangrijke pakket vakan tie-aanbiedingen in 1973. Onder het vertoonde film- en dia programma was een zo juist bekroonde film van de cineast Herman Wassenaar over reisdoelen in Zwitserland, Oosten rijk, Italië, Engeland en Frankrijk. Ter afwisseling van al deze vakantiemogelijkheden zorgde Peek Cloppenburg voor een gevarieerde show van wintersport- en vakantiekleding. Op de foto Jan Holvast een leuk kort jasje, bijzonder geschikt om op een pantalon te dragen maar ook praktisch in de auto. De grove ritsen en brede kraag doen denken aan een vliegeniers jack. De pantalon in een modieuze ruit is vooral voor tieners en tioens een goed aanvulling op de winter- Leidse raad tweemaal bijeen LEIDEN Op de agenda van de raadsvergadering van maandag 20 november staat niet het hiervoor aangekondigde voorstel voor Heren- ADVERTENTIE IJSHOCKEY TEGEN HIJS [coupenational® nederlanden-coupe International] HOUTRUST DEN HAAG VRIJDAG A.S. 20. 30 UUR seizoenkaarten geldig smaller wordt, wat ook een bespa ring betekent". Groot voordeel noemt de wethou der, dat er nu 'n maatvaste tekening is en met beleggers zaken kan wor den gedaan. „De kavelprijs blijft ge heim. Anders zouden we met beleg gers toch helemaal vastzitten? Mis schien is er nog iets extra's te „ver dienen", wat ten goede komt aan de wijk". Komt er na deze ervaringen nu ook een vlekkenplan voor de Steven- hofjespolder? „Nee", zegt Kret be slist. „Er komt eerst een doeleinden nota. Hierover krijgen raad en be volking inspraak. Als dan vaststaat wat er komen moet, wordt een vlek kenplan gemaakt". LEIDEN Leden en donateurs van de Leidsche Boys hadden dit maal de bal voor de bal gelaten en wierpen hun dobbertje uit in de Ringvaart onder Aalsmeer. Het re sultaat van de totale uitslag na twee wedstrijden is als volgt: G. P. de Haas 2230 gr. 23 st., D. Herreur 1875 gr. 16 st„ K. Vermond 1225 gr., 9 st, W. Wassink 850 gr. 7 St., J. Slagwijn 765 gr. 8, G. v.d. Vaart 475 gr. 4 St., N. Cornet 375 gr, 5 St., J. Slijkhuis 230 gr, 2 st., Dhr. Voskuil 185 gr. 1 St., G. Jansen 165 gr. 2 st. t frisdranken B. en W.Schutters veld gunstigste plaats Rijksdiensten niet in de Merenwijk LEIDEN Niet de Merenwijk is het gunstigst voor eventuele ver plaatsing van rijksdiensten naar Leiden, maar voor dit doel komen in de eerste plaats het Schutters veld en gronden in de Stevenshof, nabij de spoorbaan in de richting Den Haag in aanmerking, gezien de gunstiger ligging daarvan uit een oogpunt van bereikbaarheid voor het openbaar vervoer. B. en W. zeggen dit in antwoord op vragen van het raadslid mevr. Kerling (PvdA). Zij zijn van oordeel, dat het Schuttersveld, gezien de gunstige ligging in de eerste plaats voor kantoren in aanmerking dient te komen. Zij onderschrijven de stel ling, dat de vestiging van rijksdien sten op het Schuttersveld een ver mindering betekent van de nood zaak om de Leidse Baan aan te leggen. De Universiteit geeft nog steeds voorkeur aan realisering van het plan aan de Witte Singel. Ander zijds zijn B. en W. doende met een nadere uitwerking van de gedachte om het Schuttersveld een kantoorbestemming te geven. gracht-Zijlsingen, maar wel 't voor stel tot uitstel van de afsluiting van de Breestraat. Er is nog geen stuk van B. en W. Wethouder Kret vertelde ons, dat maatregelen voor de Pieterswijk in dit suk worden opgenomen en niet in een later verschijnende nota zo als aanvankelijk was aangekondigd. De Leidse raad komt ook volgen de week dinsdag al bijeen om een begin te maken met de begrotings behandeling. Agenda De agenda voor 20 november luidt: Verschuiving van het tijdstip, waarop de Breestraat bij het voet gangersgebied kan worden betrok ken. Benoeming van acht leden van de raad voor milieuhygiëne. Aanwijzing van een lid van de gemeenteraad om zitting te nemen in de werkgroep "Kosten Openba re Werken" (vacature W. G. den Dubbelden) Eervol ontslag aan P. van Wee- ren uit zijn functie van ambtenaar van de burgerlijke stand. Verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs, om medewerking voor de aanschaffing van een televisietoestel ten behoeve van zijn l.o.m.-school Rapenburg 48. Verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs om medewerking voor de vervanging van de bordstellingen in de klasloka len 1 en 2 en het aanbrengen van nieuwe bordvlakken in de klasloka len 4 en 6 van zijn school voor ge woon lager onderwijs Bizetpad 1. Verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs om medewerking voor de aanschaffing van meubilair voor de eerste en tweede klasse van zijn g.l.o.-school Timorstraat 15. Verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs om medewerking voor de aanschaffing van hulpmiddelen voor het gymnas tiekonderwijs ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs Lusthoflaan 2. Voorlopige vaststelling van de exploitatiekosten over het Jaar 1971 voor het openbaar kleuteronderwijs. Vaststelling van de vergoedingen in de exploitatiekosten, waarop de besturen van de bijzondere kleuter scholen over het Jaar 1971 aanspraak hebben. O Nadere vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren, gedurende hetwelk per verplichte leerkracht aan de onderscheidene soorten van openbaar lager onderwijs vakonder wijs wordt gegeven. Goedkeuren van de verkoop van zes aan de N.V. Leidsche Duinwa ter Maatschappij toebehorende wo ningen, gelegen aan de Nieuwstraat te Katwijk aan den Rijn. Verlenen van ontheffing van het bepaalde in de winkelsluitingswet op 28 november 1972 tot 21 uur. Voorstel inzake uit te voeren wer ken in het bestemmingsplan Meer burgerpolder. Interpellatie van het raadslid mevrouw C. A. Kerling-Simons over een bestemmingsplan voor de Ha ver- en Gortebuurt. Wijzigen van de gemeentebegro ting en de begrotingen van de tak ken van dienst voor het dienstjaar 1971. Verlenging van de lopende reke ning-courantovereenkomst met de Nederlandsche Middenstandsbank N.V., kantoor Leiden. Vaststelling van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Regeling van het aangaan van kasgeldleningen gedurende het Jaar 1973. Voorstel inzake het vaststellen, van een verordening, houdende be palingen ten aanzien van de amb tenaren van de burgerlijke stand. Meerburg Voor de Meerburgerpolder ligt er dit voorstel: I. de reconstructie van de Room- burgerweg vooralsnog niet te doen plaatsvinden: n. de werken verbonden aan t dempen van sloten en de aanleg van vijvers en openbaar groen tussen de Matiloweg en de huidige zuidooste lijke begrenzing van het gebied en de definitieve aanleg van de Vlist- straat te koppelen aan de aanleg van de Matiloweg. m. het restant groot f 108.787 van de kredieten te reserveren voor de kosten van uitvoering van het werk voor de aansluiting van de Lek straat op de Hoge Rijndijk, met dien verstande dat niet met de uitvoe ring zal worden begonnen, alvorens de raad zich heeft uitgesproken over de plannen met betrekking tot die aansluiting. IV. een aanvullend krediet voor de kosten van het bouwrijp maken van de Meerburgerpolder te verlenen van f 329.000,-. De Raad voor het Grootwinkelbe drijf en het Leids City Centrum heb ben meegedeeld, dat de winkels op zaterdag 2 december na 18.00 uur zullen zijn gesloten en verzoeken ter compensatie hiervan om ontheffing van het sluitingsuur op dinsdag 28 november, zoadat de winkels evenaLs de voorgaande Jaren tij dens de St. Nicolaasweek toch vijf avonden geopend zullen zijn. B. en W. adviseren gunstig. B. en W. stellen voor te benoe men in de raad voor milieuhygië ne voor de werkgroep milieube heer: drs. M. t Hart en drs. W. P. Prud'homme van Reine; voor de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening: mevr. H. Porthel- ne-ter Kuile; Voor de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs: mevr. H. Trouw-Wijnstra; voor het insti tuut voor preventieve geneeskunde: mej. drs. C. M. Kuiper; voor het in stituut voor sociale geneeskunde: dr. M. G. van Nieuwenhuijzen. ADVERTENTIE GOUDEN Kwaliteits- Sieraden en de voordeligste prijzen. Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. "HE ALL-AMERICAN NIGHT TAMELIJK MAT ii )EN, dinsdagavond Als de M merican Night" in sociëteit ut1va een aanvang neemt, is McGovern al zo goed als [en. De polls geven zonder lering aan dat Nixon met 'n de engte op de Democratische 2°; r voor ligt en al roept ieder- ird dat die zich kunnen ver- d0! de verschillen zijn daarvoor en erkelijk te groot. De belang- in Minerva (door iemand in lib ibliek heel aardig „de gewe- bedplaats van de 200 van genoemd) is er overigens aar minder om. Een half uur forum, louter bestaand Htieke, journalistieke en we- Lfllappelijke mandarijnen, zijn over de Amerikaanse toe laat schijnen, kan er al wor- i Esproken van een mud- E? Mip. De deuren moeten zelfs k voor verdere belangstellen- orden gesloten om degenen binnen zijn nog enig deel ron te geven. Eal van de studentensociëteit n erust met Amerikaanse vlag- 1 EO een bende portretten van 18 Bidentskandidaten. Op het po- gevormd door twee elftallen gevoegde tafeltjes, nemen de "ïden plaats: drs. A. S. mr. M. van Traa, drs. H. ers, prof. dr. E. H. v. d. Beu- prof. dr. G. A. Irwin. Voor- is J. G. de Hoop Scheffer en rechts van hen hangen Otlijk onguur getekende kop- r|'an Nixon en McGovern boven de forumleden staat op de muur „I feel tremendous forces in this room" (Ik voel de aanwezigheid van geweldige krach ten in deze zaal), een zin die Churchill moet hebben gespro ken in de sociëteit tijdens zijn be zoek aan Leiden in 1946. Die „ge weldige krachten" ontbreken nu heel duidelijk. Er hangt een matte sfeer. De forumleden hebben kennelijk de afgelopen weken hun kruit al op het onderwerp verschoten, van het publiek kan hetzelfde wor den gezegd. Bovendien: van span ning. zoals in 1968, kan geen spra ke zijn, want de nederlaag van McGovern staat al van a tot z vast. Alle forumleden zeggen dat ook nog eens, al gebruiken zij daarbij om zichtige taal, die de indruk wekt alsof zij aan het bed van een ster vende staan! Bankdirecteur Van der Beugel zegt dat McGovern een verkeerde taxatie heeft ge maakt van de gezindheid van het volk en hij haalt de woorden van Arthur Miller aan: „Dit volk zoekt geen Mozes om ze uit de woestijn te leiden, maar een bankdirecteur die ze garanties voor hun spaarre kening geeft". Hij heeft zich ver maakt om Bas de Gaay Fort man die heeft gezegd voor McGo vern te zijn „omdat wat hij wil sterk doet denken aan wat de PPR voor ogen staat", maar is daaren tegen weer vertoornd over Den Uyl die Nixon „een stuitend alterna tief" heeft genoemd. Van der Beu gel vindt dat voor iemand die een redelijke kans maakt weldra mi nister-president te worden een opmerking van niets. „Over 'n paar maanden komt meneer Den Uyl dan misschien op het Witte Huis en zit Nixon met een dossier voor zich met die opmerking er in. Dat is on Eén van de organisatoren in gesprek met drs. H. Gruy ters en prof. nodig en schadelijk". Het ka non van D'66, Gruijters werpt er sussend over heen dat Nixon „zeker gezien diens politieke ver leden daar weinig drukte over zal maken". Een student valt Van der Beugel lastig over de taxatiefout van McGovern. „Op wie richten we ons nu eigenlijk, op die kleine min derheid die met de maatschappij iets wil doen of op die taaie meer derheid die het er maar zo'n beetje bij wil laten zitten". Van der Beu gel blikt even over zijn halve kijk- glaasjes heen en noemt deze vraagstelling dan een voorbeeld van „intellectuele arrogantie". Hij oogst er het enige applausje van de avond mee. Spoor (hoofdredacteur NRC- Handelsblad) klaagt er over dat de afgelopen campagne op zulk laag peil heeft gestaan. „Een serieus debat zoals in 1960 tussen Kenne dy en Nixon is er totaal niet ge weest. Nixon heeft er nauwelijks iets aan gedaan. McGovern wel, maar veel zaaks is het niet ge weest. Te veel in de zwart-wit ^n de goed-kwaad sfeer". Spoor vreest dat Nixon „als "n veel te zelfver zekerd man" in het Witte Huis te rugkeert. Van Traa (VPRO-mede- werker) vindt dat de werkelijke problemen van Amerika in deze campagne niet aan de orde zijn gekomen. McGovern is „minder goed verkoopbaar" geweest, omdat hfj z*n indichten en niet zijn per soon naar voren heeft geschoven. Roosevelt Gruijters is van oordeel dat het nu in feite gaat om de uitslag van de verkiezingen in 1976. „Niet voor niets laat iemand als Ken nedy zijn beurt voorbijgaan. Die komt pas als er iets wordt besloten. McGovern mag het nu doen om dat het wat ik maar noem voor bereidende verkiezingen zijn. Het gaat er om wie in 1976 de macht krijgt bij de Democraten. De uit slag van deze verkiezingen is niet zo belangrijk, belangrijker is wat er in de verkiezingen voor Huls van Afgevaardigden en Senaat ge beurt. We moeten vooral letten op het soort Democraten dat wordt gekozen en het soort Republikeinen. Nixon probeert de oude Roosevelt- coalitie (minderheidsgroepen, boe ren, geschoolde arbeiders) waarmee de Democraten al zo lang de meerderheid bezitten, te doorbre ken. McGovern heeft ook bewust op een nieuwe coalitie gemikt. De vraag is of hem dat lukt. Dat is het grote belang voor de toe komst. In dit verband herinner ik er maar aan dat de Democraten in 1928 bij de presidentsverkiezingen een geweldige nederlaag leden, maar toen toch de coalitie von den waarmee Rooöevelt vier Jaar later de overwinning behaalde". Ir win (een Amerikaanse hoogleraar die uitstekend Nederlands spreekt, maar daarin zelf kennelijk weinig vertrouwen heeft) zegt dat het ho ren bij een partij in Amerika „een soort religie is, waarmee Je al Jong begint". Irwin treft het niet. Tijdens zijn toelichting rollen er uiterst traag bierflesjes van de trap. Als die tot stilstand zijn ge komen, komt vanachter de tribune het langdurige geluid van brekend glas. Geroezemoes De discussie na de pauze raakt snel ondergesneeuwd door het steeds verder om zich heen grij pende geroezemoes. Voorzitter De Hoop Scheffer doet wat hij kan, verzoekt met taai© volharding om stilte, maar er is geen redden meer aan. Nadat alle forumleden de in ventiviteit van Nixon op het ge bied van de buitenlandse politiek hebben geprezen, zet De Hoop Scheffer maar een punt achter de discussie, .liet overgrote deel van de aanwezigen dankend voor de belangstelling Terwijl de menigte zich wild op bier, broodjes, salades en popcorn stort, beginnen de eerste resultaten binnen te druppelen. Nixon loopt meteen fors weg van McGovern. Al om één uur is voor hem alles in kannen en kruiken. Voor McGovern is er één troost. Van de 718 door de aanwezigen in Minerva uitge brachte stemmen krijgt McGovern er 335 tegen Nixon 276 en de oude Spock zowaar 107. Toegegeven: het is een piepklein troostje.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3