612 staatsloterij FLATGEBOUW MET 60 TWEE KAMERFLATS AAN HAAGWEG LJA BESTAAT 25 JAAR Veel plezier rond „Prinses Blauwoog*' Beroepingswerk GRONINGERS GAAN FEEST VIEREN Schilder kocht voor duizenden betaalde niet 'BOSCH' CIRKELZAAGMACHINES f Richard f Nixon als mens jnog altijd niet bekend - OENSPAG 8 NOVEMBER 1972 VARIA PAGINA II ger en diens staf van ruim 100 man. Eén van de slachtoffers werd het ministerie van Bui tenlandse Zaken, het State De partment, dat zo goed als is uitgeschakeld in alle grote in ternationale kwesties: de toe nadering tot Peking, de topge- sprekken in Moskou, de Viet- nam-onderhandelingen, en het Midden-Oosten. Nixon's kabinet is in de afge lopen vier jaren vrijwel geheel gewijzigd. Van de twaalf mi nisters waarmee de president zijn regering begon, zijn er ze ven verdwenen. Van de vijf overgeblevenen wordt ver wacht dat er drie kort na het begin van Nixon's tweede ambtstermijn hun ontslag zul len indienen: minister van Defensie Meivin Laird, minis ter van Buitenlandse Zaken William Rogers, en minister voor de Huisvesting en Stede lijke Ontwikkeling George Romney. Conflicten De werkverhouding tussen de president en zijn ministers is in de afgelopen jaren aanleiding geweest tot veel conflicten. Ka binetsvergaderingen worden zelden gehouden (Nixon gaat er van uit dat iedere minister zijn eigen boontjes moet dop pen), en ministers hebben er over geklaagd dat de president ook voor hen niet toegankelijk is. Er is niets dat er op wijst dat deze relatie er in de komen de jaren op vooruit zal gaan. De leuze "nog vier jaar" (four more years) die Nixon's aanhangers in de afgelopen verkiezingscampagne aanhie ven, betekent dan ook precies wat er mee bedoeld wordt: nog vier jaren waarin geen essen tiële veranderingen zullen plaats vinden in het systeem en patroon dat de president tot nog toe gevolgd heeft. Maar nu na de spectaculaire be zoeken aan Rusland en China, en met het aflopen van de oorlog in Vietnam, het accent noodzakelijkerwijs moet gaan verschuiven van internationale naar nationale problemen, wordt president Nixon voor een taak geplaatst waarvoor hij minder smaak en enthousias me heeft getoond dan voor zijn hobby de buitenlandse po litiek. Het is op het terrein van de nationale vraagstukken waar aan het succes van zijn rege ring voornamelijk gemeten zal worden in de komende vier jaren. Het zullen niet zijn makkelijkste, noch zijn glorie rijkste jaren zijn. LEIDEN Aan de Haagweg vlak bij de overweg in de spoorlijn Lei denAlphen komt een vijfhoog flat gebouw met zestig tweekamerflats. Voor de nieuwbouw zal worden af gebroken het herenhuis tussen de dependance van de techn. school Haagweg en de brandstoffenhandel langs de spoorlijn. Ook de tuin met de hoge bomen zal moeten worden opgeofferd. Het plan is van de Dordrechtse makelaardij Lozie en Vlieg BV, die zegt, dat binnenkort wordt begonnen met de bouw van deze flat langs het Galgewater, die eind volgend jaar gereed moet zijn. De flat krijgt vijf woonlagen met twaalf woningen, die een woon-zitkamer (3.56 bij 5.06), een kitchenette, een slaapkamer, een badkamer, een hal en een balkon omvatten. De koopsom zal waarschijnlijk on geveer f. 52.500.bedragen. Er is een rijkspremie van f. 12.000.die in tien Jaar wordt uitgekeerd De make laar meldt, dat de flatjes zijn te financieren met 90 pet. hypotheek en garantie van de gemeente. Aan eigen geld is f. 6.800.nodig. De maan delijkse lasten voor financiering, CV en service bedragen f210. LEIDEN De LJA (Leidse Jeugd Actie) bestaat 25 Jaar. Dat Jubileum wordt as. zaterdag gevierd met wat wordt genoemd een stimulerende bijeenkomst in het LJA-buitencen- trum "De Korte Vliet". De middag is gewijd aan film, groepsdiscussie en forum. Peter Mok- veld en Peter Pennants hebben de filmreportage "Een aardig stukkie werk" gemaakt. Dat is een reporta ge over het Vijfhovenhuis, een stuk buurtgericht werk in Zuidwest, ont staan uit de speeltuinvereniging "De Vijf Hoven" en "Het clubhuis de Steiger" van het Leids Volkshuis. Er is groepsdiscussie over vragen naar aanleiding van de filmreporta ge, gevolgd door een forumdiscussie onder leiding van LJA-voorzitter E. Ackenmans. Na een gezamenlijke maaltijd treedt het Muramatsu fluitkwintet op. Het programma wordt besloten met optreden van Peter de Jong en Donald ten Hooven in het cabaret "Da's geen kunst". Ledden Veel waardering bestond er voor de opvoering van Piet van Mever's kinderoperette "Prinses Blauwoog" in de tot de nok gevulde aula van het Visser-'t Hooft-lyceum. Deze eenmalige uitvoering, waarin enkele schoolklassen van de streek- muziekschool "Rijnakkoord" het leeuwendeel voor hun rekening na men dwong aller bewondering af. Dank zij de perfecte manier waarop het geheel aan de piano werd bege leid' door mevr. M. A. Goslings-Mees zag men een enkel foutje graag door de vingers. Het sprookje, waarin een boze stief moeder/koningin haar stiefzoon, de kroonprins, door een stel heksen, laat ontvoeren, waarna de stakker door een lieftallige prinses versterkt door een peloton nijvere kabouters, via een geslaagde tegenoperatie wordt gered, doet een in tegenfase uitgevoerd 'Sneeuwwitje" vermoe den. Het overduidelijke plezier waarmee de kinderen speelden maakte alles goed. Dat het regisseren van een dergelijke operette voor 't regieteam Mej. M. Scherpenisse en Tjard Bu lling, geen kleinigheid was en uit sluitend tot stand kon komen dankzij een geweldige samenwerking van een aantal ouders "achter de scher men" zal iedere toeschouwer duide lijk zijn geweest. Het welverdiend applaus gold duide lijk niet alleen de spelers maar ook de "zwoegers" achter de schetmen. Een applaus dat aangewakkerd werd toen Mieke Vinkensteijn (prin ses Blauwoog) en Wilbert Collet (de koning) naar voren kwamen. Jammer dat het door het ontbreken van voldoende accomodate in Lei derdorp moet blijven bij incidentele uitvoeringen elders. NED. HERV. KERK Beroepen te Raamsdonk: B. van der Lelie te Hansweert; te Brouwers haven: J. Kroon te Spaarnwoude; te Hazerswoude: M. H. Geertsema te Hendrik Ido Ambacht: te Rotterdam- Delfshaven: J. Bogaard te Woerden. Aangenomen naar Nieuw-Weerdin- ge: H. Roemiling, hulpprediker te Nieuw-Weerdinge; naar Alblasser- dam: dr. A. van Roon te Pynacker; naar Wekeron: A. Beens, kandidaat te Gensmuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam - Overschie D. W. Gesink, luchtmachtpredikanit te Oldendorf (Did.). CHR. GEREF. KERKEN LEIDEN De Groningers tn <fe Leidse regio het zijn er velen die lid zijn van "Ons Grunneger- laand" gaan zaterdag feest vieren. Met een receptie (van 3 tot 5 uur in Den Burcht) en een feestavond wordt dan het gouden Jubileum herdacht. In de loop van deze hal ve eeuw is tussen de leden een hechte band van vriendschap ge groeid, waartoe in niet geringe ma te de verenigingsactiviteiten en het contact met zusterverenigingen bijdroegen. Een "parel aan de kroon" van het Groningse gemeen schapsleven is nog steeds de toneel club, die op geregelde tijden zorgt voor een uitvoering in Gronings dialect en waarbij men zich Ha-n helemaal thuis voelt. Voor het ge val er Groningers mochten zijn, die geen liid zijn en zaterdag in de sfeer van gezelligheid willen wor den opgenomen, kunnen zij dat bekend maken bij het secretariaat Rijnkade 10 in Leiden (tel. 20442). Ter gelegenheid van dit gouden feest zal het Stadhuiscarillon za terdag tijdens de receptie-uren klankrijke liedekens ten gehore LEIDEN Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoor den gehad een 46-jarige schilder uit Leiden, die op ruime schaal aanko pen deed, die hij niet kon betalen. Het betrof o.a. een auto (f4200), een auto (f5850), twee bromfiet sen (f2700). kleurentelevisie (f1948) idem (f2028) en nog twee bromfiet sen (f2800). Van die aankopen waren ver scheidene leveranciers in Leiden de dupe geworden. Volgens verdachte had hij grote belastingschuld, doch de drank bleek een belangrij ke rol bij de gebeurtenissen om aan geld te komen, te hebben ge speeld. Verdachte had zich in het bezit weten te stellen van een giroboekje, en "betaalde" met cheques. De officir van Justitie eiste te gen hem vijf maanden gevangenis- f waarvan een maand voor- De rechtbank heeft vonnis ge wezen en verdachte veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. B.V. Techn. Handelsbureau v.h. v. DUUREN LANGE MARE 74—82 - TELEFOON 01710—34787 LEIDEN, POSTBUS 264. Laat uw trap vakkundig stof fer eD met nylon, vilt of tapy- flex gehee) compleet tncl. materialen legloon en ö.t.w. voor 1150. Tel. 070—603167 ö.g.g 603529 Eenvoudige beschaafde dame 59 jaar. chr. beginselen, zou gaarne de HUISHOUDING op zich nemen by alleen staande heer. Geen huwelijk. In Leiden of naaste omge ving. nieuwe AUTO huren autoverhuur TipTflP st. aagtenstraat 14 III I Ui telefoon:01710 -25709-53627 leiden 2 ZELFSTANDIG WERKENDE SCHILDERS ZOEKEN BINNEN- EN BUITENWERK Tegen billijke prijs. Brieven onder no. 67597 aan het bureau van dit blad. De verkoop van de staatsloten begint 13 november. De loten kunnen reeds nu bij de plaatselijke loterijkantoren worden besteld. Voor adressen raadplege men de telefoongids. Ook de Staatsloterij in Den Haag (telefoon 070-65 39 55) verstrekt hierover inlichtingen. De prijs van een heel lot bedraagt 25, Houders van een postrekening (geen bank- of gemeente giro) kunnen tot 17 november uitsluitend hele loten bestellen door overschrijving van 25,of een veelvoud daarvan op postrekening nr. 5151 ten name van de collecteur ter directie van de Staatsloterij te Den Haag. Degene die van deze mogelijkheid gebruik maakt, verneemt uiterlijk een of twee dagen vóór de eerste trekking via de girodienst zijn lotnummer(s). De trekkingen zijn openbaar en worden gehouden In de Rolzaal, Binnenhof nr. 8 te Den Haag, - aanvang 19 uur. op 29 november, 6 en 13 december Zeventig procent van de inleg wordt aan prijzen uitgekeerd. Gemiddeld vier prijzen op tien loten. WASHINGTON Wanneer op Januari, 11 dagen na zijn te verjaardag, Richard Mil- Jhous Nixon aan zijn tweede ambtstermijn begint als presi dent van de Verenigde Staten, al hij, ondanks de super-publi- citeit van de afgelopen vier mens nog even onbe kend en ongenaakbaar zijn als en hij zijn politieke carrière on in 1946. Door Henk Leffelaar Kort na zijn inauguratie in 1968 werd daarom door middel van televisiereportages en met bevoor- verslagg evers gepro- •rd Nixon niet als politicus man uiit de verf te la- :n komen. De resultaten waren •t bemoedigend. Op een hui- lijk bedoelde televisiereporta ge over de Kersttijd in het 'itte Huis in de eerste jaren 'erscheen de president met een Ivan zijn honden in de zaal waar [de kerstboom werd opgetuigd. erin ondanks de aan wezigheid van dochters en loonzonen zijn rollen als pre sident en huisvader overtuigend verwarren. Zijn intens loyale Witte- lisstaf heeft nu kennelijk be sloten dat geen publiciteit over Nixon-de-man beter is dan wel reclame, want persoonlijke arti kelen over de president zijh even sohaars geworden als zijn pers conferenties. Wat men later ook over de Nixon-jaren te zeggen zal hebben, niet dat het een kleurrijk bewind was. Over geen recente president zijn zo weinig anekdotes in omloop (ik persoonlijke voorwerpen, liet de president 't interieur veran deren in statige gouden en blauwe kleuren, en op de boe kenplanken zette hy een verza meling porceleinen vogels merk Böhm. Zijn eigenlijke en privé-werk- vertrek heeft hij in het gebouw naast het Witte Huis, waar voor de oorlog het ministerie van Buitenlandse Zaken was geves tigd. In de wachtkamer ervan hangen 92 politieke tekeningen uit zijn jaren als vice-president en 19 voorzittershamers, als soup venir gegeven. In zijn werkka mer, gekleurd in rood en goud, zijn nog 18 zulke hamers te vin den, 67 olifantjes (het symbool van de Republikeinse partij) een rinocerosbeeldje, en honder den foto's die op 18 scharnie rende wandpanelen zijn aange bracht. Als hij alleen is, zit Nixon vaak met zijn voeten op zijn bureau en kauwt op potloden als aardmoten, terwijl hij werkt. Hy draagt daarbij ook de bril, waarmee hij zich nog nooit in het openbaar heeft vertoond. Aantekeningen maakt hij op grote gele, gelijmde blocnoten, waarbij hij vaak een-regelige opdrachten geeft. Zijn smaak in kleding, dagelijks klaargelegd door een genaturaliseerde ge vluchte Cubaan, die met zijn vrouw al, jaren in dienst is bij de Nixon-familie, beloopt het kleurenspectrum tussen donker blauw en zwart. De laatste maanden permitteert hij zich de versiering van een speldje op zijn revers. Het is een metalen Amerikaans vlaggetje in de Verenigde Staten vooral geëta leerd door conservatieve patriot ten, en door liberalen als Kaïns teken gemeden. Geen losheid In zijn gebaren ls de presi dent weinig geneigd tot losheid. De geste die bevriende politici echter op hun hoede doet zijn is zijn gewoonte van de ferme rugklop en de kneep in de wang van jongens -onder- mekaar een vriendelijkheid die vaak is waar te nemen wanneer de pre sident zich door een haag van politici naar of van een spreek- gestoelde begeeft, zoals bij een toespraak van het congres. In zijn manter van regeren volgt de president een systeem dat veel overeenkomsten ver toont met de werkwijze van pre sident Eisenhower, die 't rege ringsapparaat in grote lijnen zag als de viciele versie van een legerleiding of als de raad van commissarissen van 'n groot be drijf. In dit systeem wordt de president pas betrokken in lo pende zaken wanneer zij het beslissingsstadium hebben be reikt, waarbij zijn staf er voor moet zorgen dat er verschillen de alternatieve plannen bestaan. In de loop van zijn eerste vier jaren in het Witte Huis is een groot deel van deze taken in handen gekomen van zijn su per-adviseur dr. Henry Kissin- moet de eerste nog horen), en geen enkele regering sinds de Tweede Wereldoorlog heeft zo weinig humor opgeleverd. Dan was het bewind van president Eisenhower onder wie Nixon als vice-president diende toch wel wat anders. Eisenhower zag er echt niet tegen op om in zijn spijkerschoenen golf te spelen op het parket van het Witte Huis. Behalve in frasen als „een generatie van vrede", en een sti listische opgewondenheid als „het belangrijkste gebeuren sinds de schepping" (de eerste landing op de maan), munten Nixon's redevoeringen ook uit door het ontbreken van uitspra ken die als gezegden in het ge heugen blijven liggen. De Ame rikanen hebben daar een woord voor: „voetgangers stijl" - log, gewoon, ongeïnspi reerd, nauwelijks ontsnapt aan de memorandum-taal van bu reaucraten. Paradox Richard Nixon is als politicus en paradox - hij is het liefst al leen. Dat is ook het beeld dat hij van zichzelf geeft: de man die, wanneer Amerika slaapt, nog bezig is om in de Lincoln- room van het Witte Huis bij een open haardvuur de nationa le en internationale problemen op te lossen (een beeld dat dan ook fotografisch vastgelegd mocht worden). Bij deze visie past ook de scheiding die Nixon aanbrengt tussen zichzelf als president en als niet-president, alsof de twee in gezelschap van elkaar niet te vertrouwen zijn. Zijn officiële dag (ontvangen van delegaties, ondertekenen van stukken, hou den van toespraken) wordt da gelijks als een scenario vastge legd. Bij bezoekers staat van te voren vast wat er gezegd zal wor den, hoe lang zij zullen blijven. Waar het ovale presidentskan toor in de tijd van president John Kennedy vol stond met Corduroy coat Waterafstotend corduroy. Voering van naturel krulteddy. Leren sluiting. In donkerbruin en beige. 110,- Parka coat Van poolvaste, waterafstotende corduroy. Geheel met naturel krul teddy gevoerd. Verschillende kleuren, w.o. donkerbruin en groen. 125,- Suedskin coat Van suedskin. /MlWarme bontvoering. I V gevoerd met wattine. B Hnfifl In goede suède kleur IU-Mannenmode: Leiden - Haarlemmerstraat 137. Den Haag - Spuistraat 6, Dierenselaan 114. Rijswijk - In de Bogaard.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11