Libië koopt weer wapens in Parijs Mc Govern heeft van zuiden weinig te wachten «SSjay John Connally nieuwe sterke man achter Richard Nixon Normale leven keert terug voor Chilenen ÜT GIFMENGER BOOS NA HERVERKIEZING NIXON ^1372' DEN UYL SPREEKT MET BRANDT Lansky richting New York Val van 1000 mtr. overleefd NOVEMBER 1972 De regeringen van de ïbliek en de DDR bogen daag over het resultaat f onderhandelingen tussen itssecretarissen Bahr en )e twee onderhandelaars gisteravond eens gewor- de tekst van een basis- I waarin de betrekkingen I rtde landen definitief wor- geld. Na instemming van ingen, waaraan nauwe- lijfel kan bestaan, zal het vermoedelijk vrijdag in >rden geparafeerd, erdragstekst is naar ver- jaaldt dat de twee Duits- de toekomst in eikaars len zullen zijn vertegen door „permanente ver- rdigers van de regering". r ambassadeur is dus De Westduitse opvat- si r de „eenheid der Duitse ui echter slechts in een nde briefwisseling tussen ogen worden vastgelegd, garandeerd dat bij toe regelingen tussen de ubliek en de DDR ook 'lijn wordt betrokken (een tse eis tijdens de onder- jen) is nog niet bekend, staatssecretaris Bahr is tie echter „waterdicht" r« ka, Frankrijk, Engeland >wj et-Unie verantwoorde- in voor „Duitsland als ge- k al hebben beide staten ekkingen geregeld, wordt, teld, bevestigd in een be- e verklaring van de vier eden. litse redenering dat de en op Duits grondgebied ir geen buitenland kun- wordt door de DDR op in wezen geaccepteerd. ;en handelsverdrag wor- ten, hoewel dit interna- ebruikelijk is als landen betrekkingen aan- Iet is de bedoeling dat de van het bestaande han- er, zonder douanerech- gehandhaafd, ook al vastgelegd in een ode brief, kan tot erger- Vestduitslands EEG-part- Met name Nederland trijk hebben de laatste maaldelijk tegenover de mmissie duidelijk ge lat de handelsvoordelen DR als derde land geniet de Westduitse opvattin het „inter-zoneverkeer", hand zouden moeten pgeheven. WASHINGTON McGovern heeft duidelijk alle hoop opgegeven in de zuidelijke staten van de VS Nixon te kunnen verslaan, met uitzonde- Copyright AD/LD-Observer ring misschien van Texas en Ar kansas. Hij heeft campagne gevoerd in slechts 22 staten, die in totaal beslissen over 337 kiesmannen. Hij hoopt kennelijk daar de beno digde 270 kiesmannen bijeen te kunnen schrapen. Zelfs als Nixon meer stemmen van de kiezers krijgt, zou dat mogelijk zijn door het systeem dat de winnaar in een staat alle kiesmannen krijgt („win- ner-take-all"). Maar om dat te zien gebeuren, moeten de overlopende Democraten op grote schaal naar McGovern te rugkeren. Sommigen van hen zullen het op het laatste moment niet over hun hart kunnen verkrijgen Republikeins te stemmen. De reuk van schandaal die aan deze rege ring kleeft, kan uiteindelijk Nixons voorsprong ondermijnen. Deze factoren zouden president Nixon wel eens een minder grote overwinning kunnen bezorgen dan alle peilingen nu voorspellen, maar een overwinning van McGovern vereist een verandering-op-het-laat- ste-moment zonder weerga. Niets wijst erop, dat dat zal gebeuren. De kiezers schijnen te vinden dat ze een slechte keus hebben gekregen en zullen tegen McGovern stemmen, Vraag Onlangs werd een aantal kiezers ge vraagd wie van de twee ze de aan trekkelijkste persoonlijkheid von den. Drie-en-dertig zei „geen van tweeën". In deze stemming lijkt het land van plan te zijn Nixon een tweede ambtstermijn te gunnen, maar dat weer in evenwicht te brengen door een Democratische meerderheid in het Congres. De Republikeinen hebben vrijwel alle hoop opgegeven een meerder heid in het Huis van Afgevaardig den te zullen veroveren en ook ver wachten ze niet de vijf zetels in de Senaat extra te krijgen die hen daar aan de macht zouden brengen. Een van de zonderlinge zaken van dit merkwaardige politieke Jaar is dat president Nixon, met een over weldigende zege in het vooruitzicht, zo weinig heeft gedaan voor de Re publikeinse kandidaten in het Con gres. En dat terwijl de meeste De mocratische kandidaten een cam pagne hebben gevoerd alsof ze ook maar niet de minste band met George McGovern hebben. Observer-dienst. In Washington verwacht iedereen dat John Conally, de knappe zelf- Copyright AD LD-Obse r ver verzekerde baas van de „Democra ten voor Nixon", niet veel tijd zal doorbrengen op z'n ranch in Texas, als Nixon herkozen wordt. Nixon zegt over zijn vroegere mi nister van Financiën dat hij „in de komende jaren voorbestemd is voor belangrijke diensten aan de natie" het soort opmerkingen dat De Gaulle over Pompidou (zijn opvol ger) placht te maken. Tegen de tijd dat de verkiezingen van '76 worden gehouden, is Con nally nog altijd pas 59, niet te oud voor een kandidaat-president. En hij heeft tijd te over om van partij te verwisselen. Ondertussen zal hij waarschijnlijk nog een belangrijke functie krijgen in Nixons regering, óf ter vervanging van Meivin Laird op Defensie óf als opvolger van William Rogers op Buitenlandse Za ken. Een van deze banen zou een redelij ke beloning zijn voor de manier waarop Connally de aanval heeft geleid op zijn mede-Democraat George McGovern. Nixon houdt er van Connally in z'n buurt te heb ben: toen hij de beslissing nam Noordvietnams havens te onder mijnen, zei hij dat Connally „als een rots" was. Een zwaargewicht als Connally op Buitenlandse Zaken zou zeker grote veranderingen aanbrengen in het ministerie. Hij zou Rogers' rol niet accepteren om de tweede viool te moeten spelen na Henry Kissinger. Nixons éénmans ministerie van Bui tenlandse Zaken. Aangenomen wordt, dat Kissinger de komst van Connally op Buiten landse Zaken zou opvatten als een wenk dat hij beter weer kan gaan schrijven over geschiedenis in plaats van die te maken. Overigens zou hij daar redelijk gelukkig mee zijn: naar verluidt is hem al twee miljoen dollar geboden voor z'n mé moires. I mag worden dat de oppo- CDU en CSU haar onte- ld over de inhoud van het ral uitspreiken. Het ver- irdt slechts geparafeerd, op 19 november nieuw regering de definitieve ening voor haar rekening len. De uitspraak van rzitter Barzel, dat des- nieuw zal worden onder- Is de huidige oppositie november aan de macht >rdt in Bonn met een kor- it genomen. ik na de verkiezingen be- november in Helsinki ereidende onderhandelin- de Europese veiligheids- e. Bovendien zal een CDU-regering tegenover e vier, die hun bijdrage verdrag hebban geleverd, kunnen terugkrabbelen, is het zeer waarschijn- öe DDR voor volgende on- slingen geen «nkele inter- hebben. De golf I-erkenningen komt na de anber „so wie so" heeft rzitter Strauss vorige 'astges teld. dreiging Het openbare Frankrijk dreigt volgende öord te worden door het 't "an een aantal stakin- spoorwegpersoneel, post- havenarbeiders en amb- die allen loonsverhoging le gevolgen der inflatie on- n. De bonden van ersoneel hebben stakin- Bchreven voor de period'e ovember, waardoor ander gebied getroffen zal voor Trudeau De gis- Ubliceerde officiële uitsla- Ie Canadese -verkiezingen ">ktober in de kieskring ake ''an de provincie Sas- geven premier Trudeau's voorsprong van één k progressief conservatie- •teralen hebben nu in het Afgevaardigden 109 zetels Gervatieven 108. De Nieuw- beschikken over 31 ze- lietpartij over 14 en de dijken 2. Kopers kunnen meer terecht in Ahumada, de drukste winkelstraat van Chilis hoofdstad Santiago. van de oppositie op de marxistische coalitie tegen te gaan. Gisteren keerde het normale leven terug toen winkeliers hun zaken weer openden en de banken voor het eerst sinds drie weken de aangebo den cheques verzilverden. De vracht auto's reden weer maar de vliegtui gen bleven nog aan de grond om dat de 130 stakende piloten nog een ge sprek met generaal Prats zouden hebben. SANTIAGO (Reuter, UPI) Meer dan 220.000 arbeiders, leden van vrije beroepen en winkeliers hebben gisteren in Chili het werk hervat. Hiermee is een eind geko men ana een staking van 26 da gen die het land in een omvangrijk economische crisis stortte, die ge welddadigheden met zich bracht waarbij vier dodelijke slachtoffers vielen en die leidde tot de val van een kabinet. Maar één van de sta kingsleiders waarschuwden giste ren ai dat de actie zal worden voortgezet als Allende niet meer te gemoetkomt aan de eisen van de stakers. De leiders van de staking kwamen zondagavond, na tien uur bijna on afgebroken onderhandelen, met de nieuwe militaire minister van Bin nenlandse Zaken generaal Carlos Prats overeen de actie te beëindi gen. Zij stemden in met voorwaar den die volgens waarnemers bijna indentiek zijn aan die welke presi dent Allende nauwelijks twee da gen na het begin van de sta king aanbood. De noodtoestand die circa een maand in 20 van de 25 Chileense provincies van kracht was, werd gis teren opgeheven. Met de beëindiging van de noodtoestand is eveneens de avondklok niet meer van kracht. De Chileense minister van Finan ciën, Orlando Millas, gaf te kennen dat de Chileense economie al een cri sis doormaakte voordat de staking was begonnen. De oorzaken daarvan waren de embargo-maatregelen in t buitenland Jegens Chileense koper en de weigering van de Interameri- kaanse ontwikkelingsbank kredieten aan het land te verlenen. Door de gebeurtenissen van de maand okto ber ontstond een moeilijke situatie toen de produktle stagneerde. In eerste instantie haalden de ei genaars van transportbedrijven hun voertuigen van de weg uit protest tegen een plan van de regering in het zuiden een door de staat geleide transportsysteem in te voeren. Ze interpreteerden het plan als een eerste stap naar nationalisatie van de gehele industrie. Duizenden za kenlieden en leden van vrije beroe pen sloten zich bij de staking aan en president Allende sprak van een fascistische samenzwering om het land in een chaos te storten en ver volgens zijn regering van de „volks eenheid" omver te werpen. Winke liers. technici, piloten, advocaten, dokters, tandartsen, leraren etc. slo ten zich voor bepaalde perioden bij de staking aan. Straatgevechten in t centrum van Santiago vorige maand verhoogden de spanning nog en Allende waarschuwde op een gege ven moment zelfs voor een burger oorlog. De oppositiepartijen lan ceerden een campagne tegen vier ministers van het kabinet Allende hetgeen leidde tot een aftreden van het gehele kabinet. In de nieuwe re gering werden drie vooraanstaande militairen opgenomen om de kritiek DEN HAAG (ANP) PvdA-frac- tievoorzitter drs. Den Uyl zal mor gen een ontmoeting hebben met de Duitse Bondskanselier Willy Brandt, zo heeft de PvdA meege deeld. Onderwerpen van gesprek: de socialistische samenwerking in Europa en actuele onderwerpen van internationale politiek, in het bijzonder de ontspanning tussen Oost en West en de voorbereidingen voor een Europese veiligheidsconfe rentie. Drs. Den Uyl reist voor deze ont moeting naar het noordwesten van de Bondsrepubliek. Hij zal in de verkiezingstrein van Brandt meerij den tussen Emden en Wilhelmsha ven. Het is een gesprek in het kader van de bilaterale contacten binnen de socialistische internationale, al dus de PvdA. (Door onze correspondent) PARIJS Het bezoek dat de Libische premier, Salam Jalloed, sinds eind vorige week aan Parijs brengt wordt, ofschoon de officiële Franse regeringskringen zich zeer discreet blijven tonen, over het algemeen toch wel in verband gebracht met nieuwe wapenleveranties die Tripolis in Frankrijk zou willen bestellen. Zoals men weet had Libië al eer der 114 Franse mirages aange kocht, waarvan ongeveer de helft al is afgeleverd. De Libische piloten worden in Frankrijk door Franse militairen geïnstrueerd. Ook mili taire helicopters van zwaar kaliber heeft Libië in Frankrijk aange schaft. Momenteel zou de Libische regering speciaal een groot aantal Franse tanks willen kopen. Door Frank Onnen De geheimzinnigheid waardoor het bezoek van de Libische premier, die vorige week met zijn Franse collega Messmer dineerde, wordt omgeven, is niet geheel onverklaar baar wegens de speciale positie die Libië in de Arabische wereld in neemt. De Franse wapencontracten behelzen een clausule die Libië ver biedt het oorlogstuig tegen Israël te gebruiken of aan andere Arabische landen te verkopen. Vooral de laat ste bepaling lijkt moeilijk in over eenstemming te brengen met de ak koorden die Libië intussen met Egypte heeft afgesloten en die In een zeer nauwe militaire en politie ke samenwerking voorzien. Van zijn kant heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, dezer dagen in een interview verklaard dat de wa penexport van Frankrijk de laatste tijd sterk was teruggelopen, omdat de regering de verkoop van oorlogs tuig aan strenge politieke condities onderwerpt. Of die politieke condi ties nu echter ook een obstakel zul len vormen voor de afsluiting van nieuwe contracten tussen Frankrijk en Libië was gisteren in Parijs nog niet bekend. Overigens weet het Beiroetse blad An Anwar te melden dat Libië zich zou voorbereiden op een Israëlische aanval een represaille voor de steun die Libië heeft gegeven aan de Pa- testijnen. Speciaal zou Israël gebelgd zijn over de drie mannen die in Libië werden toegelaten nadat zij via een vliegtuigkaping in München werden losgelaten. Zij hadden deelgenomen aan de aanval op de Israëlische at leten te München tijdens de Olym pische Spelen. Al Anwar meldt dat Libië zou hebben vernomen dat een Israëll- ADV ERTEN TIE automatiseringstechniek o.de meet-, regel- en besturingsinstallaties ScMtdcn (OIO) 26 94 85* a. de^^gb.v. sche aanval van zee uit kan worden verwacht omdat het land te ver ligt om met Jachtbommenwerpers te worden aangevallen. Die aanval zou dan kunnen wor den ondernomen op Libische haven en olieinstallaties, uit te voeren door Israëlische mariniers die werden aangevoerd met onderzeeboten. ASUNCION (UPI) Meyer Lans ky, de Joodse Amerikaan, door som migen beschouwd als het "financië le brein" van de maffia in de VS die Israël moest verlaten omdat hij "een bedreiging voor de veiligheid" vormde, is gisteravond laat door de Paraguayaanse autoriteiten uitge wezen. Hij mocht het vliegtuig niet verlaten en vervolgde zajjn reis met het toestel dat via La Paz, Lima, Panama en Miami naar New York zal vliegen. Lanöky verliet Israël met een "vi sum" voor Paraguay. De autoritei ten in Asuncion deelden mee dat zijn papieren niet in orde waren maar weigerden meer te zeggen. De 70-Jarige Lansky zou hebben meegedeeld dat hij zich in Amster dam wilde vestigen. Een woordvoer der van het ministerie van Justitie in Den Haag deelde mee d)at hij in Nederland ongewenst is. De Amerikaanse autoriteiten heb ben arrestatiebevelen tegen hem uit- j gevaardagd wetens onwettige gokpar- tijen en belastingontduiking. Lansky wilde op grond van de wet op de j terugkeer van Joden het staatsbur- i gerschap van Israël verkrijgen waar hij sinds Juli 1970 op een toeristen- visum verbleef. Op 27 oktober 1972 werd hem meegedeeld dat hij Israël binnen veertien dagen diende te ver laten. Zondag vertrok hij met een vliegtuig van Swissair naar Zürich. Vandaar reisde hij naar Zuid-Ame- ADVERTENTIE ALS U DE AANSCHAF VAN EEN NIEUWE KEUKEN OVERWEEGT, MOET U FORMAT GEZIEN HEBBEN Format keukens zijn er van klein tot groot, van niet al te duur lot zeer exklusief. Van uiterst simpel tot volgebouwd met v alle denkbare apparatuur. Ook uw keuken vindt in het uitgebreide programma. J Vraag onze uitvoerige dokumentatiemap, tel: 02503-3951* (dag en nacht bereikbaar) of loop binnen in onze showrooms in Hoofddorp (bij Schiphol) deze zijn geopend van maandag tot cn met vrijdag van 8.30 tot 16 00 uur en tijdens de donderdag-koopavond van 19.00 tot 21.00 uur. De Vries Co. Graltermeerstraat 45 Hoofddorp. format Guerrila Zuidelijk Afrika In Rho- desië en Zuidwest-Afrika zijn sinds april 1969 achtentwintig guerrilla strijders gedood, aldus generaal-ma joor Dillon, ommandant van de speciale oproerbestrljdlngsbrigade, van de Zuidafrikaamse politie. In de zelfde periode zijn 6 Zuidafrikaan- se politiemannen gesneuveld en ver scheidene gewond. Volgens de gene raal zijn sinds het begin van 1970 geen gewapende groepen Rhodesië of Zuidwest-Afrika binnengedron gen. De terroristen beperken zich, tot het leggen van van mijnen langs de grenzen waarna ze terugkeren naar hun wijkplaatsen in Zambia, aldus Dillon. PHOENIX (AP) De 19-Ja- rige Bob Hall is al haast weer althans zo op hert eerste gezicht, de oude. Zijn neus is na een In grijpen van een chirurg goed aan het genezen en zijn gebit is nagenoeg gerepareerd en weer bruikbaar. Drie weken ge leden maakte hij een parachu tesprong van een hoogte van 1100 meter. Om de een of ande re reden gingen zijn parachutes niet open en hij viel neer als een blok. HIJ kwam terecht op de start baan van het vliegveld en klap te daar neer met een snelheid die volgens deskundigen lag tus sen de 95 en 130 kilometer per uur. Zijn neus was ingedrukt en zijn voortanden staken door zijn lip. Verder had Hall niets. Eni ge seconden nadat hij was neer gekomen kon hij opstaan en weg lopen en merkte toen dat al zijn ledematen Intact waren. Hij herinnert zich dat hij als een gek heeft getrokken en ge schopt tijdens de verschrikkelij ke val en dat, wat meer men sen in doodsnood rapporteren, "zijn hele levensloop bliksem snel langs hem heenschoot". "Ik kan me niet herinneren dat Ik neersmak te, ik voelde geen pijn. Maar ik weet nog dat Ik opstond en bloed zag en proef de". Men gelooft dat de hulp- en de grote parachute nog een "luchtbel" hadden bevat waar door Halls vaart nog eniger ma le was gebroken. "Gaat hij door met springen?" "Wis en waar- ichtigr", zegt Bob Hall. SACRAMENTO (AFP) Een onbekende dreigt volgens de krant "San Diogo Union" inwoners van Sacramento, de hoofdstad van Ca- lifornië, te vergiftigen als presi dent Nixon wordt herkozen. Volgens het blad heeft iemand 75 willekeurig gekozen burgers pakjes met levensmiddelen in poedervorm toegestuurd waarin hij cyaankali verwerkt had. Hij voegde er een waarschuwing bij dat ze vergif bevatten maar deel de mee dat hij ingeval Nixon her kozen wordt 194 andere pakjes zonder waarschuwing in de rek ken van sunermarkten zal plaat sen. De onbekende bestempelde Nixon als "een moordenaar die verantwoordelijk is voor de dood van duizenden onschuldigen in Vietnam". Koos het Amerikaanse volk hem weer tot president dan zouden er bij wijze van vergelding ook onschuldige slachtoffers val len in Sacramento. Er zyn tot dus ver negen pakjes bij de politie in geleverd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9