MAG TOCH BLIJVEN DORDTENAREN IN POLEN IN ARREST Meer rechtshulp voor de buitenlandse arbeiders VARA-MAN BEMTODELT IN ORTTHUISZAAK Politie niet meer kwaad" Een bank die iedere spaarder iels ie bieden heeft Tilanus: CHU bereid samen met DS'70 regering te vormen Ex-assistent v. d. Schaar verbolgen HOOFD REDACTEUREN CONTRA NVJ 15 ONTSLAGEN OP REDACTIE Wegens ikonen-smokkel: DAG 7 NOVEMBER 1972 ENSCHEDE Aliishan Yigit is niet zo erg bang meer ook zijn vrouw Suphiye is een beetje van de eerste irik bekomen. Zou de kleine Zeynep, het vierjarig en- lmooie knuffelprinsesje, dat hun kleindochter is, nu :h niet terug moeten naar Turkije? hebben een bijna niet meer ver te lopen hoop hierop sinds ze ag van de vreemdelingendienst de Enschedese politie een pa tje kregen, waarop ze bij de ml- van Justitie een verblijfsver- -■èning voor de duin- van een jaar ben aangevraagd voor de kleine. q Jaar," redeneren de Turkse en oma, „dan zullen we wel Ier zien." „Het is een aanvraag, ministerie moet beslissen. Over uitkomst kan ik geen zinnig rd zeggen," stelt commissaris K. W prenger, die over de vreemdelin- gaat, „we zullen wel ver is dus nu het getij in een zee die opgezweept door lijke krantenpublikaties ertoe de, dat de Enschedese vreemde- enpolitie werd afgeschilderd als troep gangsters, die een eerza- Turkse gastarbeider als een boef het bureau heeft behandeld en d genoeg was om een peuter van zonder meer retour de grens te trappen. heb wel schuld door Zeynep he niet te melden, het is nor- il dat de politie kwaad was, we dom geweest," zegt grootvader it nu. r bemiddeling van de altijd voor ^ihopigen op de bres staande jdienst „Tot uw dienst" en door Stichting Buitenlandse Werkne- ts in Hengelo is er meer begrip niVeekt, heeft Aliishan Yigit nu advies van de politie een voorlo- verblijfsvergunning voor de !^lne meid gevraagd en hij is van >1 bang voor de politie" bekeerd .politie niet meer kwaad." politie is volgens commissaris iger nooit kwaad geweest. Wel laasd toen ze twee weken gele- hoorde, dat bij het echtpaar it aan de Roerstraat een klein- ïtertje in huis woonde, dat niet* voorschriften bij de mdelingemdienst was gemeld. *it is hier al bijna negen Jaar, weet bliksemsgoed dat hij het had moeten melden. We heb- hem ontboden en hem dat ver- Daarbij hebben we hem bij baat ruimschoots gelegenheid Hieven om een eventuele terug- it te verzorgen en alle tijd om verzoek in te dienen by de mi- t van justitie. We hebben jjjrbij zelfs gezegd, dat het beter om aan te sturen op een toe- tuning tot het opnemen van een enlanüs pleegkind dan op een igingsv&rgunning, die eigenlijk en geldt voor mensen, die een eidsplaats zoeken," zo zegt de imissaris. „We zijn toch zeker zo honds om zo'n wurm per ke- de post terug te sturen naar kije?" aanvraag voor toestemming om kind in Nederland te mogen iden geeft de familie Yigit zeker ;e maanden respijt, zeker tot het einde van het Jaar. Over ministeriële beslissing kan de imissaris geen voorspelling doen. heeft heel wat ervaring met emdelingen, maar dit vierjarige ske komt hem als een volslagen ;ing uit de lucht tuimelen, gens de gegevens van de En- edese politie moet het Turkse itpaar in zijn vaderland nog j iderjarige kinderen hebben, die anderen zijn toevertrouwd. Dat de heer Prenger niet helemaal tien met de enorme toewijding, armee Aliishan en Suphiye nu kleindochter binnenhalen, tar hij stelt zonder meer, dat het itpaar zeer goed bekend staat, in q Jaar nooit met wie dan ook enkele moeilijkheid heeft ge- 1. In situaties als deze moet de mdelingenpolitie de minister kert, dat dit goede rapport zeker in het advies zal meewegen. Maar de beslissing is niet in zijn handen. Als het aan de commissaris lag? „Hot zal mij een zorg zijn of dat kindje hier in Enschede is!" Wat hem wel een zorg is: de ma nier, waarop de Enschedese vreem delingenpolitie als boeman is te kijk gezet in een ochtendblad. „We heb ben hem gezegd, wat hij moest doen, we hebben hem het kind te ruggegeven. Wat willen ze nu nog meer? Het is voor de politie rot als ze dan op zo'n manier de landelijke pers haalt!" Volgens de heer Yigit is het hele maal niet de bedoeling geweest iets clandestiens aam de komst van zijn kleindochter te geven. Hij heeft haar begin augstus uit Turkije meegenomen, toen hij terugkwam van vakantie. De eerste dagen had hij het zo druk, dat hij niet aan het melden van de kleine toekwam. Daarna werd zijn auto gestolen, waarin ook het paspoort van Zey nep zat. Toen durfde hij niet meer naar de politie. De auto met alle papieren is enige tijd later terugge vonden, maar toen waren de pop pen al aam het dansen. Rest nog de vraag waarom het En schedese Turkenpaar dat in een tip-top verzorgd huisje woont, by el kaar gespaard van bijna negen Jaar noest nijveren in de Twentse textiel het kindje heeft meegenomen naar Holland. Zeynep is de Jongste van him doch ter, die enige tijd geleden is overle den. Haar vader hertrouwde, haar broertjes en zusjes werden bij fami lie ondergebracht. De nieuwe stief moeder had zelf al een aantal kin deren. Uit Holland stuurden de Yigits ge regeld kleertjes en geld voor hun troetelkind Zeynep naar Turkije. Toen ze daar in augustus op va kantie waren ontdekten ze. dat die goede gaven beslist niet aan het meisje waren ten goede gekomen en dat het kind er verwaarloosd bij liep. Boos waren ze niet zo erg op hun schoonzoon. „Het zijn heel arme mensen. Als ik Jou iets stuur voor je kinderen en Je bent arm, dan eet jij dat ook op van de kinderen," zo vergoelijken ze het verdwijnen van de liefdesgaven. Ze zagen in hum ogen wel een an dere oplossing voor Zeynep: mee naar het rijke Holland. Via een no tariële akte werd zoals dat in Turkije mogelijk schijnt te zijn het kind aan hen overgedragen. Dat leek hen logisch. „Wanneer in Holland kinderen het niet goed hebben van de vader en de moeder dan krijgen de kinderen het goed van de regering. Maar in Turkije niet. daar hebben ze niet van die sociale wetten," zegt Alliis- han. Maar andere wetten kent de Turk wel. „Zeynep mocht meegaan naar Holland volgens de Turkse wet. Je kan niet zomaar een kindje mee pakken. Dat mag ook niet van de politie in Turkije." Nu is het maar wachten en hopen: wordt Zeynep een blijvertje? Het bedeesde zwartkopje rekent er zelf kennelijk wel op. Ze kan tenminste al keurig in het Hollands tellen. Wel tot twintig! Verkrachting De Goudse politie heeft vijf Zuidmolukse jongens van 17 tot 22 jaar aangehouden, die wor den verdacht van verkrachting van twee meisjes uit de omgeving van Nymegen. Ze boden de meisjes za terdag op een popfestival in Vught een lift aan, maar namen ze mee eiseren en de heer Prenger verze- naar hun huis in Gouda. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Buitenland se arbeiders en andere vreemdelingen die in ons land wonen kunen vanaf nu op dezelfde voet als Nederlanders gratis rechtsbijstand krygen. Als het nodig is kan hun een advocaat wor den toegevoegd. Mimister Van Agt (Justitie) heeft dit meegedeeld ineen circulaire aan de Bureaus van Con sultatie. De door minister Van Agt aange kondigde regeling loopt vooruit op een binnenkort in te dienen wetsont werp waarin met name de kosteloze rechtsbijstand aan buitenlandse werknemers wordt geregeld. Volgens dit ontwerp zullen voor rechtsbystand in aanmerking komen alle vreemde lingen die in Nederland wonen, en verder andere buitenlanders indien zy krachtens een internationale over eenkomst al recht op rechtshulp hadden. Den Uyl: verwarring confessionelen SCHEVENINGEN (ANP) Voor de vorming van een kabinet, dat op een parlementaire meerderheid be rust zijn in de huddge omstandighe den naast de 3 christen-democra tische partijen de VVD en DS'70 de eerst aangeweeen partyen. Dit heeft drs. A. D. W. Tilanus, lijsüttrekker van de CHU, gisteravond1 gezegd in een rede tijdens de herdenking van het 75-jarig bestaan van de Chris- teiyk-Historische Kiesvereniging Scheveningen Drs. Tilanus teleurgesteld over de houding van DS'70 tydens de ka binetscrisis van de afgelopen zomer wil toch DS'70 niet a priori uit sluiten. „Landsbelang gaat ons boven par tijbelang. Wij zijn bereid opnieuw 'n regering met DS'70 te vormen, wan neer dit op basis van de verkiezings uitslag mogelijk blijkt. Dan echter mag van DS'70 worden verwacht dat zij ook bereid is haar verantwoor delijkheid waar te maken en niet onmiddellijk met portfeuilles gaat rammelen". Bij de gesprekken na de verkie zingen zal de unie een zakelijke op stelling verkiezen. „De programma's van de gesprekspartners zullen dan centraal moeten staan. De CHU zal vasthouden aan haar oude begin sel: harmonie boven conflict, aldus drs. Tilanus. PvdA-liJsttrekker Den Uyl heeft gisteravond in Apeldoorn verklaard dat de verwarring in de ir De NOS-televisie zal morgen avond geen rechtstreekse televisie reportages uitzenden van de wed- stryden, die Ajax, Feyenoord en de FC Twente in de verschillende Eu ropacuptoernooien spelen. Wel zul len via de radio rechtstreekse ver slagen te horen zyn op Hilversum 2 en 3. Morgenmiddag kan men vanaf 14.30 uur een rechtstreekse reportage horen van de tweede helft van OFK Beograd-Feyenoord en vanaf 16.55 uur v^n de wedstryd CSKA Sofia- AJax, in de rust onderbroken door de radionieuwsdienst en 'Hier en nu'. Van de wedstrijd FC Twente-Frem Kopenhagen worden tussen 20.00 en 21.45 uur via Hilversum 3 flitsen uit gezonden. partijen KVP, ARP en CHU, over de kabinetsformatie na de verkiezingen toeneemt. Deze drie partijen hebben geen ge zamenlijk verkiezimgsprogram, geen gezamenlijke kandidaat-premier en geen overeenstemming over een ka binet na de verkiezingen. De opvat tingen in de 3 partyen lopen uit een, al'dus drs. Den Uyl. In de ARP bepleit Aantjes een faire houding tegenover 'n progres sief minderheirskabinet. Zijn party- genoot Biesheuvel wil dat onder geen beding en kiest voor voortgezette sa menwerking met de WD, zonder de deur voor DS'70 te sluiten. In de KVP voelt De Zeeuw voor een extra-parlementair kabinet oud premier E. Jong voor een vyfpar- tyenkabinet. Andriessen geeft de voorkeur voor 'n confessioneel min derheidskabinet, en linkervluegelman Beugels bepleit steun aan een pro gressief minderheidskabinet, aldus dx Den Uyl. in Nederland wordt aangehouden ge vraagd of hy bijstand van een advo caat wenst. Dit heeft de minister ge antwoord op vragen ran de eerste kamerleden Van Wyk (PSP), Schwarz D'66) en Brogersma (PvdA). Hun vragen hadden betrekking op de 194 Amerikaanse militairen die in de periode van 1 februari 1965 tot en met 7 februari 1972 na aanhouding ter beschikking van de Amerikaanse autoriteiten te Soesterberg zyn ge steld. In de periode van 8 februari 1972 tot 12 oktober 1972 zy n veertien Ame rikaanse militairen op hun schrif- telyk verzoek overgedragen aan de Amerikaanse autoriteiten, aldus mi nister Van Rgt. Het onderzoek dat de politie by deze militairen heeft ingesteld, had uitsluitend betrekking op mogeiyk onwettig verblyf in Nederland of op door hen hier gepleegde strafbare feiten, aldus de minister. Van ver kapte uitlevering is hierby volgens hem daarom geen sprake. De kleine Zeynep op schoot bij haar grootvader. EINDHOVEN (ANP) m een brief aan de Koninkiyke Nederland se Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft dr. Y. Masihlhour, destijds assistent van de Eindhovense hartchirurg dr. P. J. van der Schaar en nu zelfstandig hartchirurg van het Eindhovense Binnenziekenhuis, zich beklaagd over uitlatingen van di*. Van der Schaar en de anaesthe- sist dr. Jansonius uit Weert. Dr. Mashhour is verbolgen over onder meer de uitspraak als zou hy wel een bekwaam hartchirurg zyn. maar nog niet volledig in staat de volle ver- antwoordelykheid voor open hartope raties inclusief de voor- en nazorg van de patiënten op zich te nemen. Dr. Van der Schaar en dr. Janso nius hebben zich in diverse publika- fcies en voor radio- en tv-rubrieken in deze zin uitgelaten- BTTNNTK (ANP) De sectie hoofdredacteuren van de Neder landse vereniging van Journalisten heeft gisteren op een vergadering in Bunnik de recente besluiten van de verenigingsraad van de N.V.J. inzake een hoofdredactie- en redactiestatuut afgewezen. De sectie eist dat de hoofdredac teur als party rechtstreeks worden betrokken by iedere bespreking of onderhandeling met betrekking tot het statuut voor de hoofdredactie, een redactiestatuut, dan wel een ge- intergreerd statuut en spreekt uit dat door haar en haar leden op andere wijze tot stand gekomen algemene statuten niet zullen worden erkend. De sectie geeft haar bestuur tevens volmacht al die besprekingen be voe ren die ertoe kunnen leiden dat de belangen van de hoofdredacteuren op passende wijze worden behartigd. Limburgs Dagblad HEERLEN De directie van het Limburgs Dagblad gaat by het ge westelijk arbeidsbureau in Heerlen ontslag aanvragen voor vijftien re dacteuren. Deze hadden na de over name van het blad door de Tele graaf wegens hun gewetensbezwa ren om een speciale afvloeiingsrege ling gevraagd. De CAO voor dag bladjournalisten voorziet in zo'n re geling bij wezenlijke structuurveran dering. Hoofdredacteur Pierre Huyskens heeft gisteravond drie redacteuren aangezegd met ingang van vandaag hun resterende vakantie op te ne men en niet meer op de redactie te verschijnen. De redacteuren voor wie ontslag worden aangevraagd, hebben in een verklaring gezegd dat de wei gering van de directie de gewetens bezwaren te erkennen er op wijst, dat men de invloed van de Tele graaf in de toekomst niet uit het Limburgs Dagblad zal kunnen we ren. „Wij willen ons beroep niet uit oefenen in dienst van een concern dat het verstrekken van informatie via het uitgeven van een dagblad vol strekt ondergeschikt maakt aan com merciële doeleinden", zo zeggen zij. Verzonnen De 23-Jarige filiaal chef die zaterdagavond by de politie van Rijswijk (ZH) aangifte deed van beroving van een cassette met 2.500 gld., heeft gistermorgen bekend het hele verhaal te hebben verzonnen. Hy had het geld verstopt in de win kel en was toen naar de politie ge gaan. Hy vertelde by de nachtkluis van een bank te zyn overvallen door twee mannen die hem de tas met geld uit de hand gristen en wegrenden. De politie vertrouwde het verhaal ech ter niet zo erg en legde hem het vuur wat nader aan de schenen, waarop de man bekende. Hy is in verzekerde bewaring gesteld, op be schuldiging van verduistering. Het geld is in de winkel gevonden. AMERSFOORT (ANP) De be zetters van het W. A. Ortthuis in Amersfoort hebben Frits Bom. me dewerker van VARA's actualiteiten - tenrubriek "dingen van de dag", aangewezen als hun bemiddelaar in het geschil met het bestuur van de orthopedagogische maatschappij "Zandbergen" over de situatie op het tehuis. Aanvankelijk wenste het bestuur Bom niet te accepteren, maar gisteravond laat is men toch door de knieën gegaan. Het be stuur heeft wel als voorwaarde ge steld, dat de VARA-radioverslagge- ver zich tijdens de onderhandelingen zal onthouden van journalistieke werkzaamheden, waarin hij heeft toegestemd. De VARA heeft hem toestemming gegeven als bemid delaar op te treden. Frits Bom heeft de ontwikkelingen in het Ortthuis van uur tot uur op de voet gevolgd. Hij trad op als woordvoerder van de Jongens, af hen adviezen en heeft de laatste week voortdurend op het Ortthuis vertoefd. Hij zei gisteren bij zijn onderhande lingen met de door het bestuur aangewezen bemiddelaar te zullen blijven aandringen op rehabilitatie van de geschorste of ontslagen leiders (inclusief de heer J. van Neuren), herstel van een behoorlijk leefkli maat voor de Jongens en handha ving van het tehuis. Van bestuurszijde is drs. Van der Heide als bemiddelaar aangewezen. Hij is verbonden aan het Sociolo gisch Instituut van de Utrechtse Uni versiteit. De bezetters van het W. A. Ortt huis hebben de plaatselijke school jeugd middels 2000 verspreide pam fletten opgeroepen, vanmiddag deel te nemen aan een demonstratieve op tocht, bedoeld om het huis open te houden en overplaatsingen van de Jongens te verhinderen. Gisteren heeft D'66 tweede kamer lid Jan Terlouw lange tijd gesproken met de Jongens, doch ook met het bestuur en de heer van Neuren, het ontslagen hoofd. Namens de KVP, fractieleider mr. Andriessen een kist met fruit naar het Ortthuis ge stuurd, vergezeld van KVP-stickers en voorlichtingsmateriaal. DORDRECHT De Dordtse horeca-exploitant Carel Jooren en zijn uit Brabant afkomstige zwa ger H. Se bes zitten sinds 28 okto ber in Polen in hechtenis. De Poolse autoriteiten hebben hen een "poging tot onrechtmatige uitvoer van antieke voorwerpen" ten laste gelegd. Jooren en Sebes zyn aan de grens aangehouden met vier antieke ikonen, drie tinnen kannen en drie tinnen borden uit de zeventiende eeuw. De beide Nederlanders hebben daarmee de Poolse wetgeving, die handelt over museum- en culturele eigendommen, overtreden. De maximale gevangenis straf is vyf jaren. In veel westeuro- pese landen is de uitvoer van kunst voorwerpen een niet door wetsregels belemmerde zaak. Via de Dordtse advocaat mr. H. W. ten Holter Is inmiddels geld overge maakt naar Polen om de beide Ne derlanders van rechtsbystand te ver zekeren. Het ministerie van Buiten landse Zaken en de Nederlandse am bassade in Polen bemiddelen. Zo heeft de ambassade laten weten dat het nog niet opportuun is om over de mogeiyke vrijstelling op borgtocht te praten, zolang het vooronderzoek gaande is. Die borgsom zou overigens enkele duizenden dollars bedragen. „Grote zaak" Mr. Ten Holter, de Nederlandse advocaat van Jooren en Sebes, is niet gelukkig met de publiciteit rond de zaak. Hy is bang dat de Poolse auto riteiten daaruit ten onrechte zouden kunnen afleiden dat het gaat om "nationale figuren" en er om die re den een "grote zaak" van maken. Overigens noemt de advocaat het door hem geconstateerde verschil in systematiek "onthutsend". Een open contact met zyn Poolse confrère ia niet mogeiyk gebleken. Telefoontje» en telegrammen zyn vruchteloos ge bleven. Hy acht het niet uitgesloten zelf naar Polen te moeten reizen om zich er van te vergewissen dat zyn cliënten de Juridische bystand kry gen waarop zy recht hebben. Overi gens noemt hij de medewerking van Buitenlandse Zaken voortreffehjk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7