'1- AFGANG BONA STARS BIJ DONAR E. Theunissen: Telstar stond stijf van inzet Volleybal ver lies over gehele linie RCL aan de leiding Pauw in vorm Victorie voor Leidse dames CKBOYS TEERSTE MP NAAR '1L1GT1EID —Ld. >AG 6 NOVEMBER 1972 port sport sport GRONINGEN De verbijstering was groot na de onthutsende neder laag van Bona Sbars bij het veel lager geklasseerde Donar. Verbijste ring en teleurstelling bij de spelers, coach Kallenberg en het handjevol hondstrouwe supporters, dat de lan ge reis naar Groningen had meege maakt. Niets echter kan de 78-75 nederlaag van de Leidse ploeg goed praten. Het excuus dat Amerikaan Wayne Denham niet meespeel de, omdat hij nog steeds sukkelt met een rugblessure raakt kant nog wal. Vorig Jaar namelijk won Bona Stars In Groningen wel en dan zonder Moody, Denham, van Eyk en Pe- trici. Bovendien deed toen Jaap Maa sen niet mee door een voetblessure en was André de Jong coach en speel de eveneens niet mee. Nee, het ver lies van zaterdag is zonder twijfel het absolute dieptepunt in de lange eredivisie- geschiedenis van de Stars. Waar ligt de oorzaak van een der gelijke nederlaag? Emotionele coach Kallenberg na afloop In de feestvie rende kantine van sporthal „De Pad- depoel": Er zijn twee mogelijkhe den. Of ik kan niet coachen, of de jongens kunnen nieft basketballen en zl'jn er gewoon de bedonderd voor". Beide argumenten zijn niet steek houdend, want Kallenberg heeft in het verleden meerdere malen getoond een uitstekend coach te zijn, terwijl voor de spelers de wedstrijden van dit jaar tegen Fiat Stars en Levi's voor zichzelf spreken. Een regelrechte afgang lijkt het enige Juiste woord voor een der gelijke nederlaag. De enige verkla ring zou kunnen zijn, dat er binnen Bona Stars een aantal zaken recht gezet moeten worden. Het niet ac cepteren van „vreemdelingen" (Pe- tricl, van Eyk en de beide Ameri kanen) lijkt één van de wortels van het kwaad te zijn. Donderslag De nederlaag kwm als een don derslag bij heldere hemel. Zeker, om dat Bona Stars vrij snel een voor sprong nam, die na acht minuten al een verschil van negen punten op het scorebord teweeggebracht: 12-21. Na tien minuten was er nog steeds datzelfde verschil: 16-25 en er leek geen vuiltje aan de lucht. De non chalance vierde bij Bona Stars hoog tij en Kallenberg zocht zijn heil in wissels. Die veranderingen in het team (Ane van Dijk voor Peter Kop en Ben van Cleef voor Pieter de Jong) hadden echter niet de ge- wenste uitwerking. Donar kwam dich terbij en nam in de zestiende mi nuut voor het eerst de leiding: 36-35. De Groningers kregen echter een lengte overwicht, doordat Peter Kop (vervanger van Denham) met vier persoonlijke fouten rondliep en ook Wim Petrici al drie maal een „boe king" had gekregen. Vooral Arend Jan Julius profiteerde goed van zijn eahter niet Juist uitgevoerd. i Vaak werd er op drie-vier meter 1 verdedigd en dan maak Je het Je te- genstander wel erg gemakkelijk om 1 via een uitgekookt spelletje de ver- dediging aan flarden te slaan. Dat gebeurde dan ook en de achterstand i van Bona Stars werd met de minuut 1 groter. In de veertiende minuut zelfs al twaalf punten: 72—60. LEIDEN Naast de op papier toch wel zeer verrassende nederlaag van Bona Stars bij het Groningse Donar was er zaterdag in de eredi visie nog een grote verrassing. Fiat Stars, enkele weken geleden nog verslagen door Bona, won in de Dte- mense Sporthal met 9286 van het nog ongeslagen Raak/Punch. Lions heeft zich na de zege op Transol/ RZ veilig gesteld voor een plaats bij de eerste zes. terwijl kampioen Le- vi's-Flamingo's er tegen Racing Agon lustig op scoorde: 53—139. leng tevoord eel en scoorde er lustig op los. Halverwege was de achter stand opgelopen tot zes punten: 48- 42. Nog geen hopeloze achterstand us. Het spel van Bona Stars viel ech ter na de hervatting nog verder te rug. Kallenberg gaf begrijpelijk op dracht tot een full-press verdediging, omdat de aanval van de Groningers afgebroken moest worden, voordat de lange mensen onder het bord kwa men. Die press-verdediging werd Op dat moment was één ding wel duidelijk. Dit Bona Stars was geen schijn van de ploeg van de laatste weken. Het teamverband was totaal zoek en er liepen vijf man in het veld, die allemaal voor zichzelf speel den. Niet eenmaal werd er een van de vele aamvalsvaria/tles gespeeld, j Aanvallend staken alleen Bill Moo- 1 dy en Peter de Jong boven de grauwe middenmoot uit. Samen j scoorden zij 42 punten. Toch leek Bona Stars nog succes te hebben. Kallenberg deed een be roep op Wayne Denham en dat leek even een verbetering. In elk geval was er weer een man om de rebound te pakken. Bijna was Bona Stars dan nog met twee punten naar Lei den gekomen, want vlak voor tijd bedroeg het verschil nog maar vier punten. Harry Stol moaht bij de stand 78—74 twee vrije worpen ne men, waarvan de eerste alleen raak was. Er was echter geen tijd meer Donar voorbij te streven. Door deze nederlaag en doordat Lions in Zandvoort Transol/RZ klopte zal Bona Stars nu een ver woede strijd moeten gaan leveren met EBBC, de ploeg uit Den Bosch. De aansluiting met de bovenste vijf lijkt nu te zijn verloren en de Leidenaars hebben alleen nog maar houvast aan de zesde plaats, die dan nog het recht geeft op deelname aan de kampioenspoule. Maar er moet binnen afzienbare tijd wel zeer veel veranderen bij de oranjehem den, anders is de nederlaag, de ver- lager geplaatste ploeg. Bona Stars: Peter de Jong 23, BUI Moody 19, Rudy van Eyk 11, Wim Petrici 10, Har Stol en Aad van den Nleuwendijk Ieder 4. Peter Kop en Wayne Denham ieder 2. Donar: Arend Jan Julius 19, Wim Koning 18, Leo Wubbolt 14, Jan Komman 12, Ton Nederhoed 9, Wim van Aalderen 4 en Jacob Houweling 2. Eerste klasse distrikt TRK heeft zaterdag in de Vijf Meihal de derby tegen Essor met 5557 gewonnen. Essor nam welis waar direct een voorsprong (178), maar nog voor de rust nam TRK de voorsprong over: 2326. Na de rust ontwikkelde zich een boelend duel, met aUes wat een derby inte ressant maakt. TRK had uiteinde lijk het laatste woord. Een kleine ze ge, die vooral te danken was aan de sterke aanvalsrebound en het feill- loos nemen van de vrije worpen (85 pet.). Topscorers TRK: Hulb Hasselbach 15 en Jan de Jong 13; Essor: Ad van Slingerland 19 en John van der Voort 10. In Voorschoten won Blitz royaal van Ariston uit Delft: 60—63. Bij de rust was de stand nog vrijwel in evenwicht: 19—18, maar In de twee de helft stootte Blitz door. Topsco rers Blitz: Rietkerk 17 en Den Hee- ten 15. Jan van der Nat )EN Van de zaterdag-top- rlfiit de Leidse regio trad bij Boys eindelijk herstel in na ie inzinking die de Katwijkers Elopen weken doormaakten. Za werd bij het Pernisser DOTO -2 zege uit het vuur gesleept, boekte ook de grülige ploeg H er Leede. De Sassenheimers, ,i den Amstelveen op eigen veld mde douche: 12. Noordwijk met een 0—0 uitslag tegen het |l Bklasseerde Jodan Boys zwaar terwijl de 11 van Rijnsburg- s tegen Rijsoord ook aan de kant was. 0—Quick Boys 12 Voor 't een maand scoorde Quick lUteer in de competitie. De Kat- die er vorige week een avond adden uitgetrokken om aUe kheden eens door en uit te werkten in Pernis van het be- i het einde als paarden. Al na inuten schoot Wim V. d. Plas ||i!en fout van Arie Haasnoot (1 atmoedigde de Boys niet. In- eel, met een fraaie goal van w Wim v. d. Plas restaureer- Katwijkers hun zelfvertrouwe nlgszins. ielveen—Ter Leede 1—2 eede blijft een onberekenbare De Sassenheimers hadden weer eens een uitschieter het op eigen veld nog on- Amstelveen (dat onlangs ijk bedwong) kreeg een 1—2 te slikken. De held van inheimse roodgelen was de Michiel Krop die 20 minu- het einde mocht invallen en maar eventjes twee doelpun- 'ir zijn rekening nam. IwijkJodan Boys 00 ijk mocht met de 0—0 uit ten de laag geklasseerde Goud [enstanders best tevreden zijn. onrdwijkers, die een opvallend 'erlies vertoonden, verloren n zulk fantasieloos breedtespel e Gouwenaars steeds met ge- een voet tussen de combinaties krijgen. De ploeg van Harry er Horst schiep zich slechts één kans: die kans werd verknoeid üudi Bröring. isburgse Boys—Rijsoord 1—1 burgse Boys heeft ook tegen ord geen sterke indruk achter en. De geelzwarten, die overwe- het beste van het spel hadden, een kwartier voor het einde «gen een 0—1 achterstand aan. out van Rijsoord-goalie Schou- tof Paul Zwaan de gelegenheid lulsclub aan een 1—1 gelijkspel «Ipen. De Boys demonstreerden t duel weer een ontstellende loosheid. «nieuw zege kak IJshockey tUSSEL Voor de Cup Inter val werd gisteravond in Brus- ne wedstrijd tussen Brussel en Ha ig/Rotterdam (Raak) wld. Den Haag/Rotterdam won 1200 toeschouwers met, 8 Tussenstanden: 1—1, 3—5 en 2 de Nederlandse ijs- titie werden de volgen- IwedstrUden gespeeld: Smoke em Bosch 4l, Den Bosch 5-3. Judo Een Nederlandse Judo- «dpioeg is zaterdagavond in pwoi derde geworden in de andenwedstrijd België - Frank- rHederland. De zege ging naar r^Jk dat vijftien overwinningen België kwam tot elf overwln- Nederland tot vier. /Velsen Het was, volgens de Ha genaars, een kwestie van inzet. Daarop grondvestte Telstar de rijzi ge zege (4—1), Mansveld: „Tegen NEC uit, Go Ahead uit, en Gronin gen uit waren we bang voor een nederlaag. Maar vandaag niet. Van tevoren hadden we het met elkaar erover, dat het de laatste vier jaar hier steeds goed was gelopen. Tel star stond stijf van de inzet, wij juist niet. Waarom? Tegen Feyen- oord gooien we er ook vanzelf een schep bovenop". Het zal allemaal wel waar wezen. En komende zondag brandt FC Den Haag zonder twijfel van ambitie om zichzelf te overtreffen tegen Ajax. Dat bevestigt dan alleen maar een griezelige waarheid voor de Hage naars. Te weten, dat zij in wezen kwalitatief tekort schieten. Slechts met een overdosis aan eerzucht blijken zij bij machte hun hoge status te rechtvaardigen. Maar wanneer die vonk van .inspiratie niet overspringt, kan FC Den Haag panne krijgen tegen elke vechtlusti ge middenmoter. Gisteren in Velsen werd zodoende de tweede nul aangetekend. En net als bij MW met de onflatteuze score van 4—1. Teunissen: „In Maastricht was het een zaak van onderschatting. Dit moet bij onszelf worden gezocht. Telstar verdient alle eer. Wij hadden meer kwaliteit moeten tonen". Maar dan had het elftal, met uitzondering van de weerspannige Advocaat, zich in ie der geval niet zo gedwee moeten overgeven aan de verlammende off-day. Het druilerige spel, nóg erger dan het depressieve weer, verleidde de Haagse trainer tot de verzuchting, dat „als de Berg niet de vorm heeft, het middenveld te weinig in tellect herbergt, wat dan weer ver- dier doorwerkt op de ploeg". Drenkeling Dij conclusie begint zo langzamerhand van ouderdom te rafelen. Mogelijk gaat eerder het omgedraaide op: dat Berg Juist opbloeit in een flore rend FC Den Haag. Tegen Telstar was hij trouwens te geblesseerd om de drenkeling op het droge te sjor ren. Twee andere persoonlijkheden raak ten met de ploeg te water. Doelman Thie verweet zich na afloop het eerste en derde doelpunt. Aanvoer der Mansveld, als international toch al omstreden, slaagde er niet in de chaotische defensie te reorganiseren. Hij ging gewoontegetrouw nogal vaak aan de wandel. André, gisteren met Zwaan een veel rustiger kloppend hart in de ach terhoede dan dat aan de overzijde: „Hij gebruikt daarbij te weinig het koppie. Hij Is gevaarlijk als-ie met een lange sprint opkomt, maar niet als hij zidh in de spits nestelt". Van Essen: „Doordat hij naar de aanval overging, gaf Den Haag het helemaal weg". Teunissen op zijn beurt: „Dat gaan is zijn speltype. Dat wordt hem Juist in het Nederlands elftal ont nomen. Toen we met 3—1 achter- raakten, moesten we toch Iets riske ren". Thie: „Je weet, dat Aad goals kan maken. Voor mij mag hij het dan proberen. Als we iemand als Aad op het middenveld hadden, zou die kunnen rouleren met hem". Hoewel ook Mansveld niet op dreef was in Velsen, torste hij niét de schuldenlast. Hij scoorde, 32 minu ten na rust, zelfs 3—2, die door de in vorm zijnde arbiter Derks werd verboden. Mansveld wiebelde, zo leek het, op de rand van buitenspel. Het gebeurde in een fase, waarin de voorman van FC Den Haag her haaldelijk kwebbelde tegen de scheidsrechter. Daarmee keerde Derks zich geërgerd af van de Ha genaar. De domme tactiek wreekte zich bij het twijfeldoelpunt, dat vermoedelijk wel op het bord was Fugleset zorgt voor 21. opgenomen, wanneer Mansveld zijn mond niet zo had laten openstaan. Deahalve bleef de 31 behouden en liep zelfs op naar 41. Telstar doelpuntte voor het eerst al na zes minuten, toen Bijl een hoge voorzet afscheidde. Thie stelde zich in op een kopbal van Van Kooten, maar de zwaarlijvige spits sprong onder de bal door. Waardoor Thie op het verkeerde been leunde: 1—0. Trai ner Rab: „De enige opdracht was het ëlftal zo kort mogelijk te hou den. Zowel in verdedigend als aan vallend opzicht. Daarin werd de ploeg alleen maar gesterkt door de snelle voorsprong. Na rust is het wat misgelopen bij Den Haag. Dat nam overtrokken risico's. Op dit gladde veld is het levensgevaarlijk op buitenspel te mikken. Als Je maar even te laat stapt, kan Je niet meer terug". De roestige buitenspelklem weigerde nogal eens tijdig dicht te springen. Het falende mechaniek verhoogde slechts de onrust in de Haagse ver dediging, warain Weimar (als rechtsback voor de zaterdag met hoge koorts afgemelde Kila) en De Zoete geregeld mistastten. Zoals in de 22ste minuut, toen een schuiver van Bond langs allerlei benen slipte naar Van Kooten (20). Dezelfde fortuin dirigeerde de corner van Bres, na 34 minuten, door een wir war naar Fuglset: 21. Wat de verhoudingen misleidde. Het vee! fellere Telstar trok voortdurend ga ten in de Haagse afweer. Tot af gunst van collega-aanvallers als Bres (twee loze knallen) en Breg- man (nog altijd uitgeblust volgens Teunissen); later afgelost door Pas) die geen gevaar stichtten. In de tweede helft ontstond er wel af en toe paniek voor Van der Meeren. De Telstar-goalie stak een voet tussen een voetzoeker van Berg, duikelde tegen een vinnig sohot van Fuglset op en bokste een prlkbal van Advocaat corner. Maar ondertussen richtten de uitvallen van het zijn verstand gebruikende Telstar een ravage aan bij FC Den Haag. In de veertiende minuut liep Thie te ver uit en kon het rollertje van Zwaan ophalen. Dezelfde cen trale verdediger raakte, in de 40ste minuut, een hakballetje van Van Kooten niet eens vol voor 4—1. Ge lijktijdig was het merendeel van de Haagse achterhoede dwaas meege- hold met de voor sdhljn opgekomen Driessen. Hetgeen typerend was voor de aldaar heersende wanorde. Teunissen: „Zo komen we nooit op gelijke hoogte met de grote twee. We zullen het in onze Jeugd moeten zoeken. Negen van de elf uit de a- Jeugd zijn te gebruiken. Maar dan wel op zijn vroegst over twee Jaar". T.hix miller PUTTEN RCL heeft voor een groot aantal toeschouwers in Putten met 1—0 gewonnen van SDCP. Matchwinnaar werd de voormalige UVS-speler Leo HoU, die na een com binatie met Sjoerd Teske de rech tervleugelverdediger van SDCP met een schijnbeweging op het verkeer de been zette en vervolgens doelman Demimei met een schitterend schot geen schijn van kans gaf. Door deze overwinning heeft de Leiderdorpse equipe van trainer Dweelaart de lei ding genomen in haar afdeling. Met een wedstrijd minder gespeeld heeft RCL één punt voorsprong op Veluw- se Boys en SDCP. Laatstgenoemde, speelde overigens tweemaal meer dan RCL. In Putten heeft SDCP een stugge mandekking toegepast, waardoor RCL maar moeilijk in zijn spel kon komen. Er werd vaak te pietepeute rig ten te kort gespeeld. Toch kwa men er scoringskansen. Zo schoot Ferry Haver vijf minuten voor rust voor langs het doel. Niemand bleek echter aanwezig om de bal ln te tik ken. Ook na rust is RCL de betere ploeg geweest wat in de 23e minuut in het winnende doelpunt werd uit gedrukt. Wijs geworden door ervarin gen uit het recente verleden heeft RCL door kundig op balbezit te spe len deze voorsprong niet meer uit handen gegeven. OEGSTGEEST Het uitstekend draaiende Oegstgeest heeft ook jTAVV achter zich gehouden. Vooral aanvallend kwam TAW. mede door Ihet ontbreken van Gillis Heitinga, 'te veel te kort om de Oegstgeestse verdediging te verontrusten, al moest 'doelman Piet Pauw eenmaal zijn I talenten aanwenden om een kopbal ;van Dik van Veen te stoppen. Nadat I Kees Kopman aan de andere kant zijn verslagen doelman Van dor Veek I al een keer op de doellijn had moe ten assisteren, sloeg Peter Anes in de 65e minuut dan toch toe: 1—0. Ver- I vangingen van Cok Verzaal en Rien Koopman door Roland Heitinga en Fred den Hartog brachten wat meer vaart in het spel van TAW, dat na |een handsbal van Jaap van Duy- j venbode zelfs nog een penalty kreeg te nemen. Pauw ranselde de door Frans Hogenes ingeschoten bal ech ter uit zijn doeL LEIDEN De Leidse ploegen, die in de landelijke volleybalcompetitie aantreden, zijn er zaterdag in de Universitaire Sporthal zelfs niet in geslaagd om ook maar één enkel puntje te veroveren. Zowel de heren van Kangeroes 1 en 2 als de dames van Leython AC bleven met lege handen staan. Kangeroes I verloor met 1—3 van Valbovol, Kangeroes II met 0—3 van A.V. '40 en de dames van Leython AC I moesten buigen voor Juliana met 1—3. En als het nu nog kansloze nederlagen waren geweest dan zou de nasmaak nog niet zo bitter zijn geweest. Kangeroes I boekte tegen Valbo vol echter de score 1512, 1315, 17 —19 en 13—15. Krachtsverschil was er niet, maar Valbovol beheerste op de kritieke momenten de zenuwen beter dan Kangeroes. Tekenend is de wyze, waarop in de derde set by de stand 17—18 het laatste punt voor de Woerdenaren tot stand kwam. Een hoge bal zeilde in het Kangeroes- achterveld, waar Eduard Huusse klaar stond om de spelverdeler aan te spelen. Zo hoog kwam de bal echter aan dat Huusse hem liet gaan I in de veronderstelling dat het een „uitbal" zou worden. Dat werd het niet, want met een vreemde curve belandde de bal precies op de achter- I lyn: 1917 voor Valbovol. In de I laatste set slipte by 13—14 een bal door de handen van Coos Taconis: 13—15 voor Valbovol. Jammer, maar de punten tellen wel en het begint er voor Kangeroes, met alle onnodig geleden nederlagen, nu wel donker uit te zien. De Kangeroes-reserves deden voor de oudere broers van het eerste nau welijks onder. In de stryd tegen AV '40 stonden zy steeds voor, doch telkens tegen het eind van de set werden zy door angst geveld. Angst om door te slaan, angst om gewoon te biyven spelen. Qua spel verdiende Kangeroes II bepaald meer dan een 0—3 resultaat. Er zitten ook meer mogelijkheden in dan de nederlagen zouden doen vermoeden. Er Is vol doende slagkracht, voldoende tech niek. Wat ontbreekt is de mentaliteit. Ook in deze klasse wordt het voor Kangeroes tyd om alle hens aan dek te roepen. DEN HAAG Het Leidse Victo rie heeft tydens de verenigingskam pioenschappen van het turndistrict West III, die gisteren in de Sport hal aan de Steenwyklaan in Den Haag werden gehouden in de to taalklassementen een eerste en twee- j de plaats veroverd. Achter Quintus, I dat 188,45 punten verzamelde ein-1 digden de meisjes van Victorie op de tweede plaats met 170.50, vóór on- J der meer Advendo (170.00) en Selva i (169.95). Quintus dankte zijn eerste plaats aan goede verrichtingen op de on derdelen vrye oefening (eerste met 49.45 vóór Advendo met 47.90 en Vic- I torie met 45.00), de evenwichtsbalk waarin het met 4735 Victorie (44.10) ruim voorbleef, en de brug (4730; vierde plaats voor Victorie met 3730). Alleen op het onderdeel paard- springen moest Quintus de eer la ten aan Victorie, dat tot een totaal van 44.10 kwam. Tweede werd hier Advendo met 43.80. De dames, die het moesten opne men tegen Alkemade en Sportlust eindigden in de totaalstand met 178.45. Alkemade werd tweede met 172.40 en Sportlust derde met 170.85. Twee overwinningen, op de onder delen vrye oefening en het paard, lagen aan de triomf ten grondslag. By de vrye oefening was de uitslag: 1. Victorie met 46.70; 2. 8portlust mot 40.75 3. Alkemade met 39.85. Paardspringen: 1. Victorie (47.55), 2. Alkemade (44.90); 3. Sportlust (44.80). Alleen op de balk kwamen de Leidse dames niet zo goed uit de voeten. Achter Alkemade en Sport lust eindigde Victorie hier als derde. De dames van Leython AC konden de zenuwen tegen Juliana maar niet de baas worden. Het aantal services dat werd gemist, zelfs door gerouti neerde speelsters als byv. AU Ouds hoorn, hielp een bepaald niet grootse, maar wel solide ploeg van Juliana op simpele wijze telkens weer aan bod. Daarbij kwam dat Juliana zich zeer beweeglijk toonde en veel ballen haalde. Misschien dat Leython AC met de winst van de vierde set het normale niveau zou hebben gehaald. En dan zou de winst zeker in Lelden zijn gebleven want Leython AC had technisch meer Inhoud Han Juliana. Maar het pakte niet zo uit. De gasten namen de punten mee met de score 9—15. 15—11, 10—15, 13—15. Een tik keltje meer beweeglijkheid in de for matie van Leython AC zou naar onze mening een onnodige nederlaag zo als nu tegen Juliana voorkomen. Als het offensief niet zo beat wil lukken kan er defensief nog heel wat wor den gered.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9