aLezen met oren en handen CPN: geen Leidse medewerking aan huurharmonisatie Dirk Sikkel zolderkampioen EEN EENVOUDIGE POCKET: f. 1250,- Opnamestudio voor Leidse voorlezers is zwaar onderbezet MAANDAG 6 NOVEMBER 1972 -j ADVERTENTIE LEIDEN Mensen die een bepaald boek willen lezen heb- n"en daar over het algemeen weinig moeite mee. Ze stappen '«ïaar de boekhandel, vragen het boek, leggen het geld neer en 'et ;aan naar huis om te lezen. Kosten: drie gulden, of tien gulden, if voor een heel duur boek, zestig gulden. De hele transactie i:an binnen een kwartier afgehandeld zijn en wie wil lezen ;aat lezen. Nu een blinde. Wil een bepaald boek lezen, belt of 'n' chrijft naar de blindenbibliotheek en als hij geluk heeft is r iet daar. Heeft hij het binnen een paar dagen in huis. Op de >and of in braille. Dat is nog snel. Als het er niet is, en er zijn Werdere aanvragen voor het boek, gaat de aanschaffingscom- %ïissie praten. Dat is het begin van een serie handelingen die liteindehjk het boek in voor blinden begrijpelijk schrift tot sen revolg heeft. Kosten, voor de eenvoudigste pocket op de band ,250,- gulden. Twaalfhontderdvij f tig gulden. De oedkoopste. Waar doen ze het van, raag Je Je af. De blinden hoeven et in ieder geval niet zelf te beta al, ze kunnen voor een paar gul- enlen per Jaar lid worden van een ll Hndenbibliotheek. De bibliotheek ^an de Haagse Noordwal bijvoor- ret eeld. Daar staat voor een kapitaal B an apparatuur om de Nederlandse n buitenlandse literatuur op ban en te zetten of in braille te verta- gei )oor g'Jlonny Vink Studieboeken worden meestal in raille omgezet, leesboeken worden oornamelijk op de band gezet. Er tjn in Nederland zo'n tweehonderd L lensen aan het werk bij het pro- 'oi uceren van bodken voor blinden en leohtzienden. Een groot aantal daarvan is zelf lind of op andere manier gdhandi- apt en werkt in het kader van de ociale werkvoorziening, wat bete ent dat ze niet door de vereniging lederlandsche Blindenbibliotheek porden betaald. Een flink aantal noet wdl door de vereniging wor- (jg en betaald en die wordt daarvoor oor zeventig procent door het rijk J» n voor dertig procent door provin ce lie en gemeenten gezamenlijk be- va aald. De gemeenten (bijvoorbeeld rei leiden) kunnen dat echter niet al- ilUd bekostigen en dan komen de nowlijkheden, die er overigens al lvi n flinke mate zijn. >e Donateurs en mensen die dood- taan en him bezittingen aan de "Vereniging nalaten zorgen ervoor illat de machines kunnen worden angekocht. De bandopnameappara- luur die in Den Haag staat, de Jirukpersjes voor braille, de compu- er voor het "vertalen" van banden Be in normale zetmachines worden festopt in braillebanden en vele an- üere machines, kosten samen vele tonnen. Voorlezers I Maar de productie moet doorgaan, ije kunt niet een groot gedeelte van de Nederlandse bevolking zonder jleesvoer laten zitten. Een van de dingen die niet betaald hoe den te worden zijn de "voorlezers", verschillende steden waar op- studio's zijn: Den Haag, Hil versum, Delft, en Groningen zijn mensen die vijf kwartier in week komen voorlezen. Oude nensen en Jonge mensen. Leiden heeft ook een studio, aan de Hooi gracht, maar, in tegenstelling tot de andere steden, is het hier maar droevig gesteld met het animo van de voorlezers. De studio is pas sinds 1967 in Leiden gevestigd. Th. Arts, die de studio leidt, moet eningszins teleurgesteld constateren dat het aantal voorlezers alleen maar te rugloopt. In zijn lege studio, er is capaciteit genoeg, maar er zijn geen mensen, zegt hij": "Een paar jaar geleden hadden we' nog erg veel meisjesstudenten, lid van de WSL, die hier kwamen lezen. Maar dat aantal is stilletjes teruggelopen en ilk krijg hier nu hooguit drie men sen per dag, terwijl ik er zes kan hebben". Bejaarden Het werken moet hoognodig wor den verricht, want er worden per maand vijftigduizend banden uit geleend door de Haagse blindenbl- bibliotheek. Vooral bejaarden, die vaak niet meer in staat izjn het brailleschrift nog te leren, maken gretig gebruik van de mogelijkheid op deze manier boeken te lezen. De banden worden voor een groot ge deelte in cassettes gespeld, zodat de handeling voor de "lezer" uiterst eenvoudig is. Hoewel, de heer Tin- ga, van de Haagse blinden bibliotheek, merkt glimlachend op dat ze regelmatig cassettes terug krijgen die verknoeid zijn. "Dan staat er opeens een stuk verjaar dagsconversatie op. Hebben ze per ongeluk op de verkeerde knop ge drukt". En dat betekent dan. dat opnieuw moet worden in- M OPENBARE Y V V DEBAT-AVOND waaraan medewerken de Kamerleden VAN AARDENNE (WD) ENGWIRDA D'66) HASEKAMP KVP Onderwerp: De financieel-economische politiek. Vrijdag 10 nov.. Stadsgehoorzaal, Leiden, 20 uur. LEIDEN De CPN -fractie acht de tijd gekomen, dat burgemeester en wethouders en de raad zich uitspre ken" geen medewerking te verlenen aan de harmonisatiedecreten van een demissionair minderheidskabi net". Volgens de fractie, die zich in een schrijven tot B. en W. richt, moet in elk geval een uitspraak van de kiezers worden afgewacht en de vorming van een nieuwe regering. De fractie stelt, dat de plannen van minister Udink voor het toe komstige huurharmonisatiebeleid grote verontwaardiging hebben ge wekt met o.a. als gevolg dat reeds in verschillende gemeenten w.o. Am sterdam raadsbesluiten werden ge nomen dat op basis van de nieuwe richtlijnen geen medewerking ver leend kan worden aan de uitvoering van de nieuwe huurharmonisatie- plannen. De fractie brengt in herinnering dat ook de Nationale Woningraad de huurharmonisatie verwerpt en dat in een brief aan de fracties in de Tweede Kamer kenbaar heeft ge maakt. In Leiden kan volgens de CPN gesteld worden dat alle leden van de verschillende woningbouwverenigin gen zich fel verzetten tegen de huur verhogingen en dat het bestuur van de woningbouwvereniging Tuinstad- wijk zich met de leden heeft uitge sproken de huurharmonisatie niet uit te voeren en de oude huren zal blijven rekenen. De CPN noemt dit een logische gang van zaken als men er van uitgaat dat de dwang matige voorstellen van de minister wezensvreemd zijn aan het streven van woningbouwverenigingen om goede, betaalbare woningen te behe- In de opnamestudio, zoals Lei den er dus ook een heeft, is een ge- luiddidhtë cabine, waar de voorle zer gaat zitten voorlezen. Twee maal een half uur met een kwartier pau ze. Het verhaal wordt op een "moe derband" opgenomen. In Den Haag worden van dat origineel een twaalf- of twintigtal copieën ge maakt en die worden over de ver schillende blindenbibliotheken ii Nederland verspreid. Vandaar uit worden ze naar de lezers verzonden. Uniek De blindenbibliotheek staat, wat het technische gedeelte betreft voor niets. De brailledrutemachine is uniek in de wereld de batterijen bandrecorders die dagelijks met ho ge snelheid copieën produceren zijn indrukwekkend. Wel een probleem levert de selec tie van de boeken op. Er is maar een bepaald budget en aangezien de boeken per exemplaar zo duur zijn wordt er wel even gewikt en gewo gen voor tot aanschaf wordt over gegaan. Daarover vergadert een Tot nog niet zolang geleden werd elk braille-boek met de hand uitgetikt. Voor braille staan nu drukmachines klaar. De Nederlandse Blindenbibliotheek gaat steeds meer over op gesproken boeken. aanschafcommissie van drie man. Tinga: "Het gevaar van dit systeem is dat er een zekere bevoogding vanuit kan gaan. Je moet een keuze maken, want ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden LEIDEN Nadat de laatste ko ningen en vlaggen gevallen wa ren, kon Dirk Sikkel zich winnaar van het snelschaaktoernooi op de Schaakzolder noemen. Tevens ontving hij de titel Zolderkam pioen. Dit vluggertjes-toernooi werd georganiseerd ter gelegen heid van het 1-jarig bestaan van de Leidse Jeugd Schaaksociëteit. Het ligt in de bedoeling deze schaakhappening tot een jaar lijks terugkerend toernooi te ma ken. Onder het deelnemersveld van 39 man bevonden zich enige prominen te leden van LSG en Philidor, zoda' daarmee de ongedeelde eerste plaats van Sikkel nog meer reliëf kreeg. Hij versloeg o.a. Wim Westerveld, Erik Bongers, Leendert Pols en Léon Ko nings. Drie maal moest hij zich met remise tevreden stellen. Dit trio be stond uit Lex de Roo, Joop Bakker Leids Jeugdkampioen Charles Kuijpers. De totale score van de eer ste Zolderkampioen was 7V4 punten uit 9 partijen. Deze prestatie be zorgde hem de beker, een plaquette een boekenbon. Boekenbon- nen waren ook weggelegd voor de tweede tot en met achtste plaats, j Onder de prijswinnaars bevonden Izich Charles Kuijpers en Wim Wes terveld, die beide twee maal verloren en twee keer remise schaakten. Op vallend was dat Erik Bongers maar liefst vier maal ln het zand beet. Van Reek kwam na een slechte LEIDEN Bijzonder geanimeerd was in Nieuw Minerva zaterdagmiddag de receptie, die daar 'start halverwege terug met een da- gehouden werd ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van ie Eerste Leidse EHBO-bri- verende score van 4 uit 4 om daaraa gade. Velen spraken tegenover het bestuur rechts op foto Jan Holvasthun waardering uit weer af te sakken naar de grijze over de activiteiten van de jubilerende brigade. I middenmoot. Aanvakelijk kon de de boeken die je aanschaft moeiten intensief worden gebruikt. We ma ken van alles, van een fijn christe lijk boek tot Jan Wolkers en porno grafisch werk. Maar boeken die niet lekker op de markt liggen, daar kunnen we nauwelijks aan gaan beginnen. We krijgen wel eens een verzoek om een speciaal boek dat niemand anders wil hebben en dat wordt dan; bij hoge uitzondering en met de kosten van de band zelf voor re kening van de lezer, wel eens ge daan. We geven verder ook een aan tal gesproken tijdschriften uit. We verzamelen dan artikelen uit de tijdschriften op een band en we hebben daar veel abonnee's voor". Lezers genoeg dus, nu alleen nog voorlezers. Wie er zin in heeft kan naar de opnamestudio, Hooigracht 38 stappen. Opbellen kan ook: tel. Vereniging van Leidato- standhouders LEIDEN De kortgeleden opge richte Vereniging van Leidatostand- houders hield zaterdagavond een koud buffet in de Grote Vink. On der de talrijke aanwezigen was het voltallig Leidatocomité. Uit toespraken bleek, dat er een goed wederzijds contact is en dat de a.s. Leidato een nuttige samenwer king doet voorspellen. Rijnstreek kring- wedstrijd LEIDEN Zaterdag hield de kring Rijnstreek van het Kon. Ned. Chr. Gymn. Verbond haar vereni gingswedstrijden. Ze werden voor de derde maal in de 5-Meihal in Leiden gehouden. Dat er veel animo is bleek door de grote opkomst van le den van de verenigingen uit de Rijn en de Bollenstreek. Het totaal aan tal deelnemers bedroeg plm. 200 in de categorieën 14 tot en met 16 Jaar en 17 Jaar en ouder. De ontvangende vereniging was de Chr. Gymn. ver. Jahn en de leiding berustte bij secretaris A. van Po- lanen van de kring-technische-com- missie. De uitslagen zijn: adsp. heren le graad: le prijs Jahn Leiden 144,1 p. adsp. heren 2e graad: le prijs Slank en Kwiek Voorschoten 139,0 p. Adsp. heren 3e graad: le prijs De Valken Valkenburg: 139,5 p.; 2e pr. D.O.S. Sassenheim 138,9 p. Adsp. dames le graad: le prijs D.O.S. Sas senheim 138,7 p., 2e prijs Jahn Lei den 125,4 p., adsp. dames 2e graad: le prijs D.O.S. Alphen 189,3 p., 2e prijs D.O.S. Bodegraven 185,6 p., 3e prijs De Valken Valkenburg 181,5 p., adsp. dames 3e graad: le prijs D.O.s! Bodegraven 176.2 p., 2e prij5 Slank en Kwiek Voorschoten 175,8 p.. 3de prijs D.O.S. Alphen 175,4 p. Heren le graad: le prys Jahn Leiden 161.4 p., heren 2e graad: le prijs Jahn Leiden 153.8 p., 2e prijs D.O.S. Sas senheim 141,2 p., heren 3e graad: le prijs D.O.S. Sassenheim 140,2 2e prijs D.W.S. Rijnsburg 131,2 p., dames le graad: le prijs Jahn Lel den 121,6 p., dames 2e graad A: le prijs D.W.S. Rijnsburg 196,6 p.. 2e prijs D.O.S. Bodegraven 189,6 p.. da mes 2e graad B: le prijs D.O.S. te Sassenheim 185.3 p., 2e prijs Jahn Leiden 181,3 p., dames 3e graad: le prijs D.O.S. Sassenheim 183,2 p., 2e prijs D.O.S. Alphen 182,4 p. oudste deelnemer. Jan Koet, het j tempo van 10 minuten per speler per I partij goed volgen, want hij begon sensationeel met 3 uit 3. Hoe zwaar I Degen ronden gespeeld volgens hei Zwitserse systeem, kunnen zijn, on dervond hij daarna. Toch belandde hij met 5 punten naast Erik Bon- jgers. De jongste deelnemer (10 jaar). Fokje Obbema. wist zijn tekort aan Iwedstrijdervaring niet te compense ren met zijn Jeugdige geestdrift: hij I behaalde één punt. Voor hen die het nog (steeds) niet weiten: De Leidse Jeugd Schaakso ciëteit telt momenteel 22 leden en stelt Iedere zaterdagmiddag van twee tot half zes haar Schaakzolder (Morsweg 114, Leiden) open voor de liefhebbers van vluggertjes. De eindstand van het Zoldertoer- nooi luidt: 1 en Zolderkampioen Dirk Sikkel 7% punten uit 9 partijen. 2. Joop Snelschakers in hun ele ment oltewel in gevecht met de vijand, de klok en zichzelf. (Foto Jan Holvast) Bakker 7 en 49 weerstandpunten. 3. Léon Konings 7 en 47 w.p. 4. Leen dert Pols 6',4. 5. Wim Westerveld 6 en 51*4 w.p. 6. Charles Kuijpers 6 en 47 w.p. 7. Lex de Roo 6 en 45 w.p. 8. Rudl Dobbelaar 6 en 42 w.p.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3