HET LEGER VERLOEDERT Het helse leven van oude Willem 97.- Zes aan gemeenten dorpen in gekoppeld Bangladesj jfoe de legertopdenkt over het lange haar ïeuwe coupe jilitaire imerleden in de nch met v. Agt er bomkoerier dagen erschelling Dagje vrij? Nlaak'n NS-Snïppertrip WDM wil klok niet terugzetten Geen gevaar tekens op sigaretten Gepakte Tunesiër (33) pleegde in ons land acht bankovervallen Beschuitindustrie te grote voorraden Brandweerman was pyromaan Voor de Alpheuse kantonrechter ATERDAG 4 NOVEMBER 1972 ister De Koster van Defen- eeft tijdens de behandeling begroting in de Twee- amer laten weten, dat het haar van de dienstplich- nilitairen „ernstige zorgen" Hij liet er weinig onze- >id over dat hij de schaar i ergste pieken wil zetten. 16 november zal hy de isiecommissie van de Ka- waarschynlyk een door de ïrsvakbond geadviseerd "coupe militaire" voor alen. Kort van boven en p de kraag. Volgens de om ipeUjke redenen naar vo- gesnelde kappers kan dat een eigentyds modelletje ;n. minister zal na de Kamer- ïissie ook de militaire be- invereniging inlichten. De haarsnijders hoeven daar liet meer voor de verkie- n op 29 november op extra te rekenen. maatregel waarmee de iter volgens de dienstplich- de klok een stukje terug Iraaien, is hem ingegeven „verontruste" brief generaal Meynderts. Deze mt daarin met een rapport de hygiëne in het leger, dat rapport sprak redac- i Rob Schouten met een aal, een schout-bij-nacht n kolonel. DEN HAAG Generaal F. E. Meijnderts, comman dant van het eerste (en enige) Nederlandse legerkorps, en enkele wapenbroeders hebben onverbiddelijk terug gesla gen. Stap voor stap in de verdediging gedrongen door de geen pressiemiddel schuwende Vereniging van Dienst plichtigen, was de vrijgeving van de haardracht in dienst vorig jaar door de niet lang daarna afgezwaaide minister Den Toom „de druppel". Nu wordt verloren terrein terug veroverd. Het geheime wapen van de rebellerende generaals is een rapport van de militaire genees kundige dienst, dat de verloede ring van het leger moet aanto nen. Zo ngeveer komen de recen te ontwikkelingen in het leger over. „Onzin", zegt legerkorpsarts kolo nel J. H. Beens krachtig. „Generaal Meynderts is er beslist niet op uit het lange haar er af te krijgen. Hij heeft tegen mij gezegd: dat haar interesseerd mij niet. Wèl de hygiëne en het feit of een vent met lokken voor z'n ogen schieten kan". Twee andere officieren in de in an tieke stijl met hout betimmerde ver gaderkamer op het ministerie aan he Spui in Den Haag knikken hard. Het zijn schout-bij-nacht E. Deddens, voorzitter van de militair geneeskun dige raad en generaal majoor arts A. D. A. van Overheem, inspecteur ge neeskundige dienst van de land macht. Geschrokken Beens: "Begin april kreeg ik van een beroeparts in de legerplaats 't Harde een rapport over de hygiëne dat mij deed schrikken. Ik heb ge zegd tegen Meynderts, laten we niet op één brief afgaan. We hebben toen alle legerkorpsartsen om rapporten gevraagd. Op grond van rapporten, van 32 artsen is toen die brief op gesteld". HAAG Minister Van Agt l beleid van de regering de mogelyk- s) heeft het aan de stok met heden opent voor het ongestraft merleden uit de zeven groot- j chanteren van Nederlandse autori icties over de Palestijnse teiten. Nederland moet krachtig ener" die op Schiphol op steun verlenen aan internationale leten is gesteld. initiatieven ter bestrijding van de ïmen het niet, dat Van Agt luchtpiraterij menen de tien. over deze zaak van zowel I Het zijn. Berkhouwer en Geurtsen Is PvdA-Kamerleden ontwij- (WD), mevrouw Haas-Berger en ft beantwoord. De tien kon- Dankert (PvdA), Mommersteeg en |aan, dat zy de Kamercom- de Inlichtingen- en Vei- ïsten (waarin de voorzit- 1 de grootste fracties zitten) nemen. Minister-presi- iheuvel, minister Van Agt Geertsema (Binnen ren) moeten aan deze com- Imaar vertellen wat er nu I gebeurd is. verklaring zeggen de tien dat het voorzichtige URKS KIND dN 4 JAAR •TOEWEZEN HEDE De vreemdelingen- heeft verordonneert dat het Turkse meisje Zeynip zo gelyk ons land moet verlaten, haar grootouders, die al -ld ln Nederland wonen, mee- n naar Enschede, nadat haar was gestorven en haar vader trouwd. De vader en de stief- (deden afstand van het meis in een notariële akte werd gd. de vreemdelingendienst heb- [rootouders verzuimd de aan- d van het meisje in Neder- nelden. ihtlng buitenlandse werkne- Hengelo heeft zich tot de van Justitie gewend met het Zeynip niet over de grens n. Van Schaik (KVP). Bos (CHU). Geelkerken (ARP), mej. Goudsmit CD'66) en K. Keuning (DS'70). ADVERTENTIE agen genieten op het nd aan de Golfstroom, ledig verzorgd, dus incl. pes, maaltijden en reis: van elk station. e informatie in de brochure oeren met NS" op de ions. ordelig urt met NS gg; it Door Rob Schouten Deddens: „Wij hebben een algehele achteruitgang in de hygiëne bij het legerkorps geconstateerd. Het onver zorgde haar sprong er uit" Op basis van cijfers? B: „Ja, twaalf artsen signaleerden een opvallende toename van steen puisten. Vier vuil ondergond, elf vui le gevechtSkleding. Verder waren er klachten over hoofdluis, vlooien en in vierentwintig gevallen werd schaam/Luis (scabies, ook wel platjes genoemd, red.) geconstateerd. Het onderzoek ging over een periode van gemiddeld vier maanden. Deddes: Hoeveel luizen en vlooien er vroeger waren weet Je natuur lijk niet. Het is geen ziekte en het wordt dus niet geregistreerd. Maar ik kan me sinds de oorlog maar één geval van scabies herinneren". Van Overheem: 'Op de jager "Amsterdam" hebben ze onlangs 'n marinier met hoofdluis ontdekt. Toen ze de anderen in het beman- ningsverblijf nakeken bleken er nog vijftien beestjes te hebben. Al lemaal langharigen". Öeddes: 'Dat is nu eenmaal zo met die parasietenze springen". Beens: "En die toename van steenpuisten ligt weer aan de vuile kleren die ze dragen". Niet uit bed Het opheffen van de inspectie na reveille heeft volgens de drie of ficieren veel kwaad gedaan. De sol daten, zeggen zij, blijven nu zolang ADVERTENTIE 12 Fijne Snippertrips staan er voor u op 't programma. Niets vooraf te boeken! Gewoon naar 't station gaan en zo'n voordelig trein-toc gangbiljet nemen. B.v. naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam. Naar Gouda, Leiden of Hoorn en Enkhuizen. Naar 't Evoluon in Eindhoven of naar 't Spoorwegmuseum in Utrecht. En wie 't allemaal al kent, kan nu ook naar het Lips Autotron in Drunen. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS", Lang haar voor het ministerie. zich geen tijd meer om zich te was sen, scheren en tanden te poetsen. Ook het eten schiet er vaak bij in. Beens: "Om een uur of tien begin nen ze dan met koek en koffie. Erg natuurlijk, dienst is het roef, roef verkleden in burger en de poort uit. Ze zijn wel verplicht een keer per week te dou chen. Buiten die ene keer komen ze niet. Maar lang haar heeft goede verzorging nodig, anders wordt het vettig. En of ze 't dan in het week end doen?" ge- Beens: "Nee, heel merkwaardig. Er is niet één geval gerapporteerd". Welke maatregelen acht u nodig? Beens: 'De militair geneeskundi- UTRECHT (ANP) De Vereni ging van Dienstplichtige Militairen (WDM) wil het overleg met minis ter H. J. de Koster van Defensie niet hervatten als mocht blijken, dat de militairen er weer min of meer ge kortwiekt by moeten lopen. Dit over leg is sinds de zg. groetactie van de WDM opgeschort. De VVDM-woordvoerder merkte verder op, dat de vereniging een eventuele beperking van de vrijheid van de haardracht ontoelaatbaar acht. „Met een dergelijke maatregel zou men de klok terugzetten". DEN HAAG (ANP) De an dere sigarettenfabrikanten in ons land zullen niet ingaan op heit voorstel van de Groninger firma Niemeyer om het ge halte teer en nicotine op de sigaretten verpakking aan te geven. De voorzitter-secretaris van de Stichting Sigaretten industrie, drs P. M. Pauw, heeft dit meegedeeld. Daar Niemever er ook niets voor voelt om alleen tot het aangeven van de mate van schadelijkheid op de sigaretten pakjes over te gaan, zal in Ne derland dus alles by het oude biyven. De andere fabrikanten in Ne derland zien ook niets in het voorstel van Niemeyer om de overheid te verzoeken op teer en nicotinearme sigaretten een lagere accijns te heffen dan op sigaretten, die sohadelytoer voor de gezondheid zyn. DEN HAAG (ANP) Zes Neder- De „Stichting koppelgemeenten mende twee jaar zal voor dit werk landse gemeenten hebben speciale j Bangladesj" heeft aan de Commis- ruim twee ton nodig zyn. Het geld vriendschapsbanden aangeknoopt met sie nationale ontwikkelingsstrategie dat de bevolking voor Bangladesj op J idorpen in het Kusjtia-district in (commissie-Claus) f50.000 subsidie brengt, zad uitsluitend aan projecten mogelijk in bed liggen en gunnen zes Alkmaar. ^vraagd, nodig voor begeleiding van ln dat land worden besteed. 's-Gravendeel, Heerenveen, Reniku m, het werk in Nederland. In de ko- I Zeist en Purmerena, hebben dat op initiatief van de „Natio nale stichting kcppelgemeenten 'de I Bangladesj", die bet idee heeft over- genomen van Abbê Pierre. Het is de bedoeling dat de gemeenten honderd Nederlanose gemeenten hebben zich al bereid verklaard mee te doen via comité's contact on derhouden met „hun" dorp in Volgens prof. dr. G. Goudzwaard, bestuurslid van de stichting, heeft de bevolking in het Kusjtia-district nog steeds te kampen met hoge werkloosheid, gebrek aan vervoer waardoor hongersnood, dreigt gebrek aan medicynen en drinkwater, en is de helft van de huizen in het district verwoest. De bevolking van de aan de actie ge raad heeft aan de minister gead- - deelnemende Nederlandse gemeenten viseerd de haren zo te laten dragen, i g6id inzamelen voor hun kop- dat ze in het eigen milieu niet uit I peigemeenten in Bangladesj. De be de toon vallen, maar in het legeer I doeling van de stichting is dat de makkelijk te verzorgen zijn. Ten j confrontatie met de bevolking m tweede het weer instellen van de re- Bangladesj tevens aanleiding wordt tot een bowustmakings- en active- vallen verdacht: veille. Dat hoeft dan niet om zes maar wel zo vroeg dat ze voor het eten tijd hebben om zich te verzorgen. En verder verbete ring van sanitaire faciliteiten want er mankeert inderdaad op enkele plaatsen wel wat aan douchehok- ken e.d.". Kroket Overheem: "Oh Ja, we hebben speciaal bezwaar gemaakt tegen koks met lange haren. In een van Den HAAG De beschuitin-een uitkoopregeling om de overca de keukens vonden we bijvoorbeeld dustrie heeft muizenissen: er is een paciteit weg te werken en aan een eens een gepaneerde kroket waarin overcapaciteit van 137 miljoen rollen afvloeiingsregeling voor werknemers vierentwintig haarpuniten zaten". per jaar Deze overcapaciteit, nu ln- De overproduktie is het gevolg van zet van een structuuronderzoek, kanmodernisering van het produktieap- PARIJS De Paryse politie heeft 5 februari 1971: Boerenleenbank Jan de 33-jarige Tunesiër S.C. gearres- Evertsenstraat in Amsterdam, buit teerd, die werd gezocht in verband zeventig gulden; met acht in Nederland gepleegde 28 mei 1971: Algemene Bank Neder- overvallen. De Tunesiër zal aan Ne- I land Schiedam, buit 25.000 gulden; derland worden uitgeleverd. fi juli 1971: Hollandse Bank Unie, De man is aan de hand van foto's Rotterdam, buit 72.000 gulden; door vele getuigen herkend als een i 29 maart 1972: AMRO-bank Burge van de daders van de overvallen. meester De Vlugtlaan Amsterdam, In Amsterdam, waar hy geruime buit 25.000 gulden; tyd in een hotel heeft gewoond, 21 april 1972: AMRO-bank Schelde- stond hy bekend als „Robert". straat Amsterdam, buit 30.000 gul- Hy wordt van de volgende over- I den; Juni 1972; dezelfde bank, buit ernstige gevolgen hebben voor deparaat en van de geleidelijk dalen- De generaal schiet in een sma kelijke lach. Maar wordt dan weer I werkgelegenheid in de Nederlandse j de afzet. Reclamecampagnes hebben r "ik B-eioof" ze?t hii beschuitindustrie, die dertien bedry- deze afzetdaling niet kunnen stuiten, ernstig. Ik geiooi zegt nij, beschult ondervindt vooral con- dat dit rapport de toestand nog I Het produktschap voor granen, za- currentie van nieuwe produkten als maar zwak weergeeft". I den en peulvruchten denkt nu aan knackebrood. 14.000 gulden; 4 juli 1972: Spaarbank stad Amster dam Middenweg Amsterdam, buit 16.000 gulden: 13 oktober 19727: Aannemerskantoor in Beek, buit 50.000 gulden. Meeste woon wagenkampen voldoen niet aan de eisen DEN BOSCH (ANP) Van de 144 kleine woonwagenkampen in ons land voldoen er 117 (80 procent) niet aan de eisen. In deze kleine kampen met hoogstens 40 woonwa gens, woont byna eenderde van de woonwagenbevolking. De conclusie van het Landelyk katholiek woon- wagenwerk in Den Bosch, dat een onderzoek naar de voorzieningen in deze kampen heeft ingesteld, luidt: „Veel woonwagengezinnen verblyven in kampen die mensonwaardig zyn". Van de 144 kampen hebben er 70 geen verlichting, 14 geen elektriciteit, 7 geen water en 52 geen toiletten. Er liggen 40 kampen drie kilometer of meer van de bebouwde kom, waardoor sociaal contact en bezoek aan scho len, winkels en andere voorzieningen worden belemmerd. Dikwyls ont breekt bestrating en in de meeste kampen zyn slechts een of twee pun ten waar men water kan tappen. Boete geëist tegen loods na tankenace MIDDELBURG Zeshonderd gul den boete eiste de Middelburgse offi cier van Justitie gisteren tegen een loods, omdat hy de aanvaring zou hebben veroorzaakt tussen twee supertankers, waarby voor miljoenen guldens schade werd aangericht. De loods was aan boord van de Liberiaanse tanker Panachaikon en weigerde op de Westerschelde vaart te minderen om de "Esso Antwerp" te laten passeren. Kilometers lang stoomden de twee supertankers naast elkaar op in grote snelheid, maar de loods verzuimde het commando „snel heid minderen" te geven. Uiteindelyk werden de schepen naar elkaar toegezogen en raakten in aanvaring. De uitspraak is in ver band met civiele vorderingen van groot belang voor de betrokken ver- zekeringsmaatschappy en. HAAMSTEDE Een 25-Jarige brandweerman uit Haamstede heeft bekend gedurende de afgelopen maanden drie keer brand te hebben gesticht: twee keer ging een boer- dery in vlammen op, één keer een leegstaande woning. ADVERTENTIE ,3RIVE ZWEMBAD? Weet u dat er een automatisch I bad bestaat met: Sprankelend water door uniek I skimming systeem aan de gehele omtrek van het bad 8 Automatische bodemreiniger Constructie die bestand is te- S gen vorst en ruwe behandeling 3 Praktisch geen onderhoud n Tien jaar garantie. J ZUID NED. BASSINBOUW IHagedoorn, LANAKEN (B) Tel. 0932-11 -17070 ALPHEN Daar zie ik u weer De Alphense kanton rechter mr. H. H. Kxrchheiner spreekt dat zinnetje uit met een pasteltintje in zijn stem. De woorden zijn bedoeld voor Oude Willem (67). een man met een gezicht waarop de hamerslagen van de tijd duidelijk zichtbaar Door Ruud Paauw zijn "Ja, dok zucht Oude Wiliem op de zitting, want hij houdt de kantonrechter abusie velijk even voor zijn huisarts. Het pijnlijke voor Willem is dat hij nog niet zo heel lang geleden de kantonrechter heeft beloofd hem nooit meer onder ogen te zullen komen, althans niet voor open bare dronkenschap. En dat is nu tóch weer gebeurd. Oude Willem een man uit de wereld van gisteren heeft niet veel tyd nodig om zijn strategie te bepalen. Hy wacht niet af tot de kantonrechter opheldering over het "delict" vraagt, nee, hy steekt zelf ferm van wal. De aanval is de beste defensie, nietwaar. Met een breed armgebaar roept hy: „Ik ga weg uit deze gemeenschap. Het milieu, de le venssfeer staat me niet aan. Het is hier niet leefbaar meer in Alphen". Hij rapporteert de kantonrechter dat hy weldra naar Maasdijk zal verhuizen, naar een huisje met een hoekje grond. „Wat hier onmogelyk is, zal daar mogelyk zyn", zegt hy bijna sacraal. i De kantonrechter wil wat meer I over dat milieu weten. Uit de mond van Oude Willem komt dan een wat triest verhaal. Hy heeft over de hele I wereld gezworven, een bereisde Roel is hy geweest. Maar dat is nu voor- by. Na de dood van zyn vrouw zyn stilte en eenzaamheid zyn deel ge worden. En in dat flatje zo-veel- I hoog valt het niet mee. jk heb on der me een weduwe en boven me verkleinwoorden. Op de terugweg een weduwe. Je zou zeggen: loop van het barretje had hy tegen een daar dan eens aan. Maar ach, die raam getikt waarachter twee mensen weduwen zyn niet te bekyken. Cha- j zaten te schaken. Hoe vaak en hoe grynen zyn het". Weg dus met de I hard dat was gebeurd, wordt niet weduwen. duideiyk. Maar in elk geval was er Nog meer over het leefmilieu. „Ik iets gezegd van: daar neb je Willem heb een goudspanieltje. De Jongens en hy heeft weer te veel op. Willem in de straat laten die wel eens uit. vindt het gewoon te gek. Hy legt Maar Ja die jongens rennen alleen overtuigend uit hoe dol hy op scha- maar met dat beest, ze geven hem I wel eens geen tyd zyn behoefte te doen. En zo heeft hy dan wel eens een plasje in het trappenhuis ge- daan (Oude Willem werpt het Lin- I kerbeen omhoog om even te laten Schimmel en die eist 75 gulden boe zien hoe een hondje plast). Dat iste plus drie dagen hechtenis voor- niet mooi, maar het is toch te gek waardeiyk met een proeftyd van dat Je kort daarna de politie op Je twee jaar. „Die boete moet ik beta- dak hebt". len van het geld dat Ik voor myn Dan keren we terug naar de open- begrafenis heb gereserveerd" roept bare dronkenschap waar het tenslot- Willem uit. Hij zegt ook nog: ..Dit is te om begonnen is. „Het gebeurde op een helle-leven". Mr. Kirchheiner I een mooie zomeravond", zegt hij, i dubt even over de strafmaat, alsof hy een sprookje begint. „Ik heb toen Inderdaad een barretje be- De kans is gering dat Willem de zocht". Nu zyn misstap wordt beke- alcoholische verrukkingen ooit nog I ken, spreekt Willem uitsluitend met i eens afzweert, ook al wacht hem nu ken is. Kan meneer de kantonrech ter schaken, zo nee, dan wil Willem het hem wel even uitleggen. Het woord komt tenslotte aan de officier van justitie, mr. in Maasdyk het beloofde land. Dus bestaat de mogelykheid dat hy nog maals een proces-verbaal oploopt. En dan krygt hy die drie dragen. Maar als Willem het op die flat al zo erg' vindt, hoe moet het dan in de nor? „Honderd gulden", vonnist de kan tonrechter, zonder by komende bepa lingen. Als Willem dat hoort, gaat hy recht als een lantaarnpaal staan. „Waar is dat nou voor nodig", zyn stem barst van vraag- en uitroep tekens. Maar de kantonrechter zet er nu een punt achter. „Vorige keer heb ik u een boete van 70 gulden opgelegd en toen heeft u beloofd hier nooit meer te zullen komen". Oude Willem wendt zich af. Uit zyn mond, die de Jonkies en oudjes zo liefdevol heeft gekoesterd, komen nu bittere klanken ..Niet barmhar tig, hoor, niet barmhartig". En hy sloft weg. Met een nieuwe teleur stelling terug naar 't bedorven leef milieu.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9