plastic lost lang niet alles op "Hitiers euthanasie was wel wat anders Ander vakantiepatroon Verliest alcohol de strijd tegen het snelverkeer? ii.- ransman s echt [ijiiet zo n luper- Aimnaar >EN UYL (PvdA) ZIT TUSSEN TWEE FRONTEN Zwolse arts Jan Menges ATERDAG 4 NOVEMBER 1972 orige maand was het dan eindelijk Nwer: de eerste werkelijk geheel breekbare plastic werd in ons nd geïntroduceerd, nadat kort fce- iren de Canadezen er mee hadden ogen kennismaken. ©or in Ottens rstjolyte, de commerciële naam van u; kunststof, is een Canadese vin- )ung. Prof. James E. Guiilet van de zaiversiteit van Toronto heeft er 31 &t een heel team van medewer- mts zeven jaar aan gewert om Eiolyte toepasbaar te maken. zich vorig Jaar lieerde met de Koninklijke Verpak kingsindustrie Van Leer N.V. in Amsterdam. Daar kwamen in september in het Alpha Hotel een groot aantal plas tic-bollebozen uit heel Europa bij een om over de kwaliteiten van de als een revolutionaire vinding aan gekondigde nieuwe kunststof te worden geïnformeerd. Bescheiden Verrassend genoeg bleken de men sen van Vanleer-Ecoplastics Ltd. (de nieuwe naam van de firma) heel wat bescheidener dan vaak in de handelspraktijk het geval is. Want, zeiden ze ronduit, Ecolyte kan maar een hele kleine bijdrage leveren aan het streven naar een schoner milieu, het is ontwikkeld en alleen maar geschikt voor dat deel van het plastic dat door mensen achteloos in de vrije natuur wordt weggeworpen (dat is overigens hier en daar een heleboel), en dat dèèr dan na verloop van tijd geheel van zelf verdwenen zal zijn. Ecolyte is namelijk „biocyclisch", biologisch afbreekbaar, nadat het proces onder invloed van het licht buiten in gang is gezet. Als de bo dembacteriën zich er eenmaal over ontfermd hebben, is er van het oor spronkelijk zo taaie plastic niet meer over dan koolzuur en water, stoffen waar we niet zo vreselijk bang voor hoeven te zijn. Globaal Maar is het ook echt zo? Laten we globaal nagaan wat er gebeurt. Allereerst: plastic is, hoewel Je dat niet zou zeggen, net zo organisch in principe (uit levend materiaal opge bouwd en dus biologisch afbreek baar) als bijvoorbeeld hout of scha pewol. In principe, want plastic, meestal vervaardigd uit aardoliepro- dukten, is opgebouwd uit ongewoon grote moleculen, die door de fabri kant zodanig zijn gekoppeld, dat niemand ze meer uit elkaar kan krijgen. We wilden toch zo graag materialen die niet rotten en geen last hebben van houtworm? Door nu ergens in de grote molecu len-keten een uit koolstof en zuur stof bestaande groep in te bouwen die gevoelig is voor ultra-violet licht, heb Je Ecolyte gemaakt en heb Je de voordelen van hout en papier (biologische afbreekbaar heid!) terug Plastic bekertje gaat de gevoelige groep UV-licht absorberen, hetzelfde licht dat de menselijke huid bruin kleurt. Aan gezien UV-licht niet door glas gaat, gebeurt er met het bekertje niets zolang het in de etalage staat. Maar buiten verbreekt het zonlicht de hechte structuur van de grote moleculen en het plastic valt in kleine delen zo dat de bodembacte riën hun werk kunnen beginnen. Zolang er puur organische stoffen in het plastic zitten (en bijvoor beeld geen chloor!), klopt dit alle maal. Tijdens het afbraakproces, dat zonodig jaren kan duren, wor den er ook tussenprodukten ge vormd, zoals appelzuur, maar dat ontstaat ook bij verrotting van de appel zeL Het inbouwen van een UV-gevoelige groep is moeilijker dan het simpel toevoegen, wat bij sommige plastic produkten al langer gebeurt, maar het is ook beter. Een toegevoegde hulpstof kan in het verpakte pro- dukt terechtkomen en als dat voed sel is, kan het dat zelfs vergiftigen. Wegwerpen Het lijkt dus wel goed te zitten met Ecolyte, met name dus met Ecoly- te-wegiweapservies en -bestek. Gaan we even voorbij aan het onont koombare feit dat de petrochemi sche industrie nog altijd een ver vuilende bedrijfstak is en dat ver spreiden geen oplossing is van de vervuiling („dilution is no solution to pollution"), terwijl hergebruik in dat opzicht veel sympathieker is, dan moeten we ons nu even voor stellen wat de milieubewuste picnic- eer doet, als hij de paden op, de lanen ingaat. Hij begeeft zich naar de kleinhan del en koopt Ecolyte wegwerpservies en wegwerpbestek, betaalt daar (hij is immers milieubewust) meer voor dan voor ander plastic, want Ecoly te zal een 10% duurder worden en als hij in het jonge groen is uitge geten, werpt hij alles met een schoon geweten weg. Afgezien van het feit, dat in allerlei 6tadia van ontbinding verkerende plastio voorwerpen wel eens een smeriger gezicht konden opleveren dan complete, is dat natuurlijk mi lieubewustzijn van de koude grond. En wat is er zo erg aan het terug mee naar huis nemen van het be stek, wat is er zo erg aan afwas sen? Of ziet u al alle plastic gebruiks voorwerpen en verpakking „biocy clisch" behandeld worden, gesor teerd worden van de rest van het huisvuil en vervolgens op grote „bleekvelden" gelegd worden om te verteren? i a Ben nieuw rapport over het sexue- Hleven van de Fransen, dat direct H naam heeft meegekregen van ig; Franse Kinsey report laat wei- I heel van de reputatie van de mannen als grote minnaars toont aan dat er opmerkelijke ireenkomsten bestaan tussen de, Inse sex in de zeventiger Jaren die in de Verenigde Staten tussen 0 en 1940. Df de toeristenbusiness het nu k vindt of niet, de reputatie van Fransman als een groot min- Ir komt er bekaaid af", zegt dr. - rre Simon, die Ret onderzoek trop het rapport is gebaseerd, ft geleid. iet rapport telt 923 pagina's lurende drie maanden in 1970 jen groep van 2625 personen ge ld. De uitwerking van het ver- Jen materiaal heeft twee Jaar ge- 5 t- e Franse mannen bleken sexueel der succesvol dan zjj anderen hebben doen denken en er en aanwijzingen dat zij zelf ook rften dat er iets niet helemaal 1 zit. Een voorbeeld hiervan was J 77 procent van de ondervraagde anen verklaarde te geloven dat vrouwen soms gemeenschap met hadden „zonder het eigenlijk rillen". 1 procent van de mannen ver- |rde dat zij hun partners „altijd Vrijwel altijd" tot een orgasme [hten, maar slechts 4% procent de vrouwen was het daarmee de vraag of zij meestal ge- jijdig met hun partners een or- fte bereikte antwoordde 56 pro- van de mannen bevestigend, ir slechts 40 procent van de kwen. merkelijk is dat er zoveel pa- blijken te zyn met wat het report heeft aangetoond over sexuele gedrag van de Ameri- in de dertiger Jaren, it Simon-rapport toont aan dat •ocent van de Franse vrouwen het huwelijk geslachtsverkeer gehad Kinsey noemt voor 'Amerika van 1940 het percenta- fan 50 procent. 30 procent van mse mannen in 1970 bleken echtgenote wel eens te bedrie- het Amerikaanse cijfer ten voor de Jaren 1930-40 lag tus- 27 en 37 procent, ion ontdekte dat 60 procent van iFranse vrouwen in 1970 op de waren van een aantal ^tan- kort voor die tweede wereld was 52 procent van de Ame- ie al zo ver. van de conclusies die men uit rapport Simon kan trekken is |de essentiële veranderingen ln ixuele gedrag hebben plaatsge in in de Jaren na de Eerste We- 'rlog, en dat de veel genoemde ie revolutie der zestiger ja- "ilstorisch gezien weinig belang- tnls geweest. ici De Zwolse arts Jan Mengel is tegen wettelijke regeling van euthanasie (de goede dood, het laten sterven of doen sterven van mensen die de grens van het leven al genaderd zijn of die overschreden hebben) Daarmee is niet gezegd dat Menges tegen euthanasie is. Er zijn „zuivere vormen" van. Maar hij waarschuwt tegen een regeling door de staats macht. Aan die waarschuwing ligt ten grondslag een studie over „eu thanasie" in Hitlers Derde Rijk, waarop hij onlangs aan de Am sterdamse universiteit is gepromo veerd in de sociale wetenschappen. In de discussies over euthanasie duikt vaak het argument op, dat degenen die daar niet tegen zijn „eigenlijk niets beter zijn dan Hit- Ier". Maar dat berust op begripsver warring. Wat de Duitsers tussen 1939 en 1945 deden mag Je geen „euthanasie" noemen. Het was „Vernichting lebensunwerten Le- bens" (vernietiging van leven dat het leven niet waard is). Onder dat motto zijn duizenden zieken maar ook politiek ongewenste te genstanders vernietigd. Het verschonende spraakgebruik van de Duitser, en met name van de nationaal-socialist, sprak liever niet van vernietiging. Zijn rookgor- dijnwoord „euthanasie" vond in gang en het is niet meer uit te roeien als aanduiding van moord èn van „zuivere" euthanasie. Zo vergif tigt Duitse propaganda nog steeds westers-democratische discussies. Menges beschrijft in zijn proef schrift de verschillende „euthana- sie"-acties en de voorbereiding daarvan. Bij „Aktion T4" vonden 60.000 Duitse geesteszieken de dood in de gaskamers. De .Kindereutha- nasie" rich te zich op mismaakt ge boren kinderen. Aan een aantal psychiatrische in richtingen werd een vergassingsin stallatie verbonden. Zo'n instelling werd aangewezen als „Tötungsan- stalt" (inrichting ter doding om het meer letterlijk dan fraai te ver talen) De joden kwamen officiëel niet voor Het afgelopen vakantieseizoen heeft er volgens de directeur toeris me van de ANWB, drs J. D. Enge len, "anders dan anders" uitgezien. De Nederlandse vakantieganger is dichter bij huis gebleven dan voor gaande Jaren, heeft meer gebruik gemaakt van zijn auto dan van an dere vervoersmiddelen en heeft ook minder pech gehad met zijn auto dan in 1971. Drs Engelen baseert deze conclu sies op door de Alarmcentrale in het vakantieseizoen verrichte werk zaamheden. Dat de Nederlander dichter bij huis is gebleven grondt drs Engelen op het feit, dat er meer auto's getransporteerd zijn uit na bijgelegen dan uit "verre" landen, echter met één uitzondering Joego slavië. Er werden uit Spanje, Oos tenrijk en Zwitserland resp 42, 31^ en 47 procent minder auto's naar ons land teruggebracht dan in het va kantieseizoen 1972, maar uit België en Engeland resp 17 en 60 pet meer. Verder zijn er opvallend meer gid sen van nabijgelegen landen en stre ken verkocht. Wat nog nooit was voorgekomen: bepaalde gidsen wa ren opeens ln het seizoen uitver kocht. De verkoop van f ietsroutegid sen is verdrievoudigd, de gids voor Sauerland steeg met 40 pet Arden nen en Luxemburg met 25 pet, maar Spanje is met 25 pet teruggelopen. Tenslotte blijkt het dicht bij huis blijven uit de bungalowboekingen van de ANWB. De boekingen voor bungalows in Duitsland en Oosten rijk zijn met 20 pet toegenomen, die voor Spanje en Italië zijn met een zelfde percentage afgenomen. Dat er een toenemend gebruik van de auto is gemaakt baseert drs Enge len op een grotere verkoop dit Jaar van reis- en kredietbrieven, te we ten 515.000 in 1971 maar bijna 550.000 in 1972. Verder is een duidelijke toe neming van hotelreserveringen voor onderweg en heeft de ANWB 30 pet meer autovakantiereizen geboekt dan in 1971. Ook wijst hij erop, dat het aantal geheel verzorgde vliegrei zen gelijk is gebleven en zelfs hier en daar zijn teruggelopen. Het is in het hoogseizoen zelfs voorgekomen wat nog nooit eerder is gebeurd: er zijn nl chartervluchten geannuleerd. de „genadedood" in aanmertdng, maar de Duitsers hebben van de bestaande euthanasie-organisatie dankbaar gebruik gemaakt bij de vernietiging van joden. „Wild" Hitier heeft op een gegeven mo ment moeten afzien van verdere georganiseerde acties tegen geestes- ya Dat was een gevolg van Sen in Duitsland zelf. Poegon een periode van „wilde" euthanasie. „Wild" betekent hier „ongeorganiseerd". Dat wil niet in alle gevallen zeggen dat het er nog erger toeging dan tijdens de acties zelf. Wel gingen inrichtingsartsen nu him hopeloos zieke patiënten met injecties en/of tabletten om het leven brengen. Omdat de artsen nu op eigen in zicht en eigen geweten moesten af gaan, zijn tijdens de periode van de wilde euthanasie volgens dr. Menges „zuivere vormen van euthanasie" te constateren. De actie tegen geesteszieken strekte zich ook uit tot de bezette gebieden. Vooral in Rusland en Polen vielen veel slachtoffers. Hoe de patiënten in die landen werden behandeld laat zich raden: ze waren niet al leen „lebensunwert", maar ook nog slaven, dus ondermensen Protesten Veel aandacht besteedt dr. Menges aan de reacties op de vernietiging van de geesteszieken. Die waren in Duitsland fel, in aanmerking geno men dat het Derde Rijk niet be paald een staatsvorm had waarin afwijkende meningen welkom wa ren. Fel was het protest uit kerkelijke kringen. Regelmatig saboteerden artsen de „Aktion T4". Nauwelijks geprotesteerd heeft de rechterlijke macht, hoewel zij sinds 1941 volledig op de hoogte was bracht over de acties die aan de gang waren. Ook de bevolking liet zich niet on betuigd. In één geval leidde haar protest tot sluiting van een „Tö- tungsanstalt", dat was Grafeneck. Menges heeft aan de reacties veel aandacht besteed. Hij deed dat vooral omdat deze vernietiging van geesteszieken het voorspel vormde van de „Endlösung der Judenfrage' (de definitieve oplossing van het Joodse vraagstuk weer zo'n fraai woord voor een afzichtelijke zaak) De andere reden is, dat het onder zoek uitwees dat zelfs in het natio naal-socialist isohe Duitsland protest soms mogelijk was en in enkele ge vallen zelfs positief resultaat had. Het proefschrift is uitgegeven door de Erven F. Bohn N.V. in Haarlem. Promotor was prof. dr. Fr. De Jong Edz. De alcohol lijkt de strijd tegen het verkeer te verliezen. Iedere automo bilist weet allang dat een combina tie van deze twee factoren levensge vaarlijk is. Maar het „glaasje op. laat Je rijden" wordt nu ook in de praktijk toegepast. Dat is de zeer voorlopige en nog wat aarzelende conclusie die ver- keersdeskundigen trekken na twee verkeerscontroles het afgelopen weekeinde. Door Geert van Someren J. M. den Uyl (53) is een man /eet wat oppositie is. Zelf voert *1 sinds 1967 oppositie tegen de fing. En in de eigen PvdA-kring 1 hij heel wat oppositie tegen •elf moeten verduren. Hij kent verschijnsel van twee kanten, de kant van de aanval en van nt van de verdediging. Riemersma nu toe heeft Den Uyl de twee Sitionele fronten zo goed en zo d als dat ging uit elkaar pro- i te houden. Hij speelt dan wel dubbel-rol. maar niet in het zelfde spel en op dezelfde plaats. In het parlement is hij de oppositione le aanvaller. In zijn partij de ver dediger. Den Uyl is er niet in geslaagd de twee fronten in eikaars verlengde te brengen, zodat er één lijn getrokken kon worden tégen de regering Daarom is zijn positie broos: hoe kan een man met overtuiging oppo sitie voeren tegen een regering als hijzelf voortdurend onder de voet gelopen dreigt te worden door een oppositie? Scherp is de tweeslachtige situatie waarin de politieke leider van de grootste partij in dit land verkeert zondagavond getekend in een Brandpunt-interview voor de televi sie. Den Uyl kon en wilde niet kie zen, toen hem voortdurend de vraag werd voorgelegd of hij vóór Ter Heide was en dus tégen Groenevelt, dan wel vóór Groenevelt en dus té gen Ter Heide. Over het conflict in het grootste vakverbond van ons land. het NW. zei hij ontwijkend: „Als er in een bevriende familie zo'n conflict uit breekt, zult u van mij niet horen de één heeft gelijk of de ander heeft gelijk". Even later gaf hij zo wel Ter Heide als Groenevelt gelijk. Voor wie goed luisterde, gaf hij de afgetreden NW-voorzitter een tik keltje meer gelijk, dan de nog heer sende voorzitter van de Industrie bond. Den Uyl noemde het akkoord, da* Ter Heide met werkgeversorganisa ties en regering wilde sluiten „rea listisch en aanvaardbaar". Groene velt had gelijk omdat hij wezenlijke maatschappelijke hervormingen wil.maar voor dit moment leek Den Uyl dan toch maar weer voor de kleine stap voorwaarts te kiezen. De vraag is of Den Uyl zowel Ter Heide als Groenevelt nog lang bei den gelijk kan blijven geven. An ders gezegd: gaat zijn eigen partij hem niet tot een keuze dwingen? De eerste tekenen dat ook hier weer een harde confrontatie in ei gen kring dreigt, zijn er al. Het Gewest Amsterdam van de PvdA heeft zich achter Groenevelt opge steld. Vanuit datzelfde gewest is tij dens het Jongste PvdA-con gres met succes Den Uyls poging verijdeld 'om samen met de confessionele partijen tot een regeerakkoord te komen. De oppositie tégen Den Uyl laadt steeds meer de verdenking op zich, dat zij niet regeren wiL Zodra de parlementaire oppositie van Den Uyl eveneens in het teken van die verdenking komt te staan en de op positionele fronten aan weerszijden van Den Uyl in elkaar gaan overlo pen, lijkt het moment aangebroken, dat ook hij overstapt. Want één ding heeft Den Uyl altijd duidelijk overgebracht: hij voert oppositie om in de regering te komen. Maar na zoveel Jaren oppositie staat ook vast: zo snel als Ter Heide zal Den Uyl niet wegwezen. Bij de Coentunnel in Amsterdam en op de Afsluitdijk bij Breezands- dijk werden in totaal ruim zeven honderd auto's naar de kant van de weg gedirigeerd. Dat gebeurde in de nacht van vrij dag op zaterdag, tussen elf en half twee. Het tijdstip waarop veel men sen na een avondje uit de weg naar huis oprijden. Daaronder zijn er al tijd die het glaasje niet hebben la ten staan. Opmerkelijk is dan ook dat van die zevenhonderd bestuurders er maar één onder invloed was. Een te ver waarlozen percentage. Hopen „Het is moeilijk te zeggen of dit succesje te danken is aan onze ac ties", zegt de heer Van den Hof van Veilig Verkeer Nederland in Hilversum. „Dat kun Je alleen maar hopen". „De laatste actie die wij hebbenge houden tegen het rijden na gebruik van alcohol, was omstreeks de Jaar wisseling. Misschien treedt er lang zamerhand onder de automobilisten een mentaliteitsverbetering op". „Maar voor we beginnen te Juichen willen we eerst eens het resultaat van pak weg de tien volgende con troles afwachten", meent de woord voerder van Veilig Verkeer. „Het zou geweldig zijn als die allemaal zulke resultaten opleveren". „Het is natuurlijk altijd mogelijk dat een aantal factoren deze con troles gunstig hebben beïnvloed. In Amsterdam kan dat, omdat daar geregeld 's nachts comtroles zijn, de angst zijn om gepakt te worden". ,De Amsterdamse automobilisten zijn daar zo vaak mee geconfron teerd dat ze misschien de auto ln de nachten van het weekeinde maar thuis laten. Maar hoe dan ook, elk succes is meegenomen", al dus de heer Van den Hof. Inspecteur Gombert van de Amster damse politie; die de actie bij de Coentunnel leidde: „Wij hebben on geveer vijfhonderd auto's aangehou den. Dat heeft 62 processen-verbaal opgeleverd. Daarvan was er maar een wegens het- rijden onder in vloed". Rijbewijs „De rest varieerde van het rijden zonder rijbewijs, gebreken aan de auto's tot drie mensen die werden gezocht. Het is mogelijk dat de controle is beïnvloed omdat we er om half twee mee stopten .hoewel we de belangrijkste uren hebben gehad". „We hadden eigenlijk tot vier uur 's morgens willen posten, maar te gen half twee begon het zo te stort regenen dat het niet verantwoord was door te gaan", aldus inspecteur Gombert. Een woordvoerder van de rijkspoll-, tie, rayon Leeuwarden verant woordelijk voor de nachtelijke con trole op de Afsluitink: „Onze men sen hebben tweehonderd wagens ge controleerd. Niemand reed onder invloed". „De belangrijkste reden daarvoor is waarschijnlijk dat wij postten langs een doorgaande route. Met een glaasje op is men eerder geneigd, te gaan rijden als men niet ver van huls ls dan als nog een grote af stand moet worden afgelegd.". „Ongetwijfeld heeft ook meege speeld dat van de tweehonderd mensen die wij hebben er aange houden er vijftig vrachtwagen chauffeurs waren. Het grootste aan tal processen-verbaal werd dan ook uitgereikt wegens overtreding van de rijtijdenwet", aldus deze woord voerder van de rijkspolitie. Grote voorzichtigheid dus nog over het resultaat van deze verkeerscon troles. maar het leidt wel tot de ham-vraag: „Zouden we eindelijk beginnen te leren?"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7