Elke morgen weer in angst agend "Oranje Nassaulaan veel te gevaarlijk" OPHALEN VAN GROF VUIL Operetteklanken bij Crescendo KAMERLEDEN KOMEN Feest bij NZH Meerderheidsregering zal noodzakelijk zijn ,1 Veel felicitaties voor mr. Begeer „Solglytt" vertraagd PAGINA 2 ZATERDAG 4 NOVEMBft De heer Meisner: „Angst is wat overtrokken". Reactie van zijn echtgenote: „Voor jou wel, maar jij kent de weg". WARMOND Talloze War- mondse moeders zien elke och tend hun kinderen met angst De heer Van Moorsel 'Voor het kalf is verdronken' in het hart naar school ver trekken. De Oranje Nassaulaan die leidt naai- Oegstgeest wordit algemeen beschouwd als veel te gevaarlijk. Goed, er is nog nooit een dode gevallen. Maar de bange vraag van veel ouders Is. hoe lang dat nog zo zal blijven." Door Henriëtte v. d. Hoeven en Bert van Dommelen Foto's Jan Holvast Ongeveer een Jaar geleden is er een soort actie-comité ont staan uit de bezorgde ouders. Vooral de aanleg van de vier- baansweg uit Oegstgeest naar de Oranje Nassaulaan, de Abts poel weg baarde grote zorg. "Wat zal er gaan gebeuren", vroeg men zich in Warmond af Want de brede vierbaansweg noodt tot het rijden met hoge snelheden door het vele verkeer dat van deze weg gebruik zal gaan maken. Betekent dat nu dat al die hard rijdende auto's dwars door het oude Warmond komen? Of zal men Warmond gaan aanpassen, en dus deze mooie groene gemeente geweld aandoen?" Het „oomité" legde de War- monder raad deze vragen voor en vroeg tegelijk om ervoor te zorgen dat noch de veiligheid, noch het groene karakter van het dorp zouden worden aan getast. Voordat er maatregelen geno men zouden worden in die rich ting moest er echter naar de mening van het comité ook iets gebeuren, om de veiligheid on middellijk te waarborgen. Men stelde voor op de Oranje Nas saulaan een inhaalverbod in te voeren, en daarnaast het bord 50 km., dat nu halverwege do Oranje Nassaulaan staat, al bij de Tolbrug aan het eind van de Abtspoelweg te plaat sen. "Als men hard aan komt rijden en dan halverwege dat bord tegenkomt, remt men over het algemeen toch ir.aar wei nig af", was de redenering. Wat de maatregelen op lange re termijn betreft: volgende maand wil men de bruggen aan het begin van Warmond gaan gladstrijken. Op 't oog ook niet de ideale methode om verkeer, uit Warmond te weren. „De raad ziet het niet", zegt mevrouw Ha- Joides ervan". Er zou eigenlijk gewoon een weg om het dorp moeten worden gelegd. Want 't grootste deel van 't verkeer dat hier komt heeft in Warmond niets te maken. Wij zijn nu een jaar lang lief, beleefd en vrien delijk geweest. Maar de raad heeft „ja" tegen ons zegd maar „nee" gedaan". Verbazend Mevrouw Hajonides heeft haar kinderen opdracht gegeven over het voetpad naar school te fiet sen. De bekeuringen die dat op levert, wil ze dan desnoods beta len. Zij is niet de enige. Ook me vrouw Meisner, die evenals zij woont oan de Oranje Nassau laan, is bereid de staat te verrij ken door haar kinderen over het voetpad te laten fietsen. „Het is idioot dat de voorlopige maat regelen het inhaalverbod en het veaplaatsen van het bord 50 km nog niet genomen zijn, vindt zij. „Het is verbazend dat er op deze mander nog geen echt ern stige ongelukken zijn gebeurd. De kinderen rijden vaak met zijn vieren naast elkaar, en dan moeten er ook nog auto's bij. Ik laat mijn kinderen met angst en beven naar school gaan". „Nou ja, die angst wordt wel eens wat overtrokken", sust haar echtge noot. „Ik rij die weg ook elke morgen, en ik vind dat het alle maal nogal meevalt. „Maar jjj kent de weg dan ook", is 't ant woord van mevrouw Meisner. 'n Antwoord waarvan de juistheid door haar echtgenoot niet ont kend wordt. Levensgevaarlijk Dat het verkeersveiligheidspro- bleem in Warmond zich niet al leen concentreert op de Oranje Nassaulaan ziet de heer Van Moorsel, die woont bij een cam ping op het Oosteinde. dagelijks. „Vooral in de zomer is het hier levensgevaarlijk", zegt hij. „er zijn al aardig wat mensen die bij het ingaan van Warmond vanuit de richting Sassenheim, uit de bocht zijn gevlogen. Ik heb het gezien, dat er een vrouw in een Volkswagen van de weg raakte over de sloot vloog, dwars door een bollenveld raasde, om aan het einde van dat veld van man broer, overigens - weer vrolijk de weg op te rijden om haarsweegs te gaan. Er zou met een als je de gemeente Sassen heim verlaat een 50 kilometer bord moeten komen. Ais dat niet snel kan. omdat dat via hogere overheden moet worden geregeld zouden we een adviessneliheid. kunnen aangeven, of zoiets. Als er maar iets gebeurt voordat het kalf verdronken is. Nu heb ben we allemaal angst in het hart. Zeker als straks de winter komt. Die boCht mag dan wel flauw zijn, de ervaring is dat het met een snelheid van 50 kilo meter ai heel moeilijk is om een auto er goed doorheen te stu ren-". Slecht bestraten Nog een moeder die de bekeu ringen er graag voor over zou hebben als haar kinderen het voetpad naast de Oranje Nas saulaan zouden gebruiken om te fietsen mevrouw Van de Rest uit het Nassaupark. Haar kin deren doen dat echter niet. „Waarom moeten wij met het verkeer uit Leiden opgescheept worden?" vraagt zij zich af. „Ik ben zelf iemand die hard rijdt, maar op deze weg durf ik dat absoluut niet. Laten we onze we en maar Slecht bestraat houden. En maatregelen nemen. Al zet ten ze maar een doorgetrokken witte streep. Want nu pikkan Juist de snelle rijders Warmond, omdat 'het een iets kortere rou te is. Het is hier vooral 's mor gens levensgevaarlijk voor kin deren. Aan de andere kant zou ik ook niet willen dat er 'n fiets pad zou worden aangelegd ten koste van de bomen langs de Oranje Nassaulaan. Laten ze als het moet dat voetpad maar weg- Mevrouw Van de Rest: „Juist de snelle rijders -pik ken Warmond". doen. Daar loopt toch haast nie mand. Er moet gekozen worden tussen twee kwaden. Want ik kan mdjn kinderen toch ook niet vastbinden? Er hoeft maar één idioot te zijn die gaat in halen of iets dergelijksDaar naast heb Je nog die bus, ook een log gevaar". Er is in Warmond nog geen dodelijk ongeluk gebeurd op de Oranje Nassaulaan. Mevrouw Hajonides heeft overigens wel al driemaal in een paar Jaar tijd mensen bdnnengehad die voor haar deur waren aangere den. Gelukkig kwam er steeds net niemand aan. Nóg geen dodelijke ongelukken. Maar hoe lang zal dat nog zo blijven? Of moet het groene karakter van Warmond geofferd worden aan het snelverkeer? Nog niets Van de bedoelingen van hei comité is tot nu toe niets te recht gekomen. Het bord 50 km. werd nog niet verplaatst. Daarmee zou men waohten tot Oegstgeest klaar zou zjin met de Abtspoelweg. Samen zou dan bekeken worden waar de bor den moesten komen ("Inmid dels, zegt mevrouw Hajonides van de Meulen, één van de mensen van het comité", heeft Oegstgeest al een bord "einde 50 kilometer" neergezet. Maar het Warmondse bord staat nog op dezelfde plaats. Ook het inhaalverbod is niet doorgegaan. Men heeft de po litie om advies gevraagd en die oordeelde het niet nodig. "Er is toch nog nooit een dodelijk •ongeval geweest", zeggen ze dan. Alsof we maar moeten wachten totdat het wel zover Is". Zo maar één van de talloze gevaarlijke situaties die er elke da g weer ontstaan op de Oranje Nassaulaan. maandag Oude Herengracht, Ververstraat, Zijlstraat, Oost- en West Haven straat, Dwars Havenstraat, Ververs plein, Haven, Havenkade, Kalver markt, Kijf gracht, Minnebroers- gracht, Zuidsingel. Herengracht, Korte en Lange Langestraat, Nwe. Waardstraat, Oosterkerkstraat, Waardkerkplein en steeg, Waard- gracht, Oranjegracht, Kaarsemaker- straat, Looyerstraat, Weverstraat, Vestestraat, Groenestegen, Uiter stegracht, Kerksteeg. Breestraat. Langebrug, Ketelboeter- steeg, Schoolsteeg, Wolsteeg, Gan getje, Botermarkt, Vismarkt. Stad huisplein. Koornbrugsteeg, Dwars- koornbrugsteeg. Maarsmansteeg, Boommarkt, Aalmarkt. Nieuwe Rijn, den Burcht. Burchtsteeg, Nieuw- straat, Hartesteeg. Beschuitsteeg. Moriaansteeg, Hooglandsekerkgracht. Koppenhinksteeg. Hooglandskerk- koorsteeg, Middelweg, Oude Rijn, Hoogstraat. Kaasmarkt, Hooigracht, St. Pancrassteeg, van Driessenstraat, Middelstegracht. dinsdag Zoeterwoudsesingel (van Lammen- schansweg tot Hoge Rijndijk), v. d. Brandelerkade, Durieuxstraat, T. Sie- genbeekstraat, Roodenburgerstraat, de Mey van Streefkerkstraat, Cobet- straat. de Ridderstraat, Thorbecke- straat, Wasstraat, de Laat de Kan terstraat, Cronestelnkade, P. J. Blok- straat, Pruinlaan, de Gijselaarstraat, Kernstraat, Verdamstraat. Korevaarstraat, Plantsoen. 4e Bln- nevestgracht, Rijnstraat, Kraaier- straat, 2e en 3e Haverstraat. Ie, 2e en 3e Gortestraat, Geregracht, Le vendaal, Oranjeboomstraat, Cathry- nenstraat, Barbarasteeg, St. Joris- steeg, Koenesteeg. Nwe. Brugsteeg. Wielmakersteeg. Hogewoerd, Water- steeg, Plantage, Utr. Veer, Veerstraat. donderdag Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen- straat, Waardstraat, Hermanstraat. Trompstraat, de Ruyterstraat, Evertsenstraat, Heemskerkstraat. Oosterstraat, van Speykstraat, Kor- tenaerstraat, Tasmanstraat, Over- rijn. Galge water, Noordeinde en plein, Rembrandtstraat, Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel, Groenhovenstraat, Witte Rozen straat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree- wijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bilderdijkstraat. vrijdag Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Doelen gracht, Nonnensteeg, Kolfmakers- steeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgr., Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bakker- steeg, Molensteeg, Boisotkade, Kam- persteeg, Vonciëntiestraat, Vliet, Douzastraat. St. Jacobshof, St. Ja- cobsgracht, Jan van Houtkade. Hoefstraat, Raamsteeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Heren- steeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat. Ge recht, Pieterskerkkoorsteeg, Dief- steeg, Berkendaelstraat, Pieterskerk- gracht en straat, Pieterskerkhof, Papemgracht. VOORSCHOTEN In „De Werf" aan de Leidseweg te Voorscho ten houden maandagavond de drie confessionele partijen (ARP, CHU, KVP) een openbare verkiezingsbij eenkomst. Drie tweede kamerle den drs. Th. M. Hazekamp (KVP), drs. J. de Jong (ARP) en mevr. ir. N. C. de Ruiter (CHU) zullen spre ken en discussiëren over actuele politieke onderwerpen. LEIDEN Het Leids operette- I en instrumentaal muziekgezelschap i „Crescendo" vierde gisteravond zijn 21-jarig bestaan met een uitvoering in het St Antonius Clubhuis. De zaal aan de Mare was goed bezet, en de sfeei was er direkt by de Lambooy-mars van Cori. In het ge zelschap treft men instrumenten van diverse pluimage aan als mondhar- monika's, akkordeons, blokfluit, dwarsfluit, mandoline's, banjo, ham mond-orgel, piano en drums. Deze samenstelling geeft het ensemble een klank, die eigenlijk nergens mee te vergelijken is. Crescendo heeft zich onder leiding van dirigent W. van Strien de laat ste jaren meer en meer gericht op de operette. Er kwam een vokale groep by, en enkele danseressen. Het lag in de bedoeling een volledige Vogelhandier uit te brengen, maar dit was door enkele tegenslagen niet te realiseren, althans dit jaar niet Daarom bracht Crescendo na de pauze een herhaling van de vorig jaar reeds uitgevoerde operette Grafin Maritza van Emmerich Kó/lmón. Wat de zangsolisten betreft, de grote steun en toeverlaat van de vereniging is nog steeds mevrouw R. Viele, een sopraan met een goed zittende stem met grote draagkracht. Met veel verve nam zy de titelrol voor haar rekening terwyi zy voor de pauze succes oogstte met het Vilja-lied. Het volume van de so praan mevrouw C. J. van Dorp is weliswaar kleiner, maar het was erg jammer, dat zij gebruik maakte van de geluidsinstallatie in het lied van Robert Stolz, lm Prater blüh'n wie der die Baume. Na de pauze zong zy de rol van Lisa, de zuster van graaf Tassilo, die door de tenor C. Siebert op de planken werd gezet Ondanks de korte voorbereidings tijd kreeg ae uitvoering veel bijval van het publiek. Misschien zal het vo-lgend jaar niet meer nodig rijn telkens lange onderbrekingen in het programma aan te brengen. R. G. HARMS LEIDEN Ter ere van de jubi larissen uit het district Zuid organi seerde t jubileumfonds van de NZH gisteravond in de Stadsgehoorzaal een huildigings- en feestavond. Nace binnenkomst van de Jubilarissen: E. Ham, J. H. Lepelaar. E. G. J. de Rid der, C. Hoek, L. A. H. van der Lans, P. v. d. Sliuys, C. H. Rijling F. A. Karskens, A. Jongejan H. C. Heeren, C. Moeliker, N. Zirkzee (allen 25 jaar) en M. A W. Raasveld (40 jaren), verzorgde de N.Z.H Harmoniekapel het eerste muzikale onderdeel. Later op de avond was het woord aan conferencier Bob Vrieling, die er. met medewerking van vele artiesten, voor de rest van de a/vond een ge zellige toestand van maakte. Na de revue was er een bal onder muzikale leiding van de Flin-tstones. Zaterdag Nieuw Mlnerm Recpti Leldse EHBO-brlgade 46 uur Kreatief Sentrum )breestrf Integratie!eest met filmpjes (d 8 uur nam. I Breestraat 19 Jeugdhaven S rakel 811.30 uur nam. De Vink Dansen 9 uur nanj 's nachts Breestraat 19 Socléteit (voor kamerbewoners en alle den) 9—12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 66 telt voor kamerbewoners en s taanden 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk Zevendë ventlsten bijbelstudie 10 wil prediking 11 uur voorm. Schaakzolder (Morsweg 114)j snelschaaktoernooi 16 uur ru Bij molen de Valk postzegel 5 uur nam. Kantine Clos en Leembrug* dag Phllatellca 10 uur voorn nam. Ant. Clubhuls CabaretavonJ cendo" 8 uur nam. Maandag Stadhuis Gemeenteraad 7.5 "Breestraat 19 jeuganaven té 7.30—10.30 uur nam. Stadhuis (kamer 3) spreek Burgerlijk Pensioenfonds 2.3() nam. Dinsdag Morsweg 10 Werkgroep 1 1 stadsverfraallng 8 uur nam^ Rijksherbarium (Schelpenka Kon. Ned. Natuurhistorische; dhr. Mol over „Japanse tuiné ken en bomen" 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven ,1 7.3010.30 uur nam. expre, voor tieners 7.159 uur nam. f Gerecht 10 Dienstencentrum stad Bridgeclub voor beglna uur nam. I Breestraat 19 Sociëteit voor, capten 25 uur nam. I' Stadsgehoorzaal Ned. Reist. Filmavond over reisdoelen seriand. Oostenrijk. Italië, 1 en Frankrijk modeshow P ex Museum voor Volkenkunde' ging van Vrienden van muse voering Grieks schimmenspel ham. Breestraat 19. Sociëteit j (voor kamerbewoners en all* den) 9—12 uur nam. 3 Driftstraat 49 spreekuur raadsvrouwe 10.3011.30 uur Rijnsburgerweg 163 Spreekif meen Bureau voor levens- ej, vragen, 7.308.30 uur nam. Volmolengracht 19 Welfare-V Rode Kruis 2.305.00 uur nan) Hooigracht 38 Spreekuur hulsvesting werkende jonger^ 8.30 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksatf ha'i 8.15 uur nam. Mr. Bos voor CHU Oegstgeest O OEGSTGEEST - Het tweedekamer-tenstelsel zal nodig zijn, misschien Bos gPrak gaster Z9lfs rnet inbouw van een kiesdrem- gemeen*,ecen*,rurn voor pel. Mr. Bos toonde zich bevreesd, Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN Frans zn. v. F. de Graaf en E. Roest; Franclna Anna Adriana dr. v. M. A. Plug en F. Limburg; Bsrnadette Maria dl\ v. C. J. W. Hooljmans en Fle- lemon; Anke Mirjam dr. v. A. M. Sie- bers en T. H. M. Grubben; Eddy zn. v. A. Roubos en L. A. Bouwman; Me- lanle Helena Maria dr. v. J. M. Dries- sen en M. A. A. Turnhout; Anna Maria I Adriana dr. v. C. A. van Santen en I A. M. G. van Santen. OVERLEDEN M. van der Kwaak (67) echtgen. van J. van der Plas; B. Heetveld (72) man; 1 P. Dreef (65) man. de CHU over binnen- en buitenlandse beleid, nu en in de toekomst. Een groot deel van zijn betoog was ge wijd aan de Oost-Westverhouding en de Europese samenwerking. Hierbij kwam om. naar voren dat in Neder land het defensieprobleem te veel als een nationale zaak woi*dt gezien. Eén van de gevolgen daarvan is dat in de PvdA verlangd wordt een be zuiniging op defensiegebied, die on vermijdelijk moet lijden tot verzwak king van de drie krijgsmachtonder delen en tot afbraak van 't hele de fensieapparaat. Vooral nu onderhan delingen voor de deur staan inzake een veiligheidsverdrag Oost-West moet men zich Juist sterk maken. Gehandhaafd moet worden wat men heeft. Vergeten wordt te vaak dat Europa geen supermacht is, in po litieke zin heeft het zelfs weinig te betekenen. Ook de inflatie is geen nationaal probleem. In samenwerkingsverband1 moet de inflatie worden bestreden. Spreker toonde met tal van voor beelden op allerlei gebied aan dat in Nederland met alle kracht gestreefd moet worden naar en zo sterk mo gelijke EEG. Spreker toonde zich wat de binnenlandse politiek betreft be zorgd voor de pressie die op een vol gende regering wordt uitgeoefend van de zijde van de vakbeweging, ook al schynen de gelederen in 't NVV nu gesloten. Mr. Bos is meer dan ooit overtuigd van de noodzaak van een meerderheidsregering. Er moet nodig stabiliteit komen in de poli tiek. Het gezamenlijk programma, van de chr. democratische partyen, heeft ojn. als onderdeel de herzie ning van ons kiesstelsel. Het distric- dat de VVD dit niet zal steunen. Huisartsen E Lelden Tot zaterdagmoï uur raadplege men de eigen daarna tot zondagnacht twa« uitsluitend voor spoedgeval!' dokterstelefoon 222E2 (wijkz C. Th. C. v.d. Zeeuw, Stiet 52. tel. 21669 en A. E. Ktf Laxrunenschansweg 339, teL 262 Voorschoten Dokter A. Voorstraat 23, tel. 2493 (wf a Gezondheidscentrum, 1 aan 2, tel. 2177). Oegstgeest Dokter E. J. Frans Halslaan 10, tel. 53747 I ter L de Bruyne-Fontein, t fendreef 27, Leiderdorp, tel. t 54500). Leiderdorp Dokter Or Merelstraat 184a, tel. 44844 ter S. v.d. Leer, B. G. Corteli tel. 23109). Warmond Dokter Aalberselaan 2 Voorhout, (wijkzuster S. Posthuma, 308, Sassenheim, tel. 11463.). h Wassenaar Dokter H. S.L St. van 's Grave nsandelaaifc 1847. s Npothekers De avond-, nacht- en zone wordt waargenomen door dB apotheek, Doezastraat 31, Va; Smnllenburg. T SOS-Telefonische HulpdlL ,01710)—25202 V001 alle die" IJkhedeD verkeren berelkbft werkdag van acht uur n.mj, uur v_m doorlopend tn het w' dw^ van vrydag acht uurr maandag acht uur Gezinsverzorging r Aanvragen hulp bejaarden! durig zieken en gezlnsverzorg singel 8 tel. 24800 9-10 uil Aanvragen voor halve dij terkerkelljke opleidingsschool zinsverzorging, Rljnsburgerwd 55336 voorm. 910 uur. Wets winkelt je Juridisch adviesbureau rechtskundige bijstand. Adres Leids Volkshuls Ap' dijk 33 Openingstijden: dar 10 uur voorm tot 1 uur na ve maandag) en donderdags Dertig september en 3 ofcM Op receptie in Duivenvoorde VOORSCHOTEN In de Ma rotzaal van kasteel Duivenvoorde werden gisteren de festiviteiten rond het zilveren jubileum van mr. S. A. C. Begeer, president directeur van de N.V. Koninklijke Van Kempen Begeer besloten. Tijdens deze zeer druk bezochte receptie ontving mr. Begeer de „zil veren speld" uit handen van de voor zitter van de Federatie Goud en Zil ver. Deze onderscheiding wordt steeds aan ieder personeelslid uit gereikt bij een zilveren jubileum en omdat de president- directeur ook op de loonstaat voorkomt, is deze onder scheiding passend. De voorzitter van de Federatie prees de technische en commerciële inzichten van de jubile rende president-directeur, die een ar tistiek vak gekozen heeft en kans heeft gezien om in de tyd dat ys- kasten en auto's door iedereen als het hoogste goed gezien worden, toch artikelen te soheppen waarmee de mensen blij te maken zijn. Twee uur lang vormde zich een lange rij om de heer Begeer en zijn echtgenote te feliciteren. De ge schenken stapelden zich de aanwezigen waren 0 meester J. van der Haar schoten, de voltallige tense gemeenteraad, mr. J. oud-commissaris der konin van zakenrelaties uit het g LEIDEN De „Prini met aan boord de bewoner verpleegtehuis 'Solglytt" daag niet in Leiden aa Het schip dat met de L pleegden een Rynreis maakt kon gisteravond laa Düsseldorf vertrekken met dichte mist. Het wad tend vroeg nog niet bek neer het schip wel in L aanleggen. De mogelij khe uitgesloten dat het gezelst gen by gesloten zyn van dorpse brug, in Alphen zal gaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2