onte 11*1» EUWE SPORT IN OPKOMST ALLE WEGEN EN WEG WIJZERS LEIDEN NAAR CASINO Monaco groeit hoogte en in de breedte EXTRA 1973 Ijks anderhalve in het rond. de hoofdstad: geleden weinig [ie rots, nu een Otnant. In 1863 pik maken van of urenlang postkoets voor leze Franse en- genadigd land- toorgaans) zon- |4a te bereiken, [e jaren begon It de .speeltuin er aarde". Het btte lanc was de luisterrijk ca- it het stads- het vorsten- ken belangrijk »pn. Het is Ja- ||eest, dat de j|»t roulettespel. glamour is renen. Heden de economie rier niet meer rst door de in las ino. |n moeilijk te ïgenomen mag Bfceer dan on- )ent van het fchtstreeks van nt. De toeris- k garant voor ■procent ten H en voor het 1 de staatsruif i buitenlandse jie zich maar voordelen Ook de eigen c maar aan |o doet een et zakje. PAGINA n Roulette, trente-et-quarante en baccarat zijn nog steeds de populairste kansspelen in Monte Carlo. Maar toch, als observatie en gevoel je niet bedriegen (maar dat zal wel), behoeven de clande stiene Amsterdamse speelhuizen niet jaloers te zijn op de in- en omzetten van Monte Carlo's rou lettetafels. Invloed van de nieuwe Ameri kaanse) spelen als Black Jack en Craps is nauwelijks te bespeuren. Niet te onderschatten zijn de 250 speel (gok) automaten: zij staan garant voor een kwart van de inkomsten van de speelbank. Het casino biedt werk aan ruim 200 croupiers. Met de inspecteurs, detectives, kassiers, kantoorper soneel, pages, kelners en werk sters staan er ruim 900 man op de loonlijst. zijn ruim drieduizend autochtonen tegen ongeveer vijfentwintigduizend moet woekeren met zijn ruimte. Maar Monaco groeit! en zoekt het in de trtr Yorks aandoende wolkenkrabbers, maar tevens in de breedtein het wes- "Het landje worden momenteel 22 hectaren kostbare grond onttrokken aan van de Middellandse Zee. Dm biedt talrijke bezienswaardigheden, breedvoerig uitgemeten in een fol- 64 eau voor toerisme. Het paleis van Grace en Rainier, het oceanografisch jJarium, de exotische tuin met grotten en het pre-historische antropologisch er in vermeld evenals maar heel bescheiden onderaan alsof men er voor geneert het casino met zijn „salons de jeux". f lang niet meer óniem van het reeds in Euro loop der jaren ipeelbanken bij- t alleen him a maar boven- Ur, accommoda- fid hun „stam- pndommetje be- [h zou het on- io-complex van jn wat spookrid- te vergelijken Itie van bijvoor- ingse Kurhaus. een paar rusti- d it minuscuul (zoekt, komt on- afog te staan _j bouwsel, waar heen alle wegen en wegwijzers schijnen te leiden. En dan is er zeker voor mensen die de strijd met de kans niet schuwen maar heel weinig voor nodig om in het voet spoor te treden van de zeer velen, die er sinds 1863 hun geluk be proefden. Het zal wel een onjuiste impressie zijn, „een wat overtrokken beeld, maar het historisch „Casino de Monte Carlo" geeft Je nog steeds het gevoel, dat het in de Monegas kische microkosmos de spil is, waar alles omdraait. De verleidingskrachten van het ca sino zijn 's morgens nog niet zo sterk. Je kunt „tegenwicht" vinden op de gezellige avenues en boule vards, waarna Je vanzelf in het ge renommeerde „Café de Paris" be landt, waar de koffie goed is en een indrukwekkende „batterij" speelau tomaten op de losse franken in Je zak staat te wachten. Een spelletje Boulc (een Jonger en dommer zusje van de roulette) maakt je warm om een uurtje of wat later ook al door dat de zomers aan de Riviera killer en korter schijnen te worden een uurtje of wat later bij het schuin tegenovergelegen casino te melden. Entree-problemen zijn er nauwe lijks. Je schuift zeven Francs af voor een toegangsbewijs tot de „sal- les ordinaires", en er is geen sterve ling die naar de paspoort vraagt. Dat document is uitsluitend vereist voor een bezoek aan een van de „salons privés" (16 Fr.), een selecte omgeving die het „gewone voetvolk" niet gedoogt. Je loopt verder, ne geert de culturele nevenaspecten van het casino toneel, muziek, ballet-, wisselt een deel van je „va kantiegeld" om voor fiches (nog moeilijker na te maken dan Frans bankpapier) en vertrouwt Je toe aan de grillen en nukken van Vrouwe Fortuna. De toeziende blik ken komen van haar onverstoor bare dienstknechten, de croupiers. Zij vallen op doordat zij die enigen zijn die nog een smoking dragen. Avondkleding is er verder net zo zeldzaam als een eendelig badpak op de plages van Monte Carlo. Voor mensen van deze tijd ia de speelbank min of meer een amuse- ments-gelegenheid geworden, waar spanning, ontspanning en vaak ook inspanning de sfeer bepalen. Je zoekt vergeefs naar de ietwat be klemmende „Dostojewskische" image van dit legendarisch casino, waar toch Russische grootvorsten en En gelse lords in een handomdraai hele familievermogens op de speeltafels hebben achtergelaten. En waar is de tijd gebleven, dat volkomen be rooide spelers in het park voor het casino een pistool tegen de slaap plaatsten....? Voer voor psychologen is overigens nog steeds wel in ruime mate te vinden aan de speeltafels. Vooral de dames vormen (ook) in dit opzicht een interessant studie-object. Zij zetten vaak in grote wanorde op verscheidene tafels door elkaar. On vermijdelijk is, dat zij daarbij het overzicht op haar inzetten welveens verliezen, hetgeen dan resulteert in heftig gekibbel in rad Frans of Ita liaans. De croupiers zullen er wel meer van weten dan wij, maar Je krijgt wel eens de indruk, dat som mige spelers er een „systeem" van maken om onrechtmatige winsten uitbetaald te krijgen. Over systemen gesproken, die meer op mathemati sche dan op frauduleuze basis zijn uitgewerkt en uiteraard veruit de overhand hebben, afgezien van de systeemloze gokker op goed geluk het valt te betwijfelen of die inge wikkelde manipulaties uiteindelijk het beoogde effect sorteren. Toch is het een boeiend gezicht zo'n "syste- mier" soms uren achtereen aan het werk te zien in de innerlijke over tuiging dat er niets mis kan gaan. En Je kunt met zo'n speler meevoe len als een simpel wit balletje de onbehoorlijke moed toont zich daar niets van aan te trekken. De middagspelers, een speciale cate gorie casino-bezoekers, wordt veelal gevormd door de doorgaans met au tobussen aangevoerde vakantiegan gers uit de nabije Franse en Ita liaanse recreatiecentra, die Monte Carlo „even aan doen" en niet zel den door kleding en optreden de sfeer in een speelzaal verstoren als een vloek in een kerk. Onder het taalkundig wat uit de toon vallend motto .Rivier a by night" worden ook nachttrips geor ganiseerd, waarbij de vakantiegan gers, als kinderen op een schoolreis je naar een museum, door de speel zalen worden „gejaagd" en precies een uur de tijd krijgen om „rijk" te worden. Dat lukt natuurlijk zelden of nooit, maar kan de stemming bederven en het casino strijkt vele kleine, maar massale, inzetten even onverstoorbaar op als anders. Hoewel de avondspelers de veruit financieel sterkste groep vormen is die van de „ochtendspelers" wel zo interessant. Deze routeniers staan reeds om tien uur bij de ingang te wachten. Het zijn de „professionals" van wie er velen naar verluidt in een min of meer recent verle den grote of kleinere vermogens hebben verspeeld en die nu met het restant pogen hun pensioen wat op te vijzelen. De praktijk heeft ge leerd, dat de uiterst voorzichtige speler, die zich tevreden stelt met een klein (maar dagelijks) gewin, en die zich onder geen omstandig heid door de speelduivel laat „pak ken", een zeer reële kans heeft zijn bescheiden doel te bereiken. Het spel van deze „profs" veelal ern stig, zakelijk-uitziende heren van tegen of boven de 65+ (het vrouwe lijke element is opvallend zwak ver tegenwoordigd) wordt allerminst ge kenmerkt door lichtzinnigheid, fri voliteit of ontspanning. Hun spel mag nauwelijks spel heten: eerder is het arbeid, harde arbeid en Je komt er niet achter of ze van de roulette houden of er haat tegen koesteren. Er is nog een categorie professio nals in de speelzalen: de croupiers. Men treft er drie aan elke tafel: een aan het hoofd en de twee an dere tegenover elkaar aan het an dere einde. Hun handelingen, met schijnbaar ongeïnteresseerde gelaats uitdrukking, worden besped door een„chef de partie" die van een verhoogde zetel het wel en wee op het groene laken observeert. Pas wamieer een gelukkige winnaar een fiche afschuift, komt er wat leven in de groep. Na een „Merci pour les Employés" in koor, verdwijnt de fi che via een gleuf in de tafel in de „cagnotte" en keert men terug tot het onbewogen „hark- en draai- werk". Het beroep croupier wordt begeerd in Monte Carlo. Zij worden zorgvul dig gekozen en opgeleid in een cur sus die ruim een half Jaar duurt en in de kelders van het Casinogebouw wordt gegeven. Hun colberts hebben voor de veiligheid geen zakken en het is hun verboden buiten het ca sino met spelers en vreemdelingen op te houden. Dit zijn maar een paar voorbeelden van de vele regle menten en voorschriften die de ca sino-directie heeft uitgevaardigd ter bescherming van speler en meer nog de bank. De bank of een tafel te laten „springen" is reeds lang een onmo gelijkheid. Als de voorraad fiches op een tafel wat blijkt te slinken is een belletje voldoende een page nieuwe lading te laten aanrukken. De speelbank betaalt aan de kassa ieder gewonnen bedrag hoe groot dat ook wel eens kan zijn cash uit. Het casino is ook in het bezit van een eigen elektrische centrale die onmiddellijk in werking treedt als er (al dan niet opzettelijk) kortslui ting zou ontstaan. De veiligheids maatregelen duiden er wed op dat het casino evenzeer wordt „be waakt" als de kluizen van de Ne- derlandsche Bank. Bestaat er een typisch Monegaski sche mentaliteit? Mogelijk wel. Zij hebben niets heroïsch over zich en bekijken de zaken op een nuchtere en praktische manier. De Monegas- ken willen geen rol spélen op het wereldtoneel. Zij verlangen niet naar roem, alleen maar naar geld en toeristen. Het is mogelijk een wijs en te benijden volk. Zij beta len geen inkomstenbelasting, ken nen geen militaire dienstplicht en de toegang tot de speelzalen is hen verboden. Hun weistónd komt mede tot stand door de wens naar „rijk dom" van anderen en dat maakt het leven nog zoeter en de zonne schijn nog milder. ARD De Nederlandse autosportliefhebber sport ontdekt. Rallycross, enige jaren geleden Engeland, mag zich verheugen op een sterk "stelling. Niet alleen werpt een groot aantal rolle overgave op deze wedstrijdvorm, ook het n steeds grotere getallen naar dit spektakel, ideling is het Eurocircuit, even beneden Val- ïiden van Eindhoven. In de gemoedelijke am- ïrabantse heidelandschap is een bochtig par- in 1200 meter. Zand, grint en steenslag, afge- >n en asfalt is de ondergrond, waarover de ?ens (tienduizend tot het tienvoudige) zich £g een baan ploegen. zich rondom mes en aarden daar een voor- het snelle ge inder geïnteres- inderen kunnen ïen op het na- ark, het Euro- ice-enthousiaste en aan de snel nches. trok dit seizoen maar zo'n 4.000 tóde en be de Nederlandse rallycross k wa rn kijken. Insi- gend Jaar een >P- Definitieve plannen voor een tweede rallycross-circuit zijn er vooralsnog niet. Dat de bouw nog lang op zich zal laten wachten is echter onwaar schijnlijk. De kosten zijn in verge lijking met een circuit voor renwa- gens laag. Engeland heeft tientallen rallycross-banen, die vooral belang stelling trekken van de televisie. Ook in andere Europese landen is de rallycross in sterke opkomst. Volgend Jaar wordt een Europees kampioenschap ingesteld, waarvoor een wedstrijd op het Eurocircuit bij Valkenswaard wordt verreden. De grote troef volgend Jaar bij het Europees rallycross kampioenschap De RooiJ uit Eindhoven. Jan (30) en Harry (34) zijn een team, waar menige fabrieksrijder met ontzag en angst tegenop ziet. Beiden deden in de motorcross. Maar sinds zij zich met 'n ontembaar enthousias me op de rallycross hebben gestort, is er geen houden meer aan. vormen voor ons land de gebroeders deze belangrijke terreinervaring op Op geld en materiaal wordt niet gekeken. De bonkige Brabantse broers eisen het beste. De auto sport-afdeling van DAF in Eindho ven zag hier haar kans liggen. Ge zien de toenemende belangstelling van het publiek voor rallycross, plus de potentie van de De RooiJ's be sloot DAF zijn activiteiten in rally's en races aan de kant te zetten. Van nu af aan, dat was begin dit Jaar, ging DAF zich volledig concentreren op de rallycross. Jan en Ha^-y de RooiJ werden ge contracteerd voor het fabrieksteam van DAF, terwijl een sponsor (siga retten) de deelname aan alle Euro pese wedstrijden financiëel zeker stelde. DAF bouwde voor de gebroe ders De RooiJ twee Coupé's met de motor, die vier wielen aandrijft, voorin. De machine werd uit Enge land gehaald. Het was de nieuwste competitiemotor van Ford, de BDA, 100 cc, 200 pk. Topsnelheid van het monster: 180 km/u. Jan, nationaal kampioen 1971 en 1972, had daarvoor privé al veel er varing met de DAF's opgedaan. De eerste wagen was nog uitgerust met een Renault-motor, maar later bleek de Ford-machine een betere constellatie. Afgelopen winter togen de De RooiJ's naar de Britse rally cross-banen, tot grote schrik van de rijders daar. Menigmaal maakten zij korte metten met de coureurs in het geboorteland van de rallycross. Nationaal is de suprematie van de De RooiJ's onovertroffen. De strijd in deze jongste tak van de Neder landse autosport werd keer op keer gedicteerd door Jan en Harry. Op vaderlandse bodem geven zij elkaar weinig toe. Daar is de strijd tussen hen volledig open. In het buiten land is dat anders. Dan vormen zij een hecht team. Jan krijgt dan alle mogelijke steun van zijn broer Har ry. En dat maakt hen Juist zo ge vaarlijk in het Europees kampioen schap volgend Jaar. Want de fami lie-eenheid maakt hen stukken ster ker en betrouwbaarder, dan de ln fabrieksteams samen rijdende cou reurs. De acht races op het circuit van Zandvoort werden dit Jaar bezocht door 91.000 mensen. Het Eurocircult. trok met zes wedstrijden zo'n 60.000 bezoekers. Vorig Jaar was dat nog maar de helft, terwijl Zandvoort in 1971 ongeveer 144.000 toeschouwera verwerkte. Toename van belangstel ling voor rallycross dus, en vermin dering van publiek op Zandvoort. Zandvoort had dit Jaar de grote pech van het wegvallen van do Grand Prix, die volgend Jaar moge lijk weer terugkomt en concurren tie van andere graties evenementen, zoals de speedbootraces op de Am- stel. Wil Zandvoort echter de op gaande lijn weer te pakken krijgen, zoals de rallycross, dan zulen er daar beslist maatregelen moeten wor den genomen-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17