autorijden Het wintersportseizoen staat voor de deur. Reist u naar fJ;7^- het hooggebeergte omdat u uw hart verpand heeft aan de skisport of zoekt u alleen maar naar het bevrijdende gevoel t even weg te zijn uit de gure, vochtige Hollandse kwakkel- m winter? Op deze pagina veel informatie: zowel voor de skiër als de 'apres-skiër'. Wintersport Het woord alléén al, met zijn associaties van sneeuw en blauwe luchten, brengt in deze herfstige dagen 140.000 Nederlan ders rechtop in hun stoel. Want dat is het aantal, dat volgens een schatting van het NIPO, 'jaarlijks naar wintersport reist. De helft naar Oostenrijk, en de overigen voornamelijk naar Zwitserland, Frankrijk en Duitsland. Of ze allemaal gaan om te skiën? Nee, zeker niet, blijkt uit de en- quetes. Ongeveer de helft, dus zo'n zeventigduizend, gaat naar de bergen om er daadwerkelijk op de ski's te staan. De anderen zoeken er: de zon, de zuivere lucht, de idyllische wandelpaden, het curling- spel of het eisschiessen, de skibob, de slee, de sfeervolle ijsbanen, de luie ligstoel, de sauna, de verwarmde zwembaden of de befaamde après-ski. Maar in principe doen ze het allemaal om de sneeuw, om de stilte, die gezonde lucht en, vooral niet te vergeten, om het bevrijdende gevoel wèg te zijn uit de gure vochtige kwakkelwinter in Holland. Twee fijne platen uit Oostenrijk. Foto links: skiën in het Salzburgerland; foto rechts: rijden in de arrestee in Seefeld verzekering van de N. Ski V. Deze vereniging biedt zijn leden (lid maatschap gezinshoofd 1,50, ge zinsleden 6,50) als enige in Neder land een gratis verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid bij het skiën. En aangezien het aantal ski botsingen op de drukke hellingen, helaas, meer en meer toeneemt is dit een uiterst welkome aanvulling van elke andere verzekering. Daar naast heeft de N. Ski V. voor de leden een speciale skiverzekering van ca. 1,50 per dag. Miniski Sinds enkele Jaren is in Zwitser land, maar sinds kort ook in Frankrijk, de zogenaamde „miniski- methode" zijn opmars begonnen. Uitgangspunt is de problemen te overwinnen van de beginnende skiër, die met zijn normale ski's van circa 180 cm slecht overweg kan. Men begint daarom op ski's van een meter, die na enkele dagen verwisseld worden voor 120 cm. enz. Totdat men na tien dagen de „vol wassen" lengte bereikt. De opzet is de leerling in het begin toch veel plezier in het skiën te ge ven, waardoor de moeilijke fase van: „ik leer het nooit op deze lan ge latten" wordt overbrugd. De me thode is afkomstig uit Amerika en heet daar „Graduated length me thod", wordt in Frankrijk „Ski évo- lutif" genoemd, en is in Europa ontwikkeld door de Duitser Martin Puohtler, die er een instructief boek over schreef: „Neuer Schwung auf kurzem Ski", BLV-Verlag, 8 Miin- chen 13, Lothstrasse 29. Een uitstekende voorbereiding voor het seizoen is ook een in Neder land uitgebracht instructieboek: „Beter skiën", geschreven door de Duitse skipedagoog Jiirgen Kemm- ler, vertaald door ski-auteur Rob de Bruine (Elsevier 15.90). De eerste hoofdstukken in dit boek behande len conditie en techniek, waarbij vooral de thuisoefeningen aan de beurt komen. Daarna volgen de pure skitechnieken, die door heldere fotomontages en schema's onder steund worden. De keuze van een wintersportoord voordeel-aanbiedingen" ri. Wie op die datum gaat hoeft voor zijn kind één week (vijf schooldag vragen, en hij is goedkoop uit ook! Het is vooral de period lijk na nieuwjaar, waan bureaus lage prijzen wilt u? De treinen en gaan vrijwel leeg heen oi reizigers op te halen, lege plaatsen zijn in fei conteert in de hoge prij kerstgangers. En ook dit' den die immers voo seizoen zijn gehuurd worden doorbetaald, zod 5 en dus inkomsten slappe periode welkom Is. Uitstekende reizen bied zoen weer (keuze en telplan en Ned. Reisvei volgd door Sporthuis Ster-reizen en De Mag lend bij Hotelplan meer) de aangeboden appartementen, terwijl excelleert met bijv. ee kindreductie in januari reis naar het NRV-hof* selhöhe (Karinthië, Voor een kind tot zev 1 op de kamer van de 0 betaalt men slechts 75 week, terwijl hert; vlieg kind geheel gratis is. Ski-jacks zijn er in alle variaties zelfs als u er niet al te veel geld voor uit wilt geven. Deze modellen importeerde C A uit Frankrijk en Finland. Ze worden alleen verkocht in kleine series. De prijzen variëren van f 69 voor het mannenjack tot f 110 - f 120 voor de damesjacks. is dit seizoen weer groter dan ooit. Maar één ding is zeker: de kerstpe riode is uitverkocht, op 'n enkele oninteressante uitzondering na. Wat verwacht men ook anders in een jaar waarin men met drie snipper dagen over een kerstvakantie van tien dagen beschikt? Maar is die kerstperiode wel altijd zo gezellig? Nee, luidt dan vaak de verzuchting, maar we moeten wel in deze drukke en dure tijd vanwege de kerstvakantie van de scholen Nog steeds ligt hier (en 's zomers is het rliet veel anders) een grote brok onvrede van de Nederlandse vakantieganger. Want, wordt hij niet gebonden door een verplichte bedrijfstakgewijze vakantie (bouw vakken, metaal) dan is het wel de school die hem belet buiten de geijkte vakanties zijn vakantie op te nemen. Twee lichtpunten zijn het signale ren waard: Meer en meer inspecteurs van het lager onderwijs, daartoe geïnspi reerd door het departement, verle nen schoolhoofden stilzwijgend toe stemming om „in het belang van de gezondheid van het kind" een win tersportvakantie buiten de schoolva kanties om toe te staan. Twee weken vakantie zijn, zoals een schoolhoofd ons wel toevertrouwde niet belangrijk voor een goede leer ling. En voor een slechte geldt: die veertien dagen helpen hem er óók niet boven op. Het probleem ligt bij de twijfelachtigen maar geldt voor hen niet dat zo'n -xtra vakantie misschien juist de door braak naar omhoog kan bren gen Een ander punt deze winter is, dat de meeste scholen pas weer op 8 januari beginnen. Waarom dan niet geprofiteerd van de „super voor- En dan tenslotte moet ik nu aanschaffen en materiaal? Wie 1 heeft geskied maar het beren, doet er goed aa land een paar skischi 'c p.d.) te huren. Hij m skibroek kopen (ca. schikken over een wat? Jack, muts, pullovers, terdichte handschoenen ie Een nylon overbroek is v j< Wie echter weet dat gaat skiën, kan beter veterschoenen (in de moderne klemschoer) ƒ1,- p.d., waarop het is. Of een paar anti voor onder de schoenen kopen. Want] mers, dat veel ongeil gebeuren door uitglijden] De niet-skiër hoeft winterreis verder nauwf tra's aan te schaffi dwijnt immers bij sl< naar de haard binne| 1 echter zal ter plaatse huren (goede kosten we den per dag) en reke )i5 houden met skilessen Q\ 60 gulden per weekci% liftabonnement. ita En tenslotte: wie si koopt hoede er zich 1 io( te lang formaat aan want de methode om strekte hand omhoog an bepalen, is definitief And Integendeel, kortere B "ei bi dienen de voorkeur! ns sportzaken hebben lldc waarbij de klant aan ,en bijv. gewicht, lengte, sl r skitempo enz. kan 1co' net lengte juist voor hem gtjjen En wie geen puntenlijfc c plegen en toch het zdj onzekere wil nemen: el een z.g. Kurzski B breder dan een norffl ati degene die meer vofl skiet dan om sportieW rri leveren, een welkome De eerste enthousiasten wachten overigens niet op het offi ciële seizoen, maar trekken er al eerder op uit naar de voor- seizoens-trainingsweken in november en december. "Früh- winter' noemt men dit prille ski-jaargetijde, dat zich concen treert in de hooggelegen, sneeuwzekere oorden, als: het Zug- spitze-plateau, Lech/Zurs, Kiihtai, St. Moritz, Davos, Arosa, Zermatt, Val d'Isère en de meeste andere Franse moderne ski oorden. De verkeersbureaus van deze landen beschikken over lijsten met Frühwintercursussen, waarvoor meestal een all-in arran gement berekend wordt; met inbegrip dus van hotel, skilessen en liftabonnement. Prijzen tussen f 200 en f 350 per week. In de afgelopen Jaren Is ook de Ne derlander meer bereid gebleken per auto naar de Alpen te reizen. Re den we vroeger als echte laaglan- ders, en dus wat huiverig voor sneeuw en vorst, liever per trein naar de wintersport tegenwoordig vertoont de uittocht van gemotori seerde Nederlanders een overweldi gende stijging. Factoren die er toe bijdragen zijn: de vergrote belangstelling om met het hele gezin te gaan skiën en waardoor dus de auto het goed koopste vervoermiddel is en het nuttig gebruik van de auto in de wintersportplaats zelf om van lift naar lift te rijden. Een paar tips: Er zijn dingen die men met een auto beslist moet doen of nalaten. Bij sneeuwval, al is deze nog zo licht, moet gedimd licht worden ge voerd. Bij vorst mag de auto nooit op de handrem staan. Zet hem in een versnelling of blokkeer de wie len. Maak de glazen van de lampen schoon. Draai niet stationair, maar rij meteen weg. Bij doorslippen kunt u proberen In de tweede versnelling weg te rijden. Soms helpt snel schakelen en kort optrekken van de eerste in z'n ach teruit. Als één wiel doorslipt kan het soms helpen de handrem zover aan te trekken dat het slippende wiel blijft staan. Stroef maken van de weg kan door middel van: kranten, zand, oude lappen, vloermatten. Neem mee: slot-ontdooier ruitenontdooier, anti vocht-spray of startversneller, zakje zand, schop, sneeuwkettingen voor aangedreven wielen. *n Ideale voorbereiding is natuurlijk ©en anti-slip cursus. Per caravan Steeds meer caravanners zijn er zich van bewust, dat ook zij rustig naar de wintersport kunnen gaan, mits aan een aantal voorwaarden is voldaan. Hoewel de meeste moderne caravans rondom geïsoleerd zijn, moet men bij oudere types ook denken aan het Isoleren van de bo dem, waarop dan een vloerbedek king met vilten rug en onder de ta fel een extra cocosmat kan worden gelegd. Dubbele ramen zijn wel aangenaam. Eventueel kan een ex tra raam worden aangebracht vah stevig glasfolie, dat met watervast klitband bevestigd wordt. Zorg er voor wél te ventileren, an ders komt er condens. Neem een goede verwarming met aan- en af voer van buitenaf. Steek geen gas stel 's nachts aan voor verwarming gebruik liever kruiken. Werp even tueel een sneeuwwal op rond de ca ravan, maar nimmer tegen de wand .vant dan is er geen luchtcireulatie. 3utaangas wordt vlokkig bij tempe raturen onder nul, gebruik dus pro- paangas. Neem een wintercamping met stroomaansluiting, waarvoor een 3-aderige kabel van 30 meter meegenomen moet worden. Géén plasticsnoer! Het sanitair op de camping dient verwarmd te zijn, evenals het dagverblijf. Ook 's win ters mag het gewicht van de bela den caravan niet hoger zijn dan ca. 60 procent van het gewicht van de trekauto. Inlichtingen over caravanning in de winter: ANWB. Wassenaarseweg 220, Den Haag, tel. 070-26.44.26, of in het tijdschrift „Kampeer en Caravan Sport" Ski-materiaal Als gevolg van de afgelopen twee slechte winters (te weinig sneeuw) zijn vele fabrikanten en handelaren blijven zitten met grote hoeveelhe den ski's. Duidelijk is dus, dat er dit seizoen nauwelijks nieuwe mo dellen op de markt zijn gekomen. De meeste ski's hebben dezelfde constructie al zal er wel een nieuw kleurtje overheen liggen. Nieuw op de Nederlandse markt is een beroemde Oostenrijkse ski: Ato mic, waarop wereldkampioene An- nemarie Pröll haar zeges behaalde. De Atomic C Hl (rond 190 gulden) moet de grote concurrent worden van de in de lage prijsklasse be faamde Fan 2000 van Blizzard. Sterk in opkomst is ook de goede Franse ski Rossignol. Op het gebied van bindingen is er weinig nieuws. De meeste merken zijn goed. Genoemd kunnen worden de instapbindingen van Tyrolia, Geze, Salomon en Marker. Veel ge vraagd blijft de nieuwe Marker M 4 plus Rotamat, die veel 'renners' ge bruiken. Denk ook om een anti frictie plaatje onder de bal van de voet. Een stevige vangriem is noodzakelijk, gezien de toenemende ongevallen met losgeraakte ski's die stuurloos onderaan de helling onheil teweeg brengen. Een in hoogte verstelbare stok heeft ook zijn intrede gedaan. Voor schoenen geldt dit seizoen, dat het revolutionaire inspuit-systeem echter is gebleven en biedt met een flexibele zich aan de voet aan passende-binnenvoering een uitste kende keus. Een nieuwtje van vorig jaar, de „Parablack", is nog steeds niet in Nederland gearriveerd. De Para black, ontworpen door de Zwitser Giinter Schwarz, bestaat uit een kunststof driehoek die rechtop staand vlak achter de skispitzen wordt vastgelijmd en die bij diepe sneeuw verhindert dat de ski's el kaar kruisen. Ook het naar voren schuiven van de ski's (Bergski) is nauwelijks meer nodig. Wèl op de markt is sinds vorig sei zoen de „Giivo-clip" een hard- rubberen klem (ca. 4 gld.) waar mee men 'e ski's ol stokken bij el kaar kan binden, waarmee een handvat gemaakt kan worden om de ski's te dragen, en die zelfs on der de ski's als stijg-elementen kunnen worden aangewend. Kleding Ook de skikleding verdient de aan dacht. Met de opkomst van de ski- pakken de warme nylon over broek met windjack zijn ook de waarschuwingen los gekomen, dat deze gladde kledingstukken het glij den bij een val van ijzige hellingen bevorderen. Dat laatste is ontegen zeggelijk waar. maar de vraag is: moet men deze nylon overbroeken (de Jacks waren er immers al J&- ren!) dan maar afschaffen? In feite zijn ze ontwikkeld vanuit de „starthose", de uitritsbare broek, zoals die van een trainingspak, die de skicracks vóór de wedstrijden droegen tegen koude spieren. Nu gebruikt iedereen ze, en ze zijn een uitkomst omdat ze bij slecht weer snel over de skibroek kunnen wor den aangetrokken. Dat men in zo'n nylon-outfit snel glijdt is een feit, maar skimodeko ning Bohle heeft in Oostenrijk la ten uittesten, dat indien men met een normale broek 20 km p/u glijdt, een „überhose" hooguit vijf km méér snelheid geeft. „Het zijn", zegt hij, „niet zozeer de pakken, maar de té druk beskiede en dus ijzige pisten, die de gevaarlijke valpartijen veroorzaken". Hoe dan ook, de meeste nylonstof- fen die nu verwerkt worden, zijn minder glad, en worden als „anti- rutsch" c.q. „anti-glisse" op de markt gebracht. Ze zijn wat doffer en ruwer van vezel en hebben meer „grip" op de sneeuw. Aanbevolen wordt ook wel maar dat lijkt eerder een modegril de pakken met „spijkers" (van de bekende Jeans) te voorzien. Vasa-loipe Wellioht kent u wel de beroemde Vasa-loipe, de wedstrijd die jaar lijks in Zweden wordt gehouden ah een soort Elfstedentocht, waarbij de duizenden deelnemers op ski's een afstand van meer dan honderd ki lometer afleggen. Dat gebeurt op smalle „loop-ski's", waarbij men snelglijdend door het vlakke land schap trekt. Uit deze Langlauf-sport is het Ski- wanderen ontwikkeld,, dat de laat ste jaren ook in de alpenlanden een hoge vlucht heeft genomen. Want Juist voor diegenen, die niet toeko men aan het alpine-skiën maar niettemin graag fit willen terugko men van de wintersport, is deze tak van sport ingevoerd. Men „wandelt" als het ware door de sneeuw, met lange glijpassen in een spoor. En men geniet zodoende toch van de natuur zonder de geva ren van het pieteskiën. Het skiwan- dern, dat voornamelijk beoefend wordt door ouderen of door bijv. zelfstandigen (artsen, tandartsen, enz.) die vanwege hun beroep het risico van een ongeluk niet kunnen nemen, is in bijna elke grote win tersportplaats mogelijk. Seefeld in Tirol heeft er zelfs een „Abzei- chen-examen" voor ingesteld. Een befaamd deskundige op dit ge bied is de Zwitser Hans Amman uit Alt St. Johann. Deze langlauf spe cialist, die in zijn dorp een beroem de skiwanderschule heeft opgericht, is dezer dagen in Nederland om in samenwerking met de Nederlandse Ski Vereniging deze tak van sport, eigenlijk een soort trimmen op de ski, bekendheid te geven. Hij houdt lezingen in vele plaatsen van ons land. Inlichtingen: N. Ski V., ANWB-gebouw, Wassenaarseweg 220, Den Haag, tel. 070-26.44.26. Verzekering Wie naar de wintersport reist zon der een behoorlijke ongevallenverze kering neemt uiteraard veel risico's. De noodzaak van een goede finan ciële bescherming is duidelijk, waarbij echter voor een ski-onge vallen-dekking met een drie, soms viermaal zo hoge premie rekening moet worden gehouden. De keuze aan polissen is groot, maar aandacht verdienen wél bijv. de ANWB-verzekering waarbij mee reizende kinderen tot tien jaar gra tis meeverzekerd zijn en de speciale

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 14