anoi; Nixon brengt de isis van akkoord in gevaar n? leveren Saigon massa's wapens ETA ACHTER AANSLAG IN ZARAGOZA OVERLEG VAN BONN EN DDR IN KRITIEK STADIUM Het kopen van een eigen huis. Weetudatu bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? Fjrj amro bank DE CHT RRAAD NOVEMBER 1972 BUITENLAND PAGINA 9 euter) De Zuid- Iichtmacht heeft giste- fcanden eerder dan het jrier -Amerikaanse C transportvliegtuigen genomen. Dit is in mi litaire kringen in Saigon meege deeld. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon had geen commentaar op de overdracht die, naar vernomen is, verband zou houden met het op voeren van de militaire leveranties aan Zuid-Vietnam voordat er een bestand zal ingaan. Volgens het tussen Washington en Hanoi bereikte akkoord mogen het Zuidvietnamese leger en het be vrijdingsleger na het bestand niet meer met militair materieel worden bevoorraad, tenzij het de vervan ging van vernielde uitrusting be treft). De eerste Hercules-toestellen werden niet verwacht voor au gustus 1973. De C-130 werd be schouwd als een van de geschiktste vliegtuigen voor transport over een lange afstand tijdens de strijd in Vietnam. Het kan een snelheid van meer dan 500 km per uur be reiken en kan twintig ton vervoe ren. WASHINGTON (Reuter, AP) Hanoi heeft bij vredesoverleg verklaard dat president Nixon de (et ontwerp-vredesakkoord in het geding heeft ge leiden dit voor het begin van de 165ste bijeenkomst widesoverleg, waarop de leiders van de Noordvietna- Lektridvietnamese delegaties, Xoean Thuy en Pham afwezig waren. an de Vietcong-afvaar- iw Ngoeyen Thi Binh, Lel<è Nixon heeft niet al- d de overeenkomst op n datum te onderteke- j z bbren^ nu zelfs de ba~ icument dat hij bevre- noemd, in het geding". jpraak van mevrouw Ie oude eis naar voren rikaanse militaire ba- 'ietnam moeten ver- [enoemd in de vredes- •als die door Hanoi [gemaakt. Vermoede- tis er toen uitgehaald Amerikaanse dat de ianoi moesten worden uit het zuiden, fixon heeft gisteravond eerst alle "dubbelzin- de weg moeten wor- Voordat Amerika over- irtekening van de be- re desovereenkomst met m. In een televisietoe- dat alle misvers tan- ^UK-eld moeten worden ge- le voorkomen dat de I fegeling in het honderd jrlog wordt hervat. it sprak er echter zijn ►ver uit dat Amerika doel van een "eervolle nnen bereiken, laarde: "Wij zullen de tekenen wanneer zij dag eerder - en als de goed is tekenen wij Laar één dag te waoh- nadat Hanoi's verte- bij het vredesoverleg iadden verklaard! dat instemmen met on- an het vredesakkoord loi's afgezanten Nixons [singer opnieuw zullen Kissinger zei vorige in het geheime overleg fonde van drie of vier zou zijn ter oplossing bestaande problemen in ikkoord waarover hij en etnamese politburo-lid het vorige maand eens den. zegd dat hij niet wist waar Kis singer zich op het ogenblik bevond. Maar hooggeplaatste regeringskrin gen spraken later het bericht tegen. Boodschap Volgens Hanoi heeft president Nixon premier Pham Van-dong op 20 en op 22 oktober boodschappen gestuurd waarin hij zich akkoord verklaarde met het bereikte vredes plan en 31 oktober voorstelde als datum van ondertekening. Het offi ciële Noordvietnamese persbureau zei gisteren dat de boodschappen werden ontvangen terwijl presidentsadviseur Henry Kissinger over de vredesre geling in Saigon besprekingen voerde met de Zuidvietnamese pre sident Ngoepen Van-thioe. De verklaring van het persbureau werd begeleid door een lang com mentaar waarin Nixon ervan wordt beschuldigd Thioe te gebruiken om een regeling voor de oorlog op te houden. „De heer Kissinger kwam in Sai gon aan om van 18 tot 22 oktober met Ngoejen Van-thioe te spreken" zo heet het letterlijk. „In dezelfde periode stuurde president Nixon aan de Noordvietnamese premier twee boodschappen, de ene gedateerd 20 oktober en de andere 22 oktober, waarin hij bevestigde dat Amerika de tekst van het akkoord nog steeds volledig achtte, waarin hij zijn vol doening uitsprak over de verklaringen van de Noordvietnamese regering en waarin hij 31 oktober voorstelde als datum voor de ondertekening. Hoe kan het dan dat de Amerikaanse president enerzijds zijn boodschap pen stuurt en anderzijds in het duis ter verkeert over de besprekingen van Kissinger in Saigon. Dat is de volledige waarheid. Maar nu stelt de regering- Nixon dat er, wegens moeilijkheden van de zijde van Ngoe jen Van-thioe, verdere onderhande lingen moeten plaatsvinden. Kan iemand zo'n bewering aanvaarden?", aldus het Noordvietnamese persbu reau. fork Daily News" meid- lat Kissinger voor het ze week zijn laatste ge- met de Noordvietname- nnen en waarschijnlijk I naar Parijs zou vlie- deelde mee dit nieuws trouwbare bron" teheb- en en citeerde Nixons gier die zou hebben ge Serviër neemt ontslag Een van de meest vooraanstaande politieke persoonlijkheden van Servië Popo- witsj, heeft zijn ontslag ingediend, als lid van het federale president schap van Joego-Slavië. De stap van PopowitsJ lijkt een persoonlijke reactie op de beschuldigingen van "Liberalisme" die maarschalk Tito aan het adres van de Servische par tijleiding heeft geuit en die al heb ben geleid tot het terugtreden van de voorzitter van de Liga van com munisten in Servië en van minister van Buitenlandse Zaken TepawatsJ. Ted Kennedy vo&rt op het ogenblik campagne voor de verkiezing van George McGovern tot president en zwager Sargent Shriver tot vice-president van de VS. Bij een bezoek aan een naai atelier vroeg een van de aanwezige dames hem of hij haar zijn propaganda-speld-je voor Mc Govern wilde geven. ZARAGOZA Het Franse con sulaat in de Noordoost-Spaanse pro vinciehoofdstad Zaragoza "is gister- j ochtend na een bomontploffing uit- I gebrand. De consul, de 62-jarige Ro- jger Tour, liep daarbij ernstige 'brandwonden op. De aanslag werd gepleegd door drie Jongemannen die, volgens de officiële versie, zichzelf aankondigden als leden van de Bas- kische guerrillaorganisatie ETA. Het zou derhalve een reactie zijn van de ETA op de maatregelen die de Franse regering de laatste maan den heeft genomen om de Baski- sche terroristen, die van Spanje naar het Frans^ Baskenland waren uitgeweken, meer onder controle te krijgen. Zoals bekend haalde Parijs verleden maand e en voorloorlogse wet uit de doos om de ETA ook in Frankrijk buiten de wet te stellen Om ongeveer kwart voor elf. kwamen de drie Jongemannen aan jbij het consulaat, dat zich in het oentrum van Zaragoza bevindt, en vroegen de consul te spreken. Een maal binnen het gebouw overrom pelden zij de consul, diens secreta- Iresse en een kantoorbediende. Zij werden, gebonden met electriciteits- kabel, in een aangrenzend vertrek gelegd. De drie jongemannen goten rode verf over de vloer van het bureau en stelden een plastiekbom op. Ongeveer om elf uur verlieten ze het gebouw en weinige minuten nadien klonk een heftige ontploffing die het bureau van de consul ge heel verwoestte, schade aanbracht aan aangrenzende vertrekken en tal rijke ruiten in de omgeving deed springen. De ontploffing werd gevolgd door een brand die snel om zich heen greep, gevoed door de verse verf. De vlammen zouden de drie ge boeide slachtoffers het leven heb ben gekost als de secretaresse er niet in was geslaagd zich te bevrij den. Zij maakte ook de boeien van de consul en de bediende los en riep tenslotte de hulp in van de buren en de huisportier. De brandweer rukte aan met groot materieel en was de brand in een half uur mees ter. De consul, secretaresse, be diende en de portier, die eveneens brandwonden had opgelopen, wer den per ambulance naar het provin ciaal ziekenhuis vervoerd. De dok ters stelden vast dat de toestand van de consul zeer ernstig is. ADVERTENTIE Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. env.o.n.?Watzijn de fiscale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En weet u dat er bij alle kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank een handig vraagbaakje klaarligt over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Het heet: „Het kopen van een eigen huis" en u krijgt het gratis mee. Even langslopen dus. BERLIJN (DPA) De onderhan delingen over een basisverdrag tussen de beide Duitse staten zijn gisteren waarschijnlijk in een kritieke fase gekomen. De zevende bijeenkomst, van de staatssecretarissen Michael Kohl van Oost-Duitsland en Egon Bahr van de Bondsrepubliek, in j Oost-Berlijn, werd gedurende enkele uren onderbroken om Bahr de kans geven voor ruggespraak naar West-Berlijn te gaan. Bahr heeft vermoedelijk vanuit Wes-t Berlijn opgebeld naar Bonn. Hij wenste er zelf geen mededelingen over te doen en wilde evenmin zeg gen of er een crisis was ontstaan. Voor het begin van de zitting van gisteren had de staatssecretaris uit Bonn gezegd „dat we vandaag zeker niet klaarkomen". De christendemo cratische oppositieleider in Bonn Rainier Barzel, verklaarde dat de re gering van Willy Brandt naar hij vreest bereid ls Oost-Berlijn „ver gaand tegemoet te komen". Het lijkt er volgens hem op dat Brandt wil dat het basisverdrag nog voor de verkie zingen van 19 november zijn be slag krijgt. Moeilijkste onderhande lingspunt zou zijn het vastleggen in het verdrag van het voortbestaan, van de Duitse natie, ondanks staats- scheiding. Uitgetreden Jean-Marcel Jeanneney, die onder president De Gaulle diverse ministerportefeuilles beheerde, heeft de huidige rege ringsmeerderheid de rug toegekeerd om zich tot de beweging van Jean- Jacques Servan-Sdhreiber te wen den. Jeanneney was ook de auteur van het regionalistische hervor mingsplan, dat de inzet vormde van het voorlaatste referendum dat, in 1969, door het Franse volk werd verworpen en dientengevolge presi dent De Gaulle tot aftreden dwong. (Door onze correspondent) WASHINGTON Er resteren nog drie dagen voordat de Ame rikanen gaan stemmen, maar te oordelen naar de nationale sfeer van apathie en lauwe belang stelling zouden de verkiezingen al gehouden kunnen zijn zonder dat iemand er erg in had. Bij velen heerst een onbestemd gevoel dat er iets mis is met de presidentscam pagne, dat er ongrijpbare factoren in het spel zijn die de verkiezings strijd manipuleren, die ook de kie zer zelf manipuleren. Door Henk Leffelaar Er zijn dan ook talrijke onge rijmdheden. Terwijl president Nixo en zijn Republikeinen over meer verkiezingsfondsen beschikken dan senator Georg McGovern ooit bij el kaar heeft weten te trommelen, voert de president een non-campag ne. Waar Nixon in 1968 vijftig sta ten bezocht, zal hij zich dit Jaar in maar 15 staten hebben laten zien. Op deze uitstapjes laat de pre sident zich hoofdzakelijk rondrij den door bij elkaar gebrachte ap plaudisserende menigten in een autostoet, en vertrekt zonder zelfs een toespraak te houden. Nixons strategie ls erop gericht het volk te Imponeren met zijn presidentiële status en het daarbij behorende ce remonieel. Zijn bezoeken hebben lets van de staatsiebezoeken van een staatshoofd. Het ruwe werk van het aanvallen van de Democrati sche kandidaten wordt overgelaten aan een klein legertje Republikein se topfunctionerissen: ministers en partijleden. Een ongerijmdheid is ook, dat de president gisteren voor het eerst in deze campagne gebruik maakte van de televisie met een door Repu blikeinse verkiezingsfondsen betaal de uitzending. Een tweede uitzen ding is geprojecteerd voor de avond voor de verkiezingen Nixons non-campagne beoogt McGovern in een soort vacuum te laten ope reren door hem niets te bieden waar hij zich tegen kan afzetten. Het resultaat daarvan is, dat waar de kiezer McGovern de fouten liet maken die in iedere presidentscam pagne worden gemaakt, Nixon al leen beoordeeld kan worden naar zijn presidentiële image als beza digd staatsman die 't te druk heeft met de landsbelangeh om zich over zijn herverkiezing te bekommeren. Maar ondanks de gepolijste mas kers die Nixon en zijn vice-pre sident Agnew dit Jaar op voor schrift van hun image-knutselaars dragen, zijn er ogenblikken dat zij hun image vergeten en de aard to nen die Amerikanen in vorige ver kiezingen leerden kennen, toen Nixon geen middel ongebruikt liet om zijn opponenten te vernietigen en toen Spiro Agnew het bijvoor beeld over „die dikke Jap", had, doelend op een Japanse verslagge ver. In Cleveland zag Nixon verle den week op één van zijn weinige campagnebezoeken een vlag half stok hangen. Toen hij hoorde dat die er voor een doodgeschoten po litieagent hing, viel hij uit met een heftigheid waarin men de eigen lijke Nixon herkende. Hij had het over die „miserabele vieze mensen die op politiemensen spugen en ze varkens noemen". Agnew liet zich op zijn beurt in de kaart kijken toen hij tijdens een toespraak in Santiago geconfron teerd werd met luidruchtige de monstranten, uitgerust met politie- fluitjes (Agnew had zelf enkele da gen tevoren een fluit gebruikt om demonstraten het zwijgen op te leg gen). Hij zei: „Wanneer Jullie blijkbaar genoegen scheppen in de ze fascistische methode, waarom doen jullie het dan niet helemaal en dragen jullie geen bruine hem den. Dan kunnen we zien wie en wat jullie zijn". Hij vergeleek de de monstranten (een groep van Viet nam-veteranen tegen de oorlog) met Hitiers „Stormtroepen". Eén van de factoren die by de kiezers een soort murwheid te weeg heeft gebracht, ls ongetwij feld de manier waarop de Repu blikeinse regering controversiële kwesties aan beide kanten bespeelt een tactiek die door de voorma lige minister van Justitie John Mitchell werd geformuleerd als: „Let niet op wat wij zeggen, maar op wat wij doen". In Cleveland zag Nixon bijvoor beeld ook een bord waarop het ver lenen van amnestie aan de Jonge Amerikanen die zich in het bulten* land vestigden om de Vietnam- dienstplicht te ontlopen, werd aan gevallen. Het bord bleek opgesteld te zijn door de ouders die een zoon in Vietnam verloren hadden. Nixon beloofde hun dat er geen reden tot bezorgdheid was, want amnestie zal er 'nooit' verleend worden. Maar kort daarna zei Agnew weer in een rede dat er wellicht toch am nestie verleend zou worden, wan neer aan bepaalde voorwaarden werd voldaan. Het resultaat van dit spreken met twee tongen, dat een vorm van manipulatie is van de publieke opi nie (en voorbeelden zijn er bij de vleet), is verwarring en, wanneer het maar regelmatig wordt her haald, tenslotte apathie. De kiezer weet niet waar hij aan toe is om dat hem de middelen ontbreken om uit te vinden hoe de vork wel in de steel zit, trekt hij zich terug. Schandaal Deze tactiek heeft het Witte Huls ook toegepast op het „Watergate- schandaal" en op de daarna bijna dagelijks gevolgde onthullingen over de door Republikeinen geor ganiseerde politieke spionage en sabotage van de Democratische campagne. In eerste instantie werd van officiële zijde gezwegen, daar na werden ontkenningen gelan ceerd, die later weer iets gewijzigd werden, en ten slotte ging men in de aanval en beschuldigde de De mocraten van onbewezen en zeer waarschijnlijk uit de lucht gegre pen soortgelijke activiteiten De verwarring die hierdoor gezaaid werd, is één van de redenen waar om de Amerikaanse bevolking zich nauwelijks voor deze alarmerende en zelfs voor Amerika ongekende politieke praktijken interesseert. Even ongrijpbaar maar reëel is de manipulatie door het Witte Huis van de nationale pers, die kort na Nixons inauguratie in 1969 begon met de aanvallen van Agnew op li berale dagbladen en televisieom roepen. Hoewel weinig Amerikaanse journalisten het zullen toegeven, is vast te stellen dat de intimidatie door het Witte Huis zijn uitwer king niet heeft gemist. Duidelijk was dit vast te stellen by de televisieverslaggeving van het Republikeinse partijcongres in Miami, waar de commentatoren opvaJllend bescheiden en gereser veerd waren vergeleken met vori ge congressen. Een belangrijke de monstratie tegen de Republikeinse party kroning van Nixon die vlak bulten het congresgebouw plaatsvond en waar nationaal be kende figuren als Jane Fonda, Da niël Ellsberg en David Dellinger als sprekers optraden, werd door geen enkele nationale televisieom roep uitgezonden. Toen deze week mevrouw Pat Nixon op een campagnebezoek in Boston te maken kreeg met een menigte van enkele duizenden de monstranten, die ten slotte slaags raakte met de politie waarbij auto's in brand werden gestoken, werd deze gebeurtenis die zich in die omvang al lange tijd niet heeft voorgedaan, pas twee dagen later in de New York Times gemeld op een binnenpagina, en ook weer geen van de televisieomroepen besteedde er enige aandacht aan. Deze greep op de pers heeft de Republikeinse regering blijkbaar het zelfvertrou wen gegeven om ook direct in te grijpen. Voorbeelden Voorbeelden: twee televisieom roepen (ABC en CBS) werden door het Witte Huis opgebeld en ge vraagd of zij, bij een aangekon digd vraaggesprek met McGovern, bepaalde voor McGovern pijnlijke vragen wilden laten stellen. Beide omroepen weigerden. Een Zweedse Journalist die een weinig lovend artikel had geschreven over de Amerikaanse vrouw werd korte tijd later op het Ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden, waar hij tijdens een lunch aan de tand werd gevoeld. Een Nederlandse verslaggever die op het door de re gering geleide centrum voor buiten landse correspondenten in Was hington vertelde dat hij een cam- pagnereis met McGovern zou gaan maken, werd gesuggereerd dat een reis met Nixon of Agnew veel in teressanter zou zijn. Het is moeilijk vast te 6tellen wat het concrete gevolg is van de ze manipulaties, maar het is een verklaring voor deze merkwaardi ge verkiezingscampagne die maar geen vlucht kan nemen en die zo onafwendbaar verloopt in de rich ting van een grote overwinning voor president Nixon. Het is zoals Malcolm Boyd, een priester van de episcopale kerk, het donderdag stelde in een artikel in de New York Times: „Er is een morele en religieuze dimensie van de huidige presidentiële verkie zingscampagne die niet over het hoofd gezien of verzwegen kan worden. Het ls het simpele feit dat, nu de herfstbladeren verieleuren en de laatste zomerbloemen op de eer ste onvermydeiyke vorst wach ten, er verraad is in de lucht".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9