het wordt koud Ike dag gaan er 300 irkeermelers kapot Solisten deden goed werk bij Ex Animo' gasski-Fischer, basis voor drie •haakboeken ivius, Hannibals tocht :.;,er de Alpen, vertaald BRITTEN: IRA ONT WRICHT Chileense militairen in kabinet OVERDUIN BONAPARTE Mendelssohn met de Paulus herdacht iwe uitgaven Meubelstijlenen spoortje spelen Goedkopere koelhuisboter Contact Open Bejaardenwerk Trudeau blijft regeren HIJDAG 3 NOVEMBER 1975 sval goecU ederla Kort* im Grit; zaalpc nen to W( Du savon :n c at JL Elke dag gaan er ln driehonderd parkeerme- iriehonderd van de onge- totterfeduizend guldens, kwartjes i,jes verslindende paaltjes telt. Sommeren veel, maar is het niet" :t- directeur G. Schuit ,V. Nederland in Haarlem, leverancier van parkeer- ant tachtig tot negentig het gevolg van vandalis- i duwen van alles in de I maar onder het betalen ken. Paperclips, stukjes ij- knopen, buitenlandse enzovoorts. Meestal gaat latuurlijk wel van kapot". er straatjongens, die wel i weten hoelang zo'm me- l is tegen een straatklin- er hun kauwgom in H sluiten wij met de ge- jeen contract, waarbij wij bedrag de meter leveren en onderhouden. Uitgezon derd vandalisme uiteraard". „Nederland" voorziet Nederland van parkeermeters, is de tekst waar het Haarlemse bedrijf mee adverteert. In werkelijkheid is dat de halve waarheid. In iets meer dan tien Jaar verkocht het er een kleine vijftienduizend. Het rijtje plaatsen dat een meter van „Nederland" binnen de muren heeft, ziet er uit als het excursie lijstje van een Amerikaanse toerist die in één dag Nederland doet. De levensduur van parkeermeters is lang. „Alle meters die wij hebben verkocht staan nog", zegt de heer Schuit. Een klein rekensommetje leert dat de meters voor elke gemeente een goudmijntje zouden kunnen zijn. Kant en klaar kosten ze zon' drie honderd gulden per stuk. Bij het lage tarief van een kwartje per uur zou hij er in rui/m een half Jaar uit zijn. Maar de bijkomende kosten zijn hoog. Voor vernielde metersdraait de gemeente zelf op. De mensen die de controle uitvoeren moeten wor den betaald. De meeste gemeentes zien in de meter meestal dan ook een regelaar van de park eert>eh oef te. De NV Nederland doet niet alleen in parkeermeters. „Wij verkopen zou Je kunnen zeggen het hele straatmeubilair; lichtmasten, wegbe- bakening, verkeersborden, verkeers lichten, plaats- en straatnaambor den, vangrail, etc. Een nieuw systeem voor het parke ren is de automaat. Dat „bewaakt" een heel parkeerterrein. De mensen kopen als het ware bij de automaat parkeertijd en stoppen het uit de installatie komende kaartje achter hun voorruit. Middelburg had daar voor ons land de primeur van. Aan het einde van het Jaar zullen er van „Nederland" 25 staan. Gouda en Schiedam beho ren tot de plaatsen waar er binnen kort één komt. Vandalisten hebben bij deze auto maten ook minder kans dan bij meters. De munt wordt niet alleen onderzocht op grootte, maar ook op gewicht en de legering. En als iemand zo dom is er een houtje of paperclips in te duwen, dan werkt de automaat dat er ook automatisch weer uit. U bent ge waarschuwd. and irtgebeurtenissen als Olym- i leien, wereldkampioenschap ml en dergelijke leveren al- zware stroom van literatuur ctol) lebeurde ook na de sohaak- om het wereldkampioen- Ie sen Bobby Fischer en Bor- ren ki. Niet zo verwonderlijk bij c, want de strijd Flscher- ezwi ieeft wekenlang de wereld j de in gehouden. Niet alleen tij- n 1 strijd, maar ook lang daar- jen i de|a de "match van de eeuw", t wedstrijd vaak werd ge- 'Züaierschenen er drie boeken. ;rde kwam op de markt met i-H ssen" door Bobby Fischer; Spectrum verscheen "Dag- noR een tweekamp, de match iisoher op de voet gevolgd -Hein Donner" en Teleboek gaf "Spasski-Fischer, duel euw" van Lex Jongsma uit ïaaklessen door Bobby Fi- "Waar gaat het bij het om?" vraagt Bobby Fi scher. "Om het matzetten van de tegenstander," luidt zijn eigen ant woord. Natuurlijk geen groot nieuws, wamt iedereen, die maar enig idee heeft van schaken, weet dat. Net zo goed, als iedere voet- Ier weet waar het bij voetbal om gaat: meer doelpunten maken dan Je tegenstander. Het bijschrift bij de ti tel is echter: "Voor beginners en ge vorderden" en dat is iets wat ik, met alle respect voor Fischer, moet bestrijden. De wereldkampioen geeft in het eerste hoofdstuk keurig een overzicht van het zettenverloop en ook geeft hij enkele bijzondere zet ten, zoals het roqueren, het "en pas sant" slaan en het promoveren van een pion. Daarna schakelt hij echter direct over op spelsituaties, waarin de tegenstander mat gezet kan wor den. Telkens worden de situaties in gewikkelder, om te eindigen bij het matzetten in drie of vier zetten. Fi scher doet dat volgens een soort van geprogrammeerde cursus. Hij geeft op de ene pagina een stelling, waar van het antwoord op een volgende pagina is te vinden. Toch is het boek van de wispelturige Amerikaan niet het meest geschikte om te leren schaken. Want met matzetten alleen kom Je er niet. Eerst moet een be ginnend schaker weten, hoe hij de partij moet beginnen. Een hoofdstuk dat in "Sohaaklessen" niet voor komt. Jammer, want met deze toe voeging zou het boek compleet zijn Spasski-Fischer, duel van de eeuw door Lex Jongsma 'Tk heb dit boek geschreven voor de geïnte resseerde liefhebber," zegt Lex Jongsma. fiscaal-Juridisch mede werker aan de universiteit van Lei den, in zijn voorwoord. Inderdaad is het boek niet geschikt voor de leek, met uitzondering van de knappe per soonsbeschrijvingen van Fischer en Spasski. Het is een werk voor diege nen, die de tweekamp nog eens rus tig aan zich voorbij willen laten gaan. In de beschrijving van Robert Fischer komt Jongsma tot een aar dige uitspraak: "Voor Fischer is niet het meedoen belangrijk, maar 'boeken heeft de Romeinse a schrijver Titus Livius (van tot 17 na Christus) een neergelegd van de rijke van zijn volk. Nog in het er Middeleeuwen was zijn werk bekend, maar thans log slechts de boeken 1 tot 10 en 21 tot en met 45, als- nhoudsoverzichten van de Het doel van Livius' levens- ,de vereeuwiging van de n, die door het voor- 50;en de groeiende decadentie gjji'ts het begin onzer Jaartel- resterende 35 boeken is het '•"eker een van de boeiendste. schildert daarin de aanlei- de tweede Punische oorlog Carthago, thans noord-Tu- Die aanleiding was de ver door Hannibal van het met pievriende Saguntum. Hanni- een zeer groot veldheer, die Romeinen bijzonder lastig Smaakt. Groot was de schrik e toen de Carthaagse gene- Pyeneeën overtrok, Gallië en door de Alpen Italië iel. Hij slaagde er zelfs in leinen ln twee gevechten te i, eerst aan de Ticinus, la de Trebia. Maar tenslotte en de Romeinen toch de Hing op de Carthaagse con- hoe hachelijk de situatie s geweest. En daarmee werd idslag gelegd voor het latere «k. d is, dat Livius' ge- lis van Hannibals jtocht over in een voortreffelijke ver van dr. w. P. Theunissen iD ssieke Fibula-reeks bij Van ik in Bussum is verschenen 19,90). „Ik heb deze verta- imaakt in herinnering aan erarenpraktijk en ik dacht aan al mijn leerlingen en i'n kinderen die met Livius heb- eworsteld", zegt dr. Theunis- zijn inleiding. „Zoals het drama het diepst de ziel lellas laat v begrijpen, zo wellicht de retorika van de jdenis ons het dichtst bij de Romeinse psyche". Het boek Is uit- i rende afbeeldingen op kunstdrukpa- stekend geïllustreerd met verhelde- I pier en met verscheidene kaartjes. „Leerboek der meubelstijlen" klinkt droog en taai, en terecht heeft Henk Baaren sr. samen met wij len A. G. Vélu schrijver van dit boek de titel veranderd ln M e u b e 1 s ti Jle n, zonder meer. Dit fraaie werk mag dan mede be doeld zijn voor de studie van de vakexamens woninginrichting, het is zo levendig geschreven en zo royaal geïllustreerd, dat de belangstellende leek er zonder twijfel veel plezier van zal beleven. Dat dit in het ver leden ook reeds het geval is geweest bewijst 't feit dat uitg. Kluwer (Tech nische boeken, Deventer) reeds de vijfde druk op de persen moest leg gen. Tachtig foto's en dertig teke ningen verluchten dit werk, waarin na de antieke stijlen (Egyptisch, Assyrisch- Babylonisch, Grieks, Ro meins en Byzantijns) achtereenvol gens de Romaanse, Gotische, I ta li anse, Franse, Hollandse, Engelse en Duitse meubels worden behan deld. Vooral het Franse meubel kreeg veel aandacht: Renaissance, de Lodewijken, Empire en Bieder meier. De samenstellers hebben zich niet beperkt tot een dorre opsom ming van stijlkenmerken, maar schetsen ook het milieu van het ontstaan, zodat de lezer tevens een culturele achtengrond meekrijgt. Uitgever L. J. Veen ln Wageningen heeft reeds verscheidene boekjes over modelspoorwegen laten ver schijnen, handleidingen voor het geleidelijk opbouwen van een mo dern modelspoorwegbedrijf. Om nu ook de liefhebbers van stoomloco motieven, van smalspoor, van grote re schalen en van romantische mo dellen aan hun trekken te laten ko men heeft H. F. Enter, hoofdinge nieur bij de Ned. Spoorwegen, een speels maar tegelijkertijd zeer in structief boekje geschreven onder de titel S p o or tj e s pel e m (zelfde uitgever, prijs f 16,90). Dit boek, 128 pagina's groot, op uitstekend papier, met niet minder dan 62 foto's en 28 tekeningen, is doelbewust gericht op ontspanning en het warm maken van de lezer voor een van de meest fascinerende vrije-tijdsbestedingen, zoals de schrijver in zijn inleiding de spoorwegmodelbouw omschrijft Titels van hoofdstukken als „Een modern bedrijf haalt een stoom- paard van stal", „We reizen per tram verder en sollen met schalen", „We willen een tram en dus „We nemen een kijkje bij de Ziller- talbahn", „We gaan ook eens tui nieren" en „We boemelen met Ml- nex" zeggen genoeg over de veelzij dige inhoud. Terecht waarschuwt de schrijver aan het slot, dat alles wat men ook opzet een afspiege ling van de werkelijkheid moet zijn en dat men consequent moet zijn in de schaal. DEN HAAG (ANP) Waarschijn lijk in de loop van de volgende week zal de Europese oommissie de nodi ge maatregelen nemen om koelhuis- boter tegen verlaagde prijs bij de consumenten in de zes EEG-landen, dus ook in Nederland, te bren gen. Vermoedelijk zal het koelhuis- produkt een kwartje per pakje min der kosten dan andere boter. Moge lijk komt er ook weer braadboter tegen een nog wat lagere prijs. het winnen". Een aardige beschrij ving van de eerzuchtige Amerikaan. Na deze beschrijvingen volgt een dagboekachtig verslag van alle par tijen in Reykjavik, terwijl er naast de persoonsbeschrijvingen ook aan dacht wordt besteed aan een groot aantal partijen, die de beide schaak helden hebben gespeeld vóór het gro te treffen op IJsland. Tussen de par tijen van de tweekamp door geeft Jongsma een aantal beschrijvingen van de toestand op IJsland. Over de ziekte van Spasski en ook over het niet opkomen in de eerste partij van Fischer. Al met al is "Duel van de eeuw", mede doordat het is verlucht met tekeningen en foto's, een boek geworden dat op de plank van de 'geïnteresseerde liefhebber" beslist niet mag ontbreken. Dagboek van een tweekamp, de match Spasski-Fischer op de voet gevolgd door Jan-Hein Donner Het boek van Jan-Hein Donner Is een bundeling, van de artikelen, die hij voor en tijdens de match voor het dagblad De Tijd schreef. Voor dege- en, die zijn artikelen niet hebben ge lezen zondermeer een geweldig fijn boek. Tussen de partijen, compleet natuurlijk met uitgebreide analyses, staan, evenals bij Jongsma, be schrijvingen over de toestanden op en om IJsland. Een bijzonder fijn gedeelte van het boek, dat ik met ge noegen heb gelezen, is het zeer uit gebreide interview, dat Donner heeft gehad met- de wereldkampioen Fi scher. Geen interview over schaken alleen, maar vooral over Fischer zelf. Zo schrijft Donner ondermeer, dat Fischer een collectie van zeven tien maatcostuums heeft en dat zijn schoenen en overhemden even eens op maat worden gemaakt. Een prachtige gelegenheid om eens wat meer te weten te komen over schaakwonder Robert Fischer. JAN VAN DER NAT LEIDEN Voor een zeer matig bezette Stadsgehoorzaal herdacht de Chr. Oratoriumvereniging Ex Animo de 125 Jaar geleden gestorven com ponist Felix Mendelssohn-Bar - tholdy, met een uitvoering van de Paulus. Het bleek, dat dit oratorium in deze tijd alleen nog aanvaard baar kan worden gemaakt door een in alle opzichten grandioze interpre tatie, want de muziek zelf spreekt grotendeels niet meer aan. De sopraan Ank Reinders zong over het algemeen goed, vooral in het tweede deel zorgde zij voor enige zeer fraaie momenten. Elisabeth Cooymans was een betrouwbare alt, aan haar partij echter weinig cachet gaf. Van de bas Max van Egmond zijn we langzamerhand zoveel goeds ge wend, dat alleen een uit-vorm-zijn opvallend zou zijn, maar dit was ook gisteravond niet het geval. Marius Politie tegen kaping Leden van de Westduitse paramilitaire grens politie zullen gestationeerd worden op buitenlandse luchthavens om mee te helpen aan de bestrijding van vliegtuigkapingen, aldus heeft de Westduitse luchtvaartmaatschap pij Lufthansa bekend gemaakt. Een woordvoerder van de Lufthansa heeft geweigerd de namen van de betrokken eenenveertig vliegvelden te noemen. HiJ heeft wel gezegd, dat deze vliegvelden in hoofdzaak in het Midden- en Verre Oosten zijn gelegen. BELFAST (Reuter) Britse le- gerkringen hebben verklaard dat de militante vleugel van het Ierse Re publikeinse Leger "ontwricht" is, en dat de aanhouding van zes leden op woensdagavond "een nieuwe slag" voor de extremisten betekent. De bekendmaking door het Britse leger dat het de zes in handen kon krijgen doordat het een tip kreeg die een reeks van nuttige informatie los sloeg, doet Belfast speculeren wie de tip kan hebben verstrekt. Kringen die nauw contact met de Republikeinse beweging onderhou den verklaarden dat de officiële vleu gel van het IRA ervoor verantwoor delijk was. De offciële vleugel heeft gewelddadig optreden vaarwel ge zegd en is overgegaan tot een revo lutionaire politieke campagne in marxistische stijl. HR wil niet dat de militanten weer sterk worden en meent dat het streven naar de idea len van de republiek in de politieke arena moet worden uitgevochten. Een tweede geopperde theorie is dat de inwoners van de wijk Ardoyne waar de zes arrestaties werden ver richt, na twee weken van betrekke lijke vrede geen opleving van het ge weld meer wensen. Zien ze daarom een samenscholing van "provisio nals" in bijvoorbeeld zoals woens dag een pub, dan waarschuwen ze leger of politie. van Al te na was de grote verrassing, door een stemtechnisch welhaast volmaakte tenorpartij. Hij leverde oerdegelijk vakwerk, indrukwekkend door het ontbreken van overbodige franje. Solisten en het begeleidende Utrechtse Symfonie-Orkest leden echter onder de onduidelijke directie van Herman de Wolff. De beroeps musici hadden gelukkig genoeg dis cipline en ervaring om Mendelssohn niet al te veel onrecht aan te doen. maar van een opvallende interpreta tie kwam niets terecht, laat staan van eenheid. Jammer voor het koor, dat uitste kend stemmenmateriaal bezit, en vooral in de koralen liet zien wat het nog meer zou kunnen. De goede prestaties van de solisten en de nog betere intenties van koor en orkest konden echter de talloze onregelma- V.d. Linden, Westgeest en Karstens tegen West I LEIDEN De beide Noordwljk- spelers Kees Karstens en Hans West geest, alsmede Wim v. d. Linden van LFC behoren tot de vijftien geselec teerden, die gekozen zijn voor 't se lectieduel West I-West n. dat op 9 november wordt gespeeld op het ter rein van De Kennemers in Bever wijk. De overige dertien zijn: Stamkot (Unitas), Bezem (Gouda), Van Dul- lemen en v. d. Oever (beiden RVC), van Zijderveld (Heerjansdam), ge broeders Van der Vliet, Hokke en Nijman (DRL), Reedijk (SHO), Van der Leek en De Jong (beiden Xer xes) en Van der Graaf (Zwervers). LEIDEN Behalve zeer vele me dewerksters woonden ook tal van af gevaardigden van sociale-, kerkelij ke- en politieke organisaties de in de Vredeskerk gehouden contactbij eenkomst van het Interkerkelijk co mité openbejaardenwerk bij. Na enige huishoudelijke medede lingen het comité zal in 1973 haar eerste lustrum vieren kwa men twee dames van de U.V.V. aan het woord. Mevrouw Nienhuis ver telde iets over de opzet, de enorme groei en de werkwijze van „Tafeltje Dekje". Daarna lichtte mevrouw Buur man de koopochtenden voor gehan dicapten toe. Juist in deze kring was enige specifieke informatie zeer op zijn plaats. Na de pauze was het een gezwaai en gestamp van je welste. Onder deskundige leiding van mevrouw Meyer- Bosma deden alle aanwezigen mee met de gymnastiek voor ouderen. Mevrouw Meyer had eerst iets verteld over opzet en doel van de bejaardengymnastiek: opti male lichamelijke conditie; contact punt waar men anderen ontmoet; mensen zo lang mogelijk uit verzor gingstehuizen houden. tlgheden en de krachtloze vlakheid van het geheel niet goedmaken. R. G. HARMS SANTIAGO (Reuter. AFP) President Allende van Chili heeft een nieuwe regering gevormd en daarin drie militairen en twee in vloedrijke vakbondsleiders opgeno men. In een toespraak voor radio en televisie maakte hij gisteravond acht wijzigingen in zijn oude kabi net van vijftien leden bekend. Het oude kabinet was dinsdag en bloc afgetreden om het staatshoofd volledige vrijheid van handelen te geven bij de vorming van een nieu we regering. Allende zei gisteren ln een toe spraak dat de golf van stakingen "ons heeft gevoerd naar een oor logseconomie die vele maanden op ons land zal blijven drukken". De stakingen hadden Chili minstens 450 miljoen gulden gekost. Vandaag zouden drie commissies in het le ven worden geroepen om de crisis op te lossen. Zij zullen worden be last met de voedselvoorziening, do industriële bevoorrading en het ver voer. OTTAWA (AFP) De Canadese premier Trudeau treedt ondanks de zware nederlaag van zijn Liberale partij bij de parlementsverkiezin gen van maandag JJ. niet af. HIJ gaat door met een minderheidsre gering. Trudeau deelde dit gister avond op een persconferentie in Ot tawa mee. Kort tevoren waren de Liberalen ln zetelverdeling precies gelijk ge komen met de Conservatieven. BIJ hertelling van de stemmen bleek namelijk dat Trudeau's minister van Handel en Industrie. Jean Luc Pepin, ln het district Drummond toch gewonnen had van de kandi daat van de Sociale Kredietpartij. Zijn voorsprong bedroeg zeggen en schrijve vijf stemmen. Daardoor kwamen de liberalen op 109 zetels, evenveel als de Conservatieven veroverden. Een sleutelpositie neemt nu de nieuwe Democratische partij met 30 zetels in. De Sociale Kre dietpartij bezet er 14. In het oude parlement beschikte de Liberale partij over de absolute meerder heid met 147 zetels tegen de con servatieven 73. Trudeau verklaarde dat hij het vertrouwen zal vragen van het par lement, wanneer dit na het bekend waarschijnlijk pas over ongeveer een maand) bijeenkomt GEVRAAGD VERKOOPSTER of LEERLING-VERKOOPSTER Goed loon. 5 daagse werkweek. 's Maandags vrij. 3 weken vakantie. 3 snipperdagen. 7% vakantietoeslag. Textiel BIJL DE KEMPENAERSTRAAT 30 TELEFOON 01710—50808. OEGSTGEEST FLANELLEN DAMES PYJAMA'S maten 42 tot 52 17,95 DAMES EN HEREN ONDERKLEDING Wol, halfwol, Thermolana Hooigracht 62, teL 25650 Bereikbaar met bus 13-14-60 MAAK NU UW BROEKPAK ZELF Schitterende stoffen daarvoor vindt U bij ons xoals: moderne Jersey, moderne ruiten, moderne strepen, moderne effen stoffen in alle kwaliteiten, zowel voor broek als blouse. DE ZAAK VAN LEIDEN ZUID-WEST. OCCASIONS FIAT 850 Special 1968 OPEL KADETT 1968 PEUGEOT 304 1971 FIAT 850 1968 Hollandia Automobielbedrijf Dealer van Lada - Zastava - Scaldia - Wartburg - Trabant Uiterstegracht 90 - Leiden - Tel. 21496 b.g.g. 25216 Speciaalzaak voor aparte serviezen van o.a. PotterQ Zaalberg, Lucie Bakker en vele andere leuke cadeaus. Moderne kunstnijverheid. - Breestraat 68, Leiden TAXI? IN ALLE GEVALLEN IN IEDER GEVAL ELTAX LEIDEN DAG EN NACHT GEOPEND TELEFOON 22444 en 22513

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15