iisolini: politiek filmer, jekend naar het „echte le is u *en- k k? kt og tone i Himmelsengen 5 week vier films in Camera 99 r Life Rooyakkers automobielbedrijf N.V. N.V. L.I.A.M. nodigen n uit voor een speurtocht. Naar het voorbeeld n in andere steden, t gebruik al geruime Iraait het Leidse thea- 3eze week een reeks man. "Edipo Re" uit ma" uit 1968, "Por- en "Medea" uit 1970 •ren ruim voldoende Q om een indruk te |en van het huidige a van de grootheden ectuele, politieke film int. jmmelen niet kent zal er, wil le Italiaan gaan be- aan doen meer dan faan zien. Niet alleen ld te krijgen van de ontwikkeling die de filmer heeft doorgemaakt, maar ook omdat Pa- solini zich niet laat vatten in één keer anderhalf uur kijken. Pasolini is een uitgesproken intellectueel, een man die mikt op een beperkt publiek, en die dat ook wil, zoals hij in interviews herhaaldelijk heeft gezegd. Als argument voor het met opzet "moeilijk" maken van zijn films geeft Pasolini in een interview met Philo Bregstein in het tijdschrift Skoop, gehouden in de tijd dat "Porcile" juist klaar was: "Mijn eerste films, van "Accattone" tot "Het Evangelie volgens Mat- theus", waren veel realistischer. In het begin van de 60-er jaren heeft in Italië het neo-kapitalisme echter veel terrein gewonnen. Daarmee kwam de massacultuur. Ik kreeg de indruk dat ik mijn films dus voor massaconsumptie maakte, wat ik persé niet wilde. Mijn latere films zijn daarom veel politieker." Dat "politieke" van Pasolini's films is overigens nog duidelijk be grensd. In hetzelfde interview met Bregstein zegt Pasolini: "Natuur lijk zijn mijn films niet uitsluitend politiek. Ik wil wel nuttig zijn voor de politieke beweging -Pasolini is een duidelijke vertegenwoordiger van een intellectuele linkse, com munistische stroming - maar films zijn niet zuiver instrumenten. Als dat zo zou zijn zou ik verraad aan mezelf plegen. In uiterste conse quentie moet een dichter de vrij heid hebben om over de bloempjes te praten. Want door die vrijheid van hem persoonlijk te verdedi gen, verdedigt hij ook die van de arbeiders". Heel duidelijk zegt Pasolini, dat hij geen actualiteiten zoekt: "Ik ben geen Journalist". Ook alweer tekenend voor de manier waarop hij wil werken. Het gaat altijd om de ideologie. Vandaar ook de keu ze van de onderwerpen: "Edipo Re" en "Medea" zijn klassieke stukken, die als kapstok dienen voor de ideeën over menselijke verloedering in een volgens Pasoli ni slechte maatschappij. Diezelfde verloedering wordit ook tentoonge spreid in "Porcile", een uit twee delen bestaand verhaal. Het ene deel laat een Jonge man zien die zich in de woestijn terug trekt, en die daar zelfs tot kannni- balisme overgaat". De totale af wijzing van de maatschappij", zegt Pasolini. De andere man is noch gehoorzaam, noch ongehoorzaam. Pasolini: "De moraal van het verhaal is, dat Je moet gehoorza men, anders word Je door de maatschappij verslonden". Wat in de film dan ook gebeurt. Alle drie deze onderwerpen zijn volstrekt tijdloos. Het gaat nog maals om de ideologie. De enige film van de vier die min of meer in deze tijd is geplaatst is "Teore- ma", het verhaal over de aftake ling van een welgesteld bourgeols- gezin. Ook hier zijn de oorzaken bij Pasolini echter niet onderhe vig aan dez etijd: ze zijn alge meen, zolang er een bourgeoisie is. Collega-cineast Bertolucci, eens leerling van Pasolini, heeft eens gezegd, dat Pasolini de techniek van het filmen steeds opnieuw ont dekt. Inderdaad is die techniek een heel wezenlijk onderdeel van de films. Pasolini heeft bij her haling gezegd, dat hij zich op de eerste plaats ziet als dichter. Een dichter die de beelden die hem voor ogen staan zo zuiver mogelijk probeert over te brengen. In de recente film „Decame- rone" bijvoorbeeld, toont hü zijn instelling als kunstenaar, door zelf op te treden als de schilder Giot to, die zoekt naar verfijning van het werk, die niet levenloze wezens in een mooie lijst wil zetten. Niet Pier Paolo Pasolini. voor niets gaan de heiligen die de schilder heeft gemaakt in de ogen van hemzelf leven, komen ze van de muur af, veranderen ze in mensen uit het gewone straat beeld. Pasolini had nauwelijks duidelijker kunnen zeggen wat hij met zijn films wil: zoeken naar de mens in het beeld, het decor weghalen, en het "echte", de oor zaken van de verloedering die hij ziet, overhouden en ontleden. nily Life. Regie: Ken- Voornaamste rollen ïliffe, Bill Dean, Grace ter: Studio. i Loachs nieuwste is een film om voornamelijk sche redenen. In de eer stelt hij voor de eerste een aantal vragen over ssen geesstelijk ziek zijn schappij zoals die tot nu maar van voornamelijk .^ij-kritische zijde werden ^d. In de tweede plaats jife een schokkende ge ide socio-documentaire 0 ach de gegevens uit de pikte. Tegen het werk is ingebracht dat het her n overtrok. Loach maak- in zijn symboliek mis- s wel iets te makkelijk, boodschap van de film Ir echter helemaal niet idigd. haal volgt gedurende haanden het leven van lydon een 19-jarig meisje, (ten haar voor het eerst ion gedurende het spits- Ir werk op weg naar huis. rein laat zij voorbijgaan, «jeen aanstalten te maken irekken. Een witkiel die 1 over haar maakt brengt fcen politiepost. Daar wei- I maar één woord te zeg- islotte brengt de politie ders gekwetst door het kn dochter in een politie- fdt thuisgebracht maken lorgen over haar vreemde D stellen haar voor een Consulteren. jd later verteld Janice ADVERTENTIE Scène uit Family Life. Rechts Sandy Ratcliffe met de twee overige hoofdrolspelers: monumen taal acteerwerk. haar ouders dat zij zwanger is en dat zij de baby wil houden. Haar ouders zijn woedend en diep ge schokt bij het idee dat hun dochter zwanger is. Janice gaat naar haar vriend Tim, student op de kunstacademie, die haar ervan probeert te overtuigen dat zij haar ouderlijk huis moet verlaten en op eigen benen moet gaan staan, maar Janice mist de moed en het doorzettingsvermogen om die stap te ondernemen en raakt in een gesetelijke crisis. We zien haar intrede in het zie kenhuis. Zij wordt geplaatst in de afdeling waar de jonge psychiater zijn patiënten als het ware in een commune laat leven en waar hij een nieuwe methode gebruikt om tot zijn patiënten door te dringen. Shocktherapie en chemische mid delen wil hij niet toepassen. Tijdens de gesprekken met haar psychiater, die haar beter gaat begrijpen vooral nadat hij met haar ouders heeft ge sproken, krijgt hij steeds meer vat op het meisje. Langzaam treedt er verbetering in. Dan wordt Janice door de orthodoxe staf van het zie kenhuis overgeplaatst naar een an dere afdeling, krijgt shocktherapie en wordt schijnbaar genezen naar huis gestuurd. Janice trekt zich echter steeds meer in zichzelf terug en zelfs Tim lukt het niet haar tot interesse en loe vang ik een man? tone i Himmelsengen). m: Dirch Passar en Lone tie: Sven Methling. Thea- tkt dat "Hoe vang ik een m regelrechte sexfilm is, thuis blijven. Het Zweed- t is bepaald niet verstoken maar hoort in de cate- Ums beslist niet thuis. Wie fcr een fijne film wil gaan Uderwets wil lachen, moet ■beslist gaan zien. Het ver- I over ene Graaf Axel von Hasten, die van zijn oude tante het familiekasteel Hastenborg in bruik leen heeft. Hij is in de stellige over tuiging, dat hij de erfgenaam zal zijn. Zijn tante beslist echter an ders. Niet hij, maar zijn neef Joa chim blijkt na de dood van tante de bezittingen en het vele geld over te nemen. Axel moet voor zijn tante Joachim uit Rome halen. Nu is de neef uit Rome een man, die zich liever met oude munten bezighoudt, dan met vrouwen en zijn erotische temperatuur ligt dan ook ver be neden het nulpunt. Eis van tante is dat Joachim een zoon krijgt, zodat de bezittingen in de familie blijven. Die opdracht krijgt Axel. De Graaf heeft van het kasteel 'n soort luxueus bordeel ge maakt en dus lijkt het niet zo moei lijk om Joachim aan een vrouw te helpen. Niets blijkt echter minder gemakkelijk. Een of andere snug gere knaap haalt de politie erbij, omdat hij vindt dat er op Hasten borg onzedelijke handelingen plaats vinden. Axel geeft op het kasteel aan jonge dames een .speciale op leiding" T> politie stuurt daarom geen ie smeris, maar een uiterst charmante inspectrice, die Ontdek zelf de klasse van Mercedes-Benz Oegstgeest, Leidsestraatweg 1tel. 01710 - 5 26 43 4 Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 4 45 45 Een speurtocht langs de vele veilige modellen van Mercedes. Om te beginnen: de 200 en 220 modellen met de zuinige 4-cilinder benzine motoren. Dan de Diesels 200 D en 220 D, die komfort op een per fecte wijze met economie combi neren. Daarna de representatieve modellen 230, 250 en 280, die uitgevoerd zijn met krachtige 6-cilinder benzinemotoren. Vervol gens Mercedes' nieuwe dimensie in autorijden: de zojuist geïntrodu ceerde S-klasse met de 280 S, de 280 SE en de 8-cilinder 350 SE. En uiteindelijk belandt u bij de spor tieve modellen als 350 SL, 350 SLC en andere coupé's, waarin veilig heid is gecombineerd met kom fort van de hoogste klasse. U bent te allen tijde welkom voor een uitgebreide proefrit. Mercedes-Benz I rijplezier door veiligheid Goede film» ergens anders activiteit te brengen. Samen spuiten zij alle planten in haar vaders tuin met verf. Haar ouders zien dit als een bewijs dat zij volslagen krank zinnig wordt. Wanneer zij op een avond een klok kapot smijt is de maat vol. Janioe wordt teruggebracht naar die kliniek. Aan het einde van de film zien we Janioe in een collegezaal waar een docent haar aan de stu denten laat zien. Hij vertelt haar ziektegeval op een mechanische en bijna onmenselijke manier. De laat ste woorden van de film zijn de zijne: Heeft iemand nog iets te vragen? HEIN ET .BRINK zich opgeeft voor die cursus. Tijdens haar onderzoek valt haar oog op Joachim en het zijne op haar. Niets staat een huwelijk meer in de weg en kort daarna is de familie verzekerd van een nageslacht. Tan te is Axel zo dankbaar, dat zij hem het slot schenkt, terwijl Joachim het geld krijgt. Axel gaat nu gewoon verder met zijn speciale cursus en verdient zo een boterham, een dikbelegde ove rigens, want het kasteel legt be paald geem windeieren. JAN VAN DER NAT Antonlo-das-Mortes (Glauber Rocha) A'dam. De Uitkijk Bergmanweek, A'dam Cinetol tot maandag A Passion, daarna The Touch. Cabaret (Posse) A'dam. Calyp so; Den Haag, Krlterion; R'dam Kriterion. Fritz the Cat (Krant en Baksi) A'dam. Leidsepleintheater; Den Haag, Bijou; R'dam, Calypso. 11 Conformlsta (Berto Lucci) R' dam. Lijnbaantheater. Mash (Altman), A'dam Victoria; Den Haag Studio 2000. MacBeth (Polanskl) A'dam, Du Midi Sunday, bloody Sunday (Schlea- singer) Den Haag, Uitkijk; R'dam. 't Venster. Targets tBogdanovlch)A'dam, The Movies. What's up dog (Bogdanovich), A'dam, Roxy; Den Haag, Passage, Rotterdam, Studio '62 Nachtfilms Citizen Kane (Welles) Utrecht, Camera The good, the bad and the ugly (Leone), A'dam, Nöggerath. The erotic filmfestival, A'dam, The Movies Performance (Roeg en Cammell) R'dam, 't Venster. Who's afraid of Virginia Woolf, Utrecht. Vreeburg. Zaohariah (Englund) Utrecht Palace. Eén van de films die tot de klas sieken van de kindermiddagen be hoort is die naar het befaamde sprookje uit de cyclus Duizend-en- een-nacht. Het verhaal is onschul dig met desondanks veel spanning en een climax op het Juiste mo ment. Blijvers LUXOR De Peetvader ls niet alleen langdradig maar blijkt ook een lange adem te hebben. Zes weken lang doet de film met een inside-verhaal over het leven bin nen de mafia, het al goed in het theater aan de Stationsweg. Be twijfeld moet echter worden of dat aan de kwaliteit ligt of dat de pu bliciteit aan de grote opkomst heeft bijgedragen. REX Het ls allemaal uit het leven gegrepen wat er gebeurd met Lawrence van Arablë in het thea- er aan de Haarlemmerstraat. Wel iswaar is het verhaal over het le ven van de Britse Arabiër en stich ter van het Arabische legioen een beetje overtrokken en gechargeerd maar een kniesoor die er op let. TRIANON Voor het eerst weer eens een aardige Franse humoris tische film na Louis de Funès en Bourvil. De Chariots, vijf Jonge knapen uit een beatband maken het mooi bont in het leger. Klamme handjeswerk deze week in de nachtelijke uren in het the ater aan de Hogewoerd. Robert Fuest heeft meer vakgriezelwerk afegleverd. Dr. Phibes is niet zijn beste maar ook niet slecht. Titel: Bed in, bed uit. Theater: Rex: Tijd: Vrij. en zat 23.30 uur. Wat er achter de titel bed in, bed uit verborgen zit laat zich makkelijk raden: een berg hypo- crises over blote meisjes en nog niet geheel ontblote mannen in degelijke onderbroeken. KindermkJdag Nachtfilms Titel: Aladin en de wonder lamp. Theater: Camera. Tijd: sa. wo. 1L30, so. 14 en 16.15 uur. Titel: De afgrijselijke dr. Phibes. Regie: Robert Fuest. Theater: Ca mera. Tijd: VrU. en zat 23.30 u. ADVERTENTIE Zondag op de koffie bij Bach. Koffieconcert op zondag morgen om 11.00 uur in de Stads gehoorzaal te Leiden door het Nederlands Saxofoonkwartet met Harry Mooten (electronische accordeon). Op het programma staan werken van Desencios, Bach, Petersma en Pierné. Toegangsprijs: 2,50; kinderen tot 16 jaar: 1,25. Wij bieden u gaarne een gratis kopje koffie Dezelnfc worde u aangeboden door Douwe Egberts.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13