Gemeenteraden praten veel te weinig over het gewest Ruimtevaart tot elegante Y draagt bij skikleding Mr. J. Patijn nu burgemeester van Dodewaard: Driemaal inbraak PAGINA 1 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 ZOETERWOUDE Het „burgemeester-loze tijdperk" in de kleine Betuwse ge meente Dodewaard is ten einde. Woensdag heeft mr. J. A. N. Patijn, inwoner van Zoe- terwoude en plaatsvervangend secretaris van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, die opengevallen plaats ingenomen. Van het rijtje sollicitanten had hij de beste papieren en daarom zal hij in het on-geveer 3600 inwoners tellende dorp, onder de „rook" van de kernenergiecentrale, de elf leden tellende gemeenteraad voorzitten. Helemaal vreemd is het „gelder- ce" voor mr. Patijn niet, want voor zijn komst naar Zoeterwoude werkte hij twee jaar c*p de gemeentesecre tarie in Arnhem. Zowel deze baan als zijn functie In de raad van ad vies heeft hij gezien als een voor bereiding, een .stage", voor de ver vulling van een langgekoesterde wens: 't burgemeestersambt. Mr. Pa tijn, wiens oom in de Jaren '20 bur gemeester van Dén Haag was, be gint met veel enthousiasme aan zijn nieuwe taak. Door Bram van Leeuw „Ik heb gehoord dat er een bij zonder plezierige verhouding bestaat tussen het college van B. en W. en de raad. Politieke scheidslijnen zijn er niet. In de raad zitten alleen men sen, die het beste voorhebben met hun gemeente", aldus mr. Patijn Dit voorjaar nam de gemeenteraad eenstemmig het besluit om aanslui ting te zoeken bij de agglomeratie Arnhem, die tenslotte moet uitgroei en tot een gewest. Burgemeester Pa tijn is daar erg enthousiast over, omdat hij in zijn Arnhemse periode de eerste stappen op weg naar die gewestvorming van zeer nabij heeft meegemaakt. Gewestvorming is een zaak die mr. Patijn aanspreekt. Daarvan heeft hij vele malen blijk gegeven ads bestuurslid van het over legorgaan in de regio Leiden, dat het standpunt van de PvdA-fractie in de gewestraad mee helpt bepalen. Erg verheugd over de resultaten die tot dusver zijn bereikt, is hij niet. Wankel „Het gewest Leiden kent tot dus ver Slechts één duidelijk bindmiddel: de gezamenlijke afkeer om te wor den ondergebracht in een stadsge west Groot- Den Haag. Dat is een wankele basis", vindt mr. Patijn. „Slechts weinig gemeenten zijn be reid om de gewestraad ordenende be voegdheden te geven. Leiden en de randgemeenten hebben de neiging slechts schoorvoetend de nieuwe ont wikkeling te willen ondersteunen. Bovendien wordt er in de gemeen teraden, vooral in buitengemeenten als Zoeterwoude en Katwijk weinig over gewestvorming gesproken. Lei derdorp vormt daarop een gunsti ge uitzondering". In de Jaren vijftig zijn volgens mr. Patijn de verschillende grens- wijzigingsvoorstellen er de oorzaak van geweest dat de verhouding tus- een Leiden en de randgemeenten vergald 3s. Maar dat is nu achter de rug. Het wordt tijd dat er spijkers met koppen worden geslagen". Daar om vindt mr. Patijn de kritiek, die Is uitgeoefend op het onlangs verschenen VNG-rapport over het gewest niet helemaal terecht. „Zij hebben veel voorbereidend werk ge daan. Er zijn prioriteiten bepaald. Een van de verdiensten van het rap port is bijvoorbeeld dat men heeft bepaald waar in dit gebied na 1980 woningen kunnen worden gebouwd" Mr. Patijn is er ook bij gewestvor ming van overtuigd dat aan een ge meentelijke herindeling binnen de Leidse regio in de toekomst niet valt te ontkomen. Voor zijn toekomstige gemeente de ambtswoning is nog niet klaar en daarom „pendelt" mr. Patijn voorlo pig ziet hij die herverdeling (lees: opheffing) nog niet direct. ,De ver houdingen in de Oost-Betuwe liggen anders dan in de overbevolkte Rand stad. Het is bijzonder moeilijk de le vensvatbaarheid van een gemeente af te leiden uit het aantal inwoners en het verzorgingsniveau. Veel hangt bijvoorbeeld af van de aard van de bevolking. Een hoofdza kelijk agrarische bevolking heeft niet direct behoefte aan een breed scala van stedelijke voorzieningen. Men be paalt zich zondags vaak tot een stuk- Je wandelen of een uurtje vissen. Gebrekkig Als man bij de Raad van Advies inzake de Ruimtelijke Ordening was hij steeds betrokken bij het opstel len van de „grote lijnen" die de re gering hanteert in het ruimtelijke or- ning over het doorwerken van deze hoofdlijnen naar lagere organen als provincie en gemeente zegt hij„Dat gebeurt nog maar zeer gebrekkig. Ook de tweede nota voor de riumte- lljke ordening heeft daar maar wel- nog aan kunnen veranderen". Daarover sprekend komt mr. Patijn weer terug op de Leidse situatie. „Het feit dat iedereen die in Leiden een veer voor zijn mond kan wegblazen naar de randgemeenten verhuist is een verkeerde ontwikkeling. De ag glomeratie zal zo uitgebreid moeten worden dat er een redelijke menging van sociale groepen ontstaat en dat niet alleen mensen met hogere in komens tussen het groen kunnen wo- Tussen de gemeenten constateert de heer Patijn een groot gebrek aan overeenstemming. Men kijkt niet ver der dan de eigen gemeente-grenzen Randgemeenten willen niets van de „moloch" Leiden weten en Leiden stopt op haar beurt de baten van het in feite regionale elektriciteitsbedrijf in de pot voor de algemene dienst. Ook de landelijke overheid lost fi nanciële problemen van de centrum gemeenten niet op. Een meer blijven de uitzonderingsbehandeling van pro- bleemgebieden als Ledden geeft bij andere gemeenten die ook hun mid delen kragen uit het gemeentefonds al snel schele ogen. Mr. Patijn Is als burgemeester be noemd. Zou hij er iets voor voelen tot burgemeester gekozen te worden? „Niet onvoorwaardelijk. Dan rijzen, bij mij onmiddellijk de vragen: „Hoe functioneert het?" en „Hoe staat het met de vrijheid van handelen van de burgemeester?". Een punt Is: hoe kun Je als aanstaand burgemeester een verkiezingsstrijd op lokaal ni veau voeren met politieke issues? Bo vendien bestaat de kans dat zo'n man afhankelijk is van de meerderheid van de raad. Zo'n burgemeester gaat meepolariseren in de raad. Ik acht het bovendien niet onmogelijk, dat de centrale overheid het toezicht op de gemeenten zou verscherpen, waar door de gemeentelijke autonomie ver der zou worden uitgehold". Onafhankelijk Daarom geeft mr. Patijn de voor keur aan een benoemde burgemeester die onafhankelijk is van elke partij in de gemeente en de belangen van elke groep, hoe klein ook, kan ver dedigen. Waarmee hij overigens niet wil zeggen, tegen elke inspraak van de gemeente te zijn. „Het lijkt mij noodzakelijk dat de raad haar wen sen kenbaar maakt dat de Commis saris der Koningin een keuze doet uit de serieuze kandidaten-per sonen die op de voordracht aan de minister komen door de raad op discrete wijze worden gehoord". Bur gemeester Patijn wil zich in Dode waard openstellen voor elke mening. Ik stel me bijzonder veel voor van contacten op het informele vlak. Een van de middelen is het wekelijk se spreekuur. Dat geeft burgers de gelegenheid met problemen, kritiek of plannen op de proppen te ko men in een persoonlijk gesprek. Dat is een van de bekoorlijkheden van een kleine gemeente. Ook de vrees dat het ambtenarenkorps zich zal ontpoppen als een „vierde macht" Donderdag Kreatief Sentrum (Breeetraat 66), rietmun-avond 8 u Breestraat 19 Je fé 7.3010.30 uur i Morsweg 10 Werkgroep monumenten 8 uur nam. Stadhuis Spreekuur sociale raadsvr. 6—8 uur nam. Titus Brandsmalaan toot" Clubhuiswerk ïu _0 uur nam. Leiderdorp (Wilhelminastraat 10) In formatie-avond Baha'i De Lakenhal Spr dn over "De ontwikkeling landschapschilderkunst eeuw" 8 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (v. kamerbewoners en alleenstaanden) 9 't Praethuys Vrouwenkerkkooretr. 9) Gaat de Leidse Baan toch door? 8 Kreatief Sentrum (Breestraat Olné-club, films van Josef von berg 8 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven, sooï Het Miernnest (Morsweg 59) Kla verjassen 8 "1 Oegstgeest (Geversstraat 65) Sociëteit Twentwel :n alleenstaan- ALPHEN AAN DEN RIJN Uit de kassa's van fotozaak Laros en sportzaak Van Eijk is gisternacht een totaalbedrag van ongeveer ze venhonderd gulden aan wisselgeld verdwenen. Via de platte daken vanl naastgelegen panden in de Van1 Mandersloostraat en het stukslaan, van ruiten is men de winkels bin nengedrongen. De Thorbeckemavo kreeg even eens ongewenste bezoekers binnen haar muren. Vele kasten waren opengebroken en diverse vernielin gen gepleegd. Voorzover kan wor-| den nagegaan wordt er niets ver-! Ruilcluto 7.3010 uur Aiit. Clubhuis Jaarconcert ..Crescen- mir nmn. NZHVM Huldt- en feestavond Apothekers De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door Zuiderapo theek, Lammenschansweg 7, Van Breest Smallenburg, Loevesteln 6 Lei derdorp en apotheek Oegstgeest, Wil helmlnapark 8. SOS-dienst SOS- Telefonische (01710)—25202 Vooi i iljkhed» «Jag maandag acht t Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mors singel 8 tel 24800 9-10 uur voorm Aanvragen voor halve dagen: In terkerkelijke opleidingsschool voor ge zinsverzorging, Rilnsburgerweg 86, tel 55336 voorm. 9—10 uur. heeft hij niet. „Dodewaard heeft maar twintig man in gemeentelijke dienst. Dat is no gte overzien. In grote gemeenten en op rijksniveau ligt dat soms wel wat anders". Burgerlijke Stand van Leiden Carlene A. d.v. A. Houwaar van Kesteren, Charmaine I Kuijt, MaChteld Caharina Maria dr. v. P. G. van der Meer en C. E. van der Geest, Wilelmine Adriaoia dr. v. W. J. Eradus en J. M. de Jongh, Josephus der Wal- Henrlcus W. Eljkelkamp eld, Eelco z.v. W L. A. Hoogervorst, Casper Laureiï zn. v. P. Verhoogt j i der Krogt, Richard J. M. Vink, Bouwman, Esther Hendrika derduijin en E. H. Hartman, Cornelia I de Graaf i J. A. Lubbers G. d.v ker, Peter M. Dries. Willem, zin. v. W. Nüesing en J. E. Glasbergen, Isabelle dr. v. I. W. T. den I Daas en A M. Peet. Gijs r~ van der Wateren en L. I diep, Raymond z H. G. P. Stehou- Hermanns Arnoldus Gerardus, N. W. Wassc tan. W. Lasschudjt 69 jr. Plegt 56 jr. man, G. J. jr. man. G. C. M. i Dijk 51 jr. echtg. van G. van Haar- S. P. Sandifort 77 ]t. geh. gew. t K. Overbeek. G. Paling 75 jr. man, GETROUWD J. Leeflang en C. G. E. Klijn, P. der Hllst A. R. Frauenfelder van Rljsewljk A. Valenti.f i Weerlee e W. Kortekaas, i Het grappige Frame over all pak in blauw en rose. (Foto Jan Holvast) LEIDEN Wat aarzelend, toch wel een beetje verlegen met al die grote mensen in de zaal, wandelen Caroline Wilms-Floet en haar vriendin Annemieke het plankier op waar wat later de "groten" de nieuwe wintersportkleding en alles wat daarbij hoort, lieten zien. Caroline en Annemieke ontpopten zich na wat aanmoedigingen van de in een charmant groen broekpak gestoken lady-speaker Karin van Wamelen, tot heuse manne quins. Caroline droeg een skipak voorzien van leuke vierkante applicaties en Annemieke een effen pak dat niet alleen geschikt was om in de sneeuw te rolle-bollen. Na deze charmante opening, van die vijfde wintersportshow, kreeg het publiek een keur van wintersportkle ding in alle prijsklassen te zien. Ski jacks van minder dan honderd gul den en jacks uit de Head-collectie waarvan de prijs vaak tegen de twee honderd gulden liep. Natuurlijk, we schreven hierover al eerder, vorm de die Head-collectie de grootste at tractie voor het publiek. Alle prachtige harmoniërende kleu ren, de perfecte snit en maximale bewegingsvrijheid die deze kleding garanderen kwam volledig tot z'n recht. Dat je er in wintersportkleding te genwoordig niet meer uitziet als een beer is te danken aan de ruimte vaart. Het aluminiummateriaal dat auesaar Met medewerking van Hans Melkert en Paul Delfgaauw Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Vogel Brief van een lezer: Geachte heer, Elke week lees ik in uw blad over honden en vissen, dat vinden wij zeer Interessant. Nu zitten wij met een probleem, wij hadden een hond, maar die is na 12^ Jaar ge storven, toen hebben wij ons een beo aangeschaft, die hebben wij nu vier maanden, we zijn volop met hem bezig maar er is niets uit hem te krijgen, soms maakt hij wel eens een ander geluld en als Je dan wil zou je met veel fantasie er iets van kunnen maken, maar schreeuwen Is en blijft het hoofd thema. Veel moeite hebben wij ge daan om lectuur te bemachtigen, maar dat valt tegen. Ik had een boek aangeschaft „ik kan vogels houden," daar staat veel in, maar over een beo zo weinig en on bruikbaar dat Je het gerust kan vergeten. Verder wel meer vogel boekjes, maar over beo's, hoo maar. Kunt u ons misschien verder hel pen, want wij willen ook nog wel eens wat anders horen dan schreeuwen. Oegstgeest een agent de verkeers lichten volkomen overbodig te ma ken. En iedereen deed mee, reed op zijn teken door rood en stopte voor zijn gebiedend fluiten voor groen.... Wij ook. Waarom doe Je dat? vraag je Je achteraf wel even af. Toch even kijken als we terug gaan. Toen stond de lichteninstal- latie op knipper. De man was weg. Het was de gebruikelijke chaos. Een iets rustiger onderwerp wordt vanavond in De Lakenhal behandeld: de ontwikkeling van de Nederlandse landschapschilder kunst in de 17de eeuw. Spreker: drs. R. R. de Haas. Mét tentoon stelling.. ..Warmond zal zaterdag, evenals vol lawaai en vol geldlenende en geldschietende mensen. Kin deren kunnen het verleden van hun wereld niet meer terugvin den, begrijpen eigenlijk niet waarom ze leven. Het gevolg van die geldoplei- Stoppen voor rood en doorrijden bij groen? Dacht u dat klinkende fluittonen bestaat. Vol- -p. gens mevrouw Vli&and (van de l_/U.OjD@l0J3 Niet knippen Volgens de Winkler Prins ency clopedie zijn beo's (familie van de spreeuwen) de beste imitators en praters onder de vogels. Reden waarom hij vooral in Zuidoost- Azië als kooivogel wordt gehouden. Er staat ook bij, dat het beo-ge luid Uit een hees klokken en ver dierenwinkel) is het in de eerste plaats een kwestie van veel geduld en liefde. „Steeds dezelfde woord jes zeggen en langzaam het reper toire uitbreiden. En het sprookje dat Je aan zijn tong moet knoei en is beslist niet waar. Niet gaan knippen. Maar je hoeft er niet op te rekenen dat hij in de eerste drie maanden iets zegt. Het beest moet eerst vertrouwen krijgen in zijn Dubbelop is eens zo dik, zei on ze oude grootmoeder altijd. Het goede mens - uit de tijd vóór de auto - heeft niet kunnen vermoe den, dat het gisteravond op een vermakelijke verkeerssituatie sloeg. Terwijl in en om Leiden op tal van gevaarlijke punten het (spitsuurverkeer het zelf moest uitzoeken, stond op de aansluiting Oegstgeesterweg-Warmonderweg in Planken Een belangrijk stukje binnenstad TV is niet met kranten dichtgeplakt, LhJlJ I V maar wel met planken: 't post- en belastingkantoor in de Breestraat. Al vier Jaar duurt deze situatie en vanachter de planken zijn al vele waardevolle dingen verdwenen. Ook de planken zijn verdwenen, want de gemeente gebruikt best hout. Het rijk heeft er nu maar weer eens»een fors bedrag men fluistert over bedragen van rond om de tienduizend piek) tegenaan gegooid om de vensters van vers hout te voorzien. Het geeft ons wel een beetje het angstige gevoel, dat de status quo voorlopig wordt ge handhaafd en daarmee Is de Leid se binnenstad niet gediend. trouwens vele andere plaatsen, in ding is. dat geen kind het teken van de niercollectie heeft voor iets anders, voor on- staan. Alleen kunt u de Warmond- dere mensen, voor echte vriend- se collecte niet over het hoofd zien, schap. Zodoende gaat het gees telijk leefklimaat er ook niet op vooruit en langzamerhand baalt Kort Denk aan Vietnam. Vanavond in Kreatief Sentrum een solidari- teitsavond met als onderwerp Mi lieu en Politiek, Met een film over het Vietnam-tribunaal en met een discussie... iedereen. Het is momenteel zelfs zo erg dat niemand meer weet waaróm zij eigenlijk balen! In die tijd kwamen er een aan tal jongens en meisjes bij elkaar die zo genoeg hadden gekregen van die rekensommen dat ze van school waren weggelopen. En als lotgenoten vonden ze elkaar spoedig. De ontmoeting was heel vreemd, want ze hadden nog nooit eerder kontakt met elkaar gehad. En nu zaten ze ineens met elkaar te praten! Dat kwam eigenlijk doordat een van de meisjes, Lisa, oude boekjes had gevonden: uit 1972! In een daarvan had ze gelezen dat als er vroeger jongens en meisjes baalden er een protest mars werd gehouden met span doeken. Dat was een idee en zij gingen ook de straat op met bor den om te protesteren, dit tot grote verbazing van alle mensen, Het jaar 2032 en spoedig dreef de politie hun voor de pakken van de astronauter wordt gebruikt, heeft ook z'n we[ gevonden naar de sportkleding in dustrie. Dit materiaal isoleert vee beter dan alle dikke lagen stof dij vroeger gebruikt moesten worde»! Maar alle kwaliteit van Head fcenj spijt ging het meest enthousiaste ap plaus naar een Frans skipak in over all-stijl, met kleurige inzetten en eeij vrolijke muts. 325,-). Ook kregeij de bezoeksters gisteravond kledini voor "super-sporters". Hele nauv aansluitende pantalons en Jacks mej „snelheidsstrepen". Dressman Keel maakte het helemaal toen hij op eei paar oefenskies (met wieltjes) dj zaal inrolde. Maar naast al die kle ding voor wintersportgangers liej Wilms-Floet ook sportieve kledin voor "thuis" zien. De cafoanachtigei jasjes in alle moderne kleurtje! (prijs tussen de 150,- en 180,-| Grappige truitjes met heel modieus strepen op de mouwen voor 29,1 en een serie bijzonder mooie truie (uit de Head collectie) met Mondrl aan-dessins en een sportief colletj| 59,75 - 89,-) Nog even wennen, moesten de meeste bezoeksters aal de Noorse vesten, met zilverkleurig sluitingen, maar toen een wit jasj afgebiesd met rood-groenband werj vertoond, klonk er toch een spoD; Voor echte sportieve man nen een zeer smalle broek en een trui met modieuze strepen om de schouders.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2