EEG-consument mag niet de dupe worden van protectie in-hét -gezin van puberkwalen en de studente„ 'Release' saboteert genezing- Prof- Tanter, de k wp^ I i P- V i pt n n m Groenevelt en de regering LEZERS SCHRIJVEN TWEEGRO IN ZUID-AFRIKA bNDEBDAQ 2 NOVEMBER 1972 Is de EEG een levend begrip voor de Europeanen van de tien aangesloten landen? In "Elseviers Magazine" heeft D. M. van Ros malen die vraag kortgeleden ont kennend beantwoord. "Europa is, psychologisch gezien, een dood ding: een ingewikkelde machine, die draait en draait zonder dat de staatsburger echt het gevoel heeft er ook maar enige invloed op uit te oefenen. Wy, Europeanen wor den in feite geregeerd door een computer in Brussel, en wij ken nen niet eens de gezichten van de mensen die de computer bedie- nen". Tot zover Van Rosmalen. Mij gaat het nieit in de eerste plaats, om de "gezichten" van de EEG- leiders in Brussel, wèl om de vraag of Brussel voldoende aan dacht schenkt aan de belangen van de consumenten en daardoor van een "dood ding" een'levende zaak wordt. Ik denk hierbij aan een probleem uit de landbouwsector: moet een bepaald landbouwpro- dukt uit een van de EEG-landen, door dik en dun gesteund worden of aan de frisse wind van de con currentie van buitenaf worden blootgesteld? Neem bijv. de Italiaanse rijst. Italië is een betrekkelijk kleine producent, de grote leveranciers moet men natuurlijk in Azië zoe ken. Nu zouden de Italiaanse rijst boeren, bij volkomen vrije in voer, hun biezen wel kunnen pak ken. Kwaliteit noch prijs van de Italiaanse rijst is tegen die van de Aziatische opgewassen. Maar dankzij beschermende maatregelen van "Brussel" in de vorm van een gemeenschappelijk buitentarief, kunnen de Italiaanse boeren hun bedrijf voortzetten. Voor die producenten uit de Po- vlakte is dat een prettige regeling. Maar er is een keerzijde. In de eerste plaats wordt op deze wijze 'n goed produkt van ontwikkelings landen buiten de deur gehouden waardoor de tegenstelling tussen "rijk" en "arm" nog-eens extra wordt versterkt. Zou het nu om su perieure Italiaanse en inferieure Siamrijst gaan (Siam oftewel Thai- lands is 's werelds grootste rijst- leverancier)dan zou men zich, strikt zakelijk, op het standpunt kunnen stellen, dat de Aziatische boeren met iets beters op de markt zouden moeten komen. Maar het omgekeerde is het geval: voor de zachte rondkorrelige Italiaan se rijst bestaat weinig belangstel ling, de voorkeur van de Europe se consument gaat sterk uit naar de langkorrelige harde rijst uit Siam. Onlangs heeft de voorzitter van de Nederlandse rijstpellers, de heer H. van Schaardenburg uit Rotterdam, tevens directeur van een van de grootste rijstverwer- kende ondernemingen in de EEG, in deze bewoordingen zijn erger nis geuit: "De Europese Gemeen schappen pompen jaarlijk enorme liaanse boeren te beschermen, niet omdat hun produkt zo aantrekke lijk is, maar omdat Italië lid la van de EEG. Om dus het onge wenste produkt van de Italianen te begunstigen moeten de EEG-con- sumenten een veel hogere prijs voor de geliefde tropische rijst betalen dan anders het geval zou zijn ge weest. Het ligt voor de hand om te zeg gen: laten die Italiaanse boeren wat anders gaan kweken, of, als ze dan beslist rijst willen produceren, laten ze dan een andere soort dan de zachte op de markt brengen, een soort waar de consument wel belangstelling voor heeft. Maar die Italiaanse boeren vinden de huidi ge toestand wel aanlokkelijk. Zij genieten de garantie van minimum- Door C. J. Rotteveel bedragen in de Italiaanse rijstpro- duktie en beschermen de Italiaan se boeren verder door zware hef fingen te leggen op de ingevoer de rijst. Deze politiek leidt tot on rustbarend oplopende rijstover- schotten in Europa, die weer met forse uiitvoersubsidies moeten wor den geloosd op de wereldmarkt, met alle schade vandien voo: de rijstexporterende ontwikkelingslan den. De rijstpolitiek van de EEG heeft bovendien in de aangesloten landen geleid tot een krankzinnige opdrijving van de rijstprijs". Ziedaar (in een gesprek met NRC Handelsblad) de zeer duidelijke klacht van een vakman uit de rijstpellerij. De kern van 't vraag stuk, aldus de heer Van Schaar denburg verder, ligt in de hardnek kigheid waarmee de Europese con sument, ondanks de torenhoge prijsbarrières, blijft vragen naar het tropische type langkorrehse rijst. Met andere woorden: in alle EEG-landen geven de consumenten (terecht!) de voorkeur aan de mooie Siam-rijst. Maar wat doet de EEG? Die jaagt de prijs van dat gewaardeerde produkt meer en meer op, door zware invoerheffin gen. Dat doet Brussel om de Ita prijzen. Gevolg: de Italiaanse pro duktie is in acht jaar gestegen vaD 700 miljoen kilo tot een miljard! En daarvan is weer het gevolg, dat er enorme overschotten ontstaan. De produktie is immers sterx toe genomen en de consumptie daalt nog voortdurend. Dit jaar is er een overschot van 600 miljoen kilo, een cijfer dat in 1964 niet hoger kwam dan 200 miljoen. De Europese consument (dus u en ik) betaalt derhalve tweemaal om de Italiaanse boeren hun onge wenste rijst te laten kweken. Al lereerst door het opschroeven van de invoerheffing op tropische rijst een heffing die 32 gulden per 100 kilo bedraagt. Dat is veertig pro- cent van de huidige wereidprijs van harde rijst en zelfs 65 pet. van de wereidprijs van zachte rijst. Vandaar dat de Nederlandse con sument op het ogenblik twee gul den voor een kilo harde rijst moet betalen, tweemaal zoveel als acht jaar geleden! En dan komt er dit in de tweede plaats nog eens een extraatje aan kosten bij, om dat die ongewenste Italiaanse rijst tegen afbraakprijzen op de wereld markt moet worden afgezet, waar door die wereldmarkt er af en toe door verstoord raakt. Zo liggen de zaken dus: de tro pische producenten krijgen voor him aantrekkelijke produkt aan zienlijk minder dan waarop ze bij normale verhoudingen zouden kun nen rekenen. Vooral voor 'n land als Thailand is dat 'n zware klap, temeer omdat ook de Amerikanen hun eigen rijstproduktie subsidië ren. Thailand lijdt dus dubbel: door de beschermende tarieven van de EEG en dan nog eens door de marktverstorende verkoop van Italiaanse rijst, die geen mens wil hebben. Wie nu vraagt of de heren in Brussel een gaatje in het hoofd hebben beseft niet, dat de zaken nog erger zijn. Van die overtollige Italiaanse rijst is namelijk 25 mil joen kilo naar Canada uitgevoerd, waardoor de rijst daar zó goedkoop werd, dat ze in de vorm van gries kon worden doorverkocht aan Amerikaanse brouwerijen. En dat, aldus de heer Van Schaar- denberg .terwijl rijst binnen de EEG wegens de hoge prijs op geen stukken na in aanmerking komt als grondstof voor bier. Ameri kaanse brouwers en Italiaanse boeren hebben dus mooi weer ge speeld op kosten van de Siamezen. Geen wonder, dat rijstpeller Van Schaardenburg sprak van "waan zin", een waanzin, die alleen te ge nezen is door een straffe beper king van de rijstbouw in de EEG. "Zoals dat in de VS al gebeurt, moet de eigen produktie weer in overeenstemming worden ge bracht met de eigen consumptie door een drastische inkrimping van het Italiaanse rijstareaal". Tot zover de rijst. Maar er is nog meer. De Italianen, die nage noeg het gehele directoraat groen ten en fruit bij de EEG in Brus sel bemannen, aldus lees Jk in een artikel van John Wesseü in "De Telegraaf", willen van die bevoor rechte positie gebruik maken om iets dergelijks als met de rijst uit te halen met de sinaasappelen. Om die produktie veilig te stellen en nog aanzienlijk te vergroten wil len zij de tolmuren voor citrus- fruit uit andere landen zo hoog optrekken, dat de Spaanse, Marok kaanse, Israëlische en Zuidafrl- kaanse sinaasappelen onbetaal baar worden. De Italianen leven blijkbaar in de onnozele veronder stelling, dat de Europese consu ment dan aan hun zure sinaas appeltjes (de zoete eten ze zelf op) de voorkeur zal geven boven het uitstekende produkt uit genoemde landen. De kwaliteit is echter van dien aard, dat er alleen maar een enorme berg onverkoopbaar ci- trusfrult zal oprijzen, die dan met geld uit de Brusselse pot (d.w.z. van de Europese belastingbetalers) van de Italiaanse kwekers moet worden aangekocht. Wie mi denkt, dat de waanzin van de rijst toch zeker niet met de sinaasappelen herhaald kan worden, vergist zich. De Italianen willen er namelijk een punt van onderhandelingen van maken. Anders gezegd: steunen jullie on ze sinaasappelproduktie niet, dan weigeren wij de invoer van Neder landse boter of van Franse kaas. En zo is het allerminst ondenk baar, dat het ongewenste fruit uit landen buiten de gemeenschap Italië op die manier toch nog de sappige en zoete produkten uit van de EEG zal gaan verdringen, tenzij de consument bereid is ho ge prijzen te betalen. De neiging om dat te doen is natuurlijk niet groot, omdat ook de prijzen van allerlei andere artikelen al sterk stijgende zijn Zo laat de Brusselse bureaucra tie de Europese consument de dupe worden van de marktondersteuning Nu is de steun aan een zwakke producent onder bepaalde omstan digheden aanvaardbaar mits er sprake is van een werkelijk goed produkt. Maar wat moeten wij aan met paprijst en zure sinaasappe len uit Italië als we veel beter af zijn met voortreffelijke rijst uit Thailand en zoete sinaasappelen uit Israël en Marokko? Niet de markt moet ten koste van alles onder steund worden, maar de produktie moet gewijzigd worden. Geen prijs- maar structuurpolitiek. Interna tionale afspraken in Brussel zullen nimmer tot gevolg mogen .hebben dat de consument de dupe wordt en met produkten wordt opgescheept Een kleine twee jaar geleden februari 1971) was de confe rentiezaal van de EEG-ministers in Brussel het toneel van een "boerenopstand". Eén groep jonge boeren drong met drie koeien het Congresssenpaleis binnen om te protesteren tegen de prijs- en structuurvoorstellen van de Europese Commissie. Maar niet alleen de producent in de EEG-landen heeft zijn rechten, ook de consument mag niet vergeten worden. Diens belangen mogen niet geofferd worden op het altaar van de nationale protectie. die hij niet verkiest. Geen monopo liepositie van ongewenste cultures die de geplaagde consument met zijn eigen belastinggeld op de been moet houden. Dan liever tijdelijk meebetalen aan maatregelen, die leveranciers van ongewenste land- bouwartikelen in staat stellen hun produktie te beëindigen. Er is uiteraard geen bezwaar te gen interne steunmaatregelen, bijv. om de prijs van een produkt op eeD redelijk peil te houden wanneer er door bijzondere weersomstandig heden plotseling een groot aanbod is. Dat grote aanbod zou de prijs dan abnormaal doen dalen. Als de gemeenschappelijke markt in zo'n geval even bijspringt om afbraak- prijzen te verhinderen, levert dat nauwelijks bezwaar op. Maar daar gaat het in de rijst- en sinaasappel kwesties niet om. In die gevallen betreft het ongewenste produkten, die kunstmatig op de been worden gehouden tegen concurrentie van niet-EEG landen. De beslissende factor bij het bepalen van steun moet gelegen zijn in de kwalitatieve en kwanti tatieve wensen van de consument. Dat wil dus zeggen, dat de kwali teit van het produkt aanvaardbaar moet zijn en tevens dat niet in hoe veelheden wordt geleverd, die ver boven het opnemingsvermogen van de consument uitgaan. Geen „ruil" van goede boter tegen slechte ci trusvruchten of van voortreffelijke Franse kaas tegen onappetijtelijke rijst. De Europese consument mag van z'n onderhandelaars in Brussel verwachten, dat zij niet mede werken aan transacties, die niet in het belang zijn van degenen, die ze moeten opeten. Geen marktinter- ventie ten koste van de gebruiker, die beslist niet bereid is de dune te worden van handelsmanipulaties die het met ongewenste waren op schepen. „Bij het streven naar EuroDa hebben de Europese staatslieden, hun achterban vergeten", aldus Van Rosmalen elders in zijn artikel in Elsevier. "Zij hebben 'n technisch uitstekend bouwsel opgetrokken op een zwak fundament. Dit fun dament zou moeten zijn de brede, overtuigde, levendige steun van de Europeanen zelf". Deze opmer king lijkt mij juist, vooral als men haar toepast op de Europese con sument, wiens belangen niet geof ferd dienen te worden op het al taar van nationale protectie. Release c.s. zijn de laatste tijd in deze kolommen nogal eens het onderwerp in ernerzijds ont roerende moederlijke hartekreten en anderzijds, zoals onlangs uit de "alternatieve" pen van mevr Kleijnenberg. in een ridicuul stukje misleidend negativisme waarin zij, bewust of onbewust propagandiste blijkt voor he. maatschappelijk déraillement. Mevrouw K. schrijft, dat het makkelijk is om bij onbekendheid In het boekje „Outspan" citeert de Zuidafrikaan Du Plessis gepu bliceerde getuigeverklaringen van een aantal Zuidafrikanen (Aaron Chuma, George Dube, Josiah Noko. Robert Ncube), die onder ede ver klaarden getuige te zijn geweest van mishandelingen van Zuidafri- kanen (met name genoemd) door andere Zuidafrikanen (ook met meer Hollands klinkende namen genoemd). Een artikel over dit boekje in het Leidsoh Dagblad van 24 oktober was in hetzelfde blad van 27 oktober aanleiding tot een heftig dementi door nog weer een Zuidafrikaan (W.L. Scholtz). die beweert dat het allemaal gelogen is en die hoopt dat het Nederland se volk zich niet door zo'n leugen achtige haatcampagne zal laten meevoeren. Hoe komen Zuidafrikanen ertoe zo'n leugenachtige haatcampagne tegen hun landgenoten op te zet ten. waardoor die landgenoten zich zelfs gedwongen voelen om in het openbaar beroep te doen op het betere oordeel van de Nederlanders die zelf nooit in Zuid-Afrika zijn geweest en er dus volgens diezelfde i Zuidafrikanen ook niet over mo gen oordelen? Het antwoord op deze vraag is eenvoudiger dan een antwoord op de vraag wie er hier onder ede liegt of in heilige verontwaardiging de waarheid spreekt. Dit soort dingen met Release daarover niet te con troleren onwaarheden te schrij ven. Zij stelt derhalve, dat de door enige moeders ervaren tragische feiten pertinente onwaarheden zijn, evenwel oncontroleerbaar! Deze gedachte kronkel is uitstekend voer voor alternatieve psycholo- Na een harteloze, ongenuan ceerde "aanklacht" tegen het ouderlijk gezag stelt mevrouw K. met vreugde vast, dat men (lees Release c.s.) nu eindelijk inzicht gebeurt omdat er in Zuid-Afrika twee groepen wonen met tegenge stelde belangen: een kleinc- (blanke) minderheid die een grote (gekleurde) meerderheid behandelt als buitenlanders, als mensen die er niet thuis horen en die niet me? mogen beslissen over het lot van eigen land. Wanneer die uitgesto ten groep zich dan ook als buiten landers begint te gedragen en on plezierige getuigenissen aandraagt waar of niet waar dan moet W. L. Scholz zich niet bij mij ko men beklagen over de leugenach tige haatcampagne die zijn eigen landgenoten tegen hem en de zij nen ondernemen. Ik zou die Outspan sinaasappel.' waar zo'n reclame voor wordt ge maakt trouwens toch niet lusten Als meer mensen denken zoals ik kan men wellicht de meerderheid der eigen landgenoten zoveel la ten verdienen dat ze de door her geplukte sinaasappels ook zelf kun nen consumeren. PROF. DR. J. VOORHOEVE Rijn- en Schiekade 1151 Leiden P. S. Om misverstand te voorko men: uiteraard zijn niet alle hier genoemden officieel nog Zuidafri kaans staatsburger. Anders zouder zij zo niet kunnen sohrijven. Laat W. L. Scholtz me nu niet komen vertellen dat zij dus ook geen landgenoten van hem zijn. begint te krijgen in de weerloos heid van kinderen ten opzichte van de ouders! Wie heeft daar van terug? Sluiten wij de vlucht van min derjarigen van, door welke tragi sche oorzaak dan ook, werkelijk ontwrichte gezinnen even uit. Overigens is er voor deze jongelui ook een betere oplossing middels ons justitionele apparaat met vijf tig jaren ervaring. Naast een passende opvang wordt zeer veel aandacht en geld besteed aan de toekomst van de pupil door een gedegen begelei ding en vooral maatschappelijke vorming. Waar het hier in hoofdzaak om gaat zijn de jaarlijks honderden van-huis-weglopers, deels uit avontuur, deels door interne ge- zinsconflictjes zoals: te weinig zakgeld, te laat thuis komen, stu die-moeilijkheden, afdracht kost geld en verdere meestal achterai betreurde communciatie-stoornis- sen. De gewone alledaagse, alhoe wel onplezierige oorzaken van een doorgaans tijdelijke sfeerver- knoeing. Waar niet? Deze probleempjes worden de laatste jaren van zekere zijde be wust tot onoplosbaar opge schroefd, hoewel de praktijk leert dat deze zich na kortere of lange re tijd vanzelf oplossen. Het gaat om puberkwalen waarvan de uit eindelijke genezing toch weer in het gezin plaats vindt, ware het niet dat er lieden zijn die dit ge nezingsproces bewust saboteren door hun onmiddellijke bereidheid hun deur wijd te openen voor de ze "slachtoffers van het autorijtai re gezinssysteem", zulks zonder overleg of ruggespraak met ouders of overheid. Maar achter die deur is niets, ien geestelijk vacuum. De kansen voor een gezinshereniging tijdens deze afkoelingsperiode worden "al ternatief" terzijde gesteld, ver twijfelde ouders staan op dat mo ment buiten spel. U hebt dit kun nen lezen in de ingezonden brie ven van twee moeders, persoonlil! kan ik dit adstrueren. Er wordt de jongelui wel "on derdak" verschaft, aard en om vang bekend. Begeleiding van de ze kwetsbare adolescenten is er niet, daarvoor is er vrijblijvend "vertier en vorming" In sub-cul turele centra. Die monumenten van het maatschappelijk déraille ment zijn overbekend. Daar zijn wel duidelijke wegwijzers naar do loketten voor uitgifte van gemeen- schapsschapsgelden, in zoverre is die verrotte maatschappij toch nog ergens goed voor. En dat, mevrouw Kleijnenberg, Is allemaal het gevolg van het. door U geconstateerde feit dat "onze" kinderen overgeleverd zijn aan de willekeur, buien, ijdelheid, on kunde. opvoeding-in-net-wilde- weg van de ouders? Zo citeert U toch ^letterlijk een bepaald vuur rood boekje? Over indoctrinatie gesproken! De enige bedoeling van dit schrijven is U en de Uwen te doen Inzien dat vele ouders, hoewel worstelend met. de eigentijdse pro blemen, Uw stellingname veraf schuwen. U dient begrip te heb ben voor de moeders die eerder In deze kolommen hun persoonlijk leed hebben uitgeschreeuwd en voor die ouders die dit alles in stilte verwerken. Het Is een leed dat wel controleerbaar is en door Als lid van de industriebond N.V.V. heb ik er behoefte aan ad hesie te betuigen aan het stand punt van deze bond. Het is begrij pelijk dat de pers de voorzitter van de Industriebond N.V.V., de heer Groenevelt, overal de schuld van geeft en hem afschildert als een eigenwijze doordrammer, een dui velse figuur, een gevaarlijke dema goog enz...De rechtse pers zal 't standpunt van de Industriebond N.V.V. misbruiken om zelf poli tiek munt te kunnen slaan. Ik zou zeggen, je doet maar, al gaat men /oorbij aan de werkelijke bedoeling /an deze bond. Een aantal feiten, die in de Pweede Kamer gebeurd zijn, kan als volgt samengevat worden. Alle moties die door de progressieve partijen ingediend zijn en beoog den een aantal verlangens van de vakbeweging leefde gerealiseerd te krijgen werden verworpen. Wat Uw harteloosheid nog schrijnen der wordt. Als er brokken vallen in een gezin, al dan niet door direct aan wijsbare oorzaak of schuld, is de enige herstelplaats dat zelfde ge zin. In zeer moeilijke gevallen is er de uiterst ervaren deskundige hulp van overheidszijde, maar dat is in Uw ogen de verfoeilijke auto ritaire gevestigde orde, niet waar? Het. gezin is de basis van een gezonde maatschappij. Wij dienen oais ernstig zorgen te maken over bepaalde stromingen voor wie Juist deze basis een doorn in het oog is. Zij zijn er in de recente ge schiedenis ook geweest, do gevol gen zijn bekend. De subiside-gelden, welke over dit "alternatief" maatschappelijk werk worden uitgestrooid, zijn voor de (helaas) zwijgende meer derheid een erg moeilijk te verte ren zaak. We vertrouwen op een spoedig ander inzicht van hen die straks verantwoordelijkheid voor het belastinggeld gaan dragen. DICK JANSEN Meerhof 19 Leiden. moeten de kamerleden, die tegen de moties gestemd hebben, zich ver bazen. Dezelfde regering, die zich ver zet tegen de moties komt nu met een voorstel om alle zaken, die door de progressieven waren ingediend en verworpen, uit te voeren. Daar mee maakt zij alle kamerleden die zich met de regering solidair ver klaarden, belachelijk. Als ik kamer lid was zou ik het gevoel krijgen niet meer serieus genomen te wor den. De industriebond N.V.V. Is een vakbond met een perfecte organi satie, die zich niet alleen wil be moeien met directe belangen-be- hartiging, maar een visie heeft op de toekomst De bond wenst eeD aantal veranderingen in onze maatschappij die. als zij niet aan de weg timmeren, er nimmer zullen komen. Het is Juist dit tim meren langs de weg dat ervoor In het nummer van 26 oktober maakte de heer C. J. Rotteveel melding van een conflict aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam rond de Amerikaanse hoogleraar Tanter, gastdocent bij de sectie Internationale Betrek kingen, een onderdeel van de sub faculteit politicologie Tanter, die geheim onderzoek heeft gedaan voor het Pentagon, belangrijk ls in de Invloedrijke Rand Corpa- ration, een functie heeft die hem invloed verschaft over de verde ling van door het Amerikaanse be drijfsleven ten bate van het we tenschappelijk onderzoek beschik baar gestelde gelden, wordt uiter aard door genoemde posities door mensen die de Amerikaanse poli tiek niet bepaald bewonderen in een verdacht hoekje geplaatst. Dit bracht studenten er toe bij een le zing van Tanter te eisen, dat hij eerst een discussie zou aangaan over zijn positie. Tanter stemde in met een discussie, maar na afloop van zijn ingekorte lezing. Dit menings verschil resulteerde in het niet doorgaan van de lezing. Zonder in te gaan op de aanvaardbaarheid der ingenomen houdingen wil ik zorgt dat we niet in slaap vallen. Als de voorzitter van het N.V.V niet langer de verantwoording kan dragen van het voorwaardelijk neen van de Industriebond N.V.V. is dat zijn zaak. Als de overige le den van het N.V.V.-bestuur menen en bloc te moeten aftreden is dat ernstiger. Het is toch gebrui kelijk in onze democratie dat voor stellen, ook al zijn ze van het N.V.V.-bestuur, besproken worden, door de leden van de aangesloten organisaties, in dit geval waren dat de respectievelijke bondsraden. Dat was dan ook de voorwaarde die aan het neen verbonden was. Een ieder die de democratie serieus neemt zal toch moeten toegeven dat de handelwijze van de vak centrale onjuist is geweest. Het is geenszins de bedoeling van de Industriebond N.V.V. rotzooi te scheppen zoals sommige rechtse kranten suggereren. Het tegendeel wel stellen dat noch Tanter zijn mond moest houden voor de stu denten noch de studenten discussies uit de weg gingen, zoals de heer Rotteveel steljt. Dat Tanter heeft verklaard te genstander van de oorlog in Viet nam te zijn is Juist, maar wei nig betekenend. Immers, nu Nlxon vrede schijnt te willen sluiten, kan men zelfs hem onder die tegen standers rekenen. De heer Rotte veel maakt van kritiek op zijn ar tikel wel kinderspel, als hij stelt dat Tanter een aanhanger van de Black- Power beweging is, terwijl hij zelf citeert uit het artikel in Folia Civitas waarin Tanter zegt zich te rekenen tot de Republikei nen en conservatieven. Hoe deze sympathieën kunnen samen gaan is mij een raadsel. De als bewijs opgevoerde geheven vuist moet één van die vuisten zijn geweest die onderdeel dreigden te worden van Tanter's woede uitbarsting gedu rende die in het honderd gelopen lesing. JOHN RHIJNSBURGER, p/a Anna v. Burenhof 38, Lelden. is waar, zou ik zeggen. De bond wil Juist de werknemers bewust maken in hun arbeids-situatie. Als daaruit volgt dat dezelfde werkne mers zich dan ook in de bedrijven bewuster gaan gedragen is dit al leen maar een plus en kan fat ge volg hebben dat directies van be drijven met deze bewustwording worden geconfronteerd. Deze confrontatie behoeft niet tot gevolg te hebben dat er rotzooi komt. Integendeel zou ik zeggen. Er zijn veel voorbeelden waar Juist door Invloed van de vakbeweging de bedrijven beter functioneren. Ik wil dan ook langs deze weg er op wijzen, dat de rechtse pers de za ken misleidt, kwaad spreekt en een bekwame figuur als de heer Groenevelt in de goot proberen te trappen. Werknemers pas op uw zaak, het is de moeite waard. A. VERBOOM Javastraat 34, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23